Gs blijven voor plan Waterfront V I Brandstichting in centra van scouts moeilijk te voorkomen PZC Kleinste museum ter wereld staat in Zeeuwse Bibliotheek >ch-Duivelandse ;emeenten blijven ifval zelf inzamelen Goes maakt kans op PvdA-burgemeester Maand gevangenis voor winkeldiefstal en reeks autokraken Drankrijders voor de politierechter provincie 11 Opnieuw positief advies naar rijk over bouw appartementen bij haven Breskens Bedrijfskunde WOENSDAG 13 JANUARI 1993 ,anonze verslaggever Uelburg/oostburg - Gedeputeerde staten staan, ook afkeurende woorden van mi- jU.minister J. Alders vorige jeek, onverkort achter bouw- m Waterfront in Breskens. f dagelijks bestuur van de jvincie zal bij het rijk dan opnieuw, een positief ad vies uitbrengen over de bouw van 220 appartementen bij de te breiden Breskense jacht- laven. [et bedrijf Cruson Coatings BV 5 bang dat de bewoners van de e bouwen appartementen in de oekomst klachten wegens stan- overlast indienen. Het bedrijf an eventuele uitbreidingsplan- ien dan wel vergeten. Volgens s voldoet Cruson echter aan al- milieu-eisen en is er geen re- om aan te nemen dat dat binnen afzienbare tijd veran dert. Gemeente en provincie (en de projectontwikkelaars die zich hebben verenigd in Port Scaldis BV) ageren zelf tegen het stand punt van de inspecteur voor mi- lieu-hygiene en volksgezond heid. Risicobeleid De inspecteur verwacht dat de 'Waterfront-flat' tegen nog te formuleren risicobeleid van het rijk indruist. De Raad van State heeft gemeente en provincie eer der gelijk gegeven in hun me ning dat bij aanvraag voor de bouw moet worden uitgegaan van nü geldend beleid. De in specteur is tegen die beslissing in beroep gegaan en kreeg vorige week groot gelijk van minister Alders. Een woordvoerder van de ge- Delta College verzorgt vier Euregio-diners MIDDELBURG - Het restau rant van het Delta College in Middelburg staat deze maand vier dagen in het teken van de Euregio, het Europa zonder grenzen. In samenwerking met Belgische en Nederlandse ho telscholen verzorgen de leerlin gen van het Delta College vier diners tussen maandag 25 ja nuari en vrijdag 29 januari. Tij dens de diners houden diverse sprekers uit Belgie en Neder land lezingen over de Euregio. Enkele mensen die hun mede werking al toegezegd hebben, zijn de Oostvlaamse gedepu teerde Wille, de Zeeuwse com missaris van de koningin drs W. T. van Gelder en de burge meesters Rutten van Middel burg en Kessen van Hulst. Bij de bereiding van de diners staan Vlaamse en Nederlandse chefs-de-cuisine de leerlingen bij. Auto in berm na mislukte manoeuvre onze verslaggever DDDELBURG - Bij een mis- ikte uitwijkmanoeuvre op de [alcherseweg in Middelburg is insdag de personenauto van de I-jarige P. E. B uit Grijpskerke tsehadigd geraakt. De man ivam volgens eigen zeggen in berm terecht, nadat hij zou ijn gehinderd door automobi- ileW. D. (45) uit Zoutelande. ij kwam volgens B. onver- aclits uit de Hogelandseweg i Walcherseweg oprijden. verklaringen over de toe lacht van het ongeval lopen leen. D. vertelde de politie Iddelburg dat B. ver uit het fit was toen zij de Walcherse- kwam oprijden. Volgens sar haalde de Grijpskerkenaar in. raakte hij in een slip en jam daarna in de berm te- ut. politie Middelburg is op zoek ir getuigen van het ongeval, snog onbekende automobi- zou ten tijde van de uitwijk- noeuvre op de Walcherseweg Sben gereden. Getuigen kun- tzich melden via 01180-88000. Ko de Jonge verzamelt kunstenaarsboekjes van onze verslaggever MIDDELBURG - Het kleinste museum ter wereld staat van