ukman zet visserijbeleid door Loods gestrand schip onder invloed I Ouders van Ellewoutsdijk slaan alarm over school Binnenkort duidelijkheid over politie i?ZG staakt overleg over de emeentelijke herindeling 1U... Geen grote wijzigingen in nota In 1998 beoordeling Van Gelder: vlaggen 1 februari halfstok Gs: verdwijnen van OCMA uit provincie is onaanvaardbaar Winter koopjes markt 21 januari Proefabonnement Tekkel onze Haagse redactrice ■jam van Zuilen HAAG - Ruim een kwart de droogvallende platen in Waddenzee en een zevende »il (veertien procent) van de oogvallende platen en de tus- Iiggende geulen in de Oos- gchelde zullen worden geslo- voor de kokkel- en mosselza- isserij. In 1998 wordt beke- of dit beleid is geslaagd, lister Bukman zal waar- hijnlijk donderdag bekend W ken dat hij geen veranderin- i heeft aangebracht in de in il vorig jaar gepresenteerde uctuurnota Zee- en Kustvis- jj. Natuurbeschermers, visse- en collega-ministers hebben nel en aarde bewogen om kmans beleid bij te stellen, bewindsman heeft echter een npromis gevonden in zijn eer- e voorstel. jelopen vrijdag bleek een deel het Kabinet nog verdeeld :r de mate waarin de wadvis- ij beperkt moet worden met oog op de natuur- en milieu- angen. Minister Bukman wil- vasthouden aan de uitgangs- jten die hij in april vorig jaar iriegde in de Structuurnota, n collega's Alders (milieu) en ij-Weggen (verkeer en water- at) eisten verdergaande be- rkingen. Bukman heeft uit- delijk - zo melden zegslieden et pleit in zijn 'voordeel' be lt. 7addenvereniging is veront- ardigd over het nieuws dat an zijn beleid niet heeft w besteld. De meeste natuurbe- I ermers zijn boos dat de be- 1 |dsman ondanks de talrijke iraakreacties. die vroegen betere bescherming van de ibafcuur- en milieubelangen, zijn orn eid niet heeft gewijzigd. Vol de natuurorganisaties ;n ajet 70 procent van de Wadden- worden gesloten. Het Delta weg is van mening dat 80 pro- Bcpt van de Oosterschelde niet [er toegankelijk moet zijn ir kokkelvissers. De bewindsman vertrouwt erop dat de visserijsector door middel van onderlinge afspraken tot een meer verantwoorde wijze van visvangst komt in het Wad dengebied. De Waddenvereni ging is daar sceptisch over. „Als we er niet ieder jaar bovenop za ten. zou er nog veel meer schade worden toegebracht aan de voedselvoorraden voor de vo gels." Voorzitter Louwerse van de mosselsector binnen Zevibel (Zeeuwse visserijbelangen) had ook liever een ander beleid ge zien. Zijn voorkeur ging uit naar 15 procent sluiting van het Wad dengebied met een evaluatie na drie jaar. „Dat bleek niet haal baar. De politiek heeft zijn best gedaan voor ons. Nu dit er uit is gekomen zullen wij zelf het ini tiatief nemen tot het opstellen van een visplan en regulering", aldus voorzitter van de mossel sector Louwerse. De mosselsec tor is blij dat de natuurbescher mers hun zin niet hebben gekre gen. Zij wilden 70 procent van de Waddenzee sluiten voor de mos sel- en kokkel visserij. Tweede Kamer Binnenkort zal de Tweede Ka mer over de nota praten. CDA- woordvoerder Smits wil de mi nister bewegen wat minder stringent te zijn bij de sluiting van de Waddenzee en Ooster schelde. „Er moeten - volgens mijn informatie - afspraken ge maakt kunnen worden op basis van de capaciteitsvermindering. Bovendien heb ik informatie dat bij niet bevissen van mossel- gronden er zich een parasiet kan ontwikkelen die zeer gevaarlijk is voor de mossels." De voorstellen voor het opstel len van groepen die de zeedagen en de quota onderling moeten controleren en eventueel verde len, leiden tot weinig problemen. De visserijsector heeft zelf al het initiatief genomen tot groeps vorming. Maar liefst negentig procent van de vissers wil mee doen aan de groepsregeling. Een sleepboot heeft vastgemaakt aan het vastgelopen Russische vrachtschip. Het vaartuig werd gistermorgen vlotgetrokken. