De zee bezongen vanaf wal en schip De agenda kunst cultuur 20 Concert Deep River Ligeia Kamjehaar Orkater Alley Cats Concert Sinfonia Cabaret Eye to Eye Janeiro Split Cropdusters Life on Grey Orkater Clown Zauberflote Brakman Loodsenkoor Expectations Loodsenkoor Zeeuws Orkest Pianorecital Gisele Kamerconcert Gekende klassieken bij Zeeuws Orkest VRIJDAG 15 JANUARI 1993 Het ensemble II Concertino geeft vandaag (vrijdag) een concert in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis (20.00 uur). Het ensemble bestaat uit Ingrid Schmitthüsen (sopraan), Klaus Mertens (bariton). Martin Sandhoff (traverso, blok- fluiti, Alison Gangier (hoboi. Wolfgang Dey (blokfluit). Wer ner Matzke (cello) en Gerald Hambitzer (clavecimbel). Op het programma staan Cantates en instrumentale werken van Telemann. The Deep River Quartet geeft vandaag (vrijdag) een con cert in de Zierikzeese Concertzaal (20.00 uur). De vier mannen brengen een nieuw vocaal showprogramma, waarin classics als Blueberry Hill, it the road Jack, en Only you de revue passeren. De symfonische rockband Ligeia treedt vrijdag op in café De Vrijbuiter in Goes (22.00 uur). Ligeia begon in 1985 onder de naam Ligeia Lie en heeft in middels drie demo's uitgebracht. De band is van plan dit jaar een cd op te nemen. De Bevelandse rockbands Kamjehaar en Sure As Heil, ont staan op Goese middelbare scholen, spelen vandaag, vrij dag. in jongerencentrum De Klomp in Óvezande (21.00 uur). Kamjehaar laat zich inspireren door bands als Nirvana en Red Hot Chili Peppers. Sure As Heil. deelnemer aan de lan delijke competitie "beste schoolband van het jaar', speelt nummers in de stijl van The Black Crowes en Guns'n Rosei ZATERDAG Hans Visser Vrienden concerteren zaterdag in de Middel burgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De groep bestaat, naast band- en artistiek leider Hans Vis ser. uit Ronald Stolk (muzikaal leider en vibrafonist). Tij- men Zinkhaan (bassist) en zangeres Marian Rolle. De musici brengen het programma Acoustic Swing, waarin de geschie denis van de zwarte Amerikaanse muziek centraal staat. Cabaretier Jeroen van Merwijk brengt zaterdag zijn caba retprogramma Een Avro-lid is ook maar een mens in het Vlisingse Vestzaktheater (20.30 uur). Jeroen van Merwijk is auteur, hoorspelacteur, radiomaker, beeldend kunstenaar en tekstdichter en nu ook cabaretier. De Vlissingse rockgroep Eye to Eye treedt zaterdag op in de Piek in Vlissingen (22.00 uur). Eye to Eye kreeg vooral bekendheid door de uitvoering in '91 van The Wall van Pink Floyd tijdens het straatfestival in Vlissingen. De band onderging daarna een bezettingswijzi ging en speelt sinds enkele maanden in de huidige samen stelling. i Meul- De Zeeuwse theatergroep Split brengt zaterdag de voor stelling Abel op de planken van het dorpshuis De meiboom in Krabbendijke (20.30 uur). Abel is een eigen toneelbewerking van Split van de gelijkna mige film van Alex van Warmerdam. Frank Groothof in Die Zauberflote. foto Frank Uijlenbroek Heavy gitaarrock van de band Life on Grey valt zaterdag te beluisteren in De Botte Hommel in Bergen op Zoom (22.00 uur) Theatergezelschap Orkater speelt vandaag (vrijdag) de muzieklheaterproduklie AsVers in de Middelburgse Stads schouwburg (20.30 uur). De 'grimmige musical' werd geschreven door Peter Zeveld en Dick Hauser. Thijs van der Poll componeerde de muziek, die hij samen met Eddie B. Wahr, Dick Hauser en Peter Zeg veld uitvoert. Het viertal wordt op het podium aangevuld door Simone de Jong en Ben Ramakers. De Haagse band