Aanval op Irak beperkt succes ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN HJ Deense premier Schlueter treedt af „prui^3 K in HeinkJ5' zand- Ramp met Poolse veerboot op Oostzee Verzekeraars niet onder de indruk van hoogte stormclaims VS: hoofddoel toch bereikt 0 Slechts helft raketten vernietigd re Auto-Lease Walcheren B.V. Internationale aanpak drugsrunners kunst cultuur live FRAGMENT I Opnieuw wind "®r lerst nog zon. in de loop van de dag toenemende beivolking, en regen. Krachtige tot harde zuidelijke wind. temperatuur 9 graden. 236e jaargang no. 12 Vrijdag 15 januari 1993 Bel voor informatie Tel 01100 - 39666 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand van onze correspondent WASHINGTON - De geallieer de aanval van woensdag op Iraakse luchtafweerraketten en radarinstallaties is maar een beperkt succes geworden. Slechts vier van de acht doelen lijn vernietigd. Volgens Was hington is het doel toch bereikt omdat de luchtafweerinstalla- lies in Zuid-Irak voorlopig on bruikbaar zijn en Saddam Hu man ..een duidelijk waarschu wing gekregen heeft". Gister avond meldde Baghdad dat de [raakse luchtafweer in het irden „twee vijandelijke vliegtuigen" heeft beschoten, die daarna op de vlucht sloegen. Jitbarsting vulkaan in Colombia BOGOTA (AP) - In het zuiden tan Colombia nabij de grens met Ecuador is donderdagmid- de vulkaan Galeras tot uit barsting gekomen. Volgens het Colombiaanse Rode Kruis zijn daarbij vier wetenschappers het leven gekomen die in de buurt van de krater aan het terk waren. De4.000 meter hoge vulkaan ligt ibij de zuidelijke stad Pasto, im 600 kilometer van Bogota is al vele jaren actief. Weten- chappers uit de hele wereld wonden tijdens de uitbarsting een conferentie over vulka- min Pasto bij. van de omgekomen weten- rhappers waren Colombianen: nationaliteit van de vierde 3 niet bekend. Acht andere itenschappers raakten ge- ond. Tien mensen worden ver- sist. •ill Clinton benoemt eerste Witte Huis- woordvoerster fASHINGTON (DPA/RTR) - Bill Clinton, de aanstaande (merikaanse president, maakt ïoor het eerst in de Amerikaan geschiedenis gebruik van de diensten van een vrouw voor «t onderhouden van contacten set de pers namens het Witte Huis. i 31-jarige Margaret Jane yers, bijgenaamd Dee Dee, ;rd donderdag in Little Rock, thuisbasis van Clinton in de lelstaat Arkansas, benoemd tot Witte Huis-woordvoerster. feorge Stephanopoulos, tot op eden de woordvoerder van Hinton, wordt verantwoordelijk roor alle contacten van Clinton iet de media. idviseur andere vrouw die binnen it Witte Huis een belangrijke ositie gaat innemen is Carol lasco. ïnton benoemde haar donder- ig als adviseur voor binnen- adse zaken. Rasco wordt daar- ee beloond voor haar jarenlan- samenwerking met de toe- mstige president. ntons campagneleider David ihelm wordt het nieuwe hoofd wide Democratische Partij. 'el de Democratische Partij de regeringscoalitie staan oortaan voor verandering", zo «klaarde Clinton bij de pre- itatie van de nieuwe partij- 'oorzitter. MEUBELEN interieurverzorging Het incident deed zich voor op ongeveer 40 kilometer ten wes ten van Mosul, in de vliegver bodzone in Noord-Irak, aldus de Iraakse televisie. Om welke type toestellen het ging en tot welk land ze behoorden werd niet be kend gemaakt. Volgens Irak zijn woensdag avond bommen neergekomen in woonwijken van Basra en Najaf en zijn 19 soldaten en twee bur gers zijn omgekomen. Baghdad dreigde donderdag met vergel ding, maar maakte ook bekend dat het twee eisen van de VN zal inwilligen. De VN-inspecteurs mogen weer met eigen vliegtui gen vliegen en Irak zal afzien van verdere invallen in Kuwayt om achtergebleven eigendommen weg te halen. Baghdad meldde verder dat in het zuiden de radarinstallaties van de luchtafweer weer in wer king zijn gesteld. De radar werd volgens Baghdad tijdens de luchtaanval van woensdag niet gebruikt om de geallieerden „geen aanleiding te geven voor agressie". De komende president Bill Clin ton zei in een interview met de New York Times dat hij niet zal aarzelen opnieuw tegen Irak in actie te komen. Maar hij voegde er aan toe een normale relatie met Saddam