Voorstel externe controle BVD PZC Werkloosheid stijgt laatste maanden weer PZC Bij Simon WAO-voorstel Lubbers had volgens CDA de steun van Kok en Ter Veld Haïtianen boycotten verkiezingen Hollandia Controle bankbiljetten in Litouwen Veertig jaar na de stormvloedramp binnen- en buitenland g Waardering Kamer voor jaarverslag veiligheidsdienst opruiming Eerste troepen VS verlaten Somalië Beurs voortgezet onderwijs en mbo worden verlaagd WOENSDAG 20 JANUARI 1993 ,£N HAAG (GPD) - De Twee- 7"* eKamer wil dat er een externe vitg ommissie komt die incidenteel V ctiviteiten van de Binnenland- Cati t Veiligheidsdienst (BVD) kan 04ij uderzoeken. Op deze manier an de parlementaire controle j ls n de BVD verbeterd worden. Pj Ie besloten kamercommissie i. oor de inlichtingen - en veilig- eidsdiensten. bestaande uit de jer fractievoorzitters van DA, PvdA. VVD en D66. hoeft jarnaast niet te worden uitge- 7" reïd. v- üt bleek gisteravond tijdens et jaarlijkse debat in de Twee- |f Kamer over de BVD en Mili- ooi aire Inlichtingendienst (MID), 5t ientraal daarin stond het eerste An iarverslag van de BVD. waar- 2; 0Or de Kamer waardering 31eeft. en de kwestie van de parle- ientaire controle. Over dat atste is de Kamer, met uitzon- 2j ;nng van het CDA. minder te- ireden. De manier waarop de axlementaire controle verbe id dient te worden, is echter og steeds een punt van discus- ie. jisteravond tekende zich wel en meerderheid af voor een ommissie, bestaande uit onaf- KR' jiankelijke deskundigen, die in- 55! tidenteel het doen en laten van ic BVD kan onderzoeken. De vdA wil vooral het functione- 1; in van de plaatselijke inlichtin- endiensten (PID) bij de politie, zich nu buiten het zicht van het parlement voltrekt, gaan controleren. De VVD ziet meer in een permanente toezichts- commissie, die als een inspectie te velde het gedrag van de BVD onderzoekt. D66 en Groen Links steunen, zij het niet van harte, eventueel een toezichtscommis- sie die incidenteel onderzoek doet. CDA-fractieleider Brinkman, voorzitter van de kamercommis sie, wees de oplossing van een permanente toezichtscommis- sie van de hand, omdat met te veel commissies de openheid wordt geschaad. Daarnaast zou zo'n 'derde instantie' tussen Ka mer en kabinet de zaak 'bemoei lijken'. Wel zouden incidenteel externe deskundigen geraad pleegd kunnen worden, zoals bij de vernietiging van de BVD-dos- siers het geval is. Een kamermeerderheid van CDA en WD vindt dat de beslo ten kamercommissie van de vier fractievoorzitters goed functio neert. PvdA, D66 en Groen Links willen echter dat die com missie uitgebreid wordt met le den van andere fracties. Willems (Groen Links) wil dan ook dat er principe in het openbaar wordt vergaderd. Ook dit verwerpt Brinkman namens de vier frac tievoorzitters. Bevreemding was er bij de mees te partijen over de passage in het BVD-jaarverslag waarin de Ver enigde Communisten Neder land (VCN) en de Socialistïese Arbeiderspartij (SAP) in doel stelling en gedrag 'duidelijk on- Rechtzaak om vrijlating lonecker :et^MÜNCHEN (RTR) - Acht parle mentariërs van de CSU. de in meeregerende Beierse msterpartij van Helmut Kohls HE CDU, zijn een rechtszaak begon- tegen de rechters, die vo- vs; rige week de vroegere Oostduit- ,'Vf se leider, Erich Honecker vrij- «ten. j i De acht zeiden op een persconfe- >ni rentie te menen dat de aan klacht tegen Honecker werd in- n i getrokken uit politieke motie ven en niet om reden van zijn ikte. Zij beschuldigen de recti 's van het Berlijnse hof, die be- [^paalden dat een proces Honec- j kers menselijke waardigheid iu schenden, ervan een gevan- :ne te hebben geholpen om te intsnappen en