uim twee ton boete voor Cindu Rol topambtenaar vrom bij reorganisatie omstreden Geen stroom, geen brood FNV en CNV boeken edenwinst van 2,2 pet Accountantsbureau )iedt justitie hulp aan )ij bestrijden fraude 4PZC binnen- en buitenland Onvoldoende controle op veiligheid kostte drie mensen het leven 0<u het weer in zeeland Brand geen aanslag Autobezit opnieuw toegenomen -- WOENSDAG 6 JANUARI 1993 «STERDAM (ANP) - De ^htbank in Amsterdam heeft (chemisch bedrijf Nevcin Po llers bv, onderdeel van het üdu-concern in Uithoorn, lisdag veroordeeld tot een etc van 220.000 gulden. De ^htbank achtte het merendeel de overtredingen en mis- jven ten aanzien van de be- fijfsveiligheid en het milieu /ezen. jen Cindu was een boete van miljoen gulden geëist, ais le voorwaardelijke stilleg- van het bedrijf. Op 8 juli van vorig jaar ontplofte op het ijfsterrein van Nevcin in ïoorn een ketel, waardoor mensen om het leven kwa- fen, waaronder twee leden van ibedrijfsbrandweer. Elf men- n raakten gewond, t oorzaak van de ramp was ge- legen in een tikfout op een recep tuur voor een harsketel. Hier door kwamen verkeerde, zeer reactieve grondstoffen in de ke tel. De rechtbank verklaarde be wezen dat Nevcin tekort is ge schoten in haar zorgplicht als werkgever, en wel zo ernstig dat naar de mening van het college tweemaal de maximale boete voor een overtreding (100.000 gulden) opgelegd moest worden. De rechtbank zag geen aanlei ding de eis tot voorwaardelijke stillegging te volgen, aangezien die bijkomende straf geen rede lijk doel dient zolang Nevcin haar werkzaamheden niet heeft hervat. Bovendien is Nevcin niet eerder wegens het plegen van soortgelijke feiten veroordeeld. Alle verweren van de raadsman van Nevcin, mr. F. Schneider, werden verworpen. Schneider m UTRECHT (ANP) - De vakcen- 'es FNV en CNV hebben vo- hifc jaar beide een ledenwinst ioekt van 2,2 procent. Dat is t finder dan in 1991. Toen haal- lejn de vakcentrales nog een le- injnwinst van elk 4 procent. ëlstraf voor :ploitante in sexlijn ddlNHEM (GPD) - De rechtbank s. Arnhem heeft de exploitante een Haarlemse sexlijn ver deeld tot een gevangenis- f van twaalf maanden. De 37 ige heeft diverse bellers af perst en bedreigd met geweld lei het openbaar maken van ge- 1 nekken. lein angstige inwoner van Am- betaalde 30.000 gulden aan ^4 exploitante van Sexlijn In- <tm. een Deventemaar stortte gulden op haar rekening en 'tjacht haar desgevraagd zelfs acht jonge hondjes die ze wilde hebben. Het vonnis ionform de eis van de officier justitie. Volgens de recht- ik heeft de Haarlemse haar :htoffers op niets ontziende afgeperst. Ze is vrijgespro- van verboden wapenbezit. Dl ISTELVEEN (ANP) - Het ac- u untantsbureau KPMG Klyn- t ld, naar eigen zeggen het ctootste ter wereld, wil zich be- 'X (houden met onderzoek naar ti paalde vormen van crimina- i< eit. T 3 opdracht van bedrijfsleven en erheid zullen op commerciële li sis gegevens worden verza- ?ld die nodig zijn bij een straf- s chtelijke of civielrechtelijke tj ocedure. it accountantskantoor noemt E halve fraude ook andere vor- :n van criminaliteit waarbij or de gerechtsprocedure fï- nciële gegevens nodig zijn: mputercriminaliteit, milieu- minaliteit en het witwassen in drugsgelden. Bovendien zal (derzoek worden gedaan naar i omvang van de bedrijfsscha- Ials gevolg van fraude en cri- Ibnaliteit. Bijzonderheden over ■t plan en de raakvlakken er in met de werkzaamheden van