Keuringsdienst zaad Goes blijft Zware storm vermoedelijk oorzaak ontsporen wagons PZC Marechaussees zijn mondiger geworden Staten voelen weinig voor meepraten over Rijn-Schelde delta Landbouwschap wil toekomstvisie locatie racecircuit Popfestival wacht op vergunningen Nieuwe formaties op Zeeuwse jazzdag provincie 11 gevolgen reorganisatie voorlopig beperkt VRIJDAG 15 JANUARI 1993 Er is de laatste jaren veel veranderd bij de Koninklijke Marechausse. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - De marechaus sees maken er grappen over. De Vlissingse wachtmeester eerste klas K. Leenstra stapt donder dagmiddag het kantoor van zijn commandant binnen. „Ik was om elf uur al klaar met mijn werk." C. J. Kosten, brigade commandant in Vlissingen, rea geert alert. „Oh, ik dacht om half elf." Ze hebben woensdagavond de actualiteitenrubriek Nova ge zien. De ietwat wrange grap is gestoeld op een opmerking uit dat programma. Een mare chaussee liet anoniem weten om elf uur 's morgens altijd al klaar te zijn en dan nog maar eens wat dingetjes uit te werken om de tijd te doden. „Zo is het niét", stelt Kosten vast. „Dat beeld is eenzijdig, op basis van enkele individuele geval len." Bij de marechaussees is de uit zending hard aangekomen. De sfeer bij het korps zou verziekt zijn. Onder personeel zou gebrek aan vertrouwen bestaan in de 'autoritaire leiding'. Kapitein A. Aarts van het district Zuid-Hol- land/Zeeland is verbaasd ..Dat is allemaal gebaseerd op een rapport uit 1988. Natuurlijk be staat er bij de marechaussee een hiërarchische structuur en niet alles wordt vantevoren uitge legd. maar dat is in het bedrijfs leven toch ook zo." De Koninklijke Marechaussee anno 1993 is niet meer de Ko ninklijke Marechaussee van ja ren geleden. Gedragsweten schapper en ex-marechaussee A. Draaisma publiceerde vijf jaar geleden zijn studie, waarop de reportage van Nova voor een belangrijk deel was gebaseerd. Al voor die tijd was binnen het korps een vernieuwingsproces in gang gezet Overlegstructu ren zijn opgezet. Een nieuwe bri gade-commandant moet een be leidsplan maken, dat hij zijn per soneel moet voorleggen ..En ze mogen erop schieten", zegt Aarts ..De marechaussees zijn ook mondiger geworden, meege groeid met de tijd." Vernieuwing „Overleg voeren is van essen tieel belang", maakt Kosten zijn standpunt duidelijk. ..Het perso neel moet via hun vertegenwoor digers hun specifieke belangen en inzichten kunnen inbren gen." Hij heeft direct na zijn aan treden in Vlissingen. eind 1992. een brigade-overlegorgaan inge steld. Leenstra is één van de leden. Hij is in 1976 bij de marechaussee gekomen en heeft het keurkorps zien veranderen. ..Als de leiding een zwarte streep trok, moest je daar over lopen", vertelt hij. „Datje door de praktijk werd ge dwongen weieens naar links of rechts af te wijken, maakte niet uit Dat is weg. Je kon vroeger beter geen eigen initiatief ont plooien. omdat dat moeilijkhe den kon opleveren. Eigen initia tief wordt nu juist gewaardeerd, maakt het werk veel leuker, en dan ben je heus niet om elf uur 's morgens klaar." Op Kostens bureau hangt een sticker met de jongste lijfspreuk van de Koninklijke Marechaus see. 'Kwaliteit, dat ben je zelf. met een uitroepteken erachter. Container combinatie In de PZC van 7 januari 1993 las ik dat in het havengebied van Rotterdam een proef wordt ge daan met een vrachtcombinatie van dertig meter, teneinde de in terne transporten in de haven te verbeteren Als men in het havengebied van Rotterdam de truckritjes wil halveren, kan ik er nog inkomen, maar verder staat dat men later ook naar Venlo zou willen rijden. Dan kunnen ze net zo goed naar alle voor de container bestemde plaatsen gaan rijden. De wegen zijn zeker nog niet vol genoeg! Als Venlo niet anders bereik baar was. zou ik zeggen je moet wel. Maar de rivieren en kanalen zijn er ook nog. En dan nog niet gesproken over het milieu. Wat zijn de kansen op ongelukken met zo'n combinatie. M. C. P. van der Linde mis Pieternella Molenwater 15 Breskens De weg In de PZC van 6 januari twee be richten waarvan één vervelend en