[nzet stadswachten werkt positief Zeeuwse uitgevers vissen achter tv-kabelnet PZC g Aardenburgs castellum wordt trekpleister Zekatel hield geen rekening met stads-tv Zeeuws trio naar voorwedstrijden van Paralympics Handtekeningen Zeeuwse jeugd tegen oorlog Joegoslavië provincie 15 Kleine criminaliteit in Middelburg gedaald DONDERDAG 28 JANUARI 1993 I ff wezigheid van de stadswachten goed gemerkt. In vijf maanden tijd werd aan maar liefst 2912 mensen gevraagd af te stappen en naast de flets te lopen. Slechts een beperkt aantal fiet sers reed gewoon door. Belangrijkste doel van het stadswachtenproject is langdu rig werklozen werkervaring te laten opdoen. Zij volgen een scholing tot beveiligingsbeamb te. De kans op een baan is groot. Inmiddels is één bedrijf bereid de stadswachten werk aan te bieden als ze het diploma heb ben gehaald. Ook het gevange niswezen is geïnteresseerd. Door de nieuwbouw van het Huis van Bewaring aan de rand van Mid delburg ontstaat een groot aan tal vacatures. De stadswachten houden zich in Tien autokraken in Vlissingen VLISSINGEN - De reeks auto kraken die Vlissingen teistert, lijkt nog steeds niet ten einde. Dinsdagnacht werden tien au to's opengebroken. De meeste daarvan stonden in de binnen stad geparkeerd. Uit vier auto's werden spullen ontvreemd. Het betrof onder meer een radio-cas setterecorder. autopapieren en cassettebandjes. het centrum bezig met het geven van informatie, het assisteren bij grote evenementen, hulp ver lenen bij (kleine) ongevallen en misdaadpreventie. In niet goed afgesloten auto's of bij onbe heerd achtergelaten fietsen met volle tassen, werd een briefje neergelegd met de boodschap dat het dievengilde juist uit is op dit soort 'uitnodigingen'. De piek van die werkzaamheden Informatiepaneel onthult bij bezienswaardigheid van een medewerkster AARDENBURG - Dat een deel van het castellum uit de tweede eeuw aan de Burchtstraat in Aardenburg door een reconstructie tastbaar en zichtbaar is geworden voor het publiek, stemt oud-provinciaal archeoloog Zeeland J. A. Trimpe Burger blij. „Maar helemaal juist is het niet", zei hij woensdag nadat hij samen met bur gemeester E. Jongmans van Aardenburg een informa tiepaneel bij het castellum onthulde. „De toegangspoort is te hoog," aldus Trimpe Burger. Hij zou verder graag zien dat er nog wat grond aangevoerd wordt en op het groentje naast het castellum een aflo pend talud wordt gemaakt waar vroeger het riviertje de Rodana heeft gelopen. „Ook het (houten) bruggetje is te licht uitgevoerd. Daar zouden wat spoorbielzen op moe ten liggen." Trimpe Burger heeft over de opgravingen en vondsten in Romeins Aardenburg een boekje geschreven dat even eens gisteren werd gepresenteerd. Daarin valt onder meer te lezen dat omstreeks het jaar 180 na Christus, op de plaats waar nu Aardenburg ligt, door de Romeinen een versterking gebouwd werd in de vorm van een recht hoekig castellum. waarvan de afmetingen ongeveer 240 bij 150 meter geweest zijn. Stichter van de nederzetting was veldheer Didius Julianus, die aan het eind van de tweede eeuw Keizer van Rome werd. Niet voor lang ove rigens. Na negen maanden werd hij vermoord en in de Tiber gegooid. De Romeins ommuurde legerplaats heeft ongeveer een eeuw stand gehouden. Volgens W. Dierick van de ge meente Aardenburg is het castellum toen waarschijnlijk verlaten wegens binnenlandse onlusten of de stijgende zeespiegel. In 1975 en 1976 zijn tijdens opgravingen restanten ge vonden van onder andere de 'linker'hoofdpoort, een hoektoren en een tussentoren. Na de