Nutsbedrijf spaart grondwater PZC Studie naar kansen voor hostess-project Verdeeld advies over herindeling ;Z-Vlaanderen >rie gemeenten op Walcheren bepleiten bundeling platteland Overstromingen teisteren Bangladesh bijna jaarlijks Rick Dean wacht nog op doorbraak in zijn eigen land Landelijk bureau twijfelde niet aan Goese hulpstichting provincie )eltan kan verbruikers nu vier soorten water leveren DONDERDAG 28 JANUARI 1993 17 n onze verslaggever EUWDORP - Delta Nutsbe- 4ijven spaart kostbaar grond- -Jater. Dat is goed voor het mi- %u, want Nederland is aan het Het nutsbedrijf ^eft het pompstation in Putte (winst 250.000 kubieke leter), de waterwinning in %anjezon teruggebracht van 1 Jiljoen tot een half miljoen ku bieke meter per jaar en de pro- 'liktie van het pompstation Ijhijf met 3,5 miljoen kubieke eter verminderd. De bespa ng is mogelijk doordat Delta iitsbedrijven in toenemende ate andere kwaliteiten water vert, die geen aanslag doen op :t grondwaterpeil. nutsbedrijf kan de klanten leveren: hoogwaardig drink- jater, gedeeltelijk gezuiverd in- tstriewater, landbouwwater het Zoommeer en ongezui Biesboschwater. Volgens ^deputeerde ing A. M. Dek. porzitter van de raad van com missarissen van Delta Nutsbe- ■ijven. neemt het nutsbedrijf iet de levering van vier water- jorten een unieke plaats in de ederlandse waterleidingwe- ild in. 'en misschien ook wel aarbuiten.' Tijdens de presen ile van het waterproject Mid- en-Zeeland, woensdag te ieuwdorp. toonde Dek zich :er ingenomen met de gang van iken. et waterproject, dat symbo- sch door commissaris van de oningin drs W. T. van Gelder in ebruïk werd genomen, is een uidelijk voorbeeld van de mi lieu-betrokkenheid van Delta Nutsbedrijven, stelde Dek. Het gaat om aanleg van een leiding voor landbouwwater door Zuid- Beveland, bouw van het pomp station de Wranghe bij 's-Gra- venpolder (architect Gruisen) en aanleg van een leiding voor in dustriewater naar het Sloege- bied. Dek wees vooral op het be lang van de leiding voor land bouwwater (kosten 25 miljoen gulden), waardoor land- en tuin bouw nieuwe teeltmogelijkhe den hebben gekregen. Delta Nutsbedrijven pakte flink uit met de presentatie van het project. Cabaretier Ivo de Wijs was ingehuurd om een discussie te leiden over het thema 'water voorziening in de volgende eeuw' Directeur ir P. Stoter van Delta Nutsbedrijven merkte daarover onder meer op dat ko mende eeuw de bewaking van de grondstof- dat wil zeggen het te gengaan van vervuiling en ver droging - grote aandacht zal krijgen. „Eerst het water, de rest komt later." voorspelde hij. Stoter zei dat de marktwaarde van water zal toenemen. „Er zal voor worden betaald, zo niet om worden gevochten." Hij achtte het mogelijk dat aandelen van waterleidingbedrijven - in han den van de overheid - in de ver koop komen. Ir Stoter pleitte er voor dat waterproducenten ook voor het afvalwater gaan zorgen. Het nieuwe pompstation de Wranghe bij 's-Gravenpoldcr, onderdeel vanhet waterproject Midden-Zeeland van Delta Nutsbedrijven. Willem Mieras 'an onze 1IERIKZEE - Het bureau bedrijfscontact in Zierikzee jnderzoekt de mogelijkheden voor een hostess-project Schouwen-Duiveland. Bedoeling is een groep (herin- -redende) vrouwen te formeren die door bedrijven in kunnen worden voor bijvoorbeeld begelei- ling van excursies en organisatie van recepties en part- ierprogramma's. De coördinatoren van het project „koeten daarnaast zelf op zoek naar klanten. een hostess stelt de directeur van het bureau bedrijfs- ijontact, drs K. B. van den Berg, zich iemand voor die e{oed kan organiseren en die kennis heeft van zowel de loeristische elementen in de regio als van de sociaal-eco- structuur. Enige