er war ring over openingstijden )rkaanmelding Irandaris geeft torm bij KNMI Landbouw moet grond inleveren voor extra aanleg van bossen achinisten zijn nthousiast over nieuwe trein NS Victoria geveild voor 44,5 miljoen Opvouwbare lens nieuwe oplossing oogziekte staar Honecker in Chili ontvangen als VIP Geen rust voor Bombay Dr Vroon levert titel in uit protest tegen kaalslag universiteit binnen- en buitenland oor 10.00 uur en na 17.00 uur kan klant voor gesloten deur staan Ritzen wil banenruil leraren- ambtenaren Neil Young nagemaakt bas mar de jager kerkplein 57 kapelle 01102 43810 VRIJDAG 15 JANUARI 1993 SN HAAG (GPDt - De verrui- jng van de YVinkelsIuitingstij- nwet. die 1 januari is inge- Iian, heeft voorlopig slechts or meer verwarring gezorgd, ilde klant zeker weten dat hij e( voor een gesloten deur imt. dan kan hij of zij het beste 0r ssen 10.00 en 17.00 uur 's mid- l\ lgs vvinkelen. Veel onderne- >rs in de detailhandel com- l nseren het extra uur op zater- gmiddag met krappere ope- s/0 ngstijden op doordeweekse >t eerste Nederlandse winkel- litrum met exact dezelfde ope- hgstijden - volgens de onder- jinersorganisatie KNOV het feakkelijkste voor de klant - moet nog gevonden worden. Vooral ondernemers in de niet- voedingssector zijn er na 1 ja nuari toe overgegaan de winkel juist eerder te sluiten: de erva ring leert hun dat het laatste uur van de koopdag vooral besteed wordt aan de aanschaf van eten. Maar ook de levensmiddelen handel is niet massaal overge stapt op een doordeweekse slui tingstijd van 18.30 uur, zoals dat is toegestaan vanaf 1 januari. Alleen grootgrutter Albert Heijn voert wat dat betreft een eendui dig beleid. Volgens woordvoer der E. Muller stemt het extra halfuurtje tot nu toe tot tevre denheid. „Echt druk is het niet, maar onze mensen /,ien veel nieuwe klanten, zeggen ze. Bo- ovt TRECHT (GPD) - De veiligste [j0, tin van Europa. Zo typeert NS- nn jchinist en FSV-vakbonds- j. an Jan Altena de bij Talbot in .e(j een voor NS gebouwde euvve stoptrein Railhopper, otsbestendiger' treinen be- aan er volgens hem in dit we- Iddeel niet. „Nooit eerder bben wij machinisten zo veel jspraak gehad bij de bouw van [S{ d trein. Mede daardoor is de ,/n bine veilig èn comfortabel". ,[r( ilgens de Nederlandse Spoor- ei( gen is de Railhopper ook voor 0 j reiziger in een aantal opzich- r i veiliger dan het huidige ma- ieel. Om de klap van een bot- ig op te kunnen vangen is de d ndaag officieel door Talbot n de NS overgedragen Rail- (jj pper waar mogelijk voorzien n kreukelzones. De energie i bij een botsing vrijkomt rdt zo sneller 'afgebroken', tis ook het geval met de stoe- .De stoelen zijn 'zitvast' en je ook niet zo op elkaar, hebt er beenruimte. Een reiziger pt minder gauw de kans door compartiment te worden ge geid. nieuwe stoptreinen zijn ster- op plaatsen waar passagiers en. kunnen moeilijker bre- of ingedeukt raken dan het itaande materieel. In het inte- rieur zijn scherpe hoeken en ob stakels vermeden. Het bij de in richting gebruikte materiaal is of onbrandbaar of brandvertra gend. NS-machinist Altena, hoofdbe stuurslid van de FSV en voorzit ter van de beroepsgroep machi nisten van deze vakbond, vindt de Railhopper een 'fantastisch stuk gereedschap'. „Je zit goed, je hebt een goed uitzicht en de apparatuur is overzichtelijk. De cabine is ruim. niet koud in de winter of heet in de zomer. En van herrie is geen sprake". Na de jongste treinramp was er van de kant van de machinisten kritiek op de zogenaamde 'kop lopers'. het treintype dat bij Hoofddorp ontspoorde. Zo'n 'koploper' bestaat uit een mo torwagen en een loopwagen. De loopwagen is zo licht dat ze on der bepaalde omstandigheden uit de rails kan vliegen. „Hij wil dan omhoog", zegt Altena. „On der druk van onze vakbond zijn veiligheidseisen van machinis ten uitgevoerd. Zo zijn vierkante locomotieven onder druk van de machinisten voorzien van een neusje. Bij een botsing op een overgang, bij voorbeeld met een vrachtwagen vol stenen, ben je dan als machinist beter af'. 