'Ik blijf mijn leven lang wao'er' PZC Hyperinflatie bedreigt Rusland: de roebel maakte een vrije val BVD wil horen waar grens ligt Ouder worden kan nu zonder rimpels Hoog spel Clinton met homo-maatregel Joden die in Jezus geloven worden Israël uitgezet opinie en achtergrond Na psychiatrische behandeling nooit meer een baan DONDERDAG 28 JANUARI 1993 door Carine Neefjes Met een schrijfblok op z'n knieen zit Dick Wiering (50) op de publieke tribune van de Tweede Kamer. Geconcen treerd volgt hij het debat over de wao. Zodra één van de be windslieden aan het woord is. schrijft hij driftig mee. „Kijk, Lubbers wordt nijdig", zegt hij grinnikend als de premier door VVD'er Linschoten wordt aan gevallen op het gekonkel tij dens het afgelopen weekeinde. De ellenlange betogen van de fractiespecialisten noteert hij niet. „Die staan maar wat te draaien over de inhoud van de wet. En die zal toch weinig ver anderen", zegt Wiering moede loos. Dick Wiering zit inmiddels 23 jaar in de wao. Hij was 27 jaar oud toen hij arbeidsongeschikt werd verklaard. Voor die tijd Oud worden zonder rimpels. Een ideaal dat nu binnen ieders bereik lijkt te liggen. Het Academisch Ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam heeft een we tenschappelijk onderzoek ge daan naar het middel imedeen. een voedingssupplement op ba sis van eiwitten dat uit zee-or ganismen wordt gewonnen. De resultaten zijn volgens derma toloog dr F. Heule verbluffend: „rimpels verminderen of ver dwijnen, de huid wordt gladder en vochtiger. Kortom het heeft effect." Het onderzoek werd uitgevoerd onder 46 vrouwen van 45 tot 65 jaar oud, die problemen hadden met de veroudering van htm huid. Voorwaarde om mee te doen was dat de vrouwen geen huidziektes hadden of andere aandoeningen, die de conditie van de huid kunnen beïnvloe den. Sinaasappelhuid Op acht punten in het gezicht werd de huid regelmatig beke ken op dikte en elasticiteit. De huid aan de binnenkant van de onderarm, die het minst aan de schadelijke stralen van de zon wordt blootgesteld, gold als con trolepunt. ..Na drie maanden bleek het middel niet alleen in het gezicht maar over het hele li chaam effect te hebben. Veel vrouwen vergaten zelfs hun ge zichtscrème te gebruiken, om dat naast het verdwijnen van de rimpels de huid vochtiger was en niet meer strak aanvoelde. Maar ook cellulitis (sinaasappelhuid) op de bovenbenen bleek aan zienlijk verminderd. Een maand na het stopzetten van de kuur waren de resultaten nog beter". door John King (AP) President Bill Clinton is vastbesloten het verbod op homoseksuelen in het Ameri kaanse leger te schrappen. Hij wil niet wijken voor bezwaren van de legertop en van het Con gres. Dat mag een bewonderens waardig principieel standpunt zijn, maar met die opstelling loopt hij ook een groot politiek risico. Veel Apolitiek krediet in het Congres moet eraan worden gespendeerd, krediet dat hij la ter hard nodig heeft bij belang rijke wetgeving over het begro tingstekort en kwesties als de gezondheidszorg. Woensdag onderstreepte het Witte Huis nog eens dat de presi dent bij het opheffen van het 50 jaar oude verbod het recht heeft het Congres te negeren. Hij wil het verbod per uitvoerende ver ordening ongedaan maken. In Washington zijn veel waarne mers verbaasd dat Clinton zo vroeg in zijn ambtstermijn zo veel 'politiek kapitaal' verbruikt aan een niet-materiele kwestie, die bovendien zeer controver sieel is. Clinton heeft in zijn ver dediging van homoseksuelen in het leger meer tegenstanders dan bondgenoten. De legertop is tegen, in het Congres leven bij zowel Democraten als Republi keinen sterke bezwaren en uit opiniepeilingen blijkt dat ook een meerderheid van het Ameri kaanse volk er niet aan wil. Het moreel van het leger, zo luidt een veel gehoord argument, lijdt schade onder aanwezigheid van homo's en lesbiennes. Politieke kringen in Washington vragen zich af waarom Clinton zo vroeg in zijn ambtsperiode met zijn volle gewicht een zo controversiële kwestie aan