ontdekking besloot de gemeente ter plaatse niet meer te bouwen. Origineel Voor de reconstructie van de poort is zoveel mogelijk van origineel Romeins bouwmateriaal gebruik ge maakt. Dat was in grote hoeveelheden in het opgegra ven gedeelte van het castellum aanwezig. Aan de hand van achtergebleven resten steenslag en mortel kon wor den vastgesteld dat de twee torens van de poort opge trokken zijn geweest uit donkergrijze blokken Doornik- se kalksteen. De rechthoekige middenpartij is waar schijnlijk van Rijnlandse, vulkanische tufsteen ge bouwd. Voor de bouw van het castellum moet zo'n 40.000 kubieke meter natuursteen naar Aardenburg zijn aange voerd vanuit steengroeven in Doornik en het Eifelge- bied. Dat maakte het volgens Dierick een zeer belangrij ke Romeinse nederzetting. De nu gereconstrueerde en boven maaiveldhoogte ge brachte resten van het castellum omvatten een muur van ongeveer tien meter lengte en een van de vier poor ten met torens van acht meter doorsnee. Het monument ligt op korte afstand van de Sint Baafskerk. Die werd in het jaar 959 gebouwd, waarschijnlijk met gebruikma king van resten van het castellum. De reconstructie van een deel van het castellum werd betaald door de gemeente Aardenburg (ƒ25.000). de Stichting cultuurfonds bouwfonds Nederlandse ge meenten i10.000) en de serviceclub Kiwanis Axel 25.000) die er een jaarproject van maakte. Lokale omroep gaat voor beeld-krant van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - De uitge verscombinatie PZC-adver- tentiebladen/De Bevelander wil in heel Zeeland een kabel krant op televisie brengen. Maar het plan wordt geblok keerd doordat kabelexploi tant Zekatel niet het blijvend gebruik van een kanaal kan garanderen. Zodra een lokale omroep het televisiekanaal claimt, moet de kabelkrant ervoor wijken. Zekatel heeft zogauw geen andere moge lijkheid om, zonder zeer kost bare technische ingrepen, plaats vrij te houden voor lo kale televisie. De uitgeverscombinatie PZC- advertentiebladen/De Beve lander brengt op de Bevelan- den, bij wijze van proef, al een kabelkrant in de huiskamers. Dat experiment, waarvoor het Zekatel-informatiekanaal wordt gebruikt, loopt af op 31 oktober. De uitgeverscombi natie vindt het zakelijk niet verantwoord verder in een (Zeeuwse) kabelkrant te inves teren zolang in elke regio of ge meente het risico bestaat dat de krant van de kabel wordt gegooid, zodra een lokale om roep zich meldt. Het probleem is veroorzaakt door de Mediawet en de be perkte capaciteit van het Zeeuwse kabelnet. De Media wet verplicht Zekatel om een lokale radio-omroep, die ook op tv, wil gratis een kanaal in gebruik te geven. Een kabel exploitant komt daar (op den duur) niet onderuit. Dat is dui delijk geworden in Middel burg, waar de stadsomroep Radio Atlantis met succes een televisiekanaal heeft opgeéist. Zekatel kan daar alleen maar aan voldoen door met veel (fi nanciële) pijn en (technische) moeite het eigen informa tiekanaal voor Walcheren op te offeren. De kabelexploitant mag zich nog gelukkig prijzen dat tot dusver alleen de Middelburgs stadsomroep een televisieka naal heeft opgeëist. Maar wat niet is, kan komen. Lokale om roep is sterk in opkomst, ook in Zeeland, waar inmiddels in vijf gemeenten lokale radio wordt gemaakt en in diverse andere gemeenten vergevor derde plannen bestaan. Door dat Zekatel het eigen informa tiekanaal op Walcheren moet opofferen voor Middelburgse stads-tv is in die regio voorlo pig al geen ruimte meer be schikbaar voor een Zeeuwse kabelkrant. In de rest van Zeeland is het