Sekshandel moet met de tijd mee Terneuzen moet zich profileren PZC" Streek WOENSDAG 20 JANUARI 1993 A Vrijgeven prikkelartikelen in België laat Z-Vlaamse pornoshops niet onberoerd Jeugdraad Zuiddorpe bestaat kwart eeuw I STYLE Samenwerking èn lef brengen Scheldestad Op wereldkaart van onze verslaggever Arnoud Kluiters TERNEUZEN - Als Ariël Meeusen het voor het zeggen zou hebben, openen de Zeeu ws- Vlaamse winkels op zondag hun deuren, wordt het cultu rele vuurtje in de regio flink opgestookt en gaat Terneuzen zich sterker profileren. „Als je toch ziet hoeveel toeristen hier in de zomer rondlopen, dan moet je daar van profite ren. Nu vervelen ze zich op zondag." Meeusen, bestuurs lid van de, binnenkort opge doekte, Stichting Centrum Promenade in de Scheldestad, ziet grote mogelijkheden voor de Zeeuwse regio. Wat in het Engelse Peterbo rough kan moet hier ook haal baar zijn. dacht de winkelier een aantal jaren geleden. ..Die stad was zó arm. zó verpau perd. Had het hoogste werk loosheidscijfer van het land. Straalde vuiligheid en ellende uit. Totdat de koppen bijeen werden gestoken." Binnen zes jaar veranderde de plaats van een smerige stad in een ultra modern centrum. Wie de oude met de nieuwe cijfers vergeleek, kreeg een verschil tussen dag en nacht voor ogen. Peterborough kende nog maar weinig verpaupering en had het laagste werkloosheidscij fer van het Britse koninkrijk. „Wat daar was gebeurd?" Meeusen neemt de tijd voor het antwoord op zijn eigen vraag. „Winkeliers, bestuur ders. de cafébezitters. dienst verleners. noem maar op, sta ken de koppen bij elkaar en be sloten in het vervolg samen te werken. Risico te nemen en lef te tonen. Het publiek was de grote winnaar, de bedrijven en de stad plukten de vruchten er van. De kettingreactie werkte ongelooflijk snel." Promoten ..Dit voorbeeld houd ik het be stuur van de Stichting Cen trum Promenade altijd voor. Je moet alleen je nek uit dur ven steken. Daar schort het vaak aan. Als je ziet hoeveel dagjesmensen Hulst op zon dag bezoeken, dan moet er een lampje gaan branden: die men sen kan je ook naar Terneuzen halen!" Meeusen noemt tal van voorbeelden om de stad en daarmee Zeeuwsch-Vlaande- ren beter te promoten. ..In een folder lees je dat Ter neuzen de derde havenstad van Nederland is of de derde stad van Zeeland. Ja. en? Een Expositie werk verstandelijk gehandicapten SAS VAN GENT - Een drijven- .de Europese tentoonstelling met originele tekeningen, schil- derijen en beeldhouwwerken van verstandelijk gehandicap ten kiest maandag 25 januari de Prinsenkade in Sas van Gent als ligplaats. Belangstellenden kunnen tus sen 14.00 en 18.00 uur aan boord komen om meer dan zestig 'kunstwerken te aanschouwen. De expositie is op touw gezet 'door atelier La Ramée in Neuvil- les en is verder te zien in Mons, •Valenciennes, Tournai. Gent. Dendermonde, Mechelen en Brussel. Auto van de weg door rijplaat OVERSLAG - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Zuid- dorpseweg in Overslag werd 'maandag rond het middernach telijk uur de personenauto van E. de B. uit Sint-Jansteen zwaar beschadigd. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt door een op wippende rijplaat, die in ver band met werkzaamheden op het wegdek was aangebracht, en onder het voertuig vast kwam te zitten. B kwam via de berm. een boom en een wegbaken uitein delijk tegen een hek tot stil stand. