ÏJitbannen C-wapen dichterbij PZC PZC Serviërs gaan n Bosnië door net zuiveringen Weizmann presidentskandidaat Brits vliegkampschip op post voor Adriatische kust }vdA en VVD willen Jlat bevelhebber andmacht zwijgt Maij: voor 11 van 18 vuurtorenwachters op Wadden ontslag binnen- en buitenland - Nederland tekent in Parijs verdrag tegen chemische oorlogsvoering o/A tl /h S\ Britten kunnen enkel maar raden naar 'bandje' van Charles VRIJDAG 15 JANUARI 1993 sv: an onze correspondent tRIJS - Nederland voegde ut iel' donderdag tussen de ruim nis 20 landen, waaronder Rusland ij n de Verenigde Staten, die in 'iü jrijs het verdrag tegen ge- !f;: ruik. bezit, verspreiding en r,; ruduktie van chemische wa ns tekenden. Daarmee wordt wr het eerst in de geschiede- één klap een volledige ca- tgorie massavernietigingswa- ns in de ban gedaan. Het ver- ag wordt in 1995 van kracht. ^et alle landen die zeker of" 8 arschijnlijk C-wapens bezit- m hebben het verdrag gete- 7, »nd Irak bijvoorbeeld was een Mi wallende afwezige in Parijs, Bq enals veel landen van de Ara- >e: n IN HAAG (ANP) - PvdA en D in de Tweede Kamer vin dat luitenant-generaal Ojfcuzy. bevelhebber van de 58 idstrijdkrachten, moet op- uden met het publiekelijk en van uitspraken over zaken arover de politiek moet be- bscn. tui uzy sprak zich donderdag- ïtend voor de NCRV-radio uit n4en militair ingrijpen in het Drmalig Joegoslavië. Het dA-kamerlid Zijlstra vindt minister Ter Beek (Defensie) èjlgoed aan zou doen Couzy dui- ijk te maken wat wel en niet n. uzy zei dat militair ingrijpen iet voormalig Joegoslavië on- igelijk is omdat het land al- ïet n geschikt is voor guerrilla- ad üviteiten, en daar zijn volgens n de Westerse strijdkrachten 41 t op berekend. Hij zei te vre- ivoor een tweede Vietnam. *stra vindt dat iemand die zo it bij de politieke top staat Couzy er niet verstandig aan rek dit soort uitspraken publie- I3i ijk te doen. Zo'n functie nu eenmaal met zich mee men zich terughoudend op- ]t, aldus Zijlstra. k het VVD-kamerlid Blaauw dt dat Couzy zich moet ont- bische Liga'. Die heeft haar 22 lidstaten geadviseerd het ver drag niet te tekenen zolang Is rael het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens niet heeft onderschreven. Ook Syrië en Libië, die ervan worden ver dacht chemische wapens te be zitten. blijven weg. Desondanks hebben enkele Arabische lan den laten weten dat ze het ver drag wel zullen tekenen. Iran. Algerije. Marokko en Tunesië hebben dat al gedaan. De drie zwaarst bewapende lan den van het Verre Oosten, Chi na. India en Pakistan, hebben toegezegd het verdrag te teke nen. Het is daarentegen nog vol strekt onduidelijk of landen als IREB (GDP/DPA) - Alle in- mationale protesten en drei- ienten ten spijt zetten de an Dis stoort ;*kh aan blad 3ï|oor militairen !N HAAG (ANP) - Het SGP- feede-Kamerlid Van Dis is nieuw in de pen geklommen aanstotelijk naakt. Hij It het totaal verwerpelijk thet ministerie van defensie ewerkt aan de verspreiding ^Jïnhet tijdschrift Playboy on- rea rde Nederlandse VN-troepen het voormalige Joegoslavië, ^bewindsman moet daaraan log middellijk een einde maken, Th, at zijn ministerie mag niet op 3.38 sten van de belastingbetaler werken aan de verspreiding hele of half-pomografïsche iden. aldus Van Dis donder- in schriftelijke kamervra- SGP-er kreeg eerder deze ek al nul op het rekest van Ter ).3(|ek in een andere klacht, waar hij zich ergerde aan een vol os hem godslasterlijke strip K)p Klepzeiker) in het solda- unaandblad Twintig. Hij eiste Ter Beek de verspreiding ahet blad zou stopzetten. Ter ek verwees hem echter naar vrijheid van meningsuiting adviseerde hem maar naar de hter te stappen. Advertentie Jnaf a.s. zaterdag 16 jan. Noord-Korea en Vietnam dat voorbeeld willen volgen Minister Kooijmans van buiten landse zaken sprak donderdag middag. nadat hij het verdrag namens Nederland had gete kend. van 'een historische dag'. Over de totstandkoming van het verdrag is bijna 25 jaar lang ge praat in Genëve. De onderhan delingen raakten in een stroom versnelling toen Irak in 1988 en houden van dit soort uitspra ken. Couzy moet adviseren maar beslissingen over al of niet mili tair ingrijpen aan de politiek overlaten. Blaauw zei het zat te zijn dat Couzy geregeld zijn me ning via de pers naar buiten brengt. Couzy kwam enkele maanden terug in opspraak door een door hem geschreven stuk voor de