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster BORSSELE - Het Russische vrachtschip Akademik Ku- previch is in de nacht van maandag op dinsdag vastge lopen in de Westerschelde bij Borssele. Het schip raakte vermoedelijk uit de koers doordat de Belgische rivier- loodsJ. B. G. C. D. (55)uit Alle- sur-Semois een glaasje teveel op had. De Akademik Kupre- vich is dinsdagmorgen bij hoog tij vlotgetrokken. De Akademik Kuprevich, een roll-on-roll-off-schip van 3.243 brutoregisterton, strandde te gen twee uur in de nacht bij het Pasje van Borssele, een smalle geul ten zuiden van het gelijknamige dorp. De politie die aan boord kwam. merkte op dat rivierloods D. naar drank rook. De man werd mee genomen naar het bureau in Vlissingen. Daar wees een blaastest uit dat de Belg een alcoholgehalte van bijna twee promille in zijn bloed had. Zo wel de rivierloods als de kapi tein van het schip, die formeel verantwoordelijk blijft ook wanneer hij het roer aan een loods overgeeft, heeft een pro- ces-verbaal gekregen. Het 190 meter lange schip is dinsdagmorgen om 10.30 uur zonder problemen losgetrok ken. Het vervoerde vrachtwa gens met containers en was onderweg naar Antwerpen. Het schip had, voor zover de politie weet. geen gevaarlijke stoffen aan boord. De Akade mik Kuprevich heeft als thuis basis de Zwarte-Zeehaven Odessa. ■■I Hi die ei onze verslaggever JDELBURG - De Vereni- ig van Zeeuwse Gemeenten rG) trekt de handen af van de luitvorming over de ge- 'Sentelijke herindeling. De mdpunten in de dertig :uwse gemeenten liggen na jaar discussiëren zo ver uit- dat de VZG het zinloos dt nog langer op te treden als nulator van intergemeente- overleg. jujitize rol is uitgespeeld", zegt VNG-voorzitter, Vlissings lne gemeester J. van der Doef. tzijn bestuur bracht hij giste- te& verslag uit aan het dagelijks ivinciebestuur. De VNG had loopt de gemeenten per regio 'eel mogelijk op één lijn te jgen. Een speciale conferentie dan de laatste plooie.-1 kun- gladstrijken. Maar van „o'n Hiferentie is afgezien „Wat zich ^jekent. kun je geen plooien ■pmen. Daarvoor lopen de me igen te veel uiteen", zegt Van tDoef. IVNG zal nog wel de verschil- 1de opvattingen van de dertig puwse gemeenten bundelen bij het provinciebestuur op fel leggen. Dat gebeurt eind fe- Bari, begin maart. Eerst moe- 1 de raden zich uitspreken er de stellingen die tot dusver or de colleges van burgemees- fen wethouder zijn betrokken. >t gebeurt komende maand, it dagelijks provinciebestuur, dat de gemeenten al eens uitstel gaf, ging gisteren met die proce dure akkoord. Het wacht zwij gend af. Maar zodra de VNG de uitspraken van de gemeentera den op tafel heeft gelegd, gaat het provinciebestuur tot actie over. Gedeputeerde D. Brui- nooge benadrukt dat in het pro vinciehuis inmiddels duidelijke opvattingen zijn geformuleerd over het samenvoegen van ge meenten. „We kijken natuurlijk eerst nog wat er in de gemeente raadsbesluiten staat, maar daarna zullen we snel met uit gangspunten naar buiten k >- men." Uiterlijk april komen aie aan de orde in de staten. Tot dusver hebben alleen de twee gemeenten op Noord-Beve- VZG-voorzitter J. van der Doef. van onze verslaggever MIDDELBURG - Commis saris van de koningin drs W. T. van Gelder vindt dat maandag 1 februari in de Zeeuwse gemeenten de vlaggen halfstok uitgehan gen moeten worden. Dit in verband met de nationale herdenking van de waters noodramp 1953. Van Gelder heeft de burgemeesters van de 30 gemeenten hierover benaderd. Koningin Beatrix is dit jaar op zondag (31 januari) jarig. Volgens de gangbare regels wordt het vlaggen ter gele genheid van die gebeurtenis verschoven naar de maan dag direct daarop volgend. In de algemene vlaggenin- structie is gesteld dat dit uit gangspunt dit jaar niet geldt in de gebieden waar herden kingen van de ramp worden gehouden. Daar mag half stok gevlagd worden. Commissaris Van Gelder vindt het zinvol hiervan af te wijken, in die zin dat in héél Zeeland op 1 februari half stok wordt gevlagd. Volgens de commissaris heeft de wa tersnoodramp de hele pro vincie direct en indirect ge troffen. Hij heeft de burge meesters dan ook gevraagd te bevorderen dat van over- heids- en bedrijfswege in de hele provincie halfstok wordt gevlagd. land te kennen gegeven dat ze willen samengaan. In