Toerisme verwacht verdere groei 5; Weekblad 'Kuifje' verdwijnt De lente in een mandje. Kroatië werft vakantiegangers Tonijn definitief boven water Zuid-Holland krijgt regionale televisie Officier eist maand oorwaardelijk tegen uteur Theo v. Gogh Kinderen krijgen eerder zakgeld binnen- en buitenland óndanks sombere voorspellingen over economie het weer in zeeland SMOG BRUSSEL (ANP) - De Belgische uitgever Lombard stopt eind ju ni met het weekblad „Kuifje" en de Franse versie daarvan „Hel lo Bede". Het stripblad dat 46 jaar geleden voor het eerst ver scheen en onmiddellijk een doorslaand succes werd, heeft zijn bestaansgrond verloren, zo blijkt uit een brief van de uitge ver aan zijn striptekenaars. De uitgeverij zal zich voortaan gaan concentreren op de ver koop van stripalbums, zoals Rick Ringers en Thorgal. Daar naast wordt gespeeld met het idee een maandblad te lanceren, wat naast complete stripverha len ook artikelen voor jongeren bevat. Het verdwijnen van het weekblad voor „7 tot 77-jarigen" betekent overigens ontslag voor zes van de twintig personeelsle den van Lombard. Hoofdredacteur Yves Sente van de uitgeverij Les Editions du Lombard in Brussel, zei dinsdag dat het weekblad destijds werd uitgegeven om de weg te effenen voor de albums. „In die opzet is het blad eigenlijk te goed ge slaagd. Potentiële lezers en ver zamelaars willen niet langer 12 weken wachten tot het verhaal uit is. Zij wachten liever op het verzamelde werk in boekvorm. Het weekblad heeft zichzelf overbodig gemaakt", zo consta teert Sente met enige weemoed. „De afgelopen tien jaar heeft het stripweekblad eigenlijk alleen nog maar verlies geleden," zo stelt Sente. „We hebben het la ten voortbestaan in de veronder stelling dat het een goede pro motie van de albums zou blijven. Dat laatste is niet waai- geble ken. Nederland dat met 77 pro cent het grootste aandeel in de oplage van Kuifje heeft, telt slechts een marktaandeel van 7 procent waar het gaat om de ver koop van onze stripalbums. Pre cies andersom is het gesteld in Frankrijk. In Nederland werd Kuifje bovendien voornamelijk verkocht via de leesportefeuille en dat zijn niet de mensen die snel een album zullen kopen. De conclusie is, hoe triest ook, dat het stripweekblad 'dood' is." Een kleine uitgeverij als Lom bard kan zich dat verlies niet langer permitteren, zo blijkt uit de woorden van Sente. Diep treurig De Nederlandse striptekenaar Dick Materna die vanuit het Bel gische Mol voor de uitgeverij werkt, noemt het verdwijnen van Kuifje „diep treurig, maar niet onverwacht". Volgens Ma terna ontbreekt het de uitgever aan een winstgevende uitgave. De albums van Kuifje zijn bij voorbeeld in beheer bij Caster man. Materna ziet in het verdwij nen van Kuifje en de Franstalige versie Hello Bede - vroeger Tin tin geheten - ook het einde van Lombard naderen. „Heel triest", zou hij dat vinden, want Lom bard was samen met Dupuis het toonaangevende striphuis van Europa. DEN HAAG (ANP) - Ruim 80 procent van de kinderen tussen de 6 en 16 jaar ontvangt zak geld. Dat is vergeleken met 1989 een stijging van 10 procent, bestijging wordt veroorzaakt doordat kinderen nu op jongere leeftijd geld krijgen. Dit blijkt uit gegevens van NSS/ Marktonderzoek. Gemiddeld krijgen de kinderen 5,60 gulden per week. Dat is 7,7 procent meer dan in 1989. Een sterk argument voor kinderen die meer geld willen, is wellicht dat het algemene prijspeil in dezelfde periode met 10.4 procent omhoog ging- De hoogte van het zakcentje hangt sterk sa men met de leeftijd. Kinderen van 6 tot en met 9 jaar krijgen per week gemiddeld 1,80 gulden: die van 10 tot en met 12 ontvangen 3.70 gulden: kinderen van 13 en 14 jaar beuren 6.70 gulden en de oudsten moeten het