Acties bij Philips in Terneuzen dagmenu... Stunt van Frans verkeersbureau Hoe meer krullen, hoe moeilijker Auteur Te vel eist correctie fouten in boeken over ramp Politie waarschuwt voor 'methode' om snel rijk te worden Drempels Personeel zoekt steun bij politiek Brand aan boord van zuiger snel bedwongen Proefabonnement PZC zeeland DONDERDAG 28 JANUARI 1993 onze verslaggever TERNEUZEN - Er komen ac bij Philips Lighting in Ter- neuzen. Woensdagavond stern- jen de leden van de Industrie FNV voor een werkonder van enkele uren, aan woensdag. Het CNV de acties. De CNV-leden, iie gisteren gelijktijdig verga derden, toonden zich bereid de Philips-directie het vuur na aan de schenen te leggen. Philips-personeel zal woens de werkvloer verla ten en opmarcheren naar het Terneuzense stadhuis. Daar wordt een petitie overhandigd het college van b en w van De stakers maken van de gelegenheid gebruik om politieke steun te verwerven voor hun acties, zo maakte FNV- districtsbestuurder Y. Hendriks gisteravond bekend na afloop van een redelijk druk bezochte ledenbijeenkomst in het Ter neuzense Churchillhotel. CNV-districtsbestuurder M. Deetman geeft zijn visie op gemeente van de toekomst MIDDELBURG - De voorzitter van de Tweede Kamer, W. J. Deetman, houdt maandag 8 fe bruari in de Middelburgse Stadsschouwburg een spreek beurt over 'de gemeente van de toekomst'. Hij doet dit op uitnodiging van de CDA-afdeling Middelburg, die er vanaf 19.30 uur haar alge mene ledenvergadering houdt. De vergadering is georganiseerd in samenwerking met het CDA- regiobestuur Walcheren. Deetman gaat in op de gemeen telijke herindeling, volksraad pleging in gemeenten, de kern takendiscussie en het stadsge west. Hietkamp bevestigde dat de le den van de Industriebond CNV eveneens tot actie overgaan. „Normaal gesproken zijn de CNV-leden altijd wat gematig der dan die van de FNV, maar in deze kwestie zijn de rollen omge draaid. Onze leden hebben de bereidheid getoond om voor een langere periode het werk neer te leggen, in staking te gaan. Ik verwacht, omdat de FNV nog geen driekwartsoverleg heeft ge had (bijeenkomst waarbij drie kwart van de leden aanwezig is, red.), dat we voorlopig mee zul len gaan in het actieplan van de andere bonden - FNV, Unie BLHP en de Belgische vakorga nisaties. Dat betekent dus dqt onze leden woensdag ook het werk neerleggen en meelopen in de protestmars." Afbouw Hietkamp en Hendriks bena drukken nog eens dat de acties zich niet alleen tegen het ge wraakte reorganisatieplan, maar ook tegen de door het per soneel gevreesde afbouw van de Philips-fabriek in Terneuzen richten. Hietkamp: „Een en ander kan niet los gezien worden van el kaar. Philips houdt vast aan de overheveling van de produktie van spaarlampen naar Polen, zonder dat daarvan de economi sche noodzaak kan worden aan- toond. De licht-divisie van Phi lips maakt nog steeds grote win sten. Wij, de bonden en onze le den. zien die reorganisatie abso luut niet zitten. We voeren actie tegen de gedwongen ontslagen, maar ook om enige zekerheid te krijgen over de werkgelegenheid in de toekomst bij Philips-Ter- neuzen." De CNV-districtsbestuurder sluit niet uit dat de Philips-di rectie naar de rechter stapt om de aangekondigde acties te ke ren. „Wat de directie gaat doen, dat zien we dan wel. Wij zijn klaar voor acties. Onze leden zelfs voor langdurige. De men sen vrezen voor hun toekomst en zijn bereid om te vechten." Hietkamp vervolgt: „Wat ik ove rigens wel betreur is dat de Phi- lips-leiding nu al begonnen is met het intimideren van perso neelsleden. Zowel bij ons als bij de FNV zijn er al klachten bin nengekomen over intimidatie. Dat is een slechte zaak." Voorzitter J. van der Bout van de ondernemingsraad van Phi- lips-Terneuzen was verheugd over de grote actiebereidheid van de georganiseerde werkne mers. V Het merkwaardige 'bewegwijzeringsbord' aan de Sloeweg in Vlissingen blijkt op initiatief van het Franse verkeersbureau te zijn geplaatst om meer toeristen naar Frankrijk te lokken. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Op weg van Vlissingen naar Oost-Souburg wor den de automobilisten sinds kort geconfronteerd met een wel heel merkwaardig bewegwijzeringsbord. Vier bestemmingen in Frankrijk staan er in extra grote letters op. „Wat heeft de ANWB nu uitgehaald werd er even bij de gemeente Vlissin gen gedacht, tot een amtbenaar erachter kwam dat het 'slechts' ging om creatieve reclame voor het Frans verkeersbureau. „Het werkt dus." Rob Sluijs, art-director van het Amsterdams reclamebureau KKBR, reageerde woensdag enthousiast op de opwinding in het Vlissingse. Frankrijk is vakantieland nummer één in Nederland. Het Frans verkeersbureau wil die ijzersterke positie vasthouden en tegelijk meer Nederlanders voor een twee de en derde vakantie naar Frankrijk lokken. „En met die borden geven we aan", legde Sluijs uit. „dat Frank rijk heel dichtbij ligt." Dat Vlamingen waarschijnlijk niet al te blij zullen zijn met de term Flandres op het bord in Vlissingen, wil er bij Sluijs niet in. „Met Flandres wordt Frans-Vlaanderen be doeld." van onze verslaggever MIDDELBURG - De heruit gave van twee boeken over de watersnoodramp, 'Hou wen jongens' en 'Storm over Nederland', heeft voor problemen gezorgd. Aanlei ding is de bijdrage aan de boeken van oud-journalist en gepensioneerd provin ciaal voorlichter J. J. Tevel uit Middelburg. Tevel heeft op verzoek van uitgever G. F. Callenbach uit Nij- kerk aan elk boek een hoofdstuk toegevoegd. Daar is echter op voor hem onaanvaardbare wijze in geschrapt en gewijzigd. Te vel eist nu van de uitgever een erratum. Als zo'n wijzi gingsblad er niet komt, overweegt de Middelbur ger juridische stappen. Niet alleen verdwenen hele stukken tekst uit de twee hoofdstukken, maar dat ge beurde ook nog eens zonder enige vorm van overleg. Tijdgebrek is het verweer van Callenbach, die overi gens wel toegeeft dat het niet correct van hem was de wijzigingen zonder overleg aan te brengen. Mede daar door staan nu in de boeken verschillende grove fouten. Tevel: „De meeste lezers zal het misschien niet eens op vallen, maar ik sta voor gek bij mensen die de door mij beschreven onderwerpen kennen." Het hoofdstuk dat Tevel aan de boeken toevoegde kreeg als titel 'Veertig jaar later'. Het is in beide geval len een aanvulling op de boeken, die al jaren geleden hun eerste druk beleefden. Tevel geeft, gekoppeld aan de inhoud van het boek, een feitelijke weergave van de ontwikkelingen die respec tievelijk Colijnsplaat en Zeeland de afgelopen veer tig jaar hebben doorge maakt. Een stukje tekst over het tweede-woningenprobleem in Colijnsplaat sneuvelde echter, omdat het politiek te gevoelig werd geacht. Een andere tekst, over een ingemetseld anker als ge denkteken in Colijnsplaat. verdween. Enkele andere voorbeelden: Vrouwenpol der werd 'de Vrouwenpol der', Oesterdam werd Oos- terdam en 'pijler' verander de de uitgever ten onrechte in 'peiler'. Verder had Tevel het over een statistische overstromingskans, maar dat werd 'statische' en het woord 'compartimentering' werd veranderd in 'compar- timentisering', een woord dat niet bestaat in de Neder landse taal. Comité Vooral de manier waarop Callenbach tot zijn ingre pen in de tekst is gekomen, stoort Tevel. De uitgever heeft de bijdrage van Tevel aan het comité Houwen Jongens uit Colijnsplaat ge stuurd met het verzoek daar eens naar te kijken. Dat re sulteerde in een aantal wij zigingen en aanpassingen die de uitgever overnam. Tevel vindt dat dat te ver gaat. Het geeft volgens hem geen pas dat een derde par tij ingrijpt in een tekst, zon der dat zoiets met de auteur wordt besproken. Tevel: „Er is gewoon met de tekst ge rotzooid." Het argument van tijdge brek gaat volgens hem niet op, omdat zijn bijdragen ruimschoots op tijd bij de uitgever binnen waren. Hij heeft uitgever