Zekatel-infokanaal nog wel beschikbaar voor een Zeeuwse kabelkrant. De kabelexploi tant is bereid het daartoe te verhuren aan de uitgevers combinatie. Maar dan wel on der het beding dat de kabel krant opkrast zodra een lokale omroep op de deur klopt. PZC- directeur W. de Pagter trapt daar niet in: „Je kunt als be drijf niet een aanzienlijke in frastructuur voor een kabel krant opbouwen als je het ri sico loopt dat je daarna van het net wordt gehaald." De fout zit hem. vindt De Pag ter. in de Mediawet. „Het is het goed recht van een stadsom roep als Atlantis om met die wet in de hand met televisie te beginnen. Maar het is van de gekke dat een stel radio-ama teurs gewoon een gratis ka naal kan opeisen, als daarmee aan bedrijven de mogelijkheid wordt ontnomen een kanaal te huren voor een professionele kabelkrant. In zo'n geval van schaarste heeft de overheid tot taak regulerend op te tre den." Het is niet de enige hint die WVC-minister D'Ancona de laatste tijd te horen heeft ge kregen. Ze wordt van alle kan ten bestookt met pleidooien de positie van lokale omroe pen anders te regelen. Het zit de uiteenlopende belangen groepen vooral dwars dat de lokale omroepen tot het pu bliek stelsel worden rekenen, zonder dat sprake is van pu blieke financiering. De lokale omroepen en omroepjes zijn vrijwel allemaal afhankelijk van sponsors of adverteerders. Dat levert vooral in kleinere gemeenten zo weinig geld op dat onmogelijk kan worden voldaan aan de eisen van pu blieke programmering. In veel gevallen laten de omroepjes in hoofdzaak muziek-automaten horen die dag- en nacht plaatjes draaien, afgewissed door reclamespots eeen enkel bericht. Radio Atlantis Zo richt de stadsomroep Mid delburg zich via haar radio station Atlantis dag en nacht volledig op een jugdig publiek van discoliefhebbers. De tv- uitzendingen van de stadsom roep beloven voorshands lou ter 'teksten en foto's'. Minister D'Ancona heeft inmiddels een wijziging van de Mediawet in voorbereiding. Hoe dat uit pakt is nog niet duidelijk. Ze ker is dat de huidige wetge ving nog minstens een jaar lang van kracht blijft. Voorzitter R. Rotgans van de Stichting Stadsomroep Mid delburg maakt er geen geheim van dat zijn plannen voor stads-tv uit haast zijn gebo ren. „Het gaat erom snel een kanaal te pakken te krijgen en het veilig te stellen. Straks, als er andere regels zijn, kan dat misschien niet meer. Je moet roeien met de riemen die je hebt. We beginnen voorzichtig als lokale kabelkrant, met de zelfde berichten die we op de radio brengen, ondersteund door foto's van Middelburg." In brieven aan instanties biedt Rotgans tekstpagina's op de stads-tv te huur aan voor on geveer honderd gulden per week. In een later stadium be looft hij 'bewegende' beelden, 'bijvoorbeeld één keer per week een stadsjournaal'. „Be wegende beelden", zegt hij. „zijn niet zo duur meer. Voor zo'n 2.000 tot 3.000 gulden heb je tegenwoordig al een came raatje. waar je leuke dingen mee kunt doen." De voorzitter van Middel burgs stadsomroep geeft toe: ..Het blijft natuurlijk amateu ristisch. Het beeld mag best bibberen of scheef staan. De inzet en creativiteit van mede werkers is belangrijker dan de apparatuur. We kunnen geen professionele mensen in dienst nemen. Daar is geen geld voor. We zijn op de mede werking van vrijwilligers aan gewezen. Zolang die het leuk vinden, kun je langzaam iets opbouwen. Waar het om gaat is niet de technische vol maaktheid. maar de inhoud. Als je echt iets wilt lezen, maakt het niet uit of je een kladje in je hand hebt of een glanzende kleurenfolder." Ruim een jaar geleden startte op de Bevelanden een proef met de kabelkrant Zeeland-tv. Directeur J. Kopmels (rechts) en technicus T. Stanowocki (links) zagen toen grootse toekomstperspectieven. Het blijkt nu vooralsnog onmogelijk deze voorziening tot in heel Zeeland uit te breiden, foto Willem Mieras De ontvangstmast van Zeka tel in Oost-Souburg. