Rampen op zee blijven gebeuren Shetland Eilanden zijn het scheepskerkhof van Europa 3PZC binnen- en buitenland atastrofe met een gaarde van acht op Schaal van Koops' ïhetland-eilanden latuurparadijs 7 lederland loopt voorop bij beveiliging scheepvaart WOENSDAG 6 JANUARI 1993 Advertentiei )TTERDAM - Natuurlijk, al- kan in de internationale .jeepvaart aan regels worden bonden, alles kan voor hon- rd procent worden geregeld, lar, waterdicht kunnen de af raken nooit worden gemaakt, igelukken op zee blijven ge uren. constatering van Piet Berg- ;ijer staat. Bergmeijer, oud- ïurman, is sinds enkele weken orzitter van de milieucomissie de machtige International iritime Organisation (IMO), internationale scheepvaart- ;anisatie. commissie waaraan Berg- lijer leiding geeft (en waarvan al jaren lid is), stelt die we- dwijde regels op ter bevorde- g van de veiligheid op zee en bescherming van het milieu, rig jaar nog werd op voor licht van die commissie door IMO-assemblee vastgesteld de internationale tanker- iljiot moet worden gemoderni- trd. Voor schepen zónder dub- Ie wanden (tankwanden maar :ti k scheepswanden) en tal van dere specificaties is binnen kele jaren geen plaats meer. jna driekwart van de tanker- jj lot die op dit moment de we- dzeeën bevaart moet voor het c ir 2000 zijn vervangen. Ge- -n ïatte kosten: tachtig miljoen Har. bron van al dit 'kwaad': de ((np met de supertanker 'Ex- j( a Valdez' in Alaska, al weer r jaar geleden. De Ameri- anse reactie op de ramp was >t mis. In het zogeheten Oil Act '90 (OPA) werd rordonneerd dat geen enkel- indige tankers zich nog in nerikaanse wateren mag be ven. Bovendien werd in de nerikaanse wetgeving wat be ft olierampen met schepen onbeperkte verantwoorde- ;heid voor de maatschappijen ;esteld. at OPA-verdrag leidde er toe 1 grote oliemaatschappijen - y it Shell vooraan met hun ei- f<n tankers niet meer naar en ,e nuit de Verenigde Staten gin- 0 n varen. Maar. het leidde er n_ k toe dat diezelfde grote olie- 5 latschappijen versneld hun )ten gingen afbouwen. Er zijn, 0 Igens Bergmeijer. voorbeel- n van 'een-mans-rederijen' B ït slechts één tanker om zo nde de risico's bij een onhe il nsde aansprakelijkheid te jerken. nHHHRHMRHM eP V-S lor Alexander Bakker „Erger was", licht Bergmeijer toe, „dat doordat alleen de nieuwe, moderne tankers wer den ingezet op de route van en naar de VS, voor de olie-aanvoer naar Europa de oude schepen werden gebruikt. Onder aanvoe ring van Nederland is toen in de IMO gezegd: 'die old junk, die roestbakken, willen we niet"'. De Nederlandse inspanningen zijn vorig jaar beloond met de aanpassing van het internatio nale verdrag waarin het voorko men van en ingrijpen bij onge lukken op zee is geregeld, het Marpol-verdrag. De Nederland se deskundigen van het Directo raat-Generaal Scheepvaart- en Maritieme Zaken van het minis terie van verkeer en Waterstaat hebben het voor elkaar gekre gen twee belangrijke aanscher pingen in het Marpol-verdrag opgenomen te krijgen, de artike len 13F en 13G. Artikel 13F beschrijft de voor schriften voor nieuwe tankers, waarbij dubbele wanden en ge scheiden ballasttanks de voor naamste ingrediënten zijn. Arti kel 13G is een soort 'slooprege- ling'. Het beperkt de levensduur van een tanker tot vijfentwintig jaar. Nog vijfjaar te veel, als het aan Nederland alleen had gele gen. Voor goed onderhouden tankers is er een overgangsrege ling op grond waarvan de levens duur met maximaal vijfjaar kan worden verlengd. Bergmeijer: „Maar voor die bo nus zijn strenge regels vastge steld en moeten rederijen toch forse investeringen doen. Voor tenminste eenderde moeten die schepen wél zijn voorzien van dubbele wanden, om maar eens wat te noemen. Ook is er een ver schrikkelijk streng inspectiesys teem afgesproken, waaraan