talenkennis is eveneens on Met die kennis en dat organisatievermogen ran de hostess de klant ten dienste staan. Van den Berge 'lenkt aan bedrijven die een excursie willen op Schou wen-Duiveland, die van plan zijn een grote receptie te houden, die gasten uit het buitenland hebben en hen iets meer willen bieden dan het gewone. „In al die gevallen kun je zeggen: ik huur een hostess." Die hostess zal geen veertig uur per week kunnen werken. Van den Berge gaat uit van part-time-werk op onregel matige tijden. Voor de coördinatie moeten wel vaste krachten aangesteld worden, zodat er ook tijd is om be langstelling te wekken bij bedrijven voor een verblijf met hostess in Schouwen-Duiveland. Van den Berge gaat er in eerste instantie van uit dat vrouwen geworven worden die na een tijd niet buitens huis gewerkt te hebben, weer aan de slag willen. Ze zou den bij zo'n project werkervaring kunnen opdoen. Man nen zouden het werk best kunnen doen. veronderstelt de directeur, maar gezien de onregelmatigheid van het werk en de navenante inkomsten zullen ze naar zijn oor deel minder belangstelling hebben. Bovendien valt er subsidie te krijgen voor herintredende vrouwen. Afgekeken Het project staat, nog in de kinderschoenen. Het bureau bedrijfscontact, een gezamenlijk initiatief van de zes ge meenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. heeft het idee afgekeken van Oost-Groningen, waar al langer zo'n project draait. Van den Berge heeft zich in middels in Groningen georiënteerd. Hij moet nog spre ken met instanties als het Arbeidsbureau en Vrouw en Werk. De directeur van het arbeidsbureau in Zierikzee, G. van der Wielen, juicht op zich elke creatieve gedachte, waaronder hij dit plan schaart, toe. Maar er zitten vol gens hem wel haken en ogen aan. Vooral het feit dat de werktijden niet vast staan, zal een probleem zijn. ..Wie weet. komt het nog zover dat nutsbedrijven alle nutsvoor zieningen van de grote bedrijven zullen verzorgen, ook op het fa brieksterrein zelf." Hij voorzag dat een vrije Europese markt de waterleidingwereld niet onbe roerd zal laten: er komt concur rentie. Commissaris Van Gelder stelde dat samenhangend waterbeheer dwingt tot samenwerking in Eu- regioverband. Hij vond dat het drinkwaterbeleid opgenomen moet worden in het provinciale waterhuishoudingsplan. Van Gelder betoogde dat. opdeling van de 12 provincies in 25 regio's tot gevolg heeft: centralisatie van het waterbeleid naar rijksni veau. Hij plaatste vraagtekens bij het gescheiden optreden van drinkwaterbedrijven en water zuiveringsschappen. Verfrissend Total-directeur D. Dumas zette uiteen dat de raffinaderij veel geld heeft gestopt in (nieuwe) in stallaties om het afvalwater te reinigen en opnieuw te gebrui ken. Ir H. C. Frijlink van Pechi- ney sloot daarbij aan. Het drink waterverbruik van het alumi- niumbedrijf zakte in ruim tien jaar van een half miljoen naar 200.000 kubieke meter per jaar. Hij gaf aan dat het waterproject van Delta Nutsbedrijven voor nieuwe, verfrissende ideeën bij Pechiney heeft gezorgd, om het verbruik verder te verminderen. Prof ir J. C. van Dijk van het ad viesbureau DHV vroeg meer aandacht voor infiltratie van water, onder meer in combinatie met natuurontwikkelingspro jecten (uiterwaarden, polders, moerassen). Belangen van mi lieu en waterwinning zijn dan beide gediend. Directeur ir T. G. Martijn van de Vereniging Ex ploitanten Waterleidingbedrij ven in Nederland verwachtte dat de produktie van drinkwater volgende eeuw weer zonder inge wikkelde technieken kan verlo pen. door terugdringen van de vervuiling. Hij keerde zich tegen een heffing op drinkwater. Wel zal de waterprijs volgens Martijn