Internationale watercrisis dreigt Spanje rantsoenneert water Zimbabwe wil af van titel 'kameraad' Hogere plaatselijke belastingen kosten de burger koopkracht Treuhand-leider Rexrodt volgt Möllemann op i; F Tsjechen puzzelen over naam republiek opinie en achtergrond Overal raken voorraden uitgeput of vervuild WOENSDAG 6 JANUARI 1993 van onze correspondent in Barcelona Ruud de Wit FJ e ernstige droogte die met U name Zuid-Spanje al ruim een half jaar in haar greep houdt, heeft het gemeentebe stuur van Sevilla tot nieuwe waterrantsoenen gedioongen. Met ingang van vandaag zul len de ruim 700.000 inwoners van de Andalusische hoofd stad slechts twaalf uur per dag xvateruit de kraan krijgen. Dat betekent een uitbreiding van de ivaterbeperkingen met zes uur. Ook andere steden in Zuid -Spanje en delen van midden- Spanje zijn op rantsoen gezet, terwijl de hoofdstad Madrid zo n maatregel overweegt. Zuid-Spanje staat bekend als een droog gebied, met hoge temperaturen in de zomer en geringe regenval in de winter maanden. Al jarenlang is deze regio van Spanje voor een groot deel van zijn ivaterbe- hoeften aangewezen op de aan voer uit hoger gelegen stuwme ren. De enorme vraag naar wa ter tijdens het halfjaar dat de Expo van Sevilla heeft ge duurd. heeft de situatie echter kritiek gemaakt. De bijna 50 miljoen bezoekers van de Expo hebben blijkbaar veel meer iva- ter verbruikt dan de stad zich kon veroorloven. Maar ook in Madrid is de situa tie door de aanhoudende droogte kritiek. De totale wa terconsumptie van de bijna vier miljoen Madrilenen be droeg vorig jaar 520 miljoen kubieke meter. Afgelopen zon dag werd de waterreserve door de gemeente geschat op slechts 372 miljoen kubieke meter. Desondanks overweegt Ma drid nog niet over te gaan tot drastische stappen zoals in Zuid-Spanje zijn genomen. De droogte in Zuid-Spanje zorgt vooral voor ongemak bij de inwoners, die slechts op be paalde uren water uit hun kraan zien komen. Maar de schade in de landbouwgebie den en bij veeboeren is ook erg groot. Illustratief voor de kri tieke situatie, waarvoor som migen zich geplaatst zien. is de invasie van enige honderden boeren die hun paarden en runderen het afgelopen iveek- end de nog groene weiden van het natuurpark Coto Donana binnendreven. De veehouders verdedigden hun actie door zich te beroepen- op rechten over vele honder den jaren. ..Vroeger graasden onze kudden hier ongehinderd. Maar omdat er zonodig een na tuurpark moest komen, kun nen ivij er niet meer terecht". De Guar dia Civil heeft in op dracht van de regionale auto riteiten besloten de boeren met hun vee desnoods met harde hand uit het natuurpark te ver wijderen. De Coto Donana is het grootste natuurpark van West-Europa en een van de be langrijkste verzamelplaatsen voor trekvogels die in het voor- en najaar tussen Europa en Afrika vliegen. Van IPS-redacteur Ramon Isberto De wereld staat voor een wa tercrisis van ongekende omvang. Overal raken zoetwa- tervoorraden - meren, rivieren en waterbronnen - uitgeput of vervuild door verspilling, over consumptie en verwaarlozing. Intussen stijgt de vraag naar water voor de landbouw, indus trie en huishoudelijk gebruik naarmate de wereldbevolking en de wereldeconomie groeien. „Tegen het einde van dit decen nium, als het niet eerder is, zal water het kritieke probleem van de wereld zijn. Zoiets als de ener giecrisis in de jaren '70." zegt Asit Biwass van de Internatio nal Water Resources Associa tion (IWRA). Volgens officiële schattingen