(Generaal: militairen naar politie Miljoenenclaim ia verdwnnen an bedrijven NBLC wijst schadeclaim van criticus Warren af PZC Deel trein met benzine ontploft Bezit Maxwell te koop binnen- en buitenland doorzichtige reactie justitie op suggestie opvang inkrimping luishoudens in 1992 suiniger met stroom Haagse tram 's avonds uit veiligheid kleiner SMOG VRIJDAG 15 JANUARI 1993 JL nti 0 HAAG (ANP) - Het minis- 2C trie van justitie heeft donder- «t ag „voorzichtig" gereageerd peen suggestie van luitenant- '/ij fneraal Couzy, de bevelhebber jn de landstrijdkrachten, dat iai froepsmilitairen die bij De- 'gt nsie overtollig worden als ge- n» (|j van uitvoering van de fjoriteitennota, via een ver te (rte opleiding bij de politie gij innen worden geplaatst, ia onzy deed zijn suggestie don- il trdag voor de NCRV-radio. I de Prioriteitennota, die dins- ajdoor minister Ter Beek <de- nsie) werd gepresenteerd, ordt uitgegaan van 1500 ge- (ongen ontslagen bij de krijgs- acht. Couzy zei donderdag dat efensie snel moet gaan -praten er de mogelijkheid deze mili- =1 iren bij de politie onder te - [tngen. Hij wees daarbij op het ilangs op aandringen van de Steede Kamer genomen kabi- ■tsbesluit om op korte termijn INHEM (ANP) - Vooral huis- udens en andere kleinver- ruikers hebben over 1992 meer 'fcergie bespaard dan in de ja- SC »n daarvoor. Het totale ener- everbruik groeide evenwel er 1992 met 2,5 procent tegen irocent in 1991. Dat heeft ir. T. lelheim, directievoorzitter het energiebedrijf PGEM in mhcm donderdag bekendge- aakt. lelheim voorziet nog geen ;endbreuk" in het energiever- uik. „Energie besparen lukt el aardig, maar is er nog geen rake van een ander gedrag- in de consument. Elk jaar te nt zich toch weer een groei in I energieverbruik af, al wordt groei wel minder. Voor een trendbreuk is ander con- Dat kun alleen bereiken door opvoe- m ag en onderwijs," zo denkt de *>EM-directievoorzitter. doelstelling van het Milieu lj üe Plan (MAP) van de ener- bedrijven (een besparing van imiljoen kubieke meter aard- s vanaf 2000) lijkt wel gehaald ïorden. is de verwachting van (^PGEM. Vanaf 1991. toen het \P startte, is 90 miljoen ku- M ke meter bespaard, ofwel 20 d glut 'te t 1 500 extra politie-agenten aan te stellen. Volgens Couzy zijn beroepsmili tairen „ontzettend goede kandi daten". „Ze zijn gewend om in een grote organisatie te werken en om normen en waarden te be schermen. Met een korte oplei ding zijn dat prima politie-agen ten. Het voordeel is bovendien dat het niet gaat om alleen maar 20-jarigen maar ook om mensen met veel levens- en werk-erva- ring," aldus Couzy. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie wees er don derdag op dat de geschiktheid van beroepsmilitairen voor een functie bij de politie sterk afhan kelijk is van hun voorgeschiede nis. „Het lijkt mij dat het hier om een zeer diverse groep gaat waarbij de één waarschijnlijk geschikter is dan de ander. In principe is het dus heel goed mo gelijk dat er onder die militairen geschikte mensen zitten maar rRECHT (GPD) - De Friesch- jJroningsche Hypotheekbank in: het vastgoedfonds Breevast, m ide in Utrecht, hebben van de icus elk een belastingclaim n minstens 40 miljoen gulden £j hangen. De fiscus heeft ide bedrijven aansprakelijk steld voor het verdwijnen m de zogenaamde Hoog Ca- -. j arijne-vennootschappen, aardoor de belastingdienst in 86 naar schatting bijna 100 OOI iljoen aan belasting misliep. GH en Bredero Vastgoed, de lorganger van Breevast, waren genaar van de HC-vennoot- happen en verkochten die aan imannen van de Zwitser Wer- rStraub. Door ingewikkelde lanstheater wil perazaal met 200 stoelen ÏN HAAG (ANP) - Carel Bir- de 67-jarige directeur van Danstheater in Den Haag, il een operazaal met minstens W stoelen in het centrum van Hofstad. De verwezenlijking a dit plan zou, nog afgezien de