Kinderboek met een boodschap Cabaret Aan Diggelen beleeft zijn première Nieuwe daken voor pakhuizen Zusters Heilig Hart krijgen monument bij St. Elisabeth Domburg verhoogt erfpacht Dunopark Woonwagenkamp zo| goed als zeker naar Knol II Kruiningen streek Bijbel is uitgangspunt voor Zaamslagse schrijfster Auto rijdt muur kapol WOENSDAG 13 JANUARI 1993 van onze verslaggever Arnoud Kluiters ZAAMSLAG - Centraal in haar boeken staan de jeugdjaren die ze zelf meemaakte. Ze genoot een ouderwetse opvoeding. De morele waarden en boodschap pen die ze op de boerderij en de lagere school meekreeg, projec teert ze op de personages die in haar boeken figureren. „Ik schrijf voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Ik kan me moei teloos in hun wereld verplaat sen." Schrijfster C. M. de Putter -Dekker pakte in 1986 de pen op en levert sindsdien één jeugd boek per jaar af. Landelijk geniet de Zaamslagse weinig bekendheid. Haar boe ken zijn vooral in de rekken van de Veluwse boekhandels terug te vinden. Het christelijk geloof is in de Gelderse contreien nog sterk geworteld en het is die hang naar het ware christendom die De Putter in haar boeken meeneemt. „Al mijn boeken krijgen een boodschap mee." Sleutelwoor den daarbij zijn de woorden ge hoorzaamheid en gezag. „Kinde ren stellen zich onder gezag van Man logeert in hotels zonder te betalen CADZAND-BAD - De 38-jarige P. C. J. M. M„ zonder vaste woon- of verblijfplaats, is door de politie in Oostburg aange houden op verdenking van fles sentrekkerij. De man gebruikte in de kerstperiode in een hotel in Cadzand-Bad het kerstdiner en overnachtte er drie keer zon der te betalen. De schade bedraagt 400 gulden. Bij een ander hotel, eveneens in Cadzand-Bad. overnachtte de man één maal. De schade be draagt daar 150 gulden. De poli tie verwacht dat de man, die de Belgische nationaliteit heeft, ook elders in Zeeuwsch-Vlaan- deren zal proberen op deze ma nier aan eten en een slaapplaats te komen. In Belgie wordt hij eveneens voor dergelijke feiten gezocht. De verdachte rijdt in een zwarte Rover met het Bel gisch kenteken HFD503. school en de ouders. Misschien dat gezag een te zwaar woord is, ik kan het beter gehoorzaam heid noemen. Ze mogen op school natuurlijk wel donderste nen. als ze maai- hun grenzen kennen." Bijbel „De bijbel dient in mijn leven en boeken als uitgangspunt," ver volgt De Putter. Zo schrijft ze een boekje over de leefwijze van de mensen in China. Kinderen verzamelen zich in het geheim om hun kennis over het geloof en het heilige schrift uit te wisselen. Het gevaar dat om de hoek komt kijken, is het gebrek aan kennis over een bepaald land, de ge woonten en de cultuur die daar heersen. De schrijfster doet haar kennis op door het lezen van vele boeken. Met andere woorden: ze gebruikt veel naslagwerken om het materiaal voor haar verha len te verzamelen. „Bovendien kan ik het opper vlakkig houden. Ik schrijf voor de jeugdigen. Diepgaande ken nis is niet noodzakelijk, die be zitten zij nog niet." Het boek 'De kleine Gauri' speelt zich af in In dia en is een sprekend voor beeld. Nog nooit kwam de schrijfster in het immense land aan de Indische Oceaan, om met eigen ogen te kunnen zien welke zeden en gewoonten daar heer sen. Integendeel, de kleine Gauri leeft in een wereld die De Putter slechts kent van de let ters op papier. Het bleef niet bij India. Bij de ze ven boeken die tot dusverre door de Utrechtse uitgeverij Banier in omloop werden gebracht, zitten er twee over de avonturen van een Somalisch jongetje in Ame rika. Het idee daarvoor werd ge boren door een eenvoudig arti keltje in de krant. Tijdens een vakantie begon de auteur het idee vervolgens uit te werken. „Het eerste boekje heet 'Een nieuwe toekomst'. Later schreef ik er een vervolg op, 'Jongens huilen niet meer'. Het jongetje slaagt erin vanuit Somalié naar de Verenigde Staten te komen." Hobby Het duurde tot 1986 voordat De Putter haar kinderverhalen daadwerkelijk op papier