MC Axel draait als nooit tevoren reskens tobbend uit de winter Meer concurrentie voor topploeg in bedrijfsvolleybal Peter Landa (19) herstelt nu snel van beenbreuk sport ■for van de Velde: ik vrees dat we weer niet kunnen spelen RES-competitie trekt nu vaak zo'n honderd crossers naar circuit in Smitschorre van onze medewerker Lucien Roelandt AXEL - Tien jaar geleden zag het er nog naar uit, dat voor Axel de motorcross-sport ver loren zou gaan. De MC Axel, die het motorcroscircuit in Smitschorre beheerde, kamp te met een zorgwekkende schuldenlast. Het voortbe staan van de club was plotse ling in gevaar. Dankzij de in zet enkele fanatieke aanhan gers floreert de motorcross- sport aan de voet van de wa tertoren echter nu weer als nooit tevoren. De club werd omgezet in de Stichting 'RES' (Recreatie Exploitatie Smit schorre) en de schuld van en kele tonnen behoort alweer ja ren tot het verleden. De MC Axel beschikt weer over een uitstekende accommoda tie. De nieuwe kantine, een loods om materialen in op te bergen en een compleet uitge rust EHBO-opvangcentrum zijn daarvan het beste bewijs. „Smitschorre is nu het enige motorcrossterrein in Zeeland met een hinderwet-vergunning van de provincie. Daar zijn we best een beetje trots op", zegt Cees Overbeeke, de 32-jarige voorzitter van het Axelse stichtingsbestuur. Ook de RES-competitie draait als nooit tevoren. De club kneep enkele jaren geleden nog de handen dicht als er der tig crossers aan de start ver schenen. Vorig seizoen kwa men er gemiddeld zo'n hon derd rijders aan het vertrek. De competitie is al lang geen on derling wedstrijdje meer tus sen crossers uit het Zeeuws- Vlaamse, maar een wedstrijd waarvoor de deelnemers uit Zeeland, Brabant en uit Belgie belangstelling tonen. Waardering Cees Overbeke en secretaris Omère Moorthamer zien dat als een waardering voor de mensen die zich tien jaar gele den niet lieten afschrikken door de schuldenlast. Cees Overdulve. sinds twee jaar voorzitter, nadat hij al een aan tal jaren als secretaris van de RES had gefungeerd: „We gaan de competitie, met uit zondering van de 80cc, splitsen in een prestatie- en recreanten -klasse. In de prestatieklasse worden de betere crossers on dergebracht. De recreanten zijn de crossers die pas begin nen. of die het crossen puur als hobby beoefenen." Omère Moorthamer. zelf ook nog actief als motorcrosser: VRIJDAG 15 JANUARI 1993 Cees Overbeke (links) en Omère Moorthamer: de motorcross-sport leeft weer enorm in Axel. „We verwachten dat de compe titie daardoor zowel voor de betere crossers als voor de min dere goden aantrekkelijker zal maken en dat het de veiligheid tijdens de wedstrijden zal ver hogen Het is tenslotte nooit leuk om in een wedstrijd van een kwartier een keer of drie gedubbeld te worden.' Om het competitite-element te vergroten heeft het RES-be- stuur tevens een promotie- en degradatieregeling ingesteld. Deze regeling moet er voor zor gen. dat de renners bij aanvang van het nieuwe seizoen weer in de juiste klasse terecht komen. Overbeke en Moorthamer zien de toename van het aantal deelnemers aan de RES-com petitie ook als een gevolg van de steeds strenger wordende milieu-eisen. ..Vooral wat ge luidshinder betreft, worden er hoge eissen gesteld. Je kunt te genwoordig geen cross meer organiseren op een braak lig gend terreintje. Ook in Belgie is men. zij het wel vijfjaar later dan in Nederland, veel milieu bewuster geworden. Vandaar ook dat er veel meer wedstrijd rijders uit Belgie naar onze wedstrijden komen Het