Stekelenburg haalt uit naar CDA PZC lm PZC faillissementen /aak een gevolg /an wanbeleid Aanklacht in Turkije na toename kankergevallen onder kinderen Gewonde vliegramp Faro overleden Mafia-aanslag op burgemeester van Palermo voorkomen Voorzitter kappers gaat op non-actief Kindermoordenaar opgehangen binnen- en buitenland artij houdt als enige vast aan' uitkleden van de WAO Deetman spuit felle kritiek op Brusselse besluitvorming 1 Atoomschip in Japan Wt 4i. Meeroken' lorzaak dood Jan 140.000 Europeanen WOENSDAG 6 JANUARI 1993 Blijkens een recent onderzoek is er ook binnen de FNV sprake van een kleine politieke aardver schuiving. Ongeveer vier jaar ge leden stemde nog bijna de helft van de FNV-leden op de PvdA en nog geen 15 procent op D66. Als- er nu verkiezingen zouden wor den gehouden, zou de PVDA nog slechts bij 32 procent van de FNV-aanhang stemmen trekken en D66 bij 27 procent. Die cijfers vormen toch een ze kere indicatie van de verande ringen in de FNV-achterban. „De ont-ideologisering en mo dernisering die allerwege aan de gang is, is in ons ledenbestand ook zichtbaar", aldus Stekelen burg. Frankrijk in EG favoriet om cultuur en lekker eten PARIJS (RTR) - In de EG-lan- den zegt 35 procent van de be volking bereid te zijn naar een ander land binnen de Gemeen schap te emigreren, waarbij de meesten de voorkeur geven aan Frankrijk. Dit blijkt uit een opi- nieondezoek dat dinsdag in het dagblad Le Parisien werd gepu bliceerd. Van de potentiële emigranten blijken de meesten - 53 procent - Nederlanders te zijn. gevolgd door Duitsers. Britten en Bel gen. Frankrijk is voor hen het fa voriete land. alsmede voor Ita lianen. Spanjaarden. Ieren. De nen, Portugezen en Luxembur gers. Grieken kiezen voor Duits land. terwijl de Fransen liever naar'Spanje gaan. Het onderzoek werd verricht on der 12.500 mensen in de twaalf EG-landen. Frankrijk heeft de voorkeur wegens het lekkere eten en het rijke culturele leven. Duitsland wordt gezien als het rijkste en veiligste land met de beste sociale voorzieningen en grootste zorg voor het milieu. Italië is geliefd omdat het de meeste monumenten en kunst werken heeft. De Spanjaarden worden beschouwd als de Euro peanen die de meeste vrije tijd hebben en deze het best benut ten, terwijl zij in het land met het prettigste klimaat leven. De Spanjaarden zijn ook het minst bereid te emigreren, aldus het onderzoek. DEN HAAG (GPD) - Als de EG zich niet meer gelegen Iaat lig gen aan hetgeen de burgers en de parlementen in de lidstaten vinden, zullen de nationale par lementen hun regeringen strak aan de teugel moeten leggen voordat die naar 'Brussel' gaan. Kamervoorzitter Deetman heeft dit gisteren gezegd in zijn Nieuwjaarsrede. Volgens Deetman wordt in Brus sel veel te weinig rekening ge houden met de gevoelens en op vattingen van de parlementen in de lidstaten. Ondanks fraaie af spraken over het meer betrek ken van die parlementen bij de besluitvorming in de EG is daar tot nu toe niets van terecht ge komen. aldus de kamervoorzit ter. Sollen De democratische controle lijdt daaronder, zei Deetman. Boven dien wordt er gesold met het budgetrecht van Tweede en Eer ste Kamer, net als bij de andere parlementen in de lidstaten, om dat er in EG-kader besluiten worden genomen met vergaan de financiële gevolgen. Deetman stelde dat de parle menten van de EG-lidstaten het niet over hun kant kunnen laten gaan dan hun positie geruisloos wordt ondermijnd door hetgeen er achter een gesloten omhei ning in Brussel gebeurt. Het de mocratische tekort wordt daar door alleen maar steeds groter, stelde hij. Kloof De kamervoorzitter zei dat in ons eigen land haast gemaakt moet worden met besluiten die de kloof tussen burger en geko zene moeten verkleinen. Nog dit jaar moeten besluiten vallen over ideeën die de fractievoorzit ters in de zogenoemde Vraag puntencommissie eerder op ta fel hebben gelegd Deetman constateerde dat er geen gebrek is aan interesse in de politiek. Wel zal veel duidelij ker moeten worden gemaakt wat de politiek wel en niet kan. De Tweede Kamer vergaderde in het afgelopen jaar minder dan in 1991. Het aantal algemene vergaderingen