Bijdrage gs in restauratie kerk vil PZC Nieuwjaarsrecepties een toonbeeld van harmonie ctJiinr Behoud van archeologisch museum vereist veel geld streek Opknapbeurt Catharinakerk in Hengstdijk is dringend nodig Geldgebrek nekt Zeeuws-Vlaams gilde van 55-plussers BRUGGE KNOKKt GENT e> Kantonrechter bestrafte^ snelheidsovertreders WOENSDAG 6 JANUARI 1993 2 1 1 van onze verslaggever HENGSTDIJK - Gedeputeerde staten zijn bereid om een ton subsidie te verstrekken voor de restauratie van de Catharina kerk in Hengstdijk. Het kerkbe stuur had om financiële steun gevraagd, nadat uit onderzoek was gebleken dat reparatie van de vieringtoren en de kaptoren absoluut noodzakelijk is. Kerk bestuurder J. de Cock werd met het nieuws overvallen en vond het nog te vroeg om te kunnen zeggen hoe de toekomst eruit ziet. De honderdjarige katholieke kerk verkeert in een zeer gevaar lijke toestand. Het kleine toren tje op het gebouw zou bij een ste vige storm om kunnen vallen, zo is onlangs nog vastgesteld. Het kerkbestuur vroeg begin okto ber bij het gemeentebestuur van Hontenisse om een bijdrage in de restauratiekosten, die zeven ton zouden gaan kosten. Maar aangezien zij binnen haar meer jarenprogramma voor rijksmo numenten dit verzoek niet kon honoreren, werd het provincie bestuur om steun gevraagd. In november 1990 trad de Veror- van onze verslaggever TERNEUZEN - Het clubje Zeeuws-Vlaamse 55-plussers dat ruim twee jaar geleden de Stichting Gilde Zeeuwsch- Vlaanderen oprichtte, houdt er wegens geldgebrek mee op. Eind december besloot het be stuur van de ouderenorganisa- tie tot opheffing van de stich ting over te gaan omdat zes van de acht Zeeuws-Vlaamse ge meenten geen subsidie willen verlenen aan het Gilde-project. De Stichting Gilde Zeeuwsch- Vlaanderen is in november 1990 opgericht om ouderen die him kennis en vaardigheden aan an deren beschikbaar willen stellen in contact te brengen met hulp vragers. Onderzoek door onder meer de Rijksuniversiteit Utrecht wees uit dat de stichting met een bedrag van 35.000 gul den optimaal zou kunnen draai en. Pogingen van het stichtings bestuur om de acht Zeeuws- Vlaamse gemeenten tot het ver strekken van een startsubsidie te bewegen waren echter alleen in Hontenisse en Axel succesvol. „De gemeentebesturen die ons subsidieverzoek naast zich heb ben neergelegd beweren dat de activiteiten van het Gilde wei nig toevoegen aan het werk van andere ouderenorganisaties als het Gemeenschappelijk Oude renwerk (GOWtverklaart Gil de-secretaris F. Sakkee. „Maar totnutoe hebben die gemeenten verzuimd aan te geven waarin de werkzaamheden van het Gilde en de andere instanties voor ouderen elkaar overlappen. Dat maakt het afwijzen van de subsi dies natuurlijk des te frusteren- der. Ook al omdat er momenteel zo'n 65 gilden actief zijn in Ne derland die wel op financiële steun van de gemeenten kunnen rekenen." Het bestuur van de stichting vindt het bovendien opvallend dat het Gilde bij vertegenwoor digers van hogere instanties be ter staat aangeschreven dan bij de gemeenten. Sakkee: „Zo heeft zelfs het statenlid A. Dijk- wel nog een mislukte poging ge daan om de afwijzende gemeen tebesturen alsnog op andere ge dachten te brengen. Ulustratiei voor het falen van de gemeente besturen is bovendien de erken ning van het Gilde-project door het Europees Parlement als Voorbeeldproject voor de hele Europese gemeenschap. De ini tiatiefnemers tot Gilde-Ne derland krijgen op 25 