1EUWARDEN (GPD) - loven hun eigen meters zeker :t", reageert verkeersdienst- idewerker Anne Bergsma ge- Jkeerd vanaf de Brandaris. g 11 bericht dat het KNMI de ndmeting van de Terschel- ger vuurtoren gaat 'onder- eken', is op de Kustwachtpost et verontwaardigd gesnuif 'S3 indkracht 7, uitschieters erllpcht 9) ontvangen. „Nou, dan oeten ze hun eigen meters on- ;P3 Roeken, want het zijn KNMI- paraten die de windsnelhe- n registreren", smaalt Berg- ia. Volgens die metèrs bereik- de zware zuidwesterstorm 303 lensdagavond op Terschel- 'd g orkaankracht, waarbij ndsnelheden werden geme- VK ivan bijna 126 kilometer per 21 x* ilgens de officiële maatstaven een storm pas een orkaan als (durende tien minuten de wind een hoogte van exact 10 me- boven de grond een gemid- Ide snelheid bereikt van 65 d open, oftewel 120.380 kilome- J' per uur. Een knoop is de snel- ld van een nautische mijl meter) per uur. Bergsma c die snelheden woensdag- 11U ond na negen uur af van de IMl-meters. Er waren zelfs schieters van 68 knopen, wat Hj- erkomt op 125,936 kilometer ruur. ;n0 'daar zit hem nu net de kneep, !twoordvoerder Harry Geurts Kj n het KNMI in De Bilt uit. 'i™ atuurlijk is het niet zo dat wij 14' waarnemingen van de Brand- 178 s niet geloven", begint hij nrzichtig. Maar? „Maar het Rchil tussen de tien minuten- ameming van 65 knopen en uitschieter van 68 knopen is ïnlijk veel kleiner dan nor- ial. In de regel zit er wel een Rchil van tien knopen tus- [rll wendien heeft het KNMI ook lh( i 'eigen' weerstation op Ter- iel belling, dat automatisch de ft Sevens doorstuurt naar de n "te computer in De Bilt. „En >nd t orecava: ruim 90.000 bezoekers 9 1STERDAM (ANP) - De Ho- sva heeft dit jaar 101.809 be- kers getrokken. Ruim de er; ft van de bezoekers kwam aankoopplannen naar de iar. sterdamse Rai. De belang- 3rl 'ling op de 37e vakbeurs voor horeca ging vooral uit naar Peilapparatuur. vendien valt op dat men vooral koopt in dat wat wij 'het gemak sassortiment' noemen, etenswa ren voor de snelle hap dus," al dus Muller. Het is volgens hem echter nog te vroeg om te beoor delen of de extra omzet opweegt tegen de verlenging van de ope ningstijd. Het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond - nooit en thousiast geweest over de nieuwe sluitingswet - weet dat er 'uiterst spaarzaam' wordt om gesprongen met de geboden mo gelijkheid tot langere openings tijden. „In de gevallen waarin men wel voor langere openings tijden kiest, zal het lang duren voordat de omzet die extra kos ten goedmaakt," stelt de woord voerder van het KNOV. De on dernemersorganisatie is onte vreden over het bij-effect van de steeds meer wisselende ope ningstijden: „De verwarring is groot en dat kan toch nooit de bedoeling geweest zijn". Personeelsleden van Victoria heffen het glas nadat duidelijk werd dat het gerenommeerde hotel zal worden voortgezet. foto Frans van der Linde/ANP AMSTERDAM (ANP) - Het Victoria hotel in Amsterdam is don derdagmiddag geveild voor 44,5 miljoen gulden. De koper is een nog onbekende groep waarin buitenlandse en Nederlandse be leggers deelnemen. Het hotel werd geveild in opdracht van de ABN Amro bank, de belangrijkste hypotheeknemer. De vrees van het personel dat het gebouw in handen zou komen van projectontwikkelaars, is niet bewaarheid. De groep liet via woordvoerster en eerstekamerlid (D66> mr. A. Vrisekoop weten het Vicoria als hotel te willen voortzetten. „We hebben een voor keur voor het huidige personeel. Binnenkort