Weer uitstel besluit racecircuit Ontevreden leden lit Milieuplatform dagmenu... Vrachtauto blokkeert rijksweg Gs tegen uitstel besluit over de Vota Ouderenzorg wat Pont niet meer gratis in zomer L. van Dijke volgt M. Leerling op als Kamerlid voor RPF Dierenbescherming kan werk niet aan Zakformaat PvdA wil opschorting raadsvergadering wegens vele vragen en twijfels Proefabonnement Herstel dammen Zuidgors bijna klaar PZC zeeland WOENSDAG 13 JANUARI 1993 ionze verslaggever [RUININGEN - De principebe- lissing over de aanleg van een tnlrum voor auto- en motor- 5porl in de Anna-Mariapolder lij Rilland is twee maanden uit- tsteld. De raad buigt zich niet {januari, maar 18 maart over iet contract dat de gemeente „et de initiatiefneemster, de Itichting Geluidproducerende iporten Reimerswaal, wil slui- i, Het college heeft dit dins- 7 in overleg met de fractie voorzitters besloten. De PvdA vroeg het college en de iverige partijen om uitstel. De factievoorzitters hebben hier een moeite mee. Ze wilden het [esluit echter niet opschuiven ot de raadsvergadering van 25 nei. zoals de PvdA opperde. Het s de tweede keer dat de sociaal- emocraten verzoeken om op- chorting van het voorstel. In ecember vroeg de PvdA het aadsbesluit te verdagen tot ja nuari. omdat ze het te kort dag vond om zich goed in de materie te verdiepen. Volgens de fractie is uitstel nu weer noodzakelijk omdat er te weinig tijd is om een 'weloverwo gen beslissing te nemen'. „Er le ven bij ons nog grote vrage- en twijfels. En het regent de laatste week schriftelijke reacties van burgers, organisaties en actie groepen. Ook het standpunt van het college over de gehouden hoorzittingen en de eerste reac ties daar op. roepen nieuwe vra gen op. Het college en de ge meenteraad dienen met deze reacties zorgvuldig om te gaan", motiveert de PvdA het verzoek om uitstel in een brief aan het college en de fractievoorzitters. De Stichting Geluidproduceren de Sporten Reimerswaal vindt uitstel geen probleem. Volgens de sociaal-democraten, die met voorzitter E. Wassenberg con tact hebben gehad, hecht de stichting aan een weloverwogen en goed onderbouwd besluit. Het college meent dat uitstel tot 18 maart de fracties voldoende tijd geeft een standpunt te vor men over het circuitplan. Ook krijgt de raad nu meer gelegen heid om de resultaten van de hoorzittingen en ingekomen be zwaren en reacties te wegen. Ie dereen die zijn zegje over het plan wil doen. kan dat nog tot en met 26 januari. De reacties moe ten op papier staan en gericht zijn aan de raad. Het college van m onze verslaggeefster 1DDELBURG - Gedeputeerde alen zijn niet van plan de be- uilvorming over de Nota Ou- renzorg uit te stellen. Het col- je liet dat dinsdag weten. de statencommissie welzijn rongen de vertegenwoordigers an PvdA en CDA maandag aan (uitstel. Zij willen dat gedepu- «rde A. J. Dijkwel gaat praten iel de partijen in de provincie te zien of er nog altematie- tn te verzinnen zijn voor de uting van zes bejaardentehui- Dijkwel waarschuwde maandag al dat uitstel een schadepost zou betekenen, die op het bordje van de bejaardentehuizen terecht zou komen. Hij dreigde met een investeringsstop voor de bejaar denhuizen als tot uitstel wordt besloten. Bovendien is Dijkwel van mening dat alle alternatie ven voldoende zijn gewogen en vervolgens te licht bevonden. Gs sluiten uitstel overigens niet helemaal uit. In een brief die dinsdag aan de staten werd ver zonden zegt het college pas uit stel te willen overwegen als de antwoordnota