Nieuwe woonwijk Scherpenisse Verdriet om kledingbeurs s Tolhuisjes verdwenen Woning- en winkelcomplex aan Wijngaardstraat Goes Markt Middelburg voorbestemd tot uitgaanscentrum Lichtboei Zierikzee wil vleugels uitslaan streek 12 Ruimte tot het jaar 2010 voor zo'n 90 woningen VRIJDAG 15 JANUARI 1993 van onze verslaggever SCHERPENISSE - Ten oosten van Scherpenisse komt in de toekomst een nieuwe woon wijk. Het terrein grenst aan het dorp en heel't ruimte voor onge veer 90 woningen. De kern is daarmee tot het jaar 2010 voor zien van voldoende uitbrei dingsmogelijkheden. Naast de wijk wordt een stukje bos aan gelegd. Athans, dat zijn de be langrijkste aanbevelingen uit de ruimtelijke onlwikkelings- schets Scherpenisse die het da gelijks gemeentebestuur van Tholen presenteert. Het betreft een programma voor de periode van 1995 tot 2010. Nieuwe plannen zijn noodzake lijk nu binnen afzienbare tijd al le bestaande wijken zijn volge bouwd. Berekeningen leren dat Scherpenisse jaarlijks ongeveer zes nieuwe huizen nodig heeft. De toekomstige bebouwing sluit aan op het woongebied aan de Langeweg. In de nota staat dat het gaat om een aantrekkelijke en gunstig gelegen locatie. De bereikbaarheid van het dorps centrum is goed. evenals de aan sluiting op de provinciale weg. Bij de voorgestelde omvang van vier tot vijf hectare wordt reke ning gehouden met meer behoef te aan vrijstaande of half-vrij- staande woningen. Om geluidoverlast te voorko men is het noodzakelijk afstand te houden van de provinciale weg. Honderd tot honderdvijftig meter is daarbij gebruikelijk. Ook wordt in de ontwikkelings- schets gerept over eventuele aanleg van een geluidwal in combinatie met akoestische voorzieningen aan gevels van woningen. En onderzoek moet duidelijk maken of sprake is van bodemverontreiniging op het terrein van enkele boomgaar den. Het aan te leggen stukje bos, een zogeheten boomweide van zo'n vijf hectare, begint bij de Platteweg/Molenweg en ein digt in noordelijke richting bij de provinciale weg. Het uitbreidingsgebied Oost werd gekozen na bestudering van vier bouwlocaties. Uitbrei dingsmogelijkheden ten westen, zuiden en zuid-oosten van het dorp vielen af om uiteenlopende redenen. Het plan West is mede onaantrekkelijk omdat het te dicht in de buurt ligt van indus trieterrein Sint-Maartensdijk. Stankoverlast en geluidhinder kunnen problemen opleveren. De zuidelijke optie voldoet niet omdat de afstand tot winkels en andere dorpsvoorzieningen te groot is. En enkele nabijgelegen bedrijven veroorzaken mogelijk teveel overlast. Het terrein zuid-oost. komt niet in aanmer king vanwege een grootschalig akkerbouwbedrijf en de nabij heid van enkele kleinschalige veehouderijen. De commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Tholen bespreekt de nota woensdag 20 januari. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk begint 19.30 uur. van onze verslaggeefster COLIJNSPLAAT - De sloop van het tol-complex aan de aanzet van de Zeelandbrug is bijna voltooid. Op Oudejaarsdag rin kelde de kassa er voor de aller laatste keer. Zeelandbrug tol vrij: tolhuisjes overbodig. Ook de overgrote meerderheid van de tolgaarders kwam per 1 ja nuari 1993 op straat te staan. Het bekende silhouet van hun onderkomen - een gebouwtje met aan weerskanten een 'vleu gel' - is volledig verdwenen. De slopers werkten donderdag aan het verwijderen van de funda menten. De oprit naar de brug zal aan de Noordbevelandse kant een an der aanzien krijgen. Door het verdwijnen van de huisjes en de slagbomen, die vanzelfsprekend als snelheidsremmers fungeer den. zijn andere maatregelen no dig om de veiligheid te verho gen. De weg wordt versmald van vier naar twee rijstroken. Inha len wordt ter hoogte van de af slag naar Colijnsplaat en Kats onmogelijk. Op het voormalige Zeetexterrein aan de Wijngaardstraat worden 16 woningen en twee winkels ge bouwd. foto Willem Mieras Slopers verwijderden donderdag nabij Colijnsplaat de fundamenten v, de Zeelandbrug-tolhuisjes. