Aanpak Grote Markt is onzeker Kappen populieren aan Goese kanaal opgeschort Watersnoodramp in beeld Beachpop-festival in Burghsluis kan mogelijk doorgaan Aardappelfabriek nog niet stankvrij Concert-avond in parochiekerk Clinge SGP bevreesd overlast bij komst jeugdsoos Flipland Goes reorganiseert sector grondgebied streek Goese raadsfracties uiterst sceptisch over herinrichting van onze verslaggever SINT PHILIPSLAND - De w atersnood van 1953 in foto's, boe ken en kranten. Materiaal dat te zien is op een woensdagavond geopende tentoonstelling in Sint Philipsland. De expositie be steedt veel aandacht aan de gemeente Sint Philipsland, maar ook aan andere rampgebieden. Voor een ongeveer vijftigkoppig publiek hield burgemeester T. A. Vogel een openingstoespraak. „Iemand die Zeeland nog niet kent. heeft geen idee hoe de ramp hier is ervaren", aldus Vogel. ..Het is goed de jongere garde die het niet aan den lijve heeft ondervonden te confronteren met de gebeurtenissen van veertig jaar terug. Een expositie als deze kan daarbij helpen." In Sint Philipsland zijn tien doden te betreuren als gevolg van de watersnood. Het hele eiland stroomde onder en de complete be volking moest worden geevacueerd. De expositie in dorpshuis De Wimpel duurt tot en met zaterdag 30 januari. foto Willem Mieras DONDERDAG 28 JANUARI 1993 b van onze verslaggeefster BURGHSLUIS - Het popfesti val Beachpop kan ondanks ne gatieve adviezen van de stuur groep Oosterschelde en het con sulentschap natuur-, bos-, land- schaps- en faunabeheer moge lijk toch doorgang vinden op het havenplateau in Burgsh- luis. De burgemeester van Wes- terschouwen, H. Tees, is niet van plan zich zonder meer bij de goede raad neer te leggen. Want volgens hem valt het met de verstoring van de rust in de Oosterschelde best mee. De stuurgroep Oosterschelde en het consulentschap vinden dat de gemeente beter om kan zien naar een andere locatie voor het popfestival dat de Stichting Beachpop voorbereidt. Het con sulentschap vreest dat de con certen van onder anderen Gol den Earring. De Dijk en Lois La ne schade aanrichten aan de na tuur. De stuurgroep Oosterschelde houdt de gemeente voor dat de natuurwaarden van het 'groot schalige, open natuurgebied van internationale betekenis' door verschillende overheden worden beschermd. Gebruikers van de Oosterschelde hebben dan ook te maken met beperkingen en eenduidigheid in beleid is ge wenst. Met andere woorden: dat beleid wordt doorkruist als voor een popfestival een uitzondering wordt gemaakt. Burgemeester Tees zou dat toch graag willen doen. Hij vindt de vergelijking met andere gebrui kers niet opgaan, omdat die veelal niet een dag maar langdu rig verpozen op of bij de Ooster schelde. Tees betwijfelt of een popfestival kwaad kan voor de natuur. „We moeten niet al te overspannen gaan doen", vindt hij, al is hij best bereid te bekij ken of het mogelijk is het geluid tot een minimum te beperke\. door bijvoorbeeld een geluidwak op te werpen. Maar hij heeft bej grepen dat reductie van geluid bij een popfestival niet zo simpel is. Uitleg J „Bandjes die geen lawaai produ^ ceren bestaan niet", reageert Kees de Feiter, algemeen be\ stuurslid van de Stichting Beachpop. De Feiter zegt dat ta| van technische snufjes het mof gelijk maken het lawaai te be- perken. Dat had de Stichting graag mondeling aan de stuurj groep Oosterschelde uitgelegd! maar daarvoor heeft ze nooit een uitnodiging gekregen. De Stichting betreurt de boodj schap van de beide instantie^ zeer. „De organisatie van eenj popfestival is een peuleschil ver-j geleken met het