januari in Den Haag tijdens de opening van het Ouderenj aar een geld prijs van 35.000 gulden uitge keerd. Maar helaas is de Stich ting Gilde Zeeuwsch-Vlaande- ren dan al bijna een maand op geheven." dening Monumentensubsidies Zeeland in werking. Hierin is on der andere opgenomen, dat in bijzondere gevallen een beroep kan worden gedaan op het nood fonds voor monumentenrestau raties. Dit noodfonds levert uit 1992 nog een restant van 49.200 gulden en kan uit het budget van 1993 ruim een halve ton vrij maken. Hiervan wordt de nood- restauratie gesubsidieerd. Voorwaarden De provinciale bijdage aan de noodrestauratie van de viering toren en de restauratie van de toren - deze kosten respectieve lijk drie en anderhalve ton - wordt onder voorwaarden toege kend: de rijksdienst voor Monu mentenzorg moet het plan en de subsidie goedkeuren. Het kerk bestuur dient met een eigen bij drage te komen en vóór 31 de cember 1993 moet een meerder jarig onderhoudsplan worden opgesteld. Het bouwbureau van het Bisdom Breda dient de bege leiding van de restauratie op haar schouders te nemen. Kerkbestuurder De Cock liet gisteren weten dat het bestuur nu eerst kijken gaat hoeveel middelen er voor handen zijn om met de daadwerkelijke opknap beurt te beginnen. Wanneer be gonnen kan worden met de res tauratie was hem nog niet duide lijk. HOEK Kerstboomverbranding - Vanavond (woensdag) vindt in Hoek de traditionele kerst boomverbranding plaats. Tus sen 16.00 en 17.00 uur kunnen de bomen worden ingeleverd aan de Narcissenlaan, tegenover de Christelijke basisschool 't Kom pas. Elke ingeleverde boom is een lot waard. De trekking van de loterij wordt verricht tijdens de verbranding, die om 19.00 uur begint. Excursie van onze verslaggever TERNEUZEN/KLOOSTERZANDE - De gemeen ten Terneuzen en Hontenisse sloten in Zeeuwsch- Vlaanderen de rij met hun traditionele nieuw jaarsrecepties. In het stadhuis van Terneuzen brachten vele tien tallen mensen (uit het bedrijfs- en verenigingsle ven, gemeentelijke diensten en particulieren) de beste wensen voor 1993 over aan het voltallige col lege van burgemeester en wethouders en de echt genoten van de bestuurders. De sfeervolle receptie Forse geldboete voor herhaald overbeladen van een medewerker TERNEUZEN - De Terneuzënse kantonrechter mr A. L. R. Me- lens veroordeelde dinsdag di recteur R. S. van het gelijkna mige transportbedrijf S. uit Vo gelwaarde voor het herhaald overbeladen van bedrijfswa gens conform de eis tot een geld boete van 2.750 gulden. Tot drie keer toe was het bedrijf schuldig bevonden aan het te zwaar beladen van trekkers met opleggers. De 'grens' van de toe laatbare vracht werd 28 novem ber '91. 4 december '91 en 20 juli '92 met respectievelijk 33, 46 en 43 procent overschreden. Offi cier van justitie mr C. F. van Ginkel sprak dan ook van een forse overschrijding en eiste in deze volgorde boetes van 750 en twee keer 1.000 gulden. „De overtreders waren, als ik naar de geboortedata kijk. drie ervaren chauffeurs. Ik wil U. als bedrijfs directeur. erop wijzen dat deze gegevens staan geregistreerd. Bij een volgende overtreding zal de boete nog veel zwaarder uit- ODI brengt blijspel in Hulst HULST - De toneelvereniging ODI uit Vogelwaarde brengt za terdag in het gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst het blijspel Slisse en Cesar op de planken. Dit jubileumstuk van het twintigjarig bestaan kende al een succesvolle première in het dorpscentrum