Volleyballers naar de koploper Trainersproblemen bij de handballers van Hontenisse Rittenkalender van de ZEVAC Meer wedstrijdeiji en meer renners Jeugdbiljarter Daniël Houwer ii landelijke finale Biljartster Geelen geeft driebanden elegante dimensie Harry van Putte zag tegenstander van Hulst al aan het werk fi van onze medewerker Peter van Kouteren GOES - De 26-jarige volleybal ler Harry van Putte begon zijn carrière jaren geleden bij CVC in Clinge. Hij speelde vervol gens vier seizoenen voor De Sterre en keerde die club na te rugtrekking uit de landelijke competitie de rug toe. Van Putte komt inmiddels voor Morres/ Hulst uit en staat zaterdag met zijn ploeg vooreen ware kracht proef. De Zeeuws-Vlamingen nemen de tweede plaats in de derde divisie F in en gaan in Vlijmen op bezoek bij de onge slagen koploper Ever Ready. Morres/Hulst telt halverwege de competitie vier punten achter stand op de leidersploeg en staat dus voor een cruciale wedstrijd. Voor Harry van Putte wordt het zelfs in meerdere opzichten een belangrijk duel. De tegenwoor dig in Goes woonachtige volley baller volgt een trainerscursus en analyseerde Ever Ready za terdag, toen de Brabanders in Vlissingen voor de beker tegen WS'92 speelden. De gegevens die hij tijdens die ontmoeting noteerde, speelde hij afgelopen zondag al door naar Jan Schut, trainer van Morres/Hulst. „Ik ben inderdaad nog maar pas met een trainerscursus bezig en heb eigenlijk nog te weinig erva ring om een oordeel te vellen", bouwt hij enige reserves in. „Ik heb die ploeg bovendien maar één wedstrijd gezien. Het wil dus niet zeggen dat ze altijd zo zullen spelen. Maar ik heb de dingen die ik gezien heb uitvoerig met Jan Schut besproken. We heb ben het er op de training ook nog over gehad." Niet kansloos Het werd zaterdag in Vlissingen ondanks de overwinning van de Vlissingers voor Harry van Put te wel duidelijk dat Ever Ready over een goed team beschikt. „Jan Schut heeft ze tegen het tweede team van VVS gezien en heeft ook zo zijn ideeën. Het is een heel degelijke ploeg, die wei nig fouten maakt", heeft hij ge constateerd. „Ze hebben een heel sterke aanval. Vooral de nummer zes is een gevaarlijke middenaanvaller. Het is een complete ploeg, maar ik zeg niet dat we kansloos zijn. Ik denk dat we vooral ons blok, dat normaal niet zo sterk is, goed diagonaal moeten zetten. Ze spelen de bal heel vaak naar de buitenkant en slaan dan diagonaal in. We zul- TERNEUZEN - Tijdens haar al gemene ledenvergadering heeft de Zeeuws Vlaamse Autombiel- sport Club de ritten voor het seizoen 1993 bekend gemaakt. Op de ZEVAC-kalender prijken dit jaar weer acht ritten. De ko- ninginnerit van de vereniging, de Nacht van Zaamslag, wordt dit jaar op 8 en 9 mei verreden. Op de algemene ledenvergade ring van de ZEVAC bleek dat de rittensporters vorig jaar wat aan deelnemers hebben moeten in leveren. De belangrijkste reden daarvoor was dat in 1992 slechts zeven ritten op de kalender prijkten. Het bestuur gaat echter optimis tisch het nieuwe seizoen tege moet. Dankzij een uitbreiding van de uitzetters- en contro- leursploeg kon er weer een rit tenkalender met negen evene menten worden opgesteld. Het ZEVAC-rittenseizoen be gint op 7 februari in Ossenisse met de Winterrit. De koningin- nerit van de autosportclub, de Nacht van Zaamslag, wordt ook in '93 traditioneel in het moeder- dagweekeinde verreden. Op 8 en 9 mei zullen derhalve weer rit- tensporters uit heel Nederland naar Zeeuwsch Vlaanderen ko men voor de 26e editie van deze kaartleesrit. De hele ZEVAC-rittenkalender ziet er als volgt uit: 7 februari Winterrit. Ossenisse (kaartlezen); 27 maart: Trainingsnt. Temeuzen (kl.t, 30 april: Windlustral- ly, Hoek (ori- ntatie-puzzel); 8 en 9 mei Nacht van Zaamslag (kl.K 30 mei: Gravinnent, Westdorpe <or.); 29 augustus: ZEVAC-orkant. Temeu zen (or.