zette. Al vanaf haar lagere schooljaren hield ze van schrijven, maar er kwam nooit wat van. Pas toen haar twee kinderen ruim zesjaar geleden het ouderlijk nest verlie ten, nam ze voor de eerste keer achter de schrijftafel plaats. „Ik zie mezelf niet als een schrijf ster. Het is een hobby van me, waar ik ook goed afstand van kan nemen. Als de kinderen thuiskomen, laat ik het werk voor wat het is. Als ik al aan het werk was. Soms raak ik weken geen pen aan, omdat het huis houden ook nog moet gebeu ren." Toch geeft de Zeeuws-Vlaamse toe, dat op zijn tijd het schrijven vóór de rest gaat. „Er zijn mo menten dat ik de slag te pakken heb en flinke vorderingen wil maken. Dan moet het boek eens een keer af komen. Tijdens die uren trek ik me terug en zet ei- flink het mes in." Van de zeven boeken die De Put ter tot dusverre in de handel zag verschijnen, was 'Gerrit. Piet en Anneke en de oorlog' het succes volste. Na een eerste oplage van vierduizend stuks kwam er een tweede oplage van de persen. Bovendien is er een school in Breda die één van haar boeken gebruikt bij het leren lezen. Eén keer belde de uitgever haar op met de kritiek dat het manus cript 'te eng' was. Ze begreep er niks van en haar kinderen moes ten er hard om lachen: „Mam, je hebt een thriller geschreven". „Misschien dat ik het later nog eens onder de loep neem. Ik denk niet dat ik me op oudere le zers ga richten. Dat lukt me ge woon niet. Tot twaalf jaar, dat is gewoon mijn groep." Momenteel is De Putter volop bezig met alweer haar negende kinderboek, dat ze binnenkort klaar denkt te hebben. Van haar achtste werk verwacht ze dat het in mei wordt uitgegeven. „Waarschijnlijk onder de titel 'Dorp in rep en roer'. Centraal daarin staat een gebeurtenis uit mijn baby-jaren. Ik moest een zware maagoperatie ondergaan, vlak na de Tweede Wereldoor log. Mijn ouders hadden het niet breed en moesten alle zeilen bij zetten om de doktersrekening te kunnen betalen." Telkens weer komt het autobio grafische aspect naar voren. Maakte ze het zelf niet mee, dan waren het wel gebeurtenissen van haar voormalige klasgeno ten die als inspiratiebron dien den. Aan stoppen denkt ze nog lang niet. „Ook de reacties van die jongere lezertjes zijn, naast mijn eigen liefde voor het schrij ven, een enorme stimulans om nog jaren door te gaan." van onze medewerker Edy de Witte HULST - Al jaren liep hij met het idee rond om een cabaret groep op te richten. Vorig jaar kregen zijn plannen concreet gestalte. De Hulster leraar Ar nold van Acker wist twee colle ga's te porren voor zijn droom en formeerde met hen de groep Aan Diggelen. Het gezelschap beleeft zaterdag 6 maart zijn première in gemeenschapscen trum Den Dullaert in Huist. Van Acker raakte op de Pedago gische Akademie in Ouden bosch besmet met het cabaretvi rus. Met acht anderen waagde hij zich regelmatig aan 'frisse en vrolijke liedjes en sketches' over het studentenleven. Deze hobby zette hij voort toen hij in Hulst een baan kreeg op De Brug Sa men met zijn collega Edwin Kint ondernam Van Acker ettelijke pogingen om de personeels- avonden op te vrolijken. Deze bevlogenheid resulteerde een jaar geleden in de oprichting van een heuse cabaretgroep. De groepsr.aam is afgeleid van de ti tel van het try-out programma dat het drietal november vorig jaar op de planken zette. Omdat het duo onmuzikaal is, werd Adri Boogaert ingescha keld voor de noodzakelijke bege leiding. „Even hebben we met het idee gespeeld om ook nog een vrouw aan de groep toe te voegen, maar die gedachte heb ben we maar weer snel laten va ren", vertelt Van Acker. „Met die hoge stem van Edwin zou dat een overbodige 'luxe' zijn ge weest." Muziek De kersverse groep dook in het pedagogisch verleden van de stichter en vond een keur aan bruikbare teksten en gedichten. Na drie maanden selecteren en (her)schrijven ontstond een aan vaardbaar programma, dat vol doet aan het credo 'onspannend amusement en pretentieloos vermaak'. „Niet te zwaar en ze ker