in Vogel waarde. Slisse en Cesar is een blijspel van Jeroom Verten en Jos Ge vers. Het stuk vertelt de geschie denis van de vriendschap tussen twsee mannen, Slisse (vertolkt - ïf NUMMER EEN - De West- Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje houdt zondag 17 ja nuari een ganzenexcursie. Men vertrekt 's morgens om 7.30 uur bij het gemaal te Nummer Een. De Catharinakerk in Hengstdij'k is dringend aan restauratie toe. Burgemeester drs R. C. E. Barbé (links) van Terneuzen kon vele goede wensen voor het nieuwe jaar in ontvangst nemen. foto Oscar van Beest in het stadhuis werd muzikaal opgeluisterd door een ensemble bestaande uit leerlingen van de stichting Toonbeeld. Het dagelijks bestuur van de gemeente Hontenisse had - bij gebrek aan grote publieksruimten in de gemeente - Zaal van Leuven in Kloosterzande ge kozen als handelingsplaats voor de receptie ter ge legenheid van de jaarwisseling. Een paar honderd boeren, burgers en buitenlui schuifelden daar in lange rijen langs de gemeentebestuurders, waarna het glas geheven werd op het nieuwe jaar. vallen", waarschuwde de officier S. Het verweer van S. was kort: „Het gewicht van de lading valt voor de chauffeur en de belader niet eenvoudig te schatten." door Piet Dobbelaar) en Cesar (Honoré Mannaert). De twee ontmoeten elkaar voor het eerst als soldaat tijdens de tweede we reldoorlog. Als Slisse trouwt ver watert de vriendschap, maar uit eindelijk vinden de twee elkaar weer terug De andere rollen worden vertolkt door Willemijn van Breda en Sonja de Haas (twee dochters van Slisse). M"a- riette Schoot (vrouw van Slisse) en René de Wolffelaar (dokter Monchanssons). De voorstelling begint om 20.00 uur. Alarm bewindvoerdersover bezuiniging van onze verslaggever AARDENBURG - De 'be windvoerders' van het ar cheologisch museum in Aar denburg piekeren er niet over om mee te werken aan de Ijezuinigingssdrift van j,et gemeentebestuur. Wil de Ro meinse collectie over pak weg vijftien jaar nog in het voormalige castellum te zien zijn, dan moet er geld bij. Al leen een forse investering waarborgt op termijn de aan trekkelijkheid en het behoud van het museum, menen voorzitter J. H. M. Paridaen van de museumcommissie en beheerder A. C. J. Wille- boordse. De eerste slag tegen de onder gang van het in 1968 door ko ningin Juliana geopende mu seum is gewonnen. Een krap pe meerderheid van de ge meenteraad stemde in de cember tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om de functie van Willeboord- se weg te bezuinigen. Zowel de beheerder als de commis sievoorzitter is zich er even wel terdege van bewust dat er nog heel wat spaanders zullen moeten worden gehakt om het college te doen afzien van zijn streven het museum te privatiseren en in handen te geven van vrijwilligers. Met een dergelijke constructie is het museum langzaam maar zeker een onnodige dood be schoren. vrezen ze. „Wij hebben geen enkele re den te veronderstellen dat vrijwilligers onbekwaam zou den zijn voor dit werk. Maar om een collectie als deze op een juiste manier uit te dra gen. moet je super-gedreven zijn. Onze angst is dat vrijwil ligers zich de eerste tijd met volle inzet op het museum zul len storten, maar dat hun en thousiasme na verloop van tijd - door tijdgebrek of zo - minder wordt. Waar blijft het museum dan?", vraagt Wille- boordse zich af. Meerwaarde Om te voorkomen dat het lijkt alsof Willeboordse enkel een praatje houdt ten behoud van zijn