zal de watervooraad met 9000 ku bieke kilometer water gelijk blij ven terwijl de wereldbevolking zal groeien van vijf miljard naar tien miljard mensen in de vol gende eeuw. De 'water shock' kan erger zijn dan de oliecrisis. Tenzij snel ac tie wordt ondernomen om effi cient gebruik van water te verze keren. zal de wereld spoedig niet meer in staat zijn voldoende voedsel voor de groeiende we reldbevolking te verbouwen, waarschuwt de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties. „We bereiken de grenzen van water van goede kwaliteit." zei FAO-directeur Eduard Saouma tijdens een internationale wa terconferentie dit jaar. De allerarmste landen, met na me in het door droogte geteister de Afrika, kampen al met grote voedseltekorten en honger. Slin kende watervoorraden zullen in de toekomst tot nog rampzaliger voedselsituaties leiden. In an dere regio's, zoals het Midden- Oosten, kan de concurrentie om watervoorraden leiden tot hef tige conflicten of zelfs oorlogen. ..Er is geen onbeperkte hoeveel heid zoet water, en de internatio nale competitie om water groeit. Naarmate de vraag stijgt zal de competitie nog sterker toene men, gewelddadiger worden." zei Mostafa Tolba. directeur van het VN-milieuprogram lUnept tijdens de Internationale Confe rentie over Water en Milieu be gin dit jaar in Dublin. Als er onder oeverstaten van zoetwaterreservoirs geen duide lijke consensus komt over hoe de waterbronnen het best kun nen worden beheerd, zal de com petitie kunnen uitlopen op con flicten, aldus Tolba. Land voor vrede Het aantal potentiële conflicten is groot. Er zijn 214 internatio nale rivieren en meren, waarvan 155 gedeeld worden door twee landen. 36 door drie landen en 23 door een vier of meer landen. Nergens is het gevaar voor con flicten groter dan in het Midden -Oosten. Zo is Israël, bijvoor beeld, steeds meer afhankelijk geworden van het water van de rivier de Jordaan, die Israel deelt met Jordanië en de bezette Westoever. „Een land-voor-vrede- regeling door Andrew Zhakata )T7* ameraad' is in Zimbabwe X\.nog altijd de meest ge bruikelijke aanspreektitel. Maar nu de regerende partij haar socialistische beginselen over boord heeft gezet, vinden veel mensen dat de tijd is aange broken om elkaar weer aan te spreken met 'meneer', 'me vrouw' of'juffrouw'. Het waren de Zimbabweaanse vrijheidsstrijders die de term 'kameraad' invoerden in de ja ren zeventig tijdens de onafhan kelijkheidsoorlog tegen het blanke minderheidsbewind in wat toen nog Rhodesie heette. De guerrillastrijders kregen steun van de voormalige oost- bloklanden en namen hun socia listische ideologie over. Na het bereiken van de onafhan kelijkheid in 1980 werd 'kame raad' een aanspreekvorm voor alle zwarten, met uitzondering van mensen die verdacht wer den van collobaratie met het blanke minderheidsbewind van Ian Smith. Aanvankelijk werd de term 'kameraad', die respect uitdrukte, vooral gebruikt om de zwarte guerrillastrijders aan te duiden. Geleidelijk aan werd 'kameraad' een gewone aan spreekvorm in cafés op straat en op kantoor. Ook op de radio, de televisie en in de kranten maakten 'meneer' en 'mevrouw' plaats voor 'kameraad'. Als het om blanken ging ge bruikten de officiële media het woord 'kameraad' alleen om di plomaten uit socialistische lan den aan te spreken, alsmede en kele Zimbabweaanse blanken die de zwarte onafhankelijk heidsstrijd hadden gesteund. Achterhaald Maar sinds de marxistische re gering van president Robert Mu gabe twee jaar