Markt wordt uitgaanscentrum Sit T oneelbe werking Dickens net iets te mooi en zoetig C t VJ Middelburg en Vlissingen spelen onder één hoedje tWI KORTING Commissie wijst verkeerspaaltjes in Sandersestraat af streek Middelburg houdt bij reconstructie rekening met wensen horeca JE WILT TOCH ZO VROE6 MOGELIJK HET HUIS UIT? Oostkapelle nieuwe helden KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD COMPLETE WINTERCOLLECTIE Pottenmarkt 13, Middelburg 01 180-40773 VRIJDAG 15 JANUARI 1993 van onze verslaggever MIDDELBURG - Het uitgaan sleven in Middelburg zal zich de komende tijd verplaatsen naar de Markt. De horecagelegenhe den op het Damplein, eens het beoogde uitgaanskwartier van Middelburg, zullen hun aan trekkingskracht verliezen. De cafés op de Markt trekken veel bezoekers. De gemeente Middel burg is bereid bij een recon structie van de Markt terdege rekening te houden met de wen sen en mogelijkheden van de horeca-ondernemers. „Het Damplein als uitgaanscen- van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Aan de Ja cob Isaac Sandersestraat in Oost-Souburg moet meer ge beuren dan alleen de plaatsing van verkeerspaaltjes, de zoge naamde Souburgertjes. De Vlis- singse raadscommissie van ruimtelijke ordening en ver keer gaf woensdagavond wet houder T. R. K. Meijers die boodschap mee. Alleen P. Plas (VVD» steunde de wethouder. De Souburgertjes zijn nodig om een veilige route voor school gaande kinderen te scheppen en dat kan naar zijn mening niet wachten. Ds Van Bork in Vlissingen overleden VLISSINGEN - Ds J. B. van Bork. emeritus-predikant van de wijkgemeente Ophir in Vlis singen, is woensdag na een lang durige ziekte in Vlissingen overleden. Hij was 69 jaar. Ds Jan Bart van Bork werd ge boren op 29 januari 1923. Hij werd in 1952 in het ambt beves tigd. Zijn eerste standplaats was Retranchement en vervolgens stond hij in Havelte (1957) en Schagen, van 1972 tot 1986. Na zijn vervroegde uittreding zette hij in Vlissingen zijn pastorale werk voort tot aan zijn afscheid op 21 juni 1992. Ds Van Bork wordt maandag 18 januari in Middelburg gecre meerd. MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'Great Expectations', van Charles Dickens bewerkt door Caroline Evesi. gespeeld en geregisseerd door studenten en docenten van het Lam- da Theatre. door Willem Nijssen De roman 'Great Expecta tions' wordt door velen wel beschouwd als Charles Dic kens' beste werk, al wordt er al tijd een 'maar' aan toegevoegd: het slot is veel te mooi, te geluk kig. Het zou ook niet Dickens' eigen keus zijn geweest, maar ontstaan zijn op aanraden van een bevriend schrijver. Inder daad wringt er iets aan de vrij onverwachte tweede omme keer in het leven van de hoofd persoon, Philip Pirrip, beter be kend onder de naam Pip. De eerste ommekeer in het leven van deze Pip komt op 13-14-jari- ge leeftijd. Tot dan is hij als wees opgegroeid in het gezin van zijn zuster, getrouwd met de smid Joe Gargery Pip blijkt nu een onbekende weldoener te heb ben, die hem wil opvoeden tot ■gentleman' en hem tot zijn erf genaam heeft gemaakt Pip laat zijn vrienden min of meer in de steek en gaat naar Londen, waar hij in de weelde van het geld langzaam afglijdt, en een onaan genaam. egoïstisch en spilziek mens wordt. Tot hier is zeker in te zien waar om de roman zoveel lof verdient. De karakters zijn scherp en gees tig getekend, zoals'we van Char les Dickens gewend zijn. Maar harder en zwarter dan ooit tevo ren tekent Dickens ook de scha duwlijnen in: er zijn veel duiste re. geknakte figuren Zelfs de hoofdpersoon ontkomt niet aan het oordeel dat Dickens over zijn tijd lijkt te vellen: verwrongen, verworden, decadent, ziel- en ruggegraatloos. Het is geen leuk. maar wel een imponerend pano rama van het menselijk bedrijf. Maar plotseling komt alles goed. Joe Gargery komt de aan lager wal geraakte Pip uit de gevange nis redden, die neemt vervol gens een eerlijke baan en trouwt, gelukkig met de eertijds ijskoud harteloze Estella... Het is alsof Dickens de uiterste consequen tie uit zijn observatie van een uit zijn voegen gebarsten samenle ving niet durfde trekken. De le zer houdt daarom na uren ge boeid lezen aan 'Great Expecta tions' vaak een onbevredigd ge voel over. De toneelbewerking