af vrijdag gewoon op de eerste verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het is een ruimte ter grootte van een telefooncel, waar in vijf vitrines 25 kleine kunste naarsboekjes liggen uitge stald. Het project onder de ti tel 'Art start op zichzelf al een goed doordacht kunst werk, is uitgevoerd door de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge. Gedurende het hele jaar 1993 is om de drie weken een nieuwe serie boekjes te be zichtigen. Daarbij zitten unieke exemplaren van be kende kunstenaars als Sol Le- witt, Simon Vinkenoog en Christo. „De laatste jaren zijn massa tentoonstellingen helemaal in", verklaart De Jonge zijn idee. „Daar staat iedereen uren in de rij. Zijn ze eenmaal bin nen dan lopen er nog zoveel mensen rond dat ze bijna niks van de kunstwerken zien. In mijn museum wordt ook de toeschouwer als uniek persoon beschouwd. Er kan maar één iemand naar binnen. Die heeft dan ook geen last van anderen die hem het zicht op de werken benemen." In 1982 begon De Jonge met zijn boekenproject. Het vloeide voort uit een kunst vorm, waar hij al veel langer aan meewerkte: mail-art. Dat is een soort netwerk van kun stenaars over de hele wereld die elkaar objecten en medede lingen toesturen. Dat kan ook tussen individuele kunste naars. 'als een ping-pongwed- strijd'. zoals De Jonge om schrijft. Hij besloot uit bijdra gen van mail-art een archief sa men te stellen van kunste naarsboeken. Hij stuurde blan co boekjes - gefabriceerd door een doorslagpapier van A4-for- maat twee maal dubbel te vou wen en te snijden - naar binnen - en buitenlandse collega's. De kunstenaar kon het boekje ver volgens naar eigen inzicht in vullen en terugsturen. Inmiddels heeft De Jonge een verzameling van 570 boekjes. Elke dag is het een verrassing of de post een nieuwe mee brengt. De collectie vertoont een grote variatie. Sommige boekjes zijn beschilderd, an dere beplakt met gaas of veren. Veel kunstenaars werken met de doorzichtigheid van de bladzijden. Eén boekje zit ver pakt in een handschoen, een ander wordt door plastic om sloten. „Dat laten we maar zo", zegt De Jonge laconiek. „Toen ik dat openmaakte kwam er een enorme stank uit. Zodra ik het boekje had bekeken, heb ik het weer dichtgeplakt." De Middelburgse kunstenaar bepaalt zelf wie aan zijn pro ject mag meewerken. Hij no digt kunstenaars uit die hem interesseren. „Dat zijn niet al leen mensen uit het mail-art circuit. Ik zie werk van kunste naars en vind dat boeiend Dan vraag ik ze om een bijdrage, net als een museumdirecteur. Waarom hangt Jeff Koons in het Stedelijk? Omdat Wim Beeren directeur is en dat mooi vindt." De Jonges verzameling toont, vindt hij, de enorme verschei denheid die in de hedendaagse kunst te zien is. Hij stelt haar op symbolische wijze ten toon. Niet voor niets zijn de zuilen van zijn tentoonstellingsruim te rood-wit geschilderd. „Ze staan rechtop, als de slagbo men van een geopende grens. Want kunst, en zeker mail-art. trekt zich niets aan van gren zen." Ook de plek van de expositie is symbolisch: temidden van de kunstboeken op de eerste ver diepingvan de Zeeuwse Biblio theek. ..Er is geen plaats in Zeeland waar meer boeken over kunstenaars staan. Daar tussen horen dus ook de boe ken van kunstenaars. Ik zou geen betere plaats weten." Ko de Jonge bij de rood-witte zuilen van zijn tentoonstellings ruimte op de eerste verdieping in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Ruben Oreel nonze verslaggeefster ERKWERVE De zes gemeen- i op Schouwen-Duiveland ijven voorlopig gezamenlijk, ur