daalde van 109 naar 101. Het aantal commissie vergaderingen. zowel openbaar als besloten, zakte met ruim 210 tot 1121. Daarentegen vergader den de diverse kamerfracties veel meer in eigen kring. Het aantal fractiebijeenkomsten steeg met bijna 3500 tot 10.686. AMSTERDAM (ANP) - De vliegramp van twee weken geleden met de DC-10 van Martinair op de luchthaven van het Zuidportugese Faro heeft een 56ste mensenleven geeist. Dinsdagmorgen is in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam de 32-jarige Ni- cola Gunner aan haar ver wondingen bezweken. De vrouw had de Britse na tionaliteit en woonde in Boe dapest. De moeder en zuster van het slachtoffer waren al tijdens de ramp omgeko men. Maandag werd in Faro het 55ste slachtoffer geborgen. De 15-jarige Stein Vlaswin kel uit Gouda stond tot het moment dat zijn stoffelijke resten onder de wrakstuk ken werden opgespoord door politiehonden, nog als enige vermist te boek. Het Rampen Identificatie Team (RITi heeft dinsdagavond bevestigd dat het inderdaad om de Goudse jongen gaat. Ook zijn moeder en zuster lieten het leven bij het onge luk. De vader overleefde de ramp. Het onderzoeksteam keert woensdag terug naar Neder land. Het RIT sluit daarmee zijn bijdrage af aan het on derzoek naar de ramp in Fa ro, aldus een verklaring van het team. van onze correspondent ROME - De mafia voelt zich geï soleerd en heeft als strategie voor terroristische aanslagen gekozen. De Italiaanse minister van binnenlandse zaken Nicola Mancino zei dit tijdens de pre sentatie van een rapport over de activiteiten van de nieuwe organisatie DIA. de Italiaanse variant van de FBI die zich spe ciaal met mafia-bestrijding be zighoudt. Volgens de minister heeft de Ita liaanse politie in september van het vorig jaar een aanslag voor komen op een vliegveld nabij Milaan en had de mafia het plan om met Kerstmis een aanslag te plegen op Leoluca Orlando, ex- burgemeester van Palermo en momenteel leider van de poli tieke partij La Rete. Orlando, die bekend is om zijn consequente stellingname tegen de mafia, zou om het leven ge bracht worden door een auto bom. die gefabriceerd zou zijn in Duitsland. Leden van het Duitse Bundeskriminalamt hebben be vestigd dat drie Siciliaanse mis dadigers een aanslag voorbe reidden op een Italiaanse politi cus. Hiermee is opnieuw aange toond dat Cosa Nostra beschikt over een 'Duitse connectie' die een cruciale rol heeft bij terroris tische activiteiten. Mancino onderstreepte dat de mafia problemen heeft, omdat ze niet meer kan rekenen op steun uit politieke, economische en juridische kringen en er spra ke is van een tanende concen sus van de bevolking'. „Er is", al dus de minister, „een nieuw ver zet. De mensen gaan de straat op om te protesteren tegen de ma fia en schromen niet afpersing en mafia-infiltratie aan te geven bij de politie. Alleen in Sicilië is het aantal aangiften wat betreft afpersing gestegen met 45 pro cent". Mancino roemde het nieuwe elan van de Italiaanse mafiabe- strijding. maar hield zijn gehoor voor met te denken dat de mafia verslagen is. De Corleonese-clan onder aanvoering van Toto Ri- ina heeft onderhand een totale greep op alle andere mafiaclans. Dit bevordert dat ontevreden mafialeiders met de politie wil len samenwerken, maar maakt Cosa Nostra ook tot een com pacte, sterke vijand. HUIZEN (GPD) - Lopende het justitieel onderzoek naar ver valsing van zijn vakdiploma, heeft voorzitter P. Kalle van de kappers-organisatie Anko zijn werkzaamheden opgeschort. Dit heeft hij de Anko gisteren meegedeeld. Ook stopt hij voor lopig zijn werk voor de SEP in Maarssen, de stichting die kap persexamens afneemt. Daar is Kalle vice-voorzitter. Officier van justitie mr. R. Rie- mersma in Leeuwarden onder zoekt sinds november gegevens van de Economische Controle Dienst over Kalle. Hij zou in ja nuari 1991 van de Kamer van Koophandel een vestigingsver gunning hebben verkregen op basis van een vakdiploma dat hij zichzelf heeft toegekend. Dat zou zijn gebeurd in de tijd dat hij voorzitter was van de SEP. de stichting Examens/Proeven voor het kappersbedrijf in Maarssen. Ook de oud-secreta ris van