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Douane vangt marihuana TERNEUZEN - Tijdens een •dinsdag gehouden routinecon trole in Terneuzen hebben amb tenaren van de Douane Post Terneuzen in een Belgische auto 215 gram marihuana van uitste kende kwaliteit aangetroffen. Tegen de twee inzittenden. F. de S. uit Sint Niklaas en M. W. uit Knokke-Heist. is proces-verbaal opgemaakt. van onze medewerker Piet Pijpelink ZUIDDORPE - Waar vind je ze nog? Een stichting die door 95 procent van de dorpsbevolking financieel wordt ondersteund. De jeugdraad Zuiddorpe heeft over belangstelling niet te kla gen. Succesvolle disco-avonden leverden minstens vijf huwelij ken op. Eigenlijk heeft de stich ting, die dit jaar 25 jaar bestaat, een onjuiste benaming, zo me nen de bestuursleden. Er is na melijk meer onder de zon dan de naam doet vermoeden. Het zal je maar gebeuren. Als armlastige vereniging word je met een geringe inspanning bin nen korte tijd duizenden gul dens rijker. Het overkwam de stichting Jeugdraad Zuiddorpe nu bijna twintig jaar geleden. Penningmeester Toon Peters, die al bijna 25 jaar voor de zuid- dorpse jeugd op de centen past, beschouwt het nog steeds ais de leukste financiële klapper in het bestaan van de stichting. Pe ters- „In 1974 was er sprake van een bijzonder nat najaar. Boeren konden bij het binnenhalen van de oogst een beroep doen op mi litairen. In Zuiddorpe maakten velen gebruik van dit aanbod. Een geluk bij een ongeluk was dat wij 't Kaaike, het thuishonk van de Jeugdraad, konden ver huren als ovemachtingsplaats voor de assisterende soldaten. Vijf gulden per man per nacht. Zo verdienden we duizenden guldens die weer ten goede kwa men aan de Zuiddorpse samenl- ving". Peters (52), in het dagelijks leven landbouwer, is zijn carrière als kasbeheerder van de stichting nog niet zat. Toch zet hij deze zo mer na bijna 25 jaar een streept onder. ..Verjonging van het be stuur lijkt me een goede zaak Nieuwe bestuursleden kunnen het weer eens anders aanpak ken", aldus Peters die in Lim burg zijn beroepsleven aanving als onderwijzer. Na een jaar liet hij het Limburgse land en het onderwijs achter zich..Zijn Zuid- dorpse echtgenote en het Zeeuws-Vlaamse land hadden voldoende aantrekkingskracht voor een nieuwe start van de stichting Jeugdraad Zuiddorpe. besloot hij zijn pedagogische en didactische capaciteiten maar op vrijwilligers vlak aan te bie den. Omdat in Zuiddorpe niks voor de jeugd te doen was. besloot een aantal dorpsbewoners dat gedurende het winterseizoen een activiteitenprogramma voor de kinderen van het grens dorp op touw gezet moest wor den. De afstanden naar Koe wacht, Hulst of Terneuzen wa ren voor de kinderen te ver om eenvoudig te overbruggen; er moest iets in Zuiddorpe van de grond komen. Onder leiding van voorzitter A. van der Sneppen en de bestuursleden H. de Mul, E Herman. J. en C. Roelant, H. Stoel, P. van Dongen, E. Gorter. H Baak en A. Peters werd een stichting in het leven geroepen. De ongewijzigde doelstelling luidt: het aanbieden van beste dingsmogelijkheden in de sfeer van vrije tijd. Een bijdrage leve ren aan de karakteropbouw. de persoonlijkheidsontwikkeling en het bevorderen van een crea tieve deelname aan de samenle ving: daar was en is het volgens de stichtingsakte allemaal om begonnen. Voorzitter Wilfried Roelandt (32). de derde in het geslacht Roelandt die een bijdrage levert aan de Jeugdraad, is met Peters van mening dat de vlag nog vol ledig de lading dekt. ..Maar er is meer. De stichting is namelijk actief voor de gehele Zuiddorpse gemeenschap. Toen Zuiddorpe nog een zelfstandige gemeente was, was ook de organisatie van evementen als carnavalsbal voor ouderen. Koninginnedag, de dodenherdenking en het dorpsfeest met kermis in han den van de Jeugdraad. Later werd het voortouw genomen bij het verzet tegen de mogelijke komst van een woonwagen