de rechtspraak (hebben geperverteerd. Twee schepen zijn op het strand van het Haitiaanse eilandje La Tortue tot en met de spanten opgebouwd. Volgens berichten worden in Haïti zo'n 200 boten gebouwd om het eiland mee te ontvluchten. foto AFP PORT-AU-PRINCE (AP)-Met een massale boycot maandag van de parlementsverkiezingen hebben de Haïtianen hun ongenoe gen laten blijken met de militaire leiding op het eiland. Door de lage opkomst en door ongeregeldheden in de hoofdstad Port-au- Prince zag de kiescommissie zich gedwongen de verkiezingen daar voor ongeldig te verklaren. Een derde van de stemgerech tigden woont in het district van de hoofdstad. De Haitiaanse bevolking gaf op grote schaal gehoor aan de op roepen van de vakbewegingen en de meeste politieke partijen - die sinds de coup van september 1990 overwegend vanuit de ille galiteit werken - niet te gaan stemmen in de door de militairen uitgeschreven speciale parlementsverkiezingen. De destijds af gezette president Jean-Bertrand Aristide verklaarde dat het volk massaal zijn verachting voor het regime heeft uitgesproken. Minister-president Mare Bazin zei echter tevreden te zijn met het verloop van de stemming. De Haitiaanse leiders lieten, ondanks onder meer protesten van de Verenigde Naties, de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) en de Verenigde Staten, de ver kiezingen gewoon doorgaan. democratisch' worden ge noemd. Als dit zo is, vraagt de Kamer zich af of de partijen door de rechter dan niet verboden dienen te worden. Als dit niet hoeft, is het merkwaardig om die partijen 'ondemocratisch' te noemen. De PvdA en Groen Links keren zich tevens tegen feit dat ie mand die lid is van de SAP be paalde vertrouwensfuncties niet kan krijgen. Dit 'beroepsverbod' wordt door hen verworpen. „Het is onbegrijpelijk dat zoiets nu nog kan", verzuchtte Willems. Achterban van militairen richt steungroep op DEN HAAG (ANP) - Vier part ners van militairen hebben de „Verontruste Achterban Mili tairen" (VAM) opgericht en daarbij de steun gekregen van vijf militaire belangenorgani saties. Doel van de VAM is ouders, part ners, vrienden en vriendinnen van militairen wakker te schud den om hen goed te laten besef fen wat er allemaal gebeurt als de plannen die minister Ter Beek in zijn Prioriteitennota heeft ontvouwd, ongewijzigd doorgaan, aldus A Hofstra, één van de initiatiefiieeemsters. Via de publiciteit en onder meer het verspreiden van pamfletten op de kazernes wil de VAM de achterban mobiliseren. Greenpeace: oliegebruik kan gehalveerd AMSTERDAM (ANP) - Het olie- gebruik in de wereld kan bin nen veertig jaar tot de helft worden teruggebracht. Dit stelt de milieubeweging Greenpeace dinsdag in het rapport „Energie zonder olie". Het is volgens Greenpeace tech nisch en economisch mogelijk een einde te maken aan het grootschalig oliegebruik, zonder dat landen daaraan ten onder gaan. Aan het rapport is ander half jaar gewerkt. Greenpeace besloot tot publikatie over te gaan naar aanleiding van de re cente olierampen met tankers. VOORBURG (ANP) - De geregi streerde werkloosheid was vo rig; jaar gemiddeld 4,2 procent van de beroepsbevolking tegen over 4,5 procent in 1991. De laat ste maanden stijgt de werkloos heid echter weer, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) dinsdag. In het laatste kwartaal van vorig jaar was het aantal geregistreer de werklozen gemiddeld 323.000, 35.000 meer dan in het derde kwartaal. Ook was in het laatste kwartaal van vorig jaar de gere gistreerde werkloosheid 6 pro cent meer dan een jaar eerder, terwijl in de drie voorgaande kwartalen de werkloosheid nog minder was dan een jaar eerder. Het