opiniepagina van NRC Handels blad waarin hij kritiek uitte op de snelle afslanking van de land macht. Op last van minister Ter Beek deed hij nog dezelfde avond dat het stuk in de krant verscheen een verklaring uit gaan waarin hij zijn loyaliteit je gens de politieke leiding van het ministerie van Defensie onder streepte. „Ik herhaal wat ik toen zei: Ge neraals zijn er om troepen te commanderen en niet om poli tiek te bedrijven", aldus Zijlstra. CDA-woorvoerder Hillen wilde geen commentaar geven op de uitspraken van Couzy. „Als ik een probleem heb met de gene raal. dan neem ik dat op met de minister. Ik voel er niets voor omdat via de media te doen. Wat de krijgsmacht nodig heeft is rust. in alle opzichten", aldus Hillen. Minister Kooijmans bij de ondertekening van het verdrag. Bosnische Serviërs het „etnisch zuiveren" in bezette gebieden in Bosnië kennelijk onverstoord voort. In de nacht van woens dag op donderdag kwam in de Kroatische plaats Novska een konvooi met 600 Moslims en Kroaten aan, die uit de omge ving van Banja Luka werden verdreven. Bij de laatste con trolepost waren zij door de Ser viërs eerst nog beroofd van hun laatste bezittingen, meldde de Kroatische radio. De nacht tevoren waren in Novs ka al 940 verdrevenen uit door Serviërs bezet gebied in het wes ten van Bosnië aangekomen. De EG geeft de Bosnische Ser viërs nog maximaal zes dagen de tijd om het Geneefse vredes plan te accepteren. Doen ze dat niet. dan zullen de republieken Servie en Montenegro aan een totaal internationaal isolement worden onderworpen. Dat heb ben de ministers van buiten landse zaken van de Europese Gemeenschap woensdagavond laat in Parijs besloten. „We zul len in geen geval nieuwe vertra gingstactieken tolereren", zei de Nederlandse minister Kooij mans na afloop Mocht een positief antwoord op het vredesplan uitblijven, dan zal de EG de Veiligheidsraad vragen om maatregelen te ne men. De ministers denken aan het afdwingen van het vliegver bod boven Bosnië en uit het to taal isoleren van Servie en Mon tenegro door alle toegangswe gen te blokkeren. Volgens minis ter Kooijmans is ook militair in grijpen een optie. De ministers hebben onderstreept dat er een speciaal internationaal ge rechtshof voor de in Bosnië be gane oorlogsmisdaden moet ko men. De Ark Royal bij het verlaten van de haven van Portsmouth. van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - Het Britse vlieg kampschip HMS Ark Royal stoomt op naar de Adriati sche Zee. Hiertoe heeft de Britse regering donderdag besloten. Het besluit kwam een dag nadat de eerste Brit se militair in Bosnië was ge dood. De Ark Royal heeft acht Sea Harrier-gevechtsvliegtuigen en 12 Sea King-helikopters aan boord. Het vliegkamp schip zal worden vergezeld door twee fregatten, twee hulpschepen en een groot op leidingsschip dat kan worden gebruikt voor mogelijke eva cuatie van de Britse grond troepen Dit schip, de Argus, heeft een groot helikopter- dek. Er zijn op dit moment 2400 Britse militairen in Bosnië. De regering in Londen vreest dat die militairen recht streeks bij de oorlog betrok ken raken. Dat kan gebeuren als het Bosnisch-Servische parlement het door de eigen president Karadzic geaccep teerde vredesplan verwerpt en de Veiligheisraad van de Verenigde Naties besluit tot militaire stappen tegen Ser vië. Geschut Minister van defensie Rifkind wees erop dat de vlooteenheid geen directe taak krijgt. De gevechtsvliegtuigen en heli kopters kunnen echter in ge val van nood Servische artil leriestellingen bombarderen. Aan boord van de Ark Royal bevindt zich ook een batterij 105 mm geschut die door een Sea King helikopter naar de troepen in Bosnië gevlogen kan worden. Dit geschut, dat wordt bediend door 389 man. zou de Britten in staat stellen Servische stellingen te neu traliseren De 20.000 ton metende Ark Royal is bewapend met lange afstands Sea-Dart-luchtdoel- raketten tegen eventuele aan vallen door Joegoslavische MiG's. Sea-Dartraketten. af gevuurd door een Britse tor- pedobootjager. schakelden tijdens de Golfoorlog een Iraakse Silkworm-raket uit op zijn weg naar het Ameri kaanse slagschip USS Mis souri. Volgens deskundigen houden de Britten ook een elite-een heid achter de hand die gespe cialiseerd is in oorlogvoering onder polaire omstandighe den. Deze eenheid, die ope reert op ski's, zou voor v~~- kenningstaken kunnen wor den ingezet. Minister