de orde stelt. „De president had zich hier vanaf het begin van de verkiezingscampagne op vast gelegd, Hij is van plan zijn ver plichting na te komen", is het antwoord van Clintons woord voerder George Stephanopou- los. „Je loopt altijd risico als je een principiële opstelling kiest", zei hij desgevraagd. Uit koers Het opheffen van het verbod was inderdaad een belofte tijdens de campagne, maar gold toen zeker niet als een hoge prioriteit. De economie was het centrale the ma. Sommige adviseurs van de president vinden dan ook dat hij in zijn eerste week wat uit koers is geraakt. „Hij is iemand van wie de pers zei dat hij geen risi co's durfde te nemen en dat nu toch doet. Dat verdient waar dering. Maar hij had niet gezegd dat hij er zijn ambtstermijn mee zou beginnen", aldus een naaste medewerker van Clinton, die anoniem wilde blijven. Andere werkte hij als ingenieur bij Shell in Amsterdam. Op het laborato rium hield hij zich bezig met het destilleren van olie. Hij had een prachtbaan, tot er op een dag bij een gasexplosie twee jonge men sen om het leven kwamen. Wiering zocht uit wie er verant woordelijk was voor het bedrijfs ongeval. Volgens hem waren de veiligheidsvoorschriften op de afdeling niet in orde. „En vanaf dat moment werd mijn leven op het bedrijf zuur gemaakt. Als in genieur mocht ik me niet met de veiligheid bemoeien. Ik stelde lastige vragen en dat zette kwaad bloed. Van de bedrijfs arts moest ik de ziektewet in waarna ik wegens psychische klachten werd opgenomen in de Valeriuskliniek van het VU-zie- kenhuis in Amsterdam, Kort daarna belandde ik in de wao". Wiering heeft na zijn verblijf in de psychiatrische inrichting weer zelfstandig gewoond. Als HTS-ingenieur werd hij op 35-ja- rige leeftijd toegelaten voor de studierichting electro-techniek aan de Technische Universiteit in Delft. Hij stuurde wel veertig sollicitatiebrieven, maar door zijn psychiatrisch verleden kwam hij niet meer in aanmer king voor een baan. De eenzamheid en de stress van het leven in de maatschappij, brachten Wiering opnieuw in de vernieling. Inmiddels woont hij in een socio-woning van het psy chiatrische ziekenhuis Vogelen zang in Bennebroek. „Eens een kneus, altijd een kneus", mom pelt Wiering terwijl PvdA-Twee- aldus Heule. Inmiddels tonen ook andere afdelingen in Dijk- zigt die zich met onderzoek naar het verouderingsproces bezig houden, belangstelling voor de werking van het preparaat, dat vanwege zijn samenstelling geen medicijn mag heten. Al lang wordt gepoogd een verband te leggen tussen voeding en het verouderingsproces. Het middel wordt gemaakt door kleine orga nismen die in de zee leven, zoals algachtigen, plankton en kleine visjes te vriesdrogen en te ver malen. De grondstof wordt ten zuiden van Japan in de nog vrij schone Stille Oceaan opgevist en in Japan verwerkt. In Europa worden van het poeder tabletten gemaakt. Vernieuwend De werking berust op een celver- nieuwende kracht van het mid del in het steunweefsel. dat zich direct onder de opperhuid be vindt. De opperhuid zorgt er zelf voor dat afgestorven cellen wor den vervangen. De vezeleiwitten in het steunweefsel drijven ech ter in een soort gel. dat wordt aangemaakt door cellen. Bij het ouder worden gaan deze cellen in een soort rustfase, waardoor de huid zijn soepelheid verliest en gaat rimpelen. „Imedeen blaast deze cellen als het ware nieuw leven in", zo legt Heule uit. Het is volgens hem voldoende het middel tweemaal per jaar ge durende drie maanden te ge bruiken. Bijwerkingen ontbre ken. Imedeen is bij apotheken, drogisten en schoonheidsspe cialisten te koop. Het kost 69 gulden, voldoende voor een maand. (ANP) Dick Wiering, 23 jaar arbeidsongeschikt. foto Cees Zorn/GPD .de Kamerlid Leijnse betoogt dat „mensen die in de wao belanden weinig invloed kunnen uitoefe nen op hun afkeuring en bijna niet meer aan de bak komen". Patientenraad Wiering is voorzitter van de Pa- tiëntenraad in Vogelenzang, een onderdeel van de Landelijke Pa tiënten Raden (LPR) die de be langen behartigen van mensen die in psychiatrische inrichtin gen en beschermde woonvor men wonen. Van de 900.000 wa- o'ers is ruim de helft wegens psy chische klachten afgekeurd. Een deel van deze mensen woont in een psychiatrische inrichting en moet zien rond te komen van een wao-uitkering. Wiering ontvangt iedere maand 1350 gulden netto. Volgens het nieuwe wetsvoorstel wordt de uitkering van de huidige arbeid songeschikten niet gekort. „Brinkman wil die wet er door duwen", mompelt Wiering als de CD A-fractievoorzitter het woord neemt, Wiering niet tevre den over dit onderdeel van het nieuwe wetsvoorstel. „Mensen die nu in de wao zitten en bij een herkeuring worden goedge keurd. zijn doodsbenauwd dat ze weer terugvallen. Als ze dan weer in de wao belanden, krijgen ze volgens de nieuwe kabinets plannen een lagere uitkering. Vooral de mensen die om psy- schische redenen zijn afgekeurd, durven dat risico vaak niet te ne men. Wij blijven ons leven lang wao'ers". Als Groen Links kamerlid Ina Brouwer de microfoon grijpt en opkomt voor de nieuwe groep jonge arbeidsongeschikten die er financieel flink op achteruit gaan. knikt Wiering instem mend. „Ook de jonge mensen die bij ons komen wonen hebben recht op een goede uitkering. Ik vind de nieuwe wet onrechtvaar dig". Over zijn eigen inkomen klaagt hij niet. Wel droomt hij regelma tig hoe zijn leven was gelopen als hij altijd als ingenieur had ge werkt en „misschien wel een ton per jaar had verdiend". Wiering: „Ik heb onlangs een zakcompu ter gekocht, ik hou nogal van technische snufjes. Nou. die din gen zijn behoorlijk duur. Daar moet ik nu voor sparen. Met m'n huidige werk - ik maak vogel huisjes en metalen kaarsenstan daards - verdien ik geen cent. Dat noemen ze arbeidsthera- pie". Bill Clinton adviseurs spraken er hun be zorgdheid over uit dat de kwes tie van de homo's in het leger, sa- mén met verwachte belasting verhogingen. in het centrum van de aandacht is komen te staan. Medewerkers van Clinton pro beren de kwestie zo veel moge lijk voor te stellen als een prici- piële zaak van burgerrechten, vergelijkbaar met de strijd voor gelijke rechten van zwarten en vrouwen. Senator Edward Ken nedy ziet opheffing van het ver bod als het afbreken van into lerantie en een stap tegen onge lijke behandeling op grond van sekse of religie. Kennedy wijst erop dat er al jarenlang homo seksuelen in het leger hebben gediend, zonder enig nadelig ef fect. Ze konden er alleen niet over praten, Hoe Clinton uit de strijd tevoor schijn komt hangt in belangrijke mate af van zijn presentatie van zijn standpunt aan het Ameri kaanse volk en of hij de opposi tie weet te omzeilen. In het Con gres moet hij senatoren en af gevaardigden te vriend houden die hij later nodig heeft voor het doorvoeren van impopulaire maategelen voor terugdringing van het financieringstekort. Er is al gewaarschuwd dat wanneer Clinton van zijn uitvoerende be voegdheden gebruikt maakt om het Congres te passeren, er don kere wolken zullen samenpak ken boven het Witte Huis. Senator Sam Nunn (Demo craat), voorzitter van de se naatscommissie voor de strijd krachten, vindt dat hoorzittin gen waarin militairen hun visie op de zaak kunnen geven, op hun plaats zijn. Zo wil hij het Congres betrekken bij de zaak, ongeacht wat Clinton doet. Nunn is kwaad over Clintons voornemen het verbod in zo hoog tempo en buiten het Con gres om op te heffen. De leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden. Newt Gingrich, zei dinsdag dat ge bruik maken van een uitvoeren de verordening, een soort de creet, de verhouding tussen Congres en president „aantast en ondermijnt". van onze correspondent in Moskou Hans Geleijnse Terwijl politici en econo men volop discussiëren over de vraag of hyperinflatie de Russische economie nu in de greep heeft of 'slechts' be dreigt, is de roebel deze week in een vrije val geraakt. In één klap schoot de roebel van 493 voor een dollar naar 568. Op de Interbank Valuta Beurs, waar