-kl26 september: Bamisrit. Kloosterzande (or.i; 7 september: Slag om de Gulden Haring, Biervliet (kl.); 11 december: Wildrit en feest avond, Temeuzen RHOON (ANP) - Even mocht een biljartende kroegtijgerin zich meten met de mannen. Met haar optreden in de kwalificaties van het Open NK driebanden in Rhoon zorgde Gerrie Geelen voor een Nederlandse primeur, die nog geen uur en zeven ca ramboles duurde. Het rijk is weer aan de mannen, aan Blom- dahl Co. Ze straalt elegantie uit. Gelakte schoenen met halfhoge hakken, mooie rechte loop, haar strakke buiging over de tafel. Tegen stander Moryoussef uit Frank rijk is zijn vlinderdas vergeten. Slordig. Een tafel verder speelt Aguirre, een uit Peru afkomstige Duitser met een verleden als catch-worstelaar. Het bovenlijf knapt bijna uit zijn overhemd. Weer een biljart verder staat Velthuis, die zich nauwelijks raad weet met zijn twee meter lengte. Driebanders dienen zich tegen woordig netjes te kleden, maar sommigen staan niet met band- plooi-broek, wit overhemd, vest en vlinderdas. De 28-jarige Ger rie Geelen uit Krimpen aan den Skiclub smacht naar aansluiting FLACHAU (ANP) - Optimisme kan de Nederlandse Ski Vereni ging (NSV) niet ontzegd wor den. Ambitie evenmin. Op pa pier heeft de 161.500 leden tel lende club - hoofdzakelijk re creanten door de afgesloten ver zekering - zijn koers voor de al pine-sectie op een eerzuchtige en veelbelovende manier uitge stippeld. Met als doel contact krijgen met de internationale top. En deelneming aan de Olympische Winterspelen in 1998, of liever nog volgend jaar in Noorwegen. Om die doelstelling te verwezen lijken is de Oostenrijker Peter Prodinger sinds dit seizoen in dienst full-time bondscoach. Zijn de Joegoslaaf Bernik en de Bulgaar Popansjelov als sneeuwtrainers aangetrokken. En neemt Hennie Bottenberg met Robert Lagendijk de condi tietraining voor zijn rekening. Financieel wordt de Ski Vereni ging in zijn streven gesteund door Volvo en de Europeesche Verzekering, waarvan deze week de topfunctionarissen massaal en nadrukkelijk aanwezig zijn bij de Open Nederlandse kam pioenschappen alpine-ski in Flachau. Het Zweedse autobe drijf en de assuradeur investeren samen tweehonderdduizend gulden in de expeditie. len ook goed in de verdediging moeten zijn, omdat die jongens zelf veel ballen pakken. En na tuurlijk zal onze opslag strak en moeilijk moeten zijn. Tegen VVS kwam hun pass elke keer per fect." Desondanks ziet hij wel moge lijkheden. „Op zich is het voor ons tot nu toe natuurlijk niet slecht gegaan. We hebben wel een paar moeilijke wedstrijden gehad en twee keer met 3-2 ge wonnen. Net tegen Ekspalvo 2 hebben we met 3-0 verloren, maar toen was Do (De Beule) er niet bij. Aan de andere kant heb ben we zes, zeven wedstrijden heel makkelijk gespeeld en met 3-0 of 3-1 gewonnen. Dit wordt voor ons dé wedstrijd van het seizoen. Ever Ready heeft nog maar één punt verloren. Als wij zaterdag verliezen, dan wordt de achterstand wel heel groot. Als we draaien, denk ik dat we een hele goeie wedstrijd kunnen spe len en die mannen kunnen ver slaan. Maar dan moet het wel draaien. Er hoeven maar een paar dingen niet goed te gaan en dan verlies je van zo'n ploeg." Ambities Harry van Putte meldde zich in september op een trainerscur sus in Roosendaal. „Vroeger had ik er door mijn werk in een slage rij op zaterdagmorgen eigenlijk nooit tijd