de kosten gaan bevatten voor drinkwater, riolering en afval waterzuivering. Drs G. Oskam, directeur Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch, pleitte voor oprichting van een overleg- en beheersorgaan voor de Maas. waarin alle rivieroeverstaten deelnemen. lyan onze verslaggever WEERE - Mariekerke, Valkenis- en Veere spreken zich geza menlijk uit vóór samenvoeging jvan de zes plattelandsgemeen ten op Walcheren. De colleges van b en w van de drie gemeen ten werken althans aan een "voorstel van die strekking dat ze in februari aan hun gemeen teraden willen voorleggen. De gemeenten hopen met een dui delijke standpuntbepaling de huidige impasse in het overleg over de bestuurlijke reorgani satie van Walcheren te doorbre ken. De provincie heeft de Zeeuwse gemeenten tot begin maart de tijd gegeven een standpunt over een gemeentelijke herindeling in te nemen. Op Walcheren lo- pen de meningen over de beste samenwerkingsvorm sterk uit een. Middelburg en Vlissingen zien het liefst één grote gemeen te Walcheren. Daar zijn alle plat telandsgemeenten tegen. Arne- muiden, Domburg en Westka- pelle lijken voorstander te zijn van verdergaande samenwer king. maar zonder opheffing van de huidige gemeentegrenzen. Mariekerke. Valkenisse en Veere willen één plattelandsgemeente die een tegenwicht vormt voor het stadsgewest Middelburg/ Vlissingen. Regie onze verslaggever JTERNEUZEN - Het Sociaal- .jGeografisch en Bestuurlijk On derzoeksbureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) is er niet in geslaagd feen eensluidend advies te for muleren voor de bestuurlijke ^reorganisatie in Zeeuwsch- Vlaanderen. Burgemeester drs C. E. Barbé van Terneuzen, voorzitter van het b en ;|W-overleg Zeeuwsch-VIaande- bevestigde dit donderdag. het uitblijven van een dui - onafhankelijk - advies lover hoe de Zeeuws-Vlaamse be- 'Istuurlijke deken er tegen de ^eeuwwisseling moet uitzien. Ilijkt het er op dat de provincie -nu de laatste stem in de discus sie heeft. SGBO-woordvoerder drs E. Gij- gaf gisteren te kennen dat bureau wel het onderzoek i heeft afgesloten. De acht i Zeeuws-Vlaamse gemeenten I zullen op korte termijn de in het i rapport vermelde aanbevelin gen vernemen. „Inhoudelijk kan ik niets over die aanbevelingen zeggen, het zou niet correct zijn tegenover de opdrachtgevers, maar één ding wil ik wel kwijt, de aanbevelingen kunnen be- schouwd worden als basis voor 1 verdere discussie." Barbé gaat er vooralsnog van uit dat door het ontbreken van een weloverwogen advies een nieu- r we discussie weinig zoden aan t de dijk zal zetten. ..We weten hoe 1 dë gemeenten denken. We weten dat de grote gemeenten in oost. i west en midden voor een henn- I, deling zijn. Ook is bekend wat de standpunten van de andere ge meentebesturen zijn. Resume rend kan gesteld worden dat er geen draagvlak te vinden is voor welke mening dan ook. Wat de aanbevelingen zijn, dat weet ik niet. Of die voor ons aanleiding geven om opnieuw te gaan pra ten, kan ik niet inschatten. We zullen natuurlijk over het eind rapport nog eens van gedachten wisselen, maar de standpunten liggen toch redelijk ver van elk aar", aldus Barbé. Interim-nota Dat de grote gemeenten en de kleintjes in Zeeuwsch-Vlaande- ren elkaar niet kunnen vinden in een nieuwe bestuurlijke opzet voor de regio bleek al duidelijk uit de interim-nota 'Bestuurlijke Organisatie Zeeuwsch-Vlaande- ren', die het SGBO begin no vember 1992 presenteerde aan het b en w-overleg Zeeuwsch- Vlaanderen. Brij Daaruit viel op te maken dat de kleintjes (Sas van Gent, Honte- nisse. Sluis en Aardenburg) op teerden voor nauwere samen werking. maai- Terneuzen. Hulst en Oostburg meer zagen in een herindeling. Gijsen. die