Ter Beek: vernieuwing was nodig Bibliotheken sollen met nieuwe service met belangen auteurs Veel materieel gaat in verkoop. Horecava groeit van eet- en drankfestijn tot een serieuze beurs n Britse krant: Diana en Charles lekten z(p over slecht huwelijk opinie en achtergrond Voor de laatste dienstplichtigen wordt het buitengewoon onplezierig WOENSDAG 13 JANUARI 1993 door Margreet Vermeulen Relus ter Beek. minister van defensie, zit glunderend achter een fles champagne in goudkleurige cadeauverpak king. Een aardigheidje van 'zijn' secretaris-generaal die on der het personeel een prijs vraag had uitgeschreven voor een aardige slogan op de kaft van de Prioriteitennota. 'Een andere wereld...een andere de fensie' was de winnende inzen ding. De winnaar is niemand minder dan: Relus ter Beek. „Ik hoop niet dat uw inbreng zich heeft beperkt tot de kaft?", luidt de eerste vraag aan de mi nister. Een bulderend gelach stijgt op uit de keel van Ter Beek. Hij vat de vraag op als een grapje. Minister Relus ter Beek gooit hoge ogen om de geschiedenis in te gaan als de man die de dienst plicht ten grave droeg. Officieel blijft de dienstplicht bestaan en wordt in 1998 slechts de op komstplicht voor dienstplichti gen afgeschaft. Maar de regel maat waarmee Ter Beek spreekt over „het afschaffen van de dienstplicht, pardon, ik bedoel de opkomstplicht", doet ver moeden dat het hier om een woordenspel gaat. „Niks geen woordenspel", zegt Ter Beek „Op deze manier blijft de dienstplicht bestaan, zodat hij altijd weer ingevoerd kan worden als de politiek dat wil. Of het zover komt. hangt natuurlijk af van de veiligheidssituatie, dat wil zeggen, of een conflict het Nederlandse grondgebied dreigt te treffen". U venvacht dus geen herinvoe ring van de opkomstplicht zo lang Nederland niet direct be dreigd wordt? Ter Beek. „Ik zeg dat de moge lijkheid om de opkomstplicht weer in te voeren zich dan pas voor zal doen". Hitier Mensen die de dienstplicht wil len handhaven, verwijzen nogal eens naar de jaren '30 toen Ne derland de dienstplicht inkortte tot vijfeneenhalve maand. Ne derland deed er aanmerkelijk langer over om de dienstplicht op te rekken en weer een geoe fend leger op de been te krijgen dan Hitier tijd nodig had om aan de macht te komen en de econo mie op te krikken. Ter Beek: „Dat is in de eerste plaats onzin. In de tweede plaats demagogisch. En in de derde plaats onjuist, maar dat vloeit uit de eerste twee argumenten voort. Ik ben de eerste om te er kennen dat dit een tijd is vol on zekerheden. Maar één ding is ze ker: de huidige krijgsmacht is wat betreft z'n structuur, inzet baarheid en personele invulling aan een grondige verbouwing toe. Dat is de kern van deze plan nen". „Ook in politiek opzicht gaat de vergelijking mank. We zitten midden in een éénwordingspro ces. Dat heeft nog wel zijn tijd nodig, maar de militaire samen werking wordt versterkt en dat is goed voor de politieke stabili teit. Dat is een onvergelijkbare situatie met de jaren '30. toen er een expansionistisch, fascis tisch en nationalistisch regime ontlook. Dat is nu niet aan de or de". Onplezierig Ter Beek kiest voor een geleide lijke overgang van een dienst plichtigen- naai' een beroepsle ger. De regeringsfracties van CDA en PvdA in de Tweede Ka mer lijken zich daarbij neer te leggen. Maar het PvdA-kamer- lid Vos vreest dat zijn partijge noot Ter Beek de laatste lichtin gen pechvogels in 1996 en 1997 met de Mobiele Eenheid van huis moet halen. Ter Beek: „Ik zie bliksems goed dat het voor de laaste lichtingen buitengewoon onplezierig is. Maar er staan zware argumen ten tegenover. Een snellere af schaffing van de opkomstplicht vergroot het aantal gedwongen ontslagen, niet met honderden, maar met duizenden. Bovendien kunnen we de overstap naar een beroepsleger pas echt maken als er voldoende vrijwilligers zijn gevonden. Bovendien heeft de krijgsmacht tijd nodig om al die veranderingen door te voeren. Kortom, ik ben me bewust van een stuk onbillijkheid. Maai" als u vraagt of de ME eraan te pas