Husayn niet uit te sluiten, mits deze zich anders ge draagt en de internationale re gels eerbiedigt. President George Bush sprak donderdag over de luchtaanval len als „een groot succes", maar uit verklaringen van het minis terie van defensie blijkt dat veel bommen hun doel gemist heb ben. Volgens het Pentagon is slechts één raketlanceerinrich- ting vernietigd, zijn er twee be schadigd en één. in de buurt van Basra, is niet eens getroffen. Ook zijn niet alle radarinstallaties vernietigd. Maar het luchtruim daar is nu veiliger voor onze piloten, en la ten we hopen dat Saddam Hu sayn de boodschap begrepen heeft, zei Bush in een reactie. I)e boeg van de gekapseide Jan Hewelius tussen de hoge golven van de Oostzee. van onze correspondent BERLIJN - De ramp met de Poolse veer pont Jan Hewelius donderdagmorgen in de Oostzee heeft aan meer dan 50 mensen het leven gekost. Van de 61 passagiers en oemanningsleden waren er donderdag avond negen levend uit het ijskoude wa ter gehaald. De Jan Hewelius (3000 ton) kwam op vijftien zeemijl (27 kilometer) voor het Duitse Oostzee-eiland Rügen in moeilijkheden en kapseisde. Vanwege de duisternis en de aanhouden de storm, die bij vlagen windkracht twaalf bereikte, moesten de reddingswerkzaam heden gistermiddag gestopt worden. Vol gens de Duitse marine waren aan het eind van de middag 35 doden geborgen. De kans dat er nog overlevenden worden ge vonden is volgens deskundigen nihil. Des- oi. 1anks zullen de zoekacties vanmorgen woiden hervat. Het schip was woensdagmorgen vroeg on derweg van de Poolse havenstad Swi- noujscie (Swinemünde) naar het Zweedse Ystad toen het terecht kwam in de zware storm met windstoten van orkaankracht. Even voor vijf uur ontvingen de walsta- tions een SOS. Overlevenden meldden dat ze een paar zware dreunen hoorden, waarna de het schip snel slagzij maakte. Aangenomen wordt dat een treinwagon in het roll-on-roll-off-schip los is geslagen en vrachtwagens heeft gesleept, waardoor de balans van het schip was verstoord. Aan boord waren tien treinwagons en 29 foto DPA vrachtwagens. In korte tijd kenterde de Jan Hewelius. Tijd om de reddingboten te strijken was er niet. berichtte een opva rende. De overboord gezette rubbervlot- ten sloegen direct vol water. Duitse marinehelikopters waren binnen een half uur op de plaats van de ramp Sa men met Deense en Poolse collega's en reddingboten uit de drie landen is de hele dag gezocht naar opvarenden tussen de zes meter hoge golven. Duikers moesten door de hoge zeegang hun pogingen sta ken om de scheepsromp binnen te gaan waar zich mogelijk nog overlevenden be vonden. Deskundigen noemden het onbegrijpelijk dat de gezagvoerder zee had gekozen on danks de meldingen van zware storm. De reder verklaarde dat de kapitein door de orkaan werd verrast. Een van de vroegere officieren zei daarentegen dat de beman ning altijd onder druk stond om ondanks de weersomstandigheden uit te varen om extra ligkosten te besparen. Het in 1977 in Noorwegen gebouwde schip heeft een ongelukkige geschiedenis. We gens defecte ballasttanks kenterde het in 1978, vier jaar later gebeurde hetzelfde doordat de lading was gaan schuiven. Een week geleden ramde het de steiger in Ystad. Ook Witte-Huiswoordvoerder Fitzwater zei dat het politieke doel van de actie meer is bereikt dan het militaire. ..Maar als we hadden gewild, dan hadden we veel meer schade kunnen aan richten", aldus Fitzwater. Volgens Irak is bij de geallieerde actie „slechts oppervlakkige schade aan materieel toege bracht" Het Pentagon liet videobeelden zien van bombardementen, waaruit blijkt dat de Ameri kaanse en Britse piloten, onder meer door zware bewolking, soms moeite hadden hun doelen te treffen. Alle doelen zijn vol gens het Pentagon weliswaar ge raakt door meerdere laserge- leide preciesiebommen. maar aan de beelden was niet te zien welke schade zij daarbij hebben aangericht. Ook na de Golfoorlog bleek dat de Amerikaanse bombardemen ten veel minder schade hadden aangericht dan aanvankelijk werd aangenomen. De Ameri kaanse minister van defensie Dick Cheney zei dat er geen be wijs is dat er burgerslachtoffers gevallen zijn. De