in de cember een toelichting op de no titie gaf. werd toen door diverse gemeentebestuurders verweten een weinig doorzichtige brij van gegevens te hebben verzameld. Uit die brij, zo luidde de vervol gopdracht. moest het bureau maar eens een eensluidend ad vies zien te brouwen. Dat is niet gelukt. Volgens Barbé is het niet verwonderlijk dat bepaalde ge meenten door het ontbreken van overeenstemming tussen al le gemeenten nu al het voortouw nemen om de banden aan te ha len. Hij sluit niet uit dat het Sluis-Aardenburgse initiatief navolging zal krijgen. „Wij willen zelf de regie blijven voeren over mogelijke processen van gemeentelijke herindeling", verklaart burgemeester A. H. den Boon van Veere. Hij denkt dat de gemeenten dat alleen niet kunnen. Mariekerke. Valkenisse en Veere willen met hun initia tief voorkomen dat de provincie hen met een eigen voorstel voor het blok zet. „Het ligt voor de hand dat hogere overheden meer rekening houden met ge meenten die samen een blok vor men". aldus Den Boon. Volgens burgemeester mr B.J. van Putten van Mariekerke is de bestaande gemeentestructuur niet meer toereikend. Bij een verdere uitbreiding van het aan tal gemeenschappelijke regelin gen zal controle op het beleid steeds moeilijker worden, vreest hij. „De beleidsorganen zijn dan niet meer democratisch gekozen en kunnen ook niet democra tisch worden bijgestuurd." Emotioneel Van Putten denkt dat de aarze ling van Westkapelle en Arne- muiden een emotionele oorzaak heeft. „Zij hebben nog nooit met een herindeling te maken gehad, wij hebben in 1966 al met de emotionele kant daarvan afgere kend." Burgemeester H. A. van Malde- gem van Westkapelle bestrijdt dit. „Wij gaan binnenkort met een voorstel naar de raad toe. Dat is gebaseerd op zakelijke en rationele overwegingen. Er lig gen absoluut geen emotionele redenen aan ten grondslag." Hij vindt het te vroeg om te zeggen hoe het standpunt van Westka pelle er zal uitzien. De Walcherse gemeenten hebben onderling overlegd. Sommige daarvan ne men nu een gezamenlijk stand punt in, de anderen doen dat al leen. „Waar die uitspraken met elkaar sporen, zien we dan van zelf wel", aldus Van Maldegem. Een Bengaals slachtoffer vi kippen in leven. a de ramp van 1991 houdt op het dak van haar verdronken hut, twee foto Mufty Munir/AFP Mensen in Nood doet nu beroep op Zeeuwen van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - Zeeland is droog. Al bijna veertig jaar. Sinds de afronding van de Deltawerken weten we ons veilig achter hoge dijken, ste vige dammen en een storm vloedkering die miljarden heeft gekost. Veertig jaar na de watersnoodramp herden ken we niet alleen die bange dagen en de immense verlie zen, maar ook de hulpverle ning en de warmte waarmee de rest van de wereld mee leefde met de slachtoffers van de ramp. Mensen in Nood wil daarop inspelen. Met als motto 'Zeeland veilig, nu de de rest van de wereld nog' houdt de hulporganisatie een actie in Zeeland. In Bangladesh, dat bijna jaar lijks door overstromingsram pen wordt geteisterd, is drin gend behoefte aan zogenaam de cyclone-shelters: grote be tonnen bouwwerken waarin 2.500 mensen een veilig heen komen kunnen zoeken Mensen in Nood vraagt de Zeeuwen om geld voor de bouw van de shelters. De arm ste mensen wonen in Bangla desh op de laagstgelegen plaatsen aan de kust. Daar worden ze van twee kanten met watersnood bedreigd. Regelmatig ontwikkelen zich voor de kust cyclonen die het zeewater in metershoge mu ren het kustgebied binnen- blazen. Bij de ramp in 1991 verloren bijna 140.000 mensen het leven en 1,7 miljoen Ben galen werden dakloos. Behalve de cyclonen, zijn er nog meer bedreigende facto ren in het