ilitie, justitie en advocatuur, llen donderdag worden toege- ht,. ■t initiatief van KPMG komt tor politie en justitie als een lslagen verrassing. Een lordvoerder van de Amster- mse politie noemt de plannen iteressant", maar plaatst wel 'erscherpte ontrole op raude met inderbijslag MSTELVEEN (ANP) - De So- ale Verzekeringsbank (SVB) il dit jaar intensiever dan torheen controleren of er aude wordt gepleegd met de Inderbijslag. Computerbe- anden worden daartoe door- flicht op namen die meer dan in maal voorkomen. resident-directeur mr. P. ihaafsma van de Sociale Ver- ïkeringsbank heeft dit dinsdag leegedeeld in zijn nieuwjaars- de. e totale uitkeringen voor de )w, de aww (weduwen- en we- nuitkeringen) en de kinderbij- ag over 1992 beliepen 43,6 mil- rd gulden, twee miljard meer m in 1991. De voornaamste irzaak van de toeneming is de irgrijzing, waardoor meer aow oest worden uitgekeerd, en de ijging van het aantal mensen et een nabestaandenuitke- ig. Verder werden de pensioe- verhoogd. evenals de kin- irbijslagbedragen. kanttekeningen. De politie doet voor accountantsonderzoek doorgaans een beroep op specia listen van de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI). „Die zijn goedkoper. Bovendien zijn de mensen van de CRI bee- digde opsporingsambtenaren, zonder commerciële binding", aldus de woordvoerder van de politie. Hij wijst er op dat een accoun tant van een particulier bedrijf bij onderzoek naar criminele ac tiviteiten zou kunnen stuiten op soortgelijke activiteiten van een ander bedrijf. Als dat andere be drijf dan ook nog klant is van het accountantsbureau zou een pro bleem kunnen ontstaan, meent hij. „Je zou een goede construc tie moeten bedenken om die pro blemen te voorkomen." De Centrale Recherche Informa tiedienst onthoudt zich nog van commentaar op de onverwachte concurrentie vanuit het bedrijfs leven. Een reactie wordt pas ge geven als het accountantskan toor donderdag opening van za ken geeft, zegt een CRI-woord- voerder. heeft onder meer betoogd dat Nevcin aan de hoogst haalbare veiligheidsnormen voldeed, dat er streng werd gelet op naleving van controle- en veiligheids voorschriften en dat gemaakte fouten niet aan het bedrijf kun nen worden toegerekend. Volgens de rechtbank is uit ge tuigenverklaringen van werkne mers echter op te maken dat het binnen het bedrijf aan naleving van deze instructies en daadwer kelijk effectieve controle op de recepturen ontbrak. De invul ling van de diverse grondstoffen op de recepturen werd niet steeds inhoudelijk gecontro leerd door deskundigen en werd bovendien zelfs mondeling door gegeven, aldus het vonnis. Bovendien werden de ketels niet altijd gevuld door een ervaren operator, maar ook wel door een leerling-operator die feitelijk niet onder toezicht stond en niet werd gecontroleerd. De recht bank tekende daarbij aan dat de stof waarmee werd gewerkt - di- c.yclopentadieen (dcpd) - gevaar lijk giftig is en dat het bedrijf dat wist. De stof kan heftig reageren en bij de verwerking daarvan is extra voorzichtigheid geboden, aldus de rechtbank. Zorg De directeur van Cindu bv, A. Staalstra, reageerde met „ge mengde gevoelens" op het von nis. „Op een aantal punten heeft de rechter het bedrijf duidelijk vrijgesproken. De punten waar op geen vrijspraak is gevolgd, zullen voor ons punten van zorg en studie zijn", aldus Staalstra. De volgens de rechtbank bewe zen gebrekkige controles op het invullen van de