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Vermoedelijk wordt nog voor het eind van deze maand begonnen met de bouw van zestien huurwoningen en twee zakenpanden aan de Wijn gaardstraat in de Goese binnen stad. Het complex komt op het voormalige Zeetexterrein. Het project wordt uitgevoerd door de bouwcombinatie Schrij ver bv uit Goes en Hillen Roo- sen uit Amsterdam. De kosten van het project bedragen onge veer 2.5 miljoen gulden. Direc teur W. Schrijver van het Goese aannemingsbedrijf verwacht, dat het nieuwbouwcomplex over een maand of tien kan wor den opgeleverd. Dan zal het wor den verkocht aan een institutio nele belegger of stichting. Vol gens Schrijver hebben zich daar voor enkele serieuze gegadigden gemeld. Namen wilde hij echter niet noemen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het uitgaan sleven in Middelburg zal zich de komende tijd verplaatsen naar de Markt. De horecagelegenhe den op het Damplein, eens het beoogde uitgaanskwartier van Middelburg, zullen hun aan trekkingskracht verliezen. De cafés op de Markt trekken veel bezoekers. De gemeente Middel burg is bereid bij een recon structie van de Markt terdege rekening te houden met de wen sen en mogelijkheden van de horeca-ondernemers. ..Het Damplein als uitgaanscen trum valt in de praktijk af", con stateert wethouder G B. Schoenmakers (ruimtelijke or dening). ,,Dat wil niet zeggen dat er geen mogelijkheden zijn om een café te drijven. Als de horeca rekening houdt met de strenge eisen rond het woon- en leefkli maat. kan ze nog best succesvol een kroeg draaiend houden.' Horeca-exploitant Kees Rijn meent dat het van de gemeente afhangt of het Damplein zijn aantrekkingskracht behoudt. Expositie van wandkleden en schilderijen van onze KRUININGEN - Geborduurde wandkleden en schilderijen. Twee Kruiningse kunstenaars exposeren met ingang van van daag drie maanden lang hun zeer uiteenlopende produkten in het gemeentehuis in hun woonplaats. Het duo vormt een wonderlijke combinatie. De maker van de wandkleden, T. van der Heijden, is de negentig ruimschoots gepasseerd. Kunstschilder M. Houtekamer staat daarentegen aan het begin van zijn kunstenaarsbestaan: hij is twintig en studeert aan de Academie voor Beeldende Vor ming in Tilburg. Van der Heijden begon in de oor log te borduren. Hij wendde tu berculose voor om aan werken voor de bezetter te voorkomen. Om toch iets om handen te heb ben sloeg hij aan het handwer ken. Hij keek de kunst af van zijn zusje Houtekamer stelt zijn (fi guratieve) schilderijen voor de eerste maal ten toon Burge meester A. Verbree verricht van middag om 17.30 uur de officiële opening van de expositie, die tot en met maart te zien is tijdens kantooruren. Zijns inziens kan dat bijvoor beeld door de terrasruimte uit te breiden op de plaats waar nu nog parkeerplaatsen zijn. Nu mogen de cafés op het Damplein maar een klein aantal stoelen buiten zetten. Volgens Schoen makers hangt toestemming van de gemeente af van de manier waarop de binnenstad veran