dichtbevolkte kust gebied. Door het massale kap pen van bossen in de Hima laya, komt het water in de ri vieren steeds sneller en min der beheersbaar van de berg hellingen naar de kustdelta gestroomd. Het gevolg: over stromingen, die steeds op nieuw de moeizaam opge bouwde infrastructuur ver nielen. Geen Deltaplan Willem Hooglugt, van de stichting Mensen in Nood, legt uit dat een Deltaplan er voor het arme Bangladesh niet in zit. „Het land heeft 1.000 kilometer kustlijn. Afge zien van de technische in spanning die een Deltaplan zou vergen, is het al helemaal onmogelijk door de kosten." De cyclone-shelters hebben hun nut tijdens de overstro ming van 1991 bewezen. „Ze hadden er alleen veel te wei nig". zegt Hooglugt. „Er is be hoefte aan 3.000 van die shel ters en ze kosten twee ton per stuk. De cyclone-shelters kunnen, als er geen waters nood heerst, dienst doen als scholen, ziekenhuizen, ge zondheids- en gemeenschaps centra." Mensen in Nood wil. samen met de zusterorganisa tie in Bangladesh, de bouw van 150 shelters voor haar re kening nemen. Mensen in Nood doet speciaal een beroep op de Zeeuwen omdat zij zich de verschrik king van een watersnood ramp het beste kunnen voor stellen. „Veel Zeeuwen kun nen zich de rampnacht van 1953 nog herinneren, Ze weten wat de Bengalen doorma ken". zegt Hooglugt. Boven dien herinneren talloze zaken in de Zeeuwse samenleving aan de buitenlandse hulp, die na de ramp kwam. Finse hui zen. het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee, dorpshuizen met exotische namen, veertig jaar na dato hebben we er nog plezier van. Hooglugt gaat scholen, ge meenten, verenigingen, ker ken en en andere organisaties benaderen om ze warm te ma ken voor de campagne. „We kunnen allerlei informatie materiaal leveren ter onder steuning van acties Boven dien sturen we een heleboel Zeeuwen een accept-giro kaart. In de kranten en op de radio spreken we het publiek direct aan in advertenties met een gironummer." Volgens Hooglugt is het plan om 3.000 shelters neer te zet ten, ambitieus „Maar dat was het Deltaplan ook Countryzanger Rick Dean: wachten op de ontdekking 'thuis'. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Als het nu niet lukt, lukt het nooit meer met de doorbraak voor country-zanger Rick Dean. In het buitenland gaat het hem al voor de wind, maar de Nederlandse markt wil hem maar niet ontdekken. En dat terwijl hij in nota be ne het Amerikaanse Na shville een cd heeft mogen maken met beroemde muzi kanten op het gebied van countrymuziek. De cd wordt wereldwijd gedistri bueerd. Rick hoopt nu op promotie in een Nederlands televisieprogramma: het liefst dat van Tineke de Nooy op zaterdagmiddag bij RTL-4. „Daar kijken heel veel mensen naar en éen tv- optreden staat gelijk aan ze ven maal publiciteit op de radio." Rick Dean kreeg vorig jaar april een uitnodiging een single op te nemen in Na shville. „De producer nam me gelijk mee naar de studio voor een kennismaking met de muzikanten, die spelen met beroemde artiesten als Dolly Parton. Johnny Cash en Chet Atkins. Ik vond het doodeng om met ze te spe len. maar die jongens kijken gewoon of je kwaliteit hebt; het kan ze niet schelen dat ik toevallig uit Nederland kwam." Enorm succes Rick Dean: „Ze vonden het verstandiger om me te lance ren met nummers van Ame rikaanse schrijvers. Die lig gen makkelijker in het ge hoor van de Amerikaan en sluiten tekstueel ook beter aan bij hun smaak." De plaat werd een enorm suc ces. Binnen zeven weken werd hij door honderden ra diostations in 26 Ameri kaanse staten gedraaid. Een live-uitvoering ging recht streeks per satelliet door de hele VS. Ook in veertien Eu ropese landen kwam de plaat