geleden de vrije- markt-economie omarmde, stel len steeds meer Zimbabweanen het nog steeds officiële gebruik van 'kameraad' ter discussie. Volgens hen is de aanspreek vorm een relict van het zo jam merlijk mislukte socialistische experiment. Bovendien 'toeris ten gaan niet naar landen waar mensen elkaar met 'kameraad' aanspreken', zo wist de schrijver van een ingezonden brief in een Zimbabweaans dagblad. Ook de hoofdredacteur van het satirische katholieke maand blad 'Moto' vindt dat de term 'kameraad' zijn langste tijd heeft gehad. „Veel mensen ver- zal niet levensvatbaar zijn zon der de garantie voor adequate watertoevoer voor alle partijen." schreef het tijdschrift 'World Watch' dit jaar in een redactio neel commentaar. Opnieuw geen regen in Ethiopië, de waterputten staan droog, lege kruiken aan de kant ervan. foto Clemens Olsthoorn/NSL Volgens waterexperts verschilt de dreigende watercrisis funda menteel van de watertekorten in het verleden. Nederlandse ex perts als Rob Koudstaal en Hu- bert Savenije stellen dat het ko mende watertekort niet kan worden opgelost door techni sche ingrepen gericht op het ver groten van de toevoer. Vosr een groeiend aantal landen zijn de fysieke grenzen bereikt. Een op lossing kan alleen worden be reikt door veranderingen aan de vraagzijde en een efficiënter wa tergebruik. Een onderzoek, verricht door Unesco, heeft aan het licht ge bracht dat de behoefte aan wa ter in de jaren '90 met 25 procent zal stijgen. Het grootste deel hiervan wordt verbruikt - en ver spild - door de landbouw, die nu 70 procent van de totale water consumptie voor zijn rekening neemt. Dat aandeel zal tegen de eeuwwisseling zijn gedaald tot 63 procent. Het aandeel van de industrie zal toenemen van 20 procent in 1990 tot 25 procent. De rest, het kleinste deel, is voor huishoudelijk gebruik. Omdat de landbouw de grootste verbruiker is moeten de bespa ringsmaatregelen met name daarop gericht worden. Vooral omdat 60 procent van het irriga tiewater weglekt en de plant niet eens bereikt vanwege de techni sche mankementen aan irriga tiesystemen. Ook in de grote steden wordt veel water verkwist. Meer dan eenderde van het drinkwater verdwijnt zonder dat het de con sument bereikt, zegt Arcot Ra- machandran van het VN-Cen- trum voor Nederzettingen (Ha bitat). Vervuiling Maar om de crisis het hoofd te kunnen bieden moet ook de wa tervervuiling worden aange pakt. Volgens de International Lake Environment Committee (Ilec) zal de vervuiling van me ren en rivieren net zo'n ramp zijn als de vernietiging van het tro pisch regenwoud of de woestijn vorming. Hee deed onderzoek naar 145 meren, verspreid over de wereld, en identificeerde vijf grote be dreigingen zoals de verlaging van de waterstand en het snelle dichtslibben. Meren bleken ook in toenemende mate vervuild door gevaarlijke stoffen zoals zware metalen en pesticiden. Ook was de zuurgraad hoger en veranderden meren in dode me ren door eutrofiëring, algen- groei. waardoor de zuurstof in het water afnam en waterleven afsterft. Experts vinden dat de consu ment en regeringen water niet langer als een gratis goed moe ten zien, maar als een schaarse grondstof waarvoor betaald moet worden. Volgens de VN zal jaarlijks 36 miljard dollar nodig zijn om in het jaar 2000 veilig drinkwater voor alle bewoners van de aarde te kunnen waar borgen. Maar met de huidige do nor-moeheid en de toegenomen behoefte aan hulp zal het moei lijk zijn donoren bereid te vin den dit bedrag op te