regelen van eeii| vergunning", verzucht De Fei ter. Alternatieven zijn er wel: de Stichting denkt aan het par-j keerterrein bij de Brouwersdamj en aan het terrein bij een boer in de omgeving. Maar dan moet dej procedure weer overnieuw be-) ginnen en het is de vraag of dat nog voor de cruciale datum - 3 juli - kan. Beroep Voorlopig heeft de Stichting de] hoop gevestigd op de gemeente, die volgens Tees de adviezen naast zich neer mag leggen. De instanties kunnen dan in beroep bij de gemeente tegen het verle nen van een vergunning. In het college zijn de brieven nog niet besproken. Ook de wethou der van jeugdzaken, G. J. W. van der Salm (PvdA) ziet geen direc te schade voor de natuur. „Er moet nog wel wat kunnen." Bo vendien: „We moeten ons als re creatiegemeente profileren, en niet een deel van de vakantie gangers van alles ontzeggen." - van onze verslaggever KRUININGEN - Aardappelver werker Meijer Frozen Foods (MFF) in Kruiningen verspreidt nog steeds te veel geur. Het be drijf overschrijdt voortdurend de normen die de gemeente Rei- merswaal in de hinderwetver gunning stelt. Meijer heeft in middels wel maatregelen geno men die de stank indammen, maar door uitbreiding van de produktie is de geuruitstoot on geveer gelijk gebleven. Omdat de filtering van vette frietlucht voor elke aardappelverwerker een hardnekkig probleem is, be gint de branche een onderzoek naar geurbeperkende oplossin gen. Daaruit zou een pakket aan standaardmaatregelen en voor schriften moeten voortkomen. De Nota Stankbeleid van het mi nisterie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) moet leiden tot conve- nanten met stankproducerende bedrijfstakken. Minister Alders wil voor 1 januari 1994 harde af spraken met het bedrijfsleven maken. Het Reimerswaalse col lege wil afwachten hoe het con venant met de aardappelverwer- kende industrie afloopt. Daar om zal het dit jaar geen grotere inspanning van Meijer verlan gen dan door het bedrijf is voor gesteld. De aardappelverwerker wil in 1993 één drooglijn aanslui ten op een zogeheten ozongas- wasinstallatie. die vetten uit de baklucht filtert. Als blijkt dat er begin 1994 geen convenant met de aardappelverwerkende in dustrie ligt, zal MFF met een ei gen (nieuw) stappenplan moe ten komen. Het Kruiningse be drijf heeft het dagelijks gemeen tebestuur verzocht een pas op de plaats te mogen maken als de fa briek minder geur verspreidt dan in het convenant is vastge legd. Het college zal zich hier over beraden. In overleg met de gemeente heeft het bedrijf tot nu toe gepro beerd de geur stapje voor stapje terug te dringen, maar het kan tot nu toe, zoals de meeste aard appelverwerkers, niet binnen de geurgrenzen blijven. Door pech (een leverancier ging failliet) en patentrechten, heeft het stap penplan bovendien bijna een jaar vertraging opgelopen. Een ander probleem is dat geduren de de fasegewijze aanpak van het stankprobleem, de metho den om de geur te meten zijn ver nieuwd. Volgens deze technie ken zou de uitstoot zijn toegeno men, ondanks een eerder geme ten reductie. De gemeente heeft voorgesteld via een tegenonder zoek de totale uitstoot vast te leggen, waarbij de allernieuwste meetmethode moet worden ge bruikt. Daaruit moet tevens blij ken hoever de fritesfabriek is verwijderd van de geumormen in de hinderwet. De geurproblemen van Meijer komen maandag 4 februari aan de orde in de Reimerswaalse commissie VROM. die vanaf 20 uur in het gemeentehuis in Krui ningen vergadert. van een medewerker CLINGE - De commissie Cultu rele Evenementen Clinge houdt vrijdag 5 februari een concert