ZEEUWSE COURANT Crisis op nippertje voorkomen dagmenu... Zandstra is onstuitbaar Escalatie dreigt in Kroatië Vader en zoon bij JJmuiden vermist ïr 1 UUR FOTOSERVICE DA en PvdA sluiten alsnog wao-akkoord jUCt a !he loskou is tegen L* ieuwe militaire 7. die in Irak Veek van acties n Belgische erkeer - i Proefabonnement J Palestijnen Jazz Indoor Zeeland Opluchting en twijfel na opstappen Gij sen Opnieuw ontsnapping uit Bijlmerbajes tops, 4, Gure noordwester Wisselend bewolkt en enkele buien, la- ter met hagel. Krachtige tot stormach tige wind uit west tot noordwest. Tem peratuur in de middag rond 5 graden. S I6e jaargang no. 20 aandag 25 januari 1993 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg. Vlissingen, Zierikzeo, Hulst FOTO VERSCHOORE Inj Voor dev> mei 1-61 ing mï&X HAAG (GPDI - CDA en de to hebben een akkoord be- Datf ikt over de wao. Daarmee is (4);n kabinetscrisis op het laat- 't A moment voorkomen. VVD- l2>- ictieleider Bolkestein rea- erde verbitterd op de omme- aai van het CDA. Zaterdag- K ANAMA (AFP/RTR) - De Rus- sehe vice-president Alexan- a Roetskoj heeft zondag ge- cgd dat Rusland overweegt ge- ruik te maken van zijn veto- echt in de VN-Veiligheidsraad, idien daar het besluit zou wor- en g®nomen tot het uitvoeren dej an een nieuwe militaire actie aultgen Irak. Irie Amerikaanse gevechts- regii jjegtuigen zijn zaterdag boven s: uid-Irak beschoten door Iraaks ichtafweergeschut. In een reac- ieop de aanval bombardeerden Amerikanen de Iraakse ra- i8^fcrinstallatie die de vliegtuigen :-73, irobeerde te volgen. IRUSSEL (ANP) - Luchtver- eersleiders van het Belgische liegveld Zaventem dreigen ranaf vandaag met prikacties ls er geen verbetering komt in ran arbeidsomstandigheden, londen van het personeel van Belgische spoorwegen heb- len een estafettestaking uitge roepen van dinsdag tot en met rij dag vanwege de voorgeno- N nen reorganisatieplannen van spoorwegdirectie. middag bereikten VVD en CDA namelijk een akkoord over de wao. Dat werd kort voor mid dernacht door CDA-fractielei- der Brinkman opgezegd onder druk van CDA-minister De Vries (sociale zaken) en premier Lubbers. Vanuit het CDA werd het ak koord „zeer wel acceptabel" ge noemd. De vice-voorzitter van de PvdA-fractie en wao-specia- list Leijnse noemde het akkoord „te verdedigen". Hij sprak van „behoorlijke afspraken die met opgeheven hoofd aan de mensen zijn uit te leggen". De PvdA-frac tie moet vandaag of morgen nog wel formeel akkoord gaan. Dat zelfde geldt voor het CDA. Het kabinet is zou vanmorgen om negen uur bijeen komen om het akkoord te bekrachtigen. Dat is een formaliteit, omdat mi nister De Vries (sociale zaken) en zijn staatssecretaris Ter Veld hebben gedreigd af te treden als het plan, dat door hen in elkaar is gezet, wordt verworpen. Zij hebben daarbij de steun van Lubbers en vice-premier Kok. Bolkestein noemde Brinkman de grote verliezer van de wao- discussie. Hij vroeg zich af wat het nog voor zin heeft om ge sprekken of onderhandelingen met Brinkman te starten. Echt kwaad zei Bolkestein niet te zijn. „It's all in the game". De VVD'er wees er op dat met het akkoord ook tegemoet is gekomen aan de liberale wens om alle bestaande wao'ers te ontzien, een element dat ook in de deal met het CDA zat. Het akkoord van de coalitiepart ners ziet er op hoofdlijnen zo uit: bestaande wao'ers behouden hun uitkering, mensen die tot vandaag in de ziektewet zaten en straks in de wao komen, worden als 'oud' ge val behandeld, all UMUIDEN (GPD) - Een 38-ja- 3e rige man en zijn 6-jarig zoontje 15c zijn gistermiddag van de Zuid- pier bij IJmuiden geslagen. Hoewel de precieze oorzaak nog djonbekend is, is het jongetje waarschijnlijk als gevolg van de stormachtige wind in het I], Noordzeewater terechtgeko men. Getuigen zeggen dat zijn vader hem achterna is gespron gen. Een snel op gang gekomen zoekactie leverde niets op. De identiteit van de twee is nog