Ik ben nooit echt bang geweest Eén jas is twintig nertsen Roelandt verlaat brandweer met lood in de schoenen Supermuis Bier hier, dank u wel Geen cent te veel BRUGGE KNOKKE EEKLO GENT tik v2nonze verslaggever lans Heijt ;UIDD0RPE - Meer dan 42 jaar Kleden raakte hij besmet met ■t brandweervirus. Maar ook nog gaat zijn bloed sneller (romen als de sirenes loeien, knetterende vuur om zich ftn slaat en de brandweers- jngen worden uitgerold. Het is us geen wonder dat adjunct- oofdbrandmeester J. Roelandt idiopl januari 1993 met lood in t schoenen afscheid heeft ge- omen van de vrijwillige randweer Groot Axel. loelandt sloot zich in juni 1950 p 18-jarige leeftijd aan bij de randweer Zuiddorpe omdat de hem aansprak. Zuiddorpe had in die tijd onge- duizend inwoners", zegt loelandt. „Je kon bij de voet balclub terecht, maar verder as er weinig te doen. Zelf koos .voor de brandweer omdat ik ijdens de watersnoodramp zo- eel ellende had gezien dat ik in lijn vrije tijd het liefst voor an- ere mensen aan de slag wilde ian." én van de meest spectaculaire erinneringen uit zijn beginpe- ode bij de brandweer is voor oelandt de brand in een grote ndbouwschuur in de Sint Mar ktraat in Zuiddorpe in 1954. [i»en die vuurklomp was niet vechten. We moesten dan ook achteloos toezien dat de huur in de vlammenzee ver- reen. Maar gelukkig wisten we ei te voorkomen dat het vuur versloeg naar andere percelen, ijdens het blussen van de rand was ik geen moment mg. Maar in een boeren- huurtje een stukje verderop, aar we om beurten rustpauzes clden, brak het zweet me zo nu dan uit. Honderden ratten rongen daar namelijk vrolijk ihetrond." lateriaal oelandt herinnert zich dat de otorspuit in de jaren vijftig gmet handkracht geplaatst oest worden en dat de brand- srlieden voor het vervoer van ze brandblusser en ander ma- iaal afhankelijk waren van rticulieren. „Pas in 1958 kre- uwe onze eigen volkswagen- s. maar echt professioneel rd het pas in 1963, toen we t ons korps gebruik gingen ken van perslucht. Daarvóór het de gewoonte een natte !e zakdoek voor te doen als je ■I ■■HM een brandend pand binnen wil de gaan. Maar daarmee hield je het niet lang vol in een kot dat in lichterlaaie stond. Tot 1963 kon den we dus eigenlijk alleen vanal buiten blussen." Hoewel Roelandt altijd een vol ledige baan heeft gehad bij Hy dro Agri in Sluiskil, heeft hij in de afgelopen 42 jaar heel veel tijd aan de brandweer gegeven. Dat blijkt wel uit de talloze cursus sen die hij volgde om het brand weervak beter onder de knie te krijgen. In 1955 haalde de Zuid- dorpenaar zijn EHBO-diploma, in 1973 het Hoofdbrandwachtdi- ploma en in 1977 slaagde Roe landt voor zijn instructeursexa men. Roelandt: „Zelf heb ik ook jarenlang instructie gegeven aan de brandweerlieden uit de streek. Dat varieerde van het af leggen tot het werken met de la- gedruk-spuit of de hogedruk spuit." Roelandt werd in 1966 comman dant van het korps Zuiddorpe en vanaf 1976 was hij algemeen on dercommandant van Groot Axel. In die hoedanigheid heeft hij veel spectaculaire branden meegemaakt, zoals het in vlam men opgaan van het gebouw van de ZWN in 1978. waarbij bijna al le bussen verbrandden. „Op 9 december hadden we 's avonds nog volop gefeest om de nieuwe Mercedesbus met motorspuit in gebruik te nemen. We dachten dan ook eerst dat iemand een geintje met ons aan het uithalen was toen die nacht de sirene loeide." Een andere brand die Roelandt nog helder voor de geest staat is die bij Cito in februari 1987 „Er verbrandden die nacht 25 bus sen en de totale brandschade be droeg zes miljoen gulden. Met een gevoelstemperatuur