grond, ongeveer 25 mil- tn gulden kosten. zaal, die net als het Dans- eater aan het Spui moet verrij- h. zou een nationaal podium »r opera- en musical-produk- smoeten worden. Dat is hard nu de Nederlandse Opera meer op Amsterdam ge centreerd raakt en de rest n het land grotendeels van ttavoorstellingen verstoken Jft, klaagt Birnie. In de nieuwe |1 zullen volgens Birnie ope- uit binnen- en buitenland tden opgevoerd. DEN HAAG (ANP) - Het Haagse openbaar vervoerbedrijf HTM begint met een proef waarbij het achterste deel van een tram 's avonds voor het publiek wordt afgesloten. Pas sagiers moeten zich hierdoor veiliger gaan voelen. In lijn 6 in Den Haag zullen vanaf acht uur 's avonds de ach terdeuren gesloten blijven en het achterdeel van de tram ook van binnenuit worden afgesloten. Passagiers moeten bij de bestuurder instappen. „De tram is hierdoor kleiner, overzich telijker en er is meer sociale controle", aldus woordvoerder Derksen. „Achterin de tram vinden de meeste ongeregeldhe den plaats zoals roken en met de voeten op de bank zitten." dat hoeft zeker niet voor de hele groep te gelden," aldus de woordvoerder. Douaniers Vorig jaar had een project van het ministerie van financiën om in verband met het wegvallen van de Europese binnengrenzen overtollig geworden douaniers naar een functie bij de milieu-po- litie om te scholen slechts be perkt succes. Het plan voorzag in de omscholing van 250 doua niers; uiteindelijk vonden slechts enkele tientallen ook een baan bij de milieu-politie. Kamerleden noemden het idee van Couzy donderdag „sympa thiek" maar zagen ook bezwa ren. Zo sloot Kohnstamm (D66) zich aan bij het commentaar van ACP-bestuurder Kuipers die zei dat bij de politie juist veel be hoefte bestaat aan jongere agen ten, omdat mensen boven de 35 jaar in de korpsen al oververte genwoordigd zijn. Ook wees Kohnstamm in navolging van Kuipers op het feit dat politie mensen over bepaalde eigen schappen moeten beschikken, zoals een zekere vaardigheid in de omgang met burgers. „Je kunt er niet van uitgaan dat de procent. Belangrijke bijdragen daaraan leverden verscheidene warmtekrachtcentrales, uitbrei ding van de stadsverwarming en het stortgasproject in Wagenin- gen. Voor 1993 heeft de PGEM nog vijf of zes warmte-kracht- koppelingsinstallaties in de pa pier- en zuivelindustrie op stapel staan. De PGEM heeft over 1992 17 mil joen gulden winst geboekt. In 1991 werd nog 45 miljoen gulden winst behaald. Van dat bedrag is 26,5 miljoen geïnvesteerd in ver laging van de tarieven. Daar naast daalde het gas- en elektri citeitsverbruik. Voor 1993 ver wacht de PGEM een positief re sultaat, maar zeker niet hoger dan in 1992 vanwege de op han den zijnde fusie met de PEB in Friesland. Op 1 januari 1994 zal de fusie tus sen PEB en PGEM juridisch rond zijn. De fusie gaat gepaard met een verlies van twee- tot driehonderd arbeidsplaatsen door dubbelfuncties en efficiën ter werken. Er zullen volgens Swelheim geen gedwongen ont slagen vallen. Swelheim hoopt dat de vier energiebedrijven in noord-oost Nederland uiteinde lijk in één bedrijf samengaan. GRENOBLE - Brandweerlieden bekijken de schade in het Franse stadje La Voulte, waar in de nacht van woensdag op don derdag ontspoorde tankwagons met benzine ontploften. Zes mensen raakten gewond door de daarop volgende branden. Zes huizen werden in de as gelegd en andere woningen liepen schade op toen de brandende benzine in het riool terechtkwam. Honderden mensen werden geevacueerd. Inwoners van het stad je zeiden dat de vlammen 100 meter hoog de lucht in schoten. Het vuur was te zien in het 20 kilometer verder gelegen Valence. Een woordvoerder van de plaatselijke autoriteiten meldde dat zeven wagons, ieder met 80.000 liter benzine, ontspoorden. De bestuurder, die ongedeerd bleef, voorkwam een grotere ramp door de achterste wagons af te