zo'n zestig com merciële banken en de Russi sche Centrale Bank in onder linge handel de dagkoers van de roebel bepalen, was het pa niek. „Ik had niet verwacht dat de klap zo hard zou aanko men", aldus een beursexpert tegen het persbureau Tass. De voortgaande waardever mindering van de roebel bete kent nog meer ellende voor de Russische consument. Geïm porteerde goederen, die com pensatie moeten brengen voor de dramatische val in de Rus sische produktie. waren al duur. maar worden nu hele maal onbetaalbaar. De waardeloze roebel bedreigt ook het privatiseringspro gramma van de Russische re gering. Vice-premier Tsjoe- bais, de grote man van de pri- vatiserings-voucher, die ie dere Rus een aandeel in te pri vatiseren bedrijven moet ople veren, bleef nog optimistisch. „Dit jaar zullen alle kleine be drijven en winkels zijn gepri vatiseerd". zei hij tijdens een persconferentie. Om er onmid dellijk aan toe te voegen dat 'hyperinflatie de voornaamste bedreiging voor mijn privati seringsprogramma is'. De reden is duidelijk. De vou chers die iedere Rus in bezit krijgt, hebben een nominale waarde van 10.000 roebel. Bij de uitgifte, twee maanden ge leden. leek dat nog wat. Maar inmiddels is de handelswaar de gezakt naai- net 5000 roebel, terwijl de munt zelf tweehon derd procent in waarde is ge daald. De voornaamste oorzaak van de dramatische waardedaling van de roebel is de combinatie van tweespalt in het kabinet- Tsjernomvrdin, voortgaande ruzies tussen parlement en re gering en onbekwaamheid. De regering maakt intern nog steeds ruzie over de vraag of een strikt monetaire politiek moet worden gevoerd, met het accent dus op bezuinigingen van de overheidsuitgaven De Op deze foto 568 roebels met een tegenwaarde van 1 (een) dollar, de val van de Russische munt in beeld. foto AP. hervormers in het kabinet vin den van wel, maar Tsjerno- myrdin wil drastische bezuini gingen. Nieuw geld Intussen gaat de Centrale Bank, die formeel onder het parlement valt, rustig door met het pompen van nieuwe roebels in de economie, zowel in kasuïtgifte als kredieten. Vorige maand liep dit op tot de astronomische som van één biljoen roebel. Het parlement zelf, in pogingen om de volks gunst te winnen, ondermijnt de regeringspolitiek met ini tiatieven om de pensioenen te verdubbelen, een uitgave die de schatkist zich niet kan ver oorloven. Bovendien heeft het parlement, onder aanvoering van voorzitter Chasboelatov. de rente op kredieten die aan het noodlijdende bedrijfsleven worden verstrekt, tegen de wens van de regering in ver laagd. Al deze inflatoire maatregelen en politieke onzekerheden lei den tot een absoluut gebrek aan vertrouwen in de dollar Daarbij komen nog de aan houdende geruchten over een op handen zijnde geldhervor- ming. Verscheidene ministers in het kabinet zijn daarvoor. Een geldhervorming zou Rus land verlossen van het pro bleem van de roebeldump uit andere voormalige Sovjet-re publieken. Deze stap gaat de regering echter nog te vei', omdat het de al verstoorde handelsrelaties tussen de voormalige Sovjet republieken de doodsklap zal toebrengen. Bovendien pro beert Rusland nog steeds de roebel als munt voor het GOS te laten gelden, ondanks het feit dat een meerderheid van de republieken al een eigen munt heeft ingevoerd. De geruchtenstroom over een geldhervorming is nog aange wakkerd door het besluit van de Centrale Bank om de mees te roebelbiljetten door nieuwe modellen te vervangen. Oude en nieuwe biljetten blijven in circulatie, wat de nodige af breuk doet aan het officiéle ar gument voor deze operatie, namelijk dat de oude biljetten (die pas vorig jaar op de markt kwamen) zo makkelijk te ver valsen zijn. Beursexperts gaan ervan uit dat de banken van hun roebels af willen uit vrees dat de dra matische val van deze week voorbode is van veel groter on heil. De beursactiviteit afgelo pen dinsdag wees daar ook op. De beurs moest niet alleen een uur langer openblijven, er werd ook voor een record van ruim 84 miljoen