voor, maar nu ik bij de Keuringsdienst voor Waren werk wel", vertelt hij. „Als ik straks als actief volleyballer stop. wil ik verder als trainer. Als je zo veel jaren met volleybal be zig bent geweest, vind ik het zon de om er helemaal een punt ach ter te zetten. Ik hoop het hoogst haalbare te bereiken. Je weet nu natuurlijk niet wat dat is. maar ik wil er echt fanatiek mee bezig zijn." Met onder anderen de oud-Mor- res/Hulst speler Ronald Reunis en Menno Boehlé van CVC heeft hij het eerste deel van de cursus met succes afgesloten. Harry van Putte; „Wim van Wezel en Paul Hermsen waren de docen ten. Hermsen stopt ermee en dat is op zich wel jammer, omdat hij zijn sporen verdiend heeft. Hij heeft alles voor volleybal over. Hij verzorgt met een Ameri kaanse trainer ook nog veel cli nics en heeft op mij een goeie in druk achter gelaten. Het is moei lijk als je zelf meetraint, om je ei gen trainer te beoordelen. Maar ik denk dat Jan Schut goed bij blijft. Er wordt in de vakbladen bijvoorbeeld veel aandacht be steed aan de warming-up, om die in spelverband te doen. Er wordt steeds meer de nadruk op> gelegd dat er wedstrijdgericht Harry van Putte wil na zijn actieve carrière bij Morres als trainer aan de slag. foto Oscar van Beest IJssel wint het woensdag van al lemaal, alleen met biljarten wil het niet vlotten. Haar score stag neert na zeven caramboles, twee sets. 29 beurten. Een voor man nen ondermaats moyenne van 0,241. Moyroussef krijgt een handje, dat is het dan. Volgend jaar beter. Biljartende vrouwen hebben een reusachtige achterstand op de mannen. De cijfers: van de 38.000 leden van de KNBB zijn er ongeveer 2.000 vrouw. Geelen is tweevoudig national kampioen libre (bij de vrouwen) en traint sinds september serieus op de populairste spelsoort. „Alle pu bliciteit gaat naar het drieban den..Bij libre komen alleen fami lie en mensen van de bond kij ken. Als iemand een serie van 200 maakt, denkt een leek dat een blinde dat ook kan. Terwijl je uren moet trainen. Drieban den is een sensatiesport, met al lemaal beroemdheden." Een van die bekenden, Rini van Bracht, kust haar na de decep tie. Zegt dat het logisch is dat ze zenuwachtig was. In trainingen is haar gemiddelde ruim 0,5, maar in de sporthal van Rhoon brak nervositeit haar op. „Tij dens het inspelen bibberde mijn hand." Als twaalf-jarige kwam ze in het biljarten terecht toen haar vader een café kocht. Tegenwoordig heeft ze, als gevolg van een tragi sche gebeurtenis, met haar zus de leiding van de zaak in han den. Vader stierf aan een hart stilstand, een kwartier na het eten. Hij had juist besloten een nieuwe, grotere zaak te begin nen. „We konden niet meer te rug. De grond was al gekocht, vergunningen aangevraagd." Ruim een halfjaar kwam ze niet aan trainen toe. „Nu is de zaak weer onder controle." Ze herinnert zich dat mannen in het begin als de dood waren van haar te verliezen. „Als ik een on bekend café binnenkwam, mocht ik niet spelen. Die tafel was geen speelgoed, zeiden ze." Waar veel vrouwen recreatief blijven biljarten in wilde bonden die niet zijn aangesloten bij de KNBB, zette zij door in de kader en librecompetitie voor man nen. „Als vrouw stap je r.iet zo maar een onbekend café binnen met je keu. In een biljartzaal is de drempel wat lager, maar dan moet je een tientje of zo betalen voor een uur. De bond heeft ge noeg gedaan, het ligt aan de vrouwen zelf de stap te zetten." Waarbij seksisme even verve lend kan zijn. „Ja, mannen roe pen wel eens wat over mijn lek kere kontje." Speler/trainer Envin Bel zoekt voor volgend jaar andere club van onze medewerker Ron