kamp op het plaatselijke sport veld en. om maar eens een ander uiterste te noemen, de actie voedselpakketten voor Roeme nie. De activiteiten van de Jeug draad hebben een breder karak ter. Daarom is die naam eigen lijk te eng", stellen Roelandt en Peters. Soos Zonder politieke of andere bin dingen schotelt het stichtings bestuur elk jaar weer een 'win- terprogrmma' ivan oktober tot april) voor dat aanslaat bij de jongeren in Zuiddorpe. Bij de start van de stichting trokken de filmvertoningen, de soos en de disco op zondagavond 80 a 90 be langstellenden uit Zuiddorpe en omstreken. Peters: „We gingen toen bijna ten onder aan de be langstelling. We schonken al leen cola. maar dat deerde nie mand. Het was een leuke tijd. het mooiste moement beleefde je altijd bij het begin van de film. vlak nadat de lichten waren uit geschakeld. Dan zag je al die lichtpuntjes van sigaretten. Stiekem roken, dat was het wel". Het voormalig parochiehuis 't Kaaike is nog steeds de thuisba sis van de Jeugdraad. Toen een textielfabriek uit het pand ver trok. bood de pastoor het ge bouw aan de stichting aan. Na een paar jaar moest er geen huur meer betaald worden. Het ex ploiteren van het gebouw, in middels een dorpshuis, stond daar tegenover. Na een jaar avonden lang timmeren, vol deed het voormalig fabrieksge bouw aan de eisen van de tijdds In 1981 kocht de gemeente Axel het gebouw aan. Voorwaarde was dat er voor ƒ15.000,- vrijwilli gerswerk werd uitgevoerd, 't Kaaike is inmiddels een aparte stichting die meer verenigingen herbergt. Toon Peters is er voor zitter van. In 1992 slaagde hij er in om via het Julianafonds voor ƒ25.000.- te laten verbeteren aan het gebouw Sommige activiteiten van de Jeugdraad houden al sinds de oprichtng stand. Het tenten kamp, de afsluiting van het sei zoen, scoort onbetwist het hoogst. Deze tweedaagse bijeen komst op het sportveld met overmachtig in grote tenten blijft populair. De wensen van de jeugd veranderen regelmatig, maar daarmee heeft het bestuur geen enkele moeite Roelandt: „De jeugd is vooral in voor doe- activiteiten: speurtocht, tenten kamp, Fort Boyard, zelf een krant maken, een dorp bouwen van afvalhout. We hebben te ma ken met 'buitenkinderen-. Dat kun je merken". Peters constateert in de opvat ting en interesse van de kinde ren een duidelijk verschil met de jeugd van zo'n 15 jaar terug. „Toen wilde men alles op een presenteerblaadje aangereikt krijgen. Nu zijn de jongeren zeil actiever. Film slaat minder aan andere onderwerpen als het ma ken van een vlieger keren weer terug, het enige verschil: vroeger moesten ze het zelf maken; nu zijn het van die apparaten met turbomotor". Het hoogtepunt in het jubileum jaar moet de reis naar pretpark "de Efteling' worden Soos. bin go, eierzoektocht. spelletjesmid dag. carnaval en tentenkamp staan ook nog op het program ma. Roelandt rekent erop dat jongeren de plaats van de met Peters vertrekkende bestuursle den R. Seynesael en E. van Pot- telberge zullen innemen. Gezien de belangstelling voor het Zuid dorpse jeugdwerk moet dat geen probleem zijn. Stichting-voorzitter Meeuwsen... winkels open op zondag... foto Oscar van Beest braderie of een festival is leuk, maar brengt Terneuzen niet op de wereldkaart. Zoals ik al zei: steek de koppen bijeen en breng georganiseerd extra ac tiviteiten. Zeeland kent diver se havens, maar slechts één er van organiseert de Havenfees ten. En dat moet je melden. Profileerje!" In Terneuzen wordt volgens Meeusen voorzichtig in de goede richting gewerkt Vorige week werd bekend dat de Stichting Centrum Prome nade in februari ophoudt te be staan en overgaat in een