moet komen, dan luidt mijn ant woord: nee. Ik ga me niet overge ven aan zwartgallige scena rio's". U ivordt straks de grootste icerk- gever van Nederland... Ter Beek: „Dat ben ik al". Maar het verschil is dat het per soneel straks met meer vanzelj komt. U moet jaarlijks 9300 vrij- willigers werven. U heeft er „ver- troinoen" in dat dat hikt. Is dat niet wat mager? Ter Beek: „Ik heb er dusdanig vertrouwen in, dat ik het verant woord vind de omslag te maken. Onderzoek leert ons dat het tot de mogelijkheden behoort om ruim 9000 mensen te werven. Maar we zullen ons wel flink in spannen en we moeten bieden wat andere werkgevers op de markt bieden, wat betreft de sa larissen bijvoorbeeld". Vergaarbak Ter Beek ontkent dat het leger een vergaarbak dreigt te worden voor kansarme jongeren. Ook niet nu Defensie van plan is on der drop-outs te gaan werven die zonder diploma van school zijn gegaan. „Die groepen, maar ook allochtonen en vrouwen, zijn gek genoeg juist ondervertegen woordigd bij Defensie. Wat ik zeg is: laten we de arbeidsmarkt over de hele linie benutten en niet alleen dat kleine partje met lbo-gediplomeerden. Zo wordt de defensie-organisatie meer een afspiegeling van de samenle ving", De vrijwilligers kunnen één maal per anderhalfjaar voor zes maanden worden uitgezonden voor vredeshandhavende opera ties. Is dat niet teveel gevraagd? Ter Beek vindt van niet. „Je mag het vragen. Het antwoord is aan hén. Niemand is verplicht voor de krijgsmacht te kiezen. Men weet van tevoren waar men aan toe is. Ik wijs erop dat het animo om te solliciteren bij de mari niers zelfs is gegroeid sinds ze aan VN-operaties meedoen". Het enthousiasme voor de lucht mobiele brigade leek ook zo groot. Maar 17 procent van de sollicitanten die de eindstreep haalden, is alsnog afgehaakt, omdat men heimwee kreeg of omdat er problemen thuis ont- Minister Ter Beek (r) en zijn staatssecretaris Van Voorst tot Voorst tijdens de persconferentie over de prioriteitennota. foto Ed Oudenaarden/ANP stonden in verband met mogelij ke uitzending naar het buiten land. Ter Beek is er niet van on der de indruk. „Dat percentage is niet hoger dan bij andere ver gelijkbare eenheden. Ik stel daar tegenover dat er mariniers zijn die zich vrijwillig melden om voor de tweede maal naar Cam bodja te gaan. Terwijl hun eerste uitzending nog geen half jaar achter hen ligt". Vredesoperaties Zodra de verbouwing van de krijgsmacht voltooid is, kan Ne derland aan vier vredeshandha vende operaties tegelijk mee doen. ter grootte van één batal jon (800 man) per operatie. „Daartoe blijft het niet beperkt. Dat is een mimimum-eis die we ons gesteld hebben. Daarvoor hebben we naast luchtmacht en marine paraat: twee bataljons mariniers, een verkenningsba taljon. een tankbataljon, een verbindingsbataljon en twee pantserinfanterie-bataljons. Daarnaast zijn er natuurlijk de drie parate bataljons van de luchtmobiele brigade voor vre- desafdwingende en -handhaven de operaties en allerlei eenheden voor logistieke ondersteuning, zoals transportbataljons, ver bindingen en de genie. Kortom, in feite is de hele krijgsmacht op vredessterkte inzetbaar voor de VN De manschappen hebben als het ware twee petten op. Want zodra het NAVÓ-verdrags- gebied in het gedrang komt, zul len ze in NAVO-verband optre den". Voelt U zich veilig in een Neder land dat in oorlogstijd nog maar vijf brigades op de been kan brengen, dat is pakweg 10.000 man? Ter Beek: „Ja. veilig in die zin... Daar wil ik dit van zeggen. Er is een haast theologisch debat ge voerd over de kans op een groot schalig conflict op het NAVO- grondgebied. Ik heb altijd ge zegd: een grootschalig conflict sluit ik niet uit, maar het zal een conflict met andere kenmerken worden. Het zal gaan om een minder groot conflict. Het wordt eerder uitgevochten aan de rand van het NAVO-verdragsgebied dan midden in Europa. Tot slot hebben we voor zo'n conflict an dersoortige eenheden nodig, zo als de luchtmobiele brigade. We hebben weliswaar gekozen voor een kleinere krijgsmacht, maai" wel