zullen we met ieder een gaan praten over voortzetting van het dienstverband." Op het hotel drukte een schuldenlast van bijna 130 miljoen gul den. Het is nu verkocht voor ruim 44 miljoen, exclusie! de garage. Die zal naar verwachting 14 tot 17 miljoen gulden opbrengen, zodat de ABN Amro haar vordering van bijna 60 miljoen zal kun nen innen. Grote verliezers zijn de verstrekkers van risicodra gend kapitaal. De veiling in een stampvolle zaal van het World Trade Centre in Amsterdam duurde amper vijf minuten. Een onbekende zette in op 44 miljoen gulden, niemand bood meer. Vervolgens werd bij afslag het definitieve bod bepaald. De veilingmeester zette in op 130 miljoen gulden en ging in steeds kleiner wordende stappen naar beneden. Bij 44,5 miljoen gulden riep mr. Vrisekoop „mijn!" die kwam woensdagavond niet verder dan een gemiddelde van 55 knopen", aldus Geurts. Nader onderzoek is dus geboden, want woensdagavond leidde de mel ding vanaf de Brandaris al tot verhitte discussies bij de verza melde weermannen van het KNMI. Want het gaat niet zomaar om een Beaufortje meer of minder, legt Geurts uit. „Het ligt in dit geval nogal gevoelig. Een me ting van windkracht 12 over tien minuten, dat komt niet vaak voor. Hooguit enkele malen per eeuw. Dus als die waarneming van de Brandaris correct is, gaat deze storm zo de statistieken in als een van de zwaarste van deze eeuw". Het zal nog wel even duren voor er definitief uitsluitsel komt. Pas volgende week worden de wind metingen van de Brandaris, zo als gebruikelijk, naar De Bilt ge stuurd. Vergelijking van de me tingen met allerlei andere sta tions zal daarna ook wel even tijd nemen. „Maar ja, het KNMI staat bekend als een betrouw baar instituut, dus dit moeten we gewoon goed onderzoeken", aldus Geurts. Hardste stoot Hoe dan ook: Friesland blijft in elk geval op de eerste plaats staan voor wat betreft de hard ste windstoot van woensdag avond. Althans, volgens een an der automatisch KNMI-statïon in Stavoren. Daar gaf de wind meter een maximum aan van meer dan 135 kilometer per uur. De weerkundige dienst van de vliegbasis Leeuwarden kwam aan die waarden lang niet toe. Een gemiddelde van windkracht 9. enkele malen uitschieters van kracht 11 waren de maximale waarden. Een windstoot haalde een snelheid van 59 knopen (119 kilometer). Op Schiermonni koog werden windsnelheden ge meten, variërend van 103 tot 117 kilometer per uur. En hoe hard raasde de storm over Ameland? Vuurtorenwach ter Mario Bunicich moet het ant woord schuldig blijven „De vuurtorens op Ameland en Vlie land beschikken niet over een windmeter", zegt hij. „We heb ben er wel eens een briefje over geschreven naar het rijk - twaalf jaar geleden om precies te zijn. Maar ja. zo gaat dat bij de over heid, nogal traag. De wind me ten we hier meestal door een hand buiten het raam te steken. Ik schat dat we zeker kracht 12 gehad hebben". BOMBAY - Een Idiase militair stuurt in Bom bay mensen weg uit een straat waar even te voren een groep Hindus huizen en winkels van Moslims in brand had gestoken. In de stad is een uitgaans verbod van kracht. In Bombay wordt al een week gevochten tussen Hindus en Moslims, waarbij volgens de ziekenhuizen ruim 500 en volgens de politie 158 doden zijn gevallen. Het zakenleven en de handel op de beurs zijn vrijwel stil komen te liggen door de rellen. De Indiase Kamer van Koophandel liet weten dat bedrijven in Bombay dagelijks een gezamen lijk verlies lijden van ongeveer 60 miljoen gul den. Daar komt nog bij de schade door diefstal en vernielingen. De banken in Bombay wisse len al vier dagen geen cheques meer in. De aanleiding tot het geweld vormt de sloop van een eeuwenoude moskee, begin december, door radicale hindoes in de noordelijke plaats Ayodhya. In