receptuur en de uitvoerende operator zullen vol gens Staalstra onderzocht wor den. Staalstra deelde mee dat er binnen het bedrijf „geen kop pen" zullen rollen. Vandaag zal binnen het bedrijf worden over legd wanneer de installaties van Nevcin weer in werking worden gesteld. Zowel Staalstra als officier van justitie Franssen zal zich de ko mende twee weken beraden over het al dan niet aantekenen van hoger beroep tegen het vonnis. Vandaag De vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel MHP maak te maandag reeds de ledenwinst bekend. Die bedroeg vorig jaar 3 procent. Het totaal aantal leden van de FNV bedraagt momenteel ruim 1.096.000. Dat waren er vorig jaar zo'n 24.000 minder. Het CNV heeft thans ruim 327.000 leden. Op 1 januari 1992 waren dat er nog 320.000. De twee grootste bonden in Ne derland zijn wederom Abva Kabo (296.290 leden) en de In dustriebond FNV (233.982 le den). Zij winnen in absolute aan tallen ook de meeste leden (resp. 5.164 en 3.798 nieuwe leden). Pro centueel valt de winst van Abva Kabo en de industriebond (resp. 1,8 procenten 1.6 procent) in het niet bij de winst van andere bon den. De Kappersbond FNV boekte bijvoorbeeld 13,3 pro cent ledenwinst (750 nieuwe le den), de onderwijsbond ABOP 6.6 procent (2.996) en de Ver- voersbond FNV 5 procent (2.053). Ledenverlies is er ook vastge steld. De grafische bond van de FNV Druk en Papier noteerde een verlies van 350 leden (0,7 pro cent) en de vrouwenbond ver loor 56 leden (0,56 procent). BARCHEM (GPD) - Mathilde Jansen maakt dinsdag een berus tend gebaar. De schappen in de bakkerij die zij samen met haar man Arjan (links op fotol drijft blijven leeg door de stroomsto ring die maandagavond delen van Oost-Gelderland trof. De PGEM (Provinciale Gelderse Elektriciteits Mij) slaagde er pas gistermorgen in de problemen geheel te verhelpen. Bedrijven en particulieren in het oosten van Gelderland die door de stroomstoring forse schade hebben geleden, kunnen die niet verhalen op de PGEM. In de leveringsvoorwaarden staat dat de onderneming niet verantwoordelijk is voor schade door storin gen. De PGEM verwacht wel veel schadeclaims. „Dat gebeurt altijd na een storing", aldus een woordvoerder. Een melkvee- en varkenshouder uit Barchem. was net begonnen met het melken van zijn zeventig koeien toen de stroom uitviel, 's Avonds om twaalf uur stonden de koeien op stal te schreeuwen van de pijn: ze hadden al lang gemolken moeten zijn en hun uiers stonden stijf van de spanning. De dieren met de hand melken, was onmogelijk. foto ANP UTRECHT (ANP) - De brand die maandagavond uitbrak in een Utrechtse flatwoning waarin acht Somalische asielzoekers woonden, is niet aangestoken. Er is geen aan leiding om aan te nemen dat het om een racistische aan slag gaat. De politie concludeert dat op grond van technisch onder zoek en een uitgebreid buurt onderzoek. Uit getuigen verklaringen leidt de politie af dat de brand niet door een oorzaak van buiten is ont staan. Het technisch onderzoek wees uit dat de brand is be gonnen in een linnenkast die in de slaapkamer stond. Er wordt nog een onderzoek in gesteld naar de oorzaak. De gemeente zal de acht Soma- liërs, vier volwassenen en vier kinderen, aan vervangende woonruimte helpen. Rechercheurs onderzoeken de uitgebrande woning. foto ANP DEN HAAG (ANP) - VVD en D66 willen opheldering over de rol van directeur-generaal Volks huisvesting L. Kokhuis bij de reorganisatie van