zelfstandig afval inzame len verwerken. De aanslui- bij het openbaar lichaam [alstoffenverwijdering Mid- a-en Noord-Zeeland (Olaz) is L'esteld, omdat geen overeen- g is bereikt tussen de dijen over de precieze voor- larden voor toetreding. partijen onderhandelen sis anderhalf jaar over de toe- ding tot het Olaz, een samen- tóngs ver band tussen de Be laden en Walcheren, dat in il is uitgebreid met Sint Phi- dand en Tholen. Aansluiting sodig omdat de stortplaats in iSchouwse Serooskerke op aijn sluit. Aanvankelijk zou per juni van dit jaar zijn. sr het ziet er nu naar uit dat •niilnisbelt in januari 1995 atgaat. Tot die tijd kan er zo- 1 afval van Schouwen-Duive- d als van Zuid-Holland wor ses tort. Althans, als de pro- tt er een vergunning voor Serooskerke sluit, moet het 31 van Schouwen-Duiveland ide stortplaats van het Olaz ietSloegebied. Maar dat kan als de gemeenten lid zijn het samenwerkingsver- partij en streefden er sinds 1 begin van de gesprekken Uezaak per 1 januari 1993 ^elen. Die datum is niet ge- «i, omdat de Schouwse ge nten meer tijd nodig had- Volgens de directeur van de angsdienst, J. N. Eilers. zijn met name de kosten en het per soneel een probleem. Over het toetredingsbedrag - 820.000 gul den - is weliswaar overeenstem ming bereikt, maar ook bijvoor beeld de berekeningen voor het vervoer moeten nog afgespro ken worden. De reinigingsdienst zou graag zien dat er een overslagstation komt bij de stortplaats in Se rooskerke. Vandaaruit zou het afval in containers vervoerd kunnen worden, wat volgens de reinigingsdienst goedkoper is dan vervoer in vuilniswagens. De twee mannen die nu bij de vuilstort werken, zouden dan daar een baan kunnen vinden. De Olaz evenwel is van die nood zaak nog niet overtuigd. De voorzitter van de reinigings dienst, W. den Boer, vindt de on derhandelingen stroef lopen, maar hij venvacht wel dat de partijen er uiteindelijk uitko men. Persoonlijk vindt hij dat de zaak over een half jaar rond moet zijn. De gemeenten, die apart zijn aangeschreven door het Olaz. laten de belangen on dertussen behartigen door de reinigingsdienst, die ook na toe treding blijft bestaan voor het inzamelen van afval. De verwer king zal dan in handen komen van het Olaz. Het Olaz is er volgens directeur/ secretaris J. Harte niet echt rou wig om dat Schouwen-Duive land nog niet is toegetreden. Een verre klant brengt maar hogere totale vervoerskosten met zich mee. aldus Harte, en bovendien zorgen nieuwe leden ervoor dat de stortplaats eerder vol is. Het Olaz wacht rustig af: „De deur staat altijd open." Advertentie Voorlichtingsavond woensdag 13 januari 1993 tussen 19.00 - 21.30 uur 1 HOGESCHOOL E I N D H 0 Ui i voltijd- en deeltijdonderwijs Informatie: (040) 45 49 35 foto Ruben Oreel De brand in het Vlissingse scoutingcentrum in december 1991 veroorzaakte veel schade. Voorzitter zoekt oorzaak in verveling jongeren van onze verslaggever TERNEUZEN - Verveling. Brandstichting in scouting- gebouwen in Terneuzen, Vlis- singen. Middelburg en Veere en de totale sloop van het Oostburgse padvindersge bouw zijn terug te voeren op die gemoedstoestand van, vooral, opgeschoten jonge ren. De enige manier om doel loos vandalisme in de toe komst te voorkomen, is een mentaliteitsverandering, verzuchtte O. Vosveld, voor zitter van Scouting Zeeland, dinsdag. „Scouting Zeeland is binnen anderhalf jaar zes keer gecon fronteerd met vandalisme of brand. De daders die de politie oppakte, bleken in al die ge vallen te hebben gehandeld uit bravoure", meldt Vosveld. De voorzitter