wordt in tweeën gesplitst Met de schrik vrij d Vrouwelijke moordenaar grijpt zelden meer naar gif als wapen ij sen vraagt aan -le geestelijkheid nederig vergeving' Schadevergoeding slachtoffer niet meer gelimiteerd In beslag genomen wapens binnen- en buitenland erzelfstandiging voor aanvullende programma's het weer twr in zeeland restant winter kolLEKTIE Aantal ongevallen met vuurwerk verdubbeld SMOG Verband tussen roken en oogafwijking gevonden DONDERDAG 28 JANUARI 1993 M I I I I I II Ffffl LVERSUM (ANP) - De NOS ■j agramma-organisatie wordt i splitst in twee bedrijven, artoe besloot het bestuuur ensdag in grote meerder- id. De aanvullende taken van NOS worden verzelfstandigd krijgen de naam NOS-aan- llend. Ook hebben de omroe- n een akkoord bereikt over de j introductie van besturen per te levisienet en krijgt het alge meen bestuur van de publieke omroep een andere samenstel ling. De verzelfstandiging slaat op al le NOS-programma's op Neder land 3. met uitzondering van het Journaal. Den Haag Vandaag, Studio Sport en de nationale- en 1ERMOND (ANP) - Mgr dr J. M. Gijsen, die zaterdag on- rwacht aftrad als bisschop n Roermond, heeft de pries- rs en diakens in het bisdom ederig vergeving" gevraagd tor alle uitspraken of beslui- n die „U wellicht geïrriteerd zelfs geërgerd hebben." Hij lopt dat de priesters en dia- ins niet twijfelen aan zijn op- chte bedoelingen de waar- ;id te dienen en het werkelijk lede na te streven, ingetwijfeld zal ik voor en na oorden gesproken hebben of ■sluiten genomen die U niet - jdelijk - kon plaatsen, die U ellicht geïrriteerd of zelfs geër- ■rd hebben. Of ook had U een - ider - woord of besluit ver acht dat uitbleef en stelde U t teleur", erkent de bisschop in :n brief aan de priesters en dia- :ns, die hij schreef op de dag tn zijn vertrek. ifegen jaar voor <jveduwe Hoxha IRANA (AFP) - Nexhmije dijoxha, weduwe van de stichter het communistische Alba- Enver Hoxha, die het land bet harde hand regeerde van 16 tot zijn dood in 1985, is boensdag veroordeeld tot ne llen jaar gevangenisstraf we gens „verkwisting van staats- elden". |ïet vonnis werd rechtstreeks orgelezen voor Radio Tirana, fej het bepalen van de straf hield Je rechter rekening met de leef tijd <72) en de gezondsheidstoe- ^jtand van de verdachte, tcj De bisschop zegt dat hij het ambt had aanvaard „niet omdat ik dit ooit zocht te zijn of omdat ik dacht dat ik er zo geschikt toe was - integendeel maar omdat de Heer die ons verenigt mij er via de Kerk en haar Opperher der toe bestemde." Het bis schopsambt was voor Gijsen vaak meer een last dan een vreugde, maar hij heeft de last willen dragen „voor U. met U. ten bate van hen die ons van Godswege zijn toevertrouwd." Gijsen beschouwde zich altijd als „mond en hand van Hem die woorden van wijsheid en gaven van genezing en kracht schenkt." In niets heeft hij zich willen sparen, waarvan het feit dat zijn lichamelijke krachten nu tekort schieten, als bewijs mag dienen. De afgetreden bisschop, die door zijn uitspraken en besluiten vol gens velen de verdeeldheid bin nen de Rooms-Katholieke Kerk van Limburg heeft vergroot, roept de priesters en diakens op tot eensgezindheid. „Moge er van nu af geen 'Gijsianen' en an deren meer zijn, maai- alleen nog dienaren van de Ene Christus'. Wanneer ieder zich hiervoor open stelt, zie ik de toekomst van 'ons' bisdom met vertrou wen tegemoet", schrijft Gijsen. Hij roept de priesters en diakens op zijn opvolger vertrouwen en medewerking te schenken. Met geen woord rept Gijsen over de circa 50 pastoraal werk(st)ers, die zonder goedkeuring van het bisdom, maar met medewerking van ordes en congregaties en ve le particulieren in Limburg ac tief zijn. De leken krijgen even min aandacht. internationale evenementen. Verder verhuizen de jeugdpro gramma's als Sesamstraat en Het Klokhuis naar het derde net. De medewerkers van deze programma's krijgen een eigen directie en worden onderge bracht in een aparte stichting. Deze