derd wordt. Electro Feit is dat de Markt steeds meer een spilfunctie krijgt. De voor malige bioscoop Electro wordt waarschijnlijk op afzienbare ter mijn een café. Zowel Schoenma kers als Rijn. eigenaar van het pand en van het ernaast liggen de Seventy Seven, voelen echter niet veel voor 'meer van hetzelf de'. De toekomstige exploitant zal een zaak moeten beginnen die een nieuw publiek trekt. Schoenmakers denkt aan een soort grand café. „Iets voor niet-tieners en voor mensen die niet van house-muziek houden." Rijn houdt zich voorlopig op de vlakte. „Vóór 1 februari hopen we de onderhandelingen over de exploitatie afgerond te hebben." Schoenmakers en Rijn vinden beiden dat er iets moet gebeuren op de Markt. Rijn ziet wel iets in de uitbreiding van de terrassen, maar verwacht niet dat de be staande gelegenheden een aan eengesloten terras zullen ma ken Een filiaal van de ABN/AM- RO-bank onderbreekt boven dien de reeks cafés. Rijn: „Ik heb geen interesse in aankoop van de bank. Ik wil alleen Electro be houden als horeca-gelegen- heid." Overigens meldt mr A. Biemont. directeur van de sectie faciliteiten en personeel van de ABN/AMRO, dat er de komende jaren absoluut geen sprake van is dat de bank het pand verlaat. Volgens Rijn is de gemeente Middelburg verantwoordelijk voor de toekomst van de Markt. Die bepaalt welke bevoegdhe den de ondernemers krijgen en hoe de herinrichting van de Markt gestalte krijgt. Schoen makers vindt dat de gemeente in ieder geval iets moet doen aan de huidige situatie. „We zijn niet tevreden over de vele functies die het pleintje voor de cafés ver vult. Er zijn een paar terrassen, bushaltes, fietsenstallingen en het looppad naar de ingang van de bank loopt er ook nog tussen door. We moeten toch de Markt reconstrueren als we het cen trum autoluw willen maken. We nemen de plannen die de hore ca-ondernemers hebben, mee in de beslissing die we dan nemen over de veranderingen in de bin nenstad In de kledingbeurs van het Goese Leger des Heils gaat het niet alleen om de koopjes, maar ook om de sociale contacten. foto Willem Mieras Leger des Heils Goes sluit depot van onze verslaggeefster GOES - Ruim voor openings tijd leunt een groepje tegen de voordeur: vaste klanten van het Goese kledingdepot van het Le ger des Heils. Ze komen voor goedkope spullen èn voor een babbel. Het gesprek van de dag gaat over griep. „Meid. heb-ie nog steeds een hoofddoek om?", vraagt een grijsharige bezoeker bezorgd aan zijn buurvrouw. Zij klaagt: „Ik heb toch zo'n kou in m'n kop. Pillen, zalf. Niks helpt, 't Blijft bonken." Om standers raden haar aan te sto men. De vrouw zegt somber: „Da's niks. Boven zo'n bakkie met water." AOW-er M. Karelse uit Goes komt al jaren in de loods. Niet omdat het moet, maar voor de lol. Hij vindt het 'doodzonde' dat de vestiging van het Leger des Heils in augustus verdwijnt. „Voor mezelf vind ik het niet zo erg; ik heb m'n vrouw nog. Voor al voor alleenstaanden is het een ramp. Die komen hier niet alleen voor de kleding, maar ook voor hun sociale contacten. Ze zeg gen stuk voor stuk: wat zullen we dit missen." Wekelijks vinden tweehonderd bezoekers uit heel Zeeland en zelfs uit Zuid-Holland de weg naar de Leliestraat. Voor twee dehands huisraad, winterjassen, punt-bh's. trouwjaponnen, schoenen, riemen, stropdassen of ledikanten. De prijzen zijn laag. Een 'knap' poloshirtje of een degelijk streepjesoverhemd kost drie gulden, een blouse met tierelantijntjes komt op drie gul den vijftig. Exclusief goed Vaste