hoesten. dienen 't niet om zo te worden genoemd. En de oud-strijders die dat wel verdienen, zijn al meer dan twaalf jaar geleden, in 1980, gedemobiliseerd. De poli tiek deskundige Jimu Simbwi vindt de aanspreekvorm 'kame raad' achterhaald en hol klin ken. „Het lijkt wel alsof we in het boek 'Animal Farm' van George Orwell leven", zegt hij. Ook menig oud-strijder wil niet langer aangesproken worden met 'kameraad'. „Ik wil die titel niet meer", zegt Martin Zaranga. „'Kameraad' is voor mij nu syno niem met corruptie, vriendjes politiek en uitbuiting", aldus de oud-strijder die tegenwoordig zijn brood verdient met de ver koop van groenten in de Zim babweaanse hoofdstad Harare. Maar de aanhangers van de re gerende Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie-Patriottisch Front (Zanu-PF) blijven gezwo ren 'kameraden'. Zij vinden het 'anti-patriottisch' om de aan spreekvorm af te schaffen. Blanken De Zimbabweaanse blanken hebben over het algemeen een grote hekel aan de term omdat deze in verband wordt gebracht met het communisme, zo zegt een hoge functionaris van de Zimbabweaanse Staatsomroep (ZBC). In Zimbabwe wonen cir ca 150.000 blanken op een totale bevolking van elf miljoen men sen. Ondanks hun kleine aantal vormen de blanken de machtig ste economische groep in het land. Sommige blanken hebben in het openbaar hun afkeer geuit van het gebruik van de term 'kame raad', zoals het voormalige par lementslid Bill Irvine: „Ik wens te worden aangesproken als me neer Irvine, niet kameraad Ir vine. Het nieuwe gevoel van een heid en saamhorigheid wil niet zeggen dat iedereen plotseling een kameraad is", zo zei Irvine kort na zijn aantreden als parle mentslid in 1980. Maar volgens de ZBC-functiona- ris wordt de aanspreekvorm 'ka meraad' slechts bij hoge uitzon dering gebezigd tegenover blan ken „Alleen diegenen die zich hebben aangesloten bij het Za- nu-PF Hij beklemtoonde dat de radio en televisie zullen door gaan de titel te gebruiken voor personen die deze verdienen tot het. moment waarop de regering besluit dat er voof kameraden geen plaats meer is in Zimbab- Het klinkt prachtig. Vrijwel iedereen zal er in 1993 niet op achteruit hoeven te gaan: de koopkracht blijft op peil. Zo stond het in de Miljoenennota, en zo staat het in alle sindsdien verschenen economische voorspellingen. Voorwaar een goed vooruitzicht in deze periode, waarin de economische vooruit zichten vrijioel overal verslechteren. Maar is dat wel zo? Blijkt hieruit niet opnieuw dat Den Haag slechts met één oog kijkt? Bij het bepalen van de ontwikkeling van de koopkracht ivordt immers geen rekening gehouden met de gemeentelijke belastin gen. En die gaan dit jaar weer fors omhoog, met maar liefst 11.8 procent - gemiddeld. door Louis Burgers Het gemiddelde Neder landse huisgezin doet er goed aan nu al te beginnen met het aanhalen van de broe kriem. Alle beloften ten spijt zal er ook dit jaar geen sprake zijn van behoud van koop kracht. Voor de meeste huis houdens betekent dit dat zij dit jaar minder zullen kunnen kopen dan vorig jaar, en zeker minder dan afgelopen herfst was voorspeld. Toch heeft niemand gelogen. Want de cijfers uit de Miljoe nennota en de latere bijstellin gen kloppen nog steeds. De be perkte loonsverhogingen en de lage inflatie compenseren elkaar, en de verlagingen van belastingen en premies zorgen voor een lichte toename van het besteedbaar inkomen. Desondanks vertellen deze fei ten niet het hele verhaal. Een jaar geleden toonde