stichting zal door een dooi de Kroon te benoemen bestuur worden geleid. De afsplitsing maakt volgens het NOS-bestuur de weg vrij voor verder samenwerking tus sen NOS, VPRO en VARA. Voor het eerst kan de NOS zelfstandig opereren. Volgens NOS-voorzit- ter De Jong maakt de voorge stelde constructie 'NOS-aanvul- lend' dan ook tot een volwaar dige netpartner. Het NOS-bestuur verbindt wel vier voorwaarden aan de nieuwe opzet. Van splitsing kan pas sprake zijn als de bespelers van het derde net het eens kunnen worden over een gezamenlijk net-concept. Verder moeten de betrokken omroepen bereid zijn op termijn vanuit één gebouw te werken, moeten ondersteunen de diensten worden samenge voegd en dient op programma tisch terrein te worden samenge werkt waar dat mogelijk is. Daarbij geldt wel dat de identi teit van de programma's en de onafhankelijkheid van NOS- aanvullend niet mag worden aangetast.- De samenwerking moet volgens De Jong worden vastgelegd in een contract dat onomkeerbaar is. Tegen De afsplitsing van NOS-aanvul- lend heeft met de instemming van alle betrokkenen. Twee van de vier Kroonleden in het NOS- bestuur zijn tegen de afsplitsing. Ook voorzitter De Jong erkent dat deze keuze niet zijn eerste voorkeur had. Verder betreurt Ed van Westerloo, directeur NOS-televisie, de afsplitsing. Naar zijn mening kan de verzelf standiging tal van negatieve ge volgen hebben voor het thans goed functionerende bedrijf. Van Westerloo vindt hierbij de ondernemingsraad aan zijn zij de. Volgens De Jong is er geen spra ke van „sloop van de NOS". Zo wel voor NOS-aanvullend als de overige programma's moeten evenveel zendtijd en middelen beschikbaar blijven als nu. De NOS heeft momenteel in zend tijd de omvang van twee A-om- roepen. Het centrale omroepbestuur on dergaat ook wijzigingen. Naast de nu al aanwezige voorzitter, de vier kroonleden en de acht verte genwoordigers van de A-omroe pen, wordt het met twee leden uitgebreid. Voor het eerst krij gen de zendgemachtigden zon der leden, zoals IKON, HOS en RVU, één zetel in het algemeen bestuur. Ook het dagelijks bestuur krijgt een nieuwe invulling. De hoogst operationele leiding in het pu blieke bestel komt in handen van een vijfmanschap. Naast de NOS-voorzitter zal dat bestuur bestaan uit een vertegenwoordi ger van de radio en drie verte genwoordigers van de televisie netten. De bespelers van het eerste net iAVRO. KRO en NCRV), en wel licht ook het derde net i NOS- aanvullend. VPRO en VARAi. zullen in de toekomst veel hech ter samenwerken dan de bespe lers van Nederland 2 iEO. Vero nica en TROS). De EO krijgt van het NOS-bestuur alle ruimte de eigen identiteit in stand te hou den. EDE - Een met 28 koeien geladen Duitse vrachtwagen-combinatie kantelde woensdag op de A-12 tussen Veenendaal en Ede. De truck sloeg daarbij over de kop. Wonder boven wonder kwamen chauffeur en lading, op een rund na. met de schrik vrij. De bestuur der was vermoedelijk in slaap gevallen. foto A. C. Locker/ANP KË <•>- 1 /'.'.'„vlwi'sv). aSJtCiHjSS S >EN HAAG (ANP) - De wetswij ziging die het mogelijk maakt Ndat slachtoffers van een mis drijf de geleden schade onbe op de dader kunnen ver in het strafproces tegen treedt op 1 april in wer king in de arrondissementen d)ordrecht en Den Bosch. Op 1 1995 moet de wet zijn inge voerd in het hele land. Het mi van justitie heeft dat Vvoensdag bekendgemaakt. ^De wetswijziging is eind vorig door het parlement goedge Slachtoffers van een mis drijf zijn door de wijziging niet danger gebonden aan de maxi- ^Imurnbedragen van 1.500 gulden de rechtbank en 600 gulden de kantonrechter die nu gel Voor hogere bedragen was :5een civiele procedure nodig. %let slachtoffer moet in de nieu we regeling wel relatief eenvou- idig kunnen bewijzen dat hij schade heeft geleden. Hij heeft ook de mogelijkheid om zijn vor dering te splitsen: het deel dat eenvoudig te bewijzen is kan hij indienen bij de strafrechter, het minder eenvoudige deel kan hij indienen bij