niet vrijgegeven. Het drama speelde zich rond drie uur af. Ondanks dat het toe gangshek naar de pier gesloten was en ondanks de aanwezig- (Advertentie) Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder posczegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 voor nieuwe wao'ers komt er een gewenningsuitkering, ze ventig procent van het laatst verdiende loon. van maximaal vier jaar (inclusief een jaar ziek tewet) na de gewenningsuitkering krijgt de wao'er een uitkering ge lijk aan 70 procent van het mini mumloon plus een toeslag geba seerd op leeftijd. Van die uitke ring wordt vanaf het vijftiende levensjaar, elk jaar 1,4 procent opgebouwd, sociale partners moeten via de cao-onderhandelingen het bij verzekeren regelen. Het akkoord WD-CDA voorzag er in dat wao'ers tot 25 jaar al leen een minimumuitkering zou den krijgen (aaw). Daarna zou daar een toeslag op komen af hankelijk van het arbeidsverle den. Wao'ers ouder dan 25 jaar zouden gedurende een jaar een gewenningsuitkering krijgen op basis van him laatstverdiende loon. Kritisch FNV-voorman Stekelenburg en zijn CNV-collega Westerlaken toonden zich tevreden over het cao-akkoord CDA-PvdA voor zover het bestaande gevallen be treft. Over de nieuwe wao'ers waren de vakbondsvoormannen kritisch. „Wij mogen de zaak weer in de cao's repareren", stel den beiden. VNO-topman Rinnooy Kan noemde het goed dat er een wao- akkoord is maar achtte het „niet genoeg". De oorspronkelijke plannen zijn „verwaterd, uitge kleed", meende hij. Het wao-pro- bleem zal dan ook binnen enkele jaren terugkeren in de politiek. D66-fractieleider Van Mierlo wees het akkoord van de hand. Dat deed ook fraetieleidster Beckers (Groen Links). Zaterdagmiddag kwamen Brinkman en zijn PvdA-collega Wöltgens in eerste instantie niet tot elkaar. Tijdens een door de PvdA'er gevraagd onderhoud in een café in Utrecht bleek geen overeenstemming mogelijk. Wöltgens stelde toen voor nieuwe wao'ers gedurende een jaar een gewenningsuitkering te geven. Tegelijk zouden verzeke raars verplicht moeten worden arbeidsongeschikten te verzeke ren. Brinkman wees dit plan af. Wöltgens meldde zich bij Brink man na een oproep van premier Lubbers, vrijdagavond. Het be raad zaterdagavond op initiatief van De Vries leidde uiteindelijk echter toch tot resultaat. heid van borden waarop gewaar schuwd wordt de pier niet te be treden bij storm, was het gister middag extra druk. Veel mensen wilden het stormgeweld van na bij aanschouwen. Van de strandreddingbrigade gingen vier leden de pier op. Ook zij werden van de pier geblazen maar konden door veiligheidslij- nen weer op het droge komen. Daarna begonnen verschillende reddingsboten aan een zoekac tie. Vanuit de lucht werd er ge zocht door een helikopter van de marine en het vliegtuig van de kustwacht. Pagina 5: windstoten met orkaan- kracht in Zeeland. onder Falko Zandstra (midden) wordt gehuldigd als Europees kampioen. Hij wordt geflankeerd door Johan Olav Koss (links) en Rintje Ritsma, die respectievelijk tweede en derde werden. foto ANP HEERENVEEN - Voor het eerst in zestien jaar staat een Neder landse schaatser weer nummer één op de wereldranglijst. Hans van Helden was in 1977 de laatste Oranje-rijder, die de zoge naamde 'Adelaars-kalender' aanvoerde. Falko Zandstra, voor de aanvang van dit seizoen vierde, verdrong Johann Olav Koss dank zij zijn vier toptijden op het EK van de eerste plaats. Het Europees kampioenschap in het uitverkochte en uitbundig meelevende Thialf-stadion in Heerenveen draaide voor Zandstra uit op een ware prijzenjacht. De 21-jarige Fries prolongeerde niet alleen zijn Europese titel, maar verbeterde ook het wereldrecord punten, dat op naam stond van Roberto Sighel. Bovendien ver beterde hij de Nederlandse records op de vijf en tien kilometer. Zandstra had gisteren geen enkele moeite om Johann Olav Koss op de afsluitende tien kilometer van het lijf te