de weken daarna vielen bij ge welddadigheden verspreid over het hele land zeker 1.000 doden. foto AFP ZOETERMEER (ANP) - Lera ren die tijdelijk als beleidsamb tenaar gaan werken, terwijl de ambtenaar voor de klas staat. Met dat idee wil het ministerie van Onderwijs dit jaar gaan ex perimenteren, zo kondigt mi nister Ritzen deze week aan in het voorlichtingsblad Uitleg. Het project zal vooralsnog „op zeer bescheiden schaal" en „heel voorzichtig" worden uitgevoerd, aldus een woordvoerder donder dag. Het is een vervolg op een be staand systeem van tijdelijke banenruil binnen het ministerie. Volgens de woordvoerder is dat project zo succesvol dat beslo ten is het uit te breiden naar functies buiten het ministerie, zoals op scholen, onderzoeksin stellingen. universiteiten en in ternationale organisaties. An dersom zouden leraren die daar belangstelling voor hebben tij delijk (een deel van) de baan van zo'n „ruil-ambtenaar" kunnen vervullen. Secretaris-generaal Meyerink, groot voorstander van het idee. is hiermee zelf al begonnen: hij geeft economie- lessen op een school in Den Haag. Doel van het project is een ver sterking van de banden tussen het ministerie en het „onderwijs veld" en vergroting van het we derzijds begrip. DEN HAAG - Naast de al be staande plannen voor de aanleg van 25.000 hectare nieuw bos, zijn in Nederland mogelijkhe den om de komende 25 jaar nog eens 50.000 hectare bos aan te leggen. Zestig procent daarvan moet gerealiseerd worden op landbouwgronden, de rest in de woonomgeving. Dat schrijft de commissie bos uitbreiding in een aan het kabi net uitgebracht advies. De com missie spreekt de verwachting uit dat door bestaande en nieuwe plannen voor bosaanleg in totaal 3 procent van het hui dige landbouwareaal in bos zal veranderen Het gaat daarbij zo wel om produktie-bos' ihouti als om blijvend natuurbos ten be hoeve van de verbetering van het leefmilieu, de natuurontwik keling en de recreatie. De commissie bosuitbreiding werd in september vorig jaar geïnstalleerd door staatssecre taris Gabor van Natuurbeheer, mede namens de bewindslieden op economische zaken en Vrom (milieu). Zij komt tot een groot aantal aanbevelingen die erop gericht zijn bosaanleg financieel aantrekkelijk te maken. Daar naast moet de regelgeving zo veranderen dat er minder for mele obstakels zijn. Daarvoor zijn volgens de commissie „on gebruikelijke stappen" nodig voor het politieke en ambtelijke apparaat. Overheidsgeld Hoewel de overheid het bestaan de bosuitbreidingsprogramma geheel financiert, zullen er voor extra aanleg aanvullende inves teringen nodig zijn vanuit de marktsector. Omdat dat nooit voor 100 procent haaibaai- is, zal het kabinet toch met extra geld over de brug moeten komen. Daarnaast is er financiering mo gelijk door de Europese Ge meenschap Volgens de commis sie kan dat geen bezwaar zijn, omdat voortzetting van de land bouw op dezelfde hectares de EG ook geld kost. .De advies commissie doet geen aanbeve lingen over de plaatsen waar nieuw bos het beste kan worden aangelegd. Wel wordt bepleit dat het ministerie van landbouw en de provincies actief stimule ren dat door kavelruil aaneenge sloten gronden vrijkomen voor bosaanleg. Staatsseceratis Gabor van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij zei na het in ontvangst nemen van de adviezen dat de commissie innoverend en crea tief bezig is geweest. Hij zegde toe de adviezen reeds op korte termijn in het derde deel van het beleidsvoornemen Groene Ruimte te zullen meenemen. Minister Andriessen van Econo mische Zaken was tot de slot som gekomen dat de sector hout. waarin 40.000 mensen werkzaam zijn als los zand aan elkaar hangt. Hij zegde toe dat zijn ministerie bij de verwezelij- king van de plannen van de com missie