op de Nota Oude renzorg is behandeld. i van onze verslaggeefster GOES - Een Duitse vrachtwagencombinatie die splinter nieuwe personenauto's vervoerde, is dindagmorgen even voor negen uur op rijksweg 58 ter hoogte van Goes in de berm ge raakt en gekanteld. Een aantal auto's werd van de vrachtwa gencombinatie geslingerd en raakte zwaar Deschadigd. Eén rijstrook in de richting Vlissingen moest worden afgesloten. Rond 13.30 uur kon het verkeer weer gebruik maken van beide rijstroken. Volgens de politie is het eenzijdige ongeluk te wijten aan een stuurfout. De bestuurder van de vrachtauto bleef onge deerd. Er moest een takelwagen aan te pas komen om de gekantelde vrachtwagencombinatie weer overeind te krijgen. De personen auto's op de bovenste leggers lagen her en der in de berm ver spreid. foto Willem Mieras inonze verslaggever enk Postma H)DELBUR,G Frisse ideeën oesten er vandaan komen, »n praatjes voor de vaak. Het ilieuplatform Zeeland zou de inval openen op de verloede- ng. Nu, bijna drie jaar later, ikt deze 'denktank voor con- tle milieu-acties' roemloos te erzanden. De Schouwse dijk- raaf mevrouw A. de Haan heeft l orgaan teleurgesteld de rug Jegekeerd. „De verwachtingen 'orden niet waargemaakt. Iets increets is er tot dusver niet jlgekomen." In haar voetspoor olgde Tony van Verre, radio- programma-maker uit Veere. Hij voelt zich zwaar bekocht. Het Milieuplatform Zeeland is geesteskind van het provinciaal milieubeleidsplan Kerend Tij. Gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes die destijds voor dit beleids terrein verantwoordelijk was gaf het gezelschap de opdracht zo veel geestdrift los te wrikken dat de milieu-acties 'ons rond de oren vliegen'. Van Verre liet zich strikken als opperspreekstal- meester. Hij beloofde een rigou reuze aanpak die totaal voorbij zou gaan aan belangen en belan getjes van groepen of indivi duen. En dreigde: „Een ieder die zich daaraan onttrekt zullen we (Advertentie) eu«p«* S* k' onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* Verweken de PZC voor 13,- (êénmalig binnen zes maanden) p°stcode: kindtekening; "enveloppe zonder postzegel zenden naar afdeling abonnemencen *Rwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Men gaat sneller! 01 I84 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement iDe PZC, 'n dijk van een krant op de vingers tikken; eerst zachtjes, al snel harder." Inmiddels beseft Van Verre dat hij daarmee veel te hard van sta pel liep. In zijn ontslagbrief schrijft hij: „Het Milieuplatform Zeeland - naar mijn mening in dertijd bedoeld als daadclub - blijkt in de praktijk een praat club. Zeggen dat het belangrijk bijdraagt tot het oplossen van de milieuproblematiek klinkt ri dicuul en wordt door geen enkel feit geschraagd." De twintig leden van het milieu platform werden gerecruteerd uit diverse geledingen van over heid en maatschappij. Voor waarde was dat ze alleen zich zelf, en dus niet een achterban, zouden vertegenwoordigen. Van Verre kwam al snel tot de con clusie dat dit gezelschap niet zat te wachten op radicale ideeën. „Men schrok daar van. Het bleek gewoon een clubje van mensen die elkaar op de schouders slaan en geruststellend zeggen dat het allemaal wel meevalt, 't Is pad vinderij." Het laatste jaar nam Van Verre dan ook niet eens meer de moeite de bijeenkom sten bij te wonen. Dijkgraaf De Haan reageert ge matigder. „De discussies binnen het platform waren uiterst boeiend, maar als je je niet in het resultaat kunt vinden, dan stop je