COURANT DA praat niet meer met PvdA linton verwerpt eenzijdig jstaakt-het-vuren Baghdad Vele duizenden Zeeuwen nog altijd bang bij zware storm Haast met aanleggen Zuiderzeespoorlijn Jongetje (9) rijdt vader naar huis Nachtelijk overleg over gevechten en vredesplan Bosnië eslissing over WAO valt volgende week in de Kamer MEUBELS HALF GELD Record aantal vrouwen Tweede Kamer Regenachtig bewolking en motregen, 's Avonds op klaringen en kans op een bui. Krach tige, af en toe stormachtige zuidwesten vind. Temperatuur 11 graden. Ö6e jaargang no. 16 oensdag 20 januari 1993 i Je Tie 2 van onze verslaggever VLISSINGEN - Eén op de tien Zeeuwen voelt zich bij storm niet veilig. Met name ouderen en personen die de watersnoodramp van 1953 mee maakten zijn dan onrustig, in het al gemeen ervaren de Zeeuwen het wo nen achter de deltadammen wel als erg veilig (60%) tot vrij veilig (35%). Dit blijkt uit een representatief onder zoek over watersnood en Deltaplan dat het Instituut voor Strategische Kommunikatie te Amsterdam in op dracht van de PZC-redactie heeft ge houden onder 419 Zeeuwen van 18 jaar en ouder. Bijna éénkwart van de Zeeu wen ervaart een stormvloed als bedreigend voor de vei ligheid. Deze grotere angst voor een overstroming in Zeeland is een opval lende afwijking van het landelijk beeld. Voor het overige lopen de Zeeu wen vrijwel in de pas met andere Ne derlanders en worden criminaliteit (75%), milieuverontreiniging (64%), kernrampen (59%) en wegverkeer (58%) als voornaamste bedreigingen van de veiligheid gezien. Geboren Zeeuwen maken zich op alle onderde len méér zorgen dat niet-Zeeuwen en met het klimmen der jaren neemt de bezorgdheid toe. Het Deltaplan verhoogt het veiligheidsgevoel van de Zeeuwse burger, die ook trots is op 'zijn' Deltaplan. Over de ge volgen voor de natuur lopen de me ningen uiteen: 45% vindt dat het plan ten koste is gegaan van de natuur; 42% vindt dat het wel meevalt. Ont- poldering als mogelijkheid tot herstel van de natuur wordt door de helft (48')!») enthousiast ontvangen, maar vindt ook veel (39%) tegenstanders. Een ruime tweederde meerderheid maakt zich niet of nauwelijks onge rust over de zeespiegelrijzing. Wél ge looft bijna de helft (45%van de onder vraagden dat de Deltawerken over 10 jaar alweer aan grootscheepse ver nieuwing toe zijn. De spontane bekendheid met het Deltaplan is, met uitzondering van de Ooster- scheldekering. vrij beperkt: slechts 56% van de ondervraagden weet dat de waterbouwkundige maatregelen die na de ramp van 1953 in zuidwest- Nederland zijn genomen, bekend staan als het Deltaplan. De bekend heid onder mannen (66%) is groter dan onder vrouwen (46%). Het Delta plan kostte 12 miljard gulden: dat is maar op zeer bescheiden schaal (4%) bekend. Ruim 30% heeft geen flauw idee; 20% houdt het op een bedrag on der één miljard en 20% denkt aan een bedrag boven 12 miljard gulden. Eén op de tien ondervraag den geeft geen oordeel over het vertrouwen in de huidige zeven Zeeuwse waterschappen. Een bescheiden meerderheid van 57 heeft er veel vertrouwen in dat de wa terschappen goed zorgen voor be scherming tegen stormvloeden. Het vertrouwen is minder sterk onder mensen die de ramp meemaakten. Zie ook: hoofdartikel pagina 3; bijlage De Ramp, pagina 22. ■°s r EN HAAG (GPD) - Het CDA I niet meer met de Pvd A over- ggen over een mogelijk com- :omis inzake de wao. Een lartoe door PvdA-fractielei- sr Wóltgens gedaan aanbod niet worden aanvaard, et CDA wil nu het kamerdebat de wao afwachten. Dat de- it vindt volgende week plaats. !ompromis fan ons is geen nieuw initiatief eer te verwachten. De maat is vol", aldus CDA-kamerlid esheuvel. In PvdA-kring werd gemerkt dat er nog genoeg Re ogelijkheden voor een com- omis zijn. „Ik ben daartoe be- d. Er is nog te praten. Het echten is nu op de mededeling t dat zin heeft", aldus PvdA- ?ia ctieleider Wöltgens. „Het -Ei at om de politieke wil". 