The Alley Cats treedt vandaag, vrijdag, op in Podium Walkinn in Vlissingen (22.00 uur). Het trio timmerde enkele jaren geleden aan de weg met de single Yeah Yeah Yeah. Het trio speelt rockabilly met in vloeden uit de rhythm blues en country. Het Kamerorkest Sinfonia geeft zaterdag een concert in de Middelburgse Concertzaal (20.00 uur). Het programma ziet er als volgt uit: Eine kleine Nachtmusik van Mozart. Celloconcert in C grote terts van Haydn, Twee melodieën in opus 53, Twee Noorse melodieën opus 63 en Suite Aus Holbergs Zeit van Grieg. ZONDAG Het Trio de Janeiro staat zaterdag op de planken in vliet in Tholen (20.15 uur). Het Rotterdamse drietal brengt het humoristische pro gramma Bij de beesten los, waarin muziek, zang, toneel en cabaret gecombineerd worden. Accordeon, slagwerk en banjo ondersteunen de zang. DINSDAG Volksmuziekvereniging 't Kliekse en het Scheldeloodsen- koor geven dinsdag een concert in de Middelburgse Mid delburg (20.00 uur). Zie toelichting elders op deze pagina. De Britse band Cropdusters treedt zaterdag op in 't Beest in Goes (22.00 uur). Cropdusters kent een bezetting van zes man die naar instru menten grijpen als viool, mandoline, banjo, gitaar, harmo nica, drums en fluiten. Hun muziek doet enigszins denken aan die van The Pogues en Whiskey Priests. WOENSDAG Volksmuziekvereniging 't Kliekse en het Scheldeloodsen- koor geven woensdag een concert in de Middelburgse Mid delburg (20.00 uur). Zie toelichting elders op deze pagina. DONDERDAG Het Zeeuws Orkest geeft donderdag een concert in het Vlis singse Scheldekwartier (20.00 uur). Het concert staat onder leiding van gastdirigent Josef Sui len. Soliste: violiste Elisabeth Perry. Zie toelichting elders op deze pagina. Pianist Melvyn Tan concerteert donderdag in de Middel burgse Concertzaal (20.00 uur). Het programma ziet er als volgt uit: Sonate opus 13 in c kleine terts Pathétique en Sonate opus 14 nr 2 in G grote terts van Beethoven en de Sonate in c kleine terts D958 van Schubert. Het Nationaal Ballet van Litouwen danst donderdag de ro mantische balletvoorstelling Giselle in het Terneuzense Zuidlandtheater. Het eigen orkest van het Nationale Opera en Ballettheater Litouwen begeleidt de voorstelling (20.00 uur). Solisten: Lorete Bartuseviciute, Edvardas Smalakys en Val- demar Cheblinskas. Choreografie: Oleg Vinogradow. Diri gent: Gintaras Rinkevicius. Giselle vertelt het verhaal van bruiden die vlak voor hun bruiloft stierven en in de dood geen rust vinden. Ze treffen elkaar rond middernacht en dansen met duivelse kracht. Jonge mannen raken in de ban van deze elfachtige wezens en worden zo het graf ingelokt. Theatergezelschap Orkater speelt zaterdag de muziekthea- terproduktie AsVers in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Zie vrijdag Middelburg. ANTWERPEN De clown Kepper speelt zaterdag een kindervoorstelling in Den Dullaert in Hulst (14.00 uur). André Benders heeft zowel in binnen- als in buitenland be kendheid verworven als clown Kepper. In zijn voorstellin gen is hij clown, acrobaat en komiek. Vaste onderdelen in zijn shows zijn jongleren, acrobatiek, conferences, slapstick en goochelen. Violiste Jacomien Punt en pianist Jan Gruithuyzen geven zaterdag een kamerconcert in Den Dullaert in Hulst (20.15 uur). Op het programma staan Marchenbilder opus 116 van Schu mann. Sonate in Es, opus 120 nr 2 van Brahms en Sonate opus 147 van Shostakovich. Frank Groothof is zondag te zien met de voorstelling Die Zauberflote in het Terneuzense Zuidlandtheater (15.00 uur). Groothof bewerkt Mozart's opera naar een sprookjesachtige solovoorstelling voor jong en oud. De jonge prins Tamino probeert koningsdochter Panima te verlossen uit de handen van de geheimzinnige Sarastro. Hij wordt geassisteerd door vogeltjesvanger Papageno. Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen: Symfonie nr. 8 in F. op. 93 van Beethoven en Symfonie nr. 8 in C, op. 65 van Sjostakovitsj. leiding Alexander Dmitriev; vrijdag om 20 uur in Zaal Kon. Elisabeth (Kon. Astridplein 23-24). Cantus Koln: liederen en madrigalen uit Duitsland: zon dag om 16 uur in Rubenshuis (Wapper 9-11). Lyrisch concert: Nadine Duimelinck (luit, gitaar) en Mi guel Torres (zang) met muziek uit Spanje en Amerika; maandag 20 uur in Salons voor Kulturele Aktiviteiten (Laar 36). Collegium Vocale: koor en orkest onder leiding van Phi lippe Herreweghe met Anthems, Music for the Funeral of Queen Mary van Purcell: dinsdag om 20 uur in Desingel (Desguinlei 25). Koninklijke Vlaamse Opera: lunchconcert door solisten van Orkest en Koor van de Vlaamse Opera, werk van Mahler en Fauré; woensdag om 12.45 uur in Foyer van de Kon. Vlaamse Opera (Frankrijklei 3). Hollywood by Night: musicalrevue door de musicalafde ling van het Koninklijk Ballet, regie Frank Van Laecke; van daag (vrijdag) en zaterdag 20.15 uur, zondag om 15 uur in Prov. Centrum Arenberg (Arenbergstraat 28). Les Chants de Wilhelm: ballet door het Théatre Jel in choreografie van Josef Nadj: donderdag om 20 uur in Desin gel (Desguinlei 25); verder: vrijdag 22 en zaterdag 23 januari om 20 uur. Kaas: toneelstuk naar boek van Willem Elsschot door Theater Herman Verbeeck in regie van Wim Meeuwissen; vandaag (vrijdag), zaterdag, woensdag en donderdag om 20.30 uur in 't Klein Raamteater (Lange Gasthuisstraat 26). Pièce montëe: theaterstuk van Pierre Palmade, 'one-wo- man show' van Ivonne Lex in regie van Catrien Hei-mans; vandaag (vrijdag), zaterdag, zondag en donderdag om 20.30 uur in Het Klokhuis (Parochiaanstr. 4-4a). Abele Spelen: theater door het Zuidelijk Toneel in regie van Dora van der Groen; vandaag (vrijdag) om 20 uur in Des ingel (Desguinlei 25). Van de brug af gezien: toneelstuk van Arthur Miller door het Ensemble KNS-RaamTeater in regie van Jo Dua; van daag (vrijdag) om 13.30 en 20 uur, zaterdag 20 uur, zondag 15 uur, woensdag en donderdag 20 uur in de Stadsschouwburg (Theaterplein 1). De Zeeuws-Vlaamse zanger Piet Brakman brengt zondag zijn show Optocht deur d'n tied in de Jeugdhoeve in 's Hee- renhoek (14.30 uur). In de voorstelling neemt Brakman 'het Zeeuwse' op de kor rel in liedjes en conferences. Ernst en humor wisselen elkaar af in het programma dat veel nieuw werk bevat. VERWACHT Het Londense Lamda Theatre voert dinsdag het Engelstali ge toneelstuk Great Expectations van Charles Dickens op in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Great Expectations is het verhaal van de in armoede opge groeide weesjongen Pip die de door hem aanbeden, hooghar tige Estella niet kan veroveren, hoewel hij inmiddels door een onbekende weldoener in staat is gesteld een goede oplei ding te volgen en een zekere status te verwerven. VRIJDAG 22 JANUARI: Zeeuws Orkest; Grote kerk Ter- neuzen (20.15 uur). ZATERDAG 23 JANUARLZeeuwse Jazzdag; Stads schouwburg Middelburg (20 uur). Zeeuws Orkest; Concertzaal Middelburg (20 um-). Musical Bekijk het maar. Stadsschouwburg Middelburg (15 uur). Jan Rot, Prins van Oranje Goes (20 uur). Een doos vol kruimels, Zuidlandtheater Terneuzen (20 uur». Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Showorkest: Ledelthea- ter Oostburg (20 uur). Vlaamse sterrenparade; Den Dullaert Hulst (20.30 uur). ZONDAG 24 JANUARI: Zeeuws Orkest; Concertzaal Mid delburg (14.30 uur). MAANDAG 25 JANUARI: Compagnie Libellule met Zazie dans le metro; Stadsschouwburg Middelburg (20 uur). DINSDAG 26 JANUARI: Toneelstuk Puzzels; Stads schouwburg Middelburg (20 uur). WOENSDAG 27 JANUARI:Zanger Douwe Heeringa, Zuid landtheater Terneuzen (20 uur). Midas Dekkers; Gasthuiskapel Tholen (20.15 uur). Toneelstuk Puzzels; Stadsschouwburg Middelburg (20 uur). Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Showorkest, Stads schouwburg Middelburg (20 uur). DONDERDAG 28 JANUARI: Folkloristisch Danstheater; Zuidlandtheater Terneuzen (20 uur). Kleinkunst Els de Schepper, Vestzaktheater Vlissingen (20.30 uur). Sinds de mens zich op zee be geeft worden de maritieme be levenissen bezongen: door de va renden en door de de thuisblijvers. Deze 'zeeliederen' en de 'kustliede- ren' zijn weliswaar nauw verbon den maar verschillen op één punt sterk: wat er aan boord van de gro te zeezeilers gezongen werd waren de shanties, de vaak ironische werkliederen die het ritme lever den waarbij de bemanning het zware heiswerk aan de touwen vol bracht. De liedjes die langs de kus ten gezongen werden, hadden va ker het verhalende karakter van ballades. Beide genres zijn dinsdag en woensdag in de Middelburgse Stadsschouwburg vertegenwoor digd in het programma 'Wilde Vaart' van het Scheldeloodsen- koor en volksmuziekgroep 't Kliekske. De zeemansliederen worden dan voor rekening genomen door zo'n 45 leden van het Schelde Loodsen koor uit Vlissingen. De Vlaamse volksmuziekgroep 't Kliekske ver gaarde een keur aan traditionele liedjes en anekdotes over 't water, het vertier aan de wal en het leven met de zee. De loodsen zingen in zeemansuitrustingen in de stijl van de vorige eeuw. begeleid door accordeon, gitaar, viool, fluit en percussie, en de oude muziekin strumenten van de groep 't Klieks ke van Herman DeWit. De teksten van 't Kliekske zijn in het Vlaams en Nederlands, het repertoire van de loodsen omvat ook Engelse, Duitse, Spaanse en zelfs Samoaan- se liederen. De loodsen staan komende week voor het decor van de eerste scènes van hun nieuwe musical 'Reis om de Wereld II': het zeilschip de Con stance van The Black Bell Line, dat aan de kaai bij de kroeg The Bull and Bell wacht op vertrek. De ze musical beleefde de première vorig jaar al in Delfzijl tijdens het maritieme spektakel DelfSail. maar Zeeland moet nog tot 24 april wachten. Dan presenteren de zin gende loodsen ter gelegenheid van de 22-ste verjaardag van het koor de musical 'Reis om de Wereld H' in De Stenge in Heinkenszand. Dirigent Léon Bours. opvolger van de vorige 'loods der loodsen' Han Beekman, heeft sinds een klein jaar de leiding over het loodsen koor. Het Schelde Loodsenkoor is sinds enkele jaren ook internatio naal een veel gevraagde gast op maritieme festivals. Vorig jaar maakte het koor een tournee aan de oostkust van de Verenigde Sta ten in het kader van het Colum- busjaar. Dit jaar staat ondermeer Eurosail in Antwerpen en de Tall Ships Race in Chichester op het programma. i Wilde Vaart: dinsdag en woensdag Stadschomoburg Middelburg 20.00 uur). Violiste Elisabeth Perry. Een programma van geken de klassieken komt deze maand aan bod bij de januari- ronde die het Zeeuws Orkest door Walcheren en Zeeu-vsch- Vlaanderen maakt. Tijdens vier concerten speelt men werken van Tsjaikowski en Van Beethoven. Van de Russi sche componist komen de