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het kabelnet op Walcheren is ooit opgezet met het doel alle gemeenten in de regio vanuit één centraal punt hetzelfde programma pakket te bieden. Dat wreekt zich nu Zekatel zich verplicht ziet de Middelburgse stadsom roep aan een televisiekanaal te helpen dat alleen in Middel burg beeld heeft. Er moet een 'Walchers' kanaal voor wor den vrijgemaakt (het Zekatel- infokanaal). En er moeten fil ters worden geplaatst (kosten 250.000 gulden) die verhinde ren dat de stads-tv ook buiten Middelburg te ontvangen is. Zekatel-woord voerder ir J. Buijs: „Was destijds gekozen voor een kabelnet per gemeen te, dan hadden we de stadstele- visie zonder extra kosten op de kabel kunnen zetten. We heb ben ons destijds niet gereali seerd dat er op zo'n kleine schaal lokale televisie zou ko men. Dat lag toen ook niet voor de hand. Professionele televi sie-programma's maken kost zoveel geld. dat je dat niet per gemeente kunt doen. Daar is het draagvlak veel te klein voor." Er kwam niettemin een Media wet tot stand die het lokale om roepen mogelijk maakt een tv- kanaal op te eisen, ook wan neer niet-professionele pro gramma's worden gemaakt Zoals gemeld moet Zekatel de stadsomroep Middelburg per 1 maart aan een televisiekanaal helpen. Het plaatsen van filters levert per abonnee een onkos tenpost op van jaarlijks bijna 5 gulden. Zekatel wil dat bedrag, ondanks verzet van de gemeen te. vroeg of laat bij de abonnees in rekening brengen. Er is nog enige hoop dat het Commissariaat voor de Media op het laatste moment alsnog toestemming zal geven om de stads-tv toe te laten tot heel Walcheren. In dat geval hoeven geen (dure) filters te worden ge plaatst. deed zich voor in de zomermaan den. In vijf maanden deden de stads wachten 69 maal een beroep op de parkeer-ipolitie. omdat zich bijvoorbeeld problemen voorde den zoals foutief geparkeerde auto's'. Het meeste werk hadden de stadswachten aan fietsers in de winkelpromenades. Uit een overzichtje blijkt dat het aantal wielrijders wel aan het afnemen is. Moesten de stadswachten in juli nog 763 mensen vragen af te stappen, in oktober was dat aan tal gedaald tot 367. Volgens het onderzoek hebben de stadswachten ook een duide lijke preventiefunctie. Doordat zij duidelijk en geüniformeerd aanwezig zijn in de straten, stap pen veel fietsers al bij voorbaat af of rijden een blokje om. Ook tijdens de koopavonden blijken de stadswachten effectief. Sinds juni hebben zich - in tegenstel ling tot eerdere jaren - geen rel letjes meer voorgedaan. Ook de inzet van de politie is afgeno1 men. Het aantal vernielingen in vijf maanden nam fors af. Alleen het aantal winkeldiefstallen nam met 47 toe. Volgens het eve- luatie-rapport zijn dertig van die 47 diefstallen gepleegd in één winkel. De stadswachten komen niet in de winkels. Winkelsur veillance is een taak voor de be drijven zelf of voor de eigen be veiligingsdiensten. -- "V (vlnr) Begeleider Rien de Wilde instrueert Levien de Groote. C'or van de Lijcke wordt bijgestaan door Edward de Leng. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Drie leden van de Sportvereniging Visueel Ge handicapten Zeeland '83 (SVGZ '83) gaan op 16 maart naar de voor-Olympische wedstrijden voor gehandicapten in het Noorse Lillehammer. De lang laufers Cor van der Lijcke en Levien de Groote uit Vlissingen en Ronnie Buys uit Koewacht hopen zich daar te kwalificeren voor de Olympische winterspe len voor gehandicapten, die in 1994 worden gehouden. De voor-Olympische wedstrij den zijn een voorbereiding op de Paralympics. De drie atleten en hun begeleiders Rien de Wilde. Robert de Moor en Edward de Leng kunnen de omgeving leren kennen en wedstrijdervaring op doen. De Nederlandse Skivereniging van Blinden en Slechtzienden (NVSV) en de Nederlandse Ski vereniging hebben dertien jaar geleden het initiatief genomen voor het Holland Langlaufteam Gehandicapten. Van der Lijcke, De Groote en Buys maken sinds februari '92 deel uit van de basis groep. Drie a vier keer per week krijgen de mannen een inten sieve training. Ze volgen duur- Conferentie over bouwen en wonen HEINKKNSZAND - De Stich ting Bouwwinkel Zeeland te Middelburg en de Aardenburg- se Volkshogeschool Zeeland houden donderdag 4 februari een studiedag in Heinkenszand met als thema 'Milieuvriende lijk bouwen en wonen in Zee land'. Gastsprekers uit bedrijfs leven en wetenschap en van de overheid bekijken op deze dag hoe het hiermee, gesteld is in de provincie. De bijeenkomst in het conferen tiecentrum De Stenge bestaat uit vier inleidingen en een gelijk aantal workshops, die bezoekers de kans bieden om inzicht te krijgen in praktische integratie van milieuzorg binnen bouw- woonactiviteiten. Sinds het verschijnen van het rapport Duurzaam Bouwen, als bijlage van het Nationaal Mi lieubeleidsplan-plus, zijn diver se projecten gestart op het ge bied van bouwen, wonen en mi lieu. Deze kennis wordt in De Stenge toegankelijk gemaakt Burgemeester ir J. L. M. Mandos van Borsele opent als dagvoor zitter de studiedag, die duurt tot 16.30 uur. om 9.30 uur. Discussie over ouderenbeleid met kamerleden KOUDEKERKE - De besturen van het CDA en de VVD houden maandag 1 februari een bijeen komst over ouderen- en gehan dicaptenbeleid. Als sprekers zijn de kamerleden Terpstra iVVD) en De Kok (CDA) uitgenodigd. De bijeenkomst wordt gehou den in Hotel Walcheren aan de Brouwerijstraat te Koudekerke. De aanvang is om 20 uur. trainingen in de duinen, loop- en mtervaltrainingen op de atle tiekbaan en rolskiën op het fiets pad langs de duinen. Het trio moet nog zeker drie tot vijf jaar hard trainen om de internatio nale top te bereiken. „Maar ik durf te wedden dat we ons dan kunnen meten met valide lang laufers". aldus Van der Lijcke Virus Buys, Van der Lijcke en De Groote maakten vijftien jaar ge leden voor het eerst kennis met het langlaufen voor gehandicap ten. Buys ging toen naar Noor wegen om deel te nemen aan de zogenaamde Ridderweek in Bei- tostolen. Vijfhonderd zintuiglijk- lichamelijk- en geestelijk ge handicapten uit vijftien landen komen daar jaarlijks bijeen om te wintersporten. Buys was bij terugkomst zo enthousiast dat ook De Groote en Van der Lijcke zich naar Noorwegen begaven „Dat was het begin van alle el lende. Daar zijn we besmet met het virus", grapt De Groote. Van der Lijcke: „Visueel gehan dicapten hebben vooral een zit tend bestaan. Sporten is voor ons heel belangrijk, anders groeien we dicht." Albert Door- enbos van de Zeeuwse Sport raad. de Stichting Spel en Sport en Cor van der Lijcke hebben daarom het initiatief genomen voor de SVGZ'83 Iedere maan dagavond trainen 25 visueel ge handicapt in Sporthal Reimers- waal in Kruinmgen. Onder bege leiding van vijf