dollar verhan deld. Woordvoerders van de Centrale Bank zeiden dat al wordt gewerkt aan het ont werp van 50.000 en 100.000 roe belbiljetten. God verhoede dat we ze ooit moeten uitge ven, maar we moeten op alles voorbereid zijn, vertelde een van hen voor de GOS-tv. Dollar-winkels Het ligt voor de hand dat dat westerse investeringen tegen vallen door inflatie en wetge ving die onvoldoende is of niet wordt nageleefd. Alweer een maatregel van de Centrale Bank maakt het klimaat voor westerse ondernemers nog slechter. In een poging om de invloed van de dollar in het da gelijkse betalingsverkeer te rug te dringen, zijn de zoge naamde valutawinkels nu ver plicht om hun waren ook voor roebels te verkopen. De dollar winkels zijn, met een af te dra gen btw-percentage van 28, een flinke bron van valuta-in komsten voor de regering. De maatregel geldt ook voor dienstverlenende bedrijven die nu nog valuta aan hun cliéntèle mogen vragen. De bedrijven klagen steen en been, omdat ze hun waren voor valuta in het buitenland betrekken. Maar daar heeft de regering geen boodschap aan. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft sinds kort een zogenoemde klankbordgroep. Zestien prominente militairen, bestuurders, wetenschappers en vertegenwoordi gers van belangenorganisaties wisselen een keer of drie per jaar van gedachten over politieke en maatschappelijke ont wikkelingen en de mogelijke rol van de BVD daarin. De meest in het oog springende namen zijn bisschop H. Ernst van Breda, oud-Vendex-topman A. van der Zioan, burge meester A. Peper van Rotterdam, oud-burgemeester M. Vos- van Gortel van Utrecht en hoofdcommissaris E. Nordholt van Amsterdam. Met z'n allen moeten zij meedenken over de vernieuwde rol van de BVD in onze samenleving. Want die ene Grote Rode Vijand achter De Muur is versplinterd tot een onoverzichtelijke bende. En daarnaast zoekt de BVD naar een juiste bestrijding van de vijanden die om de linker- en rechterylioek zitten. De klankbordgroep moet helpen bepa len waar de grens ligt. door Jan Rozendaal Anderhalf decennium gele den was het allemaal zo duidelijk voor onze Binnen landse Veiligheidsdienst. De Oost-West-verhoudingen be paalden voor het overgrote deel de koers van de BVD. Maar de afgelopen jaren is dat vijands beeld een stuk diverser gewor den. „Het ligt veel genuanceer der", zegt de woordvoerder. Dat betekent keuzes maken. En zoals minister Dales (binnen landse zaken) dat wel vaker pleegt te doen. zoekt ze daarbij de hulp van 'mensen die fors in het onderwerp staan' en daarbij 'een stevige mening hebben'. Het is zo langzamerhand een handelsmerk van Dales aan het worden. Zij deed dat eerder on der meer in de aanzet tot het minderhedendebat en de discus sie over de rampenbestrijding. De minister belde de meeste kandidaten van de klankbord groep dan ook persoonlijk op. Burgemeester Peper van Rot terdam hoefde niet lang na te denken: zag 'geen aanleiding om nee te zeggen'. Peper, nooit te beroerd om te discussiëren over maatschappelijke kwesties in 'een interessant gezelschap', vindt het aantrekkelijk om 'de aanvaardbaarheid van de op vattingen van een veranderende BVD te toetsen'. Ook bisschop Ernst van Breda noemt het 'van groot belang om vanuit de diverse geledingen in de maatschappij te toetsen wat er in de BVD omgaat en signalen af te geven over wat er in de maatschappij speelt'. De Amsterdamse politicoloog C. Wiebes, die enkele publikaties over de BVD op zijn naam heeft staan, vindt dat de klankbord groep past in de nieuwe, open stijl van de BVD. „En dat de BVD op zo'n manier voeling houdt met de maatschappij, dat kan volgens mij geen kwaad. En ook zal de BVD zijn ideeën kun nen toetsen". Als voorbeeld noemt de politicoloog dat de BVD tijdens zo'n bijeenkomst de waag kan opwerpen of het moslim-fundamentalisme een potentieel gevaar is voor Neder land. „Nee", vervolgt Wiebes, „ik ge loof niet dat de BVD dobbert. L weten wat ze willen en hebt diverse doelen omschreven hun eerste openbare