Alleen lopen is te afstompend Burgeroorlog deed Ivanisevic bedaren Irma Heeren wil pieken op triathlon en veldlopen PZ. sport VRIJDAG 15 JANUARI 1993 De 25-jarige Irma Heeren is de atletiek en de triatlonsport in Zeeland ontgroeid. In drie jaar tijd heeft ze zich opgewerkt tot de beste veldloopster en triatlete van dit gewest. „In Zeeland heb ik geen concurrentie meer. Ik kan hier wel met de eer gaan strijken, maar sterker wordt ik er niet meer van." Haar prestaties van vorig jaar hebben Irma Heeren zelfs een plaats in de Nederlandse atletiektop opgeleverd. In 1993 krijgt de inwoonster van Middelburg de kans te bewijzen dat ze daarin thuishoort. Het eerste hoogtepunt van dit jaar wordt het NK-veldloop. 7 maart in Harderwijk. Vorig jaar eindigde ze als negende. ..Dit jaar ga ik daar pieken. Ik hoop op een plak. maar topatletes als Marjan Freriks en Carlien Harms gaan daar natuurlijk ook voor. Freriks klopte ik op oudejaars dag in Soest, nu is Harms het volgende slachtoffer." aldus de fanatieke Heeren. De combinatie van een volledige baan en een sportcarrière vindt de Middelburgse een uitdaging: „Ik wil aantonen dat het mogelijk is de top te bereiken met een 40- urige werkweek. Dat heeft ook te maken met het feit dat ik niet afhankelijk wil zijn van de goedwillendheid van een sponsor. Als ik minder zou werken zou ik met een sponsor in zee moeten gaan. Ik denk datje beter af bent zonder sponsor, die komen zo vaak hun verplichtingen niet na. Ik houd in dat opzicht toch wel van een beetje zekerheid, want ik zal ook eens moeten ophouden met topsport." Niette min gaat Heeren binnenkort toch om de tafel zitten met een aantal mogelijke sponsors, waaronder sportmerken als Ni ke en Reebok. Haar prestaties tot nu toe schrijft Heeren voor een belangrijk deel toe aan Niek Knol. Deze trainer/fysiotherapeut is in de Zeeuwse trainerswereld omstreden, maar dat heeft volgens de atlete vooral te ma ken met jalouzie. Knol begon in het najaar van 1991 een eigen atletiek/triathlonclub (Sporting Walcheren) en wordt door de meeste atleten zeer gewaardeerd. Ook door Irma Heeren. die twee jaar geleden te maken kreeg met de ene na de andere blessure „Niek Knol heeft me toen zo'n beetje uit de put geholpen. Hij zal je nooit iets opdringen, kan atleten ontzettend goed motiveren en stimuleren. Ik had vooral last van een chronische peesbles sure onder mijn knie. waardoor ik niet kon trainen. Dat kon ik niet verkroppen. Ik was chagrijnig." „Ik denk dat ik in die tijd mijn lichaam te zwaar belast heb. Dat heeft immers tijd nodig om aan de trainingsinspanning te wennen. Ik heb mezelf in die beginfase te weinig rust gegund. Ik was altijd bang om te weinig te trainen. Nu heb ik daarvoor schema's van Niek. daarin onderstreept hij heel dik de rustperiodes. Voor mij is het prettig een houvast te hebben, ik ben niet iemand die zomaar op het gevoel wat gaat doen. Ik ben zo bloedfanatiek dat ik het liefst alles achter elkaar doe." aldus Hee ren. Gezond Dat fanatisme en haar ijzeren discipline komen tot uitdrukking in haar daginde ling 's Ochtends om 5.00 uur loopt de wek ker af. die haar aanspoort tot opstaan en voorbereiding op de ochtendtraining Na het werk volgen een warme maaltijd en de avondtraining. Per week werkt ze twaalf trainingseenheden af. Om uiterlijk half elf wil Irma Heeren 's avonds weer tussen de lakens liggen. „Gelukkig hoef ik niet altijd voor mezelf te koken. Ik woon op mezelf, maar eet vaak bij mijn ouders, met wie ik een hele goede band heb Ze steunen me in alles wat ik doe. Bij hen staat er altijd ge zonde voeding op tafel. De laatste jaren heb ik me steeds meer aangewend goede voeding te nemen en ik voel me daar heel goed bij." „Die houding is langzaam zo gegroeid. Ik zag Leontien van Moorsel een keer op tv. Ze zei in dat programma dat ze nooit patat nam. Dat vond ik op dat moment overdre ven, maar naar gelang ik meer ging trai nen en beter ging presteren liet ik vette dingen steeds meer liggen. Inmiddels is het zover, dat mijn maag zich om zou draaien als ik iets vets zou eten. Je traint het gebak er wel weer af. zeggen ze dan Maar daar gaat het niet om. Ik leef voor mijn sport en daar hoort ook bij dat je goed op je voeding let. Ik ga ook nooit uit. rook niet, drink