werkloosheidspercentage onder mannen was vorig jaar 4,4 en onder vrouwen 4.0. In de jaren tot 1991 was de daling van de geregistreerde werkloosheid bij de mannen groter dan bij de wouwen. Vorig jaar echter daal de de werkloosheid onder vrou wen terwijl die bij de mannen steeg. De daling van de werk loosheid onder jongeren kwam Advertentie in de damesslips heup en taille m n «rSs 5.95 vorig jaar nagenoeg tot stilstand (5 procent). Het aantal werkenden (werkne mers en zelfstandigen) was vorig jaar gemiddeld 1.7 procent ho ger dan in 1991. Van 1987 tot 1991 was de groei gemiddeld 2,5 pro cent. Dit blijkt uit de dinsdag ge publiceerde uitkomsten van de Enquete Beroepsbevolking van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBSi. Kohl vervangt vier ministers BERLIJN - De beperkte kabi netshervorming van de Duitse kanselier Helmut Kohl heeft gisteren geen verrassingen op geleverd. Vier bewindslieden zijn vervangen. Landbouwminister Kiechle (CSU) wordt opgevolgd door CDU-afgevaardigde Jochen Borchert, tot nu toe economisch woordvoerder van de fractie. Opvolger van de over een schan daal gestruikelde liberale minis ter van economische zaken Möl- lemann wordt de huidige 'Treu- hand'-directeur Rexroth, ook FDP. CSU-parlementariër Bötsch komt in de plaats van de eind vorig jaar afgetreden minis ter voor posterijen en telecom municatie. Schwarz-Schilling. Op het ministerie voor technolo gie vertrekt minister Riesenhu- ber. CDU-parlementarier Mat thias Wissmann volgt hem op. Riesenhuber krijgt een speciale adviseursfunctie bij Kohl. Ver der heeft Kohl het aantal staats secretarissen gereduceerd van 33 tot 26. VILNIUS - Litouwse winkelbediendes controleren nauwkeurig of de hun aangeboden bankbiljetten echt zijn, wat een dagelijks beeld is in Litouwen. Als gevolg van slecht drukwerk van de echte biljetten wordt het nieuwbakken land overstroomd met valse biljetten. foto EPA DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA verschillen van mening over de achtergrond van het voorstel van premier Lubbers met betrekking tot de WAO. Binnen het CDA viel gister avond te horen dat het voorstel gedeeld werd door PvdA-leider van onze correspondent NAIROBI - Om zich toch nog een klein beetje te houden aan de belofte dat de meer dan 20.000 Amerikaanse soldaten Somalië zouden verlaten voordat Bill Clinton zou aantreden als nieuwe president, zijn de Verenigde Staten gisteren be gonnen met het terugtrekken van de eerste dui zend mariniers uit Somalië. De troepen, die in de zuidwestelijke stad Baidoa hebben gediend, worden vervangen door Australi sche militairen. De symbolische actie komt precies zes weken nadat de Amerikanen voet zetten in de Somalische hoofdstad Mugadisho. Volgens de Amerikanen is het doel van hun mili taire interventie in Somalië, het beveiligen van de voedseltransporten, grotendeels bereikt en be staan er alleen nog serieuze veiligheidsproblemen in Muqdisho. De komende dagen en weken zullen daarom gelei delijk duizenden Amerikaanse militairen naar huis vliegen, om te worden vervangen door een multinationaal VN-leger. De bedoeling is dat in de tussentijd ook het commando over de Somalische hulpoperatie 'Restore Hope' aan de VN wordt overgedragen. Over het tijdstip van die overdracht is echter een dispuut ontstaan tussen de VS en VN De Ameri kaanse legerwoordvoerder Fred Peck liet maan dag weten dat als het aan de Amerikanen ligt de overdracht begin februari al gebeurt. Maar de spe ciale VN-afgezant voor Somalië, Ismat Kittanv. wees deze suggestie gisteren van de hand. Kittany benadrukte dat de VN-Veiligheidsraad hierover eerst een beslissing moet nemen Kok en