één goed bericht. Wat is het jammer dat sommige ministers zich kennelijk niet rea liseren dat zij weliswaar veel macht hebben maar deson danks 'dienaren des volks' zijn. Anno 1993 blijft een weg waarop jaren gewacht is één maand on gebruikt liggen omdat ministers pas in maart tijd hebben de weg Bergen op Zoom-Antwerpen of ficieel te openen. Zou er in Ne derland en in Belgiè nou echt geen verdienstelijke ambtenaar- ies> zijn die dit namens hén zou kunnen doen? Goed was te lezen dat gs hun on zalig plan van bij sollicitatie voorkeursbehandeling voor vrouwen hebben laten varen. Want zo'n beleid zou rare konse- kwenties kunnen hebben Een voorbeeld De nieuwe PvdA- voorzitter ivoor velen een jonge hond) pleit voor meer ouderen in bestuursfuncties en geeft hier voor zinnige argumenten. Mo menteel wordt onder het motto: 'het oude vlees moet eerst op' veel kwaliteit en ervaring buiten spel gezet. Stel nu dat gs in een nieuwe vlaag van altruïsme zou den zeggen „60-plussers bij solli citatie voorrang" dan zou dat aardig, maar onverstandig zijn. Nee. kijk gewoon welk mens het meest geschikt is en van wie ma ximale inzet mag worden ver wacht. Wat zegt de Koran'' „Een heer ser die een man in een positie of ambt aanstelt terwijl hij onder zijn horigen een man telt die meer bekwaam is voor die taak zondigt jegens God en de staat". Lees in deze tekst voor 'man' mens en we zijn op de goede weg. I. Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen Racecircuit Rilland De beslissing of er een racecir cuit/themapark in de Anna Ma- riapolder bij Rilland komt. is na bij. Tot nu toe hebben bijna al leen tegenstanders, zoals milieu- en natuurorganisaties, hun stem laten horen. Ook buurgemeen ten laten zich negatief uit; mis schien omdat de kip met gouden eieren aan hen voorbij gaat? De Regio Zeeland/West Bra- band van de M.G. carclub. een van de oudste en grootste auto clubs van Nederland, zal zijn stem in elk geval laten horen. Mits in goede banen geleid i mi lieu/geluidsniveau/hoogte be bouwing enzovoorts) kan dit cir- cuifpark iets worden, waar Zee land trots op kan zijn. Econo misch gezien een gouden greep. Vraag eens aan de Drentenaren of zij hun beroemde en fantas tisch in het landschap passende TT circuit nog zouden willen missen. Ook de circuits van Zol der en Francorchamps in België zijn pracht voorbeelden van hoe het kan, of Engeland met zijn ra ce cultuur. Geluidsoverlast is re delijk beheersbaar. Meer lucht verontreiniging is ook zo'n ge makkelijke kreet. M.i gaat het bij snelheidsevenementen om kleine volumes. Rest mij de ge meenteraad van Reimerswaal veel wijsheid en realiteiteszin toe te wensen. Hans Geertse Weststraat l Koudekerke en u krijgt feen) 3 sterren kado Vliegvakanties, stedentrips, autoreizen. Voor al uw vakan ties kunt u terecht bij het ANWB Reisbureau. Daar bent u verzekerd van deskundig advies. En bovendien krijgt u bij boeking gratis een unieke cd. Met sterren als Joe Bourne, Maggie MacNeal en Thijs van Leer. Ga dus snel naar het ANWB Reisbureau. Boek vertrouwd. Boek bij de ANWB v4/VMb$ reisbureau Middelburg 01180-15155 Terneuzen 01150 - 17960 van onze verslaggever TERNEUZEN - Op het rangeerterrein van de Nederlandse Spoorwegen in Terneuzen is woensdagavond een locomotief zijdelings tegen twee stilstaande goederenwagons gebotst. Woordvoerder Braam van de NS vermoedt dat de zware storm van die avond de oorzaak is van de aanrijding. Twee kraanwa gens maakten donderdagochtend de geblokkeerde treinvakken weer vrij, zodat het treinverkeer, na enige uren vertraging, weer op gang kon komen. „De twee treinonderdelen stonden gerangeerd, toen zij waar schijnlijk door de felle wind verplaatst werden." aldus de em- ployée. De aankomende locomotief raakte de wagons aan de zij kant. waardoor deze ontspoorden. Alle drie de voertuigen liepen lichte schade op. Het treinverkeer kon donderdagochtend van acht tot twaalf uur niet rijden, omdat twee kranen van transportbedrijf Mammoet bij het opnieuw op de rails zetten van de treinstellen de drie baanvakken blokkeerden. Hierdoor liepen de ochtendritten ver traging