VS overwegen meer vliegtuigen naar de Perzi sche Golf te sturen. Steekpartij AMSTERDAM (ANP) - In een woonhuis aan de H. Cleyndert- weg in Amsterdam heeft zich donderdagavond een steekpar tij voorgedaan waardoor de 64- jarige bewoner om het leven kwam. Enige tijd later kon de politie op een woonadres in Uit hoorn de vermoedelijke dader aanhouden Het motief voor de steekpartij lag volgens de politie in de familiesfeer. Advertentie Vanaf morgen in de boekhandel Advertentie expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 3E JONGE HOEK VAN DUKE KOPENHAGEN (AP) - De Deen se premier Poul Schlueter is donderdag afgetreden. Aanlei ding was de kritiek in een offi cieel onderzoeksrapport op zijn rol in het zogenoemde Tamil- gate-schandaal. Volgens dat rapport had de premier in 1989 het parlement misleid door te ontkennen dat zijn regering in strijd met de wet Tamils tegen- Advertentie) Grand'»0*®, openinQ Groenendijk Tapijt gordijnen Middelburg Arnestem 1 Grenadierweg 17 (naast Praxis Bouwmarkt) hield die zich bij familieleden in Denemarken wilden voegen. Schlueter (63) maakte zijn aftre den bekend op een persconfe rentie. Hij zal vandaag naar ko ningin Margrethe gaan om for meel zijn ontslag in te dienen. Schlueter blijft als waarnemend premier aan zal totdat een op volger is benoemd. Hij zei zich door de crisis niet te zullen laten afhouden van zijn voorzitter schap van de Europese Raad. In Denemarken moet in het voor jaar een nieuw referendum wor den gehouden over het Verdrag van Maastricht. Schlueter is ruim tien jaar pre mier geweest. Een mogelijke op volger is minister van financien Henning Dyremose (47), evenals Schlueter een conservatief. Maar diens benoeming hangt af van de goedkeuring van twee op positiepartijen die de Deense minderheidsregering gedoog- steun geven in het parlement. De partijen beraden zich of de conservatieven na het Tamil- DEN HAAG (GPD) - Frankrijk, België en Ne derland gaan gezamenlijk optreden tegen zo genoemde drugsrunners: mensen die drugs verslaafden en anderen in contact brengen met dealers of hun de weg wijzen naar plaat sen waar drugs te krijgen zijn. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft dit het Kamerlid Korthals (WD) in antwoorden op vragen laten weten. Volgens de bewindsman zorgen drugsrunners voor levensgevaarlijke si tuaties op de snelweg vanaf de grens bij Ant werpen via Breda naar Rotterdam. In Belgie gebeurt hetzelfde op de snelwegen tussen de Franse en Nederlandse grens. Hirsch Ballin meent dat er een duidelijk ver band is tussen de drugsrunners, de drugshan del en drugsgerelateerde criminalteit. In Bel gië blijken Franse drugsverslaafden betrokken te zijn bij woninginbraken en autodiefstallen. Ook in ons land maken de Fransen zich schul dig aan autodiefstal. De minister stelt dat het probleem alleen in in ternationaal verband aan te pakken is. Er moet hoe dan ook een einde aan komen, meent Hirsch Ballin. Met de Fransen en de Belgen is afgesproken dat experts regelmatig bij elkaar komen om de situatie te bespreken en beleid uit te stippelen. Het drugstoerisme tussen Frankrijk en Neder land via België wordt in kaart gebracht. Politie en justitie uit de drie landen gaan meer samen werken in deze gevallen. In ons land zal. als ver kregen informatie daartoe aanleiding geeft, opgetreden worden op plaatsen waar dealers hun waren aanbieden. gate-schandaal nog wel mogen regeren. Schlueter noemde het onder zoeksrapport als reden voor zijn ontslag, maar bleef erbij dat hij niets had misdaan. „Na het rap port gelezen te hebben, heb ik nog steeds moeite in te zien hoe ik het parlement heb misleid", zei Schlueter. „Maar dat is geen goede reden om aan te blijven", voegde hij er aan toe. Volgens het 6.000 pagina's tel lende rapport, dat eerder don derdag door opperrechter Mo- gens Hornslet was vrijgegeven, zou de premier met zijn ontken ning in 1989 een „uitermate mis leidende (en) onvolledige" ver klaring hebben afgelegd aan het parlement. Schlueter zou wel de gelijk hebben geweten dat zijn vroegere minister van justitie Erik Ninn-Hansen in 1987 in strijd met de wet familieleden van in Denemarken