houden. De Noor, die vrijdagavond het wereldrecord op de 5000 meter verbeterde, kon zijn tweede plaats nog maar net behouden. Een fractie ach ter Koss eindigde Rintje Ritsma evenals vorig jaar als derde. De 'Hulk uit Lemmer' verbeterde drie persoonlijke records en steeg op de wereldranglijst naar de zesde positie. Thomas Bos staat daarop achtste en Bart Veldkamp negende. De Hagenaar eindig de in Heerenveen na een zeer wisselvallig gereden toernooi als vierde. Bij de dames werd Emese Huyady de eerste Oostenrijkse kam pioene in de schaatsgeschiedenis. Carla Zijlstra was de enige Ne derlandse, die goed genoeg werd bevonden om deel te nemen aan de vijf kilometer. Haar derde plaats op slotafstand leverde de Groningse studente uiteindelijk de zevende plek op in het eind klassement. "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant van onze correspondente BUDAPEST - Wat afgelopen vrijdag begon als een beperk te Kroatische militaire actie om een brug in de buurt van Zadar veilig te stellen, dreigt te ontaarden in een nieuwe oorlog tussen Kroaten en Ser- viérs en in een totale escalatie van het conflict in ex-Joego- slavië. Ondanks toezeggingen van president Tudjman de opera tie stop te zetten, gingen Kroa tische troepen door met hun aanvallen op Servische posi ties. De Serviërs op hun beurt zijn inmiddels in de tegenaan val gegaan en hebben ge dreigd met bomdardementen op Kroatische steden, waaron der Zagreb. Zaterdag al had Goran Had- zie, de leider van de Kroati sche Serviërs, de algehele mo bilisatie afgekondigd in Kra- jina, waar de gevechten zijn begonnen, en in de andere Ser vische gebieden in Kroatië. Vervolgens plunderden Servi sche eenheden de depots waar hun door de Verenigde Naties in beslag genomen wapens la gen opgeslagen. Volgens Servische bronnen werd het dorp Maslenica door de Kroatische artillerie zwaar beschadigd. In totaal zouden 20.000 Kroatische militairen Een man rouwt op de begraafplaats van Sarajevo. Op de achtergrond hel verwoeste Olympisch Stadion van de stad die in 1984 het centrum was van de Olympische Winterspelen. foto EPA bij de actie betrokken zijn en zouden aan Servische zijde 120 man zijn gesneuveld. Bovendien dreigde Belgrado dit weekeinde met directe in menging in het nieuwe con flict. President Cosic van het door Servië gedomineerde rest-Joegoslavië riep de Vei ligheidsraad op in te grijpen Hij zei dat zijn land niet werk loos zal toezien als de gevech ten doorgaan en Serviers om komen. In een reactie op de gebeurte nissen verweet Lord David Owen, een van de voorzitters van het vredesoverleg over ex- Joegoslavie, de Serviërs ge brek aan medewerking. Ook waarschuwde hij ervoor dat het nieuwe geweld het hele vredesproces in het voorma lige Joegoslavië in gevaar brengt en riep hij de Kroaten op hun acties te staken. Britse helikopters hebben zater dag zeventien Palestijnen opge haald uit hun kamp in het zuiden van Libanon. Dertien van hen werden teruggebracht naar Israël omdat ze per vergis sing zouden zijn gedeporteerd. Vier anderen werden tiaar zie kenhuizen in de door Israël ingestelde vei- O ligheidszone gebracht. O Vier- tot vijflionderd mensen vulden zaterdag de Middelburg se Stadsschouwburg tijdens de tiende Zeeuwse Jazzdag van de stichting Jasz. De drie zalen waar in totaal acht bands optraden ble ken zo nu eii dan veel C te krap. w Roel van Laere ilitiks) en Theo Cappendijk zorgden voor één van de weinige hoogtepunten op het indoor-atletiekevenement Indoor Zeeland. Cappendijk won de sprinttweekamp en Van Laere presteerde sterk met een hoogtesprong van 1 meter 95. O Radio en tv: 2; Binnen- en buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 ROERMOND (GPD) - Opluch ting onder critici maar ook twijfels over de nieuwe koers van het bisdom Roermond. Dat zijn de reacties op het plotselin ge aftreden van mgr. Gijsen als bisschop van Roermond in ver band met zijn slechte gezond