4 0 nnen de coalitie likte men gis- „v" en de wonden nadat men het mmm iraël maakt c LO-contacten igaal lUZALEM (RTR) - Het Israë- che parlement heeft dinsdag intacten met de PLO gelegali- 'jy erd, de Palestijnse Bevrij- naj ingsorganisatie, die voor Is- lel al lange tijd volkomen ta- oe was, daar zij als „terroristi- che organisatie" werd be- phouwd. De PLO heeft haar hoofdkwartier in Tunis. Vi •hag olgens de Israëlische radio be- Bec loot het parlement dinsdag met /Ve 9 tegen 20 stemmen het verbod 'et* p contacten met de organisatie te trekken. J"1 lit is een overwinning van de i?" oor de Arbeiderspartij van pre- lier Yitzhak Rabin geleide coa- 15. tie op de rechtse oppositiepar- aa ien. olgens waarnemers betekent iet een voorzichtige stap in de ichting van een officiële dialoog iet de PLO, ofschoon Rabin ch tot dusverre heeft verzet te en deelneming door de PLO an het gesprek over vrede in .j 0f et Midden-Oosten. maandagavond niet eens kon De PvdA wees dat voorstel af worden over een compromis- omdat nieuwe wao'ers na een voorstel van premier Lubbers, jaar terug zouden vallen op een uitkering die afhankelijk was van het aantal gewerkte jaren (een opbouwsysteem). In het eerste jaar zou er een 'gewen- ningsuitkering' zijn gelijk aan 70 procent van het laatste loon (het Vier Commissarissen van de Koningin in het noorden van het land zijn alvast begonnen met de aanleg van de Zuiderzeespoorlijn omdat de NS dat voorlopig nog niet van plan is. Links zijn Wiegel (Friesland) en Vonhoff (Groningen) bezig en rechts Lammers (Flevoland) en De Boer (Drenthe). foto Arthur Bastiaanse/ANP LELYSTAD (ANP) - Door eigenhandig enkele meters spoor op de bielzen te schroeven hebben de Commissarissen der Konin gin van de provincies Flevoland, Groningen, Friesland en Dren the dinsdag alvast een deel aangelegd van de door hen zo ge wenste Zuiderzeespoorlijn. Dit gebeurde iets ten noorden van Lelystad. De actie is een initiatief van de Stichting Maatschappij voor de aanleg van de' Zuiderzeespoorlijn. Die wil dat de spoorlijn, die de lijn Amsterdam-Lelystad doortrekt naar Groningen, Bremen en Scandinavië, naar voren wordt gehaald in de planning. De NS heeft het traject in ieder geval de eerstkomende tien tot vijftien jaar niet op het programma staan. Dichterbij ligt de aan leg van de Hanzelijn die Lelystad moet verbinden met Kampen en Zwolle. Als alle besluiten voortvarend worden genomen en de financiering snel is geregeld, kan de Hanzelijn op zijn vroegst tussen 2000 en 2005 gerealiseerd zijn, aldus de NS. De Groningse commissaris der koningin H. Vonhoff zei dat de aanleg weinig weerstand zal oproepen; minder dan die van de Betuwelijn. Ridderkerk - Wegens het met door gaan van belangrijke exportorder van enige grote Nederlandse meubelfa- bneken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meube len verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paar voorbeelden te noe men: prachtige eiken eethoek, be- staandeuit robuuste tafel met vier mas sieve stoelen van 1790,= voor 895,=. Praktische eiken t.v./stereo-kasten van 398,= voor 199,=. Originele eiken toogkasten van 2390,= voor 1195,=. Schitterende gebloemde 2-zitsbanken, Chesterfield model, van 1195,= voor 595,= Heerlijk zittende leather look bankstellen. 32-zits van 1718,= voor 859,=. Topkwaliteit rundlederen bank stellen. 3 2- zits-bank kompleet van 4199.= voor 2098,=. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schrifte lijke garantie verkocht. Wie binnenkort dus meubels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk-Bolnes (bij Rotterdam). Dagelijks geopend van 10.00 -18.00 uur. Vrijdags koopavond. Ruime parkeergelegenheid. /ASHINGTON/DEN HAAG j(GPD) - Irak heeft gisteravond enzijdig een staakt-het-vuren 'ai fgekondigd voor de zones in et zuiden en het noorden waar oor de VN vliegverboden heb- ten ingesteld. Vanaf 06.00 uur 'anmorgen Nederlandse tijd :hiet Irak niet op Anierikaan- e, Franse en Britse toestellen, enzij de geallieerden hun ac- ies voortzetten. lill Clinton, die vandaag als lieuwe Amerikaanse president vordt geïnstalleerd, verwierp iet Iraaks besluit vrijwel onmid- lellijk. Via een woordvoerder iet Clinton weten dat Irak „aan die VN-resoluties moet voldoen oor er verandering komt in de lolitiek van Washington". De woordvoerder van president George Bush zei in een reactie dat er al een VN-regeling voor een staakt-het-vuren is. Als Irak alle voorwaarden van het be- itand