Callenbach tot het eind van de maand de gelegenheid gegeven met een erratum te komen. Cal lenbach laat weten dat hij nog wacht op een kopie van de brief van het comité Hou wen Jongens met de op- en aanmerkingen op de tekst van Tevel. De originele brief is namelijk bij de uitgeverij in het ongerede geraakt Callenbach is van plan ui terlijk morgen, vrijdag, con tact met. Tevel op te nemen om hem uit te nodigen voor een gesprek. Tevel heeft echter geen behoefte aan een gesprek. „Callenbach weet wat ik wil. dat heb ik hem schriftelijk duidelijk gemaakt. Hij moet gewoon met een erratum komen." Paleografie-cursisten leren oud schrift te lezen van onze verslaggeefster Mariëtte Woudenberg GOES - Het Garfield-pen- netje bij de regel, de bril hal verwege de neus. M. Vinke (66 jaar) uit Goes kromt de rug boven een document uit 1786. Het oude schrift lezen'kost in spanning. Sommige letters zijn onherkenbaar, sommige woorden onbegrijpelijk. De klerk van het achttiende- eeuwse Goese stadsbestuur gebruikte deftige taal. Een gunstige beslissing heette een 'favorabele dispositie', een stevige discussie een 'delibe ratie'. „Wat bedoelt-ie nou?", wil Vinke weten. „Ik zie wel wat er staat, maar ik begrijp de woorden niet." Elf deelnemers - negen man nen. twee vrouwen - hebben zich ingeschreven voor een cursus paleografie, of in ge woon Nederlands: oud schrift lezen. L. J. Moerland van het gemeentearchief Goes geeft tien lessen voor beginners. Hij is ervan overtuigd: wie serieus een stamboom wil napluizen of stukken uit een ver verleden gaat onderzoeken, heeft de ba siscursus nodig. „In de negen tiende eeuw begint het schrift pas op dat van ons te lijken. Oudere teksten zijn moeilijk te lezen voor leken. Wil je trouwregisters uit de zestien de of zeventiende eeuw doornemen, dan moet je eerst meer weten over de schrijfstijl van klerken uit die periode." Oefenteksten Moerland heeft stapels oefen teksten uit het Goese gemeen tearchief klaarliggen om te ge bruiken bij zijn lessen. Hij heeft geselecteerd op 'sappig heid'. „Je moet de mensen ten slotte iets leuks bieden." Dat die aanpak aanslaat, blijkt bij het lezen van een achttiende- eeuwse Goese scheldkanon nade op stadhouder Willem V. Krachtige zinsnedes als 'als ik de Staaten was zou ik de vent naar den donder schoppen', worden gretig geconsumeerd door de cursisten. De deelnemers worden niet al leen wegwijs gemaakt in de paleografie, maar krijgen ook een lesje geschiedenis mee. Bij een verhaal over een clandes tiene kerkdienst in juli 1837 te Wolphaartsdijk, vertelt archi varis Moerland over de scheu ring binnen de Nederlands Hervormde kerk. Bij een raadsstuk uit 1786, geeft hij uitleg over historische be stuursvormen. „Als je de ach tergronden weet. wordt de in houd van teksten veel interes santer. Dan kun je bepaalde gebeurtenissen plaatsen in de tijd." Niet saai Snuffelen in archieven doodsaai Cursiste Vinke- Lauret schudt het hoofd: „Ik kom machtig interessante dingen tegen.Ze zoekt sinds twee jaar intensief naar de wortels van haar familie. „Je komt de naam Lauret overal tegen in Frankrijk. Een voor vader van mij trok in de zeven tiende eeuw naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij werd in zijn ei gen land vervolgd als Huge noot." Zij probeert allereerst de Nederlandse tak van de Laurets te achterhalen. „Echt snel gaat het niet. Ik ben bij 1740 blijven steken. De tek sten kosten me nog teveel moeite." A. P. M. van Rossum (55 jaar) uit Goes heeft andere - 'meer wetenschappelijke' - plannen. Hij wil cultuur-historisch on derzoek doen. „Het lijkt me ge weldig om de herkomst van oude muziekgezelschappen of rederijkerskamers na te gaan." Geschiedenis is z'n gro te hobby „Op de middelbare school had ik al interesse voor het vak. De laatste twintig jaar ben ik helemaal verslaafd. Een blik in mijn boekenkast zegt genoeg. Ik koop eigenlijk alleen maar historische werken." Voordat Van Rossum