avond in de parochiekerk H. Henricus. Het programma biedt veel variatie. Te horen zijn or ganist Erwin van Bogaert en het Koninklijk Gemengd Koor Sint Gregoriusgilde (beiden uit Sint Niklaas), de slagwerk groep van de Zeeuwse Muziek school en de musicalgroep Mu sical Exchange uit Hulst. Het concert begint om 20 uur. Het orgel in de Clingse parochie kerk dateert uit de 18e eeuw en wordt toegeschreven aan orgel maker Detlef Onderhorst. In 1970 werd het volledig gerestau reerd. Organist Van Bogaert. die het zal bespelen, is verbonden aan de OLV-kerk te Sint Niklaas. Na zijn conservato rium-opleiding studeerde hij verder in Parijs en Amsterdam. Hij opent het concert in Clinge met een werk van Sweelinck. Op zijn repertoire staan verder stukken van Pachelbel, Mozart, Stanley en Antonio Soler. Het Koninklijk Gemengd Koor Sint Gregoriusgilde bestaat meer dan honderd jaar. Het hui dige koor telt dertig leden en staat onder leiding van dirigent Marc van den Broeck. Het koor brengt een aantal negro-spiri- tuals en Engelse vocale muziek. De slagwerkgroep van de Zeeuwse Muziekschool staat on der leiding van Eric Buijle. Op het programma staat onder meer de William Teil-ouverture van Rossini. Het concert wordt besloten met een gezamenlijk optreden van alle uitvoerenden, waarbij het lied You'll never walk alone van Rodgers en Hammerstein wordt uitgevoerd. Het kappen van de populieren aan het Goese kanaal is voorlopig opgeschort na protesten van inwoners van Wilhelminadorp. foto Willem Mieras van onze verslaggever WILHELMINADORP - De Ko ninklijke Maatschap De Wilhel- minapolder heeft de kap van po pulieren aan het Goese kanaal gestaakt na protesten van inwo ners van Wilhelminadorp. Zij vrezen voor een kaalslag en pleiten ervoor de bomen gefa seerd te kappen. De Wilhelmi- napolder zal dit voorstel op kor te termijn doorspreken met de gemeente Goes. Uitstel van exe cutie voor een deel van de popu lieren kost de maatschap echter geld. Volgens administrateur J. J. van der Have voelt De Wil- helminapolder er weinig voor dat verlies eenzijdig te incasse ren. Inmiddels zijn zo'n honderd po pulieren aan de Oosthavendijk geveld. Eenzelfde aantal aan de overzijde van het kanaal zou de ze week nog tegen de vlakte gaan, maar die bomen blijven in elk geval overeind tot overleg is gevoerd met de gemeente. De dertig oude populieren, die het beeld van het kanaal bepalen. zijn kaprijp. Sommige exempla ren hebben rotte plekken en sommige zijn ziek. Van der Have denkt dat een eventuele gefa seerde uitdunning van de popu lieren langs het kanaal weinig oplevert. „De bomen houden het misschien nog vijf tot tien jaar vol. Het risico dat ze bij storm omvallen, en dus verkeersge- vaarlijk worden, neemt dan ook toe, Zeker als je praat over zieke populieren, die een beperkte le vensduur hebben." Een gefaseerde kap, zoals een aantal bewoners wenst, stuit ook op financiële bezwaren. De bomen zijn inmiddels verkocht aan een houthandelaar. De Wil- helminapolder zou het koopcon tract moeten openbreken. „En dat kost geld", verklaart Van der Have. Bovendien kan de maat schap minder investeren in landschapsaankleding als er minder hout wordt verkocht. „Wij zijn een particulier bedrijf. De regel is dat de aanplant Politie hield wegcontrole ZIERIKZEE - De rijkspolitie heeft woensdag op Schouwen- Duiveland een aantal verkeers controles uitgevoerd. Op de Lange Blokweg in Zierikzee wer den tussen 15.30 en 16.45 uur 305 auto's gecontroleerd op snel heid. Vijf reden harder dan de toegestane 70 kilometer per uur. Bij de Weg naar de Val is tussen 17.20 en 18.15 