de SEP. die een kappers zaak in Drachten is begonnen, zou zichzelf een vervalst di ploma hebben toegekend Kalle is inmiddels verhoord en ont kent dat zijn papieren vals zijn. Zowel bij de Anko. waar Kalle al zestien jaar voorzitter is. als bij de SEP is de verbazing over het fraude-onderzoek groot. Anko- directeur R. Vos zegt niet te kun nen geloven dat Kalle heeft gef raudeerd. „Dit is onverkwikke lijk. heel merkwaardig. Kalle is zo'n autoriteit in kappersland... Als iemand zo'n vakdiploma moet hebben is hij het wel. We krijgen heel veel telefoontjes. De kappers zijn zeer verbaasd en hij krijgt grote steun. We vinden het niet nodig dat hij zijn functie tij delijk neerlegt, maar hij wil zo voorkomen dat de Anko door hem in diskrediet wordt ge bracht." Ook coordinator H. van den Hoeven van de SEP kan moeilijk geloven, dat Kalle de boel ge flest heeft. „Op zijn achttiende was hij vice-wereldkampioen. In '79 heeft hij de SEP opgericht. Hij is een groot vakman en een voortreffelijk zakenman die een hele keten van zaken heeft opge zet. Het zou doodzonde zijn als hij zich moet terugtrekken" Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur. C van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel 01140-14058. Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel 01110-15380 Opening kantoren Maandag I'm vnjdag van 8 00 tot 17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000: Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur, in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur'en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82 75. automatische afschrijving 82.00, franco per post 105,00; per maand 29.00. automatische afschrijving 28.50. jaarabonnement 320,00. automatische afschrijving 319.00; jaarabonnement franco per post 405.00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.50. zaterdag 2.00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet btw) Postrek.nr 3754316 t nv. PZC ab.rek Vlissingen Advertentietarieven: 162 cent per mm, minimumprijs per advertentie 24.30; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen MA A S' *êS SS®®» EN HAAG (ANP) - Het aantal illissementen in Nederland is irig jaar fors gestegen. Wanbe- id is de belangrijkste oorzaak in het feit dat 5.085 bedrijven illiet gingen (een groei van 23 ocent ten opzichte van 1991). it blijkt uit onderzoek van het edietinformatiebureau Gray- n. jordvoerder R. J. Blom reekt van een rampjaar: „al en al in december klom het ntal failliet verklaarde be- ijven en personen met veertig ocent tot 500. Die stijging id ik dramatisch." bedragen die er ermee ge leid zijn, zijn eveneens hoog. om schat dat in het afgelopen ar ongeveer drie miljard gul- n in rook is opgegaan. De be- stingbetaler draait voor een rart van de kosten op, zo zegt om is niet te spreken over de faliteit van het leidinggevend irsoneel. „Ons onderzoek laat :n dat maar liefst 48 procent n het aantal failliet verklaar- ondernemingen de deuren eft moeten sluiten door mis- anagement en wanbeleid, immige ondernemers hebben lidelijk geen kaas gegeten van manier waarop een bedrijf oet worden gerund. Ze kennen in eigen kostenplaatje niet", ncludeert, hij. veelgehoorde verklaring in dernemersland dat de tragere onomische groei schuldig is kütsjeschipper 'jitte Brouwer 76) overleden EERENVEEN (ANP) - In het Antoniusziekenhuis in leek is in de nacht van maan- ig op dinsdag de markante ütsjeschipper Tjitte Brouwer overleden. Hij voer sinds met het Heerenveenster ütsje De Gerben van Manen werd direct al het eerste jaar impioen. j de schippers bestond genoot ouwer respect vanwege zijn ecifieke kennis van skütsjes omdat hij in principe weiger- protesten aan te tekenen, itte Brouwer gaf enkele jaren leden het roer van het Heeren- enster skütsje over aan zijn lijknamige achterneef. Met t Heerenveenster skütsje was van 1974 tot en met 1977 op- rmachtig. aan de stijging van het aantal faillissementen, noemt Blom een drogreden. „Bij de huidige geringere groei van de Neder landse economie hoeft niemand failliet te gaan", verklaart hij stellig. Meer is hij de mening toe gedaan dat ondernemend Ne derland