Vlili ilieuramp gevolg van laksheid Dizzy Gillespie, laatste koning van de jazztrompet, overleden dagmenu. Rukwinden oorzaak van vliegramp Faro JE WILT TOCH ZO VROEC MOGELIJK HET HUIS UIT? yesleper voer pas 2,5 uur na ontstaan moeilijkheden Shetland uit Washington stelt Irak ultimatum Proefabonnement LET OP! Cottonclub m.m.v. DEZZ Meer weten over dagblad bezorgen? Bel PZC 01184-84000 Pagina 4: Groot tekort aan zeelieden Goede vlag is aanlokkelijk nrki je wil ieboycot •%en Westen n onze correspondente FANBUL - Turkije wil dat j fie islamitische landen de rest ngeii de wereld een olieboycot ertr eggen om haar te dwingen htei ingrijpen in Bosnië. „Olie is ge]e grootste wapen van de isla- w tische landen. kunnen ze gebruiken", aldus Turkse minister van buiten- idse zaken, Hikmet Cetin, in interview in de krant Hur- ït. Hij zal de boycot voorstel- tijdens de bijeenkomst van Jislamitische landen op 11 ja- ari in Dakar (Senegal), tin vindt dat de gruweldaden ;en de Bosnische moslims het atste punt' bereikt hebben en ;pt op tot een krachtige reac- van de islamitische landen, gelooft niet dat de vredesbe- ekingen in Genève tot een adwerkelijke oplossing zullen ien. omdat deze volgens hem icht zijn op het beschermen 1i de bestaande situatie, lelhi tien 991 /an gul ?t* k( ma de ids( goe zeg psl toe t anser Nurejev 54) overleden iRIJS (AP) - Rudolf Nurejev, 'l balletdanser die zijn carrière jon in zijn geboorteland de vjetunie en vervolgens uit- r ek naar het Westen, is woens- gin Parijs overleden. Hij v 'sm jaa n v >eta ssolist van het wereldberoem Kirov Ballet was Nurejev in is de eerste Sovjet-danser die week naar het Westen. Hij g at een ongekende populari- bij het balletpubliek als „jts technisch danser, maar k als toneelpersoonlijkheid, oral zijn duetten met wijlen me Margot Fonteyn maakten thlruk' gina 3: Nurejev was hartstochtelijk 750 danSer -Wolkenvelden Wolkenvelden en af en toe wat zon. \Zwakke tot matige, later vrij krach tige wind uit zuidwestelijke richtingen. 4Temperatuur omstreeks 7 graden. 36e jaargang no. 5 onderdag 7 januari 1993 Polio-epidemie mogelijk op de terugtocht UTRECHT (ANP) - Er is in de afgelopen twee weken één nieuw geval van polio bijgeko men. In totaal gaat het nu om 64 patiënten, van wie de meesten in Zuid-Holland en Gelderland wonen. Mogelijk is nu de laatste fase van de epidemie aangebroken. Ze kerheid daarover is er pas in maart. Dat heeft het ministerie van wvc woensdag meegedeeld. De eerste patient is aangemeld op 17 september vorig jaar. Twee patiënten zijn tot nu toe aan de gevolgen van polio overleden. Drie patiënten zijn 40 jaar of ou der en zeven zijn jonger dan één jaar. De „piek" lag in de week van 9 tot 15 november, met tien patiënten. In de laatste twee we ken van 1992 is er dus één pa tiënt bijgekomen. Van de 64 (vermoedelijke) pa tiënten hebben er 43 verlam mingsverschijnselen. Zeven hebben beademing nodig en elf mensen hebben hersenvliesont steking gekregen. Alle patiën ten die tot nu toe zijn gemeld, zijn in het verleden niet of niet voldoende gevaccineerd. WASHINGTON - Irak krijgt van de Verenigde Staten 48 uur de tijd om enkele batterijen lucht- afweerraketten te verwijderen uit het zuiden van het land. Wei gert Irak, dan volgen mogelijk militaire acties tegen de instal laties. Dat hebben Amerikaanse woordvoerders woensdag ge zegd. Het ultimatum zal mede gesteld worden door Engeland en Frankrijk, met instemming van Rusland en onder rugdek king van de VN. Volgens Washington bedreigen de SA-2- en SA-3-raketten de Amerikaanse gevechtsvliegtui gen. die het vliegverbod voor Iraakse toestellen boven het zuiden van Irak moeten con troleren. Vliegtuig stort neer bij Parijs PARIJS (AP) - Bij de Parijse luchthaven Charles de Gaulle is woensdag kort voor de landing