niet. Liever stop ik al mijn geld in mijn sport." Fiona van der Spek Irma Heeren; „Ik hoor nu bij de top en dat brengt privileges met zich mee. Ik geniet ervan als ik bij een belangrijke wedstrijd samen met een paar toppers een aparte kleedruimte foto Lex de Meester De winnares van het Nederlands kam pioenschap op 7 maart aanstaande is ver zekerd van de reis naar het Spaanse Amo- rebieta. waar 28 maart het WK-veldloop gehouden wordt. Ook de eerste drie van de landelijke cross-competitie mogen zich in Spanje gaan meten met de wereldtop. Irma Heeren acht de kans groot dat ze 28 maart aan de start verschijnt. „Ik heb de vorige crossen goed gelopen, nu alleen Breda en Uden nog." Maar niet alleen het crossen speelt in 1993 een belangrijke rol op Heerens sportka lender. „Ik had eigenlijk m'n piek op het Nederlands kampioenschap run-bike-run gepland, maar dat wordt 12 april gehou den. Als ik naar Spanje ga. heb ik eigenlijk te weinig tijd om me goed voor te berei den. Maar wie weet presteer ik toch nog goed." Tot nu toe deed Heeren alleen kwart- triathlons (1500 meter zwemmen, 40 kilo meter fietsen en 10 kilometer lopen). Dit jaar staan ook twee halve triathlons op haar schema. Deze dienen vooral als voor bereiding op Almere 1994. de eerste hele triathlon van Irma Heeren. Aan het eind van het jaar wil ze ook als voorbereiding op 'Almere' haar eerste marathon lopen. Welke dat wordt weet ze nog niet. Ook de kwart-triathlon in Turkije staat weer op het programma. Vorig jaar behaalde ze daar een verdienstelijke vijfde plaats. Ondanks haar goede prestaties in de cross competitie blijft de Middelburgse triath lons afwerken. Heeren: ..De afgelopen tijd heb ik onder veel druk gestaan. Er werd van me verwacht dat ik me toe zou leggen op het lopen, maar dat is te afstompend voor mij." Heeren weet nu wat ze wil: „In de winter hou ik me bezig met het crossen en in het zomerseizoen doe ik triathlons." Voor Heeren is dat de ideale combinatie. „Het loopwereldje is heel anders dan de triathlonsport. Dat werkt voor mij heel motiverend. Ik mis de afwisseling als ik al leen ga lopen. Triathlon is de mooiste sport die er is. En ook als triatleet kan ik in de top meedraaien, dus waarom zou ik er mee stoppen," verklaart ze haar keuze. Heeren ziet haar succes in de toekomst vooral op de halve en hele triathlon. „Ik ben geen zwemster, zal ik wel nooit wor den. dus op dat onderdeel verlies ik tijd. Op de lange afstand heb ik meer kans het tijdsverlies in te lopen. Om tot betere re sultaten op de korte afstand te komen, train ik deze winter mijn zwemtechnieken met trainer Theo Guillet." Het succes kent zijn eigen voordelen. „Ik hoor nu bij de top en dat brengt privileges met zich mee. Ik geniet ervan als ik bij een belangrijke wedstrijd samen met een paar toppers een aparte kleedruimte heb. ter wijl vijfhonderd andere deelnemers zich in een sporthal moeten omkleden. Ook de aandacht die ik in de pers krijg, vind ik fantastisch." Full-time baan De topsport combineert Heeren met een full-time baan als administratief mede werkster bij de Vlissingse gemeentepoli tie. Door haar werk is ze ook in contact gekomen met de atletiek. In 1989 deed ze mee aan een (l/6)triathlon van de rijkspo litie. waar ze toen nog voor werkte Ze fi nishte als eerste. „Na enkele triathlons bij de politie kreeg ik de smaak te pakken. Ik ben gestopt met voetbal en fanatiek ver der gegaan in de atletiek." verklaart Hee ren haar overstap. Tennisser Goran Ivanisevic staat bekend als lastig. Allereerst bij zijn tegenstander, die veelal niets anders rest dan bewonderend naar de aces van het Kroatische service-kanon le kijken. Maar de grillige Ivanisevic is ook lastig voor zijn directe omgeving en niet te vergeten zichzelf. Zo zelfs dat het lastig is om voor de huidige nummer vijf van de wereld, die maandag in Melbourne als één van de favorieten aan de open Australische kampioenschappen begint, sponsors te vinden. Zijn image is nog niet van dien aard dat bedrijven in de rij staan voor een con tract, erkent Paul Foortse, de Nederland se agent van het managementbureau Ti- Vi, dat sinds april vorig jaar de zakelijke transacties van Ivanisevic regelt. Veel on dernemingen vinden investeren in de 21- jarige staak, die