niet intellectueel", zegt Van Acker. „Het schrijven van de stukken is op zich niet eens zo moeilijk Dat is best nog leuk. Maar probeer er dan nog maar eens muziek bij te maken. Ver schrikkelijk lastig. Adri Boog- Kinderboekenschrijfster C. M. de Putter-Dekker: „De bijbel dient i uitgangspunt". Arnold van Acker, Edwin Kinten Adri Boogaert vormen samen de cabaretgroep Aan Diggelen. foto Oscar van Beest aert weet daar gelukkig als geen ander weg mee. Het eindresul taat klinkt meestal precies zoals Edwin en ik het hebben bedoeld. Je mag dus gerust stellen dat we een drie eenheid vormen." In juni begonnen ze met de eer ste repetities. In hun program ma De Reis laten de cabaretiers het publiek kennismaken met verschillende typetjes. Centraal daarin staan de specifieke ka raktertrekken van de hoofdper sonen (mensen uit het leven van alledag). Met de première v#n zaterdag 6 maart (aanvang 20.00 uur) valt of staat zo'n beetje de toekomst van de groep. Slaat het program ma ook buiten de tot dusver ge bruikelijke feestjes en partijen aan, dan gaan wagen de drie grappenmakers zich ook elders op de streekpodia. Het kladblok voor een ruwe versie van de op volger van De Reis hebben ze al bij de hand. Iedereen die met de leden van Aan Diggelen te ma ken heeft, is gewaarschuwd. De kans is immers groot dat de ont moeting aanleiding is voor een flinke portie openbare spot. van onze verslaggever Harold van der Vloet SLUISKIL - Vlakbij de plaats waar vroeger het Sluiskilse St. Elisabeth-zie- kenhuis stond, komt een mo nument te staan ter nage dachtenis aan de zusters van het Heilig Hart, de initiatief nemers van het vroegere St. Elisabeth-ziekenhuis. Het zal verrijzen op het voormalige parkeerterrein, dat aan de voorzijde van het St. Elisa beth-ziekenhuis lag. Onder deel van het monument is een kruis, gemonteerd op een we reldbol: de top van de toren die vroeger de kapel sierde. Leerlingen van De Vaart uit Terneuzen metselen een eir- celvormige muur, waarbin nen een sokkel van ruim een meter hoog wordt geplaatst. Daarop komt de tekst te staan en er bovenop prijken straks kruis en wereldbol. Het weekeinde na Pinksteren, op zaterdag 5 juni, wordt deze onthuld, in bijzijn van vele zusters, oud-medewerk(st)ers van het Sluiskilse ziekenhuis, genodigden en belangstellen den. Klein ziekenhuis Op 11 mei 1915 werd het be scheiden ziekenhuisje ingeze gend. Zes zusters van de Con gregatie van het Heilig Hart uit Moerdijk waren voor het verplegen van de zieken opge leid in een groot ziekenhuis in 's-Hertogenbosch. Het zie kenhuis begon met twintig bedden. De behoefte aan een groter ziekenhuis in de streek groeide echter, en noch Ter- neuzen noch Hulst voelden voor uitbreiding. De Congre- gratie besloot dan ook op ei gen kosten nog zestig bedden extra te plaatsen. Om die on der te brengen, werd aan het oude gedeelte een formidabel stuk gebouwd in de vorm van een 'U'. De inzegening van dit nieuwe ziekenhuis gebeurde op 24 februari 1937. Het aantal werkzame reli gieuzen steeg tot vijftig. In 1951 vond de oplevering van een nieuwe uitbreiding plaats: een flatgebouw van vier verdiepingen. Het zieken huis kreeg daarmee een totaal van 195 bedden. De verpleeg sters verhuisden op 31 augus tus 1960 van de bovenste ver dieping naar de nieuwe ver pleegstersflat. De vrijgeko men ruimte werd gebruikt voor nog meer bedden, zodat de capaciteit op 215 kwam. Het zouden er nooit méér wor den. Op 17 december 1985 Het toekomstige monument ter nagedachtenis aan de Zusters van het Heilig Hart in de tuin van de familie Goethals in Sluis kil. foto Oscar van Beest kwam de toezegging dat met de bouw van het nieuwe streekziekenhuis De Honte begonnen kon woren. Op 1 de cember 1988 viel het doek de finitief over het St. Elisabeth- ziekenhuis. Aan het werk van de Congregatie van de zusters van het Heilig Hart kwam een einde. Het ziekenhuis werd gesloopt en behalve de verpleegsters fiat werd alleen de in 1966 ge bouwde kapel voor Sluiskil behouden. Na een grondige verbouwing met daaromheen de nodige nieuwbouw, werd welzijnscentrum Het Meulen- gat de enige herinnering aan het verdwenen ziekenhuis. De toren die de kapel vanaf het begin sierde, hebben de architecten laten verwijde ren. Sluiskillenaar Walter Goethals was er als de kippen bij om dit unieke overblijfsel in zijn tuin te laten depone ren. Gesprekken met vele per sonen en instanties gaven het kruis, gemonteerd op de we reldbol, zijn definitieve be stemming: de bekroning' van het monument. 