ont breekt hun namelijk ook aan trainingsmogelijkheden in ei gen land." „We zijn gered door onze voor gangers, die de zaken tien jaar geleden rigoureus hebben aan gepakt", zegt Moorthamer. ..Het was een bewuste keus om de club in een Stichting om te zetten Als Stichting heb je na melijk bestaansrecht, als club niet Ik weet niet of we anders hadden overleefd. Er waren tenslotte mensen die ons hier liever definitief zagen verdwij nen." Cees Overdulve: „Om de ge luidsoverlast binnen de gestel de normen te brengen, moest het hele circuit worden inge graven en moesten er geluids wallen worden aangelegd. Ook dat bleek nog niet voldoende, zodat er ook nog een groene gordel met bomen moest wor den aangebracht. En ook een wasplaats voor de motoren moest aan speciale eisen vol doen. Dat koste niet alleen handenvol geld, maar ook ber gen werk." Dank zij de inbreng van een groot aantal vrijwilligers heeft de club dat uiteindelijk alle maal geklaard. „Dat geeft wel aan hoe de motorcrosssport in deze omgeving wordt beleefd. We zullen er mee moeten leven, dat er af en toe eens iemand bij de overheid aan de bel hangt om te klagen. Ambtenaren van foto Oscar van Beest de provincie komen een aantal keren per jaar controleren en zijn best te spreken over de maatregelen die wij hebben ge nomen Daarmee hebben we de overlast tot een minimum beperkt." Cees Overbeeke: „We streven er nu ook naar om elke twee jaar de vorm van de baan, zoals de springschansen en de boch ten in een andere vorm aan te leggen. Dat maakt het voor de crossers aantrekkelijk. En van de crossers moeten we het uit eindelijk toch hebben." Het stichtingbestuur bestaat behalve Cees Overbeeke en Omère Moorthamer verder uit penningmeester Paul Rottier en de leden Dien Hamelink, Jo- han van Cadsand en Jack de Feyter „Maar we weten ons ook gesteund door een grote groep vrijwilligers", zegt Cees Overbeke tot slot lonze medewerker lor Dooms jffEUZEN - Als de toestand de velden het toelaat wordt weekeinde in het amateur- IG! (bal, na een onderbreking een maand, de competitie fat met een inhaalprogram- pe vraag rijst dan ook: hoe jen de clubs uit de winter- Hoewel niet alle Zeeuws- ynse clubs in actie komen, ben de meesten alle belang een goed resultaat. Zo speelt tk morgen (zaterdag) in de 5te klas een belangrijke jswedstrijd tegen DOVO. VO werd in het verleden en- ekeren kampioen in de hoog- klas van het zaterdagvoet- Jwedstrijden van Terneuzen- Boys (uit tegen WHS) en fV (thuis tegen Bruse Boys) in in de derde klas van het za- lagvoetbal in het teken van legradatiestrijd. minder belangrijk voor de êrste plaatsen is zondag de ekderby in de derde klas tus- Breskens en Axel: twee ploe- die in het. verleden menig l op het scherp van de snede ben uitgevochten, erdagvierdeklasser Zaam- moet morgen op bezoek bij en in de zondag vierde klas er nog twee inhaalduels: Le- lorpse Boys-Sluiskil en RIA- S twee weken betrekkelijke tijdens de winterstop pakte ik begin dit jaar de draad top met de winst in het Soc- oemooi' een morele opste- dus. Na enkele oefenpartij en een trainingsweekeinde lomburg begint voor Hoek rgen weer het echte werk. Rinus Zegers is daarvan rtuigd, want de Hoek-trainer DOVO als een sterke tegen- nder met veel aanvallende geit )VO heeft drie goede spitsen anvallend een goed midden- Ik denk dat we daardoor gewezen zullen zijn op de nter, want dat word je door ;e tegenstanders opgedron- DOVO heeft nu eenmaal reputatie in het zaterdag- tbal." een slechte start (één punt vijf duels) heeft DOVO