bosuitbreiding als mar- ketingmaker zal optreden. Daarmee wil hij proberen de houtsector meer gestructureerd tot samenwerking te krijgen. Minister Alders van Milieu vond dat Nederland, dat steeds waar schuwt geen tropisch bos meer te kappen, de hand in eigen boe zem moet steken en de bosuit breiding moet realiseren Hij vond het niet juist dat jaarlijks in ons land gemiddeld 300 hec tare bos voor welk doel dan ook verdwijnt zonder dat nieuw bos wordt aangeplant Hij zag ook mogelijkheden de uitstoters van C02 mee te laten betalen aan de aanplant van nieuw bos. Bossen fungeren als opslagplaats voor dit gas. HILVERSUM (GPD) - Wie voor 25 gulden The Lost Tapes, een cd met nooit eerder uitgebracht werk van Neil Young heeft gekocht, kan met zijn tanden knarsen. Wie er ook moge zingen op deze cd. uitgebracht door de Blaricum CD Company, de Canadese zanger/gi tarist is het niet. aldus platenmaatschappij Warner Music, de offi ciële vertegenwoordiger van Neil Young. Warner beschikt over een beedigde verklaring van de rockzanger dat de nummers op de cd niet van hem zijn. en overweegt gerechtelijke stappen tegen de Bla ricum CD Company. Rond de jaarwisseling kwam de Naardense maatschappij met een akoestische cd van Neil Young met zeventien nummers. Volgens de platenmaatschappij zijn de nummers aan het begin van Neil Youngs solocarrière opgenomen in de Quadrophonic Sound Studio in Na shville. het mekka van de countrv-muziek. Na het faillissement van deze studio kocht de CD Company de banden en de publikatie-rech- ten Directeur Huub Hermus beweert dat hij een papier heeft, waar uit blijkt dat de zanger/componist toestemming tot de uitgave heeft verleend. ROTTERDAM (GPD) - In het Oogziekenhuis in Rotterdam zijn gistermorgen voor het eerst in Nederland bij twee patiënten opvouwbare lenzen in de ogen gezet. De patiënten, twee vrou wen van in de zeventig, zijn be handeld voor grijze staar. Vol gens deze nieuwe techniek in de oogheelkunde wordt de nieuwe lens. samengeknepen in een pin cet, in opgevouwen vorm in het oog gebracht. Voordeel van de opvouwbare lens is dat de oogarts aan het oogoppervlak maar een klein gaatje, niet groter dan 3.2 milli meter, hoeft te maken om de lens in het oog te kunnen bren gen. Omdat deze insnede zo klein is, is hechten niet langer noodzakelijk is. De patiënt, die een plaatselijke verdoving krijgt, kan vrijwel direct weer goed zien. De opvouwbare lens is een stap vooruit in de zogenoemde phaco- behandeling bij staarpatienten. Volgens deze techniek verpul vert de oogarts met een klein drilboortje de troebele inhoud van de lens. Met dit apparaatje kan de arts ook de lensinhoud af voeren. „Om het drilboortje In het oog te brengen, is maar een klein gaatje nodig", zegt J.H Pa- meyer, de oogarts die in het Oog ziekenhuis werkt met de op vouwbare lenzen. „Tot nu toe moesten we dat gaatje vervol gens uitbreiden tot minimaal 5 millimeter omdat de nieuwe lens die doorsnede heeft. De lens moet die afmeting hebben om de hele pupil te kunnen bedekken. Zou je een kleinere lens gebrui ken, dan zou de patiënt langs de nieuwe lens heen kijken" Door gebruik te maken van een opvouwbare lens, is dat niet lan ger nodig. „Ik breng de lens met een pincet opgevouwen in het oog, draai mijn hand voorzichtig om en laat dan los", legt hij uit. „De lens ontvouwt zich lang zaam en zet zichzelf vast in het oog. Het wondje is zo klein, dat het niet gesloten hoeft te wor den. Dat sluit zichzelf'. Pameyer doet de ingrepen met de opvouwbare lens in het kader van een internationaal onder zoek. Het komende jaar zal hij bij tweehonderd staarpatienten de nieuwe lens inzetten. Deze mensen worden gedurende een half jaar na de behandeling op de voet gevolgd. De opvouwbare lens is een Ame rikaanse