een tweemotorig propellervlieg tuig. dat was gechartered door de Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa, veronge lukt. De luchthavenpolitie zei dat ten minste vier van de 22 in zittenden om het kven zijn ge komen. LISSABON (DPA) - De vliegramp in Faro. die 56 mensen het leven kostte, is volgens de Portugese luchtvaartautoriteiten veroorzaakt door heftige rukwinden. Dat blijkt uit onderzoek van een zwarte doos van de DC-10 van Martinair, zo verklaarden deskundigen in Lissabon gisteren. Het toestel kwam in de greep van de rukwinden toen het zich vijftien meter boven de landingsbaan bevond. De piloot probeerde vervol gens vergeefs het vliegtuig weer omhoog te trekken. Daarna raakte een vleugel de landingsbaan, zodat het toestel uit balans raakte. De DC-10, die met 340 mensen uit Amsterdam kwam. brak in tweeën en vloog in brand. Voor Martinair zijn de vanuit Portugal gemelde bevindingen nieuw. De directie van de maatschappij heeft officieel nog niets vernomen en onthoudt zich van commentaar. „Wij wachten de resultaten van het definitieve onderzoek af', aldus woordvoerder U Buys. De verklaring van de deskundigen in Portugal komt evenwel over een met de overtuiging die bij Martinair zelf leefde. Directeur M. Schrörder verklaarde al op de dag na de vliegramp dat een „plotse linge zijwaartse rukwind vlak voor de landing" de oorzaak was van het ongeluk. De Braer verdween gisteren langzaam onder water. Het grootste deel van de lading olie zou nog aan boord zijn. Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 Trijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) ionze correspondent .onden ;s van Zweeden ETLAND - De milieuramp de olietanker Braer had llicht voorkomen kunnen rden. Dit besef begon giste- door te breken, toen duide- om ier werd hoe het drama bij it. etland zich had ontwikkeld. 30. 10 opera toren van het onfortuinlijke Tati ip uitvielen en het uitvaren de eerste zeesleper lag ruim za. eeëneenhalf uur. Toen de sle- 7 bij het stuurloze schip arri- was de bemanning al boord gehaald. Niemand toen nog de sleepkabel be- tigen. rui at overleeft asprogramma ir; -1 uui 17 uf' few j en NDEN (AFP) - Een kat in a l. 1 oot-Brittannië heeft een ver- f in een draaiende wasma- oot ne overleefd. Priskin, een r act ine witte kat van 18 maan- Bfe, kwam na een programma 90 minuten wassen, spoelen .30,1 centrifugeren vrijwel onge- whittionden uit het apparaat te en inrschijn. Het dier had slechts jeasl t blauwe plekken en een be- - Dèadigde klauw. de kat in het apparaat van familie Bishop in Abingdon in irdshire is beland, is onbe- 181 id. Na afloop van het waspro- - Le imma hoorde de bazin van vr skin miauwen en trof zij de in de wastrommel aan. „Het en wonder dat hij niet is ver- bein nken", zei mevrouw Bishop, kat lijkt ook enkele dagen na ongeluk niets aan het avon- te hebben overgehouden, blijft Priskin ver van de was- chine. Stoi bei .30 je en Thet 15.' kpoi Politie-logo De korpsen voor rijks- en ge meentepolitie hebben sinds gis teren een gezamenlijk nieuiv lo go. Dat is ontivikkeld in ver band met de reorganisatie waarbij Nederland wordt on derverdeeld in 25 politiedistric ten en waarbij er nog een 26ste korps (lan- ft delijk) komt. O De eigenaar van de zeesleper, Barry Cork, beschuldigde de kustwacht ervan de bemanning dinsdag te vroeg van boord te hebben gehaald. De Griekse ka pitein daarentegen zei in een vraaggesprek met een Grieks ra diostation dat de sleper veel te laat arriveerde. Beiden leken gisteren door de feiten in het ge lijk te worden gesteld. Het Britse crisisteam besloot woensdagochtend om de olie vlek te bestrijden met chemica liën. Gedurende de gehele dag sproeiden zes Dakota-vliegtui- gen bestrijdingsmiddelen over de olielaag. In de Quendale Baai was tussen het