aan zijn eigen levenswerk kan begin nen. is hij wel tien lessen en ve le archiefteksten verder Do cent Moerland geeft alvast huiswerk op voor de volgende keer: resoluties uit 1747 van het Goese stadsbestuur. Een cursist bladert de opgaven keurend door. „Ik zie het al: hoe ouder het schrift, des te meer krullen, des te onbegrij pelijker." van onze verslaggever VLISSINGEN - In verschillen de landelijke en regionale kran ten zijn de afgelopen weken kleine advertenties verschenen waarin de lezers worden opge roepen om via een postbusnum mer informatie op te vragen over een methode om snel rijk te worden. Wie een voldoende gefrankeerde. antwoordenve- loppe naar het in de advertentie genoemde postbusnummer op stuurt, krijgt summiere infor matie thuisgestuurd. Om de 'snel-rijk-formule' in handen te krijgen, dient men vervolgens een bedrag van ƒ25,- - contant of door middel van een cheque - naar hetzelfde postbusnummer op te sturen. Daarna krijgt de betrokkene de formule inderdaad toegestuurd. En die luidt simpelweg: plaats op dezelfde manier advertenties, zodat andere mensen u weer geld gaan toesturen... De politie in Reimerswaal werd dezer dagen geattendeerd op een dergelijke advertentie, waarin een postbusnummer in Yerseke opdook. De Zeeuwse politie waarschuwt voor deze, wat genoemd wordt, 'duistere praktijken'.. „In het verleden is al verschillende ke ren gebleken dat veel mensen de dupe kunnen worden van deze op kettingbrieven lijkende me thode". aldus de woordvoerder van de Zeeuwse politie. Overi gens is het nog maar de vraag of er sprake is van een strafbaar feit. De officier van justitie is daar nog niet uit. van onze verslaggever VLISSINGEN - In de pompkamer van een zandzuiger op de Wester- schelde is woensdagmiddag brand uitgebroken. Door snel ingrij pen van enkele vaartuigen van Multraship Terneuzen en assisten tie van de brandweer Terneuzen bleef de schade beperkt. De zandzuiger 'De Octopus' was een lading zand aan het innemen in het vaarwater Zuid Everingen ter hoogte van Terneuzen toen door nog onbekende oorzaak rond 13 uur plotseling brand uitbrak in de pompkamer. De brand ging gepaard met enorme rookontwikkeling. Het vuur werd door personeel van Multraship en de brandweer Ter neuzen binnen een half uür bedwongen. Hoeveel schade het schip heeft opgelopen was gisteravond laat nog niet bekend. Rond half vier werd nogmaals een beroep gedaan op Terneuzense slepers bij een aanvaring tussen twee vrachtschepen bij de Zand- vlietsluis bij Antwerpen. Vaartuigen van de Union en Multraship sleepten de bij de aanvaring flink beschadigde schepen, de Pana- mees Seki Beech en de onder Estlandse vlag varende Ever Golden, naar de haven van Antwerpen. De oorzaak van de aanvaring is onbe kend. onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06' vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: in enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Het taalgebruik van het ambtenarenvolkje, soms worden wij er wat mismoe dig van. Soms ook kunnen ivij een gevoel van ontroe ring niet onderdrukken. Te Tholen bijvoorbeeld doet men pogingen om de ambte lijke teksten wat begrijpelij ker te maken. Deze week stuitten wij op een mooie Over gbkversla- ving ging het. En vooral over maatregelen die het ge meentebestuur wil treffen om een deel van de gokkas- ten uit Tholen te venvijde- ren. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen zogeheten 'hoogdrempelige' en 'laag drempelige' etablissemen ten. Dat vraagt om een na dere toelichting. Die Thool- se ambtenaar vond dat ook. En noteerde in een verkla rende bijzin: ..Een laag drempelige inrichting is een inrichting die geen hoog drempelige inrichting is." Kijk. zó n formulering, daar struikelen wij graag over. eeuwen Ingespannen trachten deelnemers aan de cursus paleografie in Goes handschriften uit vroeger A te ontcijferen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 31