de e resultaten neergezet van clubs in de eerste klas. De ■guit Veenendaal staat in de ede periode bovenaan. Het tussen Hoek en DOVO leke Booy wil g bij Brugge onze medewerker [NEUZEN - Foeke Booy be rde vorig jaar nog tot de top ers van de Belgische voet competitie. Hoewel hij door ernstige blessure maanden- was uitgeschakeld, eindig lij in de top van de ranglijst beste schutters. Dit seizoen jrde Booy tot nu toe nog ar drie keer en kan hij ook echt op een basisplaats re en. De Friese spits heeft zijn uit dan ook al genomen: n het eind van dit jaar ver- ik bij Club Brugge." ;ens de speler zelf zijn er „te dingen gebeurd om nog op beslssing terug te komen." ,Die uitspraak heb ik niet en opwelling gedaan. Ik had een beetje waardering gere- d, gelet op mijn verdiensten, h blijf ik van mening dat gge een fantastische club is. irom zal ik niet natrappen." geen enkele club heeft zich irugge gemeld om naar de van Booy te vragen. Vooral zou wel eens het struikelblok inen worden voor de Neder- ier. Maar om ook volgend aen nog in Brugge te spelen, er „een goed gesprek moeten len", waarin bepaalde zaken it getrokken moeten wor- ,Als dat niet gebeurt, dan rek ik toch. Wel of geen an- club. Maar zo lang ik onder tract sta. zal ik alles voor gge geven." ie tijd moet Club Brugge ook alle zeilen bijzetten om mi- aal verzekerd te zijn van Eu- ees voetbal. Daarom was de rinmng van vorige week op 1-2: onder meer door een fer van Foeke Booy) zo be- lijk. hebben talent genoeg om te plaatsen voor Europees :bal. Tot nu toe hebben we los zand aan elkaar gehan- maar daar lijkt nu verande- in te komen." 29 41-14 id.Luik 18 11 3 4 25 36-24 Mechelen 18 11 0 7 22 32-22 egem 18 9 4 5 22 47-26 Gent 18 9 4 5 22 30-20 i Brugge 18 9 4 5 22 22-15 4 20 28-20 Kerp 18 9 1 8 19 43-32 rleroi 18 8 3 7 19 31-28 eren 18 7 5 6 19 19-22 :e 18 7 4 7 18 28-27 Brugge 18 6 4 8 16 40-42 iLuik 18 6 4 8 16 25-37 ingGenk 17 5 6 6 16 20-17 m.Ekeren 18 4 3 11 11 28-40 18 4 2 12 10 28-57 18 3 4 11 10 19-34 18 2 2 14 6 17-48 complete programma voor ko- d weekeinde: crdag (20.00): Antwerp-Beveren. Luik-Cercle Brugge, KV Meche- Waregem. Lommel-AA Gent. rleroi-Lierse ag (15.00): Boom-Standard Lokeren-Racing Genk. RWDM lerleeht. Club Brugge-Germinal ren geldt echter nog voor de eerste periode. Bij Hoek is Geert-Jan de Smet nog twijfelachtig van wege een liesblessure, terwijl Wim Zoetewey op wintersport vakantie is. Marino de Bie heeft deze week de training hervat. AZVV De trainerswissel bij AZVV (Paul van Kouteren voor Jan 't Gilde) zou tegen Bruse Boys voor een schokeffect moeten zor gen. Ook Jacco de Koeijer is er van overtuigd dat AZVV nog kans heeft om de degradatie te ontlopen. „De spelers moeten de oorzaak ook bij zichzelf willen zoeken. Het is gemakkelijk om alles in de schoenen va.i de trai ner (Jan 't Gilde) te schuiven. Het schortte vooral aan de men taliteit", vindt hij. De Koeijer denkt dat de mees ten met een schuldgevoel zitten, zodat ze tegen Bruse Boys een goede prestatie willen neerzet ten. „Zelf heb ik tijdens dit sei zoen acht weken niet kunnen spelen. Ik heb echter alle ver trouwen op een goede afloop. Het is zaak om Tonnie en Jacob van den Berge uit de wedstrijd te houden. In Bruinisse hebben zij ons de das omgedaan", verze kert hij. De debuterende trainer Paul van Kouteren begint met een voltallige selectie aan zijn eerste competitiewedstrijd met AZVV. Terneuzense Boys Voor Terneuzense Boys valt er in de uitwedstrijd tegen WHS nog wat goed te maken. In het begin van de competitie