gebrul van de vliegtuigmotoren alleen het ge krijs te horen van duizenden vo- gels-in-doodsangst. De Dakota's moeten vandaag waarschijnlijk aan de grond blij ven. De orkaan die het reddings werk dinsdag onmogelijk maak te, zal vanmiddag naar verwach ting in alle hevigheid terugke ren. Deskundigen vrezen boven dien dat de chemicaliën die de olie moeten oplossen, geen effect meer sorteren als de olie meer dan 24 uur öp het water heeft ge legen. Wel zal vandaag een poging wor den gedaan een reddingsploeg aan boord te brengen. Pas dan zal duidelijk worden hoeveel olie de Braer heeft verloren. De tan ker was geladen met 85.000 ton olie, waarvan het grootste ge deelte nog aan boord zou zijn. Hoewel deskundigen aanvanke lijk verwachtten dat het schip in de stormachtige nacht van dins dag op woensdag zou openbre ken, was dat gisteravond nog niet gebeurd. Het gevaar dat de rotsen de tanker alsnog openrij ten, is echter geenszins gewe ken. Mocht, dat gebeuren, dan vervliegt alle hoop dat een deel van de lading nog in een andere tanker kan worden overge pompt. Maar ook zonder dat is de milieuramp al de ergste die het Verenigd Koninkrijk ooit heeft getroffen. De eerste dode vogels en zeehon den zijn gisteren uit de Quen dale Baai opgevist. Milieu-ex perts menen dat 10.000 vogels in direct gevaar verkeren. De olie vlek, die woensdag al 20 km lang was, bedreigt ook de visstand. Als de wind naar het zuiden keert, kan de olie bovendien de talrijke zalmkwekerijen aan de Shetlandse kust vergiftigen. De woede over de ramp groeide gisteren, toen duidelijk werd dat dinsdagmorgen vitale fouten waren gemaakt. Het staat nu vast dat de motoren van de Braer om tien voor vijf 's och tends uitvielen. Pas om tien voor half acht voer de eerste zeesleper uit. Toen deze om over half tien de tanker bereikte, was de be manning al van boord. De kapitein van het schip sloeg pas om 5.05 uur alarm, een kwar tier nadat zijn tanker stuurloos was geworden. Hij belde echter eerst zijn rederij in New York. Pas om 5.19 uur. toen hij van zijn bazen toestemming had gekre gen een zeesleper te 'bestellen', belde hij de Shetlandse kust wacht. Volgens dr. John Wills, een plaatselijke journalist, verliet de sleper de haven van de hoofd stad Lerwick om 7.20 uur. Dat was precies twee uur nadat het verzoek om hulp was gedaan. Toen de sleepboot eindelijk bij de zuidpunt van Shetland arri veerde. was het 9.38 uur. Maar toen was de bemanning al van boord gehaald. „Ik ben heel boos en teleurgesteld", zo zei sleep booteigenaar Barry Cork giste ren. Voorbarig Een vertegenwoordiger van de kustwacht, Bod Driver, verde digde het besluit de bemanning te evacueren. „Mijn eerste zorg was haar veiligheid", verklaarde hij. Maar volgens Cork was die evacuatie voorbarig. „Twee uur later", zei Cork, „werden twee manschappen en twee leden van een bergingsteam weer aan boord gebracht. Maar juist toen we de hulpkabel bevestigd had den (die de sleepkabel aan boord trekt), liep de tanker op de rot sen". Op een roerige persconferentie verdedigde Mike Hudner. de Amerikaanse reder, het gedrag van zijn Grieks-Filipijnse-Pool- se bemanning als 'voorzichtig en verantwoordelijk'. Op de vraag of hij de volgende keer opniew een verouderde olietanker bij zware storm door een nauwe zee straat zou dirigeren, antwoord de hij tot woede van de Shet landse journalisten: „Ik denk van wel". Kampeerders De burgemeesters van de Zeeuwse kustgemeenten heb ben kritiek op de houding van die campingexploitanten die groepen jongelui van hun ter rein toeren. Er zal over deze zaak opnieuw worden gespro ken met de vereniging van campingexploi- ft tanten. *J wêêêbêêêêêêêêêêêêêêêkêkêhkêêêêêêêêêkêêê Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 15 en 17. NEW YORK (RTR) - Jazztrom- pettist Dizzy