van min 27 graden was het die nacht extreem koud. Het was dus niet al te verwonderlijk dat ik op een gegeven moment met bevroren vingers en tenen stond te blus sen." Begeleiding J. Roelandt heeft per 1 januari zijn functie als commandant van de brandweer in Zuiddorpe neergelegd. foto Oscar van Beest De scheidend brandweercom mandant kan zich geen brand herinneren waarbij hij serieus voor zijn leven vreesde. „Bij de brandweer word je immers in zó'n stramien getraind dat je el kaar tijdens een brand goed in het oog blijft houden. Gelukkig heb ik ook nooit met eigen ogen hoeven zien dat mensen omkwa men bij een brand. Aangrijpen de dingen heb ik echter wel mee gemaakt bij auto-ongevallen waarbij mensen bekneld waren geraakt. Vroeger moest je zoiets voor jezelf verwerken. Tegen woordig is er echter dankzij de samenwerking met de rijkspoli tie een hele goede begeleiding." Roelandt heeft in de afgelopen 42 jaar veel zien veranderen bij de brandweer, maar de sfeer en de teamgeest binnen het korps is altijd hetzelfde gebleven. „Het is dan ook met lood in de schoe nen dat ik mijn functie van com mandant Zuiddorpe overdraag aan F. Van Nielande", zegt Roe landt. „Maar het is nu eenmaal niet anders. Het is volgens de re gels niet toegestaan datje tot na je zestigste bij de brandweer blijft. Maar gelukkig zijn er nog tal van andere activiteiten waar in ik nujn energie kan steken. Zo ben ik onder meer lid van de EH- BO-Zuiddorpe. bestuurslid van de visclub en voorzitter van ae handboogschutterij Zuiddor- P.e." »-tsr o o VLAANDEREN - Indien de vlucht naar wens is verlopen, landt morgen donderdageen groep Vlaattise muizen aan mparachute in Kazachstan. Een stunt van jewelste, want het is niet veel hoogvliegers toe gestaan een vluchtje sightseeing te ondernemen boven de voormalige Sovjet-republiek. Desondanks halen de ware Ja mes Bonds hun neus op voor de schone sprong in de diepte, kt avontuur en de snijdende wind daargelaten. Voor deze mlpiekeren ze er niet over de stoere vliegersbril op te zetten, ie laten 'de eer' aan de Belgische knaagdiertjes. Wat is het geval? Op 29 december vertrok een onbemande Russisch-Eu- ropese ruimtevhicht, die op bijna driehonderd kilometer bo ven de aardkloot wat proefjes ging uitvoeren. Twee weken lang werden hun beenvormende cellen getest. Zelfs de centri fuge kwam er aan te pas om te onderzoeken, hoe de beenvor ming bij zwaartekracht werkt. Dat de muizen morgen draaie- ngaan de vrije val van duizelingwekkende hoogte beginnen, s nu al buiten kijf. Misschien dat ze zich toch nog even Stunt- muis voelen. ERTVELDE - Ongeveer 2100 flesjes bier had Remy Dhaene. Van elke soort drie. Maar om te weten hoe rijp het hop toch vel was bleven er zevenhonderd over. Wat begon als een grappige verzamelbui, ontaardde al snel in een ware manie. Op twee rekken tussen evenveel keldermuren startte de Belg "n hamsterwoede. Intussen heeft hij zijn goudgele rakkers netjes moeten uitstallen in zijn vroegere werkplaats. Bijna zevenhonderd flesjes en blikjes staan daar te pronken, de meeste gevuld met inlands vocht. De bieren uil de streek kre gen daartussen weer een opvallende plaats in zijn Biermu- seum. Het kleinste brouwerijtje dat Dhaene ontdekte, op k naar meer gerstenat, lag in de Ardennen. Een manneke, zo oud dat zijn leeftijd niet meer te schatten toas, hield zijn onooglijke stal in volle bloei en was als een kind zo blij, toen zijn landgenoot een pils van hem kocht. Zo vult de man uit Ertvelde langzaam zijn museum. De jacht is nu geopend op de bieren uil Limburg en West-Vlaanderen. waarna het bui tenland aan de beurt zal komen. Met zijn gemiddelde van 2 op Ikan Dhaene nog een aardige slok tegemoet zien. iïRMALTHINGE - Een 24-jarige inwoner van Germalthin- gezal niet stiel meer zijn tong over een spaar izegeltje halen <feen verzameling ermee beginnen. Zijn verlangen naar een bruine teddybeer, een kanariegele strandbal en een luchtige ontbijtkoek werd hem fataal. De brochure van ee plaatselijke supermarkt beloofde haar trouwe klanten zoveel moois, tourneer zij enkele volle boekjes met zegels bij de kassa itile- krden. 