Rifkind. die details van de operatie in het Lager huis bekend maakte, werd ge steund door de oppositiepar tijen Individuele Lagerhuis leden spraken echter hun vrees uit dat Joegoslavië een „Brits Vietnam" kon worden. K> I ^KERKSTRAAT 1 a !'4W ffilPPELBURG &0ON 0H&0-40T6T 'de voet van de Lange Jan. Sandags gesloten van onze correspondent TEL AVIV - De Israëlische Arbeiderspartij heeft donderdag de 68- jarige Ezer Weizmann gekozen als kandidaat voor de opvolging van president Chaim Herzog, later dit jaar. Daarmee staat het vrijwel vast dal de voormalige luchtmachtcommandant en minister de volgende president zal zijn. Weizmann ontving 52 procent van de stemmen, de voormalige Knes- set-voorzitter Shlomo Hillel 24 procent en de bekende vredesactivist Arieh Lovah Eliav 23 procent. Weizmann zei na zijn verkiezing dat hij bij uitstek geschikt is voor president omdat hij vijftig jaar „actieve ervaring" heeft in allerlei functies. „Ik heb samen met anderen een luchtmacht opgebouwd, dat betekent leiderschap. En dan is er de vrede met Egypte. Het ver baasde in die tijd velen van mijn vrienden dat ik in die richting ging. Maar ik deed het omdat Begin die richting insloeg en ook Dayan en niet te vergeten Sadat Ik kan verder successen laten zien in het za kenleven. En als ik op straat loopt, groet meer dan vijftig procent van de mensen me". De eerste president van Israël. Chaim Weizmann. was een oom van Ezer '89 gifgas gebruikte tegen haar eigen Kurdische bevolking. Het grote probleem tijdens de onderhandelingen was de vraag hoe toezicht moet worden ge houden op naleving van het ver drag. Daartoe wordt een nieuwe VN-organisatie in het leven ge roepen. de Organisation for the Prohibition of Chemical Wea pons (OPCWi. die in Den Haag gehuisvest zal worden. In 1995 moet die organisatie startklaar zijn. Volgens het verdrag gaan spe cialisten van de OPCW in de toe komst inspecties houden in che mische bedrijven en militaire in stallaties in de landen die het ak koord getekend hebben. Daar naast kunnen teams van de OPCW verrassingscontroles houden als er aanwijzingen of vermoedens zijn van overtredin gen. Een land dat toegang wei gert, riskeert sancties van de Verenigde Naties. De wereld zal overigens ook na 1995 nog enige tijd met chemi sche wapens moeten leven. Met name de Verenigde Staten en Rusland hebben dusdanig grote voorraden dat het jaren kost om ze op een verantwoorde manier te vernietigen. Landen die in het bezit zijn van C-wapens krijgen maximaal vijftien jaar de tijd om ze te vernietigen. FNV: onderzoek naar fusie Telegraaf/HDC AMSTERDAM (ANP) - De fusie commissie van de Sociaal Eco nomische Raad (SER) moet een onderzoek instellen naar de gang van zaken rond de overne ming van de Hollandse Dag bladcombinatie (HDC) door De Telegraaf. De vakbondbond Druk en Papier FNV heeft daar donderdag om gevraagd. Volgens de vakbond van grafici heeft De Telegraaf de fusiege dragscode van de SER overtre den. Het concern zou hebben verzuimd tijdig overleg te voe ren met de bonden over mogelij ke consequenties van de overne ming voor de werknemers. Ook heeft De Telegraaf volgens de vakbond onvoldoende inzicht gegeven in de financieel-econo- mische gevolgen en de gevolgen voor de pluriformiteit van de overneming. Siemens schrapt mogelijk 15.000 arbeidsplaatsen MUENCHEN (AP) - Hel Duitse Siemens AG zal dit jaar tussen de 10.000 en 15.000 banen schrappen. Dat heeft de direc teur van het elektronicabedrijf, Heinrich von Pierer, donderdag gezegd. In totaal werken bij Siemens 413.000 mensen. Bij de compu terdivisie alleen gaan 6.000 ar beidsplaatsen verloren. Het be drijf maakte melding van stij ging van de netto-winst met 2 procent in 1992. hetgeen beter is dan verwacht. Het snijden in de arbeidsplaatsen is echter nood zakelijk wegens de afnemende vraag naar computerappara tuur. Von Pierer voorspelde voor dit jaar een „langzamere groei als gevolg van moeilijker za- kenklimaat". Gasvondsten in Nederlandse Noordzee-sector PARIJS (KRF) - De oliemaat schappij Elf Petroland heeft twee gasvondsten gedaan in de Nederlandse sector van de Noordzee. De exacte omvang daarvan moet nog worden vast gesteld. Dit is donderdag be kendgemaakt door de moeder maatschappij van Elf Petro land. het Franse concern Elf Aquitaine. Een bron in blok K6a ongeveer 125 kilometer ten noordwesten van Den Helder leverde bij een proef 750.000 kubieke meter