Gillespie is woensdag op 75-jarige leeftijd overleden aan schildklier kanker. Zijn vrouw. Lorraine Gillespie maakte zijn overlij den bekend. Dizzy Gillespie werd rond een maand geleden opgenomen in het Eaglewood ziekenhuis in New Jersey en overleed in zijn slaap op de to nen van zijn song „Dizzy's Di me" uit zijn bandrecorder, zei Lorraine Gillespie. Met Dizzy Gillespie stierf de laatste koning van de jazz trompet na Louis Armstrong. Tot een paar maanden gele den speelde de 75-jarige vir tuoos nog in beroemde jazz clubs van New York tot To kyo, Moskou of Rio de Janeiro. Hij ontwikkelde een halve eeuw geleden samen met de pianist Thelonious Monk, drummer Kenny Clarke en alt saxofonist Charlie Parker de moderne, experimentele be bop en werd daarmee één van de wegbereiders van de mo derne „progressieve" jazz. Gillespie trok in 1935 met zijn trompet in een bruine papie ren zak naar Philadelphia en speelde daar binnen korte tijd in de grote swing bands. Hij ging op toernee met zijn idool Roy Eldridge als trompet-so- loïst van de Teddy Hill Band, maar ook met Cab Calloway en Lionel Hampton. Big Band In 1946 bouwde hij zijn eerste eigen Big Band op, tien jaar la ter de tweede, die meer succes had, samen met Quincy Jones als componist en arrangeur. Met een Big Band kwam Dizzy steeds tot volle vorm - met „stratosferische solo's". Gillespie was echter ook de eerste die het Afro-Cubaanse ritme in de Amerikaanse jazz populair maakte. Reeds in 1947 nam hij de Cubaanse drummer Chano Poco in zijn band op. De improviserende bebop Dizzy Gillespie bleef tot kort voor zijn dood een gaaf trompettist. foto Keystone Archief vormde de basis voor zijn spel, maar Gillespie greep ook naar andere stijlen. In de jaren tachtig en het begin van de ja ren negentig speelde hij voor een big band die U(nited) No tion) Orchestra heette. „Ik hou van Cubaanse en Brazi liaanse muziek, zowel van de tango uit Argentinië als de ca lypso". Gillespie was één van het handjevol musici dat in de ja ren veertig een revolutie in de jazz teweegbracht. Financieel bracht het hem geen succes. Velen van hen stierven een vroege dood. raakten ver slaafd en geestelijk gestoord. Van de paar pioniers van de moderne jazz bleef alleen Gil lespie zonder zichtbare litte kens overeind. Zijn vader was metselaar en amateur-musicus. Als dirigent van een muziekkorps had hij muziekinstrumenten in bewa ring. Deze—fascineerden de veertienjarige Gillespie en hij begon te oefenen op de trom bone. Negen maanden latei- leende hij een trompet van een buurman. Toen hij zeventien was. kreeg hij zijn eerste eigen trompet, gekocht door zijn zwager in een pandjeshuis. In 1939 in New York aangeko men, maakte hij met de altsa xofonist Charlie Parker mu ziek die zo ingewikkeld en moeilijk was dat het jaren ge duurd heeft voordat hun tech nieken algemeen toegepast werden. Het resultaat was een ritmische, harmonische en melodische jazz die vele kleine trekjes bevatte die voorheen voor de meeste jazzmusici technisch te moeilijk waren. Hoewel de bop in het begin niet algemeen door het pu bliek werd begrepen, werden enkele randverschijnselen korte tijd populair, een feit waarvan Gillespie snel ge bruikmaakte. Otschoon Parker, die erg aan drugs verslaafd was. door de kenners van jazz als de grote man werd beschouwd, was Gillespie degene aan wie het publiek onmiddellijk dacht als het woord bop werd ge noemd. Volleybal De Nederlandse volleybalsters zijn het kioalificatietoernooi voor de Grand Prix slecht be gonnen. Italië won in Bremen met 3-2. toaardoor Oranje afhan kelijk is van de resul- taten van de andere T U ploegen. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* A.s. zaterdag Aanvang 21.00 uur min. Ift. 25 jaar e

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1