ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN lerviërs bereid in te binden Ter Beek wil krijgsmacht in tien jaar bijna halveren Olietanker Braer in stukken gebroken NedCar ontslaat 800 werknemers Geduld Witte Huis met Irak raakt op JE WILT TOCH ZO VROEG MOGELIJK HET HUIS UIT? Ommezwaai Karadzic op Bosnië-conferende Genève •fed. Bank erkoopt wart van et goud MEUBELS HALF GELD Nota van defensie luidwesterstorm Eerst nog zon, tegen de middag beiool- I lang en veel regen. Tot storm toene mende zuidwestelijke wind. Tempera- mT graden. en 36e jaargang no. 10 sj loensdag 13 januari 1993 CEZOCHT: O A C B L A D B E Z O R 6 E R S M/V Meer weten over dagblad bezorgen? Bel: PZC 01184-8400i ENEVE (GPD/RTR/DPA) - De leider van de Bos sche Serviërs, Radovan Karadzic, is dinsdag 'Slsnog akkoord gegaan met het internationale St redesplan voor Bosnië-Hercegovina. Voorwaar de is dat het parlement van de Servische enclave Bosnië er binnen een week zijn goedkeuring n hecht. Karadzic verwacht dat dit zal gebeu- iinvelijks vier uur eerder verwierp hij nog het om Bosnië-Hercegovina op te delen in tien ilononie provincies. Hij hield vast aan een eigen rvisehe staat in Bosnië. nsdagmiddag verklaarden Vance en Owen de nferentie in Genève voor mislukt en legden de •rijzen van uwe olie zijn erder gedaald INDEN (RTR/KRF) - De prij- van ruwe olie zijn dinsdag rder gedaald en kwamen op laagste niveau sinds begin irigjaar ondanks de spannin- n in het Midden-Oosten en rstoring van de produktie in Noordzee door zware stor en. Sinds oktober is er een ijsval opgetreden van bijna intig procent. 1 de Londense termijnmarkt im de notering van Brent- uit de Noordzee voor leve- igin februari dinsdag onder de dollar. aanhoudende prijsdaling is eens handelaren toe te schrij- aan een combinatie van ge- je vraag en ruim aanbod. De kte van de wereldeconomie ;t zachte winterweer op het rdelijk halfrond drukken het iruik. elijkertijd ligt de aanvoer uit de staten van de Organi- van Olie-Exporterende den (OPEC) en Rusland op hoog niveau. schuld hiervoor geheel bij Karadzic en zijn delega tie. Enkele uren later veranderde de Servische lei der na intensief overleg met zijn delegatieleden ge heel onverwacht van mening. Hij kon zich toch nog met het vredesplan verenigen omdat de voorge stelde provincies een grote mate van autonomie zouden krijgen en er dus eigenlijk „vele staten in een staat" zouden komen. Druk Karadzic is door de presidenten van Servië. Mon tenegro en klein Joegoslavië onder zware druk ge zet om het vredesplan van de VN en de EG te ac cepteren. Owen en Vance hebben na de conferentie nog niet met Karadzic gesproken, maar zijn wel op de hoogte gesteld van zijn ommezwaai, aldus de woordvoerder van de conferentie, Fred Eckhard. Hij wees er op dat nog verscheidene moeilijke pun ten opgelost moeten worden, zoals de grenzen van de toekomstige provincie. Karadzic zei dat de bemiddelaars hun plan hadden gewijzigd, zodanig „dat nu de soeuvereiniteit van alle drie bevolkingsgroepen is garandeert" Owen en Vance lieten later via Eckhard weten, dat er niets was veranderd, behalve dat de punten een en vier waren samengevoegd „zonder enige sub stantiële wijzigingen in de tekst". In een gesprek met Radio-Belgrado verklaarde Karadzic dat het doel van de Bosnische Serviërs is en blijft een eigen staat binnen of buiten Bosnië- Hercegovina. Dat doel kan ook in fases worden be reikt, aldus Karadzic. Daarmee maakte hij duide lijk dat het vredesplan in ieder geval niet zijn eind doel is. „Het Servische volk moet een soeverein volk in Bosnië zijn en de huidige Servische Republiek in Bosnië zal blijven bestaan, ongeacht uit hoeveel provincies die wordt samengesteld", aldus Karad zic. Hij toonde zich ontevreden over „enkele ondui delijkheden" in hetevredesplan. „Wij zullen niets aanvaarden, wat de Servische belangen kan scha den". Wateroverlast Door aanhoudende regenval be gint de Maas buiten haar oevers te treden. Ook aan de Geul is prake van overlast. Het par keerterrein van een brouwerij in het Limburgse