op, maar in de loop van de dag werd de verloren tijd weer ingehaald. Het treinverkeer van Axel-Sas van Gent ondervond geen hinder van de ontsporing in Terneuzen. De Nederlandse Spoorwegen stellen binnenkort een onderzoek in naar de oorzaak van de botsing. Met behulp van twee kranen wordt een van de wagons weer op de rails gezet. van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij de staten van Zeeland bestaat grote twij fel over het belang mee te doen aan plannen voor de inrichting van de Rijn-Schelde delta. De vrees bestaat dat de nadruk te veel zal komen te liggen op de zeehavens van Rotterdam en Antwerpen en dat Zeeland voornamelijk zal worden be schouwd als een gebied waarin het goed recreeren is. Gedepu teerde L. Nederhoed-Zijlstra 'CDA, ruimtelijke ordening) kon de statencommissie econo mische zaken donderdag niet overtuigen van wat zij de meer waarde van het project noemde. De Rijn-Schelde delta bestrijkt zuidelijk Zuid-Holland, weste lijk Noord-Brabant, Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen en Antwerpen. Wat Zeeland betreft had de aan dacht beperkt kunnen blijven :ot de toekomst van het Wester- scheldebekken. maar de rege- nng heeft in de Vierde nota ruimtelijke ordening extra (Vi- rex) vastgelegd dat het hele ge bied tussen Rotterdam en Ant werpen diende te worden bezien. Dat spoort met de visie die de Kamers van Koophandel in zuidwest Nederland daarover al eerder heeft ontvouwd. Bij de in richting van de Rijn-Schelde delta moet het gaan om de so ciaal-economische ontwikke ling van het gebied. Daarvoor is een werkplan met een groot aan tal projecten voorbereid. Sceptisch D. Eveleens (PvdA) en J. Huis man (VVD) toonden zich zeer sceptisch over het voordeel voor Zeeland bij deelname aan de plannenmakerij voor de inrich ting van de Rijn-Schelde delta. Het sociaal-democratische sta tenlid zei te vrezen dat Zeeland een ondergeschikte rol zal spe len. „Wat is de kans dat we mee doen op een andere manier dan i als speeltuin voor het omringen de gebied", vroeg Eveleens. „Ik heb het gevoel dat we worden in gekapseld en ondergeschikt ge maakt aan grotere belangen. Zeeland raakt zo zijn eigenheid kwijt." Huisman vroeg Nederhoed-Zijl stra met grote vasthoudendheid wat zij nu precies verstond on der de meerwaarde van de in richting van de Rijn-Schelde delta. De gedeputeerde ant- Oscarvan Beest ten verlopen. Getracht wordt, de betrokken werknemers binnen de dienst een andere baan aan te bieden. Deze week zijn de medewerkers van de NAK's ingelicht over de voorgenomen reorganisatie. Het bestuur van de nieuwe stichting zal bestaan uit een voorzitter en acht leden. Twee leden verte genwoordigen de kwekers, twee de handel, twee de producenten en twee de gebruikers. Het stich tingsbestuur wordt bijgestaan door vier adviesraden. De nieuwe organisatie wordt geleid door een tweehoofdige directie AdvertentieI Boek nu bij de ANWB 'n 3, 4 of 5 sterren vakantie woordde: „De meerwaarde zit in het feit dat provincies, stads- en streekgewesten en grote ge meenten gaan samenwerken in plaats van elkaar te beconcurre ren. De meerwaarde is ook dat ruimtelijke ordening vanuit na tuur en milieu, economie en toe risme en recreatie wordt beke ken en dat alles grensoverschrij dend." Huisman was niet onder de indruk. „Gemeenplaatsen", was zijn oordeel. Oplossingen Eveleens had een andere voor stelling van de meerwaarde die een gezamenlijke aanpak van de inrichting van de Rijn-Schelde delta zou kunnen opleveren. „We maken slechte tijden door", merkte hij somber op. „Vergrij zing, schaalvergroting, vertrek kende instanties, bedrijven die in de problemen zitten. Het zou aardig zijn als we daar eens op lossingen voor zouden kunnen vinden." A. Saman (CDA) had een positie vere mening over de samenwer king binnen de Rijn-Schelde del ta. „Het is toch een goede zaak als wij met grote jongens als Rotterdam, Antwerpen en West- Brabant aan tafel kunnen zit ten", dacht hij. Een Nederlands-Vlaamse stuur groep moet leiding geven aan de nadere uitwerking van de Rijn- Schelde delta. Als Zeeland mee doet. is het de bedoeling