koppelen. foto E PA verschuivingen wist deze, met handlangers, de fiscus te ontlo pen. Uiteindelijk bleken alle vennootschappen op de Engelse Kanaaleilanden te zijn opgehe ven en was het totale vermogen van f 450 miljoen eveneens ver dwenen. De belastingontduiking dreigde per 1 januari te verjaren. De nu ingediende belastingclaims zijn allereerst bedoeld om deze ver jaring te voorkomen. De actie van de fiscus heeft grote gevol gen. Breevast zou worden over genomen door ABN AMRO, maar deze bank heeft die plan nen opgeschort. Nu de fiscus de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank en Breevast aansprakelijk stelt, is de jacht op veel meer van derge lijke duistere transacties met vennootschappen geopend. Daarbij komt ook de rol van de Utrechtse zakenman Chris van Maarseveen naar voren. Bij de verdwijning van de HC- vennootschappen heeft een van zijn vele vennootschappen een rol gespeeld, maar hoogstwaar schijnlijk zonder dat Van Maar seveen dat besefte. Maar in tal van andere gevallen zijn ven nootschappen leeggezogen en had de fiscus het nakijken in za ken die rechtstreeks via Van Maarseveen liepen. Met name zijn juridisch adviseur mr. H. van Alphen organiseerde derge lijke transacties. Deze gewezen advocaat is sinds september spoorloos. De fiscus stelt ook tegen deze personen en hun bedrijven aan onderzoek in. dat binnenkort wordt afgerond. De fiscale schade wordt daar op enkele honderden miljoen ge schat. waarvan de fiscus thans meent 100 miljoen 'hard te kun nen maken'. 'Geen inbreuk op auteursrecht' van onze kunstredactie AMSTERDAM - Het Neder lands Bibliotheek en Lectuur Centrum (NBLC) weigert de au teur en criticus Hans Warren een schadevergoeding van 135.000 gulden te betalen. De au teur had die vergoeding medio december 1992 per brief geeist. Warren heeft de schadeclaim in gediend omdat het NBLC onge vraagd bijna duizend recensies, die eerder in de PZC versche nen, op een computerschijf (Li- teROM) heeft gezet. Hij meent dat hierdoor inbreuk is ge maakt op de auteurswet. Het NBLC verspreidt de cd's te gen betaling. Warren verwijt het centrum dat geen billijke ver goeding is betaald en dat hij niet in staat is gesteld zijn teksten te controleren. Bovendien, zo be toogt de recensent, staat het NBLC-project de verschijning van zijn bundel 'De Duizend Kronieken van H.W.' in de weg. Het NBLC ontkent andermaal dat sprake is van inbreuk op de auteurswet. Het stuurde Warren daar donderdag een brief over. Volgens NBLC-directielid E. Duijker is LiteROM, waar zo'n 44.000 recensies op staan, een elektronische knipselkrant, die vergelijkbaar is met de traditio nele knipselkrant. Ook bij deze knipselkranten wordt, geen in breuk gemaakt op de auteurs recht. zo heeft de rechtbank in Den Haag nog onlangs bepaald, aldus Duijker. Achtjarige moeder in Mexico GUADALAJARA (DPA) - Een 8- jarig meisje heeft in een zieken huis in het Mexicaanse Guada lajara hel leven geschonken aan een baby. Dat heeft een woord voerder van het Mexicaanse staatszieken fonds bekendge maakt. De laatste vijftig jaar is het niet meer voorgekomen dat een zo jong meisje moeder is geworden, aldus de woordvoerder. De zui geling woog bij de geboorte 3.2 kilogram. Moeder en kind verke ren in goede conditie Het materiaal dat op LiteROM is gezet, behoort deels tot de ver zameling knipsels die het NBLC in zijn knipselkranten 'met toe stemming van de uitgevers' ge bruikt. De normen van de papie ren knipselkranten worden ook voor het LiteROM-project. ge hanteerd. De Provinciale Zeeuwse Cou rant. verantwoordelijk uitgeef ster van de Letterkundige Kro niek van Hans Warren, is nooit om toestemming verzocht. Warren wijst de vergelijking tus sen LiteROM en De Knipsel krant van de hand Hij wordt daarin onder meer gesteund door de Nederlandse Vereniging van Journalisten. Volgens de au teur heeft het NBLC aan geen enkele norm voldaan. Zelfs de eenvoudigste manier van over leg is achterwege gelaten. Hij wacht de ontvangst van het NBLC-schrijven af. alvorens na dere stappen te ondernemen. In letterkundige en auteursrech telijke kring wordt de zaak met spanning gevolgd omdat het werk van 5.500 recensenten en li teraire interviewers in het ge ding is. hier verkrijgbaar Van Benthem Jutting Boekverkopers sinds 1801 Lange Delft 64. 