heeft echter geen plan de campagne achter de hand om vernielingen in de toekomst te voorkomen. Vorige maand verklaarde Vos veld. na de brand in Terneu zen, dat de centra waarschijn lijk zo aantrekkelijk voor ver nielzuchtige jongeren zijn. om dat deze vaak buiten de be bouwde kom liggen. Kwaad willenden hebben een grote kans dat ze zonder pottekij- kers hun gang kunnen gaan. Maar toch is het verplaatsen van een clubgebouw richting wooncentra geen oplossing, vreest Vosveld, „Neem het Vlissingse centrum. In het weekend verschijnen daar tientallen jongeren, die na tuurlijk niet stil zitten. Klach ten van omwonenden over overlast zijn helaas het gevolg. De scoutingsgroepen zélf wil len dan ook graag hun activi teiten buiten de bebouwde kom houden." Vosveld beaamt direct dat die kwaadwillenden daar vrij spel hebben. „De gebouwen staan, op de vrijdagavond en de za terdag na. de hele week leeg. Wie zijn slag slaat, komt mak kelijk weg. We kunnen er wei nig tegen doen De voorzitter zit. met de handen in het haar. „De beste beveiligingen hel pen niet. Als ze naai' binnen willen lukt het ze toch wel", verzucht hij moedeloos. De meeste centra namen aan vullende maatregelen. Extra sloten, dikke stalen platen en verzwaarde deuren maken van hun gebouwen soms ware vestingen. Anderen kozen voor een bewakingsgroep: vrijwilligers die om de zoveel tijd een kijkje nemen. Tevens wil een plaatselijk politieteam wel eens een rondje meer ma ken. Hoewel Vosveld geen pasklare oplossingen kan be denken om de gewenste men taliteitsverandering te be werkstelligen. hoopt hij - sa men met de clubs natuurlijk - jongeren meer begrip bij te brengen voor de scouts. „In Vlissingen hebben we een keer een groep jongeren uitge nodigd. die zeer negatief tegen de scouting aankeek. Ze gin gen mee met een survival weekend in de Ardennen en kwamen 'bekeerd' terug. Waarna ze in eigen kringen hun positieve ervaringen doorbriefden. Organiseren van meer van dat soort week einden en meer contacten van onze leden met hun verniel zuchtige leeftijdsgenoten moeten het vandalisme buiten de deur houden. Andere oplos singen weet ik niet te verzin nen." meente Oostburg toonde zich dinsdag blij over de standvastig heid van het provinciebestuur. Of het advies van de provincie enig resultaat heeft, moet overi gens nog worden afgewacht. Het ministerie lijkt te wachten op een nieuw rapport over in te stel len risicozones voor LPG-ver- voer over de Westerschelde. De Oostburgse woordvoerder: ..Dat rapport moest vorig jaar okto ber al klaar zijn. Volgens de laat ste berichten wordt het echter wel april. Frustrerend, maar het is niet anders." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De kans dat de ge meente Goes een burgemeester van PvdA- of D66-huize krijgt, is redelijk groot. Kringen rond de commissaris der koningin W. T. van Gelder melden dat hij wel voelt voor het 'verschieten van kleur' van de gemeente. De vorige burgemeester van Goes - de ontslagen nir T R Seinstra - is van CDA-huize. De PvdA wil nu echter wel eens 'wis selgeld' zien voor het verlies van de gemeente Terneuzen. Met de komst van de huidige burge meester Barbé ging de Zeeuws- Vlaamse stad over van PvdA- in CDA-handen. De PvdA wil al enige tijd 'ge noegdoening' voor dit verlies. Nu Goes vrij is, wordt de druk opgevoerd om daar een PvdA'er te benoemen. Ook D66 heeft zich inmiddels op dit pad begeven Een ander argument om niet weer een CDA'er in Goes te be noemen is dat bij de benoeming van een christen-democraat er alleen maar burgemeesters van