dat Ne- derhoud-Zijlstra de Nederland se provincies in de stuurgroep vertegenwoordigt. Andere beoogde stuurgroepleden zijn burgemeester E. Nijpels van Breda, de Rotterdamse haven wethouder J. Smit en voorzitter R. de Bok van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. De be manning van Vlaamse zijde is nog niet bekend. Het is de be doeling dat de Noordbrabantse commissaris van de koningin F. Houben als onafhankelijk voor zitter optreedt. van onze verslaggever RILLAND - De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is tegen het plan voor een auto- en motorsportcentrum in de Reimerswaalse Anna-Maria- polder, zolang voor dit gebied ten oosten van het Schel- de-Rijnkanaal geen toekomstvisie bestaat. Daarbij is het van 'groot belang' dat de omliggende gemeenten en de provincies Zeeland en Noord-Brabant zich kunnen vinden in een dergelijke visie. De raad wijst erop dat planologische duidelijkheid ge wenst is voor zowel de grondgebruikers als het landin richtingsproject Agger. Ook is het noodzakelijk van meet af aan beide fasen van het plan in de procedure te betrekken. De eerste stap behelst de aanleg van een 72 hectare groot combinatiecircuit, de tweede een groot schalig sport- en attractiepark Volgens de gewestelijke raad roept de overeenkomst die de gemeente Reimerswaal met de Stichting Geluidpro- ducerende Sporten Reimerswaal wil sluiten, nog ver schillende vragen op. Het is nog onduidelijk of de uitvoe ring van het plan financieel is veilig gesteld. Daarnaast ontbreekt, meent het Landbouwschap, de garantie dat de ontsluiting van het circuitcomplex alleen via een aan te leggen toegangsweg loopt en met via plattelandswe gen Sluipverkeer door de polder is voor het schap met aanvaardbaar Verder vindt de raad dat de aanleg van het combinatiecircuit niet gepaard mag gaan met ontei gening van landbouw (gronden Overigens vraagt hij zich af of dit juridisch haalbaar is onze verslaggever ij GOES - De Goese vestiging van n Nederlandse Algemene Keu- n jngsdienst voor zaaizaad en ;r nflotgoed (NAK) wordt voorlo- ei .jggehandhaafd. Wel zullen bij 0: e dienst vermoedelijk enkele t fbeidsplaatsen verdwijnen. Het gaat om ongeveer vijf ba nen. Bij de NAK in Goes werken ruim zestig mensen. Daarnaast doet de dienst met enige regel maat een beroep op zo'n veertig part-time krachten. De NAK voert kwaliteitscontroles uit op zaaizaad en pootgoed van land bouwgewassen. Als gevolg van een toekomstige reorganisatie bestond geruime tijd onzekerheid over de toe komst van de Goese dienst. De vijf NAK's in Nederland - nu nog allemaal aparte stichtingen - gaan op in één stichting. Het be tekent dat een aantal (met name administratieve) activiteiten worden geconcentreerd. Dat heeft tot gevolg, dat bij de vijf diensten in totaal zo'n 25 van de ruim driehonderd volledige ar beidsplaatsen vervallen. Behal ve in Goes zijn er vestigingen in Buitenpost. Assen, Emmeloord en Ede. De bedoeling is dat al die vesti gingen in elk geval de komende jaren blijven bestaan. Het be stuur van de nieuwe organisatie krijgt echter de opdracht op kor te termijn een vestigingsbeleid vast te stellen. Dat leidt moge lijk ook tot een bundeling van de laboratoriumwerkzaamheden. Tegen die achtergrond acht di recteur buitendienst A. Maljaars van de NAK in Goes het uitge sloten. dat in de verdere toe komst een aantal vestigingen wordt opgeheven. Welke dat zijn en wanneer dat gebeurt, is op dit moment nog volstrekt onduide lijk. Geen ontslagen De NAK in Goes komt er nu nog met betrekkelijk weinig kleer scheuren vanaf Maljaars gaat ervan uit. dat Goes in het kader van de reorganisatie ongeveer vijf arbeidsplaatsen moet in leveren. De opzet is om dat zon der gedwongen ontslagen te la- fan onze verslaggeefster e UER1KZEE - De Stichting s Btachpop. die 3 juli op het ha renplateau in Burghsluis een «roots popfestival wil houden, beeft de vergunningen nog niet helemaal rond. Weliswaar is het fiat binnen van het waterschap, maar nu moeten de stuurgroep Oosterschelde en het consulent- schap natuur-, bos-,landschaps- ,1 en faunabeheer (NBLF) zich er i nog