van de Golfoorlog in 1991 especteert, „hoeven we geen iroblemen te hebben", aldus Harlin Fitzwater. De Iraakse ambassadeur bij de VN verklaarde gisteren dat zijn land nu ook zal toestaan dat VN- vliegtuigen direct van Bahrayn naar Baghdad vliegen, in plaats van via Jordanië zoals Irak tot dusverre eiste. Bronnen bij de VN meldden dat deze Iraakse concessie afhangt van het ant woord van de geallieerden op het Iraaks bestand. Met het bestand, waartoe de Re volutionaire Commando Raad onder voorzitterschap van Sad dam Husayn gisteren besloot, wil Irak een „gebaar van goede wil" maken naar Clinton en hem „de tijd te geven om een con structieve dialoog te openen", aldus een persverklaring. Irak riep Clinton op de aanvallen op zijn grondgebied te staken. Confrontaties Het besluit tot een staakt-het- vuren volgde op twee nieuwe confrontaties, gisteren, tussen Irak en de geallieerden in het noorden van Irak. Een Ameri kaans toestel vuurde 's morgens een raket af op Iraaks luchtdoel geschut in de zone, nadat twee geallieerde vliegtuigen in het vi zier waren genomen door de ra dar van de luchtdoelbatterijen. Enkele uren later wierpen twee Amerikaanse F-16-vliegtuigen clusterbommen af boven Iraak se stellingen als antwoord op een beschieting van geallieerde vliegtuigen. Volgens Irak zijn bij de acties drie mensen gedood en drie gewond geraakt. Een Iraak se MiG-23 zou verder de noorde lijke zone zijn ingevlogen, maar rechtsomkeert hebben gemaakt nadat hij werd ontdekt door een Amerikaanse F-16. Amerika heeft besloot gisteren het vlieg- dekschip John F. Kennedy naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen. De Kennedy wordt vergezeld door onder meer een rakettenkruiser en twee Aegis-kruisers, die Toma hawk-kruisraketten aan boord hebben. Veiligheidsraad Op verzoek van Rusland is de Veiligheidsraad van de VN gis teravond achter gesloten deuren bijeengekomen om de situatie in Irak te bespreken. Rusland vindt de acties van de geallieer den niet meer in verhouding staan tot de provocaties van Baghdad. Gisteren voegde ook Italië zich bij de landen die de acties tegen Irak te ver vinden gaan. „Iedereen met gezond ver stand zou bezorgd zijn om de ri sico's die de burgerbevolking ge dwongen is te lopen", aldus mi nister van defensie Salvo Ando. De Veiligheidsraad praat ook over het verzoek van VN-secre- taris-generaal Boutros Boutros Ghali om 3650 extra VN-militai- ren naar de grens tussen Irak en Kuwayt te sturen, uit vrees voor een nieuwe poging van Saddam om Kuwayt te bezetten. De Iraakse leider heeft maandag opnieuw gezegd Kuwayt als de negentiende provincie van zijn land te beschouwen. Bij het slui ten van deze krant was de uit komst van de vergadering nog niet bekend. Kuwaytse soldaten spieden naar beweging bij de grens DEN HAAG (GPD) - Het recordaantal vrou wen in de Tweede Kamer is dinsdag opnieuw gebroken. Met de komst van mevrouw Ver- bugt, opvolgster van het VVD-kamerlid Laux- termann, zitten er momenteel 44 vrouwen in de Kamer. Dat is 29.3 procent van het totaal aantal parle mentariërs. Deze zittingsperiode is het record door het tussentijds vertrek van enkele man nelijke leden al een aantal malen gebroken. De PvdA-fractie telt nog altijd het grootst aantal vrouwelijke leden (16 van de 49). Daarna het CDA 14 van 54), de WD (7 van de 22). D66 (4 van de 12) en tenslotte Groen Links, waar de helft van de zes leden vrouw is. Deze Brouwershavense gevel draagt het teken van de watersnood. In de stormnacht van 1 februari 1953 steeg het ivater in geheel Zuid west-Nederland tot rampzalige hoogte. De gevolgen zijn bekend: 1835 slachtoffers100.000 evacués. Vandaag vindt U in een speciale PZC-bijlage 1953 èn 1993: de ramp en haar sporen. zogenoemde loondervingssys teem). De sociaal-democraten achtten dit een „veel te vergaande in greep". Volgens hen moet ie mand gedurende een langere tijd de kans krijgen te wennen aan een fors lager inkomen, me de gezien financiële vetplichtin- gen die men heeft. De PvdA denkt daarbij aan een periode van enkele jaren, net als in de ww. Terug Het CDA kon het idee-Lubbers wel billijken. Nu dit van de baan is willen de christen-democraten echter terug naar voorstellen van de SER. Die voorzagen erin dat een wao'er een uitkering zou krijgen van 70 procent van het minimumloon aangevuld met een uitkering afhankelijk van leeftijd er arbeidsverleden. zie ook pagina 3 Australian Open Jacco Eltingh hield op de twee de dag van de Australian Open het hoofd koel. Geen andere Ne derlandse tennisser deed hem dat gisteren na. Paul Haarhuis verloor van Thomas Muster (6- 4. 