alle internationale classificatiebu reaus zich hebben te houden". Naast deze aanscherpingen in het Marpol-verdrag worden (tank)schepen ook streng gecon troleerd in het kader van Port State Control, van oorsprong een afspraak tussen de Noord- zeestaten. Port State Control is een inspectiesysteem waarbij een computernetwerk tussen havens van alle aangesloten lan den een cruciale rol speelt. Naast alle Europese kuststaten zijn inmiddels ook Japan, de Verenigde Staten, Canada en de GOS bij Port State Control aan gesloten. Bergmeijer: „Op grond van Port State Control moet een haven per jaar minimaal een kwart van alle binnenkomende schepen controleren. Negentig procent van alle schepen dat vaart op Europese wateren wordt zo ge controleerd en alle gegevens van die schepen zijn in de computer Honderden schepen zijn de tanker Braer voorgegaan. De Shetland Eilanden vormen het grootste scheepskerkhof van Europa. direct oproepbaar. Het systeem begint steeds beter te werken omdat door de regelmatige orga nisatie van seminars, de contro leurs elkaar leren kennen en me de daarom steeds makkelijker informatie uitwisselen". Dat de scherpe regels hun vruch ten afwerpen staat voor Berg meijer als een paal boven water. „Ik heb de exacte cijfers niet pa raat", verontschuldigt hij zich. „maar had het aantal ongeluk ken gelijke tred gehouden met de toename van het scheep vaartverkeer sinds het begin van de jaren zeventig, dan lag dat aantal ongelukken nu een factor dertig hoger." Omvaren Met de atlas op tafel ligt de vraag waarom de gisteren op de rotsen gelopen Liberiaanse tan ker 'Braer' niet óm de Shetland- eilanden is gevaren. Het schip heeft olie geladen op het Ekofisk -olieveld voor de Noorse kust en was op weg naar Canada. De kortste koers voert inderdaad pal onder de Shetlands. „Omva ren lijkt makkelijker, maar is dat in de praktijk niet." geeft Bergmeijer aan. De exploitatie van een tanker als de 'Braer' kost per dag ongeveer honderd duizend gulden. Om de Shet lands heen varen had een dag extra gekost". „Maar", vervolgt Bergmeijer, „de doorgang tussen Sumburgh Head en het zuidelijker gelegen eiland Flair is zo'n veertig kilo meter. Vaar je daar precies mid den door en er gaat iets fout, dan heb j e links en rechts nog twintig kilometer voordat je op de rot sen loopt. Vaar je dicht langs de kust en krijg je problemen, dan zijn de rotsen snel dichtbij". Op de Noordzee en voor de route door het Kanaal geldt een scheepvaartbegeleidingssys teem, dat door de betrokken kuststaten nauwkeurig (met ra dar) wordt gehanteerd. „Wie daar van z'n koers afwijkt, heeft direct problemen", weet Berg meijer. „Ik herinner me van ja ren geleden een voorval met een tanker van Nedlloyd ter hoogte van Brest in Frankrijk. Door een torpedobootjager is het schip opgebracht alleen maar om de scheepspapieren te controleren. Dat heeft de rederij heel wat geld gekost. Zelfben ik eens als derde stuurman met een volle tanker op driehonderd meter langs de Algarve gevaren. Dat was dan ook met een slechte kapitein". >or Peter Slavenburg IN HAAG - De ramp met de n de grond gelopen tanker or de zuidkust van de Shet- id Eilanden dreigt zeer ern- g vormen aan te nemen. Dat de mening van de chemisch thnoloog ir. dr. Wierd Koops. v zien de weersomstandighe- ter plaatse, zware storm, is volgens Koops slechts een estie van tijd voor het schip lleekt. Als dat gebeurt, is er van een ramp met een larde van 8 op de 'Schaal van lops'. a e schaal ontwierp de techno- ig als onderdeel van zijn Oliebestrijding, een tmdaardwerk dat gehanteerd door alle Noordzeelanden Scandinavië. Het handboek j irijft voor hoe te handelen bij e-verontreiniging, rekening a udend met alle mogelijke om- indigheden. De Schaal van ntops, te vergelijken met de 0 haal van Richter voor