Arbeidsbureaus boeken succes Belgische tanker loopt vast dagmenu... Regionale omroep wil lokale radio armlastig houden Van der Have breidt genetische proeven met gewassen uit Kerstboom |)rie inwoners van \xel zwaar gewond jsVorig jaar duizend vacatures méér vervuld dan voorzien Exotische vracht onderschept Proefabonnement PZC zeeland VRIJDAG 15 JANUARI 1993 van onze verslaggever VLISSINGEN De regionale omroepen, waaronder Omroep Zeeland, proberen de lokale omroepjes op het platteland in de marge te drukken. Als ze hun zin krijgen blijven dergelijke kleine plaatselijke omroepen uitgezonderd van publieke fi nanciering, zodat ze nauwelijks kansen hebben uit te groeien tot volwaardige radiostations. Dat is, kort samengevat, de ver ontwaardigde reactie van OLON (de organisatie van lo kale omroepen in Nederland) op de jongste nota van ROOS. het samenwerkingverband van de regionale omroepen. Het ge wraakte stuk bepleit samenvoe ging van de lokale omroep in grote steden met de regionale omroep, zó dat voor streek en stad een dagelijks aanbod van nieuws, informatie en cultuur kan worden gewaarborgd Voor de 350 lokale omroepen op het platteland - Zeeland telt er in middels 5 - ziet ROOS geen pu blieke functie weggelegd Vol gens OLON-directeur P. de Wit betekent dit dat die omroepen en omroepjes aan hun armlastig lot worden overgelaten. De kwestie is hoogst actueel. Media-minister D'Ancona komt begin volgende maand met voorstellen voor nieuwe wettelij ke regels die de verhoudingen wijzigen tussen regionale en plaatselijke omroepen. Zowel ROOS als OLON probeert de po litieke besluitvorming te beïn vloeden. Beide partijen vinden dat de huidige regels niet vol doen, maar verschillen van me ning over de vraag hoe het dan wel moet. Regionale omroepen - als Om roep Zeeland - draaien vrijwel volledig op gemeenschapsgeld (ieder gezin betaalt een tientje per jaar via de omroepbijdrage: het rijk verstrekt indien nodig een aanvullende uitkering) Dat verzekert voldoende inkomsten voor professionaliteit Probleem is dat regionale omroepen veelal geen aandacht besteden aan specifiek plaatselijke behoeften. Daarom mag per gemeente één lokale omroep opereren. Zo'n lo kale omroep profiteert echter niet mee van publieke financie ring en is in hoofdzaak afhanke lijk van veelal schaarse reclame- inkomsten. Hobbyisme en beun hazerij vieren dan ook hoogtij. De huidige Mediawet verplicht een plaatselijk omroep de be langrijkste maatschappelijke en geestelijke stromingen in de ge meente te bedienen, zowel met informatie en educatie als met cultuur Maar geldgebrek ver hindert een dergelijke 'volwaar dige' programmering, zo niet ge woon van onwil sprake is. In de praktijk hebben de lokale om roepen een vrijbrief de voor schriften van de Mediawet aan hun laars te lappen. ROOS wil dat in plattelandsge bieden maar zo laten en pleit er voor de onhaalbare eisen die de Mediawet nu nog aan dergelijke plaatselijke omroepjes stelt, te schrappen of te versoepelen. In stedelijke agglomoraties daar entegen ziet ROOS voor de lo kale omroep een volwaardige publiek gefinancierde rol wegge legd, mits samenbundeling plaatsvindt met de regionale omroep ROOS schetst diverse mogelijkheden: binnen de regio nale omroep zou de lokale om roep het stedelijk programma kunnen verzorgen: lokale om roepen gaan volledig op in de re gionale omroep; of de regionale omroep voegt zich door splitsing naar de lokale omroepen. ROOS wil hiervoor per provincie de mo gelijkheid openen een hogere omroepbijdrage te heffen, even tueel gevolgd door een aparte heffing voor regionaal-lokale te levisie. OLON-directeur P. de Wit ziet hierdoor de honderden lokale omroepjes op het platteland ge degradeerd tot onvolwaardige sukkelaars. Hij wil ook voor hen publieke financiering, bijvoor beeld door een extra heffing per gemeente, zodat in iedere ge meente volwaardige program ma's gemaakt kunnen worden. Ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) neemt het op voor de lokale omroep. VNG-beleidsmedewerker H. Oosters vindt het verkeerd on derscheid te maken tussen stad en platteland: ..De ontwikkeling die omroepen willen doormaken is een zaak van de omroepen zelf. niet van de overheid. Daarbij dienen de fmanciéle mogelijkhe den voor alle omroepen gelijk te zijn Directeur-hoofdredacteur F Feij van Omroep Zeeland schaart zich achter de stelling- name van de regionale omroe pen. „Wij onderschrijven dat blind omdat wij alles onder schrijven wat ROOS zegt." Hij ziet voor de situatie in Zeeland zogauw geen gevolgen en wacht af 'waar de minister straks mee komt'. „Wij spelen in Zeeland geen voorstrekkersrol." Er zijn in Zeeland lokale omroepen in Tholen. Middelburg. Vlissingen. Valkenisse en Goes. In diverse andere gemeenten bestaan ver gevorderde plannen. GOES - Het zaadveredelingsbe- drijf Van der Have gaat de proe ven met genetisch gemanipu leerde gewassen aanzienlijk uitbreiden. Het bedrijf heeft daarvoor een stuk of tien loca ties verspreid over het hele land op het oog. Van der Have heeft de benodigde vergunningen in middels aangevraagd. Het be drijf hoopt de proefvelden nog dit jaar in gebruik te kunnen ne men. Directeur C. Noome van Van der Have wil niet bekend maken waar de nieuwe proefvelden ko men. Van der Have is niet bereid om de ligging van de toekom stige proefvelden aan de grote klok te hangen, om te vermijden dat actievoerders er hun slag zullen slaan. In het recente verleden verniel den tegenstanders van de gene tische experimenten tot twee keer toe proefvelden in de omge ving van Rilland. Dat betekende een strop van miljoenen gul dens. Naar aanleiding daarvan heeft Van der Have even overwo gen de proefnemingen in Neder land helemaal stop te zetten en volledig over te hevelen naar het buitenland. Eind vorig jaar besloot de direc tie echter toch om de experi menten in Nederland voort te zetten. Tegelijkertijd besliste Van der Have om ook de veld proeven in het buitenland (Bel- gie. Frankrijk, Engeland. Italië en de Verenigde Staten) uit brei den, Op die manier wil de direc tie ondermeer tot een betere spreiding van de risico's komen. Het heeft wat moeite gekost, maar ze hebben hem nu toch weggehaald: de kerstboom die de Vlissingse Joeri van vijf pp zijn kamer had staan. Half december was het hem toegestaan een boompje op zijn eigen kamer te versie ren. Maar in tegenstelling tot de boom in de huiska mer. die al lang is verhuisd naar de tuin. had zijn boom geen kluit. Het dirig ver toonde de afgelopen weken een steeds troostelozere ka le aanblik, ondanks de licht jes en de ballen, maar voor Joeri was dat geen pro bleem. Zijn boom mocht niet weg en als het dan toch moest gebeuren, dan ging hij in de tuin. Pogingen om hem uit te leggen dat je dan een boom met icortels moet hebben en dat die aan de zij ne nu eenmaal ontbraken, leken aanvankelijk vruch teloos. Maar toen deze week het grauwe skelet onder luid protest bij het grof vuil werd gezet, bleek er toch ivat van doorgedrongen Snikkend legde hij zich neer bij het onvermijdelijke af scheid ..Maar volgend jaar moet ik ook penen aan mijn boom." UIDDELBURG - De Zeeuwse irbeidsbureaus hebben vorig aar bijna 4.000 werkzoekenden an een baan geholpen. Dat is .000 meer dan voorzien. Van de jjna 6.800 vacatures die in 1992 ij de arbeidsbureaus zijn ge- neld, is 60 procent vervuld. Per regio, per sector en per doel groep stellen de arbeidsbureaus n hun beleidsplan elk jaar treefcijfers op over de aantallen rerkzoekenden die ze denken te binnen bemiddelen. Zij schrij- Ken de overschrijding van deze ijfers toe aan de verbeterde re- itie met het Zeeuwse bedrijfsle ren. Sinds 1991 vallen de ar- eidsbureaus onder het Regio nal Bestuur Arbeidsvoorzie- ung, waarin werkgevers, werk- emers en gemeenten zijn verte- enwoordigd. (Bedrijfsbezoek Via contacten die de verschillen- e bestuursgeledingen leggen. de afgelopen twee jaar voor lè arbeidsbureaus deuren open