4331 AR Middelburg Tel. 01180-12630 betrokken militairen ook zonder meer over die eigenschappen be schikken," aldus Kohnstamm Dijkstal (WDlegde er echter de nadruk op dat er voor de jongere beroepsmilitairen inderdaad goede mogelijkheden moeten zijn bij de politie aan de slag te komen. Ook Zijlstra (PvdA) vindt dat de suggestie van Couzy serieuze aandacht ver dient. Vandaag Aan het ivisselvallige weer dat we de afgelopen dagen over ons heen kregen komt nog steeds geen einde Vandaag krijgen we te maken met een nieuwe vrij ac tieve depressie die boven de re gio voor een zuidelijke stroming gaat zorgen. De kern van dit la gedrukgebied vinden we van daag lussen IJsland en Schot land Een frontale zone beweegt over de Britse Eilanden in onze richting en zal tegen de avond voor onze kust arriveren. Op na dering van dit front neemt zowel de wind als de bewolking toe. Vandaag beginnen we de dag met een omfloerste zon die in de loop van de ochtend steeds meer schuil gaat achter de dikker wordende wolkenmassa. Aan het eind van de middag kan er wat regen gaan vallen. De wind is vanochtend vrij krachtig maar vanmiddag ligt daar een schepje boven op en trekt ze ver der aan tot hard. Nautisch bericht Wind: zuid 5 tot 6. toenemend 6 tot 7. kust mogelijk even 8. in de avond westzuidwest 6 tot 7. afne mend 5 lot 6 Bft.. zichtgoed la ter matig, temperatuur kustwa ter: 5 graden, afwijking water standen: een kleine halve meter verlaging, maximum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een meter. ZON EN MAAN 16 januari Zon op 08.39 onder 16.55 Maan op 02.48 onder 11.46 Vooruitzichten Voor morgen: zaterdag lijkt het een aardige dag met zonnige pe rioden te worden. Er staat dan een westelijke wind kracht 4 tot 6 Bft. die in de avond draait naar het zuidwesten. Zondag trekt een storing over de regio met veel bewolking en perioden met regen. De wind trekt weer aan en wordt hard tot stormachtig. De temperatuur verandert nauwe lijks. tussen 7 en 10 graden. Voor maandag tot en met dins dag: geleidelijk aan wat rustiger en kouder. Hoog water Vrijdag 15 januari I.K 05.01 Vlissingen 00.52 210 19 30 200 Temeuzen 07.16 232 19 49 223 Balh 08 13 282 20 46 274 Roompot-buiten 06.55 158 1935 155 Zierikzee 08 20 155 21.00 153 Yerseke 08.25 161 21 05 162 Philipsdam-West 08.40 164 21.05 166 Zaterdag 16 januari Vlissingen 07.51 191 20.36 177 Temeuzen 08 16 213 20.56 200 Bath 09.12 260 21 51 246 Roompot-buiten 08 00 146 20 40 138 Zierikzee 09.10 147 21.55 139 Yerseke 09.15 154 21.55 148 Philipsdam-West 09 20 158 22 00 153 Laag water cm cm Vrijdag 15 januari 1. K li 5.01 Vlissingen 00 42 166 13 26 200 Temeuzen 01 09 178 13 50 211 Bath 02 12 204 14 52 235 Roompoi-buiten 00 40 117 13 15 158 Zierikzee 02 00 120 14 35 160 Yerseke 02 00 126 14 35 166 Philipsdam-West 02 05 129 14 35 169 Zaterdag 16 jami. Eiri Vlissingen 01 35 154 14. 