heid. De Acht Mei Beweging en de Vereniging van Pastoraal Werkenden vragen zich onder meer af of het opstappen van Gijsen zal leiden tot een open dialoog en meer ruimte voor al le kerkelijke groeperingen. Ze ker nu vicaris Punt zaterdag tij dens een persconferentie heeft aangekondigd dat het beleid in hoofdlijnen zal worden voort gezet. Gijsen. met zijn 60 jaar de op een na jongste bisschop in Neder land. liet zaterdagmiddag volko men onverwacht bekendmaken dat paus Johannes Paulus II hem ontslag had verleend. Dok toren hadden hem vorige week meegedeeld dat het medisch on verantwoord zou zijn nog langer door te gaan „in een werksitua tie die gepaard gaat met voort durende inspanningen en span ningen, zoals het bisschopsambt met zich brengt." De bisschop had in de jaren zestig twee keer een ernstige inzinking en lijdt al bijna twintig jaar aan een chro nische darmkwaal, maar zijn af treden zou daarmee niets te ma ken hebben. „Het was öf stop pen öf gestopt worden door het lichaam," aldus vicaris Punt. Het onverwachte aftreden van Gijsen heeft tot uiteenlopende reacties geleid. De staf van het bisdom, de andere bisschoppen en de jonge priesters in het bis dom treuren om het vertrek van „een sterk bestuurder die vele initiatieven van de grond heeft gekregen", zoals bisschop H. Ernst van Breda zei. De oudere priesters, progres sieve katholieken en protestan ten hopen op betere tijden in het bisdom, dat naar hun mening door het conservatieve beleid van Gijsen in tweeen is gedeeld. Voorzitter Hedwig Wasser van de 8 Mei Beweging zegt dat Gij sen de tekenen van de tijd niet verstond. Deken M. Hanneman van Maastricht gaf haar daarin in zekere zin gelijk. Gijsen was zijn tijd vooruit, meende Hanne man. Gezien de lengte van de proce dure bij de benoeming kan het nog een tijdje duren voor er een nieuwe bisschop is. AMSTERDAM (GPD) - Vlucht gevaarlijke gedetineerden moe ten zo snel mogelijk worden on dergebracht in speciaal bevei ligde strafinrichtingen. Deze zouden onder meer moeten zijn voorzien van wachttorens met gewapende bewakers. Dat zei voorzitter mr. C. Boeij van de vereniging van gevangenisdi recteuren zondag voorde AVRO- radio. De vereniging maakt zich grote zorgen over de recente ontsnappingen uit gevangenis sen, omder meer afgelopen za terdag toen vier gedetineerden uit de Bijlmerbajes er vandoor gingen. Een woordvoerder van Justitie zegt desgevraagd dat er „geen sprake van kan zijn" dat bewa kers in gevangenissen voorzien worden van vuurwapens. Hij verwijst naar het eerder uitge brachte advies van de commis sie Hoekstra die bewapende be veiliging afwijst. Dat zou de ge weldsspiraal in gevangenissen nog verder opvoeren. Zaterdagavond ontsnapten vier gedetineerden uit de toren De Schans van de Bijlmerbajes. Kort na hun uitbraak konden J.M. en C.S., beiden 32 jaar, wor den aangehouden J.S. (21) en K.M. (31) zijn nog steeds voort vluchtig. Eén van beiden moet nog terechtstaan voor het ple gen van diefstal met geweld, de ander was voor dezelfde feiten reeds veroordeeld. Vlak na het avondeten begaven de vier zich naar een cel op de eerste verdieping van De Schans toren. Het raam van de cel werd met een bed uit de sponningen gedrukt waarop de vier met aan elkaar geknoopte lakens naar buiten klommen. Vervolgens za gen zij kans over de buitenmuur van de gevangenis te klimmen en zwommen daarop de Wees- pertrekvaart langs de Bijlmer bajes over. Vlak daarna konden M. en S. worden aangehouden. De vier pasten dezelfde tactiek toe als drie mede-gedetineerden op 8 januari. Volgens zijn woord voerder is Kosto buitengewoon „geïrriteerd" dat twee maal vlak achter elkaar gedetineerden op dezelfde wijze konden ontsnap pen. Hij heeft er echter wel be grip voor dat er geen speciale maatregelen waren getroffen, omdat de tijd daarvoor ontbrak tussen beide ontsnappingen, zo zegt zijn woordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1