'Dat kost me te veel franken', moet de knaap gedacht 'nebben. 'Bovendien droogt mijn mond uit van zoveel lik- uerk'. Snode plannen kwamen op in het brein van Walloniér. Op zondag middag sloeg hij zijn slag. Het dorp leek uitgestor- ton, de zware storm hield de plaatselijke bevolking lekker tieht bij de knusse kachel. Zonder problemen kwam de man zon klein kivartier later weer naar buiten, stapte in zijn auto (n scheurde iets te hard de bocht door. Hij slipte weg op de kite klei, zijn wagen schudde als een bezetene. Tot ergernis ton de zegeltjes, die een rustiger bestaan gewend zijn. Zijn lotesteerden hevig en volgen alle kanten op. Het vervolg buut zich raden. Met een ferme knal belandde de vierwieler in boberm, de zegels daalden langzaam omlaag, richting rem- Maal. Geen zegel kan hij meer zien, zijn heil denkt hij nu in fyarenbandjes te zoeken. foto Oscar van Beest Pelsdier-fokker Henk Van Vugt: „Mensen die een kijkje willen nemen zijn altijd welkom". Koewachtse fokkerij boert goed bij groeiende populariteit bont van onze verslaggever Hans Heijt KOEWACHT - Enkele jaren ge leden wisten 'dierenbevrijders' regelmatig de kranten te halen door kooien open te zetten waarin vossen en nertsen zaten die voor de bonthandel bestemd waren. De laatste jaren is het rond de anti-bont-actievoer ders echter een stuk rustiger ge- "worden. Bovendien is de ver koop van bont in België en Ne derland weer duidelijk in op mars. Ook bij pelsdierenfarm Koewacht, waar bedrijfsleider Henk Van Vugt al vijfjaar lang de scepter zwaait, kan de toe komst dus met vertrouwen te gemoet worden gezien. „Dertien jaar geleden ben ik als pelsdierenfokker aan de slag ge gaan bij een bedrijf in Brabant", zegt Van Vugt, „Daarvoor werk te ik in een fabriek, maar omdat ik liever in de buitenlucht werk wilde ik van dat baantje af. Bo vendien trok het nertsenbedrijf me aan omdat ik veel van bees ten houd." Van Vugt verhuisde vijfjaar ge leden naar Koewacht om als be drijfsleider te gaan werken bij de pelsdierenfokkerij die eigendom is van de Voedercentrale Mil- heze bv. Van Vugt: „Ik heb be grepen dat er een paar jaar gele den nog fel verzet was tegen de komst van een nertsfarm in Ter hole. Maar hier in Koewacht heb ik nog nooit problemen gehad. Waarschijnlijk zijn de mensen uit de omgeving gewend aan het verschijnsel. Er worden in Koe wacht namelijk al twintig jaar nertsen gehouden en daarvóór zat hier een handelaar in vossen bont." Uagtaak Bij de pelsdierenfarm in Koe wacht staan 24 rijen met kooien opgesteld waarin ongeveer vijf duizend nertsen een plekje heb ben. Aan het verzorgen van deze marterachtige dieren, die in het wild leven in Noord-Amerika. Scandinavië en Rusland, heb ben Van Vugt en zijn twee colle ga's een volledige dagtaak. Van Vugt: „Januari is normaal ge sproken een redelijk rustige maand, waarin we naast het voederen van de dieren allerlei klussen doen. In februari wordt het al wat drukker, want dan moeten we de teven van één tot en met vier jaar gaan voorberei den op de paartijd. Om ze in een zo goed mogelijke conditie te krijgen geven we ze in