de civiele rechter. Het slachtoffer is niet meer ver plicht op de rechtzitting te ver schijnen. maar kan volstaan met het indienen van een zogenoemd voegingsformulier. Wordt iemand veroordeeld voor een strafbaar feit, dan kan de rechter bepalen dat de dader een schadevergoeding aan de staat moet betalen als hij aansprake lijk wordt geacht voor de scha de. De staat keert dat bedrag dan uit aan het slachtoffer. De rechter kan ook bepalen dat een dader een bepaald bedrag be taalt aan een algemeen fonds voor hulp aan slachtoffers, als het betrokken slachtoffer geen prijs stelt op schadevergoeding. MOSKOU - Russische meisjes tonen de pers twee machinegeweren die in beslag zijn genomen door agenten van het ministerie van veiligheid, de vervanger van de vroeger geheime dienst KGB. De geweren zijn te zien op een tentoonstelling in Moskou van een zeer groot aantal wa pens en vals geld. Het gaat om materiaal dat het afgelopen jaar in beslag werd genomen. foto EPA Advertentiei Blouses JW.- voor Truien J-8?,- voor Rokken J235.- voor Pakken é9?,- voor en natuurlijk nog veel meer modieuze koopjes 1 ESZETtl modeadviasburcau bon chic bongenre Bereikbaar Loskade 9 van maandag 4331 HV Middelburg t/m zaterdag tel. 01180-35047/23246 AMSTERDAM (ANP) - Het aantal ongevallen met vuurwerk rond de jaarwis seling 1992-1993 is in verge lijking met het jaar daar voor verdubbeld. Ongeveer 1900 mensen moesten in zie kenhuizen aan hun verwon dingen worden behandeld. Dat heeft de stichting Con sument en Veiligheid woensdag bekendgemaakt. Een duidelijke oorzaak kan de stichting niet noemen. De cijfers staan haaks op eerdere berichten, waarin werd gesteld dat er minder vuurwerkongevallen had den plaatsgevonden. Er is wel sprake van een daling in het aantal ernstige letselge- vallen. De meeste slachtof fers i98,4 procent) konden het ziekenhuis verlaten na behandeling op de EHRO-af- deling of door een specialist. De meeste ongelukken, 21.4 procent .overkwamen kinde ren van 5 tot 9 jaar oud en van 10 tot 14 jaar oud (31 pro cent,). In 93 procent van de ongevallen ging het om jon gens of mannen. Het merendeel van de ver wondingen werd veroor zaakt door vuurwerk dat in de hand afging. In vergelij king met vorig jaar verdub belde het aantal mensen dat gewond raakte aan handen en vingers; 41,2 procent. Let sel aan oren en vooral ogen kwam dit jaar veel minder voor. De omzet in de verkoop van vuurwerk via de officiële ka nalen steeg van 40 miljoen gulden in 1991 naar 44 mil joen in het afgelopen jaar. De stichting schat dat de illega le verkoop de omvang heeft van een kwart van de officië le. De sterke daling van ernsti ge letselgevallen is mogelijk toe te schrijven aan de ma nier waarop de voorlichting plaatsvond. De NOS zond vlak voor de jaarwisseling de documentaire „Een rustige jaarwisseling" uit, waarin uitgebreid werd ingegaan op de oorzaken en gevolgen van ernstige verwondingen. Kin deren tussen de 6 en 12 jaar oud waardeerden de uitzen ding met een 8. Jongeren boven de 13 gaven de documentaire een royale 7. Dossieronderzoek Pieter Baan Centrum Vandaag Een rug van hogedruk die gis teravond voor vrijwel windstil weer zorgde ligt vandaag ten oosten van ons land. Een warm- tefront dat gisteren op de Britse Eilanden regen en motregen bracht komt vandaag juist over het zuidwesten van ons land vrijwel stil te liggen. Uit de bijbe horende bewolking valt af cn toe regen of motregen. Het ziet er niet naar uit dat de hele zachte lucht waarin het gisteren in het westen van Engeland 10 d 11 graden werd Zeeland weet te be reiken. Wel zal het bij een tijde lijk naar jvest draaiende wind zo'n 7 graden worden. Uiteinde lijk wordt de aanval van de zachte lucht afgeslagcji en krimpt de westelijke wind van avond weer via zuid tiaar zuid oost. De komende dagen blijven de luchtdrukverschillen over West-Europa vrij klein, zodat het in ieder geval vrij rustig iveer blijft. Nautisch bericht wind: zuidelijk 2 tot 3. in het zuidelijk