de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) dat overtui gend aan. Zij liet een (overi gens fictieve) wethouder van financiën verzuchten dat 'dit toch niet meer uit te leggen valt'. Zes gulden zouden de mi nima er volgens minister Kok per maand op vooruit gaan. maar alleen al de verhoging van de riool- en reinigings rechten bedroeg een veelvoud van dat bedrag. De vooruitzichten zijn dit jaar nog veel somberder. Het Cen traal Bureau voor de Statis tiek heeft berekend dat de ge meentelijke heffingen in 1993 met gemiddeld - er zijn dus uit schieters naar boven en naar beneden - 11,8 procent zullen stijgen. Riool- en reinigings rechten gaan zelfs met bijna 25 procent omhoog, en zijn des ondanks nog niet volledig kos tendekkend. Het CBS-overzicht. toont ver der aan dat de gemeentelijke belastingen en heffingen in de periode 1980 - 1993 gemiddeld jaarlijks met 5 en 9.6 procent stegen. De inflatie bedroeg in die periode niet meer dan 2.7 procent per jaar. Toch zijn de sociale partners inmiddels aan hun jaarlijks gevecht om de koopkracht centen begonnen. Zondag al pleitten VNO-voorzitter Rin- nooy Kan en minister Andries- Gemeenten moeten veel investeren in huisvuilophaaldiensten. sen (economische zaken), met een verwijzing naar de 'Haag se' cijfers voor een beperking van de loonsverhogingen tot onder het inflatiecijfer van 2,5 procent voor 1993. FNV-voor- zitter Stekelenburg - even van zelfsprekend - voor een grotere loonsverhoging, onder meer vanwege de nog onopgeloste problemen met het milieu. Rekening In veel gemeenten vormen riool- en reinigingsrechten het grootste knelpunt. Vanaf 1994 moet - zo heeft Den Haag be slist - het huishoudafval ge scheiden worden opgehaald. Dat betekent voor veel ge meenten een grote investering in twee soorten containers, aanpassing van de vuilniswa gens en een rekening voor het composteren van groente-, fruit- en tuinafval. De reke ning daarvoor komt vanzelf bij de burger terecht. Elders wordt gepoogd de af valberg te beperken door het gebruik van bepaalde (dure) zakken verplicht te stellen. Hoe minder afval een huishou den produceert, hoe minder zakken nodig zijn. en dat moet leiden tot een besparing. Ook dit systeem brengt echter ex tra kosten met zich mee. In ie der geval moet ook het niet- composteerbare huisvuil ver werkt (verbrand) worden. Die grap zal de komende jaren ook alleen maar duurder worden. Met de rioleringen is het niet anders gesteld. Die moeten immers ook om de zoveel jaar gerepareerd en vervangen worden. Dat kost (veel) geld. Daarnaast moet het rioolwa ter gezuiverd worden, en ook dat proces is kostbaar. Verschillen Toch bestaan er nog grote ver schillen. Sommigen gemeen ten blijken de burger heel wat hoger aan te slaan dan andere. In het algemeen geldt dat de grote duur zijn, en de kleinere goedkoop. Uit een onderzoek van de Consumentbond van medio vorig jaar blijkt dat ge meenten als Putten, Katwijk en Hoogeveen relatief goed koop zijn. Zaanstad en Leeu warden behoren tot de duur ste van het land. Voor een deel komt dat door dat de grote steden meer facili teiten bieden dan de kleinere. foto Archief PZC Ook hebben Zaanstad en Leeuwarden te maken met specifieke problemen (slechte ondergrond dure riole ring, of anderszins extreem ho ge kosten), terwijl bijvoor beeld Putten nog kan profite ren van een goedkope vuil- stort in Ermelo. Maar ook in de goedkope ge meenten groeien de lasten de burgers boven het hoofd. Want juist de kleinere gemeenten krijgen te maken met