Wijlre stond gisteren al O blank. O Van Dijke Het Zeeuwse statenlid Leen van Dijke volgt Meindert Leerling op als Ticeede Kamerlid voor de RPF. Daarmee wordt de Middel burger tevens RPF-lijsttrekker tijdens de Kamerverkiezingen in mei 1994. Van Dijke werd door zijn partijbestuur gekozen van wege diens 'markante optreden' in de Zeeuwse staten, waarvan hij tien jaar Q deel uitmaakt. w N'HAAG (GPD) - CDA, PvdA p WD kunnen instemmen met besluit van de Nederland- fBank om een kwart van de dvoorraad te verkopen. In lats daarvan heeft de Bank Here deviezenreserves aan- tgd. CDA en VVD willen wel extra rente-inkomsten die bij de Bank ontstaan, en die de Staat worden afgedra- besteed worden aan een dere verlaging van de aatsschuld. Die meevaller if niet opgaan aan het dekken nuilgaven. eerst gisteren bekend werd eft de Nederlandsche Bank sen 2 oktober 1992 en 11 ja- ui vierhonderd ton goud ver- tót Het goud had een waarde 07,5 miljard gulden. Minister t(financiën) had vooraf toe- voor de operatie gege- 0p verzoek van de Neder- ósche Bank is in het diepste gehandeld. Dit om het bouwen in de Bank niet te eden. 7.5 miljard gulden is gebruikt 'deviezen, vooral dollars, te Een deel van de dollar- naad zal de Nederlandsche echter weer omzetten in e valuta. Volgens de Ne- landsche Bank is de samen- de reserves nu meer "weenstemming met die van lere zogenoemde 'goudhou- 'de' landen. Minister Kok in een persbericht van 'toe landen die ook een so- 'foputatie genieten". acties «erTerpstra liet in een reac- ïften „weinig bezwaar" te **n tegen de operatie. Wel @1 dat de extra inkomsten Staat nu heeft (dit jaar 75 fl® gulden, in latere jaren jjoljoen gulden per jaar) ge- moeten worden voor ver ft? van de Staatsschuld. A-fractieleider Wöltgens Ede het besluit 'verstandig'. "»s erop dat hij zelf al meer- lieren voor een omzetting een deel van de goudvoor- ihad gepleit. Ier De Korte noemde het iiiit eveneens 'verstandig'. »ens hem was er een overre de aan goud. Verkoop kon nu ff de gulden erg sterk is. Dit tóomtdat er aan de soliditeit °bs land wordt getwijfeld. moet, de extra inkomsten tólgens de liberaal gebrui- voor het verlagen van de «schuld. e Van Loen In zijn eerste wedstrijd heeft voetballer John van Loen met een zijn waarde voor Feyenoord bewezen. De van Ajax overgeno men spitsspeler scoorde het be slissende doelpunt voor zijn nieuwe ploeg "1 JT tegen Roda JC. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15 Een t v-ploeg registreert in de vliegende storm vanaf de rotsen het breken van de ramptanker Braer SUMBURGH (AFP) - Het wrak van de olietanker Braer is in de nacht van maandag op dinsdag in stuk ken geslagen door de hevige stormen die nog steeds op de Shetland-eilanden woedt. De lading is nu vrijwel geheel weggestroomd. Van de oorspronkelijke ongeveer 85.000 ton ruwe olie is waar schijnlijk niet meer dan enkele honderden tonnen overgebleven in het wrak, zo hebben de bergers van Smit Tak dinsdag geconstateerd. Het voige week vastgelopen schip ligt stukgeslagen op de rotsen. Het is zichtbaar gebroken vlak achter het voorschip en nog eens vlak voor de machinekamer. Het noodweer dat de Shetlands teistert, is ook voor deze omgeving uitzonderlijk. Met de dag wordt de schade aan het mi- foto Denis Paquin/AP lieu groter. Milieuorganisaties vrezen dat het aantal dode vogels nauwelijks is te schatten, omdat de mees te op zee sterven en nooit aanspoelen. Ongeveer 200 zwaar besmeurde en verzwakte zeehonden hebben hun toevlucht gezocht op twee kleine eilandjes ten zuiden van de archipel. Door het slechte weer kan geen hulp geboden worden. Prioriteitennota: volledig ter beschikking VN-vredesoperaties DEN HAAG (GPD) - Nederland stelt de hele parate krijgsmacht in beginsel ter beschikking van VN-vredesoperaties. Daarbij moet voorrang worden gegeven aan vredesoperaties binnen Eu ropa. Dat schrijven de minis ters Ter Beek (defensie) en Kooijmans (buitenlandse za ken) in de Prioriteitennota die dinsdag naar het parlement is gestuurd. De Prioriteitennota vervangt de bijna twee jaar