3-6. 6-7, 1-6en Michiel Scha pers kwam tegen de Australiër Jason Stoltenberg niet in zijn spel: 4-6. 3-6. 4-6.De twee erva ren tennissters. Manon Bode graf en Nicole Muns-Jagerman foton sneuvelden ook in de eer ste ronde. Bollegraf kon weinig inbrengen tegen de Hongaarse Andrea Temesvari-Trunkos 1- 6. 6-4. 3-6) en Muns pakte maar twee games van de kit tige Magdalena Ma- 1 C leeva: 6-2. 6-0. I w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. TUBBERGEN (GPD) - Stomverbaasd waren twee politie mensen toen zij in het dorpscentrum van Tubbergen met een 9-jarige automobilist werden geconfronteerd. Pa, die naast het jochie zat. beweerde na aanhouding van de wagen met grote stelligheid dat z'n zuster had gereden. Die zat ech ter achterin de auto. De 39-jarige Almeloër had evenals z'n zus gedronken, zodat zoonlief voor vervoer naar huis moest zorgen. De man kreeg een proces-verbaal. ZAGREB/SARAJEVO (RTR DPA/AFP) - De Bosnische rege ring is dinsdag in Sarajevo in spoedberaad bijeengekomen wegens de ernstige botsingen tussen Moslims en Kroaten in Midden-Bosniè. De internatio nale bemiddelaars Cyrus Vance en Lord David Owen vliegen vandaag naar Zagreb en Sara jevo om te proberen een eind te maken aan de gevechten die de fragiele alliantie tussen Mos lims en Kroaten dreigen te ver breken. Zij doen dat op uitnodi ging van president Alija Izetbe- govic (een Moslim) van Bosnië, zo deelde hun woordvoerder mee. De Bosnische regering dreigt Kroatië als „agressor" te be stempelen en dat aan de Veilig- heidraad te melden indien de ge vechten tussen Moslims en Kroaten niet binnen 24 uur op houden. zo is uit bronnen in de omgeving van de Bosnische jfte- sident vernomen. In de door Bosnische Serviërs uitgeroepen Servische repu bliek in Bosnië-Hercegovina kwam dinsdag het parlement bijeen om zich te beraden op het vredesplan dat in Genève na moeizame onderhandelingen door alle aanwezige partijen werd goedgekeurd. De Bosnisch- Servisehe leider Radovan Ka radzic stelde wel als voorwaarde dat het parlement van de SRNA het plan moest goedkeuren. De 81 afgevaardigden moesten dinsdag hun oordeel vellen. Het plenaire debat begon vroeg in avond begonnen en verwacht werd dat de meeste afgevaardig den zich achter Karadzic zouden scharen die met aftreden heeft gedreigd. Volgens het vredesplan van Vance en Owen wordt Bosnië- Hercegovina een eenheidsstaat, die wordt verdeeld in provides die een grote mate van autono mie krijgen. Hoewel Karadzic na veel druk het plan heeft aanvaardt, blijft zijn einddoel een eigen Servi sche staat in Bosnië. Volgens de vice-minister van buitenlandse zaken van de SRNA kan je met het plan alle kanten op. Het is „als de Koran, een tekst die men kan interpreteren zoals het uit komt". De haviken in het parlement verwierpen de constitutionele beginselen die op de conferentie in Genève werden uitgewerkt. Zij eisten dat het vredesplan via een referendum wordt voorge legd aan de Serviërs in Bosnië. Hun stellingname kreeg een zwak applaus in de zaal die toch meer leek te zien in redevoerin gen van meer gematigde parle mentariërs die de in Genève uit gewerkte principes willen rati ficeren. Verwacht werd dat het debat tot in de nacht zou duren. Geneesmiddel Centoxin uit de handel LEIDEN (GPD) - Het genees middel tegen bloedvergiftiging Centoxin, geproduceerd door het Leidse Centocor, is gisteren uit de handel genomen. Onder zoek heeft uitgewezen dat het middel soms dodelijk is. Het uit de handel nemen van het medicijn betekent een zware klap voor Centocor dat inmid dels is uitgegroeid tot een onder neming met 220 werknemers. Produktie van het geneesmiddel is de belangrijkste activiteit van het Leidse biotechnologisch be drijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1