de snelheid van 186 wagens nagegaan. Zes reden te hard. Op de Scheldestraat in Zierikzee werden tussen 14.15 en 15.00 uur geen overtredingen ge constateerd bij de 215 gecontro leerde voertuigen. Samen met de verkeersgroep Middelburg heeft de Schouwse politie voorts bij rijksweg N59 bekeken of men sen een autogordel omhadden. Dat bleek bij 30 van de 90 voer tuigen niet het geval te zijn. wordt bekostigd uit de verkoop van gekapt hout. Zolang nie mand de inkomstenderving ver goedt. is een gefaseerde kap voor ons niet aantrekkelijk." De administrateur onderstreept dat de kap volledig volgens de formele procedures verloopt. Het vellen van de populieren op en aan de kanaaldijken maakt deel uit van een totaal kapplan voor de gehele Wilhelminapol- der. Van der Have begrijpt dat juist op die plaats dé kaalslag op weerstand stuit. „De bomen hebben een emotionele waarde. Als je het kanaal invaart, weer spiegelen ze schitterend in het water Het is ook een mooi lint in het landschap. Probleem is dat veel populieren kaprijp zijn, om dat ze nagenoeg gelijktijdig zijn geplant." Hoewel De Wilhelmi- napolder een gevarieerd bomen- bestand nastreeft, is de maat schap bereid op de opengevallen plaatsen weer populieren te planten, overeenkomstig het Goese landschapsbeleidsplan. van onze verslaggever SINT PHILIPSLAND - Con crete plannen voor een toekom stig jeugdhonk in Sint Philips land zijn in februari gereed. Dat beloofde wethouder J. de Jager (CDA) van de gemeente Sint Philipsland woensdagavond tijdens de raadsvergadering. Alleen de fractie van de SGP wil niet dat de gemeente pro beert een onderkomen voor jon geren te regelen in de kelder van dorpshuis De Wimpel. De staatkundig gereformeerden vrezen dat de soos snel zal ver anderen in een disco. Een meerderheid van de raad stemt ermee in dat het dagelijks gemeentebestuur op korte ter mijn gaat praten met onder an dere een provinciaal consulent voor jeugd- en jongerenwerk en de stichting die De Wimpel be heert. Die voornemens staan in de notitie Jeugd Waarheen? die b en w onlangs presenteerden. L. C. Vroegop (CDA) is teleurge steld over de inhoud van de no ta. Hij had meer voortvarend heid verwacht van het dagelijks gemeentebestuur. „In het stuk worden reeds bekende feiten op gesomd. Wij rekenden op een uitgewerkt voorstel." De Partij Voor Algemeen Belang (PvAB) is het in grote lijnen eens met de christen-democraten. „Dat neemt niet weg dat we blij zijn met de nota", aldus M. W. Verstrate-Stols. „Het staat nu tenminste allemaal op papier. Daarmee zijn we verder dan we ooit geweest zijn." De SGP ziet geen heil in de oprichting van een jeugdhonk. Het zou geen goede manier zijn om het je» vandalisme in te dammen, hecht gezinsverband kan jva problemen voorkomen", alj-ol H. Geluk. „Verder vragen wefr af een jeugdhonk stand zal K den en hoe de avonden worp ingevuld." SGP-wethouder L. meent dat de bestaande m(Je lijkheden voor jongeren doende zijn. „We hebben dek- tuurvrienden, diverse zang{ enigingen en een dam- schaakclub." Walpot vreest kij een jeugdhonk zal 'ontaarderki een disco. „Elders zijn geval bekend van gelegenheden moesten sluiten omdat law en overlast niet te harden j ren." Burgemeester T. A. VcJ verdedigde gisteravond de plfS nen voor een soos. „Er komt ft in Sint Philipsland geen dis^i Daar hebben de jongeren (pij niet om gevraagd." Volgens wethouder De Jal hoeft een jeugdhonk niet te anderen in een disco als er d delijke en goede afspraken v den gemaakt. Hij pleitte ervjei de jeugd het voordeel vanM twijfel te gunnen. Fliplamjt jongeren voerden vorig jaar dj