kracht Bets Brakeboek keurt alle kleding die bij het de pot binnenkomt. Zo'n dertig procent gaat naar de 'winkel', de rest wordt verkocht aan een pro fessioneel sorteerbedrijf. Bets weet na vijftien jaar precies wat de klanten willen. „Met. versle ten goed moetje nie( aankomen. Verder loopt eigenlijk alles goed. Het is allemaal exclusief." Ze vindt het 'onbegrijpelijk' dat de loods dichtgaat. ..Het gaat juist zo goed. Onze klantenkring breidt zich nog steeds uit." Voor de toonbank staat een po tentiële koper. Hij meet de tail leband van een krijtstreep broek. Het komt overeen met de omvang van z'n middel. „Leg dit effe apart André". zegt-ie tegen bedrijfsleider André Mohr. Die is Bestuurlijke reorganisatie thema lezing A. J. Kaland KLOOSTERZANDE - Voorzit ter A. J. Kaland van de CDA- Eerste Kamerfractie houdt dins dag 19 januari vanaf 20.00 uur een spreekbeurt in Hotel Van Leuven in Kloosterzande. Kaland zet zijn denkbeelden uit een over de 'reorganisatie van het binnenlands bestuur' en de 'positie van de Eerste Kamer'. Dat gebeurt na de jaarvergade ring van de Hontenisser CDA-af- deling. het gewend om zo aangesproken te worden. ..Ze kennen me bijna allemaal Met naam en toe naam." Mohr werkt sinds zes jaar bij het Goese depot, In het najaar staat hij waarschijnlijk op straat. Het Leger des Heils heeft hem wel een andere baan aangeboden, maar: „Ik weet niet of ik dat doe. ik heb geen zin om te verhuizen." Addie de Leeuw uit Kattendijke - klant van het eerste uur - wil twee boxershortjesafrekenen. „Ik koop nooit nieuwe kleding. Ik snuffel hier drie keer per week in de rekken. Soms neem ik voor een spotprijsje de duurste merkkleding mee naar huis." Addie vindt het geen probleem dat de spullen eerder gedragen zijn door een ander. „In een win kel weetje ook niet hoeveel men sen jouw jas of rok hebben aan gepast." Ze komt er eerlijk voor uit dat ze naar het. Leger des Heils gaat. „Waarom zou ik me schamen? Ik doe het niet omdat ik geen geld heb." De Katten- dijkse weet nu al: „Ik zal de koopjes èn de gezelligheid mis sen." De invulling van het voormalige Zeetexterrein laat al geruime tijd op zich wachten. Tot groot ongenoegen van de direct om wonenden ligt het terrein waar vroeger de wasserij Zeetex stond al ruim driejaar braak. De afge lopen jaren sneuvelden diverse plannen om het terrein opnieuw te bebouwen, omdat beleggers op het laatste moment afhaak ten. 16 en 17 januari 1993 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Goes/Kloetinge: vrij. 18.00-zat. 19.00 uur: S. H. A. Duran, Lewe- straat 62, Kloetinge. tel. 01100- 31805. Goes/Kloetinge: zat. 19.00-zon. 23.00 uur: S. Buijs/ H. Slager. Jac. Valckestraat 3. Goes. tel. 01100-15462. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arends- kerke, Heinkenszand,Nieuw- dorp, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. J. Harten, Clara's Pad 12, Hein- kenszand, tel. 01106-1234. Heinkenszand e. o. vrij. 17.30- ma. 08.30 uur: C. T. Miermans, Kloetingseweg 3, 's-Heer Abts- kerke, tel. 01103-2089. Hansweert, Scliore en Yerseke, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: P. Pol derman, Zeeburg l, Yerseke, tel. 01131-3520. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Kruiningen. Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: A. Con- standse, Krabbendijke. tel. 01134-1444. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoede- kenskerke. 