ver speelde de ploeg van trainer Cees Pladdet op eigen veld te gen WHS een 2-1 voorsprong te gen tien man. WHS won uitein delijk nog met 4-2. „Het zal moe- lijk worden om dat even recht te zetten, maar belangrijk is wel dat we niet verliezen. Ik denk dat de spelers van die eerste wedstrijd hebben geleerd. We moeten in dit stadium de pun tjes bijeen zien te smokkelen", stelt Pladdet vast. Bij Terneuzense Boys staat Ak- ke Ganpat na advies van de Bel gische dokter Martens voor drie weken buitenspel. Doelman Ka- rel de Jonge (knieblessure) is eveneens onzeker en Jaap Pijpe- link is niet op tijd terug van een wintersportvakantie. De voor stopper overweegt echter om eerder terug te keren voor het van onze medewerker TERNEUZEN - Het overwicht dat de volleybalploeg van Dees in de hoogste klas van het Ter neuzense bedrijfsvolleybal (Be- vobo) vaak met een titel onder streepte, heeft ertoe geleid dat de concurrentie zich is gaan versterken. Kampioen Lichtland heeft vorig seizoen Frank Audenaerd aan de selectie toegevoegd en on langs ook Voorwaarts-speler Roegiest ingelijfd. Bij Stunt Markt maakte Eric de Gucht de ze week. na twee jaar wegens een blessure te zijn uitgeschakeld, zijn rentree en Dees ziet in Mare Boone de opvolger van de zwaar geblesseerde Ko de Ruijter Die Nevobo-versterkingen hou den het peil hoog. maar sommi gen moeten toch nog even warm draaien. Oud-spelverdeler De Gucht bijvoorbeeld, die niet kon verhinderen dat tegenstander Lichtland met de 3-1 winst van het veld stapte. Bij Lichtland kwam de pass beter aan. waar door scherper kon worden aan gevallen. Dat loonde: 15-0 (in acht minuten), 3-15 (concentra tieverlies en daardoor nogal wat misverstanden), 15-4 en 15-4. Dees haalde de 3-0 overwinning op Broodje Ben vooral op een uitstekende eerste bal. Daar door kreeg de tegenstander zijn aanval maar zelden op gang en werd met 15-9,15-3 en 15-7 kans loos uitgetikt. In de lagere klassen zijn Deltan 1 en VC Notabene (beiden na pro motie). Dow 2, Havenschap en VVM uitstekend gestart. Aster liet zich. na vorige week bij de start van de voorjaarscompeti tie al niet te zijn opgekomen, ook nu met zien. De Bevobo-organi- satie denkt aan een schorsing als de ploeg volgende week zon der opgave van redenen weer niet verschijnt. Uitslagen ABN/AMRO-Scharmga 3 1-2; Haven- schap-VC Schelde 2-1: Gemeente 2- Lichtland 4 1-2. Deltan 3-Bliek Vos 0-3, ING Bank-Dow 2 1-3, Aster-I'SV 2 0-3 (regl.l; Lichtland 3-Dees 3 3-0: B.& S -VVM 1-2; Broodje Ben-Dees 0 -3: Scharmga 1-PTT Post 2-1. Beldo- Dees 2 2-1. Dow 3-NHI 1-2. Stunt Markt-Lichtland 1-3: Zeevla-PSV 1 2 -1: Rabobank-Deltan 1 0-3. Gemeen te 1-Deltan 2 3-0. De standen: IA Dees 2-6. Lichtland 1-3; Licht land 2 1-2; De Pooler 1-2. Broodje Ben 2-2; Stunt Markt 2-2. Dow 1-0 1B: Scharmga 1 2-4; Neelemans 1-3: PTT Post 2-3; Zeevia 2-2; PSV1 1V V. 1-1; Scharmga 2 1-0. 2A. Dow 2 2-5; Deltan 2-5. Beldo 2-3, Dees 2 2-3. ING Bank 2-3; De Hoop 1 1; Rabobank 1-0 2B: NHI2-5, Gemeente 1-3; Deltan 2 2 -3; Philips 1-2; Dow 3 2-1. PSV 2 1-0; Aster 2-0 3A Havenschap 2-5. Lichtland 3 1-3; VC Notabene 1-3; Scharmga 3 2-2; VC Schelde 1-1; ABN AMRO 11 Dees 3 2-0 3B Lichtland 4 2-4; Bliek 8t Vos 1-3. Dellan 3 2-3. WM 2-3: Gemeente 2 l- 1: B S 1-1. Voorwaarls/Wim de Waal 1-0. Axel Volgens doelman Tonnie Gom- mers zal Axel zich tegen Bres- kens met zomaar gewonnen ge ven. „Als we ons nu al neerleg gen bij de degradatie, dan zijn we niet goed bezig. We hebben best oog voor de realiteit, maar we kunnen in de laatste tien