ermee." Breekpunt voor haar was de inhoud van een manifest waarmee het milieuplatform binnenkort, als eerste wapen feit, naar buiten treedt. Het Milieuplatform Zeeland is relatief traag van de grond geko men, erkent mevrouw J. Boog- erd-Quaak, die ruim een jaar ge leden het voorzitterschap op zich nam. Maar dat niet aan de verwachting is voldaan, vindt ze teveel gezegd. „De opdracht was als denktank te functioneren. Dat is. hoe je het wendt of keert, een club die praat." Het manifest van het platform is inmiddels gereed, maar om al lerlei redenen nog niet openbaar gemaakt. Daar wordt nu vaart achter gezet. Volgens Boogerd- Quaak zal het duidelijk maken dat het platform wel degelijk van wanten weet. Dat dijkgraaf De Haan zich niet met de tekst van het manifest kan verenigen, is haar goed recht, vindt Boogerd-Quaak. Maar Van Verre heeft in haar ogen geen recht van spreken. „Die man heeft ontzettend wei nig bijgedragen aan de menings vorming. Hij was er gewoon nooit. Ik heb hem welgeteld één keer ter vergadering meege maakt: een jaar geleden, toen ik tot voorzitter werd benoemd." Het herstel van de dammen bij de Zuidgors in Ellewoutsdijk is in volle gang. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster ELLEWOUTSDIJK - Rijks waterstaat rondt deze week herstelwerkzaamheden af aan de dammen bij de Zuid gors te Ellewoutsdijk. De pa len en het rijshout bleken eind vorig jaar niet bestand tegen zwaar weer. Een zuid westerstorm sloeg gaten van tien tot twintig meter in drie van de zes dammen. „De sterke stroming zoog veel grond weg rondom de palen", legt Jaap Consemulder van Rijkswaterstaat (Dienst Ge tijdewateren) uit. „Die kregen daardoor te weinig houvast en sloegen weg." Met een vrij simpele ingreep kunnen de gaten weer gedicht worden. „Door planken tegen de palen te slaan, kun je de constructie veel steviger maken. Je voor komt dat grond onder de pa len wegspoelt." De dammen (totale lengte 935 meter) werden in oktober en november 1992 aangelegd als onderdeel van het project Lamsoor; een experiment van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, de Stichting Het Zeeuwse Land schap en Rijkswaterstaat. Het doel is: methoden ontwik kelen om buitendijkse schor ren, slikken en platen in de Ooster-en Westerschelde te behoeden voor teloorgang. De totale kosten bedragen ruim 2,5 ton. Bij een schor in de Anna-Jaco- bapolder is over een lengte van tweehonderd meter een kleihelling aangebracht. De storm heeft hier weinig scha de veroorzaakt. „Dit gebied ligt meer op het noorden. De wind stond hier niet pal op." Bovendien: „De aflopende kleibedekking functioneert prima. Terwijl het talud vrij wel onbeschadigd is, zijn in de nabije omgeving stukken schor van vijf meter weggesla gen." van onze verslaggever MIDDELBURG - (Brom)fietsers en voetgangers kunnen in de zomerperiode overdag niet meer gratis gebruik maken van het veer Vlissingen- Breskens. Ze moeten dan per overtocht eén gul den betalen. Varen ze vaker mee dan kunnen ze een abonnement nemen. Dat kost tien gulden. In woners van Zeeuwsch-Vlaanderen mogen gratis mee mits ze een geldig 'Zeeuws-Vlamingen-pasje' tonen. Het tarief geldt evenmin voor inzittenden van auto's. Het dagelijks provinciebestuur stelde deze rege ling gisteren vast. De staten moeten er nog mee akkoord gaan. Het zomertarief geldt in de periode van 15 mei tot 16 september tussen 06.45 en 20.00 uur. Het wordt ingevoerd in de hoop de stroom toe risten wat in te dammen die het veer beschouwën als rondvaartboot. De veerdienst is op dergelijk ge bruik niet berekend. b en w brengt als aanvulling op het raadsvoorstel eind februari een notitie uit, waarin wordt in gegaan op de verschillende reac ties. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuwse statenlid Leen van Dijke (37) wordt het politieke gezicht van de Reformatorische Politieke Federatie (RPF). Het is de be doeling dat hij Meindert Leer ling opvolgt als Tweede-Ka merlid van de partij. Het lande lijk bestuur van de RPF heeft de Middelburger Van Dijke in stel ling gebracht als lijsttrekker voor de Kamerverkiezingen in mei volgend jaar. Als er niets geks gebeurt is de RPF, gezien de trouwe aanhang van de par tij, verzekerd van minstens één kamerzetel. De Federatieraad komt op 13 fe bruari bijeen in Putten om de verkiezing van Van Dijke te be krachtigen. Naar verwachting zal dit geen problemen opleve ren. Leerling maakte vorig jaar al bekend geen nieuwe zittings periode te ambieren. Het RPF- bestuur koos voor Van Dijke vanwege diens 'markante optre den' in de Zeeuwse staten, waar van hij inmiddels tien jaar deel uitmaakt. „Hij schuwt niet de dingen bij hun naam te noemen, hetgeen veel mensen aan spreekt. Tegelijk is hij sterk Bij bels bewogen", zo meldt het RPF-bestuur, „Als statenlid heeft hij een duidelijk visite kaartje afgegeven." Beste man Van Dijke heeft een technische achtergrond. Hij vervult een commerciële functie in het be drijfsleven, is gehuwd, vader van vijf kinderen en lid van de Christelijk Gereformeerde Kerk Een adviescollege onder voorzitterschap van RPF-sena- tor prof dr ir E. Schuurman kreeg uit de kiesverenigingen de namen van 38 kandidaten voor het lijsttrekkerschap, van wie er uiteindelijk 10 beschikbaar ble ken. Het college zag in Van Dij ke, die al eens op een onverkies bare plaats aan de Kamerver kiezingen meedeed, de beste man. De Middelburgse RPF-politicus zegt de Zeeuwse staten vaarwel zodra hij in de Tweede Kamer zit. Niet zozeer omdat hij bezwa ren heeft tegen een politieke dubbelfunctie, maar omdat hij al zijn energie in het kamerlid maatschap wil steken. Gezicht „Je bent daar het gezicht van de partij. Als je het niet goed doet betekent dat nogal wat." Maar hij gaat die uitdaging graag aan. „Ik zie het als een stukje roe ping." De laatste jaren leidden Van Dij- kes spreekbeurten voor partijge noten. waarin hij vaak ongezou ten kritiek leverde op Zeeuwse bestuurders en ambtenaren, en kele keren tot controverses, waarna hij in de statenzaal wat gas terugnam. Hij is niet van plan zich als kamerlid gedeisd te houden: „De helderheid en dui delijkheid waar ik van hou. is mij eigen." Van Dijke van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De Dierenbe scherming in Zeeland heeft te weinig personeel om alle klach ten over dierenmishandeling na te trekken. Bij de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren afdeling Noord- en Midden-Zeeland in Vlissingen komen per jaar bijna 200 klach ten binnen. Volgens bestuurslid W. M. van Dijke zijn minimaal zes afdelingsinspecteurs extra nodig om alle meldingen goed te kunnen behandelen. Momen teel is er één inspecteur op Schouwen-Duiveland. Voorzitter P. C. van Belzen zou het liefst zien dat er zowel op Walcheren, de Bevelanden als op Schouwen-Duiveland twee afdelingsinspecteurs komen. Daarbij gaat het om vrijwilli gers. Volgens Van Belzen zijn er genoeg Zeeuwen die van dieren houden. „Toch kan niet iedereen afdelingsinspecteur worden. Een inspecteur moet minimaal 21 jaar zijn, veel vrije