handtekeningenactie voor i eigen onderkomen. Video gestolen VLISSINGEN - Onbekenc zijn dinsdag tussen 9.00 uur 19.00 uur binnengedrongen een woning in de Nijverhei traat in Vlissingen. Daarbij w< Jj een ruit aan de zijkant van huis geforceerd. De inbrek maakten een televisie, een deorecorder en enkele bankpi jes buit. van onze verslaggever GOES - De sector Grondgebied, één van de drie sectoren waarin het ambtelijk apparaat van de gemeente Goes is verdeeld, wordt per 1 maart gereorgani seerd. Bij die reorganisatie zijn ongeveer 140 ambtenaren (on der wie een aantal part-timers) betrokken. De reorganisatie is een uitvloei sel van het onderzoek dat het bureau ODRP (een organisatie- en adviesbureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten) uitvoerde naar de mogelijk heden om binnen het Goese ambtelijk apparaat tot een doel matiger werkwijze te komen. De sector Grondgebied is nu nog onderverdeeld in zeven afdelin gen. Dat worden er vijf: een afde ling stadsontwikkeling, een af deling bouwen en wonen, een af deling milieu, een afdeling tech nische zaken en een afdeling stadsbeheer. De afdelingen be plantingen, het bureau onder houd van de weg- en waterbouw en de reinigingsdienst worden bij stadsbeheer ondergebracht. De reorganisatie gaat niet ten koste van arbeidsplaatsen. De reinigingsdienst (nu nog geves tigd aan het Geldelozepad) beplantingen (onder de tele\F sietoren aan de Troelstralaai worden in de nabije toekom mogelijk onder eén gezamenlijj dak gebracht. Dat gebeurt één van de bestaande locatieb Er is nog geen keus gemaakt tul1-1 sen het Geldelozepad of Troelstralaan. Volgens sectorhoofd P. J. F. M. Vermeulen en meentesecretaris mr C. M. <f Graaf is bij de reorganisatie z( veel mogelijk gestreefd naar eqn verbetering van de efficiency] Voor de burger heeft dat tot gfi volg dat allerhande procedure aanmerkelijk kunnen wordef5 bekort. De sector Grond is de enige se tor die op de schop gaat. De se^( toren Middelen en de sectoi Maatschappelijke ontwikkelin f blijven buiten schot. n Bij de gemeente zijn de afgel i pen tijd via natuurlijk verloc: zo'n tien arbeidsplaatsen ve< dwenen. Ook dat is gebeurd cfl basis van de adviezen van h<£. onderzoeksbureau ODRP. Do< die maatregel bezuinigt Gou( jaarlijks ongeveer een half mi joen gulden. van onze verslaggever GOES - De kans is groot dat de herinrichtingsplannen voor de Grote Markt in Goes sneuvelen. De plannen waarmee burge meester en wethouders voor de dag zijn gekomen, zijn door alle Goese raadsfracties uiterst koeltjes ontvangen. Het plan betekent nauwelijks een verbe tering en is veel te duur, vonnis te de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, volks huisvesting, openbare werken en verkeer woensdagavond. SGP'GPV/RPF. D66 en Groen Links (samen goed voor zeven raadszetelsi zijn tegen. De VVD <3 zetelsi zal zich waarschijnlijk bij de tegenstemmers voegen. De grootste partijen in de Goese gemeenteraad, CDA en PvdA, aarzelen nog. Maar ook vanuit die fracties klinkt weinig ap plaus op. Het betekent, dat het college in februari - als de raad een eind oordeel moet vellen - mogelijk bakzeil haalt. SGP/GPV/RPF, D66 en Groen Links waren gis teravond heel duidelijk: zij vin den dat de veranderingen die het college op de Grote Markt uil aanbrengen, niet opwegen Lampionoptocht - De Oranjevereniging Yerseke houdt vrijdagavond een lam pionoptocht ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Bea trix. De lampions worden door de Oranjevereniging gratis ter beschikking gesteld via de scho len en de crèche. Morgenavond zijn de lampions