ver eniging, met waarschijnlijk als naam Koopcentrum Terneu zen. Het huidige bestuur denkt met de verandering meer ac cent te leggen op Terneuzen als hèt koopcentrum van' Zeeuwsch-Vlaanderen. In de vereniging blijft de ho reca van de Scheldestad ook niet achterwege. Voorzitter Wessel Leunis van Horeca-Ter- neuzen is een groot voorstan der van gecoördineerde sa menwerking in het centrum Maar behouden zegt hij wel dat de hoeveelheid toeristen op een terras nauw samenhangt met het wel of niet open zijn van de winkels. „We moeten eerst de reacties in de nieuwe vereniging afwachten, voordat je wat meer kan zeggen. We staan nog in het prille begin, maar de cafés zijn natuurlijk gebaat bij veel toeristen." Ook de voorzitter van de VVV- Terneuzen. Willem Gosselaar, ziet goede mogelijkheden voor de accentverschuiving. „Een stap vooruit. Maar pas op met de passen die je neemt." waar schuwt hij. „De winkels open op zondag klinkt reuze aardig, maar dan ook allemaal. Als de helft zijn deuren gesloten houdt, ben je na één zondag je toeristen weer kwijt. Dat zou weer een enorme stap terug zijn." Moeilijke weg Persoonlijk ziet hij veel in het idee om Terneuzen te profile ren in Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar met zijn voorzitterspet op ziet hij direct in dat het een lange en moeilijke weg is. „Je hebt met meerdere partijen te maken. Alle winkels moeten willen meewerken, de winkel- wet moet je de ruimte geven die je verlangt. Momenteel mo gen de winkels acht zondagen per jaar open zijn. Deze dagen moet je goed combineren met de feestdagen en de activitei ten die je organiseert. Met een totaalpakket van onder an dere de horeca. Schelderado. het Portaal van Vlaanderen en open winkels in de zomer, maak je Terneuzen en daar mee Zeeuwsch-Vlaanderen al veel aantrekkelijker voor de toeristen." De regio biedt volgens de VVV- voorzitter genoeg faciliteiten om de buitenwereld te lokken. „Iedere gemeente heeft zijn ei gen faciliteiten. De historische dorpjes, de monumenten Ter wijl Terneuzen het accent moet leggen op de waterkant. Dat is het totaalpakket waar ik op doel." Gemeente-voorlichter Frank Neve sluit zich aan bij het plei dooi voor een totaalpakket van Gosselaar „De gemeente alleen kan niets. Bij promotio nele activiteiten zijn we sterk afhankelijk van particulier ini tiatief- Wel is de gemeente voorstander van samenwer kingsverbanden. met een dui delijke afstemming op de zo mer." Een goed op elkaar afgestemd samenwerkingsverband. Het klinkt allemaal aardig in de oren. maar Meeusen wil dat er verder gekeken wordt dan de neus lang is. Minder naar el kaar. „De meeste zaken spelen zich af op korte termijn. Maar laten we nu eens gaan renove ren en innoveren. En dan pas zeggen: "we zijn de derde havenstad van Nederland en we kunnen dit maken". Dan zet je daadwerkelijk iets neer en denk je op korte termijn aan de toekomst. Je moet het al leen wel durven. Zet gezamen lijk de schouders er onder." Ook op het gebied van cultuur gebeurt er volgens de stich tingsbestuurder nog veel te weinig. „Af en toe een theater stuk of een optreden. Daar schopje het niet ver mee. als je je wilt profileren. In Peterbo rough kreeg ook dit belangrij ke onderdeel alle aandacht. De plaatselijke bevolking èn de toeristen dienen vermaakt te kunnen worden." Meeusen realiseert zich dat voor hem nog een lang en breed ongeëffend pad ligt. „Ge loofsovertuiging. Geen perso neel kunnen krijgen. Geen vrije dag Drie redenen waar om de winkels op zondag geslo ten zijn. Maar die dag kan een winkelier wel twintig tot dertig procent van de weekomzet op leveren. Als hij zich dat nou