wedstrijden nog goede resulta ten neerzetten. Dat houdt ook deze groep bij elkaar. Je moet tenslotte ook aan het volgend seizoen denken." Bij Axel ontbreken Jack Schel- leman en Alexander de Visser vanwege een schorsing. Daaren tegen hoopt Leo Bracke (hij is fit verklaard) tegen Breskens zijn eerste competitiewedstrijd van dit seizoen te kunnen spelen. Peter Landa is na een halfjaar weer enigszins hersteld van de been breuk die hij opliep tegen Steau Boekarest. foto Oscar van Beest Speler van Hoek weer in training van onze medewerker HOEK - Het moet voor een ta lentvolle jeugdvoetballer bij Hoek langzamerhand onbegon nen werk zijn om voor een plaats in het eerste elftal te knokken. De zaterdagciub staat of valt namelijk bij het voeren van korte termijn-politiek. Elk jaar wordt een aantal spelers van buitenaf aangetrokken om het beoogde niveau te kunnen garanderen. Voor aanvang van dit seizoen telde de selectie bij voorbeeld 22 spelers, van wie precies de helft pas was aange trokken. Het is duidelijk dat het beleid van Hoek niet veel ruimte laat voor het inpassen van eigen kweek. Het gebeurt dan ook maar zelden dat een jeugdspeler 'vanwege de enorme concurren tie de doorbraak kon forceren naar het eerste elftal. Toch heeft de eersteklasser met Peter Lan da sinds jaren weer eens een ta- lentveolle speler in eigen gelede ren. Vorig jaar mocht de jeug dige Landa al eens proeven van het grotere werk bij wedstrijden in de tweede klas. Hij wist dit jaar vooraf al dat een basisplaats voorlopig i niet voor hem was weggelegd. Na een ge sprek met trainer Rinus Zegers bleek, dat hij genoegen moest nemen met een plaats het twee de elftal Wel zei de Hoek-trainer dat de inmiddels 19-jarige Lan da voldoende kwaliteiten heeft om mettertijd door te breken Peter Landa had zich dan ook voorgenomen er dit jaar alles aan te doen om zich in de kij kei- te spelen. Hij was na het gesprek niet eens teleurgesteld. Hij wist dat 'zijn tijd' nog wel zou komen Landa rekende er op af en toe eens in te vallen of te mogen spe len in een oefenwedstrijd Beenbreuk In de eerste oefenwedstrijd te gen de profvoetballers van het Roemeense Steaua Boekarest mocht Landa tot zijn eigen ver bazing in de basiself starten. Maar hij zou aan die dag (28 juli 1992) niet al te beste herinnerin gen bewaren. Landa liep bij een botsing een breuk in het boven been op. die hem maanden bui tenspel zette. Landa herinnert zich nog alles. „Ik wilde de bal langs een tegen stander tikken, maar ik sprong ook op om een sliding te ontwij ken." De Hoek-speler kwam tij dens dat duel met de ex-interna tional Iovan (enkele jaren gele den nog de directe tegenstander van Marco van Basten in de fi nale van de Europacup li met zijn volle gewicht op het linker been. „Ik voelde pijn aan de boven kant van mijn knie. maar het bleek later een breuk boven mijn knie te zijn. Het heeft drie kwar tier geduurd voordat ik naar het ziekenhuis in Terneuzen kon worden vervoerd" weet hij nog. Inmiddels vordert het herstel. Landa heeft gekozen voor een rustige opbouw. Dankzij fysio therapie. krachtoefeningen en enig loopwerk is het herstelpro ces versneld. ..Ik ben eind november met looptraining begonnen Nu train ik op dinsdag meestal bij de eer ste selectie en donderdag bij de tweede trainer: Jaap Goossen. Ik doe het nog rustig aan. Partij tjes spelen is er eigenlijk nog niet bij Ik hoef me ook met zonodig te forceren, want ik weet dat ik dit seizoen als een verloren jaar kan beschouwen." Jeugdbeleid Peter Landa is niet alleen een