jaan slag. Maar de taak is wel i stuk diffuser geworden. Neem 1 leen de ontwikkelingen in Ooh/ Europa maar. Dat is niet éf groot blok meer, maar een h(Jj; veelheid aan problemen. IndiL triële spionage is een voorbeeL wat ook door buitenlandse vi,j ligheidsdiensten als een belaii, rijk onderwerp wordt gezien, k wapenhandel is er ook eén. i, zijn daar gigantische hoeveelne den wapens in omloop. Die eie hoofdtaak van de BVD is vae snipperd", k In tegenstelling tot de InlichtL gendienst Buitenland en de Mibj taire Inlichtingendienst, die o|f die reden respectievelijk wordfc opgeheven en ingekrompen, zijt Wiebes voor de BVD wel een tot komst. „Diverse einddoelen blij ven bestaan. Die moeten zowf in de uiterst linkse, als rechtj hoek worden gezocht. Van Ralf tot fascistische organisaties. EJ, bijvoorbeeld de samenwerkiii tussen de Italiaanse en Colon biaanse mafia, die bepaalde li nen naar Oost-Europa probera uit te zetten". Goede weg l Ook directeur J. Westra van w Anne Frank Stichting dj plaatsneemt in de klankbon groep, vindt dat de BVD op c goede weg zit. Hij is blij met h< feit dat de BVD-directeur Doi ters van Leeuwen inmiddels ee publieke figuur is. „Ik kijk n: tuurlijk vooral vanuit de inval hoek racisme, antisemitisme e extreem-rechts. Het is voor m een goede kans om als directer van de Anne Frank Stichtin (doel: 'het uitdragen van de idei len van het dagboek van Ann Frank', red.) een beetje in d buurt te zitten van wat de BVI op dat gebied voor beleid voert' Het is natuurlijk niet de bedof ling dat wij als klankbordgroe] tot een afgewogen oordeel ko men en het beleid van de BVI bepalen, maar vanuit onze ach tergrond, die heel verschillen! is, signalen af te geven. Wij bepa len niet wat de BVD gaat doer Gelukkig niet zeg, daar ben il helemaal niet voor opgeleid". van onze correspondent in Tel Aviv Ad Bloemendaal Hun geloof in Jezus Christus als de Messias komt drie joodse gezinnen in Israël duur te staan. Na een verblijf van drie en zes jaar worden ze bin nenkort het land uitgezet om dat ze door hun overtuiging niet langer joden zouden zijn. Sinds Hun aankomst in Israël hebben de gezinnen strijd ge voerd om het staatsburgerschap te verwerven volgens de 'Wet op de Terugkeer'. Die bepaalt dat alle joden het recht hebben zich in Israël te vestigen. Joden zijn in de opvatting van de Israëli sche wetgever kinderen van een joodse moeder of bekeerlingen tot het jodendom, die geen ande re godsdienst hebben aangeno men. De leden van de drie joodse ge zinnen die binnenkort worden uitgewezen, hebben joodse moe ders en menen dat hun geloof in Jezus hen niet minder joods maakt dan andere joden. Maar het Israëlische Hooggerechtshof bevestigde enkele jaren geleden dat joden die in Jezus geloven niet langer als jood mogen wor den beschouwd, ook al onder houden ze de joodse godsdienst. Ze hebben daarom geen rechl zich in Israël te vestigen, al be paalde het Hof niet dat ze moes ten uitgewezen. De gezinnen vroegen daarop eer permanente verblijfsvergun ning aan, maar die werd gewei gerd door het ministerie van bin nenlandse zaken, dat onder lei ding staat van de ultra-orthodo xe minister Arieh Deri. Die ga hen vorige maand tot 20 januar de tijd om vrijwillig te vertrek ken. Weigerden ze, dan zou ar restatie volgen. De drie gezinnen besloten niet ir te gaan op de 'uitnodiging' var binnenlandse zaken. Op eer persconferentie in Tel Aviv ver telde Garry Beresford, een var de uit te wijzen joden, dat hi sinds een week in voortdurende angst leeft. „Als ik naar bed ga weet ik niet of er in de nacht op de voordeur zal worden geklopt door mensen die me komen weg halen en opsluiten. Dat is 'eer angstig gevoel". De Beresfords zijn afkomstig uit Zuid-Afrika. waar ze ervan over tuigd raakten dat Jezus de Mes sias moest zijn. Maar ze hebben zich nooit formeel laten bekeren of dopen. Garry draagt nog al tijd een keppel en beschrijft zichzelf en zijn gezin als „vrome joden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 4