woonach tige Tamils had geweerd. Ninn- Hansen trad in 1989 af nadat zijn beleid om de afgifte van visa op te houden bekend was gewor den. De minderheidsregering van Schlueter bestaat uit conserva tieven en liberalen, die 59 van de 179 zetels in de Folketing bezet ten De coalitie vertrouwde op de steun van twee kleine, niet- socialistische centrumpartijen. Slangeleer De Vlissingse douane heeft aan boord van een schip een illegale lading goederen en levende ha ve in beslag genomen. De exoti sche goederen, waaronder co bra-slangeleren schoenen, tas sen van krokodilleleer en ivoor, zijn afkomstig van beschermde diersoorten Tevens werd een aantal, eveneens be schermde, dioergpape- Q gaaien aangetroffen Lodewijk de Boer ifotoi. spraakmakend theaterschrijver, laat zich niet vangen in een succesformule. In Utrecht wordt de komende we ken het universum voor hem gekanteld. Verder iti de bijlage Kunst Cultuur: Hans Neugebauer regisseert de ultieme Wozzeck-opera dolen met Atte Jotigstra Ad van Iterson schetst een luie genera tie sprankelende, lege poëzie van Huub Beurskens Frédéric Bastet en de liefde voor Couperus dronkenschap in Kruimels jeugdboek eert de Kikker 9Janis Joplin, kort maar heftig de encyclopedie actualiseert Feen Brothers hebben een muzikale boodschap zilte zang van het loodsenkoor uit agenda, exposi ties.films. 15 t/m 21 Radio en tv: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst cultuur: 15, 16. 17, 19, 20 en 21, Sport: 23, 24, 25 en 27 DEN HAAG (GPD) - De storm die gisternacht over het noord westen en midden van Neder land trok, heeft 's lands verzeke raars niet kunnen verontrusten. De schademeldingen die giste ren in de loop van de dag bin nenkwamen, overtroffen in aantal en hoogte weliswaar de meldingen na de twee stormen in november jongstleden, maar blijven ver achter bij de schade door de januaristorm van 1990. Op de schade-afdelingen van di verse verzekeringsmaatschap pijen verscheen men gisteren ex tra vroeg op het werk. in afwach ting van een stroom schademel dingen. Maar van roodgloeiende telefoonapparaten was geen sprake. AMEV noteerde gisteren 'slechts' enkele honderden mel dingen en verwacht, op grond van vroegere ervaringen, een to taal aantal van drieduizend. Daarmee zou een schadebedrag van 3 miljoen gulden gemoeid zijn. „Leuk vinden we zon stormpje natuurlijk niet. elke uitgave drukt op het resultaat, maar we worden er niet sikke neurig van." aldus een woord voerder van het concern. De ja nuaristorm van 1990 kostte AMEV 50 miljoen gulden. Aegon en Centraal Beheer spre ken over veel meldingen met ge ringe schade. Slechts in een en kel geval overschrijdt het ge schatte bedrag de 100.000 gul den. De woordvoerster van Cen traal Beheer is haar goede hu meur ook nog niet kwijt: „Dit is nu eenmaal ons werk Wat niet wegneemt dat we vinden dat het nu wel weer genoeg geweest is voor dit seizoen De totale schade door de zuid westerstorm bij particulieren en bedrijven zal enkele tientallen miljoenen bedragen. Een schijn tje echter, aldus een woordvoer dervan de verzekeraars, vergele- i Advertentie i ken bij de 15 miljard gulden die de Nederlandse maatschappijen jaarlijks aan schadevergoedin gen uitkeren. De storm heeft zeer grote schade aangericht in de glastuinbouw Tot donderdagavond werden bij de Hagelunie 500 schades ge meld. De Hagelunie verwacht dat dat aantal in de loop van de komende week zal oplopen tot 1 500 meldingen. Hierdoor komt het totale schadebedrag van de storm voorlopig op 10 miljoen gulden te liggen. Dat heeft de Hagelunie donderdag meege deeld. Met name tuinders uit de kust strook boven Leiden. Noord- Holland. Friesland en Gronin gen werden door de storm ge troffen. DIE OPRUIMING ZIT WELGOED BIJ DE LEUKSTE WONING- INRICHTERS VAN ZEELAND TMC ZEELAND heeft met enkel goede voornemens, maar wij beginnen 1993 met daden Daarom starten wij met een OPRUIMING in TAPIJT, GORDIJNEN en MEUBELEN, waar u jaren plezier aan zult beleven... Zandweg Ib gglCTGTO Tel. 01130-82626 ÊïiJ ILU U K«t«] 4-31 presenteert morgenavond zaterdag 16 jan. Aanvang 21.00 uur. Tussen Zoutelande en Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1