in het verleden regelma tig op de baan in de knoei kwam met zijn emoties, blijkbaar nog te risicovol. Maar het driftkikkertje van weleer is vol gens eigen zeggen veranderd. Hij is niet meer het jochie dat eens tijdens de Euro pese kampioenschappen tot en met veer tien jaar zo te keer ging tegen de scheids rechter dat hij werd gediskwalificeerd en vervolgens drie maanden schorsing kreeg. Ivanisevic kent nu zijn verantwoordelijk heden. Coach Bob Brett was daarbij van grote invloed. Maar ook de bloedige bur geroorlog in zijn land en zijn finaleplaats op Wimbledon versnelden de groei van de slungelachtige puber naar volwassen heid. Tierend Goran Ivanisevic verviel afgelopen zon dag weer even in zijn oude fout. Tijdens de finale van het protserige toernooi in Doha liep hij vloekend en tierend over de baan. Het leverde hem een waarschuwing, een fluitconcert van de toeschouwers en een nieuwe nederlaag tegen Boris Becker op. „Het heeft alles te maken met tempera ment", zei de Kroaat vorig jaar tijdens de US Open in New York over zijn emotio nele uitspattingen. „Maar ik ben veran derd. Ik praat nog steeds veel op de baan. maar scheld minder. Ik gooi nog steeds met mijn racket, maar raap het daarna ge woon op en ga door met spelen in plaats van mijn hoofd te verliezen. En natuurlijk breek ik nog steeds af en toe een racket doormidden, maar nu doe ik dat op een positieve manier". Die manier heeft Bob Brett hem bijge bracht. De man die Boris Becker naar drie Grand-Slamtitels leidde, nam in februari 1991 Goran Ivanisevic onder zijn hoede. Sinds die tijd is de weinig spraakzame Au straliër, die als de filosoof onder de trai ners bekend staat, tot drie 'stellingen' over zijn huidige pupil gekomen. De eerste: „Goran is een gevoelige en zorg zame jongen, die als gevolg van zijn jeug digheid en wil om te winnen regelmatig frustraties oploopt". De tweede: „Het publiek heeft alleen maar oog voor zijn rumoerige en meest op vallende kant, zoals zijn harde services en zijn slechte gedrag. Wat de meeste men sen niet zien, is zijn onuitputtelijke drang om te werken aan een bepaald doel". En de derde: „Het do.el van een speler moet altijd zijn zo goed mogelijk te tennis sen. Maar als hij daarin slaagt, bestaat constant het gevaar dat hij de druk voor hem te veel wordt. Goran maakt dat soms mee". De coach is succesvol geweest en heeft hij de talentvolle Ivanisevic geleerd zijn goede eigenschappen optimaal te gebrui ken. Het gevolg was onder andere een fan tastisch optreden tijdens het laatste Wim- bledon-toemooi, waar hij in totaal 206 aces produceerde (een Grand-Slamre- cord) en pas in de finale voor André Agassi moest buigen. Impulsiviteit kwam via zijn vader Srdjan in contact met de sport. Toen deze op de tennisclub even naar een vergadering moest, gaf hij de zes jarige Goran zijn racket. Twee uur latei- keerde Ivanisevic senior terug en zag dat zijn zoon nog steeds met groot enthousias me tegen de oefenmuur stond te spelen. Niet lang daarna besloot Srdjan Ivanise vic alles in het werk te stellen om van Go ran een toptennisser te maken. Om aan het benodigde geld te komen, verkocht hij het huis waarin de familie op dat moment woonde. Het gezin verhuisde naar een huurwoning in een buitenwijk. Alleen de carrière van Goran was nu nog belangrijk. Melkhuisje „Zijn spel op Wimbledon was van grote in vloed op zijn ontwikkeling", liet Brett la ter weten. „Goran zag wat er kan gebeu ren als hij de controle over zichzelf be houdt". Brett beseft daarnaast echter ook dat de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië hem behoorlijk heeft 'gehol pen'. In korte tijd kwam het opgewonden standje tot bedaren. Brett: „Goran wilde iets voor Kroatië doen en op een gegeven moment besefte hij dat hij simpelweg moest winnen om de aandacht van de me dia op hetgeen daar gebeurde te kunnen vestigen. Dan kon hij zijn zegje doen. Hij werd vervolgens bijna een ambassadeur en die verantwoordelijkheid heeft hem meer volwassen gemaakt, heeft geholpen hem meer professioneel te maken". Al op zeer jeugdige leeftijd werd Ivanise vic een gouden toekomst als tennisser voorspeld. De in Split geboren zoon van een wiskundeleraar en een scheikundige Vader Ivanisevic ging vervolgens op zoek naar