Roelandt HULST - Precies op het mo ment dat de handbalclub Hontenisse aan een voortref felijke competitie bezig is in de Belgische afdeling, maakte oefenmeester Willy Verle vo rige week bekend met onmid dellijke ingang te stoppen. Een voorlopige oplossing is gevonden in het aantrekken van Cees de Frel als coach. De trainingen worden verzorgd door speler Erwin Bel. Het lijkt er echter nu al op dat Hontenisse het volgend sei zoen ook zonder Bel zal moe ten doen, want de topscorer is op zoek naar een nieuwe club. Voor de mannen van Honte nisse begon vorig jaar een heel nieuw avontuur. De tweede ling van de afdeling Zeeland bracht de Zeeuws-vlaamse handballers in de afdelings competitie bij de Belgen: een onbekend gebied en dus een regelrechte sprong in het duis ter. Niet alleen voor Hontenis se, maar ook voor HV Hulst en HVSV uit Temeuzen. Afgèzien van het nog jonge en onervaren Hulst draaien de andere twee ploegen verras send goed mee in de fysiek veel hardere competitie. HVSV be zet een verdienstelijke tweede plaats en Hontenisse volgt op enkele punten als derde. Ook bij Hontenisse-aanvoer- der Erwin Bel is de overstap naar de Belgische competitie voor honderd procent meege vallen. „Het niveau in de Vlaamse afdeling ligt zeker niet hoger dan in de afdeling Zeeland van vorig jaar", meent hij. „Het verschil is dat het er allemaal wat steviger aan toe gaat, maar dat hebben we tot nu toe goed kunnen compenseren met onze snel heid. We scoren veel uit de breakout, waardoor we de ver dediging veel hechter kunnen houden." Bel blijkt niet alleen te spre ken over de sportieve resulta ten tot nu toe. „Het is heerlijk, om na tien jaar steeds tegen dezelfde ploegen en spelers te hebben gespeeld, eindelijk eens iets onbekends tegenover je te hebben. Bovendien is de competitie groter en kun je dus meer wedstrijden spelen." Maar ondanks de uitstekende sfeer in de ploeg en de goede resultaten moet HV Hontenis- Erwin Bel wil dit jaar als handballer graag hogerop, maar speelt het seizoen uit bij Hontenisse. foto Oscar van Beest se het sinds vorige week toch zonder oefenmeester Willy Verlé doen. De wegen van de naar de derde divisie gepro moveerde Hontenisse-dames en de enthousiaste Belg had den zich na vorig seizoen al ge scheiden. Door het gebrek aan motivatie op de trainingen verbrak Verlé na de winter stop alle banden met Honte nisse. Erwin Bel kan de beslissing van zijn trainer begrijpen. „Het lijkt me inderdaad niet leuk als je twee keer in de week een uur achter het stuur van je auto zit om te gaan trainen en er verschijnen elke keer maar vier of vijf spelers op die trai ning. Op die manier kun je niet werken." Hontenisse-voorzitter Hans van der Linde denkt er ook zo over..Willy is te gedreven met zijn sport bezig om daarvoor elke keer weer naar Zeeuwsch Vlaanderen te komen. Het liefst had ik natuurlijk gehad dat hij tot het eind van het sei zoen was gebleven, maar ik kan wel begrijpen dat hij er nu mee wilde stoppen." Een nieuwe club heeft Verlé nog niet. „Niet gezocht ook. hoor", vertelt de ex-trainer zelf. „Ik heb er op het ogenblik even geen zin meer in. Het was een mooie tijd bij Hontenisse - vooral die drie seizoenen met de dames - en we zijn dan ook als goede vrienden uit elkaar gegaan. Maai' nu even geen handbal meer voor mij..." Optimistisch Hontenisse heeft slechts een voorlopige oplossing voor het vertrek van Verlé gevonden met de komst van Cees de Frel. die voor de rest van het seizoen als coach op zal tre den. Speler Ex-win Bel zal zo lang twee keer per week de training verzorgen. Bel blijft optimistich, ondanks dege