PvdA-staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken). In PvdA-kring werd gesteld dat het voorstel een zelfstandige operatie van de premier was en dat het 'slikken of stikken' was. Op de achtergrond zou CDA- fractieleider Brinkman een rol hebben gespeeld. Kok en Ter Veld zouden beiden meteen te kennen hebben gegeven niet veel in het plan te zien. Zij wil den het echter eerst met de frac- tietop bespreken. CDA'ers bestempelden de PvdA- uitleg als „een achteraf logisch solidariseringsproces". Er werd op gewezen dat de PvdA-be- windslieden en -fractie in de wao- zaak al meerdere keren tegen over elkaar hebben gestaan. De coalitiepartijen willen nu pas over de wao-ingrepen oordelen voor de eindstemming als het kamerdebat is afgelopen en de wijzigingsvoorstellen van de Veertig jaar na de overstromingsramp van 1953 voelt één op de tien Zeeuwen zich bij zware storm niet op zijn gemak. De angst dat er 'iets zou kunnen gebeuren', zo kan worden afgeleid uit een begin januari door de PZC gehouden enquete. be heerst op zo'n moment dertig- tot veertigduizend Zeeuwen Dat zijn aantallen die de insiders niet zullen verrassen. De ramp heeft niet alleen diepe sporen getrokken in het Zeeuw se land. zij heeft ook een onuitwisbare indruk achtergelaten bij de overlevenden. Ondanks deltadammen en verhoogde zeedijken is veertig jaar na dato dat gevoel van onveiligheid latent aanwezig. Het bepaalt de huidige generatie Zeeuwen erbij dat de ramp haar stempel blijft drukken. Tegen die ach tergrond moeten ook de vele herdenkingen worden gezien, die de komende weken in het Zeeuwse worden gehouden. Herdenken is met één been in het heden staan en met het andere in het verleden De watersnoodramp van 1953 is na veertig jaar nog lang niet vergeten; voor vele Zeeuwen ligt het verleden dicht bij het heden. Objectief gezien is tien procent van de Zeeuwse bevolking niet zoveel. De overgrote meerderheid van negentig pro cent kent die gevoelens van onbehagen niet als een noord westerstorm met windkracht tien of elf over Zeeland raast. Toch is er voldoende aanleiding bij dat percentage van tien stil te staan. Cijfers krijgen een geheel andere dimensie als het over natuurrampen gaat. Altijd zijn mensen en mensen levens in het geding. Dertig-tot veertigduizend Zeeuwen die zich onrustig voelen bij zware storm zijn evenzovele indivi duen. er is altijd wel een familielid bij. een vriend, een goede kennis. Het is een probleem waarmee velen in Zeeland in aanraking komen Duidelijk is wel dat de inwoners van Zee land na de ramp anders zijn gaan denken over het fenomeen water. De erfvijand van weleer, die de oudere generaties in slaap had gesust - 'het zal zo'n vaart niet lopen' - bleek die fatale nacht van 31 januari op 1 februari 1953 niets aan kracht te hebben ingeboet. De mens voelde zich plotseling weer klein en nietig tegenover het geweld van de natuur. Stilstaan bij de gebeurtenissen van veertig jaar geleden, herdenken wat toen is gebeurd, is dan ook een vanzelfsprekende zaak. In een van de reportages in de PZC-bijlage van vandaag over de watersnoodramp merkt een achttienjarige scholie re op dat de ramp voor haar 'gewoon een feitje uit de geschie denis' is. Zó kun je het natuurlijk ook zien; een feitje uit de geschiedenis. Naarmate de tijd verstrijkt worden bepaalde feiten meer of minder geschiedenis, Gelukkig kan en mag de jeugd er zo over denken. Elke tijd kent zijn eigen problemen; de huidige niet uitgezonderd. Toch blijven bepaalde gebeur tenissen altijd weer hele generaties aanspreken. Daaraan is niets verkeerd, want wie met het verleden kan omgaan, heeft doorgaans minder moeite met de problemen