eigen baan, bena drukt Paridaen het belang van een goede vaste beheer der. „Tot het aantreden van Willeboordse (ruim vijf jaar geleden) werd de vaste collec tie geëxposeerd en meer niet. Puur statisch. De vorige be heerder deed de deur van het museum open, hield af en toe een rondleiding en dat was dat. De laatste vijf jaar heb ben we aan het geheel een meerwaarde weten te geven met wisselende tentoonstel lingen rond bepaalde archeo logische of historische the ma's. Ook doen we nu regel matig mee aan diverse evene menten. Maar dit alles ge beurt met een minimumbe drag (2.500 gulden) aan vrij te besteden middelen. Minder kan dus echt niet", aldus Pari daen. Burgemeester en wethouders komen binnenkort met een notitie waarin zij hun visie ge ven over de toekomst van het museum. Doel blijft het terug dringen van de exploitatielas ten. Hoe dat moet nu een raadsmeerderheid vasthoudt aaa de museumbeheerder, is nog onduidelijk. Voor de com missie (mede-opsteller van de notitie) staat in ieder geval als een paal boven water dat er geen dubbeltje van de toch al krappe begroting afkan. Consulent Paridaen: „De provinciaal museumconsulent heeft ons geadviseerd de presentatie van de collectie in een nieuw jasje te steken, zodat we weer vijftien jaar vooruit kunnen kijken. Bovendien denken we er ook aan om de educatieve kant van het museum in de richting van de scholen uit te bouwen. Alleen al voor het op zetten van zo'n toekomstplan is zeker zesduizend gulden no dig. Daarna moet het nog wor den uitgewerkt. Maar wil je het museum draaiende hou den en er uit halen wat er daadwerkelijk in zit. dan moet je investeren en niet be zuinigen." De door het college nage streefde privatisering heeft volgens de commissie geen kans van slagen. Daarvoor is een constante geldstroom no dig van het bedrijfsleven en daaraan ontbreekt het Aar denburg nu juist. Paridaen en Willeboordse hebben hun hoop dan ook gevestigd op de provincie. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes (Cultuur) liet onlangs op een bijeen komst in de Kikkerstad door schemeren zowel binnen haar eigen gelederen als bij de ver antwoordelijke rijksinstan ties te zullen aankloppen om de nodige financiële steun te verwerven. Want een histori sche stad als Aardenburg zon der museum is een schande, meent De Vries mèt de com missie. Beheerder A. C. J. Willeboordse (links) en voorzitter J. H. M. Paridaen van de museumconiniissie in het archeologisch mu seum in Aardenburg. foto Oscar van Beest foto Oscar van Beest Theater Stadsschouwburg - do. 7 jan om 20 uur: Muziektheater Orkater speelt Asvers. Korrekelder - vr. 8, za. 9 jan om 20.30 uur: Terra Amata. De Werf-zo. 10 jan om 20.30 uur: Nacht van de Uitkrant. Concerten Belfort - wo. 6, za. 9, zo. 10 jan om 14.15 uur: Beiaardconcert door Aimé Lombaert. Stadsschouwburg - za. 9 jan om 20 uur: Nieuwjaarsconcert door het Kamerorkest van het Lem- meninstituut Leuven. De Werf - za. 9 jan om 20.30 uur: Jazzconcert Steve Lacy en Eric Sleichim. Musical Stadsschouwburg - ma. 11. di. 12 jan om 20 uur: Hello Dolly door de Musicalafdeling van het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen. Films Kennedyeomplex (info tel: 09.32.50.33.20.70) - Home alone II, a.l. dag. om 20 uur, za. zo. ook om 14.30 uur, za. ook om 16.15 uur, zo. ook om 17.15 uur, vr. za. ook om 22.30 uur; - Beauty and the beast, a.l. vr. za. om 20 uur. za. zo. om 14 en 16 uur. zo. ook om 18 uur; - Single white