confessionele huize op de Beve- landen zouden zijn. Selectie In totaal hebben 35 mensen naar de post van burgemeester in Goes gesolliciteerd Daarvan zal commissaris Van Gelder er on geveer acht selecteren die door de vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad ontvangen wor den. Daarna stuurt de commis sie een voorkeurslijstje naar Van Gelder, die op zijn beurt een voordracht doet aan minister Dales van binnenlandse zaken. Overigens heeft zich maar één vrouw gemeld voor de post Goes. Van Gelder heeft de frac ties in Goes opgeroepen hun lan delijke collega's nog eens te la ten speuren naar beschikbare vrouwen. van onze MIDDELBURG - Drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, en de plicht om een schadevergoeding van 1200 gulden aan een benadeelde te betalen: zo luidde dinsdag het vonnis van politierechter mr J. T. Begheyn tegen de 47-jarige A. Z. uit Middelburg. Z„ die niet op de zitting ver scheen, werden twee autoinbra ken en diefstal van een paar schoenen uit een winkel ten las te gelegd. Hij werd door de poli tie betrapt terwijl hij probeerde een radio uit een auto te stelen. Z. bekende dat hij daarvoor al meerdere auto's had gekraakt De eigenaar van één auto was ter zitting aanwezig om de scha de - een gestolen casetterecor- der, tien casettebandjes en een portierruit - te verhalen. Officier van justitie mr S. Tempel achtte bewezen dat Z. ook die inbraak had gepleegd, daar hij bij aan houding gewond was aan een hand en de bekleding van de be treffende auto met bloed was be smeurd. Het vonnis was conform de eis. De 38-jarige Tholenaar M M. werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 400 gulden voor het vernielen van een mosselper ceel. M. maakte deel uit van een groep mensen die op een nacht- in juni 1991 door de rijkspolitie te water werd betrapt op een Tholens mosselperceel. M. had met een riek staan spitten en vluchtte toen de politie hem wil de aanhouden. Na een korte ach tervolging werd hij alsnog aan gehouden. Vervolgens ontkende hij in eerste instantie. De 26-jarige Middelburger M. J. N. werd. eveneens bij verstek, veroordeeld tot een maand on voorwaardelijke gevangenis straf. Het vonnis was conform de eis. N. werd schuldig bevonden aan het intrappen van een voor deur en het met een scherp voor werp bedreigen van een man. Fiets De 19-jarige S. M. uit Vlissingen werd dinsdag voor de politie rechter verweten dat. zij zich een fiets wederrechtelijk had toe- geeigend. De fiets verdween in juni 1991 uit de stalling van het station in Oost-Souburg M. had een fiets van hetzelfde type en dezelfde kleur gehad die echter van haar gestolen werd. vertelde ze de politierechter. Daar had ze geen aangifte van gedaan, maar toen ze enkele weken later pre cies zo'n fiets zag liggen in de President Rooseveltlaan dacht ze haar eigendom weer terug te hebben. De fiets was flink vernield en werd door een fietsenmaker her steld. Na anderhalfjaar werd ze echter aangehouden wegens fietsdiefstal. Officier van justitie Tempel legde uit dat M. volgens de letter van de wet zich de fiets wel wederrechtelijk had toegeëi gend omdat ze het recht in eigen hand had genomen door de fiets mee te nemen, maar vond straf niet gepast. Hij eiste vrijspraak en die eis werd in het vonnis overgenomen. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De 22-jarige A. A. uit Vlissingen werd door de politie in zijn woonplaats aan gehouden nadat de man bij een aanrijding met zijn auto forse schade had veroorzaakt. Bij controle bleek hij 745 micro gram alcohol in zijn adem te hebben. Tijdens de zitting dins dag van de politierechter in Middelburg verklaarde A. drie a vier potten Belgisch bier te hebben gedronken tijdens een oponthoud bij zijn Zeeuws- Vlaamse werkgever. Officier van justitie mr S. Tem pel eiste een boete van 2000 gul den en een ontzegging van de rij bevoegdheid voor zes maanden Advocaat mr C. J. de Wit vond dat zijn cliënt al genoeg gestraft was. Zijn auto was bij de botsing geheel vernield. A. had nog steeds geen andere auto en bo vendien had hij de betrokkenen schadeloos gesteld. Kans op her haling was er niet, want A. heeft geen alcoholprobleem, stelde de raadsman. Politierechter mr J T. Begheyn vonniste een boete van 1500 gulden en een ontzegging van de rijbevoegd heid voor zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Als bijzondere voorwaarde moet de man de alcoholverkeerscur- sus volgen. Drie borrels De 68-jarige H. F. A. van L. uit Middelburg bracht op een nacht een vriend met de auto naar huis. maar bleek bij politiecon trole 585 microgram alcohol in zijn adem te hebben. De politie nam de man de blaastest af om dat hij volgens het proces-ver- baal onvast op de benen stond, naar alcohol rook en met dub bele tong sprak. Van L. zei dat hij drie borrels had gedronken voordat hij ging rijden, maar of ficier van justitie Tempel betwij felde of de man met drie glazen alcohol zo ver boven het toege stane maximum van 220 mg kon scoren. Van L. verklaarde dat hem in de 45 jaar dat hij achter het stuur zat nog nooit zoiets was overko men. Hij vreesde voor een rijont zegging omdat hij regelmatig vervoer voor bejaarden verzorgt. Politierechter Begheyn nam in aanmerking dat dit de eerste naai was en legde conform de eis van de officier een boete van 1250 gulden en een voorwaarde lijke rijontzegging van zes maanden op. Hoger salaris bestuurders Sluis van onze verslaggever SLUIS - De burgemeester, raadsleden en gemeentesecre taris van de gemeente Sluis kunnen een fikse salarisverho ging tegemoet zien. Met terug werkende kracht ruilen ze van af 1 januari 1992 de klasse 2001 tot 4000 inwoners in voor de klasse 4001 tot 8000 inwoners. Gedeputeerde staten gaven dinsdag hun goedkeuring aan deze salarisverhoging omdat de gemeente Sluis naast de ruim 2800 inwoners die in het bevol kingsregister zijn opgenomen, het hele jaar door talloze toeris ten herbergt die veel extra werk vergen. „We krijgen hier in Sluis jaar lijks vier en een half miljoen be zoekers te verstouwen", zegt ge meentesecretaris C. M. Rein- hout. „Samen met de honderd vijftig winkels en zestig horeca bedrijven die in de gemeente ge huisvest zijn, zorgen die voor een behoorlijke portie werkdruk voor het gemeentelijke perso neel. Daarom hebben we gs in november 1991 verzocht inge deeld te worden in een hogere klasse." Dinsdagmiddag besloten gs te gemoet te komen aan het ver zoek tot salarisverhoging voor de burgemeester, raadsleden en de gemeentesecretaris van de gemeente Sluis. Onderzoek had namelijk uitgewezen dat de werkdruk in Sluis inderdaad groter is dan in de meeste andere gemeenten van gelijke omvang-. Het besluit wordt met terugwer kende kracht verleend vanaf I januari 1992 en geldt tot en met 31 december 1996. „De maatregel kan pas in wer king treden als De Kroon met het besluit instemt", zegt Rein- hout. „Daar gaan misschien nog een paar maanden overheen, maar waneer het zover is gaan we zo snel mogelijk bekijken hoe we de salarissen van al het an dere gemeentelijke personeel kunnen opschroeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 17