een goede coach. Die vond hij aan vankelijk in de persoon van Ladislav Ka- char. De toen al zestigjarige tennistrainer bracht de kleine Goran alles over tech niek bij. maar gezien zijn leeftijd voelde hij er niets voor om met zijn leerling over de wereld van toernooi naar toernooi te rei zen. Via Ion Tiriac kwam de zoekende fa milie terecht bij de Hongaar BalaszTaroc- zy. in Nederland vooral bekend als zesvou dig winnaar van Het Melkhuisje. De be dachtzame Hongaar was volgens de ma nager van Boris Becker dé man om „het temperament van Goran te beteugelen". Taroczy leek daarin inderdaad te slagen. In twee jaar tijd leidde hij de linkshandige balvirtuoos vanuit het niets naar een plaats in de top-twintig. Ivanisevic maak te vooral in 1990 furore door op Roland Garros de laatste acht te bereiken en op Wimbledon zelfs de halve finale. De laat ste sprong naar de top zou niet lang op zich laten wachten, was de veronderstel ling van de kenners. Maar het seizoen daarop verliep teleurstellend voor Ivani sevic. die vanwege onenigheid over een fi nanciële kwestie eind 1990 afscheid had genomen van Taroczy. Die breuk had wei nig invloed op zijn inzinking. Het service- wonder had immers snel een waardige vervanger (Brett) gevonden. Het uiteen vallen van zijn vaderland speelde daaren tegen een veel grotere rol „Ik was eigenlijk nooit in politiek gelinte- resseerd". keek Ivanisevic onlangs in het Duitse blad 'Tennis Magazin' terug op die belangrijke periode in zijn leven. „Ik voel de me sporter van beroep en hield me al leen met tennis bezig. Toen de ellende in Goran Ivanisevic vorig jaar tijdens de halve finale van Wimbledon, die hij won van de Amerikaan Pete Sampras. Pas in de finale sneuvelde de Kroaat tegen Agassi. foto EPA Joegoslavië begon, kreeg ik opeens een nieuwe rol. Mijn landgenoten zagen mij als een symbool voor de onafhankelijk heid van Kroatië. Aanvankelijk onder vond ik dat als een unfaire en zware last" Schuilkelders Hetgeen op de tennisbaan duidelijk te merken was. Tijdens de eerste drie Grand- Slamtoernoien van 1991 wist hij alleen in Melbourne de derde ronde te halen. „Het was vreselijk. In mijn woonplaats gebeur den de meest verschrikkelijke dingen en mijn familie bevond zich daar. Ik kon niet bellen, omdat de verbindingen verbroken waren. Ik wist absoluut niet wat er thuis gebeurde. Toen later de telefoonverbin dingen weer in orde waren, belde ik elke dag met mijn moeder. Op een dag zei ze midden in het gesprek- 'Ik moet nu ophan gen. want we moeten naar de schuilkel ders. de bombardementen beginnen weer'. Het is vreselijk om zo machteloos te zijn". „Ik raakte erdoor in war. Daarnaast had ik het moeilijk met de druk die de Kroati sche gemeenschap op mij legde. Tot ik be sefte dat ik niet alleen voor mijzelf moest tennissen, maar ook voor mijn land en voor de mensen die daar voor hun vrijheid vechten", aldus Ivanisevic, die tijdens de toernooien steeds meer Kroatische immi granten langs de kant zag staan om hem aan te moedigen. „Ik realiseerde me dat ik niets aan het front had te zoeken en mijn land beter diende door te blijven tennissen. Dan kon ik tenminste voor de televisie in de kran ten vertellen yat er in Kroatië gebeurde. Als ik een machinegeweer zou oppakken, zou ik misschien een vijand doden, maar de kans was groot dat ik snel zou sterven. Ik ben namelijk niet getraind om als een soldaat te vechten. Mijn racket is mijn wa pen. Ik vecht met mijn tennisracket en ik geloof dat ik daar goed aan heb gedaan. Sinds die tijd speel ik in elk geval beter. Op de baan ben ik nu als een dier. Ik knok voor elk punt". Daarna verscheen hij op toernooien met teksten als 'Stop de agressie tegen Kroa tië' op zijn trainingspak. „Ik neem het ri sico dat een of andere gek me neerschiet, maar dat kan me niet schelen. Het is voor mij noodzakelijk dat ik mijn betrokken heid toon". Dat zal Ivanisevic, die tijdens de Olympi sche Spelen in Barcelona twee bronzen medailles veroverde (enkelspel en dub bel), de komende twee weken ongetwijfeld ook in Melbourne, waar veel Kroatische immigranten leven. doen. Of het hem vol doende kracht geeft om zyn eerste Grand- Slamtitel te veroveren, moet blijken Eric de Bie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 23