doen met 10.30 gul den. Uit vorige onderzoeken bleek dat kinderen uit de lagere welstandsklasse vaker en meer zak geld kregen. Inmiddels heeft de hogere wel standsklasse deze achterstand ingehaald: beide groepen strijken nu even vaak en even veel zakgeld op. DEN HELDER - Op 260 wielen wordt de onderzeeboot Tonijn naar het Helders Marinemuseum gereden. Het tachtig meter lange gevaarte werd dinsdag defintitief op de kant gezet, na 25 jaar dienst te hebben gedaan op en onder water. De Tonijn is een van de vier schepen uit de Potvis klasse, die vervangen wordt door de Walrus-klasse. foto Hans Steinmeier/ANP UTRECHT - De nieuwe staat Kroatië in het voormalige Joego slavië stuurde de staatssecretaris van toerisme N. Bulic (1) en ambassadeur J. Vranyczany naar de vakantiebeurs om vakan tiegangers te werven. Kroatië verwacht dat het toerisme naar dit land zich in 1993 herstelt. Volgens staatssecretaris Bulic te kende het herstel zich al in 1992 af, maar bleven tot nu toe de Nederlanders weg. „De Nederlanders zijn weer welkom, alles is veilig in ons land". aldus Bulic dinsdag tijdens een persconferentie, waar hij op de kaart de trekpleisters aanwees. In 1988 werd Kroatië nog be zocht door 150 000 Nederlanders. Na het uitbreken van de bur geroorlog is het toerisme drastisch ingezakt. In 1992 kwamen toch nog 10.000 Nederlanders naar het gebied voor een vakantie. Kroatië streeft, ernaar dit jaar zeker 50 procent van de toeristi sche en algemene infrastructuur hersteld te hebben. foto Arthur Bastiaanse/ANP - Dit jaar kan ondanks alle som voorspellingen over de economische en fi- situatie goed worden voor het toerisme „Ik zie wel degelijk kansen voor ons We hebben een kwalitatief goed produkt te de toerist is bereid hiervoor te betalen." mr. J.A.T. Cornelissen. algemeen-directeur het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) op de openingsdag van de Vakantiebeurs gei binnenlands en inkomend toerisme hebben Tlgens het NBT in 1992 opnieuw een groei doorge bakt, De verwachting is dat de totale omzet in de toeristisch-recreatieve sector uitkomt op 35 mil jard gulden. Daarvan brachten de buitenlandse toeristen acht miljard gulden in het laatje. De Ne derlanders waren in 1992 goed voor zo'n 15 miljoen vakanties in eigen land. Er kwamen ruim 6 miljoen buitenlanders naar ons land, mede dank zij de Flo- riade in Zoetermeer. Hoewel voor de buitenlander de gulden duurder is geworden, verwacht Cornelissen geen negatieve ontwikkelingen voor het toerisme naar Nederland. „Volgens mij moet de toeristische sector oppassen zich een recessie aan te praten en te doemdenken Problemen die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan, zoals de Golfoorlog, hebben volgens hem nauwelijks invloed gehad op de resultaten in de sector. Om de toenemende concurrentie, veroorzaakt door het wegvallen van de Europese binnengren zen. het hoofd te bieden is het volgens Cornelissen wel noodzaak samen te werken. Als voorbeeld noemde hij de oprichting onlangs van een samen werkingsverband tussen de VWs, de ANWB en het NBT. Ook ziet hij kansen in samenwerking op toeristisch gebied met België. Cornelissen sprak bij de opening van de uitge breide NBT-stand op de Vakantiebeurs. De beurs. die vanaf woensdag tot en met zondag voor het pu bliek toegankelijk is. werd officieel geopend door de nieuwe minister van buitenlandse zaken. prof. Kooijmans. De bewindsman wees er in zijn toespraak op dat met vakantie gaan altijd risico's met zich mee brengt. Het is daarom van het grootste belang dat de vakantieganger goed voorbereid op pad gaat. aldus Kooijmans. Zijn ministerie brengt in dit ka der samen met de reisbranche de brochure „Wijs op reis" uit in een oplage van 1 miljoen exempla