gas per dag. Dit duidt er volgens Elf op dat er mogelijkheden zijn voor exploitatie. De tweede vondst, 120 kilometer ten nood- westen van Den Helder gedaan in blok K6. was bij een test goed voor 700 000 kubieke meter per Shell Moerdijk: meer banen weg MOERDIJK (ANP) - Het aantal arbeidsplaatsen bij Shell Moer dijk wordt de komende jaren verder verminderd tot 790. In september vorig jaar liet Shell nog weten het aantal arbeids plaatsen te willen verminderen naar 850. Shell wil het verlies aan arbeids plaatsen opvangen door over plaatsing, outplacement en een afvloeiingsregeling voor oudere werknemers. Het bedrijf wil ech ter geen garanties geven dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Shell geeft als reden voor de re ductie de algehele malaise in de chemische industrie en ver plaatsing van een deel van het werk van Shell Chemie naar En geland. omdat vestiging daar goedkoper is. Camilla Parker-Bowles. LONDEN (DPA) - De sensa tionele bandopname van een met seksuele toespelin gen doorspekt telefoontje van de Britse kroonprins Charles met zijn vriendin Camilla Parker-Bowles is het gesprek van de dag in Groot-Brittannië. Maar naar de inhoud van de con versatie kunnen de onder danen van koningin Eliza beth II alleen maar raden, omdat op een uitzondering na geen enkele Britse krant het donderdag aandurfde de band woordelijk durfde af te drukken. Die ongewoon terughouden de opstelling van de pers. zo als ook vooral de anders be paald niet kinderachtige Sun, is het gevolg van de dreigende censuurwetten waarmee onder meer de pri vacy van het koningshuis beter beschermd wordt Donderdag werd het door de boulevard-bladen gevreesde rapport van Sir David Cal- cutt openbaar gemaakt met voorstellen om de persvrij heid aan banden te leggen. Daarin wordt geopperd een speciale gerechtelijke in stantie in het leven te roepen die de inbreuk op de privé- sfeer met geldboetes kan be straffen. die op kunnen lo pen tot een procent van de jaarlijkse winst van een krant. Ook kan het gebruik van elektronische afluister apparatuur en het fotografe ren met telelenzen van privé- terreinen strafbaar gesteld Een Australisch tijdschrift drukte woensdag als eerste de conversatie tussen de kroonprins en Camilla. de 44- jarige echtgenote van een of ficier. af. De tekst kwam ver volgens in kranten over de hele wereld terecht. Alleen de in Londen verschijnende „Daily Sport waagde het de inhoud van het gesprek woord voor woord te pu bliceren. De andere Britse kranten vroegen zich met name af wie de ..zeer goede" opname gemaakt heeft en waarom. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) is van plan elf van de achttien vuurtorenwachters die werk zaam zijn op de Waddeneilan den te ontslaan. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie donderdag bevestigd. Het plan is een onderdeel van de Grote Efficiëntie Operatie. De vuurtorenwachters houden zich volgens het ministerie meer bezig met gemeentelijke taken, waaronder assistentie aan ple ziervaartuigen. dan met rijksta ken. Als de eilanden de vuurto renwachters willen behouden. moeten de gemeenten hiervoor zelf betalen, aldus de woordvoer der Overleg hierover met de burgemeesters wordt vandaag afgerond. De zeven vuurtorenwachters van de Brandaris op Terschel ling behouden hun werk omdat zij verantwoordelijk zijn voor de totale verkeersbegeleiding in het Waddengebied, een typische rijkstaak. Als de burgemeesters de overige vuurtorenwachters niet willen betalen, zal voor hen naar een andere baan worden gezocht. Directie K. Scherphuis. W F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C van der Maas. hoofdredacteur commentaar, A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel 01150-94457 Hulst Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12 Tel 01140-14058 Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur: m het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandagt/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel 01184-84000. Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82,00. franco per post 105,00. per maand 29.00. automatische afschrijving 28.50. jaarabonnement 320.00. automatische afschrijving 319.00. jaarabonnement franco per post 405.00: losse nummers maandag t m vnjdag 1.50. zaterdag 2,00 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tanel. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3