met een grotere inzetbaar heid". door Huub Klompenhouwer De Horecava als een groot drank- en eetfestijn is gro tendeels voorbij. Het beeld dat de grootste horecavakbeurs in ons land de laatste jaren schept is echter dat van een bedrijfstak die volop beweging is. Serieuze seminars, lanceringen van ac ties en het introduceren van nieuwe produkten krijgen nu de meest prominente aandacht. Een vakbeurs als spiegel voor een bedrijfstak die volop in ont- wikkelijng is. En, natuurlijk be palen ook de vele culinaire wed strijden en niet te vergeten de (nu wat meer ingehouden) tallo ze stands van de verschillende bierbrouwers nog wel de sfeer op de beursvloer zelf. Maar dat is nu eenmaal inherent aan ho- Staatssecretaris Yvone van Rooy van Economische Zaken toonde zich bij de start van de Horecava in de Amsterdamse RAI lovend over de groeiende professionalisering van de hore ca in Nederland. Die groeiende professionalisering zal niet in de laatste plaats te danken zijn aan de groeiende druk op de omzet ten in de horeca. Want er mag dan sprake zijn van een redelijk stabiele groei van de omzetten in de horeca, tegelijk stijgen ook de kosten, waarbij vooral de loonkosten zorgen ba ren. Over dat laatste een hoofdstede lijke horeca-uitbater: „Wie in Amsterdam op correcte wijze een horeca-onderneming wil lei den heeft de grootste problemen om aan vakkundig personeel te komen. Her en der in de stad zie je de concurrentie die alle regels aan de laars lapt en waar perso neel voor de helft of meer zwart betaalt wordt. Die jongens hou den daar netto veel meer in de portemonnee. En hoe het met hun verzekering bijvoorbeeld zit. dat interesseert ze nog niet". Scholing Positiever was het geluid van ex-voorzitter Gerard van der Veen van de Koninklijke Horeca Nederland en voorzitter van de Onderwijsraad „Op het gebied van scholing van werkzoeken den is de horeca koploper". Hij citeert het onderzoek Plaat- sings- en Carrieremogelijkhe den 1992, waaruit blijkt dat 70 procent van de werkzoekenden die de afgelopen twee jaar zijn opgeleid, ook daadwerkelijk een baan hebben gevonden in die horeca. Omdat er ook cursisten doorstroomden naar andere be drijfstakken is de eindscore met 90 procent zelfs nog hoger. Het scholingsproject, dat een regio nale structuur kent, trok ruim duizend werkzoekenden, onder wie ook een kwart herintreders en bijna 20 procent allochtonen Maar geeft ook Van der Veen toe: die scholingsprojecten zijn hard nodig omdat de vraag groot is. Niet alleen door de groeiende werkgelegenheid, maar ook door een constante stroom mutaties. In de horeca is sprake van een groei" van het aantal geregi streerde ondernemingen. Die groei gaat soms ten koste van slachtoffers. Van der Veen duidt op het grote aantal familiehotels dat de laatste jaren gesloten is. Veiligheidseisen en andere ver scherpte wettelijke bepalingen vergden investeringen die de kleinere en vooral ook goedko pere hotels niet meer konden op brengen. De komst van de Formule 1-ho- telketen. komende week opent de eerste vestiging in Kerkrade de deuren, (ook wel omschreven als 'betalen, pitten en wegwe zen') vormt zijns inziens een be dreiging voor de nu nog bestaan de, maar niet optimaal rende rende familiehotels. Op de hore cava introduceert Van der Veen daarom een voorstel tot een sa menwerkingsverband van die kleinere familiehotels. Geza menlijke promotie en onder steuning en het accent op de per soonlijke bediening en service, moeten de concurrentie het hoofd bieden. Goes Zo'n Horecava is natuurlijk bij uitstek de plek waar nieuwe ont wikkelingen in de markt gepre senteerd worden. De vakbeurs vormt de start van het seizoen en na Amsterdam zwermen de meeste deelnemers uit over de meer regionaal georiénteerde beurzen, waarbij Zuidlaren. Maastricht iBBBi. Goes en Rot terdam de belangrijkste zijn. En uiteraard is de Horecava de plaats waar mening culinaire competitie in de finale gespeeld wordt Het Lekkerste Broodje, de Nationale finale van de Bier tapwedstrijden, zelfs een compe titie rond het