ren. Er doen 947 organisaties uit 57 landen aan de beurs mee. 13 procent meer dan in 1992. )EN IIAAG (ANP) - De provin- _e Zuid-Holland krijgt regio- ia!e televisie. Geputeerde Sta in (GS) van Zuid-Holland heb- jn dinsdag ingestemd met een oorstel van Radio West en Ra dio Rijnmond voor een geza- benlijk project met regionale '-televisie in 1993. Eind deze and zal de statencommissie j' jGabor te hard ♦oor weigeraar oormerk vee DEN HAAG (ANP) - De Tweede t Kamerfractie van de PvdA tor indt dat staatssecretaris Ga- ^r(landbouw) te hard optreedt jen veehouders die hun vee eigeren te voorzien van de om- rlaj reden gele oormerken, oce èt aanbrengen van het plastic gistratienummer is verplicht 'e heeft op diverse plaatsen tot ar eel weerstand geleid. Boeren hun vee weigeren te merken hogen de dieren niet meer ver- -te open indbouwspecialist Huys van PvdA vindt dat Gabor eerst oet kijken of er een regeling in worden getroffen voor vee- sc: wders met gewetensbezwa- 17 i Huys zegt te vrezen dat. de irde lijn van Gabor leidt tot es- latie van het conflict rond de f rmerken. 'e halve de PvdA zijn ook D66 en ort oen Links voorstander van be: n uitzonderingsregeling voor boeren. (D en CDA, samen een kamer- erderheid, zijn tegen. culturele en sociale zaken zich over het GS-besluit uitspreken. De omroepen willen dan zo snel mogelijk beginnen met de uit zendingen. Hoeveel uur de nieuwe zender in de lucht zal zijn. hangt volgens de hoofdre dacteur/directeur van Radio West. J. Kroes, af van de finan ciën. „We beginnen waarschijn lijk met een uurtje per week. Na verloop van tijd zal het wel meer worden", aldus Kroes. De programma's krijgen een sterk regionaal karakter. „Nieuws, sport, cultuur en ver strooiing uit de regio."zegt Kroes. Vorig jaar najaar haalde het ver zoek van beide regionale zen ders geen meerderheid in het provinciebestuur. Het herziene voorstel kon dinsdag wel de toets der kritiek doorstaan: de kosten worden gedekt zonder daarvoor middelen en reclame inkomsten van de radio te ge bruiken. Rijnmond en West zien financie ringsmogelijkheden door re clame en sponsoring, het door verkopen van programma's aan andere omroepen, financiële be trokkenheid van kabelexploi tanten en PTT Telecom. Eind december wordt het. expe riment getoetst door de provin cie. Criteria daarbij zullen zijn: kwaliteit (orginaliteit en provin ciaal karakter), een sluitende be groting en voldoende publieke belangsteUing en waardering. Regionale televisie is een onder werp dat de meeste regionale omroepen bezighoudt. Radio Oost (Overijssel) zendt al uit. Andere omroepen bestuderen de mogelijkheden. ■zeJMSTERDAM (ANP) - „Dan ga ziften, dat is duidelijk." Zo e ageerde de schrijver en ci- Theo van Gogh (35) dins- jrc g bij het gerechtshof in Am- dam waar hij een voorwaar- flijke gevangenisstraf van één aJaand met een proeftijd van Amsterdamse y olitie ziet f* iets in logo MSTERDAM (ANP) - De Am- erdamse politie is niet geluk- gmet het nieuwe logo dat het mbool moet worden van de luwe regiokorpsen. De sprin- ende granaat met wetboek, in e kleuren goud en blauw, doet enken aan het logo van een isfitlersbedrijf, zo verklaarde pfdcommissaris Van Ingen t een interne nieuwjaarsbij- Tnkomst. Amsterdamse politie gaat 7 Igens een woordvoerder pro- A ren invoering van het nieuwe o te voorkomen. Blijven moet zeskantige ster. het symbool it volgens de woordvoerder na taal en internationaal on adellijk wordt herkend als >t van een politiefunctionaris, oor het politiewerk in een in- nationaal georiënteerde stad 'Amsterdam is zo'n snelle her- tb mning noodzakelijk. Met het K .uwe logo is dat zeker niet het 1, ivai twee jaar tegen zich hoorde ei sen. Procureur-generaal mr. A.G. Korvinus vorderde