tijd heb ben. over mensenkennis be schikken en vooral nuchter zijn." Na een motivatiegesprek selec teert Van Belzen een aantal kan didaten. Zij volgen een 'pittige' cursus van vier maanden op het landelijk bureau in Hilversum. De cursisten krijgen les in wets- kennis en sociale vaardigheden. De aspirant-inspecteurs gaan daarna op pad met een ervaren afdelingsinspecteur Tot nu toe gaan afdelingsinspec- trice B. Arents of haar waarne mer B Plaisier alle klachten in Noord- en Midden-Zeeland na. Wanneer zij een klacht krijgen doorgespeeld, gaan ze op het op gegeven adres poolshoogte ne men. Wanneer Arents een klacht gegrond vindt, volgt een gesprek met de eigenaar van het dier. Straf Bij ernstige mishandeling neemt ze contact op met de dis trictsinspecteur Y. Kwast. Hij heeft een opsporingsbevoegd heid en mag proces-verbaal op maken. De districtsinspecteurs kunnen bij zware gevallen een beroep doen op de politie. De of ficier van justitie bepaalt uitein delijk de straf. Die kan variëren van een geldboete of inbeslag name van de dieren tot gevange nisstraf. Klachten kunnen anoniem wor den gemeld. Van Belzen denkt dat dit drempelverlagend werkt. Het kan ook een nadeel zijn, zegt Van Dijke. wanneer mensen met een valse melding komen. „Het komt voor dat iemand meldt dat de hond van de buren schanda lig wordt behandeld. Bij het na trekken van de klacht blijkt de hond niets te mankeren. De in specteur wordt gewoon gebruikt in een ordinaire burenruzie." Er moeten extra kosten worden gemaakt om de toeloop goed te verwerken. Zo zijn in de zomerpe riode overdag vaak tellingen nodig om halt te kun nen roepen wanneer de wettelijke veiligheidsnorm van maximaal duizend opvarenden wordt over schreden. Volgens de Provinciale Stoomboot Diensten zorgt de toeloop ook voor extra schoon maak- en reparatiekosten. Naai- verwachting worden per zomerperiode 300.000 kaartjes en 12.500 abonnementen aan (brom(fietsers en voetgangers verkocht. Dat levert 425.000 gulden op. De kosten van de kaartverkoop en het vervoer bedragen 375.000 gulden. De kaar tjesverkopers kunnen meteen ook bijhouden hoe veel opvarenden er aan boord zijn. Het aantal inzit tenden van auto's wordt geschat op basis van erva ringscijfers. Bij het. veer Kruiningen-Perkpolder verandert er niets: daar mogen de (brom metsers en voetgan gers gewoon gratis blijven overvaren. Dat Bevelandse stel heeft reizen tot de grootste hobby gemaakt. Allebei gepensio neerd. hebben ze er de tijd en het geld voor. Ze hebben er ook van alles op zakfor maat voor aangeschaft: op klapbare strijkijzers, han dige kleerhangers, kleine verrekijkers en noem maar op. Als het maar weinig weegt in de hand- of buikba gage. Afgelopen jaarwisseling brachten ze door in Oosten rijk. Van actief winterspor ten zagen ze af, maar het leek hen zeer de moeite om kerstkaarten in het echt te gaan bekijken. Ze werden niet teleurgesteld. De mooi ste doorkijkjes, de prachtig ste panorama's en de warm ste bisschopswijn werden hun deel. Net voordat ze de laatste dag in een stoeltjes- lift zouden stappen, trok plotseling de hemel open. die tot dan toe nogal betrok ken was geweest. Snel lie pen ze nog het hotel in om hun pocketcamera's te pak ken. En daar, halverwege een berghelling, wreekte zich de neiging van de zakformaat fabrikant om alle artikelen in ziuarte kunstlederen fou- draaltjes te stoppen. Daar zaten ze dan: Hij met zijn scheerapparaat en zij met haar elektrische dompe laartje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9