beste vegetarische menu. Als onbetwiste topper gelden de wedstrijden rond de Zilveren Koksmuts van Nestlé. De top van de koks in de horeca koken er a la minute. Maar ook koks uit de instellingenkeukens. En nu zelfs ook militaire koks. door onze juridisch medewerker Gijs Schreuders Van een instelling die zich bezighoudt met de ver spreiding van cultuur als het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) zou je verwachten dat men res pect heeft voor het auteurs recht. Zonder bescherming van de belangen van mensen die crea tief werk verrichten, zou er op den duur geen lonende exploi tatie mogelijk zijn van het werk van schrijvers, kunste naars, journalisten, ontwer pers enzovoort. Het auteurs recht dient niet alleen de au teurs zelf. maar ook de voort gang van kunsten en weten schappen. Dit laatste wordt wel eens uit het oog verloren door degenen die in het hui dige informatietijdperk graag op een koopje een massale ver spreiding willen geven aan let terkundige of wetenschappe lijke produkten. Samen met de Openbare Bi bliotheek in Amsterdam heeft het NBLC in de vorm van een CD-ROM-schijfje een verza meling van zo'n 44.000 artike len van meer dan 5.500 Neder landse recensenten en inter viewers op de markt gebracht (LiteROM). Aan het auteurs recht is hierbij echter niet ge dacht. Van de schrijver-recen sent Hans Warren bijvoor beeld zijn een kleine duizend artikelen opgenomen in de verzameling. Hem is niet om toestemming gevraagd, laat staan een cent vergoeding ge boden. Dat pikt Warren niet. Uitgaande van een halvering van zijn normale tarief van 275 gulden per artikel, eist hij van het NBLC een vergoeding voor zijn werk van bijna 135.000 gul den. Auteur Hans Warren eist van het NBCL een vergoeding voor zijn werk van bijna 135.000 gulden. foto Annette Vlug/GPD Stappen Warren is de enige niet die zich bijzonder opwindt over de schending van zijn auteurs recht De schrijver Gerrit Komnj sprak a! van de groot ste literaire diefstal van de eeuw. En de Nederlandse Ver eniging van Journalisten on derzoekt samen met de uitge vers welke stappen tegen de nieuwe bibliotheek-service kunnen worden ondernomen. Op zichzelf is het natuurlijk prachtig dat veertigduizend recensies van Nederlandse li teraire boeken nu in een oog wenk toegankelijk zijn. Aller lei nieuwe toepassingen van deze karrevracht aan informa tie vormen een wenkend per spectief Pijlsnel valt bijvoor beeld na te gaan wat in de loop der jaren over een bepaalde auteur te berde is gebracht. Nieuwe uitgaven van bundels recensies en interviews kun nen met het grootste gemak worden samengesteld. Prach tig toch? Jawel, maar het be treft dan wel degelijk een nieuwe (secundaire) exploita tie van auteursrechtelijk be schermd werk. Volgens de bibliotheken is er geen vuiltje aan de lucht. De LiteROM. zo betoogt het NBLC. is niets anders dan een knipselkrant. In welke vorm de knipsels worden gepresen teerd - in druk, fotocopie of op een schijfje - maalkt niet uit. De Haagse rechtbank heeft de knipselkranten van het NBCL vrij van auteursrecht ver klaard. dus dat geldt ook voor de LiteROM. aldus de biblio theken. Afgezien van de vraag of de uitspraak van de Haagse rechtbank in hoger beroep stand zal houden, is er toch wel verschil tussen nieuwe vorm van openbaarmaking en exploitatie en een (actuele) knipselkrant. Ook voor knip selkranten geldt overigens krachtens artikel 15 van de Auteurswet dat niet zomaar alles zonder toestemming of vergoeding mag worden over genomen. Balans Het argument van de biblio theken en van de Haagse rechtbank is dat het auteurs recht hier moet wijken voor het belang van de zogeheten free flow of information (vrije informatiestroom). Tot op ze kere hooogte is elke vorm van auteursrecht een obstakel voor de vrije verspreiding van informatie. Het gaat erom een juiste balans te vinden met het maatschappelijke belang van een billijke vergoeding voor de auteurs. Het argument van de free flow of information ging uiteinde lijk ook niet op voor de gigan tische hoeveelheid readers