niet tijdig reageert op de verandering van de marktom standigheden. „Kijk maar naar de automatiseringsbranche. Daar valt het ene na het andere bedrijf om", aldus Blom. Fraude is ook een belangrijke factor. Blom denkt dat in het af gelopen jaar ruim vierhonderd bedrijven hun deuren hebben moeten sluiten door fraude van de werknemers. „Er waren be drijven die door de werknemers letterlijk zijn leeggehaald", zegt hij. De zegsman is somber gestemd over 1993. Hij houdt het niet voor onmogelijk dat dit jaar cir ca 6.000 faillissementen door de rechtbank worden uitgespro ken. Daarmee benadert 1993 het niveau van 1984. Toch wordt, het record niet gebroken. In 1982 be reikte het aantal faillissementen volgens het CBS een hoogste punt van 8.600. In 1990 was het aantal failliet verklaarde onder nemingen het laagst (3.500 be drijven) °P u\V Een etende betoger in Tokai. foto Mitsuhiko Sato/AP C van onze correspondente TOKIO - Tweeduizend man politie en enkele honderden betogers stonden dinsdag morgen op de kade van de Ja panse haven van Tokai de Akatsuki Maru op te wach ten, het schip dat bijna twee ton plutonium van Frankrijk naar Japan vervoerde. Het vaartuig werd bij binnen komst begeleid door circa vijftig patrouilleboten. Het is frappant dat uitgere kend de enige natie die ooit de verschrikkingen van de atoombom aan den lijve heeft ervaren, momenteel het land is dat het uiterst giftige pluto nium wil gebruiken voor haar kerncentrales. Andere landen hebben afgezien van een der gelijk procédé, onder andere omdat de prijs van uranium zó laag is. dat het de moeite niet loont om afvalmateriaal te recyclen. Japan zet echter alle kaarten op de atoomenergie. Het land heeft vrijwel geen natuurlijke grondstoffen. Tijdens twee oliecrises, en in mindere mate ten tijde van de Golfoorlog, heeft Japan ervaren hoe kwetsbaar haar economie is voor sommelingen in de ener gievoorziening. Er is Japan dan ook heel wat aan gelegen om zelfvoorzienend te zijn. Autoriteiten verdoezelden gevolgen Tsjernobyl van onze medewerkster Jessica Lutz ISTANBUL - De Turkse Vereniging voor Mensenrechten dient vandaag een officiële aanklacht in tegen de regeringsleiders en top-bureaucraten van 1986, omdat zij de volksgezondheid in gevaar hebben ge bracht. Zij ontkenden het risico van radioactieve besmetting na de ontploffing in de kerncentrale van Tsjernobyl. Inmiddels blijkt uit onderzoek dat meer dan 100.000 mensen in het Zwarte-Zeegebied aan verhoogde straling zijn blootgesteld. In de streken waar de besmette wolk overtrok, is het aantal gevallen van kanker en leuke mie - met name onder kinderen - de laatste driejaar schrikbarend gestegen. De toenmalige president generaal Evren. premier Özal (de huidige president), minis ter van industrie en handel Aral en de voor zitter van het Atoomenergie Instituut Ozemre staan de laatste dagen in het mid delpunt van de belangstelling, omdat zij in alle toonaarden hebben ontkend dat er des tijds enig gevaar voor de Turkse bevolking bestond. Enkele dagen na de ramp werden gebieden ten westen van de Zwarte Zee. Thracie, en de thee-en hazelnootvelden aan de oostelijke Zwarte Zeekust in hoge mate besmet, maar de autoriteiten die aan de bel trokken werd een spreekverbod opgelegd. Thee De president en premier verschenen thee drinkend op tv en verklaarden dat een beetje straling alleen maar goed was voor een mens. Als gevolg van een gerechtelijk onderzoek werden besmette partijen thee in beslag genomen, maar het vermoeden be staat dat deze opnieuw in de handel ge bracht zijn. Besmette hazelnoten zouden geexporteerd zijn. De regering heeft inmiddels besloten tot een parlementair onderzoek en de minister van volksgezondheid Aktuna verklaarde giste ren op een conferentie in de havenstad Trab- zon aan de Zwarte Zee dat er een commissie belast wordt met het onderzoeken van de re latie tussen het verhoogde aantal kanker- en leukemiegevallen en de radioactieve stra ling. Alle patiënten zullen kosteloos worden verpleegd De gewraakte directeur van het Instituut voor Atoomenergie blijft volhouden dat er geen sprake was van verhoogd risico. Hij voert aan dat met de