Sluiting kazerne kan niet Opdoeken OCMA komt hard aan FZC Aan tafel... Aan gedwongen ontslagen valt niet te ontkomen provincie Gemeenten en provincie sturen krachtig protest Mariniers niet naar Vlissingen Schelde houdt tot in 2000 defensie-orders WOENSDAG 13 JANUARI 1993 van onze vei MIDDELBURG - De dertig bur gemeesters in Zeeland en de commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder vinden sluiting van het Opleidingscen trum Militaire Administratie (OCMA) in Middelburg onac ceptabel. Zij schrijven dit in een petitie, die dinsdag per fax is verzonden aan onder anderen minister-president Lubbers en minister Ter Beek van defensie. Door de opheffing van de Gene raal Majoor Berghuijskazerne in 1997 gaan tweehonderd di recte arbeidsplaatsen verloren. Verplaatsing van de militaire administratie maakt deel uit van de Prioriteitennota van het ministerie van defensie, die dins dag in Den Haag werd gepresen teerd. Vooral de gemeente Mid delburg is verontwaardigd over de sluiting van de OCMA. De ge meenteraad herinnert Ter Beek in een unaniem onderschreven motie dat hij in april 1990 duide lijke toezeggingen heeft gedaan over de toekomst van de Gene raal Majoor Berghuijskazerne. In plaats van een verhuizing naar Breda, kreeg het gemeente bestuur zelfs een extraatje. De compagnie die in Ossendrecht is gelegerd, zou naai- Middelburg verhuizen. Die verplaatsing ge beurt volgende maand. Arbeidsplaatsen De dertig burgemeesters en de commissaris der koningin on derstrepen in hun petitie dat sluiting van de OCMA onaan vaardbare gevolgen heeft voor de werkgelegenheid in Zeeland. Behoud van de Generaal Majoor Berghuijskazerne is van groot belang voor de toch al kwets bare arbeidsmarkt in de provin cie. De afgelopen jaren verdwe nen door het vertrek van rijks diensten ongeveer driehonderd arbeidsplaatsen uit de provin cie. Een nog verdere terugloop is onacceptabel, aldus de petitie. Burgemeester Rutten begrijpt niet waarom de OCMA uit Mid delburg moet verdwijnen, om dat het dienstvak administratie deel blijft uitmaken van de mili taire organisatie. „Dit heeft niets met prioriteiten te maken. Als op een herbezinning van de defensietaken zou volgen dat de administratie geen onderdeel meer is van die landmacht, zou ik dat betreuren, maar er ook vrede mee kunnen hebben. Maar de militaire administratie blijft gewoon bestaan! Er is gewoon sprake van een verhuizing." In de petitie aan Den Haag stelt de provincie verder dat het on juist is - vanuit de gedachte van regionale spreiding - om geen militair steunpunt in Zeeland te hebben. „Er is in Zeeland door historische achtergronden altijd sprake geweest van een goede maatschappelijke integratie van de militaire aanwezigheid." Burgemeester Rutten:„Er is ge woon sprake van een verhui zing." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het sprankje hoop dat Vlissingen nog had op een toekomst voor de marineka zerne is gisteren de grond in ge boord. Minister Ter Beek van defensie heeft er niet voor gekozen, zoals Vlissingen hoopte, om een extra bataljon mariniers in de marine kazerne te legeren. Dit bleek gisteren tijdens de pre sentatie van de 'Prioriteiten nota' waarin de bewindsman de toekomst van de Nederlandse krijgsmacht heeft vastgelegd. Keuze De minister had de keuze tussen een uitbreiding van de luchtmo biele brigade of het korps mari niers. Als hij had gekozen voor een extra bataljon mariniers was de kans groot geweest dat deze in Vlissingen zouden ko men, Voor de gemeente zou dat een enorme opsteker zijn. omdat onlangs de marine uit Vlissingen naar Den Helder is overge bracht. Dat besluit blijft ge handhaafd, zo liet de bewinds man gisteren weten. De Tweede-Kamerfractie van de WD heeft gisteren laten weten teleurgesteld te zijn over de be slissing van Ter Beek geen extra bataljon mariniers in dienst te nemen. MIDDELBURG - Het bericht dat de Generaal Majoor Berghuijskazerne in Middelburg op termijn zal sluiten, had weinig