'Een aanden ken dat terecht herinnert aan datgene, wat de Zusters van deze congregatie voor Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben betekent'. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De pakhuizen aan de Meelstraat in Zierikzee moeten dringend lekvrij ge maakt worden, om verdere aan tasting van de houtconstructie te voorkomen. Restauratie van de kapconstructie en de goten van de gemeentelijke gebou wen kost ongeveer 430.000 gul den. Als de gemeenteraad het geld hiervoor wil uittrekken, kan over een maand met het werk worden begonnen. J. Goedegebure, medewerker monumentenzorg van de ge meente Zierikzee, spreekt van een eerste fase van de restaura tie. Het is zaak de huizen water en winddicht te maken, want on der de lekkage heeft met name de houtconstructie zwaar te lij den. De restauratiekosten van de ze ven kapconstructies en van de goten, worden geschat op 430.000 gulden. In het beste dingsplan voor 1992 is reeds voorzien in de kosten van de re novatie en de gemeente heeft een subsidie gekregen van 322.000 gulden. Als de daken niet meer doorlekken, kan de restauratie van de balken, de muren en de ramen ter hand worden genomen. Maar zover is het nog lang niet. „Met het wa ter- en windvrij maken houdt het voorlopig op", zegt Goedege bure. Ouderdom De pakhuizen tegenover het stadhuis dateren uit de vijftien de a zestiende eeuw. Aan een paar panden is nu nog te zien dat ze vroeger werden bewoond. De rest was ook toen al pakhuis. De toekomstige bestemming de panden is nog onduide Ooit is geopperd het street 3( chief naar de monumentale bouwen te verhuizen, maai is allang weer van de baan, gens Goedegebure vooral t wege de hoge kosten. De commissie financien, \a huisvesting en informatief vergadert donderdag yJ 19.30 uur over de restauratie vergadering in het stadhuis! gint om 19.30 uur. Als de commissie instemt, J naai' het oordeel van GoedJ bure over een maand meil werkzaamheden worden beif nen. Die duren ongeveer! maanden, zodat Meelstraat! 19 er in het toeristen? weer netjes oogt. EEDE - De personenauto vatM Maldegemse M. G. N. B. dinsdagmiddag rond tweeL flink beschadigd bij een ongj op de Rijksweg te Eede. B.wJ op zo'n 100 meter van degj haar gordel wat losser mal Daarbij raakte ze de macht! het stuur kwijt. De auto reedf volgens aan de rechterzijdel de weg tegen een beta muur, die geheel werd verrA Daarna schoot de auto dooi werd de eigenaar van bijna van de sokken gereden man kwam met de schrik Een tweede persoon werdi de auto geraakt, waarbij broek werd gescheurd. mijn leven en boeken als foto Oscar van Beest van onze verslaggever DOMBURG - De bewoners van het Dunopark in Oostkapelle moeten de komende tien jaar meer betalen voor de grond die ze in erfpacht van de gemeente Domburg hebben. De gemeente raad besloot dinsdag dat een aanpassing van de tarieven aan de geldende grondprijzen en de rentestand van dit moment aan vaardbaar is. De erfpacht is vastgesteld op 9,56 gulden per vierkante meter. De afgelopen tien jaar was dat 8,25 gulden. Een woordvoerder van de bewo ners deed voorafgaand aan de vergadering vergeefse moeite de opinie van de raad te sturen. Zijns inziens heeft het college bij de voorbereiding van het besluit fouten gemaakt, door uit te gaan van een hogere rentestand dan op dit moment in Nederland geldt en door de regeling met te rugwerkende kracht tot januari van het vorig jaar vast te stellen. De gemeenteraad benoemde dinsdag de