van het heden. Nogmaals dat gevoel van onveiligheid en onbehagen bij zovele Zeeuwen als het stormt; het is eens te meer een bewijs van de wijsheid van de zo vaak bekritiseerde bestuur ders uit de jaren vijftig. Zo'n vijfendertig jaai' geleden nam de Tweede Kamer der Staten-Generaal 'het historische besluit' tot uitvoering van het Deltaplan. Dat allerlei ontwikkelingen in de maatschappij in 1974 aanleiding vormden voor de toen malige regeringen Kamer tot herziening van het oorspronke lijke besluit, dingt daarop niets af. Gevolg is geweest dat de geplande dam in de Oosterscheldemonding werd vervangen door een stormvloedkering met behoud van eb en vloed, waardoor natuur en visserij vrijwel gespaard bleven. Die ver anderingen doen op geen enkele wijze afbreuk aan het veilig heidsidee dat ten grondslag ligt aan de Deltawerken. On danks dat blijft één van iedere tien Zeeuwen onlustgevoelens houden. Daarvoor past slechts begrip. Dim DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt in met verlaging van de basisbeurs in het voort gezet onderwijs en in het mid delbaar beroepsonderwijs (mbo). Alleen de WD-fractie heeft bezwaren tegen deze wets voorstellen van minister Ritzen door het nivellerende effect van de maatregelen. Ze treffen voor al de hogere inkomens. Dit bleek dinsdag in de Tweede Ka mer. Ritzen erkende opnieuw dat voor deze ingrepen in het stelsel van de studiefinanciering is ge kozen vanuit de noodzaak tot bezuinigen. Ze leveren samen enkele tientallen miljoenen op De basisbeurs in het voortgezet onderwijs wordt teruggebracht naar het niveau van de kinder bijslag. Voor het mbo geldt een verlaging van de basisbeurs van 60 gulden per maand. Ritzen vindt dat billijk omdat het les geld in het mbo lager is dan in het hbo. De maatregelen moeten per 1 juli ingaan. fracties zijn aangenomen. Ook het kabinet zal dan nog een oor deel moeten bepalen. In beide kampen wordt deze gang van zaken als riskant ge zien, „Het is een 'free for all'-si tuatie. Je weet niet waar je aan spoelt", aldus een vooraan staand CDA'er. Vice-premier Kok erkende dat het kamerde bat „razend lastig" wordt. Het speculeren op een mogelijke kabinetscrisis werd in CDA- en PvdA-kring afgewezen. Volgens het CDA zou de coalitie best doorkunnen. zij het met een pleister op het gezicht, als de Kamer een wao-wetsvoorstel aanneemt waar zowel PvdA als CDA op onderdelen bezwaren tegen hebben. Binnen de PvdA meent men dat het CDA toch geen steun van de VVD krijgt omdat ook de liberalen wao'ers gedurende enige jaren een uitke ring willen geven op basis van loonderving. Directie K. Scherphuis, W. F de Pagter en F van de Velde. Floofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C van der Maas. hoofdredacteur commentaar. A L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000 ServicepuntBoekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel 01180-81000. Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes Tel 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt; Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058 Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur: in het weekeindeverwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band ot de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- l m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75. automatische afschrijving 82,00. franco per post 105.00; per maand 29.00, automatische afschrijving 28.50. jaarabonnement 320.00. automatische afschrijving 319.00; jaarabonnement franco per post 405.00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.50. zaterdag 2,00 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3