ta lent. maar ook een vechter die er kennelijk alles voor over heeft om het eerste elftal van zijn club te halen „Bij Hoek wordt helaas geen aandacht aan de jeugd be steed. Ik heb mezelf twee jaar ge leden naar omhoog moeten knokken. Ik had bij de A-junio ren niets meer te zoeken Daar om ben ik op eigen initiatief bij het tweede elftal gaan trainen, anders was ik in mijn ontwikke ling stil blijven staan Voor volgend jaar ziet de MEAO -leerling aan het Westerschelde- college in Terneuzen best per spectief. Hij denkt er nog niet over om Hoek vanwege de grote concurrentie i te verruilen voor een club van lager niveau. Vol gens Landa is er niets te verlie zen. „Ik heb ambitie en ik wil zo hoog mogelijk spelen Ik weet dat dit seizoen een stilstand in mijn ontwikkeling is geweest. Jammer, want ik vond zelf dat ik in vorm was Ik was ook net gese lecteerd voor Jong Zeeland Peter Landa hoopt ooit een vas te plaats af te dwingen in het eer ste elftal van Hoek Hij houdt zich vast aan spelers als Geert- Jan de Smet en Arjan Tollenaar. „Zij zijn ook pas later doorgebro ken. Als ik 22 ben en ik sta er dan nog niet in, dan kan ik altijd nog een stapje terug doen.' belangrijke degradatieduel. WHS en Terneuzense Boys staan met evenveel punten op de voorlaatste plaats. Breskens Breskens wordt dit seizoen ge plaagd door problemen met de accommodatie. Het hoofdveld is al maanden niet bespeelbaar. Dat kost de club geld: geen toe schouwers, dus geen entreegel den en ook geen kantine-inkom sten. Slechts vier keer werd er dit seizoen een thuiswedstrijd op Baersande gespeeld. Ook trainer Cor van de Velde is ten einde raad. „Ik vraag me af hoe we uit de winterstop zullen komen. We hebben naar alternatieven moe ten zoeken om te kunnen trai nen, want op onze eigen accom modatie konden we niet terecht. Oefenwedstrijden werden uit ge speeld. Ik hoop dat we tegen Axel kunnen spelen, maai- het doorgaan van de wedstrijd schat ik op een waterkansje." Een pluspunt is dat Van de Vel de tegen Axel weer bijna over al le spelers kan beschikken. „Jac- ky Jacobse moet in februari ge opereerd worden en is heel dit seizoen al uitgeschakeld Van Leeuwen is herstellende en voor de rest zijn we vrij van blessures en schorsingen. Axel wordt een moeilijke tegenstander. Ze gaan al uit van degradatie en kunnen dus vrijuit voetballen. Voor ons telt alleen de winst, zodat we daardoor de aansluiting met de middenmoot krijgen", conclu deert de Breskens-tramer Cor van de Velde haalt nog even de laatste uitwedstrijden tegen BSC en Virtus voor de geest. „Toen heeft de ploeg goed ge speeld, maar de laatste wed strijd dateert inmiddels van be gin december. Er valt dus voor het treffen tegen Axel weinig over te zeggen." Vierde klas Zaamslag speelt eigenlijk een probleemloos seizoen en treft in SPS een tegenstander van gelijk formaat. In de vierde klas van het zondagvoetbal kan RCS wel licht goede zaken doen tegen hekkesluiter RIA Bij winst in Westdorpe komt RCS op gelijke hoogte met Steen. Sluiskil kan bij een overwinning in en tegen Lewedorpse Boys aansluiting behouden met de top. Het programma: Zaterdagvoet- bal: Eerste klas" Hoek-DOVO. Derde klas: AZVV-Bruse Boys en WHS-Tern. Boys. Vierde klas: SPS-Zaamslag. Zondagvoetbal: Derde klas: Breskens-Axel. Vierde klas: RIA -RCS en LEBO-Sluiskil. Beker: zaterdag HVV24-RBC 2. Alle wedstrijden beginnen om 14.30 uur. foto Oscar van Beest Cor van de Velde: ik vraag me af hoe we uit de winterstop zullen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 41