uitvinding. In de Ver enigde Staten is de lens een jaar lang in proefdieren - konijnen en apen - uitgeprobeerd. Behalve het Rotterdamse Oogzieken huis doet in Europa ook een kli niek in Milaan mee aan deze vol gende fase in het onderzoek. SANTIAGO (AP) - Erich Honec ker is donderdag aangekomen in Chili. Na zijn vrijlating uit een Berlijnse gevangenis wil de voormalige leider van de DDR in Chili de hem resterende tijd doorbrengen met zijn daar al aanwezige vrouw en dochter. Doktoren zeggen dat de 80-ja- rige leverkankerpatient nog maar enkele maanden te leven heeft. Naast het vliegtuig stond een ambulance om hem in geval van nood naar een privé-kliniek in Santiago over te brengen. Ho necker stapte echter in een busje van de luchthaven die hem naar de VIP-room vervoerde. In een korte verklaring zei Ho necker bij zijn strijd in de rechts zaal en tegen de leverkanker „gesterkt te zijn door de solidari teit die Chilenen hebben be toond en van vrienden over de hele wereld". In plaats van in de ambulance naast het vliegtuig stapte Ho necker met verwanten vervol gens in een personenauto, die hem naar de privé-kliniek bracht. Honecker werd vrijgelaten na dat het Landgericht in Berlijn woensdag het laatste nog reste rende arrestatiebevel tegen de voormalige staats- en partijlei der had ingetrokken. Het arres tatiebevel betrof een aanklacht wegens kwade trouw in verband met de luxueuze levenswijze die de toenmalige DDR-top er in de villawijk Wandlitz op na hield. Dinsdag al was het proces afge broken tegen Honecker. die te rechtstond voor doodslag we gens het schietbevel dat grens wachten kregen voor vluchtelin gen over de grens tussen Oost en West-Duitsland. Het Constitutionele Hof bepaal de dat voortzetting van Honec- kers gevangenschap in strijd was met het in de grondwet vast gelegde recht op menselijke waardigheid. Volgens het Hof had het geen zin de zaak voort të zetten, omdat Honecker nog tij dens het proces zou overlijden of in ieder geval niet meer in staat zou zijn een eventuele veroorde ling uit te zitten. UTRECHT (ANP) - Hoogleraar psychologie Piet Vroon zal, sa men met de Utrechtse universi tair medewerker A. Klukhuhn. zondag zijn doctorstitel offi cieel opgeven. De beide docto ren willen hiermee protesteren tegen de „algemene verloede ring" van de Nederlandse uni versiteit, die volgens hen wordt gesymboliseerd door het ere doctoraat dat onlangs is ver leend aan Albert Heijn. De plechtige afstand van de doe- torstitel willen Vroon en Kluk huhn zondag laten plaatsvinden tijdens een publiek debat in Utrecht, gewijd aan „De univer siteit: van vrijplaats tot leerfa briek". Klukhuhn laat weten zich al lan ge tijd te ergeren aan het dalend niveau van de Nederlandse uni versiteiten. Dat uit zich volgens hem vooral in het beleid van mi nister Ritzen die studenten steeds sneller wil laten studeren en in de groeiende invloed van het bedrijfsleven op het univer sitaire onderzoek. Klukhuhn: „Het gaat ons niet om Albert Heijn. Het gaat ons om de niveauverlaging van de universiteit die nu zover is gevorderd dat een manage- mentsopleiding als Nijenrode tot universiteit is verheven en Heijn een eredoctoraat kan krij gen. Die gebeurtenissen zijn voor mij als het ware de postze gel op een brief die ik al langer wilde versturen. De inhoud van de brief is: de universiteit leidt niet meer op tot een academisch niveau." De psycholoog Vroon, hoogle raar in Utrecht, heeft zich bij het initiatief van Klukhuhn aange sloten. In een reactie laat Vroon weten, dat hij geen bezwaar heeft tegen eredoctoraten. „Maar die geef je aan iemand die veel geschreven heeft, niet aan iemand die veel geld heeft." Advertentie ook 's maandags na 13.00 uur geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7