en syllabi die onderwijsinstellin gen met plakken, knippen en fotokopiëren samenstellen uit eerder verschenen werken. Na langdurige touwtrekken en uitvoerig procederen, moeten de universiteiten alsnog een billijke vergoeding betalen voor het overnemen van leer stof in readers. Ook voor het uitlenen van boe ken uit de bibliotheken moet leenrecht aan de auteurs wor den betaald, hoewel het daar bij gaat om bestaande exem plaren van een boek. Waarom zou dan niet moeten worden betaald voor een geheel nieuwe exploitatievorm als Li teROM? Technologie De Leidse auteursrecht-des- kundige mr. D.J.G. Visser be toogt dat de auteurs door de nieuwe mogelijkheden van de technologie het nakijken heb ben en daar maar niet over moeten zeuren. „CD-rom ver bieden is net zo absurd als het fotokopieer-apparaat verbie den". betoogt Visser. „Toe gankelijke en efficiënte infor matievoorziening is in deze tijd een groot maatschappe lijk belang. Dat gaat in dit ver band onvermijdelijk ten koste van de rechten van de au teurs". Inderdaad is het de technolo gie die het auteursrecht de af gelopen jaren in het centrum van de aandacht heeft ge plaatst. De kolossaal toegeno men reproduktiemogelijkhe- den van fotokopieer-appara- ten. audio- en video-recorders, vormen een bedreiging voor het auteursrecht. Maar niemand betoogt dat het heruitbrengen van een film op video vrij van auteursrecht is. Niemand houdt ook staande dat muziek zonder enige ver goeding opnieuw openbaar mag worden gemaakt via de moderne geluidstechniek. Daar moet voor betaald wor den. Waarom zouden uitgere kend de schrijvers van recen sies en interviews dan maar moeten berusten in een soort technologische overmacht? De meer dan 600 M 113-pantservoertuigen won| afgestoten. fc De verkleining en moder nisering van de krijgs macht gaat gepaard met sluiting van een groot aan tal militaire complexen en afstoting van materieel, met name voor de land macht. Voor de Koninklijke Marine brengt de Prioritei tennota de minst ingrijpen de veranderingen op mate- rieelgebied. De landmacht wordt inge krompen tot een vredes sterkte van 36.000 personen, die van de marechaussee komt op 3600. De operatie betekent sluiting van tien tallen kleine en grote kazer nes. De (wat grotere) kazer nes die moeten sluiten zijn dit jaar de Westenbergkazer ne in Schalkhaar en in 1995 de Jan van Nassaukazerne (Harderwijk), de Ponton nierskazerne (Keizersveer), Legerplaats Crailo (Bus- sum). Cort Heijligerskazerne (Bergen op Zoom). Frederik Hendrikkazerne (Vught). Het jaar daarop gaan de Jo- han van de Kornputkazerne (Steenwijk), Willem George Frederikkazerne (Harder wijk) dicht, in 1997 gevolgd door de Generaal-majoor Berghuijskazerne (Middel burg). De Constant Rebec- quekazerne (Eindhoven). Kranenburg Noord (Harder wijk). In 1998 verdwijnt de Willem de Zwijgerkazerne (Wezep). Defensie bezint zich nog op de toekomst van de oefenter reinen. Een beroepsleger brengt in ieder geval een fik se vermindering van het aantal oefeningen met zich mee. maar vraagt wel een grotere variatie aan terrei nen, aldus de nota. De landmacht raakt volgens de plannen honderden tanks, pantservoertuigen, houwitsers en mortieren kwijt. Alle Leopard-l-tanks (in '91 nog 468) worden van de hand gedaan evenals 115 van de 445 Leopard-2-tanks. Het. aantal YPR-pantserge- vechtsvoertuigen gaat terug van 718 naar 382. terwijl al eerder was aangekondigd dat alle ruim 600 M-113- pantsertransport- en ver kenningsvoertuigen ver dwijnen. Het aantal 155 mm houwit sers wordt verder vermin derd met 123 tot 188. Daar naast raakt de landmacht onder meer 65 van de 145 120 mm-mortieren kwijt. De investeringen in land- machtmaterieel liggen voor- palc al op het gebied van de 4en sisbeheersingsoperaties. ;j,en fensie zal daarom zo snel^i gelijk 110 gepantserde ,^0 voertuigen aanschaffen. [Een der was al besloten "230 fc^ie gy's voor de luchtmohfca brigade aan te schaffen. Luchtmacht f" Bij de luchtmacht, dief. het jaar 2000 met 34 proc"' wordt ingekrompen totrjrn 17.000 mensen, worden squadrons