van deze lij vige roman waarmee het engels- trum valt in de praktijk af', con stateert wethouder G. B. Schoenmakers (ruimtelijke or dening). „Dat wil niet zeggen dat er geen mogelijkheden zijn om een café te drijven. Als de horeca rekening houdt met de strenge eisen rond het woon- en leefkli maat, kan ze nog best succesvol een kroeg draaiend houden." Horeca-exploitant Kees Rijn meent dat het van de gemeente afhangt of het Damplein zijn aantrekkingskracht behoudt. Zijns inziens kan dat bijvoor beeld door de terrasruimte uit te breiden op de plaats waar nu nog parkeerplaatsen zijn. Nu mogen de cafés op het Damplein maar een klein aantal stoelen buiten zetten. Volgens Schoen makers hangt toestemming van de gemeente af van de manier waarop de binnenstad veran derd wordt. Feit is dat de Markt steeds meer een spilfunctie krijgt. De voor malige bioscoop Electro wordt waarschijnlijk op afzienbare ter mijn een café. Zowel Schoenma kers als Rijn, eigenaar van het pand en van het ernaast liggen de Seventy Seven, voelen echter niet veel voor 'meer van hetzelf de'. De toekomstige exploitant zal een zaak moeten beginnen die een nieuw publiek trekt. Schoenmakers denkt aan een soort grand café. „Iets voor niet-tieners en voor mensen die niet van house-muziek houden." Rijn houdt zich voorlopig op de vlakte. „Vóór 1 februari hopen we de onderhandelingen over de exploitatie afgerond te hebben." Schoenmakers en Rijn vinden beiden dat er iets moet gebeuren op de Markt. Rijn ziet wel iets in de uitbreiding van de terrassen, maar vernacht niet dat de be staande gelegenheden een aan eengesloten terras zullen ma ken. Een filiaal van de ABN/AM- RO-bank onderbreekt boven dien de reeks cafés. Rijn: „Ik heb geen interesse in aankoop van de bank. Ik wil alleen Electro be houden als horeca-gelegen- heid." Overigens meldt mr A. Biemont. directeur van de sectie faciliteiten en personeel van de ABN/AMRO. dat er de komende jaren absoluut geen sprake van is dat de bank het pand verlaat. Volgens Rijn is de gemeente Middelburg verantwoordelijk voor de toekomst van de Markt. Die bepaalt welke bevoegdhe den de ondernemers krijgen en hoe de herinrichting van de Markt gestalte krijgt. Schoen makers vindt dat de gemeente in ieder geval iets moet doen aan de huidige situatie. „We zijn niet tevreden over de vele functies die het pleintje voor de cafés ver vult. Er zijn een paar terrassen, bushaltes, fietsenstallingen en het looppad naar de ingang van de bank loopt er ook nog tussen door. We moeten toch de Markt reconstrueren als we het cen trum autoluw willen maken We nemen de plannen die de hore ca-ondernemers hebben, mee in de beslissing die we dan nemen over de veranderingen in de bin nenstad." De raadsleden van de andere po litieke partijen betwijfelden of met de plaatsing van verkeers paaltjes aan één kant van de Ja cob Isaac Sandersetraat een vei lige route wordt geschapen. R. W. J. den Broeder (PvdA) achtte het niet uitgesloten dat automobilisten na het treffen van de verkeersmaatregel snel ler gaan rijden. De straat wordt er overzichtelijker door. Dat een meerderheid van de bewoners voor de plaatsing van de Sou burgertjes heeft gekozen, maak te weinig indruk. C. J. van der Weele (RPCU) vond 29 voor. 22 tegen plus een aantal onthou dingen aan de krappe kant. Van de bewoners die op de ver gadering aanwezig waren, pleit te niemand voor de komst van de verkeerspaaltjes. Zij willen drastische verkeersremmende maatregelen, zoals hoge ver keersdrempels. maar dat kan niet snel worden geregeld. Van daar dat een aantal vertegen woordigers van de J. H. van Da- leschool zich daartegen verzet te. Dagelijks lopen zo'n twee honderd kinderen door de straat naar basisscholen en die hebben een veilige looproute nodig. En kele commissieleden betwijfel den of de kinderen wel achter de paaltjes zullen blijven. „Wij moeten in elk geval die moge lijkheid bieden", reageerde wet houder Meijers. Hij kreeg geen poot aan de grond. Op Plas na adviseerde de raadscommissie hem met een ander, uitgewerkt voorstel te komen waarin ver keersremmende maatregelen zijn opgenomen. Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sabalaan 3. tel 71017. zon. 0.00-24.00 uur: G. de Greef, Willem Klooslaan 1, tel. 68021 Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: G. J. H. Meyjer, De Krammer 14, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: P. de Doelder, Bellinkplein 1, tel. 39933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Patiënten Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: C. Wattel. Amstelstraat 55, Oost- Souburg. tel. 01184-61630. zon. 0. 00-24. 00 uur: P. Kodde. Oude Vlissingseweg 13, Middel burg, tel. 01180-15810. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, Vroon straat 11, Serooskerke, tel. 01189-1212. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: A. A. v. d. Male. Duinweg 59, Zoutelan de. tel. 01186-1282. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutter heim, Beukelmanstraat 8. Melis kerke, tel. 01186-1760. Tandartsen: Walcheren: H. Oosterhof. brandystraat 176, Vlissm; fl tel. 01184-65326. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. Otkert'1 uur: S v.d. Kaaden, tel. 01! e'de 3254. Middelburg, zat. 09.00-ma, 0) srnem uur: M. de Jonge, p/a Garni?d z straat 5. tel. 16761. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: 01180-33803. Kline huisdieren: A. R„|thtge Stadsschuur 1, Middelburg (de r 01180-13118. Spreekuur 11.00-12.00 en lljtoi 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oosi id pelle": Oude Domburgsei rvai 33a te Oostkapelle. tel. OU nder 1443. Dierenarts A. Meijns: Oost ft Se pelseweg 12, Grijpskerke. 01189-3060. Dierenartsenpraktijk Melis! !|'n, ke: R. Roskam, Kelderwegl, 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren: K Bon te Noordstraat 61. Middelb:l(ida' tel. 01180-37077. Spreekuur: b.w 10.00-11.00 uur. Apotheken: Middelburg: Stromenwijk Zand. Maasstraat 56. tel. 355j Vlissingen: Apotheek Soub: tga C. van Perestraat 1. tel. 6159iperh Wijkverpleging: Voor geheel Walcheren Alarmcentrale tel. 01184-118; Bij de reconstructie van de Markt in Middelburg zal rekening worden gehouden met de wensen van de horeca ondernemers. foto Ruben Oreel talige Lamda Theatre nu op tournee is, geeft de hoofdlijnen van het verhaal goed weer. Wat vooral treffend is. is de levendige variëteit aan spelers en persona ges. Dik en dun. lang en kort, snor en huppeltenen, met de kleine twintig acteurs van het gezelschap lijkt het podium in derdaad bevolkt als een klein universum. Dat draaft en praat ook voortdurend door elkaar en bevestigt door mise-en-scène en razendsnelle changementen, dat de wereld inderdaad geen se conde stil staat. De eenvoudige maar effectieve kostumering, de oppervlakkige, soms zelfs symbolische aandui ding van het decor verstevigen het idee nieuwsgierig naar een andere wereld te kijken. De psy chische transactie berust zeker niet op herkenning - die tijden en die zorgen zijn lang vervlogen - maar het kost weinig moeite tot inleving te komen. Kleine, echt Engelse grapjes en een paar aantrekkelijke musical-songs maken dat nog wat gemakkelij ker. Als een lijvig werk als 'Great Ex pectations" tot zijn essenties moet worden teruggebracht, blijkt dat zoetsappige slot ech- Ing Matze met verschillende petten voor de gemeentehuizen van Vlissingen en Middelburg. foto Ruben Oreel Forse buit bij inbraak DOMBURG - Inbrekers hebben woensdag tussen 9 en 18.30 urn- hun slag geslagen in een woon huis aan de J. W. Schuurman straat in Domburg. De dieven verschaften zich toegang door een raam te forceren. Zij namen onder meer twee televisietoe stellen mee. een stereotoren, een magnetron en verschillende cd's. Woninginbraak in Serooskerke SEROOSKERKE (W) - Onbe kenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag inge broken in een woonhuis te Se rooskerke (W). Zij verschaften zich toegang door een boven licht. De hele benedenverdie ping werd doorzocht en enkele laden werden opengebroken. Voor zover bekend hebben de dieven echter niets meegeno men. ter tamelijk dominant. Een boek kan vele dramatische lijnen trekken en vele spanningsbogen zetten. Die hebben kennelijk meer met de tijd dan met de loop van doen. Elk hoofdstuk (en het zijn er vele) neemt de tijd van een volle avond toneel en kan zijn eigen drama bieden. De we reld van 'Great Expectations' kan er caleidoscopisch onder blijven. Maar op de planken was dat niet zo. De schaduw van de goede afloop werd