deze pe riode minder te eten zodat ze kunnen afslanken." De maand maart is voor de nert sen de paartijd. Op elke vijf te ven wordt dan één reu gezet. De teven werpen tussen eind april en midden mei gemiddeld vijf jongen. Halverwege april wor den 3500 zwangere teven in de nachthokken gestopt als voor bereiding op het werpen. We gens ruimtegebrek worden in diezelfde periode 1500 zwangere nertsen naar een andere farm ge transporteerd om hun jongen ter wereld te brengen. De meeste diertjes die in het vooijaar geboren worden maken de daaropvolgende winter niet meer mee. Omdat de winter vacht van de diertjes het mooist is. worden de nertsen in novem ber door middel van vergassing gedood. Eerst worden ze gevild en daarna worden de huiden ontvet en gedroogd. „Dat 'pel zen' van de nertsen doen we hier op de farm", zegt Van Vugt. „Zelf heb ik daar geen moeite mee. Voor mij gaat waarschijnlijk hetzelfde verhaal op als voor ie dere willekeurige boer die zijn vee naai- het slachthuis brengt." Verwerking Voor het maken van een nertsen bontjas zijn tussen de vijftien en dertig pelzen nodig. Algemeen secretaris W. Verhagen van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelzen (NFE) wijst er echter op dat nertsen bont steeds vaker verwerkt wordt in de vorm van kragen, en mouw- en zakrandjes. De be langrijkste afzetmarkten zijn sinds jaar en dag de Verenigde Staten, Japan en Italië. „Maai de laatste jaren wordt de pels ook steeds populairder in Chi na", stelt Van Vugt. „En zelfs in Nederland is de belangstelling groeiende. Vorig jaar zetten we in vergelijking tot het seizoen 1987/1988 10 tot 15 procent meer om." Een belangrijke reden voor de toegenomen populariteit van nertsenbont in Nederland is vol gens Verhagen de steeds profes sionelere voorlichting van de pelsdierenfokkers. „De laatste jaren voeren we een open-deur strategie. Dat betekent dat men sen die een kijkje willen nemen bij de bedrijven altijd welkom zijn. Een groot deel van de ge heimzinnigheid rond de bont handel is daardoor verdwenen. Bovendien zijn de anti-bont-ac ties al lang geen nieuws meer. De mensen krijgen dus steeds min der vaak te horen dat ze zich die nen te schamen voor het dragen van bont." Theater De Werf - vr. 15, zo. 17 jan. om 20.30 uur: De man die ko ning wilde worden door kin- derteater Het Scharlaken Dak. Korrekelder - vr. 15, za. 16 jan. om 20.30 uur: Terra Amata. De Biekorf - vr. 15 jan. om 20.30 uur Geert Hoste live; ma. 18 jan. om 14.30 uur: Prins Karei. Graaf van Vlaanderen. Stadsschouwburg - za. 16 jan. om 20 uur: De Abele Spelen door Het Zuidelijk Toneel; di. 19 jan. om 20 uur: Ratvale Bijava-Bloedbrui- loft door het Zigeunerthea ter Pralipe-Roma Feestzaal stadslagere- school. Sint Andries-za. 16. zo. 17 jan. om 20 uur: Een doos vol kruimels door Lever en Eendracht. Sirkeltheater - za. 16 jan. om 20 uur: Tartuffe door de Koninklijke Aloude Hoofd- camere vander Rhetorycken van de Heylichen Geest. Concerten Belfort - wo. 13, za. 16. zo. 17 jan om 14.15 uur: Beiaard concert door Aimé Lom- baert. Stadsschouwburg - vr. 15 jan. om 20 uur: Het Nieuw Belgisch Kamerorkest speelt variaties en thema voor strijkers (Devreesei, concerto voor fluit en harp (Mozart), Symfonie nr.3 op. 55-Sinfonia Eroïca (Beetho ven). solisten Giselle Her- bert (harp) en Mare Grau- wels (fluit). 't Leerhuys-zo. 17jan.om 11 uur: Het Reicha-kwintet speelt werken van Klug- hardt, Danze en Ann Dries- sen. Films Kennedvcomplex info.tei:09.32.50.33.20.701 Kennedy 1 - Dracula. 