aardbe- ïgen, loopt tot 12. Plaats 8 op 1 schaal staat voor een zeer ern- ge calamiteit. storm die in de omgeving van gestrande tanker woedt, lakt het schip vrijwel onbe- i kbaar en bemoeilijkt de be- ijding van de vervuiling. „Aan andere kant is harde wind nstig voor de verdamping van olie. In dit geval zal 30 tot 50 Dcent van de lading die in zee mt. binnen 24 uur verdampen, ïgeveer één procent lost op in water en de rest zal. gezien de windrichting, op de kust te recht komen", aldus Wierd Koops. De ernst van een olieramp hangt samen met een groot aantal fac toren. Behalve de windsnelheid zijn zaken als golfslag, de struc tuur van de kust, de samenstel ling van de olie en de tempera tuur van het water van grote in vloed. Die factoren bepalen ook de wijze van van bestrijding. De olie aan boord van de Braer is afkomstig van Oseberg, een olie- en gasveld voor de kust van Noorwegen, ter hoogte van Ber gen. Het gaat om een lichte soort ruwe olie. In combinatie met de gegevens over de wind en de rotsachtige structuur van de kust waar het schip aan de grond is gelopen, brengt dat Wierd Koops tot uitspraak dat het een jaar zal duren voordat al le sporen van de ramp zijn uitge wist. „Hoe ernstig ook: het is een plaatselijke ramp. De kust van Schotland en Noorwegen loopt geen gevaar". Volgens Koops, werkzaam als docent calamiteiten aan de Ho geschool voor Peteroleum- en Gastechnologie in Den Helder, loopt de kust van het getroffen eiland groot gevaar zwaar met olie besmeurd te worden. „Lo kaal neemt een ramp als deze al tijd dramatische vormen aan. De visserij, de vogelstand, de ge volgen voor zee-zoogdieren; het is heel erg allemaal. Maar nog maals: ik geloof dat van deze. ramp binnen een jaar niets meer te merken zal zijn". IMBURGH (ANP) - De plaats de Braer gisteren op de (sen liep ligt in de afgelegen ai Quendale Bay, op twee ki- meter van de luchthaven van imburgh Head. Dat is op het idelijke punt van het hoofdei nd van de Shetland-eilanden. letland vormt de meest noor lij ke Britse archipel. Deze be aat uit het hoofdeiland en on- veer 1.00. kleine eilanden, larvan er maar 15 bewoond n. Bij Sumburgh Head ligt een kend natuurreservaat, waar n grote verscheidenheid aan gel soorten - zoals eidereenden andere soorten eenden, pape- aiduikers, aalscholvers, zee- leten, noordse stormvogels en Idzame soorten - komt broe- n. Miljoenen trekvogels ma ken er elk jaar een tussenstop. Op de archipel zijn nog meer be schermde zones voor zeevogels. Zeehonden bewonen de van diepe kliffen voorziene, vaak door brede stranden doorbroken rotskust. Otters, dolfijnen en walvissen zijn er thuis. De bewo ners leven van visvangst en de schapeteelt. Daarnaast zijn de eilanden een belangrijke over slagplaats voor in de Noordzee gewonnen aardolie. Al in de bronstijd waren de eilan den bewoond. Bij de Romeinen golden ze als de .ultima thule". de uiterste grens. Lerwick ligt ongeveer even ver van Londen als de Britse hoofdstad van Mi laan. Duizend jaar geleden kwa men de Vikingen. In 1469 viel de archipel toe aan Schotland. van onze correspondent in Londen Cees van Zweeden LERWICK - De tekst is wervend. 'Waar om duiken bij de Shetland Eilanden?', vraagt de glanzende folder van het plaat selijke VW-kantoor. De vraag is natuur lijk retorisch. „Wij zijn een van de inte ressantste gebieden in Europa voor de onderwater-sport. Na de Caribische ar chipel zijn de Shetland Eilanden het voornaamste kerkhof van vergane sche pen". Voor de moderne toerist zijn de Shetland- jes van alle gemakken voorzien. Een boot huren? 'Neem contact op met de VVV'. Duikuitrusting kopen? 'U bent welkom bij Cee Jay's Sports Shop'. Uw zuurstof cilinder vergeten? 