regaan die vroeger gesloten ble- Consulenten van de ar- jeidsbureaus gaan tegenwoor- vaker op bezoek bij bedrij en en kunnen daardoor inspe- op de eisen die bedrijven aan lieuwe medewerkers stellen. )ok maakt de arbeidsvoorzie- ïing op landelijk en regionaal ni- eau in toenemende mate af- praken met werkgevers- en ffanche-organisaties over de iaatsing van werkzoekenden iet een minder gunstige uit- gngspositie, zoals culturele ïinderheden. herintredende rouwen en langdurig werklo- len. an de bijna 4.000 personen die an de slag zijn geholpen, had- zich bij de arbeidsbu- ;aus ingeschreven omdat ze an baan wilden veranderen. Bij bemiddeling van werklozen n de hoogste resultaten ge- ekt onder jongeren (2.150; bij- het dubbele van de taakstel- gin het beleidsplan) en vrou- ien (1.800). Bijna 330 geplaatsen ihoren tot een culturele min- foto Ruben Oreel van onze verslaggever TERNEUZEN - De Belgische binnenvaarttanker Maria is donderdagmorgen op een zandplaat gelopen in de Schaar van Ossenisse in de Westerschelde. Door het val len van het water plooide de tanker midscheeps en be stond gevaar voor scheuren in de scheepswand. Dat zou heb ben betekend dat lading in het water terecht kon komen. Het schip was geladen met 600 kubieke meter stookolie en 71 kubieke meter gasolie. Uiteindelijk bleek door een kleine scheur van 10 centime ter een zeer geringe hoeveel heid olie gelekt te zijn. Berger Multraship uit Terneu- zen zette een flinke vloot hulp verleningsvaartuigen in. Het ging om de sleepboten Multra- tug 5. de Leendert Muller, de Zephyrus. Mira, Fonda en de communicatievaartuigen VB. Joker en Sprinter Verder wa ren de Waterdune en de A me van Rijkswaterstaat bij de operatie betrokken. Toen in de loop van de middag kon worden begonnen met het overpompen van de lading op een andere tanker, de Wielin gen. week het gevaar. Rijks waterstaat trof wel voorzorgs maatregelen. zoals oliescher- men rond de Maria, maar de berging leverde geen onover komelijke problemen op. Ook werden oliebestrijdingsvaar- tuigen in Scheveningen en Antwerpen gereed gehouden, maar die hoefden niet in actie te komen. Slechts druppelsge wijs is wat olie in de Wester schelde geraakt. Bij hoog wa ter is de Belgische tanker naar de steiger voor gevaarlijke stoffen in Hansweert gesleept om daar vandaag (vrijdag) ver der - onder meer onder water - geïnspecteerd te worden. Enkelwandig De 67 meter lange Maria liep omstreeks negen uur donder dagmorgen vast in de Schaar van Ossenisse. Dat is een geul tje, dat kleinere schepen op de Westerschelde kiezen, zodat ze een stuk van het hoofdvaar water afkunnen snijden. Mede omdat de Maria een enkelwan dig schip is en de mogelijkheid van scheuren bestond, hield Rijkswaterstaat rekening met vervuiling van het water en werd uit Hansweert en Ter- neuzen oliebestrijdingsmate- riaal aangevoerd. Nadat de bergingsmaatschap pij Multraship bv uit Terneu- zen was ingschakeld kon be gonnen worden met het over pompen van de lading. Daar voor werd de Wielingen inge schakeld en het tankschip Simplon gereed gehouden. De stookolie werd zo gelijkmatig mogelijk uit het schip verwij derd om de Maria stabiel te houden. Dat overpompen moest onder moeilijke om standigheden gebeuren, om dat de Wielingen een flink eind van de Maria moest blijven lig gen. Ondertussen kwam het water op en was de tanker om 17.20 uur vlot. Nadat nage noeg alle olie uit het schip was gepompt kon aan het begin van de avond de reis naar Hansweert worden begonnen. Hydra 4 Door het dalende oliepeil in de tanks van het schip kon water door het scheurtje naar bin nen stromen. Dat leverde ech ter geen problemen op. Niet alleen de Maria kwam donderdagmorgen in moeilijk heden op de Westerschelde. Ook de steenbak Hydra 4 liep aan de grond. Het schip was ingezet voor oeverbestortin- gen op de Platen van Hulst. Toen de steenbak in te ondiep water raakte liep hij vast. Daar deden zich verder geen problemen bij voor. Een kraanschip