beurtenissen van de afgelopen week. „Zaterdag moesten we zonder Verlé tegen Eeklo spe len en we wonnen." De topscorer brengt ook nog de beslissingswedstrijd ter sprake, die de beste Zeeuwse afgevaardigde in de Belgische afdeling tegen de beste Zeeu wen in de afdeling Rotterdam mag spelen voor promotie naar de derde divisie. „We lig gen maar een paar punten achter op HVSV en hoewel we de eerste wedstrijd van hen verloren, blijven de kansen nog altijd aanwezig." Promotie of niet: de kans lijkt klein dat HV Hontenisse de ge makkelijk scorende Bel aan het eind van dit seizoen zal kunnen behouden. „Ik zou vol gend jaar graag op een wat ho ger niveau spelen", vertelt de 26-jarige electro-monteur. Hij denkt daarbij niet in de eerste plaats aan zijn oude club HVSV. „Niet direct, nee", be aamt hij. „Ik denk namelijk niet dat het peil bij HVSV ho ger ligt als bij Hontenisse." Wellicht dus een ploeg aan de andere kant van de Wester- schelde? „Misschien wel. maar dan blijkt het toch nog niet zo gemakkelijk om een andere club te vinden. Als je in Zeeuwsch Vlaanderen woont, zit je steeds met de overtoch ten. Spelen gaat 's zondags nog wel. maar de trainingen geven wel problemen." Met die problemen houdt Er win Bel zich overigens nu nog niet echt bezig, want de goal- tjesdief is vast van plan zijn seizoen bij Hontenisse naar behoren af te maken. Zeeuws wielerdistrict getraind moet worden. Dat zie je op de trainingen van Jan Schut allemaal terug." van onze medewerker AXEL - De Zeeuwse veldrit- competitie is inmiddels afgeslo ten en over enkele weken geeft de kalendervergadering van het wielerdistrict Zeeland het sein voor de wielrenners om de voorbereiding voor het wegsei- zoen serieus aan te pakken. Het comité Graauw bijl (op 4 april) in Zeeuwsch-Vlaanderen tradi tiegetrouw de spits af. Waar de organisatie in Graauw het presteert om elk jaar ama teurs aan de start te brengen, heeft een aantal comités uit de streek om uiteenlopende rede nen de laatste jaren afgehaakt. Die constatering, ook vastge legd in de notulen van de alge mene voorjaarsvergadering van 20 maart van het district Zee land. dwingt tot ingrijpen. Er wordt een serieuze poging on dernomen om de terugloop in het aantal wedstrijden en de deelname daaraan een halt toe te roepen. Daarbij is het niet zó verrassend dat de tijdens de najaarsverga dering gevormde werkgroep een deel van de oplossing van het probleem heeft gezocht in wed strijden voor C-amateurs en/of trimmers. Op eerdergenoemde jaarvergadering werd de nood zaak van overleg met de catego rie 'vrije liefhebbers' immers al aangegeven. De werkgroep, die bestaat uit Rien Westveer uit Kapelle (bin nenkort de nieuwe districtsvoor zitter). Fons van Dorsselaer uit Hulst en Bert van Gils uit Vlis singen, pakte die zaak op. Na overleg met de trimfederaties ging er een brief naar de Zeeuws -Vlaamse comité's om naast de wedstrijd voor de A-categorie ook een wedstrijd voor de C- amateurs op het programma te zetten. Voor weinig geld hebben de or ganisaties een extra wedJ Dat moet toch aantrek, >3' zijn, is men van mening, i u* menwerking met Trimbeljf Midden Zeeland (TMZi Zeeuws-Vlaamse Wielt bond (die hun wedstrijden vaak onderbezet zagen i ki comité's nu misschien we. aantrekkelijk deelnemers worden aangeboden. Graauw, Heikant, Philip; Biervliet, Cadzand en t waarde zien er wel wat li hebben, naast de traditie koers, een wedstrijd voorC-; teurs (trimmers als dagrecn op de kalender geplaatst. Meer renners De werkgroep ziet in die een middel om de terugla het aantal wedstrijden tots te brengen. Daarnaast ma Michiel de Pooter en Ap