deel van het kustdis trict mogelijk westelijk 4: zicht: overwegend matig, tempera tuur kustwater: 6 graden: afwij king waterstanden: geen afwij king van betekenis: maximum golfhoogte monding Scheldes: ongeveer een halve meter. ZON EN MAAN 29 januari Zon op 08.23 onder 17.18 Maan op 10.10 Vooruitzichten Voor vrijdag: Tussen een hoge- drukgebied dat zich inmiddels boven Zuid-Scandinavië heeft gevormd en een lagedrüktuitlo- per over de Britse Eilanden wordt de wind zuidoostelijk. Restanten van fronten zorgen voor veel beivolking en plaatse lijk valt nog wat regen. De tem peratuur varieert tussen 2 gra den 's nachts en 6 graden over dag. Voor zaterdag tot en met maan dag: De luchtdrukverschillen blijven klein Over het algemeen is het bewolkt, de kans op mist neemt toe. De temperatuur wordt overdag 5 graden, maar de bewolking voorkomt een flin ke tempera!uursdaling in de nacht. Hoog water Donderdag 28 januari Vlissingen 05 08 215 17.25 207 Temeuzen 05.27 240 17 45 231 Bath 06.27 286 18 43 280 Roompot-buiten 0505 163 17.25 159 Zicrikzee 06.40 159 18 55 155 Yerseke 06.40 166 19.05 163 Philipsdam-West 06.45 168 19.10 166 uur cm uur cm Vrijdag 29 januari Vlissingen 05.40 204 17.58 196 Terneuzen 05.57 228 18.15 219 Bath 06.58 272 19 13 266 Roompot-buiten 05 45 154 18 00 150 Zicrikzee 07.05 152 19 30 149 Yerseke 07 05 159 19.35 156 Phihpsdam-West 07.10 161 19 40 158 Laag water Donderdag 28 jan Vlissingen 11.36 191 23 25 163 Terneuzen 12.01 200 23 56 173 Bath 00.28 201 12 58 220 Roompot-buiten 11 20 147 23 30 117 Zierikzee 00.20 121 12 50 152 Yerseke 00 20 127 12 50 157 Philipsdam-West 00 25 130 12 45 159 uur cm cm Vrijdag 29 januari Vlissingen 11 56 184 23 55 161 Terneuzen 1222 193 Bath 00 56 197 13 25 212 Roompot-buiten 11.55 145 Zicrikzee 00,45 121 13 15 148 Yerseke 00.50 126 13 10 154 Philipsdam-West 00.55 129 13 10 157 (metingen van gistermiddag) Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog PZC/ Bmn: M4P/TUVM VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog en in europa ITT I I I M I I I door Erik Hagelstein NIJMEGEN - De wijdverbreide gedachte dat vrouwelijke moordenaars hun slachtoffers bij voorkeur door vergiftiging om het leven brengen klopt niet met de feiten. De gifmengster is uit de tijd, zo mag worden ge concludeerd na een dossieron derzoek in het Pieter Baan Cen trum in Utrecht. Van de 28 pleegsters van levens delicten die in de periode van 1987 tot en met 1991 in het PBC werden onderzocht maakten er slechts twee gebruik van gif om hun slachtoffer te doden. Het mes. de verwurging en de ver stikking zijn methoden die in de praktijk veel vaker worden ge hanteerd. Deze feiten presenteerden mr Si- mone Gooren en mr drs Wilma van den Berg van de psychiatri sche observatiekliniek voor het gevangeniswezen gisteren in de Katholieke Universiteit Nijme gen. Daar werd de eerste van vier bijeenkomsten over moor denaars gehouden, waarin dit maal de vrouw centraal stond. Overigens komen bepaald niet alle plegers van levensdelicten in het PBC terecht. Dat gebeurt alleen als de rechter een multi disciplinair onderzoek naar de geestestoestand van de ver dachte vordert. Uit de criminali teitscijfers blijkt dat jaarlijks ge middeld ongeveer dertig men sen door een vrouwenhand om het leven worden gebracht, En dat terwijl liefst zevenhonderd mannen zich elk jaar schuldig maken aan moord of doodslag. Bekenden Opvallend is dat het Pieter Baan Centrum bij vrouwelijke ver- AMSTERDAM (RTR/ANP) - Onderzoekers van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam hebben een verband vastgesteld tus sen roken en de ziekte van Graves, die ouder meer struma en oogaf wijkingen kan veroorzaken. Het onderzoek is uitgevoerd door de endocrinologen prof dr W. Wier- singa en dr M. Prummel. Er waren 650 mensen bij betrokken. Roken blijkt vooral het risico te vergroten op het verergeren of ontstaan van de oogafwijkingen die met de ziekte van Graves gepaard kunnen gaan. Verrassend noemen Prummel