female, 16 jr. dag. om 20 uur, zo. ook om 17.15 uur. vr. za. ook om 22.30 uur; - Beethoven, a.l. za. zo. om 14.30 uur; - Death becomes here, a.l. dag. om 20 uur, za. zo. ook om 14.30 uur, vr. za. ook om 22.30 uur, zo. ook om 17.15 uur; - Of mi ce and men, a.l. vr. za. om 22.30 uur, zo. ma. di. om 20 uur. Chaplin (info tel: 09.32.50.34.09.34) - A few good men, a.l. dag. om 20 uur, za. zo. ook om 14.30 uur, vr. za. ook om 22.30 uur, zo. ook om 17.15 uur. Complex Zwart Huis (info tel: 09.32.50.33.06.60) - Bitter moon, 16 jr. vr. za. om 20 uur, zo. om 17.15 uur; - City of joy, a.l. za. zo. om 14.30 uur; - Whispers in the dark, 16 jr. vr. za. om 22.30 uur, zo. ma. di. om 20 uur; - Daens, a.l. dag. om 20 uur, za. zo. ook om 14.30, zo. ook om 17.15 uur, vr. za. ook om 22.30 uur; - The best in tentions, a.l. dag. om 20 uur, vr. za. ook om 22.30 uur, za. zo. ook om 14.30 uur, zo. ook om 17.15 uur. Memling - Sister act, a.l. dag. om 20 uur, vr. za. ook om 22.30 uur, za. zo. ook om 14.30 uur, zo. ook om 17.15 uur. Van Eyck - Bodyguard, a.l. zelf de uren als Memling. Films Beverly (info 09.32.50.620.620) Beverly 1 - Death becomes a.l. dag. om 20 uur. za zo. oo 15 en 17.30 uur. vr. za. zo. ooi 22.30 uur. Beverly 2 - Bodyguard, a.l. de uren als Beverly 1. Beverly 3 - Home alone II zelfde uren als Beverly 1, Beverly 4 - Max et Jerem; dag. om 20 uur. vr. za. ooi 22.30 uur; - Beauty and beast, a.l. za. zo. om 15 en uur. Cultureel centrum - Bashu, jan om 20.30 uur. 36< bn etla Theater Minnemeers - za. 9 jan om ^er uur: Wachten op Godot. Vooruit - vr. 8. za. 9. zo Raponsel, een familie-operaltor 12. wo. 13 jan: Tati Tati ip Theater Teater. de Kim, Oudburg 26 - vr. 8. za. :eëi 10 jan om 21 uur: Kom Tfrbi; door Toneelgroep Ceremon :rdt b Films Decascoop (info i.32.91.25.48.38) - Blade rui 14.30. 17. 20 en 22.30 uur; -1 sleeper. 16 jr. 20 en 22.30 uu zo. ook om 14.30 en 17 u Death becomes here, a.l. 17, 20 en 22.30 uur; - A few men, a.l. 14.30, 17, 20 en Ind uur; - Home alone II, a.l. 1 oot- 17, 20 en 22.30 uur; - Mikey, jf i 20 en 22.30 uur, za. zo. ooi ne 14.30 en 17 uur; - Sister act ine 14.30, 17, 20 en 22.30 uur; - Bfi, guard, a.l. 14.30, 17, 20 en uur; - Damage, 16 jr. 14.30. en 22.30 uur; - Single whitiom male, 16 jr. 14.30, 17, '20 en uur; - Beauty and the beasljt bl 14.30,17,20 en 22.30 uur: - Dsjiadi a.l. 14.30, 17, 20 en 22.30 uur Studio skoop (info 09.32.91.25.08.45) - C'est a fore prés de chez vous, 16 jr. 181 id. Simple men, 22.30 uur; - Le fauve, 20 en 22.30 uur,do. vr, di. ook om 15 uur; - Stoi Quiju, 15, 20 en 22.30 uur; - >en unbearable lightness of bein uur; - Here my song, 17.30 u Trust, 17.30 uur; - Kuifje en haaienmeer, 15 uur; - Thei m t 17.30 uur; - City of hope, 15,2 lbl: 22.30 uur; - Elle 627, 20 uur. Cinema Sphinx - Rio Bravo 6 jan om 20 uur; - Pickpoi wo. 13 jan om 20 uur. ■[ui ie e di ski) thi: van een medewerker TERNEUZEN - Officier van justitie mr C. F. van Ginkel noemde dinsdag tijdens de zit ting van het kantongerecht in Terneuzen het overschrijden van de snelheidslimiet met meer dan honderd procent (172 km p/u, waar 80 was toegestaan) door H. G. uit Terneuzen volko men absurd. „Je mag van geluk spreken dat er niet iets ernstigs is gebeurd." De officier eiste dan ook tegen G. een onvoorwaardelijke rijont zegging van zes maanden. Te vens achtte hij een boete van 1.400 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. op zijn plaats. Ook kantonrechter mr