lagere uitkeringen uit het Gemeente fonds. Daar zullen de lokale belastingen dus omhoog gaan om het gat te dichten. Voor het rijk snijdt het mes aan twee kanten. Decentrali satie betekent - de VNG klaagt daar regelmatig over - dat ta ken worden afgestoten, zonder dat daar een vergoeding te genover staat: de rijksover heid geeft dus minder uit. Het betekent ook dat het Haagse circuit goede sier kan maken: behoud van koopkracht klinkt immers prachtig. Dat het niets met de werkelijk heid van doen heeft, zal pas blijken wanneer straks de no ta van het gemeentehuis op de deurmat valt. Günter Rexrodt, directeur van de Treuhand, de orga nisatie die belast is met de sane ring en privatisering van de vroegere DDR-staatsbedrijven, wordt de nieuwe Duitse minis ter van economische zaken. Hij volgt dan de over het brief- schandaal' gestruikelde Jurgen Möllemann op. Dat zou volgens goed ingelichte kringen de par tijtop van de liberale FDP giste ren in Bonn hebben besloten. Het bestuur van de partij moet de kandidatuur vrijdag nog goedkeuren. De liberalen heb ben er geen twijfel over laten be staan dat na het fiasco-Mölle- mann nu een man met politieke en economische ervaring aan de top van het ministerie moet ko men te staan. Met Günter Rexrodt hebben de liberalen een vakbekwaam mi nister van economische zaken bij de hand. Hij staat bekend als een doortastende man, die dui delijke taal spreekt en boven dien vriendelijk is in de omgang. En hoewel de politieke loopbaan van de 51-jarige Rexrodt tot nu toe vooral was gesitueerd in het geïsoleerde West-Berlijn, is hij verre van een plaatselijke politi cus. Graag verwijst hij naar in ternationale ervaringen en ge draagt hij zich met on-Duits, An gelsaksisch flair. Rexrodt is vice-voorzitter van de liberale Vrije Democraten (FDP) in Berlijn. Hij behoort tot de rechtervleugel binnen de par tij. Hij werkte tien jaar bij de Ka mer van Koophandel, in een tijd waarin deze meer invloed had op de economische gang van zaken in het volstrekt afgegrendelde West-Berlijn dan de minister die ervoor verantwoordelijk was. Daarna werd hij staatssecreta ris, vier jaar 'minister' van finan ciën en na de verkiezingsneder laag van de FDP in 1989 ver dween hij naar een particuliere bank in Frankfurt. Begin 1990 werd hij voorzitter van de raad van bestuur van de Citibank in de Duitse financiële metropool. In 1992 keerde Rexrodt naar Berlijn terug. Hij werd toen me dedirecteur van de Treuhand, de organisatie die belast is met de sanering van de voormalige staatseconomie in het vroegere Oost-Duitsland. Rexrodt is on der andere verantwoordelijk voor de bedrijven die zich in de DDR bezig hielden met buiten landse handel, het vermogen van de partij en de massa-orga nisaties. In deze sectoren, waar in volgens kenners „alleen maar bommen liggen", zou zijn ver trek een moeilijk op te vullen gat kunnen veroorzaken. In het kabinet in Bonn zou Rex rodt een warm pleitbezorger van Oostduitse belangen zijn. Zijn credo luidt: wil de economie weer op gang komen dan moet eerst de bouwconjunctuur de lift in. Daarbij valt overigens een sleutelrol toe aan de woning bouw en de sanering op grote schaal van oude gebouwen in de oostelijke deelstaten. De Treuhand zou met deze uit gesproken aanhanger van de markteconomie een vertrou wensman in het kabinet krijgen, met wie die organisatie makke lijker kan praten. Haar politiek van privatisering en liquidatie van niet saneerbare bedrijven heeft de liberaal, die wars is van alle