registratie van kanker en leukemiepatiënten pas na Tsjernobyl be gonnen is en dat het daarom niet mogeüjk is een stijging vast te stellen. Volgens hem is de hele discussie op gang gebracht, omdat de huidige regering van plan is een kerncen trale te bouwen. Hiermee zou 1.6 miljoen ton petroleum per jaar uitgespaard kunnen wor den. wat 'bepaalde instellingen niet zal zin nen'. Voorstanders van de executie betogen voor de gevangenis. WALLA WALLA (UPI/RTR) - In de Verenigde Staten is dinsdag voor het eerst sinds 28 jaar een veroordeelde terechtgesteld door ophanging. Het hooggerechtshof van de deelstaat Was hington bepaalde maandag dat de strop 'geen wrede en onge wone straF was voor de 31-jarige kindermoordenaar Westley Allan Dodd. De man koos zelf voor dood door ophanging uit vrees dat hij an ders zou ontsnappen en weer tot moorden zou overgaan. Hij is schuldig bevonden aan de seksuele mishandeling, marteling en dood van drie jongens in 1983. Naar aanleiding van deze misda den heeft de deelstaat Washington wetten aangenomen volgens welke mensen die zich schuldig maken aan seksuele vergrijpen op zeer strenge straffen kunnen rekenen. Voor- en tegenstanders van de doodstraf betoogden in de nacht van maandag op dinsdag voor de gevangenis in Walla Walla, waar Dodd in de dodencel zat. De burgerrechtenorganisatie American Civil Liberties Unies spande zonder succes een kort geding aan tegen de terechtstelling. J [STERDAM (ANP) - FNV- d irzitter Stekelenburg heeft -2 geen goed woord voor over ihet CDA (als enige politieke - rtij) nog steeds de omstreden i binetsplannen omarmt om t mes te zetten in de WAO-uit- - ringen. „Onder leiding van inkman, gesouffleerd door ns Hillen (CDA-kamerlid), v i soort Margaret Thatcher het CDA, ontwikkelt men s i soort harde lijn", zei Steke- 4'iburg dinsdag op de nieuw- j rsbijeenkomst van de FNV Pi Amsterdam. ia t CDA beoordeelt volgens de [V-voorman niet de inhoud "n het beleid en gaat er vol- ekt aan voorbij dat het aantal - leidsongeschikten niet meer 2i snel toeneemt. „Nee, over de uiggen van de zieken en vooral ei ci l r|INDEN (RTR) - Door meero- a n overlijden in Europa jaar- li ks bijna 140.000 mensen aan 5 nker en hartkwalen. Dit staat een Brits wetenschappelijk j' iport dat dinsdag is versche- j^ervuiling door sigaretterook a le belangrijkste vorm van mi st uverontreiniging waaronder t-rokers te lijden hebben en is u grootste massale kankerver- 'srker in de geschiedenis", al- [j s het rapport, dat is uitgege- door de Vereniging voor de n hten van niet-rokers. 0 n de circa 140.000 sterfgeval- d door meeroken in Europa. 1 men per jaar 15.200 volwasse- :tn om in Duitsland, 11.100 in lië, 10.900 in Frankrijk, 10.700 Groot-Brittannië en 7.400 in len. „In deze cijfers wordt de jC: van ongeboren kinderen, sgeborenen of kleine kinderen j oorzaakt door het roken van j n ouders, niet meegerekend", u lus het rapport. ii n het aantal doden door mee- 1 ;en vast te stellen werden me- 1 Dden gebruikt die al langer in v Verenigde Staten toegepast J rden. De auteurs adviseren a roken te verbieden in alle ti inbare ruimtes waar niet-ro- er last van kunnen hebben. de toekomstige arbeidsonge schikten vecht men een ordi naire prestigestrijd uit", ver zuchtte Stekelenburg. „Zo van; de PvdA krijgt gelijk met het vrijwaren van de be staande gevallen, nu moeten wij toch ook een succesje boeken door de nieuwe arbeidsonge- chikten steviger aan te pakken. Net alsof de PvdA al niet de helft van zijn kiezers heeft verloren. Nogal miezerig gedrag van de heren Brinkman en Hillen". Ste kelenburg hoopt dat ook het CNV, de christelijke vakcen trale. bij het CDA hard aan de bel gaat trekken over deze ge dragslijn. Stekelenburg maakte duidelijk dat de FNV de komende jaren een brede vakbeweging wil blij ven die zich druk maakt om meer zaken dan alleen loonsver hogingen. Wel zal de vakcen trale bij het uitstippelen van zijn toekomstig beleid rekening moeten houden met maatschap pelijke veranderingen, verande ringen die zich ook voordoen in de 1.1 miljoen leden tellende achterban van de vakcentrale.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3