over buigen, omdat het ha- ji venplateau grenst aan de Oos terschelde. Het popfestival zou I op gespannen voet kunnen tf slaan met de natuurwaarden die daar van belang zijn. De plaatsvervangend consulent van het consulentschap NBLF. mg W. de Wilde. ziet. nogal wat haken en ogen aan het voorne men van de Stichting Beachpop, die 3 juli van 12.00 tot 22.00 uur sterren als Golden Earring. De Dijk en Lois Lane of Candy Dul- ferop het havenplateau wil laten spelen. Het lijkt De Wilde 'niet zo'n goed idee' aan de rand van de Oosterschelde een dergelijk evenement te houden. Hij kan ach voorstellen dat het 'langdu rige lawaai' schade aanricht aan de natuur, vooral ook omdat ge luid over water ver draagt. Het consulentschap beraadt zich net als de stuurgroep Oosterschelde binnenkort over de aanvraag van de gemeente Westerschou- n-en. De voorzitter van de Stichting Beachpop, Marco Verseput, kan zich moeilijk indenken dat de aanvraag wordt afgewezen. Zijn organisatie gaat ervan uit dat er men verstoring optreedt, omdat iet evenement maar tien uur duurt. Ook van auto's valt geen iverlast te verwachten, aldus van een medewerker MIDDELBUHG - De Zeeuwse Jazzdag - een inmiddels tradi tionele happening van en voor Zeeuwse jazzorkesten - wordt zaterdag 23 januari gehouden in de Middelburgse stadsschouw burg. Acht orkesten doen mee aan dit evenement van de Stich ting Jazz Aktiviteilen Zeeland (JASZ). Hoewel het aanbod van jazzorkesten in Zeeland niet erg groot is, is het de organisatoren toch gelukt enkele nieuwe for maties te contracteren. Ook de jeugd is present. Daar voor zorgen ondermeer de Feen Brothers (vier broers in de leef tijd variërend van 12 tot 21 jaar), maar ook andere orkesten heb ben jonge muzikanten in hun midden. Als extra bijzonderheid doet het Zeeuws Saxofoon Kol- lektief mee. een gelegenheidsfor matie van Zeeuwse saxofonis ten. In drie zalen wordt tegelijk muziek gemaakt. De Zeeuwse Jazzdag begint om 20.00 uur. De Salt Lake Jazz Band, een for matie van oude bekenden onder leiding van Ed de Poorter, bijt het spits af samen met Yonder come the blues, een versterkte bezetting van Champaign Char lie (respectievelijk in de foyer en Molenwaterzaal). In de foyer spelen verder achtereenvolgens de Original Jawari Haihepic Ro- toton Streetparade Jazzband onder leiding van trompettist Ronald Baljeu en de New Or leans Longfield Jazzcrackers. genoemd naar de leider van het orkest Marinus Jan van Lange- velde. Debuut In de Molenwaterzaal wordt het optreden van het uitgebreide Champaign Charlie-orkest ge volgd door een debuut van het Zeeuws Saxofoon Kollektief met de saxofonisten Frank Deurvorst, Rien Mondeel, Marij ke Poppe en Hans Hamelink, Leo van der Toorn. bas. Ruud Tollenaar, piano en Gerrit Kooger. drums. De Blue Jeans Big Band blaast de Jazzdag in de Molenwaterzaal uit. De Belgo-Dutch combination, een orkest dat is samengesteld uit Nederlandse en Belgische muzikanten van wie voorheen een aantal in de Pihama-band speelde, speelt onder aanvoe ring van de gitarist Tonnie Krij ger uit Terneuzen vanaf 20.30 uur in de Bolwerkzaal. Zij wor den om 22.30 uur afgelost door de Feen Brothers waarbij pia nist-leider Mark Feen wordt bij gestaan door zijn broers Paul (saxofoon en klarinet), Clemens (bas) en Matijs (drums). Een jamsession (aanvang 1.30 uur) waaraan alle muzikanten kunnen deelnemen besluit de Zeeuwse Jazzdag 1993. Verseput. Daar wordt netjes een parkeerterrein voor geregeld en de toegangsroute voert niet langs natuurgebieden bij de Schelphoek en de Plompe To ren. Bovendien vindt de voorzitter de stuurgroep en het consulent schap in zekere zin verwant met zijn stichting. „Zij komen op voor de natuur", aldus Verseput, „en wij voor de volksgezond heid." Zoals gemeld gaat de op brengst van het festival, waarbij op 5000 bezoekers wordt gere kend. naar het Aidsfonds. Dat zorgt samen met de GGD-Zee- land voor voorlichting. Het eve nement wordt gesponsord door niet alleen een frisdrankfabri kant, maar ook door een fabri kant van condooms. Het laboratorium van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 35