Doelder uit Axel met de ling van een klassement o; groter peloton in de wedstii zelf. Het is de laatste jarer mers meer regel dan uitz; ring dat in de Zeeuws-Vla koersen amper twintig ver kers aan de start staan. Door de instelling van eenl sement (een eerder beproeft toen succesvol - middel] wachten De Pooter en Denl der de wedstrijden beter bei krijgen. „We gaan daar zeer nenkort met een aantal par (comité's. renners, de wiele eniging) over van gedachte: selen. Is er belangstelling dan gaan we op zoek naar: sors en werken we het plai der uit." „Maar er móet iets gebeure ders kent Zeeuwsch-Vlaanó straks alleen nog een klassieke wedstrijden en dwijnen de criteriums langz maar zeker van het wiel neel", aldus Ap den Doeldei van onze medewerker HULST - In het jeugdbiljarten blijft Hulst het bolwerk van Zeeuwsch-Vlaanderen. De be moeienissen van vooral Willy Brand hebben in het verleden al vele keren tot successen geleid. Ook nu weer lijkt het erop dat Brand een aardig talent heeft opgeleid. Vorige week werd de jeugdige Daniël Houwer uit Hulst in Kwadendamme ge westelijk kampioen derde klas libre. Zijn moyenne in de voorwed strijden en in de eindstrijd was voldoende voor pormotie naar de tweede klas. Bovendien mag Houwer op 13 en 14 februari deel nemen aan de strijd om het na tionaal kampioenschap, dat in Slagharen wordt gehouden. Binnen drie jaar is Daniël Hou wer opgeklommen van het laag ste niveau naar de tweede klas. Willy Brand, die voorzichtig is om nu al van talent te spreken, vindt ook dat Houwer „vrij snel is doorgebroken." „Hij is nog maar drie jaar bezig. Dat doet hij energiek en vooral serieus, maar het zal ook lastig worden om die opgang door te zetten. In de tweede klas loopt het moyenne tot 4.00. Hij zal nu dus meer dan 2.50 moeten spelen om zich te handhaven." Promotie Hoewel Houwer zich al in de voorwedstrijden van promotie verzekerde (in die partijen be haalde hij een gemiddelde van 2,56) noemt Brand het behalen van de gewestelijke titel een ver rassing. „Op die leeftijd (Houwer is 13) is het altijd moeilijk om een finale te spelen. Maar voor het jeugdbiljarten op zich is he: J1S,C tuurlijk een goeie zaak. We. ren niet ieder jaar een gewes lls ke kampioen af." Zelf blijft de jeugdige kampioen nuchter onder succes. „Ja, het gaat wel laatste tijd", zegt hij beschei „Ik begon alleen niet zo got het toernooi in Kwadendan maar ik dacht dat het vai wel goed zou komen. Dat gelukkig ook uit." h In korte tijd is Houwer dus kl] een opmerkelijke opmars gonnen. Dat resultaat heet bereikt met veel en vooi rieus trainen. Eén keer week gaat Houwer traini JBH in zijn woonplaats. krijgt hij thuis alle mogelij] !°rs den om zich te ontwikkelen. „We hebben thuis een staan. Ik kan dus regelm blijven trainen. Dat heb ik. laatste weken, als voorbereic op het kampioenschap, dan gedaan." Gewestelijk In de lagere klassen kende! niël Houwer in eigen omj weinig of geen tegenstand, won zowat ieder toernooi w aan hij deelnam. Mede daarc [tie was hij ook al enkele keren d|™ nemer aan een gewesl eindstrijd, maar de titel in dendamme was de eerste op dat niveau behaalde. Door het resultaat mag de stenaar nu dus naar van het nationaal kam] schap. „Natuurlijk ga ik trainen voor dat toernooi, de combinatie met school toch steeds moeilijker, school mag ik natuurlijk verwaarlozen." A ca .ra i«mb V( »nt b. r The tc: igeiEt 2 d. °P 4 fee te! Kiat. e die eluii «al Én j Én Daniel Houwer mag met zijn gewestelijke titel nu naar het nal naai kampioenschap voor jeugdbiljarters. foto Oscar van Be

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 42