vrijwilligers en stagiaires van de sportacademie in Goes kunnen blinden en slechtzienden sporten. Daar naast leren ze omgaan met de beperkingen van het niet zien. Reinwater nam watermonsters bij Rutgers van een medewerker ZELZATE - Actievoerders van de Stichting Reinwater hebben woensdag monsters genomen van het water bij het lozings- punt van het chemisch bedrijf Rutgers Vft (het voormalige So- par) langs het kanaal Gent-Ter- neuzen in Zelzale. Na klachten van vier Nederland se milieuverenigingen veroor deelde een rechtbank in Den Haag Rutgers in november '92 tot het naleven van de Belgische lozingsvergunning op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden of 900.000 Belgische frank voor elke dag dat het be drijf de vergunning op één of meer onderdelen zou overtre den. De milieugroepen venveten het bedrijf met het afvalwater ook giftige polycyclische aroma tische koolwaterstoffen (de zo genaamde pak's in het kanaal) te lozen. Reinwater besloot gisteren tot een nieuwe monstername om dat men bij de vereniging, 'de in druk heeft dat de lozingsvergun ning opnieuw wordt, overtreden' De directeur van Rutgers ver klaarde gisteravond dat hij 'van de actie had gehoord maar zelf niets had gemerkt'. Bij het co mité leefmilieu van Zelzate was men niet op de hoogte van de monstername. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De voorzitter van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken, de CDA'er H. Aarts, heeft gisteren de doos handtekeningen in ontvangst genomen, die de Zeeuwse jeugd eerder had ingezameld. De Zeeuwse Tweede Kamerleden J. Lilipaly (PvdA) en M. Beine- ma (CDA) hebben woord gehou den. Zij beloofden begin januari aan een delegatie van het christelijke jeugdwerk Zeeland en enkele scholen de 8000 opge haalde handtekeningen tegen de wantoestanden in voormalig Joegoslavië te overhandigen aan de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken. Ruim 8000 - vooral Zeeuwse - jongeren tekenden tegen de oor log in Joegoslavië, de aanwezig heid van concentratiekampen en allerlei andere wantoestan den in dat gebied. In een bij gaande petitie vroegen zij de Ne derlandse politiek haar invloed aan te wenden om de oorlog te stoppen Voorzitter Aarts bleek in z'n nopjes met de handtekeningen. Vandaag praat de Tweede Ka mer met de ministers Kooij- mans van buitenlandse zaken en Ter Beek van defensie over de re cente ontwikkelingen in voor malig Joegoslavië. „Het is een stimulans in het zoveelste de bat. Ik ben blij met dit gebaar. En zal er voor zorgen dat de be trokken kamerleden een af schrift krijgen van de petitie Aarts wees erop dat Nederland internationaal altijd voorop loopt bij het zoeken naar oplos singen voor de problemen in het oorlogsgebied, maar dat dat nog steeds erg moeilijk is.- ilIDDELBURG - Door de inzet 7an stadswachten is de kleine criminaliteit in het centrum fan Middelburg afgenomen. Het aantal aangiften van fiet is met de helft ver hinderd. Dat blijkt uit het eva- \uatie-onderzoek Stadswach in Middelburg. _pe stadswachten werden in juni "jorig jaar geïnstalleerd om het jnveiligheidsgevoel bij burgers g verdringen. Dat is zeker ge- ilaagd, aldus het rapport. De jtadswachten kwamen ruim maal in actie voor uiteenlo- jende vormen van dienstverle Vooral fietsers in de win- hebben de aan- Voorkom verrassingen. Boek vertrouwd. Boek bij de ANWB. reisbureau ANVÜ$ Middelburg 01180 -15155 Terneuzen 01150 - 17960 foto ANP De gereconstrueerde overblijfselen van het castellum in Aardenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 15