16 jr. dag. om 20 uur. vr. za. zo. ook om 22.03 uur, za. zo. ook om 14 30 uur. zo. ook om 17.15 uur. Kennedy 2 - Home alone II. a.l. vr. za. zo. om 20 uur. za. om 14 en 16.15 uur. zo. om 14.30 en 17.15 uur; Of mice and men. vr. za. zo. om 22.30 uur. ma. di. om 20 uur Kennedy 3 - Beauty and the beast, a.l. vr. za. om 20 uur, za zo. om 14 en 16 uur. zo. ook om 18 uur; Single white female. 16 jr. vr. za. zo. om 22.30 uur. zo. ma. om 20 uur. Kennedy 4 - Beethoven, a.l. za. zo. om 14.30 uur; Death becomes here. a.l. dag. om 20 uur, vr. za. zo. ook om 22.30 uur, zo. ook om 17.15 uur. Chaplin (info.tel.:09.32.50.34.09.34) - A few good men. a.l. dag. om 20 uur. za. zo. ook om 14.30 en 17.15 uur. vr. za. zo. ook om 22.30 uur. Complex Zwart Huis nnfo- .tel: 09.32.50.33.06.60) - Here my song. dag. om 20 uur. za. zo. ook om 14.30 uur; Whis pers in the dark. 16 jr. vr. za. om 22.30 uur. zo. om 17.15 uur; Daens, a.l. dag. om 20 uur. za. zo. ook om 14.30, zo ook om 17.15 uur. vr. za. ook om 22.30 uur; The best inten tions. a.l. dag. om 20 uur. za. zo. ook om 14.30 uur. Memling - Sister act, a.l. dag. om 20 uur. vr. za. ook om 22.30 uur, za. zo. ook om 14.30 uur, zo. ook om 17.15 uur. Van Eyck - Bodyguard, a.l. zelfde uren als Memling. Dans Cultureel centrum - za. 16 jan. om 20.30 uur: Reflec tions door Free Art Dance Cie. Films Beverly (info.tel..09.32 50 620,620 Beverly 1 - Death becomes here, a.l. dag. om 20 uur. za. zo. ook om 17.30 uur. vr. za zo. ook om 22.30 uur: Beauty and the beast, a.l za. zo. om 15 uur. Beverly 2 - Bodyguard, a.l dag. om 20 uur. vr. za. zo. ook om 22.30 uur. za. zo. ook om 15 en 17.30 uur. Beverly 3 - Home alone II. a.l. zelfde uren als Beverly 2. Beverly 4 - Dracula. 16 Jr. zelfde uren als Beverly 2 Concert De Media - za. 16 jan. om 21 uur: D.A.M.N. Theater Minnemeers - wo. 13. do. 14. vr. 15, za. 16 jan om 19.30 uur zo. 17 jan. om 15 uur; Wach ten op Godot. Vooruit - wo. 13. do. 14. vr. 15. za. 16 jan.. The Bronx door Tiedne Kim, Oudburg 26 - vr. 15. za. 16. zo. 17 jan. om 21 uur; Kom Terug door Toneelgroep Ce- remonia In de rode pomp - za. 16 jan. om 20 uur: Pol Hoste leest Ontroeringen. Films Nieuwpoortteatcr - Het Rijngoud, video. wo. 13 jan. om 20.30 uur; De Walküre. vi deo. do. 14 jan. om 20.30 uur; King Lear. vr. 15 jan. om 20.30 uur. Deeascoop (info.tel.:09.32.91.25.48.38) - Dracula. 16 jr. 14.30,17.20 en 22.30 uur; Blade runner, a.l 14.30. 17.20 en 22,30 uur: Light sleeper, 16 jr. 20 en 22.30 uur. za. zo. ook om 14.30 en 17 uur; Death becomes here. a.l. 14.30.17. 20 en 22.30 uur; A few good men, a.l. 14.30. 17. 20 en 22.30 uur. Ho me alone II. a.l. 14.30, 17 en 20 uur; Mikey. 16 jr. 20 en 22.30 uur, za. zo. ook om 14.30 en 17 uur: Sister act, a.l. 14.30,17.20 en 22.30 uur; Bo dyguard. a.l. 14.30. 17. 20 en 22.30 uur: Damage. 16 jr. 20 en 22.30 uur, za. zo. ook om 14.30 en 17 uur; Single white female, 16 jr. '20 en 22.30 uur; Beauty and the beast, a.l. 14.30. 17. '20 en 22.30 uur. Daens, a.l. 14.30. 17. 20 en 22.30 uur. Studio skoop ivfo.tel 09 32.91.25 08.45) - C'est ar rivé prés de chez vous. 16 jr. 18 uur: Simple men. 20 en 22.30 uur; Le nuit fauve. 20 en 22.30 uur; Story of Quiju. 15. 20 en 22.30 uur: The un bearable lightness of being. 15 uur; Trust, 17.30 uur; City of hope. 22.30 uur; Elle 627. 20 uur: Beauty and the beast. 15 en 17.30 uur: De ro de lantaarns. 17.30 uur; Vakantie bij Silvester, za. zo. om 15 uur: Edward II, 20 uur, do. vr. ma. di. ook om 15 uur. Cinema Sphinx - Pickpoc ket. wo. 13 jan. om 20 uur: My Hustler, wo. 20 jan. om 20 uur. Death becomes her, Kennedy Brugge, Beverley Knokke en Decascoop Gent. Edward 2, Studio Skoop, Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 25