en Wiersinga het dat ze geen enkel verband konden vinden tussen het aantal jaren dat de patiënten hadden gerookt of het aantal sigaretten per dag en de ernst van de oogziekte. Ze vermoeden daarom dat roken een van de factoren is die ervoor zorgt dat mensen die er al een erfelijke aanleg voor hebben de ziekte van Graves ook werkelijk krijgen. Dit zou kunnen betekenen dat familieleden van patiënten met de ziekte van Graves door met roken te stoppen kunnen voorkomen dat ook zij deze ziekte krijgen. dachten veel minder vaak aan de rechter adviseert om het zwa re middel van TBS met dwang verpleging toe te passen dan bij mannen. Dat heeft volgens de ju risten van het PBC onder meer te maken met het risico voor her haling. Vrouwen brengen zelden een wildvreemde om het leven, maar relatief vaak hun eigen kinderen (tien van de 28 onder zochte gevallen), (ex-)partners of familieleden. Bovendien worden deze feiten nogal eens gepleegd onder zeer specifieke omstan digheden. zoals het uit de weg ruimen van een gewelddadige partner na een langdurige lij densweg. Tevens is gebleken dat vrouwen die voor moord of doodslag voor de rechter moeten verschijnen gemiddeld een zwaardere cel straf (50 maanden) krijgen dan hun mannelijke lotgenoten (38i Dat is des te opvallender omdat bij minder ernstige feiten juist milder wordt gestraft als de da der een vrouw is. Nederland heeft ongeveer 300 gevangenis cellen beschikbaar voor vrou wen, terwijl mannelijke crimine len kunnen beschikken over 7300 plaatsen. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Britse Eilanden: Bewolkt, don derdag in Ierland en Schotland af en toe wat regen of motregen, vrijdag droog. Maxima 7 tot 10 graden. Duitsland: Tamelijk veel bewol king en in het westen lichte re gen of sneeuw. In het oosten droog. Maxima rond of iets bo ven het vriespunt; in de nacht meest lichte vorst, maar vooral in Beieren tijdens opklaringen kans op strenge vorSt. Canarische Eilanden: Donder dag vooral aan de zuidkusten eerst nog zonnig. Vrijdag maar af en toe de zon en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Frankrijk: Vrij veel bewolking en in het oosten van tijd tot tijd wat regen of motregen, in de ho ger gelegen gebieden sneeuw. Vrijdag op de meeste plaatsen droog. Maxima van 4 graden in de Vogezen tot 13 aan Riviera, 's Nachts plaatselijk lichte vorst. Spanje: Droog Vrijdag vooral aan de zuidelijke costa's wolken velden en kans op een buitje. Middagtemperaturen aan de costa's noord van Valencia rond 14 graden, bij Alicante en Ma laga circa 19 graden. Portugal: Donderdag nog zon en droog, vrijdag vooral in de Al- garve meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Ma xima dalend naar ongeveer 15 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Eerst nog bewolkt en vooral aan de noord- en westzijde van de Al pen sneeuwval. Vrijdag vrijwel droog en vooral aan de zuidzijde regelmatig zon.Temperaturen op 2000 meter van min 6 in de westelijke Alpen tot min 10 In Oostenrijk. Italië: In het zuiden regelmatig zon en droog Maxima in de Po- vlakte rond 7 graden, in de om- geving van Rome circa 12 en op Sicilië ongeveer 16 graden. Amsterdam zwaar bew. °c 4 Aberdeen regen 3 Athene zwaar bew 12 Barcelona licht bew 7 Berlijn sneeuwbui 0 Budapest onbewolkt -1 Bordeaux zwaar bew 9 Brussel zwaar bew 6 Cyprus zwaar bew. 15 Dublin zwaar bew 10 Frankfurt regenbui 3 Genève regen 3 Helsinki zwaar bew. -13 Innsbruck zwaar bew. 3 Istanbul licht bew 5 Klagenfurt onbewolkt 7 Kopenhagen onbewolkt -2 Las Palmas zwaar bew. 18 Lissabon licht bew 13 Locarno onbewolkt 10 Londen regen 9 Luxemburg zwaar bew 4 Madrid licht bew 8 Malaga licht bew 14 Mallorca onbewolkt 10 Malta licht bew. 13 Moskou sneeuw -7 München zwaar bew. 3 Nice half bew. 11 Oslo half bew. -1 Parijs motregen 10 Praag licht bew. -6 Rome licht bew 9 Stockholm onbewolkt -6 Warschau licht bew -4 Wenen zwaar bew -1 Zurich zwaarbew 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5