een deel van het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu (vrom). De topambte naar heeft de leiding over de reorganisatie van het directo raat-generaal voor de volks huisvesting. In schriftelijke vragen aan mi nister Alders en staatssecretaris Heerma willen de partijen weten of de leiding van het ministerie op de hoogte was van het feit dat Kokhuis twee jaar lang verbon den is geweest aan één van de adviesbureaus van „Terpstra en Tukker". Het door het ministerie inge huurde reorganisatiebureau is inmiddels de laan uitgestuurd. De betrokken ambtenaren, de centrale ondernemingsraad en de ambtenarenbonden keerden zich tegen de werkwijze van Terpstra en Tukker. Ook de rechter veroordeelde de gehan teerde methode. WD en D66 willen weten of de bewindslieden het aanvaard baar vinden dat topambtenaren in zee gaan met instellingen waar zij een band mee hebben of hebben gehad. De toenmalige departementsleiding zou niet op de hoogte zijn geweest van de eerdere banden die Kokhuis had met het organisatiebureau. De directeur-generaal volks huisvesting zou tot 1 april 1990 bestuurslid zijn geweest van de stichting SGOP, één van de werkmaatschappijen van Terp stra en Tukker. In de zomer van 1990 kreeg Terpstra en Tukker opdracht de reorganisatie van de dienst volkshuisvesting ter hand te nemen. De Tweede Ka merleden betwijfelen of hiermee de noodzakelijke afstand was geschapen. Geen blaam Volgens het ministerie van vrom treft, directeur-generaal Kok huis geen enkele blaam. Een Inbreker schiet achtervolger dood EINDHOVEN (ANP) - De 41-jarige C. Heesakkers uit Eindhoven is dinsdagmorgen in zijn woonplaats doodgeschoten, vermoedelijk door een man die wilde inbreken in de berging achter de woning van het slachtoffer Het slachtoffer werd rond 6.00 uur wakker van lawaai bij zijn berging. Toen hij poolshoogte ging nemen betrapte hij op heterdaad een in breker. De politie heeft dit kunnen opmaken uit verklaringen van huisgenoten De inbreker vluchtte, waarop het slachtoffer de achter volging inzette. Op de Scheldestraat. enkele honderden meters ver derop. is. vermoedelijk door de inbreker, geschoten. Het slachtoffer werd korte tijd later dood aangetroffen. woordvoerder van het ministe rie stelt dat Kokhuis al in no vember 1989, toen hij bij het mi nisterie kwam werken, zijn con tacten met het bureau heeft ver broken. Vanaf dat moment was volgens de woordvoerder geen sprake van een zakelijke band. Ook heeft Kokhuis nooit een fi nancieel belang gehad in de stichting SGOP. SGOP is een stichting zonder winstoogmerk ep is werkzaam in de „gedrags wetenschappelijke hulpverle ning". Volgens de woordvoerder is het niet ongebruikelijk dat pas een vervol gcontract wordt opge steld als een offerte is uitge bracht. Het personeel van het ministerie is dinsdag in een brief van secretaris-generaal R. den Dunnen op de hoogte gesteld van deze feiten Den Dunnen schrijft dat de keuze van Terp stra en Tukker is genomen in overleg met de toenmalige direc teur-generaal en de twee plaats vervangende directeuren-gene raal, waarvan Kokhuis er één was. De actieve depresssie, nu voor de westkust van Noonvegen, heeft met een krachtige zuid westelijke stroming de vorst voorlopig uit ons land verdre ven. Het bij dit lagedrukgebied behorend koufront zorgt van daag bij ons voor veel bewolking en perioden met regen. Doordat het front vrijwel evenwijdig aan de stroming ligt. beweegt het in de