teruggeworpen tot aan het begin. Door alles heen groeit al de spanningsboog van deze éne avond, en die moet naar het zoe te slot toe. En dan ineens zie je het: de kostumering is té mooi- eenvoudig (want te 'roman tisch'). die musical-songs zijn té 'my-fair-lady', de fraaie typetjes zijn net té bleek. En al die jonge acteurs (het Lamda Theatre is het gezelschap van Londens be kendste theaterschool) zijn alle maal net té fris. té stralend. Be slist verdienstelijk, maar dit keer werkt dat allemaal in het voordeel van het zwakste ge deelte van het boek: de rozige af loop. van onze verslaggever VLISSINGEN/MIDDELBURG - Hij heeft één pet, maar wel één pet met twee voorkanten. Komt ing A. Matze in Middelburg, dan tovert hij het wapen van Mid delburg tevoorschijn. Ver schijnt hij in Vlissingen, dan laat hij de fles zien. Hij keert omstreeks het middaguur altijd de pet om, symbolisch gespro ken. Zijn werk in Middelburg zit er dan op. 's Middags is hij te vinden op de afdeling milieu in Vlissingen. Matze is sinds kort hoofd van de afdeling milieu in Middelburg en Vlissingen. Zijn Vlissingse colle ga's. waar hij al afdelingschef was, wilden dat heugelijke feit niet zonder enig feestgedruis voorbij laten gaan. Zij voorza gen Matze van een pet met twee voorkanten. „Ik heb er hartelijk Auto belandt op vluchtheuvel BRU1NISSE - Bij een inhaalpo- ging op de Grevelingendam bij Bruinisse is woensdagmiddag een automobiliste uit Ouddorp op een vluchtheuvel beland. Zij reed richting Oude Tonge en wilde een vrachtwagen inhalen. Te laat merkte ze op dat even verder de rijstroken van elkaar worden gescheiden door een vluchtheuvel. Daarop belandde zij met haar voertuig tegen een verkeersbord. De automobiliste bleef ongedeerd, maar de mate riële schade was aanzienlijk om moeten lachen." Hij draagt de pet nooit, maar hij draagt de gedachte erachter wel uit. Samenwerking Zijn verhaal is geen successtory, het tekent wel hoe moeilijk het is tot samenwerking te komen in het stadsgewest Middelburg- Vlissingen. Op milieugebied werken de twee steden al gerui- Sieraden en video gestolen in Middelburg MIDDELBURG - Bij een in braak in een woning aan Klein Vlaanderen in Middelburg zijn een videorecorder en een onbe kende hoeveelheid sieraden buit gemaakt. De inbraa heeft waarschijnlijk plaatsgevonden in de periode van 8 januari tot 12 januari. De woning was toen onbeheerd. De inbrekers hebben een dakraam geforceerd en zijn zo het pand in gegaan. Controle op fietsverlichting KOUDEKERKE - De politie heeft donderdagmorgen een controle op de verlichting van fietsers gehouden aan de Mid delburgsestraat in Koudekerke. Zestien fietsers werden bekeurd. Overigens bleek dat bij negen op de tien fietsers de verlichting wel in orde was. me tijd samen, op papier altijd, maar echte resultaten bleven uit. De rijksoverheid, die de sa menwerking met de portemon nee stimuleerde, wilde die wel zien. Dankzij die druk mag Mat ze zich met de pet met twee voor kanten laten zien in Vlissingen èn Middelburg. „Het overzicht ontbrak", vertelt Matze. „Er werd ontzettend veel dubbel werk verzet. Werkover leg helpt niet. Je moet dagelijks bij elkaar zitten. Ik ben daarom elke dag in zowel Middelburg als Vlissingen te vinden." Matze ontvouwt een toekomstbeeld, waarin de ontwikkeling van spe cialismen voorop staat. Bodem bescherming. Geluidhinder. Met een betere werkverdeling moet dat lukken. Een begin is gemaakt, met een pet als sym bool. Bestuurlijke reorganisatie thema lezing A. J. Kaland KLOOSTERZANDE - Voorzit ter A. J. Kaland van de CDA- Eerste Kamerfractie houdt dins dag 19 januari vanaf 20.00 uur een spreekbeurt in Hotel Van Leuven in Kloosterzande. Kaland zet zijn denkbeelden uit een over de 'reorganisatie van het binnenlands bestuur' en de 'positie van de Eerste Kamer'. Dat gebeurt na de jaarvergade ring van de Hontenisser CDA-af- deling. CEZOCHT: DAGBLADBEZORGERS M/V ZONDER NIEUWE HELDEN 1$ DE KRANT NERCEN Wij zoeken voor direct te die graag snel iets willen verdienen. Voor informatie kun je bellen; 01184-84000 na kantoortijden de heer Robert Jan de Nooijer tel. 01184-11551 on; XL BOGIE ESPRIT CkjxrGf'l Com.j>a.*.y. RED//GREEN JOOP! CINQUE msner 40%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 12