fan tasie-ouverture Romeo en Ju lia en het vioolconcert tot klin ken. met als soliste de violiste Elisabeth Perry, na de pauze staat Beethovens zesde symfo nie, de Pastorale, geprogram meerd. Behalve het traditionele - min of meer besloten - concert voor personeel van de Schelde- groep in Vlissingen treedt het orkest driemaal op: in de Grote Kerk van Ter neuzen op vrijdag 22 januari (20.15 uur); in de Concertzaal van Mid delburg, zaterdagavond 20 uur en zondagmiddag 14.30 uur. De Engelse soliste Elisabeth Perry is een van de musici, wier ster de laatste jaren in haar ge boorteland snel is gestegen. Zij zet zich onder meer in voor mu ziek uit de twintigste eew en gaf in dat verband de Ameri kaanse première van Quasi una Sonate van de Rus Alfred Schnittke. In Engeland trok haar aandeel in Vivaldi's Vier Jaargetijden recentelijk veel aandacht. Al op vroege leeftijd nam Yehudi Menuhin haar on der zijn hoede, Elisabeth Perry bespeelt een Giovanni Gran- cino die haar permanent is ge leend door Menuhin. Dirigent tijdens de concerten is Zeeuws Orkest-repetitor Josef Suilen, die na zijn dirigentenopleiding sinds enkele jaren stage loopt bij Bernard Haitink in Mün- chen. Londen en Berlijn. De beide werken van Tsjai kowski horen tot de meest aan sprekende van deze Rus en ze illustreren zijn positie als 'de meest Westerse Russische componist van zijn generatie' voortreffelijk - muziek, waarin de salon en de steppe samenko men. In Romeo en Julia bij voorbeeld treft aan het begin de donkere weemoed in de lage houtblazers en verderop gaf Tsjaikowski het liefdespaar een van zijn mooiste melo dieën. Evenals de ouverture treft het vioolconcert door de schitterende instrumentatie. Het werk - aanvankelijk ver ketterd als 'muziek die men kan horen stinken' - combi neert virtuositeit met, in de fi nale, opzwepende nationaal- Russische thema's en hoort tot de glansstukken van de con certliteratuur. Beethovens Pastorale geldt als een van de eerste symfonieën met een programma. Na tuurklanken - van de koe- koeksroep tot een kabbelende beek en een storm - zijn er ech ter organisch verweven in een stuk asbsolute muziek. De zes de is wel aaangeduid als een 'geniale halfslachtigheid', om dat de finale het werk anders dan in de rest van Beethovens symonieën niet naar een uit bundige bekroning voert - die bekroning is in optima forma te vinden in de monumentale Vijfde, die in dezelfde tijd ont stond en eind december 1808 samen met de Pastorale in We nen in première ging. Kees Cijsouw Dirigent Josef Suilen. Advertentie Burgerzaal Stadhuis Middelburg 20.00 uur IL CONCERTINO 117,00 (passen 114.00) Concertzaal Zierikzee 20.00 uur THE DEEP RIVER QUARTET 122,00 (passen 18,00) Concertzaal Middelburg 20.00 uur KAMERORKEST SINFONIA 27.00 (passen 22,00) wo HET SCHELDE LOODSEN KOOR in "Wilde Vaart" 20 f20,00(passen(16,00)/voora(vana(18.00uur:Captain,sDinner I 126,50 p.p. (reserveren gewenst, 01180 - 11500) Concertzaal Middelburg 20.00 uur L21 PIANORECITAL: MELVYN TAN 1 27,00 (passen 22,00) ^De theaterlljn (01180) 11511: dag en nacht aktuele Informatie^! f Tenzij anders vermeld voorverkoop Middelburg a/d Stadsschouwburg,! Goes/Vlissingen/Zierikzee bij de VVV's ter plekke. 1 Telefonisch reserveren Middelburg 01180-11500, Goes: 01100-15154,1 Vlissingen: 01184-12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 01110-12192 Het Schelde Loodsenkoor voor het oudste marineschip van de Verenigde Staten de USS Constitution in Bostonfoto Ger Zeegers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 20