'De twee onderwater clubs kunnen u van dienst zijn'. Elke zomer strijken duizenden toeristen neer op het barre eiland tussen Schotland en IJsland dat luistert naar de naam Shet land. Sommigen komen om naar vogels te kijken, anderen om te vissen. Maar een groeiende schare is meer in scheepswrak ken geïnteresseerd. Zijn zijn de diepzee duikers. De afgelopen zomer werden door de VW tenminste 40 grote scheepswrakken aan geprezen - stoomboten, treilers, een duik boot. een passagiersboot. Er is een Spaan se galjoen die in 1588 verging, en er is een Russisch 'spionageschip'. Niets bijzonders De ramp met de Braer gisteren was eigen lijk niets bijzonders, hoewel nooit tevoren een schip met zo veel olie aan boord ver ging. Op een augustusavond in het jaar 1652 verloor de Nederlandse 'zeeheld' Cor nells Tromp bij de Shetlandjes 62 van zijn 102 schepen - niet aan de vijand maar aan de golven. Het meest legendarische wrak. warm aan bevolen door de toeristische autoriteiten in Shetland, is echter dat van een Neder lands koopvaardijschip. In 1711 was een groot konvooi van Nederlandse schepen door een Franse maritieme blokkade heengebroken om via de Shetland Eilan den naar Oost-Indié te varen, een route die tot op de dag van vandaag op de Shet land Eilanden met het Nederlandse woord 'achterommetje' wordt aangeduid. De doorbraak was succesvol geweest, maar ter hoogte van Shetland stak een storm op en zeven schepen vergingen. Een van die schepen was de 'Liefde', en het is het wrak daarvan dat de meeste dui kers aantrekt. Het schip namelijk had een schat aan boord van duizenden zilveren en gouden dukaten. De schat is inmiddels naar boven gehaald, maar het wrak is al tijd een magneet gebleven. Aan hedendaagse toeristen wordt de 'Lief de' als de grootste attractie aanbevolen. „Maar", zo zegt de folder, „het gemeente bestuur heeft de plaatselijke zeebodem gehuurd, en toeristen hebben derhalve toestemming nodig alvorens zij naar het wrak duiken". Met 84.500 ton olie aan boord is de tanker bij Shetland eilanden op de rotsen gelopen. Het vreemdste ongeluk deed zich voor met de 'Oceanic', 's werelds grootste pas sagiersschip toen het in 1899 van de hel ling liep. Het schip stond bekend als de 'Koningin van de Zee' en leek - evenals de Titanic - onzinkbaar. Toen op 8 september 1914 de weinige be woners van het Shetland-eilandje Foula wakker werden en hun gordijntjes open schoven, konden zij hun ogen niet gelo ven. De lucht was blauw, de wind lag, de zee leek een spiegel. Maar vlak voor hun ogen doemde een enorm schip op uit het niets en zette regelrecht koers op de dode lijke klippen voor hun eiland. Nooit is helemaal opgehelderd waarom de 'Oceanic" verging, maar aangenomen wordt dat er sprake was van een naviga- tieblunder. Ook het feit dat het schip twee kapiteins had. zou debet aan de ramp zijn geweest. Met de vondst van olie in de wateren van Shetland namen de gevaren van de scheepvaart in het gebied sterk toe. Sul lom Voe op het eiland is de grootste olie- terminal in Europa en elk jaar verlaten zo'n 500 tot de rand gevulde olietankers de haven. Eén keer was er al een ongeluk met een tanker in Sullom Voe, en sindsdien heb ben de autoriteiten zich op het ergste voorbereid. Bergingsteams waren dag en nacht inzetbaar, en de haven was uitge rust met de allerlaatste technologie voor de bestrijding van olievervuiling. Maar toen dat 'ergste' zich gisteren aan diende in de vorm van de Braer. was daar ook weer de oude vijand, die die de ber- gings- en milieuteams tot toeschouwers degradeerde. Het was dezelfde vijand die in 1652 tweederde van Cornelis T/omps armada tot zinken had gebracht - de storm. Zuidweg 20A, Zonnemaire Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond. Maandag gesloten. (ittcehnn urm/en dirvklggietertl Betaling knntant bijafletvrin,g. Ruiling is niet mogelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7