oude Defensie nota en betekent een inkrim ping van de totale krijgsmacht met 44 procent. Minister Ter Beek verwacht dat daarbij 1500 gedwongen ontslagen zullen val len. De Defensienota voorzag nog in personeelsreducties met 30 procent. De uitgaven voor defensie wor den vanaf volgend jaar tot en met 1998 bevroren op ongeveer 13,5 miljard gulden. Het defen siebudget is daarmee blijvend 1,1 miljard gulden lager dan werd vastgesteld in de defensie nota. De bewindsman herhaalt dat hij zijn best zal doen gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorkomen. Het Sociaal Be leidskader blijft van toepassing. Ter Beek noemt geen bedrag dat hiervoor beschikbaar is. In 1998 moet Nederland een be roepsleger hebben. Het kabinet verwacht geen al te grote proble men met de werving van vrijwil- Ridderkerk - Wegens het niet door gaan van belangrijke exportorder van enige grote Nederlandse meubelfa brieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meube len verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paar voorbeelden te noe men. prachtige eiken eethoek, be- staandeuit robuustetafel met vier mas sieve stoelen van 1790,= voor 895,=. Praktische eiken t.vJstereo-kasten van 398,= voor 199,=. Originele eiken toogkasten van 2390,= voor 1195,=. Schitterendegebloemde 2-zitsbanken, Chesterfield model, van 1195,= voor 595,=. Heerlijk zittende leather look bankstellen32-zrts van 1718voor 859,=. Topkwaliteit rundlederen bank stellen, 3 2- zits-bank kompleet van 4199,= voor 2098,=. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schrifte- li]ke garantie verkocht. Wie binnenkort dus meubels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk-Bolnes (bij Rotterdam). Dagelijks geopend van 10.00 -18.00 uur. Vrijdags koopavond. Ruime parkeergelegenheid. ligers. Rekening houdend met verloop schat Ter Beek dat hij dan jaarlijks 9.300 beroepsmili tairen nodig heeft. Met ingang van 1994 wordt de dienstplicht ingekort tot negen maanden. De minister wil niet dat de Twee de Kamer de overgangstermijn van vijfjaar voor afschaffing van de opkomstplicht verkort, zo maakte hij duidelijk in zijn toe lichting. Defensie is van plan de nieuwe beroepsmilitairen con tracten aan te bieden van wisse lende duur: van twee tot zes jaar. Met beroepsmilitairen is het le ger makkelijker inzetbaar voor vredesoperaties. Ter Beek en Kooijmans willen eenheden aanwijzen waar de VN in crisissi tuaties op zéér korte termijn een beroep op kan doen. De regering zal echter van geval tot geval be kijken of uitzending van Neder landse militairen gewenst is. De norm wordt dat militairen eens per anderhalf jaar voor zes maanden kunnen worden uitge zonden. NAVO Daarnaast blijft de krijgsmacht voorbereid op een groot conflict op NAVO-grondgebied. Wan neer Defensie deze immense reorganisatie heeft voltooid, rond het jaar 2000. telt het leger 70.000 manschappen (inclusief burgerpersoneel) in vredestijd. De landmacht is dan gehalveerd tot 36.000 mensen, de lucht macht is 34 procent kleiner en de marine telt een kwart minder personeel. In tijden van oorlog moet de landmacht 60.000 militairen op de been kunnen brengen (in 1990 was dat nog 200.000). Daarvoor zullen dan reserveplichtige vrij willigers worden opgeroepen. Om tegemoet te komen aan de zorgen van de NAVO komt tot 1998 een extra (vijfde) brigade (van 2300 man) die in oorlogstijd oproepbaar is. Defensie onder zoekt - mede op aandrang van de nieuwe minister van buitenland se zaken Kooijmans - of die mo bilisabele brigade een perma nent karakter kan krijgen. Wanneer de krijgsmacht is ver nieuwd. kan ons land aan vier VN-vredeshandhavende opera ties tegelijk meedoen met in to taal vier bataljons (3200) man. Zo'n inzet kan gedurende drie jaar worden volgehouden. Dat betekent een verdubbeling van de capaciteit, want Nederland zit nu met twee operaties al aan de top van zijn kunnen. Naast deze vier vredeshandhavende operaties kan Defensie tegelij kertijd een bijdrage leveren aan een vredesafdwingende actie. pagina 3: Onrust personeel blijft pagina 4: Ter Beek: ingreep nodig Verkopen en investeren pagina 10: Protest bestuurders Ontslagen Zeeland onontkoombaar Sluiting komt hard aan HELMOND (GPD) - Bij NedCar, de enige fabrikant in Nederland van personenwagens, verdwij nen dit jaar 1200 van de 5400 ar beidsplaatsen; voor 800 werk nemers dreigt gedwongen ont slag. Bij het concern verdwij nen tussen 1993 en 1998 nog eens 300 arbeidsplaatsen. De Ncd- Car-vestigingen in Helmond en Born zullen uiteindelijk werk bieden aan 3900 mensen. De reorganisatie is volgens de voorzitter van de Raad van Be stuur, ing. F. Sevenstern. nood zakelijk vanwege de sterk terug vallende vraag op de personen- automarkt in Europa, de toege nomen concurrentie en de nega tieve koersontwikkeling van een groot aantal Europese valuta, De positie van NedCar is daar door zwaar onder druk gezet. De onderneming leed in '90 en '91 een verlies van 150 miljoen gul den netto, aldus Sevenstern. Ook de organisatiestructuur van het bedrijf zal ingrijpend worden veranderd. NedCar moet in de toekomst een BV worden, de ontwikkelingsafde ling in Helmond wordt afge slankt en na 1998 worden over geheveld naar Bom. Het bedrijf verwacht met de reorganisatie dit jaar een besparing te berei ken van 160 miljoen gulden. Plan Volvo Zweden, Mitsubishi en de Nederlandse Staat hadden al anderhalfjaar een plan klaarlig gen voor een verdere reorganisa tie. Die informatie hebben de vakbonden nooit gekregen. Dat zei gisteren een verontwaardig de Ger van Os van de Unie BLHP. Volgens de bonden is al in 1991 bij de omzetting van het voormalige Volvo Car in NedCar door de drie aandeelhouders af gesproken dat het bedrijf in 1998 nog maar 4500 arbeidsplaatsen zou tellen. „Dat heeft men ons nooit eerder verteld. Het Japanse Mitsubishi wordt klaarblijkelijk op zijn wenken bediend. Dat bedrijf is alleen geïnteresseerd in een pro- duktie-eenheid op het Europese vasteland", aldus Van Os De vakbondsbestuurder vindt het overigens wel te begrijpen dat NedCar tegen 1998 verder moest zijn afgeslankt. „Maar nu wordt dat plan 5,5 jaar naar voren ge trokken. zodat er ineens 1200 mensen uitmoeten. Dat is on aanvaardbaar" Bestuurder Kruize van de In dustrie- en Voedingsbond CNV, vindt dat de aandeelhouders van NedCar voor de verliezen moeten opdraaien, niet het per soneel. Kruize herinnert eraan dat dat is afgesproken toen de 'deal' met Mitsubishi werd ge maakt. „Tegen alle afspraken in worden de gevolgen nu afgewen teld op het produktiebedrijf in Bom". Laksheid De Unie BLHP betreurt het dat minister Andriessen destijds de marketing-afdeling van NedCar overdeed aan de Zweden. Ned Car heeft nu geen enkele invloed meer op de verkoop van de Ne derlandse auto's. Volgens woordvoerder Van Os is het personeel de dupe van de laksheid van de NedCar-directie en het ministerie van economi sche zaken. Hij vindt het bij voorbeeld onbegrijpelijk dat Economische Zaken niet heeft gereageerd toen de Unie waar schuwde dat NedCar een order van 6000 Volvo's voor Iran dreig de mis te lopen, omdat de Zwe den die opdracht zelf inpikten. WASHINGTON (RTR/UPI) - Het Witte Huis heeft dinsdag geïrri teerd gereageerd op de derde maal in successie dat Irakezen Ku- wayt zijn binnengetrokken om „niet-millitair materieel" op te ha len Ook de aanwezigheid van luchtdoelraketten in de veiligheids zone voor Kurden in het noorden van Irak, waar een vliegverbod geldt voor Iraakse toestellen, heeft ontstemming in Washington ge wekt. Als president Saddam Husayn van Irak niet ophoudt met het zoeken van de confrontatie met de Verenigde Naties, kan een mili taire actie tegen Irak naderbij komen, zo lieten de Verenigde Staten dinsdag doorschemeren. „Zij kunnen niet resoluties (van de VN) blijven schenden", zo ver klaarde de woordvoerder van het Witte Huis. Marlin Fitzwater. De Iraakse ambassadeur bij de VN maakt zich zorgen over een Ameri kaanse aanval, maar ziet geen mogelijkheden die te voorkomen. Hel zijn volgens Nizar Hamdoon de Verenigde Staten die de controverse zijn begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1