lengterichting over ons land en duurt het zeker tot in de avond voor het ons gepasseerd is. In dit front is bovendien een kleine 'golf ontstaan die ons te gen de avond bereikt. Hierdoor zal de wind in de loop nan de ochtend geleidelijk krimpen van zuidwest naar zuid tot zuidivest en in de middag toenemen naar vrij krachtig, aan de kust tegen de avond zelfs hard. 7 Beaufort. Na passage van de golf ruimt de wind naar west, neemt af tot ma tig en het wordt droog. De mid- dagtemperatuur blijft bij dit al les rond de vijf graden hangen. De komende nacht wordt het drie graden. Nautisch bericht wind: zuidivest 3 tot 4. aan de kust 4 tot 5. 's middags zuidwest, aan de kust toenemend naar 6. 's avonds 7 Beaufort: zicht: matig; temperatuur kustwater: 6 gra den; afwijking waterstanden: rond een halve meter verhoging; maximum golfhoogte monding Scheldes: ruim anderhalve me ter. lïïMH Voor donderdag: Veel bewol king, kans op lichte regen. Mid- dagtemperatuur rond 7 graden, 's nachts rond 4 graden. Matige tot vrij krachtige zuidwesten ivind. Voor vrijdag tot en met zondag: Bewolkt, regenachtig en vrij zacht. Over het algemeen vrij veel wind. Middagtemperatuur rond 7 graden, 's nachts rond 5 graden. ZON EN MAAN 7 januari Zon op 08,46 onder 16.42 Maan op 15.44 onder 07.42 Hoog water Woensdag 6 januari 1993 Vlissingen 12.16 195 Terneuzen 0 15 208 12.36 221 Bath 1 08 252 13.33 267 Roompot-buiten 12 20 149 Zienkzee 1.10 143 13 40 148 Yerseke 1.15 150 13.35 154 Philipsdam-West 1 10 153 13.30 158 Donderdag 7 januari Vlissingen 0.41 204 1301 220 Terneuzen 1 06 230 13.20 248 Bath 2.02 277 14 21 297 Roompot-buiten 040 155 13 00 169 Zienkzee 2.05 152 14.35 161 Yerseke 2.05 159 14 35 167 Philipsdam-West 1 55 161 14.15 169 Laag water uur cm uur cm Woensdag 6 januari Vlissingen 605 154 1835 170 Terneuzen 6.36 163 1900 181 Bath 7.32 188 20.00 208 Roompot-buiten 6.10 114 18.35 125 Zierikzee 7.20 120 19.40 129 Yerseke 7.20 125 19.45 134 Philipsdam-West 7.20 128 1950 137 Donderdag 7 januari Vlissingen 705 173 19.22 181 Terneuzen 7 28 183 19.50 191 Bath 8.28 208 20 52 218 Roompot-buiten 7 00 128 19 15 130 Zierikzee 8 05 129 20 30 129 Yerseke 8 10 135 20.35 134 Philipsdam-West 8 15 138 20 30 138 Kooijmans: vonnissen op Timor niet in strijd met recht DEN HAAG (ANP) - Het berech ten van arrestanten op het door Indonesië bezette Oost-Timor is op zichzelf niet ontoelaatbaar naar internationaal recht. Wel dienen de arrestanten behan deld te worden in overeenstem ming met de internationale nor men. Minister Kooijmans van buiten landse zaken heeft dat dinsdag geantwoord op schriftelijke vra gen van de kamerleden Beckers en Sipkes (Groen Links). Zij had den gevraagd of het kabinet het eens is met de Portugese presi dent Soares. dat de gevangen ge nomen Oosttimorese verzetslei der Gusmao en anderen vrijgela ten moeten worden of overge dragen aan Portugal. Oost-Ti- mor is een voormalige kolonie van Portugal. Nederland erkent de Indonesische aanwezigheid op het eiland niet. Aanleiding voor de vragen van Groen Links waren uitspraken van Soares dat Gusmao gemar teld wordt en geen advocaat heeft of andere mogelijkheden om zich te verdedigen. Groot-Brittannië heeft als EG- voorzitter bij de Indonesische autoriteiten om opheldering ge vraagd, aldus Kooijmans in zijn eerste parlementaire optreden als opvolger van minister Van den Broek. DEN HAAG (GPD) - Het autobe zit en -gebruik zijn vorig jaar weer gegroeid. In 1991 reden ruim vijf miljoen auto's in Ne derland. Het afgelopen jaar kwamen er 75.000 bij. In de eerste elf maanden van 1992 werd ruim vijftienduizend kilometer (15.210) per auto gere den. In dezelfde periode in 1991 werd 14.900 kilometer per auto afgelegd. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor Statis tiek (CBS). Het resultaat staat lijnrecht te genover de cijfers van het minis terie van verkeer en waterstaat die maandag verschenen in het Jaarbericht Vervoerend Neder land 1992 Uit de brochure blijkt dat in 1991 het aantal autokilo meters en het wagenpark niet zijn gegroeid ten opzichte van 1990 Als oorzaken worden de treintaxi, het carpoolen en de vervoerscontracten van bedrij ven met de NS genoemd. Uit de meest recente gegevens van het CBS wordt deze trend in 1992 met voortgezet en groeit het autobezit en -gebruik weer. (metingen van gistermiddag) Maximale S3 \W Ozon -concentratie rJT regionaal meetstation <120: geen smog 120-180. geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog PZC/ÜnotANmiVU VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Britse Eilanden: Op de meeste plaatsen droog. Donderdag van het westen uit regen en maxima van 9 graden in Engeland tot 12 in Ierland. Belgie en Luxemburg: In het al gemeen bewolkt en nu en en dan regen. Maxima ca. 7 graden. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Donderdag op de meeste plaat sen droog. Maxima oplopend tot ca. 7 graden, maar in de omge ving van Berlijn tot ca. 4. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxima ca. 19 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima ca. 20 graden. Marokkaanse westkust: Droog en perioden met zon. Maxima 16 tot 19 graden. Tunesische kust: Woensdag nog kans op een regen- of onweers bui, maar donderdag droog en wat meer zon. Maxima ca. 15 graden. Frankrijk: Veel bewolking en af en toe regen In het uiterste zuiden droog en vooral op woensdag nog perioden met zon. Verder oplopende temperaturen met maxima donderdag van 9 graden in het noordoosten tot 14 in het zuiden. Spanje: In het noorden wolken velden, maar droog. In het zuiden perioden met zon. Ma xima langs de Middellandse Zee 15 tot 18 graden. Tsjechië, Slowakije en Polen: Veel bewolking en nu en dan re gen. eerst ook sneeuw of ijzel. Minder koud en maxima oplo pend tot rond of enkele graden boven nul. Zwitserland en Oostenrijk: Woensdag eerst nog wat zon. maar later meer bewolking en voornamelijk donderdag aan de noordzijde van het Alpenmas sief neerslag. Sneeuwgrens stij gend tot boven de 1000 meter. Aan de zuidzijde droog en vooral woensdag nog overwegend zon nig. Maxima in de dalen in Zwit serland oplopend tot ca. 8 gra den en in Oostenrijk bij Wenen tot ca. 3. Weerrapporten 5 januari 19 u °C Amsterdam regen 3 Athene zwaar bew 5 Barcelona onbewolkt' 10' Berlijn zwaar bew -1 Brussel regen 3 Cyprus half bew 10 Genéve onbewolkt -I Helsinki zwaar bew -3 Innsbruck onbewolkt' -1' Istanbul zwaar bew. 3 Kopenhagen ij zei 0 Las Palmas zwaar bew. 17 Lissabon licht bew 13 Londen regen 11 Luxemburg ijzel 0 Malaga licht bew 13 Mallorca onbewolkt 5 Malta zwaar bew 13' Moskou onbewolkt -10 Munchen onbewolkt -3 Parijs zwaar bew 4 Praag licht bew. -8 Rome onbewolkt 6 Stockholm zwaar bew -1 Wenen onbewolkt 4 Zurich half bew 4 Bangkok licht bew 27 Tunis licht bew 10 :kholm LONDEN. BERLUN ADAM PARUS LISSABON palma;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5