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek: W. J. Kronenberg, Molenstraat 15, Hoedekenskerke, tel. 01103- 1747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 19.00-zon 23.00 uur M. B. Rie- meijer, Kapelle, tel. 01102-41264. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Noordbeveland: Kortgene, Co lijnsplaat, Kamperland en Wis- sekerke: W. J. Klein Wassink, Colijnsplaat, tel. 01199-5304. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Zuid- en Noord-Beveland: R. F. Smit, Turfkade 3, Goes. tel. 06- 52771398. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: Geopend zat. 8.30-17.30 en zon. 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur. Apotheek de Spinne. De Spinne 11-62. tel. 01100-28228. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbedijke. B. J. Boer, Schuitweg 1, 's-Graven polder, tel. 01103-3050. Spreekuren zat. 08.00-09.00 uur (in Goes, Kaplle en 's Graven polder). Goes, Heinkenszand en Noord- Beveland: H. van Dijk, Simons- wei 2. Heinkenszand. tel. 01106- 1290 bgg 01100-20656. Biezelïnge: R. H. G. Aalfs, Hoofdstraat 2. tel. 01102-41783. Spreekuur zat. 10.00-11.00 uur. Yerseke e.o. Mevr. L. Huiskes- Cornelisse en S. Verhoeven. Mo lenlaan 24. Yerseke. tel. 01131- 2756. Wijkverpleging: Voor geheel Noord- en Zuid-Be veland via tel. 01100-51177. Verloskundigen: Goes: Vrij. 18.00-ma. 08.00 Mw. J. Stevens, van Hogend laan 24. tel. 01198-1186 Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensc P0°l St. Annaland en Scherpenis P'M J. H. E. Janssen, St. Maan; dijk, tel. 01666-4126. J-'be St. Philipsland en Nieuw V» Hft meer, vrij 18.00-zon. 23.001 van Doesburg, St. Phfr land, tel. 01677-2500 Poortvliet, Oud-Vosseni( Tholen en Scherpenisse: R de Smalen, Molenvlietsestn 11, Tholen. tel. 01660-2016. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. 01 2596. Weekendspreekuur Kalfsdamseweg 2 te Poortvivan Zat. van 8.30-9.00 uur en inT: len van 11.00-12.00 uur opBo: ZIE mark 10. ven] JTOC heel hele fiat 'maa jOos >sch( Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: 01100-51177. nog Winkeleigenaar betrapt inbrekei ZIERIKZEE - Eigenaar Vanó S. van een winkel aan de K pelstraat in Zierikzee heeft /ai de nacht van woensdag op d» derdag een inbreker betrapl zijn zaak. Hij werd tijdens de inbraak zijn slaap gestoord en beslo een kijkje te nemen in de wink De inbreker sloeg hierop op vlucht zonder iets mee te nem Tevergeefs heeft de politie in buurt nog naar hem uitgekeki In een hotel aan de Driekoni genlaan in Zierikzee werd der? de nacht ook ingebroken. E verdween een hoeveelheid sis eVe: retten. acl Auto belandt o vluchtheuvel als BRUINISSE - Bij een inhaalp bin ging op de Grevelingendamb \a. Bruinisse is woensdagmiddi ier een automobiliste uit Ouddts op een vluchtheuvel belhnd. Zij reed richting Oude Tonge; wilde een vrachtwagen inhale aar Te laat merkte ze op dat ev? org verder de rijstroken van elksi jee worden gescheiden door e? het vluchtheuvel. Daarop belandi |m zij met haar voertuig tegen k ove verkeersbord. De automobilis bleef ongedeerd, maar de nu riële schade was aanzienlijk. Controle op fietsverlichting KOUDEKERKE - De pofc heeft donderdagmorgen e controle op de verlichting fietsers gehouden aan de Mi delburgsestraat in Koudekerk Zestien fietsers werden bekeur Overigens bleek dat bij negent de tien fietsers de verlichtingvt in orde was. die die nel van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Buurt- en club huis De Lichtboei in Zierikzee staan, als het aan de directie ligt, grote veranderingen te wachten. De Lichtboei groeit in de Poststraat uit haar