soorten staatsbedrijven. naar buiten steeds vertej woordigd. Op hem kan ook lijn rekenen. Het industriële val van de hoofdstad heeft lang met zorg gadegeslagen. Economische zaken vormt tussen niet het enige problf in het kabinet van bondskai lier Kohl. Voor zondag Jürj Möllemann af moest treden in december CDU-minister vi posterijen Christian Schw Schilling ontslag genomic Naar eigen zeggen omdat het binet faalde in de Balkanoor o en omdat het regeringsbei steeds meer geremd werd dqr alle mogelijke partij-intriges, a Kohl had deze maand met n grootscheepse kabinetsher rc ming zijn aangeslagen reger -a fit maken voor de tweede hf rj van de zittingsperiode. Maar I p, kabinet is intussen, grotende zonder direct ingrijpen van r( regeringsleider, al grotende n hervormd. In maart 1992 viel i ir nister van defensie Gerhi Steltenberg (CDU) over n schandaal in zijn departemeo( een maand later vertrok net a< onopgemerkt als ze was ge! men minister van gezondh(aj Gerda Hasselfeld (CSU). Middc< mei hield de liberale mini% van buitenlandse zaken Hai n Dietrich Genscher het voor |C zien, en nu volgden binnen e iZ maand Möllemann en Schwa in Schilling. De voordracht van Rexrodt j schiedt vrijdag tijdens een v gadering van het partij besti en de fractie van de FDP in1 Bondsdag, de Duitse Twee Kamer. Het regeerakkoord, ten grondslag ligt aan het ki net-Kohl dat in 1990 aantrad; regering van het herenig Duitsland, bepaalt dat econoi sche zaken toevalt aan een nister van de FDP. De benoeming van Rexrodt voldoen aan de wens van ecofü men die een „deskundige" len als opvolger van ex-sport k raar Möllemann. die ze een lid gewicht vonden. Hij moest zo |h dag aftreden nadat hij bescl digd was van vriendjespolitiftei de bewindsman had op briefj pier van zijn ministerie een aa bevelingsbrief gestuurd aan iei recties van supermarkten waisi in hij hun aanraadde over el gaan tot de aanschaf van plas muntjes voor winkelwagentje die een neef van zijn vrouw op markt bracht.(GPD/DP A/REp1 TER) >jjl Günther Rexrodt, de wa; schijnlijke opvolger van Möll man. Tsjechische functionarissen breken momenteel hun hoofd over een linguïstische puzzel: hoe noemen we de nieuwe republiek die is voort gekomen uit Tsjechoslowakije. De formele naam van Tsjechië ligt vast in de grondwet en stuit niet op verzet - de Tsjechische Republiek. Maar functionaris sen moeten het nu eens worden over een naam die voldoet in het dagelijks gebruik. In de aanloop naar de opdeling van Tsjechoslowakije werden verscheidene namen gelan ceerd. Zo doemden aanduidin gen op als Tsjechië. Tsjecho- land, Tsjechomoravië en Tsje- choslavie. Een groot aantal Tsjechen lijkt de voorkeur te geven aan Cesko, een naam die vooral door de be langrijkste dagbladen wordt ge bezigd. Omgezet in Engels e n Duits wordt Cesko Tsjechlam a: en Tsjechije. De laatste naai tli ligt echter gevoelig omdat din Nazi's tijdens de Tweede We reldoorlog het gebied van Bohe men en Moravië met Tsjechij aanduidden. De Tsjechische regering res geert nogal laconiek op naamkwestie. Minister Josefe Zieleniec (buitenlandse zakei )v liet weten dat de regering he niet nodig vindt richtlijnen t ai geven hoe de nieuwbakken i publiek in de volksmond moefei worden genoemd. )r Onder diplomaten lijkt eei ir voorkeur te onstaan voor d o naam Tsjecho. De Duitse diplo ij matieke vertegenwoordigin] e houdt het op een simpel TR, d ni afkorting voor de Tsjechisch ïr Republiek. (Reuter).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 4