invloed op de dagelijkse gang van zaken. De militairen gaven even gretig als anders gehoor aan het sein om aan tafel te gaan. foto Ruben Oreel l van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De 'Prioritei tennota'. die gisteren door minister Ter Beek van de fensie is gepresenteerd, brengt geen wijzigingen in de order-portefeuille voor de Koninklijke Maatschap pij De Schelde met zich mee. De marine wordt de komen de jaren wel kleiner, en net- als de landmacht flexibeler gemaakt, maar dit beleid stond al langer op de rol. Ten opzichte van de tw$ jaar geleden gepresenteerd 'Defensienota', waarin wijzigingen in beleid al we B den aangekondigd, brenr de nieuwste nota van minj - ter Ter Beek geen verand* ring voor de marinewerf Vlissingen. Volgens staatssecretar; Van Voorst tot Voorst ka: 'De Schelde rekenen op es volle orderportefeuille totir 2000'. iei van onze verslaggevers MIDDELBURG - Plaatsvervan gend kazernecommandant lui tenant-kolonel J. G. van Zwie- ten is niet verbaasd over de kal me, op enkele plaatsen zelfs la conieke reacties op de medede ling dat het Opleidingscentrum Militaire Administratie (OC MA) in 1997 dicht moet. „Mili tairen hebben betrekkelijk wei nig last van de maatregel. Zij hebben vaak een contract voor drie of vijf jaar en worden dan weer ergens anders geplaatst. Voor het burgerpersoneel is de sluiting echter een stuk ingrij pender." Van Zwieten vindt niet dat ie mand in Zeeland iets te verwij ten is. „Er was geen reden te twij felen aan het bestaansrecht van het opleidingscentrum, zeker niet toen de minister in 1990 toe zegde dat het OCMA in Zeeland kon blijven en zelfs een compag nie die nu nog in Ossendrecht gelegerd is, naar Middelburg zou komen." Het vreemde geval doet zich voor dat het OCMA de komende tijd met een derde groeit door de komst van de compagnie uit Ossendrecht. Daarna zal het aantal perso neelsleden snel gaan afnemen. Consequenties In totaal gaan 182 arbeidsplaat sen verloren, waarvan 130 mili taire plaatsen. Voor een deel kan dat via natuurlijk verloop, maar Van Zwieten vreest voor dege nen die verknocht zijn aan; land. „Ze zullen vermoeé niet naar bijvoorbeeld de luwe willen verhuizen. De ciale consequenties zijn want de gemiddelde leeft fl rond de 45 jaar en bovencüe: veel van hen laag geschoold zal moeilijk worden nieuwe baan te vinden, ma: zullen het maximale prcb - om iedereen onder dak te fc .n gen." De positie van militairen volgens Van Zwieten nr J" problematisch, maar ook zullen gedwongen ontslagen len. „Het was al duidelijk da OCMA ingekrompen zou den. want de dienstplicht dwijnt en dus loopt het mensen dat opgeleid moei den de komende jaren terug kunnen zelf weinig doen 05 gebied van herplaatsing vat litairen. De beslissingen zijc hogerhand gekomen en die niet te beïnvloeden." Acties worden volgens Zwieten niet gevoerd. „Ml ren mogen niet staken. Het: ,e. gerpersoneel is meegegroei a! de bedrijfscultuur en zal ook massaal de straat op gaan' de commissaris van de konïLj en de burgemeesters van; land hun zorg hebben uitges ken over het verdwijnen van OCMA is een opsteker, geeft een warm gevoel daten reactie volgde. Ik denk eti dat het weinig politiek el heeft." iii Luitenant-kolonel J. G. van Zwieten: „Ik denk dat de rei tee ties weinig politiek effect hebben." fotoRubenOjjrei Burgerpersoneel heeft meest te lijden een verhaal hoort over ontsla gen bij een bedrijf, vergeet je dat weer snel. Nu het echter over mijn eigen baan gaat. voelt het wel even anders. Ik heb per slot van rekening vrouw en kinderen en een huis..." Juist het burgerpersoneel heeft het meest te lijden van de slui ting van de kazerne. Het groot ste deel komt uit Zeeland en heeft hier familie. Het leger biedt hun de mogelijkheid van omscholing voor een functie binnen de krijgsmacht, maar dat vindt het merendeel geen reële optie, want dat zal altijd met verhuizing gepaard gaan. In Zeeland blijft immers geen landmachtonderdeel over. „Ik pas voor een