kwam naast de Hydra 4 en loste de lading ste nen. Daarna kwam het schip minder diep te liggen en kon het vlot getrokken worden. Bij het sluizencomplex van Antwerpen raakte de tanker Olga Maersk een sluismuur Daarbij ontstond ongeveer 5 meter boven de waterlijn een scheur. De tanker van 28.000 bruto registerton was niet ge laden en ontgast. Door de hoogte van de scheur in de scheepswand bestond er geen direct gevaar. Daarom kreeg de tanker toestemming om af te varen naar de ankerplaats Everingen, waar de scheep vaartinspectie een nader on derzoek instelde. De resulta ten van dat onderzoek vorm den geen aanleiding om het schip langer vast te houden. Adres- Postcode: Plaats: l Handtekening: h enveloppe tonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 *Pri|s per dag tn| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant van onze verslaggeefster VLISSINGEN-OOST - Een bontjas van de vacht van een pantersoort, schoenen van de huid van Cobra-slangen, tassen en portefeuilles van hel leer van cobra's en brilslangen, kroko- dille- en schildpadleer, ivoor, een opgezette kaaiman en een lading levende dwergpapegaai en. Deze illegale vracht trof de douane dinsdag aan in de rui men van een schip dat onder Maltezer vlag aanmeerde in de Bijleveldhaven in Vlissingen- Oost. De exotische goederen en levende have zijn in beslag ge nomen. Het uit- en invoeren van goede ren afkomstig van beschermde diersoorten is verboden, evenals het vervoer van beschermde die ren voor de handel. De papegaai en zijn door de Algemene In spectiedienst van het ministerie van Landbouw in quarantaine gebracht. Er wordt gezocht naar een goed verzorgadres voor de vogels. De goederen zullen wor den vernietigd. De douane ontdekte de illegale lading tijdens een controle op het schip, dat hout loste in de Bijleveldhaven. In totaal deelde de douane zestien bekeuringen uit. De officier van justitie zal de kapitein van het schip een boete opleggen in het kader van het lik- op-stukbeleid. De geplooide tanker Maria op de zandbank in de Schaar van Ossenisse. Het schip links, de tanker De Wielingen, maakt verbinding om de lading over te pompen. foto Willem Mieras t an onze verslaggever ERNEUZEN - Drie inwoners f an de gemeente Axel zijn don- erdagavond ernstig gewond eraakt bij een ongeluk op de ruising van de Mr F. J. Haar- lanweg met Rijksweg 61 bij I erneuzen. Eén van hen, J. van I 1. uit Axel, is overgebracht I laar het academisch ziekenhuis I in Gent. De twee anderen, M. H. f tnD. V. (beiden uit Zuiddorpe), ijn opgenomen in streekzie- enhuis De Honte in Terneuzen. ))e drie slachtoffers zaten in een uto die werd bestuurd door de S-jarige Zuiddorpenaar V. Ko- "end uit de richting Koegor- spolder, wilde hij de rijksweg oversteken. Volgens een woord voerder van de gemeentepolitie in Terneuzen nam V. de over steek met 'volle snelheid' en ver zuimde hij daarbij voorrang te verlenen aan de 41-jarige auto mobilist D. T. uit Zuidzande. T. kon de wagen niet meer ontwij ken en ramde het voertuig vol in de flank. De Zuidzandenaar kwam met de schrik vrij. Beide auto's raakten door de klap onherstelbaar beschadigd. De brandweer moest er aan te pas komen om de betrokkenen uit hun benarde positie te bevrij den. Volgens de politiewoord voerder was er geen drank in het spel. Advertentie derheid. Alleen in de categorie langdurig werklozen hebben de arbeidsbureaus hun streefcijfer niet gehaald. In plaats van 750 werklozen die langer dan een jaar staan ingschreven aan een baan te helpen, kwamen ze tot een totaal aantal van 617. De meeste werkzoekenden zijn vorig jaar aan een baan gehol pen in de sectoren zakelijke dienstverlening (790), horeca (520) en detailhandel (450). In de ze sectoren zijn ook de meeste vacatures binnengekomen. Enkele van de exotische goederen die door de douane in beslag werden genomen. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Naam;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9