F-16-jachfcV;.flQ tuigen van de vliegte, Twenthe en Gilze-Rijen i p geheven. Dat brengt Kat aantal aan de NAVO te* ind wezen Nederlandse F-16 liori rug van 144 naar 108. Vg ge 1996 zal het jaarlijkse aa: rei| vlieguren worden verlai ie< met ongeveer 18 pros fet Daardoor en door het bi.ii eeis ken in de lucht zal de ïh lieuoverlast enigszins aeel men. meent Defensie. ie 1 og Om beter in crisisbehs 0pe singsoperaties te kum opereren zullen zoals p kend nieuwe transports Qe| tuigen worden gekoc m Naast de twee al aangesch UCj te DC-10's wil Defensief. n middelzware C-130-He.n r(j, les- en vier Fokker-504 |at stellen verwerven. Voo rm blijven de voorziene inves ha ringen in dertig transport oe likopters en veertig beij, pende helikopters overein we Marine Bij de marinede marine, 13.000 mensen zal tellen,: de bezuinigingen op ma rieel beperkt. Vier fregat! van de Kortenaer-klassei len al in 1996 in plaats van 2006 worden afgestoten, aantal fregatten blijft i tien. waarvan twaalf ope tioneel. Bij de ondeni dienst zullen de twee res rende onderzeeboten var. 1 Zwaardvisklasse in p!a. van in 2004 al in 1996. al- vierde Walrus-onderzei IS klaar is, worden afgeston Daarnaast ziet Defensie van de bouw van zes niei cast kustmijnenvegers. wore ig I minder moderniseringsp erd gramma's uitgevoerd tlijl minder munitie aar, aai schaft. L_ De aanschaf van een bisch transportschip dat: compleet mariniersbata.' met volledige uitrustings |q| moet kunnen verplaatser overeind gebleven. Dat ge ook voor de vervanging het bevoorradingssd Poolster. ID J ag» rmt Kroonprins Charles van Groot-Brittannië en de prinses van Wales hebben zelf bijzonderheden over hun slech te huwelijk gelekt naar rivali serende groepen kranten. Dit heeft de Britse krant de Guar dian dinsdag gemeld. Het links georiénteerde dagblad zei in het hoofdartikel op de voorpagina verder dat het in het bezit is van een geheime brief waarin staat dat premier John Major en zijn regering weten dat het paar achter de lekken zat. De officiële scheiding-van-tafel en-bed werd half december be kendgemaakt na jaren van spe culaties in de pers over hun elf jaar oude huwelijk. De Guardian schreef dat de mate van inmen ging van de kranten in het privë- leven van de koninklijke familie een sleutelfactor is achter stren ge voorstellen die de regering in beraad heeft om de op sensatie beluste media aan banden te leggen. Een 70 pagina's tellend rapport voor de Conservatieve regering van de hand van de vooraan staande advocaat Sir David Cal- cutt. dat aandringt op wettelijk toezicht op de media, lekte in het weekeinde grotendeels uit en wekte protesten op van de makers van nationale kranten. De Guardian publiceerde wat hij noemde een brief met als da tum 11 december 1992. van de voorzitter van de commissie voor klachten over de pers. Lord McGregor, aan Calcutt. Daarin krijgt met name prinses Diana de wind van voren omdat zij ac tief meewerkt met een kri ize groep met het doel public? t' geven aan haar gebroken: ina lijk. fa p Massakrant oor In de brief staat verder da: ïrna McGregor in mei 1991 sAi kranteëigenaar Lord Ro'l nn: re gehoord heeft „dat dep: aiv prinses van Wales ieder R5 'al le kranten hadden gewon j_ hun eigen verslag van hut lijksperikelen te public Prinses Diana zou inlicr over haar huwelijk lever de sensatiekranten vandf News International, waan massakrant Sun behoort. De brief vermeldt niet mei groep kranten prins Chat: samengewerkt. Er was nif een commentaar besc! op Buckingham Palace. 5 leis in Londen van de kce ke familie. De Daily Mail. die onderö maakt van de Associate spapers group van RotlW was een van een aantal kranten die vanaf verhalen brachten wa: druk werd gelegd op pi in het huwelijk. Lord McGregor zei slaggevers dat de brief i betreurde dat die is uit de brief staat dat Major perssecretaris gehoord het koninklijk paar inliet aan kranten toespeelde' dat de toenmalige mii binnenlandse zaken Baker hiervan gehoord december 1991 (RTR>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 4