verplichte ver huizing" zegt burgerkok R. Verkaart met grote stelligheid. „Mijn vrouw komt uit Zeeland. Dat is net als met een boom: die is niet te verplaatsen. Dus die aankondiging van vanmor gen is voor mij hetzelfde als een ontslagbrief." Met zijn colle ga's legt Verkaart na de drukke werkzaamheden voor de lunch- maaltijd een kaartje. De sfeer lijkt ontspannen, maar dat is schijn, geeft hij aan. „We la chen wel. maar we zijn niet blij." Verlaat werkt al elf jaar in de keuken van de Middelburgse kazerne. Hij gaat zo snel moge lijk op zoek naar ander werk. ..Er zijn altijd mensen die in de hoek zitten waar de klappen vallen. In die hoek zit ik. Er wordt niks geregeld. Ik zal zelf moeten zoeken. Ik heb geluk kig wat diploma's en eten moet iedereen. Ik bekijk het maar van de positieve kant. maar of het in de realiteit ook zo werkt, weet ik niet." De Leeuw ziet in de termijn van vier jaar voordat de kazerne dicht moet zowel een voor- als een nadeel. „Je hebt uitgebreid de mogelijkheid om te kijken naar een nieuwe baan, maar aan de andere kant is herplaat sing bij Defensie heel moeilijk. We kunnen nu nog geen aan spraak maken op een andere plaats in de organisatie. En omdat onze kazerne de laatste is die dichtgaat, is de koek al op voordat wij aan de beurt zijn." Chef-hofmeester sergeant Broekhuizen maakt zich niet zo druk om het bericht van de sluiting. „We konden het al lang zien aankomen en we heb ben jaren de tijd om op zoek naar iets nieuws te gaan. Als bij een bedrijf als Total of Pechi- ney gereorganiseerd wordt. gaat het personeel er al gauw met meer dan honderd man te gelijk uit, en dan op korte ter mijn. Philips zet bijvoorbeeld ook vijftienhonderd mensen op straat." Hij denkt dat er uitein delijk hooguit dertig gedwon gen ontslagen zullen vallen. Militairen lopen wat dat be treft minder risico's dan bur gers. Bovendien zijn zij gewend aan overplaatsingen. Toch is ook voor hen de toekomst niet zeker. „Het is niet in te schat- ten of er in 1997 nog wel plaats voor ons is", verklaart adju dant R. Jongh. „Wij worden sa mengevoegd met het oplei dingscentrum in Bussum. Daar ontstaat een dubbele be zetting voor verschillende functies. Bovendien worden in de toekomst minder opleidin gen verzorgd. De vraag is hoe veel mensen dan weg moeten." Het keukenpersoneel van de OCMA legt een kaartje. Uiterst links: R. Verkaart, tweede van rechts: P. Valentijn. foto Ruben Oreel van onze verslaggevers MIDDELBURG - De sluiting van de kazerne in Middelburg is hard aangekomen bij het personeel. Hoewel de meeste werknemers rekening hielden met het opdoeken van het Zeeuwse Opleidingscentrum Militaire Administratie (OC MA). greep het nieuws velen toch aan. „Ik moet het straks thuis vertellen", zegt vervan gend ploegbaas van de keu kendienst P. Valentijn (49). „Ik heb een buitenlandse vrouw. Die snapt dat niet, omdat zul ke dingen in Nederland niet gebeuren. Ik denk dat het voor de meesten vanmiddag een hard gelag is. Er zullen heel wat traantjes worden wegge pinkt." De stemming in de Middel burgse kazerne is maandag middag terneergeslagen. Het personeel heeft 's ochtends om half tien te horen gekregen dat het opleidingscomplex in 1997 de deuren sluit. Velen hadden het een paai' uur eerder al in de krant gelezen. „Toen ik van ochtend om vijf voor half zeven de PZC pakte was het: pang", vertelt magazijnbediende K. de Nooijer *35». „Ik ben behoor lijk geschrokken. En dat is ie dere burger hier, dat kan ik je verzekeren. Als je bij ze naar binnen kon kijken zou je zien dat ze allemaal down zijn." Koud en warm J. W. de Leeuw, burgermede werker -van de sectie planning en organisatie, hoorde het nieuws op het station in Goes van medepassagiers. „Ik kreeg het er koud en warm van", be kent hij. „Als je op het journaal Hoewel dinsdag bekend werd dat de Generaal Majoor Berghuijs kazerne in '97 zal sluiten gingen de werkzaamheden gisteren nor maal door. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 10