leden van de com- i missie die de j aarrekening i de Stichting Badplaatsbë gen Domburg over 1990 moei derzoeken. A. Wisse K A. W. P. M. Vermeulen (Pr en A. D. de Best (CDA) zullen onderzoek verrichten. Voor lig gedeputeerde W. Donu adviseur van de commissie noemd. D66'er A. F. Boon toonde zich ontevreden met keuze, want Don was tent van de beslissing voor de t* van Hof Domburg lid van puteerde staten. Dat hij da tegenstemde, deed vol? Boonstra niet ter zake. n A. Wisse (CG) wilde weten wi ip om de gemeente Domburg u juridische procedures te |(J kampeerboer en voormalig' houder L. Wattel een dureej ne adviseur aangetrokken ht Voor burgemeester drs R Hietkamp staat echter het is' van een adviseur vast, hoewe zaak veel geld opslokt. „Vod wetshandhaving en de waan ai heid van de gemeente mag? s echter geen rol spelen. mi Ht van onze verslaggever KRUININGEN - Het tweede Reimerswaalse woonwagen kampje komt vrijwel zeker in het toekomstige bestemmings plan Knol II aan de zuidrand van Kruiningen. Volgens de commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (vrom) geeft deze oplossing minder problemen dan de aan leg van vier standplaatsen aan de Hansweertsestraatweg. Een keuze voor die plaats betekent ellenlange beroeps- en onteige ningsprocedures, is de vrees. Wethouder M. van Overloop zwichtte dinsdag voor de com missie vrom, waarvan een meer derheid van meet af aan de loca tie Hansweertsestraatweg af wees. Die plaats had nog steeds de voorkeur van het college. Hoewel een raadsmeerderheid (van SGP, PvdA en CDA) een jaar geleden weigerde planologi sche voorbereidingen voor de Hansweertsestraatweg te tref fen, meenden b en w dat de be zwaren niet tegen de locatie wa ren gericht. De fracties hadden vooral moei te met de slooppraktijken op het kamp in Hansweert. Het college moest eerst maar eens grote schoonmaak houden, daarna viel te praten over een tweede woonwagenkampje. Volgens het dagelijks gemeentebestuur is door de aanleg van een werkter rein op het industrieterrein, waardoor wonen en werken is gescheiden, het centrumpje in Hansweert een stuk opgeknapt. Op grond daarvan presenteer den b en w opnieuw de locatie Hansweertsestraatweg, overi gens indertijd een alternatieve stek voor de Marconistraat. Schadeclaims Maar bijna alle partijen zien geen heil in standplaatsen aan de Hansweertsestraatweg. De commissieleden toonden zich gevoelig voor het betoog van H. Jansen, die het beoogde perceel heeft gekocht van de hervon kerk en er een bedrijfswomnj wil bouwen. Volgens Jansen houdt 'zijn' nabij gelegen u bedrijf zich niet met een® kampje. Hij waarschuwde i problemen. Ook liet hij w K dat de gemeente schadecli kan verwachten als het p wordt doorgezet. Zowel liberaal I. PvdA-er C. J. Knuit, SGPei 1 van Stee als BBR-woordvoe nn J. P. Kramer pleitten voorop me van een kampje in heli aë komstige bestemmingplan 8 a II. CDA-erP. de Jong, aanval ab lijk het enige commissielid het collegevoorstel volgde,! daarin mee. Overigens stelde i WD de Knol H al een jaar? av den als een goed alter® voor, maar ging toen in pn» met de Hansweertsestraaf akkoord, omdat van college! werd gemeld dat het best - mingsplan voorlopig' niet beeld zou komen. Boveiï was er toen geen raadsmed heid voor te vinden. Inmiddels ligt de schets n Knol II op de tekentafel lel sing in dat bestemming? heeft volgens de commissi den het voordeel dat de beb wing naar het kampje kants groeien. „Dat is beter dantë het tussen bestaande woniE plant", meende Knuit. Vogd wees erop dat het college standplaatsen in 1994 wil" seren. Hij vermoedde dat de! cedures voor de Hanswed straatweg wel eens langer3 den kunnen duren dan dei werkelijke aanleg van De B II. Wethouder Van Overloop, constateerde dat het voorstel amper steun kreeg.) de een opzet voor integral het nieuwe bestemming? toe. Hij waarschuwde missieleden wel voor h ploitatielasten. „De raad z* financiële gevolgen voor moeten nemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 26