vanaf zeven uur te verkrijgen op de stoep van het voormalig gemeentehuis. De op tocht vertrekt met muziek en majorettenkorpsen om half acht vanaf het Kerkplein. Lichtjesoptocht - Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt in de Souburgse Witte Wijk een lichtjesoptocht voor kinderen gehouden, op zaterdag 30 januari. Het is de bedoeling dat de kinderen om 18.30 uur vertrekken vanaf buurthuis De Schuur met lampionnen, kaar sen, zaklampen, olielampen of iets dergelijks. De organisatie hoopt dat de omwonenden met (buiten)verlichting aan de sfeer zullen bijdragen. Na de optocht is er een 'lichtjesbal' in De Schuur (aanvang 20.30 uur). tegen de kosten. Met de herin richting is een bedrag van onge veer 700.000 gulden gemoeid. SGPGPV/RPF-woordvoerder J. D. Lukassen: „Dit kunnen wij. zeker in een tijd dat Goes zo moet bezuinigen, niet aan de mensen verkopen." De plannen voorzien ondermeer in een uitbreiding van de stal lingsmogelijkheden voor fiet sen, een bescheiden inkrimping van het aantal autoparkeer plaatsen. een verplaatsing van de telefooncellen en een nieuwe bestrating. Sceptisch Alle fractiewoordvoerders rea geerden gisteravond uiterst sceptisch. Het Groen Links raadslid A. van Oosten noemde het plan 'teleurstellend'. Met D66-fractievoorzitter D. W. van de Merwe en PvdA-raadslid F. de Kaart huldigt Van Oosten het standpunt, dat het herinrich tingsplan nauwelijks tot een ver betering van de huidige situatie leidt. Zij spraken zich gister avond bovendien nog eens uit voor een geheel autovrije Grote Markt Bij het CDA-raadslid C. M. van den Boomgaard en VVD- ffactïevoorzitter W. F. den Her der viel evenmin veel geestdrift te bespeuren. De combinatie SGP/GPV/RPF, Groen Links en D66 lieten gis- Play-in niet 60 muzikanten in Clinge CLINGE - De Westbrabantse en Zeeuwse Muziekbond houdt zondag 31 januari een play-in in het gemeenschapscentrum Mal- pertuus te Clinge. Zo'n zestig muzikanten van diverse Zeeuws-Vlaamse muziekgezel schappen nemen hieraan deel. Onder leiding van dirigent Gus- taat' Pilaet uit Clinge studeren zij vier muziekstukken in. Om half tien begint de play-in. De slotuitvoering wordt om 17 uur gehouden in de grote zaal. Belangstellenden zijn vanaf 16.30 uur welkom. De muziekbond heeft dirigent Gustaaf Pilaet speciaal voor de ze play-in uitgenodigd vanwege zijn verdiensten voor het Zeeuws-Vlaamse muziekonder wijs. Pilaet nam vorig jaar no vember afscheid als docent van de Zeeuwse Muziekschool. teravond een resoluut 'neen' ho ren. De WD houdt nog een kleine slag om de arm. Maar. zei Den Herder, 'wij bevinden ons wat dit plan betreft op een nega tief hellend vlak', PvdA en CDA moeten zich eveneens nog nader beraden. „Maar persoonlijk", al dus CDA-raadslid Van den Boomgaard, „vind ik dit plan te duur." Ook buiten de raadszaal leven grote bezwaren. De marktkoop lieden die dinsdags en zaterdags Goes aandoen, zien het plan het liefst zo snel mogelijk in de pa pierversnipperaar verdwijnen. Ze vrezen, dat de fietsenstallin gen die het college op de vier hoeken van het marktplein wil aanleggen een ernstige sta-in-de- weg vormen voor hun klanten. Bovendien verzetten ze zich te gen een andere indeling van him marktkramen: dat zou de 'loop' uit de markt halen. Wethouder ing W. G. van de Ree toonde woensdagavond weinig bereidheid het plan aan te pas sen. Ondanks alle kritiek hield hij vol, dat de voorgenomen her inrichting de Grote Markt at tractiever zal maken. De Goese gemeenteraad neemt donder dagavond 18 februari een defini tieve beslissing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 26