jasje en wil verhuizen naar de voorma lige christelijke scholenge meenschap aan de Huybert- straat. Ook zou De Lichtboei graag zien dat de activiteiten volledig worden gesubsidieerd door de gemeente. De Lichtboei, die dit jaar veertig jaar bestaat, kampt in de Post straat met ruimtegebrek. Direc teur R. Prager meldt dat de Lichtboei aanspraak maakt op zes lokalen in de voormalige christelijke mavo. Dat zou ide aal zijn, zegt Prager. Niet alleen omdat ze dan lekker de ruimte hebben, maar ook omdat de Lichtboei naar zijn smaak prima past in het multi-culturele cen trum dat de CSG moet worden. Het zou de eerste verhuizing zijn in het bestaan de De Lichtboei. Na de watersnoodramp vroeg de gemeente Zierikzee het Leger des Heils, onderdak te bieden aan dijkwerkers. Het Leger had alleen plaats in de Poststraat, waar ze zelf reeds samenkwam. De dijkwerkers ervaarden het gebouw als een Lichtboei, een baken in de zee - vandaar de naam, aldus Prager. Het Leger des Heils hield in de Lichtboei activiteiten voor jon geren en ouderen. Die werden in de loop der jaren uitgebreid. In 1970 werd begonnen met een peuterspeelzaal in de Lichtboei. Nu zijn er twee, één in het Miere- nest en één bij de Mosselboom gaard. Deskundigen Voor de officieren van het Leger des Heils werd het gaandeweg steeds moeilijker, het kerkdijk en het clubhuiswerk te combine ren. Het vergde veel tijd. en bo vendien vereisten beide secto ren andere kwaliteiten. In 1980 werd besloten, voor de sociaal- culturele activiteiten deskundi gen aan te trekken in de perso nen van R. Prager en T. van 't Le ven. koi De bie De iSCt Bij de Lichtboei hebben indjhel loop der jaren vele honderdf mensen een cursus gevolgd. D ici varieren van tekenen en schild; ren tot Technika 10-groepe van bloemschikken tot accG deon-spelen. Bijzonder van Lichtboei is, volgens Prager. het clubhuis ook ruimte kante den aan kleinschalige activtè ten. Hij denkt daarbij aan h 'creatieve cursusje' voor tw drugsverslaafden, een aant dat bij andere instellingen veeli onvoldoende is om iets voort kunnen ondernemen. Op de. zoals Prager het noemi 'mensen die het niet zo makte lijk hebben', zal het clubhui zich de komende jaren gaan toeleggen. Bijvoorbeeli door een werkgroep samen stellen van ouders van drugsve: slaafden, of door nog meer doen voor verstandelijk gehau dicapten, of door een project val justitie voor jonge wetsovertR ders onderdak te bieden. Subsidie De Lichtboei is een werkeenhei van de Stichting Welzij ns- en gr zondheidszorg van het Leger d; Heils en wordt daar gedeeltelij door betaald. Prager wil daar van af, zoals dat ook bij de 33 an dere instellingen is gebeurd te onder de Stichting vallen. 0j termijn zou al het sociaal-culw rele werk in zijn visie gesubsi i dieerd moeten worden door öi sc gemeente, die nu wel het- peuter speelzaalwerk volledig voor zijt pl rekening neemt. Hoewel de Lichtboei indirec verbonden is aan het Leger dö h. Heils, heeft zij evangeliserei nooit als taak gezien, al werk het maatschappelijk werk vol; le gens Prager wel vanuit het evan gelie. De directeur ziet als eea van de grote voordelen van dt banden met het Leger des Heils. dat hij in geval van nood een te roep kan doen op het 'giganc sche hulpverleningsnetwerk van het Leger. Het jubileum wordt gevierd ine een sponsoractie voor een kleine bestelwagen die medewerken van het Leger in Praag nodï hebben voor een project. Spon sors krijgen als dank hun naao op de auto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 32