eens realiseert en die stap durft- e nemen...," vjn onze verslaggever 'pene Hoonhorst jjULST - Het wegvallen van de Europese binnengrenzen begin j dit jaar zou voor veel bedrijven ,en uitdaging zijn en nieuwe, «gekende mogelijkheden moe- y, Kn openen. Verlost van allerlei !poesPas zou de handel tussen de schillende EG-landen een «rote vlucht kunnen nemen, -t jlaar ook hier zit natuurlijk 'i weer een keerzijde aan de me daille. Mensen die hun werk juist aan de grens te danken hebben - a Hulst moet 2 plannen archief J verduidelijken van onze verslaggever 'HULST - Bij de bouw van het Hulster stadskantoor wordt de G nieuwe archiefbewaarplaats niet helemaal volgens de lande- c" jijk bouwkundige normen ge- bouwd, heeft de provinciale ar- ;chieilnspecteur geconstateerd. Gedeputeerde staten vrezen nu dat een afwijking van die bouw kundige normen 'negatieve ge volgen heeft voor de inrichting' van het toekomsitge archief. Gs vragen b en w van Hulst om op heldering over de archiefplan- r aen, ook al omdat de Reynaert- a stad nog geen bouwplan volgens de regels van het Archiefbesluit a .heeft, ingediend. Burgemeester A. Kessen kon dinsdagmiddag seen u tsluitsel over de archief plannen geven; portefeuillehou der wethouder B. Picavet lag met een griepje op bed. Expositie van Amnesty KOEWACHT - Amnesty Inter national houdt van 23 januari tot en met 6 februari een exposi tie in de openbare bibliotheek van Koewacht. Aan de hand van boeken en folders wordt op deze ;expositie informatie gegeven J over het schenden van de men- 8 senrechten in diverse landen. Tijdens de tentoonstelling zijn bovendien foto's te zien van ac- ties die Amnesty heeft gevoerd i in landen als Peru en India. lE: i Advertentie Jeugdraad-penningmeester Toon Peters en voorzitter Wilfried Roelandt (rechts) in dorpshuis 't Kaaike in Zuiddorpe. foto Oscar van Beest moetje gewoon met de tijd mee gaan en je zaak en assortiment van tijd tot tijd aanpassen. Ik kan echt geen speciaal artikel noemen waar wij het van moe ten hebben", zegt de eigenaar van sexshop De Koninck aan de Beestenmarkt. Cinema Emma- nuelle heeft nauwelijks artike len in de verkoop en is zodoende afhankelijk van films. De omzet is lager dan een paar jaar gele den, maar eigenaar J C. Visser houdt er nog wel een behoorlijke boterham aan over. Plannen om de zaak te sluiten, heeft hij in het geheel niet. Sexshop Climax lijkt ook over het hoogtepunt heen. Maar stop pen. nou nee.. „In België is dat spel toch nogal wat duurder hè. Het blijft voorlopig wel de moeite waard om open te blij ven". zegt beheerder D. Thijs. Ei genaar Hofman van Cinema Ta bu is dus de enige die verwacht dat 'sexverkopend' Hulst bin nenkort massaal de klapdeuren dichtgooit. Volgens hem steken zijn collega's de kop in het zand. „De Belgen laten het gewoon massaal afweten, Als dat zo door gaat. is er op termijn hooguit ruimte voor twee zaken." De constatering van een aantal collega's dat Hofman de desa streuze bezoekersdaling aan zich zelf te wijten heeft, wuift hij weg. Een opknapbeurt van de filmzaal en aanpassing en uit breiding van het repertoire hel pen hem niet uit de brand, weet hij zeker. „Zo'n sm-film of gedoe met dieren dat is zo'n kleine markt, daar verlies je alleen maar op. Recht-op-en-neer. Dat willen de meesten nog steeds." Groenteboer Maar 'de meesten' worden er te weinig voor Hofman. Twintig jaar geleden was hij nog groente boer. „Maar ik zie mezelf nog niet bij de groentenafdeling van Albert Heijn staan. Een vak heb ik nooit geleerd, dus ik kijk nog even aan of het beter wordt; zo niet .dan zal ik iets anders moe ten verzinnen..." Bij Monumentenzorg