alle an dere regio's verschillen de ge meenten met elkaar van mening over de omvang die de herinde lingsoperatie moet aannemen. Vooral veel kleine gemeenten weigeren vooralsnog vrijwillig op te gaan in een groter geheel. Zij willen wel de onderlinge sa menwerking tussen gemeenten intensiveren. Zuid-Beveland is de enige regio waar. gezien de voorlopige opvattingen van het provinciebestuur, mogelijk met een dergelijke oplossing kan worden volstaan. Geschud Op Walcheren lijken de kaarten al een eind geschud. Daar plei ten zowel Vlissingen als Middel burg voor de realisering van één grote gemeente Walcheren. Van der Doef benadrukt dat de twee steden samen de overgrote meerderheid van de Walcherse bevolking vertegenwoordigen. De gemeenteraden van beide steden, die samen al een stads gewest hebben gevormd, praten zeer binnenkort gezamenlijk over het idee één Walcherse ge meente te vormen. Mochten Vlissingen en Middelburg be sluiten hoe dan ook samen te gaan, dan doen de overblijvende kleine gemeenten op Walcheren er volgens Van der Doef goed aan zich af te vragen of het ver standig is daarbij achter te blij ven. Van der Doef vindt dat de VZG, ondanks de verschillen van op vatting, niet tevergeefs is opge treden als stimulator van ge meentelijke besprekingen over de herindelingskwestie. „Vanuit de VZG valt waar te nemen dat het heeft bijgedragen tot het be sef dat de discussie over be stuurlijke veranderingen ook Zeeland raakt. Er is overleg op gang gekomen dat we voorheen niet kenden." Ook de commissa ris van de koningin, W. van Gel der, ziet lichtpunten: „Ik merk tijdens werkbezoeken dat er in de gemeenten op zeer construc tieve en rationele wijze over wordt gesproken." Actie in Ellewoutsdijk v t behoud van de kleine openbare basisschool De Slotdreef. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster ELLEWOUTSDIJK - Houd het platteland leefbaar, houd de kleine scholen in stand. Dat is de strijdkreet van de ouderraad van openbare ba sisschool De Slotdreef te El lewoutsdijk. De raad vreest voor het voortbestaan van de school als de schaalvergro ting in het onderwijs door gaat. Via brieven en petities aan alle Eerste- en Tweede- Kamerfracties, vakbonden en de provincie willen de ou ders groot alarm slaan. De Slotdreef is de kleinste school in de gemeente Borsele (vijfentwintig leerlingen). Zo als de plannen nu liggen, wordt de school in de toe komst een dependance van een grotere basisschool uit de regio „Dat is het begin van het einde", voorspelt voorzit ter A. Maat van de ouderraad. „Het gaat sluipend. We verlie zen onze zelfstandigheid. Bij een volgende bezuinigings ronde kunnen ze ons opdoe ken omdat we te weinig leer lingen hebben." Doodmoe Maat wordt er doodmoe van. ..We voeren al twintig jaar ac tie om onze school in stand te houden. We zitten aardig op de goede weg. Het aantal leer lingen is in de laatste jaren ge stegen. Steeds meer jonge ge zinnen komen hier wonen. Als De Slotdreef verdwijnt, heeft dat grote gevolgen voor Elle woutsdijk. Mensen met kin deren zullen hier dan niet zo gauw neerstrijken. Die gaan liever naar een kern waar wel een school is." Directeur P. van den Berg van De Slotdreef vindt dat met name 'Middelburg' de kleine scholen op het Zeeuwse plat teland in de steek laat. „De provincie voert al jaren een kleine kemenbeleid. Scholen met weinig leerlingen kunnen meedoen aan een speciaal on derwijsproject. Het vreemde is: nu het erop aan komt. steekt het provinciaal be stuur geen poot uit om de kleinste scholen te helpen. De gemeentes moeten al het vuile werk opknappen. Dat vind ik slap." Hij hoopt dat alle bedreigde scholen - niet alleen in Zee land maar ook elders in het land - samen een vuist maken naar de politiek. Makkelijk is het niet ..De situatie is overal anders. Zelfs in Borsele. In 's- Heer Abtskerke moet de ba sisschool waarschijnlijk ook fuseren, maar het aantal leer lingen zit ruim boven de norm. Op lange termijn is de kans op opheffing daar veel kleiner dan in Ellewoutsdijk." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Zeeuwse politiemen sen krijgen waarschijnlijk vanaf februari meer duidelijkheid over hun plaats in de nieuwe Regiopolitie-organisatie. Dat was de uitkomst van het overleg dat toekomstig korpschef A. Smeels dinsdag voerde met vertegenwoordigers van de politiebonden. Smeels verwacht dat de personele reorga nisatie in februari formeel van start kan maar benadrukte dat er dinsdag niets be sloten is. Vandaag, woensdag, bespreken de bonden de uitwerking van de reorganisatie en spe ciaal de functiewaardering nader met minis ter I. Dales van binnenlandse zaken De poli tiebonden polsen hun achterban donderdag over hun mening over de plannen. Woord voerder A. van Es van de Christelijke Politie van onze verslaggever MIDDELBURG - Het verdwij nen van de Koninklijke Land macht uit Zeeland is 'onaan vaardbaar'. Het dagelijks pro vinciebestuur schrijft dit in een reactie op de voorgenomen slui ting, in 1997. van de Generaal- Majoor Berghuijskazerne te Middelburg waar het Oplei dingscentrum Militaire Admi nistratie (OCMA) is gevestigd. Gs vragen de staten om tijdens de eerstvolgende vergadering, op 5 februari, een krachtig pro test richting Den Haag te laten horen. Als de Middelburgse ka zerne dichtgaat blijven de Ko ninklijke Marechausse imet 64 personeelsleden in Vlissingen en 40 in Temeuzen) en de Konink lijke Marine (met 40 personeels leden) over als de enige verte genwoordigers van Defensie in Zeeland. Het verdwijnen van de Middel burgse kazerne, aldus gs, bete kent dat 130 beroepsmilitairen, 205 militaire cursisten en 52 bur gers hun baan of opleiding in Zeeland moeten opgeven, wat ernstige economische en maat schappelijke gevolgen met zich meebrengt. Het college acht handhaving van de kazerne bo vendien 'van wezenlijk belang' voor de rampenbestrijding en de handhaving van de openbare or de. Tenslotte wijst het dagelijks provinciebestuur op de 'voort durende bezorgdheid' over het feit dat afgelegen kleinere pro vinciehoofdsteden als Middel burg 'telkenmale onevenredig worden getroffen' door afkalving van rijksdiensten. Gs willen de regering en de Eerste en de Tweede Kamer nog eens inpepe ren dat de minister van Defensie op 10 april 1990 beloofde dat het bestaansrecht van de OCMA in Middelburg gewaarborgd zou blijven. Personeel bedrijf Goes lacherig en ziek na eten cake van onze verslaggeefster GOES - Een aantal werknemers van het Goese bedrijf Bakon Bakkerijmachines Holland is dinsdag ziek geworden na het eten van een cake van onbeken de herkomst. Enkele anderen werden 'lacherig' van de lekker nij. De cake, die 's ochtends in de kantine stond en zonder arg waan werd aangesneden, bevat te mogelijk een soft-drug. De politie kon geen mededelin gen doen over de ingrediënten van de zoetigheid. Het vermoe den bestaat dat een werknemer van het bedrijf een grap wilde uithalen met zijn collega's. De politie heeft geen verdachte op het oog. vanaf 8.00 uur Grote Markt Goes Advertentie i EuroPese onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Bond (CPB) zei dinsdag „redelijk optimis tisch" te zijn. Volgens hem verlieten alle par tijen dinsdag het overleg met een „positieve inslag". Het Zeeuwse personeel van rijks- en ge meentepolitie heeft sinds juli vorig jaar ge wacht op duidelijkheid over de functies die zij bij de regiopolitie Zeeland kunnen gaan bekleden. Een tijdje geleden kregen we een clubblad onder ogen dat ons onbedoeld uit de doeken deed wat de oorsprong is van een bekende voetbal term. Wij dachten altijd dat de nobele voetbalsport uit Engeland was overgewaaid en dat de termen meege- ivaaid waren. Maar dat blijkt onjuist. Wat lazen we namelijk? De spits van de tegenpartij moest he laas de wedstrijd staken, na dat hij getekkeld icas door een tegenstander. Nooit ge weten dat het befaamde hon deras zijn naam geleend had voor zoiets. Blijft nog één dringende vraag over: is de tekkel door fokkers gefokt op een zo lang en laag mogelijke bouw, zo dat zoveel mogelijk voetbal lers over hem struikelen? OJ stond een tekkel honderd jaar terug heel wat hoger op zijn poten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9