A. L. R. Melens sprak van een giganti sche overschrijding en vonniste G. conform de eis. De Temeuzenaar reed 10 juni van het vorig jaar op de Rijks weg van Zaamslag naar Terneu zen met een enorm hoge snel heid (172 km p/u). Dit alles had volgens hem te maken met zijn vriendin, die verdrietig was ge stemd vanwege droevige familie -omstandigheden. „Ik werd op mijn werk in Antwerpen opge beld door de moeder van mijn vriendin. Toen ik het nieuws hoorde, ben ik onmiddellijk in mijn auto gestapt", verdedigde G. zich tijdens de zitting. De Ter- neuzense kantonrechter vond dit nogal ver gaan. Overigens was het de eerste keer dat G. voor een snelheidsovertreding was 'gepakt'. Boete J. R. uit Axel reed 4 juli vorig jaar eveneens met een te hoge snelheid (134 km p/u) op Rijks- Kampioenendag De Volière in Zuidzande ZUIDZANDE - De vogelvereni ging De Volière uit Oostburg houdt zaterdag de kampioenen dag van de regio West- Zeeuwsch-Vlaanderen in hotel De Rode Leeuw te Zuidzande. Vanaf 12.45 uur zijn de kam pioensvogels te bezichtigen. Rond 13.30 uur is er een lezing met dia's door Henk Huygens. In de pauze wordt bingo gespeeld. Omstreeks 16.30 uur worden de kampioenen die aan het kwe kerskampioenschap in de regio deelnamen gehuldigd. De kam pioenendag staat open voor le den van vogelverenigingen uit de regio. 'Ah weg 61. In Biervliet werd de^'sl£ laar door de politie aange den. De snelheidsovertr ®Sg kreeg door de kantonrechter inS boete van 550 gulden opgele Voor E. B. uit dezelfde w 'sc plaats werden twee snelht,. overtredingen binnen tien gen (12 en 22 oktober 1991 straft met geldboetes van pectievelijk 185 en 250 guljV', De Axelaar reed beide kef binnen de bebouwde kom Axel en Hulst, 30 kilometi.1!^ hard. tin T. S. uit Sint-Jansteen ma *n 1 zich binnen een tijdbestek ^tst een jaar voor de tweede pt< schuldig aan een snelheidsc va' gel eki treding. Voordat S. het goe wel besefte reed hij 5 juli v jaar te hard (82 km p/u) op de ien geweg. binnen de bebou j( kom van Sint-Jansteen. Mrf lens veroordeelde S. tot boete van' 400 gulden en voorwaardelijke rijontzegiD van vier maanden met een p tijd van twee jaar. (RIJ Groene kaart Mr Van Ginkel hekelde gist de problematiek rond de gn kaart, die volgens de officier b leidend is voor de verzekei „De groene kaart wordt afgin ven door de verzekeringsr* schappijen en de agenten dat de verzekering is be tik sol Daarin zou eens verande Kir moeten komen, want het isII d betalingsbewijs." Dit was niet direct van toe 1" sing op H. J. uit Terneuzen, eens eerder voor het onvia kerd rijden met justitie in aa king was geweest. De auto v bleek voor de tweede keer nen een vrij korte tijd niet tf verzekerd. De officier eiste voor vier maanden onvoore delijke rij-ontzegging en 750 den boete. De kantonrec kon zich vinden in de b( maar gaf de Temeuzenaar een kans door hem een waardelijke rij-ontzeggingj vier maanden, met een pr< van twee jaar, op te leggen. N. de V. uit Axel moest het| verzekeren van haar auto, gf rende zeven maanden, bek# met een geldboete van 500F den. ich ide )ral me ruk Hoewel M. H. uit, Temeuzei zekerde dat zijn ouders de ling van zijn kentekenbl hadden gedaan, kon zowel ficier als de kantonrechter| worden overtuigd. De Term naar was te laks in zijn houj geweest, omdat hij de zaï lang (bijna twee jaar) op zijl loop had gelaten. De eis van gulden boete werd door de tonrechter overgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 24