20 180 Terneuzen 02 .02 166 14 46 190 Bath 03 .02 191 15 41 214 Roompot-buiten 01 .40 114 14 15 145 Zierikzee 02 .50 118 15 30 150 Yerseke 02 .50 124 15 .25 155 Philipsdam-West 02 50 128 15 .25 158 (metingen van gistermiddag) Forse sanering Belgische spoorwegen BRUSSEL (ANP) - De Belgische spoorwegen overwegen een for se sanering waarbij tot 1997 ruim 5600 werknemers zouden moeten verdwijnen en al dit voorjaar 54 stations moeten sluiten die minder dan honderd opstappers per dag tellen. Een woordvoerder van de NMBS zei donderdag dat de plannen nog in discussie zijn en dat pas eind deze maand een besluit kan worden verwacht. De NMBS kent sinds 1991 een grotere autonomie ten opzichte van de overheid. Banken wensen waarborgfonds ziekenhuizen UTRECHT (ANP) - De banken zullen zich zeer terughoudend opstellen bij de toekomstige fi nanciering van instellingen voor gezondheidszorg als de overheid niet garant wil staan voor instellingen met finan ciële problemen. De directeur van de Nederland se Vereniging van Banken (NVBi, mr L. M. Overmars. zegt dit in het blad Verpleegkunde Nieuws naar aanleiding van het dreigende faillissement van het ziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven. De bankwereld maakt zich vol gens Overmars zorgen over de fi nanciële positie van ziekenhui zen. Volgens hem zijn de eigen vermogens van ziekenhuizen in het algemeen volstrekt onvol doende om als commerciële in stelling te kunnen gaan func tioneren, zoals de bedoeling is van de stelselwijziging in de ge zondheidszorg. Overmars stelt dat de overheid moet zorgen voor een vangnet, bij voorbeeld in de vorm van een waargborgfonds. Advertentie Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180geringe smog 180-240: matige smog 240-360; ernstige smog pzcrenn.-Amfvm VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog Vooruitzichten Britse Eilanden: Afwisseld be wolkt en perioden met regen en opklaringen afgewisseld door een bui. Af en toe veel wind. Ma xima van 7 graden in Schotland tot 10 a 12 in Engeland en Ier land. Duitsland: Wolkenvelden en vrijdag eerst ook af en toe zon. In de nacht van vrijdag op zaterdag voornamelijk in het midden en noorden wat regen. Maxima cir ca 10 graden, maai' vrijdag in het noorden wat lager en in het zuid westen wat hoger. Canarische Eilanden: Perioden met zon afgewisseld door enkele wolkenvelden. Droog Maxima ongeveer 20 graden. Frankrijk: In het zuiden flinke perioden met zon en maxima van 13 tot 17 graden Aan de voet van de Pyreneeen door een fohn- wind tot boven de 20 graden. In het midden wisselen wolkenvel den en perioden met zon elkaar af. Maxima in het noorden 9 tot 12 graden. Spanje: Droog en flinke perio den met zon. Maxima langs de Costa's en op de Balearen tussen 17 tot 20 graden. Portugal: Droog en flinke perio den met zon. Maxima 14 tot 17 graden. Zwitserland en Oostenrijk: In het Alpengebied is het erg zacht. In de dalen maxima tot 10 gra den. maar hogerop in de bergen in de middag ook flink boven nul. Op 2000 meter hoogte tot 7 graden en de vorstgrens stijgt tot tegen de 3000 meter. Het blijft droog en overwegend zon nig. maar in het noorden drijven ook nu en dan wolkenvelden over Italië: Droog en flinke perioden met zon Tot 15 a 17 langs de Middellandse Zee en in het mid- den en zuiden. Weerrapporten 14 jan 19 uur: Amsterdam onbewolkt 5 Aberdeen zwaar bew. 3 Athene onbewolkt 10 Barcelona zwaar bew 11 Berlijn licht bew 6 Budapest licht bew 7 Bordeaux licht bew 13 Brussel onbewolkt 6 Cyprus onbewolkt 11 Dublin zwaar bew 8 Frankfurt onbewolkt 7 Genève grondmist 8 Helsinki sneeuw 0 Innsbruck regen 6 Istanbul onbewolkt 7 Klagenfurt licht bew. 2 Kopenhagen half bew 4 Las Palmas zwaar bew. 18 Lissabon zwaar bew 12 Locamo onbewolkt 6 Londen zwaar bew 8 Luxemburg onbewolkt 3 Madrid half bew 10 Malaga onbewolkt 13 Mallorca onbewolkt 10 Malta zwaar bew. 14 Moskou zwaar bew 2 Munchen licht bew 8 Nice zwaar bew 13 Oslo onbewolkt 2 Parijs onbewolkt 8 Praag onbewolkt 5 Rome onbewolkt 11 Stockholm licht bew 2 Warschau half bew 5 Wenen licht bew 8 Zurich grondmist 7 a LONDEN - Bezittingen van de verdronken media-koning Robert Maxwell werden gisteren bij Sotheby's in Londen geveild. Deze snuisterijen zijn afkomstig uit de woonkamer van Maxwells buitenverblijf. Heading Hill Hall. foto EPA .HELSINKI <HCXM 1000 PARIJS BELGRADO USSABON

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5