uit. waaronder in Ne derland. De KRO, de EO en de NOS draaiden hem in hun countryprogramma's. maar verder bleef de single onop gemerkt In Denemarken staat de plaat op dit moment op de tweede plaats in de hit lijst. Half augustus kreeg Dean een uitnodiging voor het op nemen van een cd. Twaalf nummers mocht hij op de band zetten, met dezelfde muzikanten. De opnamen duurden zeven dagen. „Het was slopend, maar heel waardevol", vindt Rick. Middelburgs Terug in Nederland begon het wachten op het definitie ve resultaat, zijn eerste cd. „Daarop heb je geen invloed. De producer bepaalt hoe de hoes eruit komt te zien en re gelt alles verder. Er was een fotosessie geweest met een professionele fotograaf. Ik had ook foto's gegeven die mijn vriend Udo Oskar uit Middelburg gemaakt had. Toen ik afgelopen dinsdag de eerste exemplaren kreeg van de cd. bleek dat ze zijn foto hadden gebruikt voor de hoes. Zo heeft deze Ameri kaanse plaat twee Middel burgse ingrediënten." De cd 'Livin' in Love' heeft geen specifieke stijl. „De producer wilde pas een keu- zë maken nadat ze reacties op deze cd had. Nu staan er ballads op en nummers die trekjes hebben van boogie woogie en rock roll." Dean is bijzonder tevreden over het resultaat. Aan het eind van volgende maand komt de cd vermoedelijk in de handel. Diverse platenwin kelketens en grote speciaal zaken hebben al belangstel ling getoond. De officiële presentatie is waarschijnlijk vrijdag 19 maart in café De Geere in Middelburg. van onze verslaggever GOES - De Goese stichting Hulp Somalië kreeg vorig jaar het voordeel van de twijfel van het Centraal Bureau Fondsen werving te Amsterdam. Het landelijk georienteerde bureau houdt toezicht op inzamelings acties en geeft adviezen over de steunwaardigheid van fondsen. De in opspraak geraakte hulp organisatie verstrekte na de op richting medio vorig jaar vrij wel alle vereiste gegevens aan het Bureau Fondsenwerving. Alleen een begroting ontbrak. Zoals bekend beschikt justitie over sterke aanwijzingen dat Hulp Somalië een dubieuze stichting is. Het openbaar minis terie heeft de rechtbank in Mid delburg gevraagd de organisatie te ontbinden. Naar verluidt is een deel van het ingezamelde geld zoek. Somalië kreeg tot dusver geen cent. F C. M. Verhaar van het Bureau Fondsenwerving zegt dat het hoogst zelden voorkomt dat jus titie vraagt om ontbinding van een stichting voor het goede doel. Uit eigen beweging stuurde Hulp Somalië vorig jaar infor matie naar het bureau. Hulpor ganisaties zijn daartoe niet ver plicht. „Als wij tegen een instel ling oplopen die we niet kennen, vragen we zelf gegevens op." Af gezien van de ontbrekende be groting zien de papieren er vol gens Verhaar goed uit. „In de stichtingsstatuten staat bij voorbeeld dat een accountant jaarlijks de boeken moet contro leren. Wettelijk is dat niet ver plicht, ons bureau eist dat wel." Voorwaarden De in Amsterdam gevestigde or ganisatie zag vorig jaar geen re den Hulp Somalië te wantrou wen. „Een dergelijke organisatie krijgt in het eerste jaar de kans zich te bewijzen", aldus Verhaar. Hij zegt dat wettelijk weinig voorwaarden worden gesteld aan stichtingen die geld inzame len voor charitatieve doelein den. „De meeste voorwaarden stellen wij." Bij het Bureau Fondsenwerving zijn behalve Nederlandse ge meenten ook bedrijven en instel lingen aangesloten. Zij kunnen het bureau om informatie vra gen over inzamelingsacties. „Wij geven bijvoorbeeld advies als een gemeente moet oordelen over een aanvraag om te mogen collecteren." Verhaar zegt dat bij zijn bureau nooit is geïnfor meerd naar de betrouwbaarheid van de Goese hulporganisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 29