zouden ze er blij mee zijn. Directeur U. Hyl- kema liet vorig najaar weten dat de aanblik van de binnenstad hem bedroefde. Als vestingstad wordt Hulst omringd door prachtige oude wallen. De sex- winkels zouden de argeloze be zoeker echter eerder de indruk geven dat hij op de Wallen in Amsterdam was beland, fulmi neerde Hylkema. douaniers en marechaussees bij voorbeeld - moesten in groten getale naar een andere baan uit kijken. En lang niet alle bedrij ven blijken van het meer op elk aar afstemmen van wetten en re gels te profiteren. In de jaren zestig en zeventig schoten pornobioscoopjes, sex- winkels en -sauna's bijvoorbeeld als paddestoelen uit de grond. Ook in Hulst floreerde de sexbu- siness. Tot het midden van de ja ren tachtig kon het, vooral dooi de enorme toeloop van Belgen, een tijd niet op. Daarna was de groei er wel een beetje uit en voor meer dan tien zaken bleek in de Reijnaertstad geen plaats. Op het ogenblik zijn er nog ne gen zaken die het van de sex moeten hebben. Eén (s)exploi- tant klaagde een paar weken te rug zijn nood. Geen Belg komt nog naar Hulst om aan zijn gerief te komen nu ook bij de zuiderbu ren sexartikelen openlijk mogen worden verkocht. In Antwerpen. Gent en andere steden in Vlaan deren zijn vervolgens genoeg za ken uit de grond gestampt om aan de vraag naar erotica te vol doen. Aftrekpost Jaap Hofman, uitbater van Ci nema Tabu aan de Lange Nieuw- straat. denkt dan ook dat het een kwestie van tijd is voor er za ken moeten sluiten. Zelfheeft hij vorig jaar zo al eens een maandje gehad dat er 'geld bij moest'. „Dat kun je niet al te lang vol houden. Of je moet natuurlijk deel uitmaken van een groter concern dat verliesgevende za ken alleen aanhoudt om een leuke aftrekpost voor de belas ting te hebben", zegt hij met een schuin oog naar enkele concur renten. De twee zaken aan de Gentse straat horen tot de bekende San- dereijn-ondememing. Over om zetcijfers willen medewerkers van beide vestigingen niets kwijt. Maar dat de zaken behoor lijk draaien mag duidelijk zijn. Directeur J. de Jonge van San- dereijn BV in Terneuzen beves tigt dat hij 'niet mag klagen'. „Net als bij andere ondernemin gen gaat het wel eens wat min der. maar er komt ook elke keer weer een opleving. Toen het ver kopen van sexartikelen in Bel gië vrijkwam, is het even wat minder gegaan, maar het gaat zachtjesaan al weer beter." De winkels aan de Gentsestraat blijken echte 'familiezaken'. Doorsnee-echtparen zoeken op hun gemak samen prikkelende lectuur, kleding, video's en an dere stimulantia. Om de zinnen te verzetten, kan de klant ook even een filmpje pakken. Een willekeurige film uit het genre 'speciaal': een in leer gekleed vrouwmens duwt een blote man een brandende kaars in zijn ach terste. Ze steekt een sigaret op en trekt met een touwtje zijn ge slacht naar achteren zodat het hete kaarsvet langzaam op zijn scrotum druppelt. De branden de sigaret wordt vervolgens op de billen van de man uitgedrukt Vooral voor dit soort 'speciaal- films' zijn Belgische liefhebbers nog op Nederland aangewezen. Sex met dieren en sadomaso chisme zijn bij de zuiderburen nog steeds taboe. In Nederland is alleen 'kinderporno' verboden terrein en de sexploitanten be zweren dan ook stuk voor stuk dat 'die troep' niet in hun collec ties is terug te vinden. De beter gesorteerde zaken in de Gentse straat en de Beestenmarkt zijn echter lang niet alleen van de 'speciaalmarkt' afhankelijk. „Net als andere ondernemers Een sexshop in Hulst. Sinds het wegvallen van de grenzen zijn seksartikelen ook in België vrij te koop. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 53