ook een boete van tweeduizend gulden wegens racistische passages in zijn boek „De Weldoener" dat in 1988 verscheen. Die geëiste geld boete was gelijk aan de veroor deling die de rechtbank in Am sterdam hem in februari 1992 op legde. Tegen dat vonnis was Van Gogh in hoger beroep gegaan. Met de geëiste strafmaat wil Korvinus voorkomen dat Van Gogh doorgaat met het publice ren van artikelen die grievend en beledigend zijn voor joden. Van Gogh noemt de passages „sick jokes" die in de context van het stuk moeten worden gelezen. Het is een stijl zoals ook Youp van 't Hek of Freek de Jonge die hanteren, zo meent hij. Van Gogh wil dan ook blijven publiceren omdat hij zich niet in zijn vrijheid van meningsuiting wil laten beknotten. Wel zei hij zijn verontschuldigingen aan te bieden aan alle mensen die zich gegriefd hebben gevoeld door de uitzijn verband gerukte uitspra ken die in de kranten hebben ge staan. De raadsman van Van Gogh, mr. F. Majoor, bepleitte vrijspraak voor zijn cliënt. Dit soort zaken hoort eigenlijk niet thuis in het strafrecht, maar is iets voor schrijvers onderling, zo betoog de hij. Het hof' doet op 26 januari uit spraak. Simons gelast controle bij bloedbanken UTRECHT (ANP) - Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) wil dat het Centraal Laborato rium voor de Bloedtransfusie dienst en de bloedbanken on middellijk beginnen met de controle van donorbloed op het HTLV-I-virus, oftewel het men selijk T-lymphotropische virus type I. Controle moet besmet ting met dit virus voorkomen. Dat heeft het ministerie dins dag meegedeeld. Het virus komt voor in Japan, het Caraïbisch gebied en in het midden en westen van Afrika. De kans op besmetting is heel klein, maar toch aanwezig van wege het groeiende internatio nale reizigersverkeer. Infectie met HTLV-I kan cle ziek ten ATL en HAM veroorzaken. ATL is een vorm van leukemie die te maken heeft met de lymfe, ofwel weefselvloeistof. De ziekte ontstaat, voor zover bekend, pas dertig tot veertig jaar na be smetting. De ziekte HAM doet zich voor bij ongeveer een kwart van de gemfecteerden en veroor zaakt verlammingsverschijnse len. HAM ontwikkelt zich ge middeld drie tot vier jaar na de besmetting. De kans hierop is ongeveer één op de vierhonderd. Want bij ons bloeien de primula's volop. In allerlei kleuren. Kiest u maar uit. Drie primula's in rieten mandje i Tevens los verkrijgbaar: Primula 1,50 I Mandje 2,95 WOENSDAG 13 JANUARI 1993 5 li 11 Vandaag Vandaag beginnen we de dag met een betrekkelijke rust. Een zwakke hogednikuitloper zorgt net even voor een glimp met zon. Alras wordt duidelijk dat de rust maar even is. In de loop van de ochtend schuiven vanuit het zuidwesten wolkenformaties de regio binnen, die steeds dikker en dreigender worden. Rond de middag valt uit deze waterdamp - en ijsmassa's de eerste regen naar beneden. De rest van de dag zitten we dan met deze neer- suizende waterdruppels. Een voorlopige schatting is dat de re genmeters vanavond gevuld zul len zijn met 10 tot 15 mm. Bij dit alles kan de wind niet achterblij ven. Vanochtend matig tot vrij krachtig uit zuidwest, terug draaiend naar zuid. toenemend krachtig. In het begin van de middag terugdraaiend naar zuidwest en aantrekkend tot stormkracht. In de loop van de avond doordraaiend naar west tot noordwest en in de nacht af nemend hard. De temperatuur vandaag ligt tussen de 7 en 10 graden. Nautisch bericht Wind: zuidwest 4 tot 5. krimpend zuid. vanmiddag zuidwest 8 tot 9. in de avond ivest tot noord- ivest 8 tot 9. afnemend 7 lot S. zicht: goed. later matig tot slecht, temperatuur kustwater 5 graden, afwijking waterstan den: geen afwijking, vanavond laat 1 meter verhoging, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: oplopend anderhalf tot 2 meter. Vooruitzichten Voor morgen: storing ligt inmid dels boven Estland. Boven de re gio staat een zuidwestelijke stro ming, waarmee vrij zachte oce- aanlucht wordt aangevoerd. Wisselend bewolkt en mogelijk een buitje. Vrij krachtige zuid westelijke wind Middagtempe- ratuur omstreeks 9 graden. Voor vrijdag tot en niet zondag: wisselvallig en veel wind. ZON EN MAAN 14 januari Zon op 08.41 onder 16.52 Maan op 00.04 onder 10.55 Hoog water Woensdag 13 januari Vlissingen Oft.06 Terneuzen 05.25 Bath 06.30 Roompot-buiten 05 05 Zierikzee 06.55 Yerseke 07.05 Philipsdam-West 07.30 Donderdag 14 jan Vlissingen 05 5G 225 18.28 223 Terneuzen 06 .15 248 1847 246 Bath 07 19 299 19.50 300 Roompot-buiten 05 .55 169 18 25 172 Zierikzee 07 35 160 20.10 165 Yerseke 07 45 165 20.20 174 Philipsdam-West 03 05 168 20.30 178 Laag water Woensdag 13 januari Vlissingen 11.46 225 Terneuzen 12.15 238 Bath 0044 220 Roompot-builen 11.35 169 Zierikzee 00.30 119 Yerseke 0030 125 Philipsdam-West 00.35 128 Donderdag 14 januari Vlissingen 12 31 216 Terneuzen 00 21 188 Bath 01 26 214 Roompot-buiten 12 25 165 Zierikzee 01.15 120 Yerseke 01.15 125 Philipsdam-West 01 20 129 236 17.30 242 261 17.50 267 310 18.56 322 178 17.25 189 163 19.25 174 168 19.35 183 173 19.50 189 23.56 174 13.20 263 23.45 120 13.05 167 13.05 172 13.00 176 12.59 228 14.05 253 13.45 166 13.50 172 13.45 175 (metingen van gistermiddag) Maximale Ozon -concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.. geen smog PZC/Bmnr ANP/Hl VM Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog fÉRSBUHG DUBLIN* WENEN ATHENE. TUNIS, Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Britse Eilanden: Af en toe zon en vooral woensdag nog enkele buien. Maxima van 4 graden in Schotland tot 8 in het zuiden van Ierland en Engeland. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en af en toe regen, maar woensdag in het noorden op de meeste plaatsaen droog en af en toe zon. Maxima van 4 gra den in Sleeswijk-Holstein tot 10 graden op donderdag in het mid den en zuiden. Frankrijk: In de kustgebieden langs de Middellandse Zee pe rioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima 7 tot 10 graden in het noorden. 10 tot. 15 in het mid den en zuiden en tot plaatselijk 19 door föhn in de omgeving van Biarritz. Spanje: Langs de Costa's en op de Balearen droog en overwe gend zonnig met maxima van 17 tot 19 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Het is zacht in de Alpen. In sommige dalen komt föhn voor en dan ma xima tot 17 graden. Langs de noordzijde is het afwisselend be wolkt met neerslag en ook droge perioden met af en toe zon. De sneeuwgrens ligt tussen de 1300 en 1800 meter. Meer naar het zuiden blijft het droog en breekt de zon regelmatig door. In de middag wordt het op 2000 meter 0 graden of nog iets hoger. Italië: Droog en perioden met zon. In het noorden ook enkele wolkenvelden. Maxima van 6 graden in de Povlakte tot 15 a 17 langs de Middellandse Zee en in het midden en zuiden. "C licht bew. 6 licht bew. 4 onbewolkt 10 licht bew 9 onbewolkt 5 onbewolkt 6 zwaar bew 10 onbewolkt 5 onbewolkt 8 onbewolkt 3 licht bew 6 zwaar bew 10 zwaar bew. l zwaar bew 9 onbewolkt 5 onbewolkt 10 onbewolkt 3 onbewolkt 18 zwaar bew 15 zwaar bew 5 regenbui 7 onbewolkt 4 mist 6 onbewolkt 14 onbewolkt 12 onbewolkt 13 zwaar bew. 3 regenbui 6 zwaar bew 12 zwaar bew 3 onbewolkt 9 onbewolkt 4 grondmist 11 zwaar bew 2 regenbui 3 regenbui 8 zwaar bew 8 onbewolkt 10 onbewolkt -8 Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genêve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Stockholm Warschau Wenen Zurich Tunis Vancouver

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5