Ministers blokkeren Zoomweg lijk houdt rekening met meer Zeeuwen Bibliobus naar woonwagencentra n Innen belasting is voor provincie onaantrekkelijk GS laten exclusief voorkeursbeleid vrouwen vallen Brigadiers politie verliezen zaak over gemiste promotie Route pas op 4 maart open Bewindslieden kunnen niet eerder De Biesbosch levert industriewater voor Meijer Frozen Foods Helden ARI) PZC zeeland WOENSDAG 6 JANUARI 1993 ?en iste Mr tha et o da in /gei de n onze verslaggever mé Schrier .AND-BATH - De opening de Zoomweg-zuid wordt tot ochtend van 4 maart uitge lid, omdat pas dan alle be- akken ministers aanwezig nnen zijn. De weg (A4) tussen A 58 nabij Rilland-Bath en de 12 bij Antwerpen is dan al en- Ie weken gereed. Oorspronke- k was het de bedoeling de omweg-zuid begin november openen, maar dat ging niet omdat het Belgische deel n het project vertraging had '^gelopen. de Belgen betreft kan de eind januari geopend wor- or l den. Wel is voor hen iedere dag uitstel nog meegenomen omdat er nog van alles moet gebeuren, meldt P. Debaere, hoofd van de dienst die belast is met het Bel gische deel van de weg. Toch zal de weg er nog ruim een maand doelloos bij liggen omdat de mi nisters die bij de opening aanwe zig willen zijn niet eerder tijd hebben. Overigens is aan Vlaamse zijde nog niet duidelijk welke minis ter de opening zal bijwonen. Het ligt voor de hand dat minister Kelchtermans van Openbare Werken van de partij is, maar ook de aanwezigheid van Sau- wens van Verkeer is niet uitge sloten. maakt Debaere duide lijk. Vanuit Nederland is het de "bedoeling dat mevrouw H. Maij- Weggen van Verkeer en Water staat bij de plechtigheid aanwe zig is. Volgens H. Bautz van Rijkswa terstaat in Noord-Brabant maakt de periode tussen het ge reedkomen van de weg in België en de officiële opening niet zo veel uit. Hij licht toe dat pas na half februari een afspraak over de opening gemaakt kon worden tussen de ministers Maij-Weg- gen en Kelchtermans. Daar is de ochtend van 4 maart uitgerold. Dat is volgens hem niet zo'n pro bleem omdat er geen aspecten van verkeersveiligheid aan de orde zijn. Vrachtverkeer De gang van zaken betekent dat bijvoorbeeld het Noordbrantse Putte nog enkele weken langer met de problemen van door gaand vrachtverkeer zit. Burge meester C. J van Liere van Put te was nog niet van het nieuwe uitstel van de opening van de weg op de hoogte. Hij verkeerde, evenals zijn collega G K. Swil- lens van Ossendrecht, in de ver onderstelling dat de weg eind ja nuari in gebruik genomen zou worden. Swillens: „Bij ons in het dorp wachten ze ook niet met een opening tot de burgemees ter een keer tijd heeft. Die komt dan later maar eens kijken, re deneren ze." Overigens is de weg na de ope ning wel over vier rijstroken be rijdbaar. maar in België is de weg dan nog niet helemaal af. In de loop van dit jaar moeten nog enkele viaducten gebouwd wor den om de weg aan te laten slui ten op het Antwerpse havenge bied. Voor het doorgaande ver keer richting Antwerpen levert dat geen problemen op. Ivan onze verslaggever I KRUININGEN - Meijer Fro- Izen Foods in Kruiningen ge- bruikt als eerste bedrijf in I Midden-Zeeland industrie- I water uit de Biesbosch. De I onderneming is aangesloten lop een nieuwe pijpleiding 1 die binnenkort ook water gaat leveren aan een aantal I grote bedrijven in het Sloe- I gebied. Tot voor kort ge- Ibruikte de aardappelver- werkende onderneming in I Kruiningen drinkwater uit I West-Brabant. Delta Nuts- bedrijven sluit een deel van de Zeeuwse bedrijven aan lop industriewater uit de 1 Biesbosch om drinkwater Ivoor de bevolking te sparen. |Meijer verbruikt jaarlijks iOO.OOO kuub water. In te genstelling tot de onderne mingen in Vlissingen-Oost zuivert het Kruiningse be drijf het Biesboschwater in eigen huis. Voor dit doel is op het fabrieksterrein een filter installatie geplaatst. Zuive ring van het nieuwe indus triewater voor Vlissingen- Oost gaat gebeuren in het nog op te leveren zuiverings station De Wranghe. Onder nemingen uit het Sloegebied die worden aangesloten op de industrie-pijp zijn Total, Hoechst. Pechiney en EPZ. De officiële aansluiting van Vlissingen-Oost gebeurt woensdag 27 januari. Het wordt in Nieuwdorp gevierd met onder meer een panel discussie over de watervoor ziening in de volgende eeuw. Het gebruik van de Zoomweg-Zuid, tussen de rijksweg bij Rilland en de route bij Antwerpen, wordt met een maand vertraagd doordat de betrokken ministers niet voor 4 maart beschikbaar zijn. foto Willem Mieras van onze verslaggever MIDDELBURG - De provin cie Zeeland kan zich lelijk de vingers snijden wan neer ze samen met de andere provincies blijft ijveren voor het recht om zelf (meer) belasting te heffen. In de huidige situatie int het Rijk vrijwel alle belastingen, waarna een klein deel van de opbrengst naar de pro vincies wordt geschoven. Zeeland krijgt 5,7 procent van dit provinciegeld. Zou iedere provincie recht streeks bij de eigen inwo ners belasting gaan innen, dan pakt dat voor dunbe volkte provincies bijzonder ongunstig uit. Zeeland zou slechts 2,5 procent van de totale opbrengst binnenha len. Dat blijkt uit een reactie van het dagelijks provinciebe stuur op een rapport van de gezamenlijke provincies. Gedeputeerde staten van Zeeland scharen zich pas in het koor van provincies dat zelf (een deel van de) belas tingen wil gaan heffen wan neer een regeling tot stand kan worden gebracht die het financieel nadeel voor Zee land compenseert. „Belas tingverruiming ja. maar niet onvoorwaardelijk", zo luidt het standpunt van gs. waar over de staten binnenkort nog hun zegje kunnen doen. Ruimere mogelijkheden om zelf belasting te innen zou- |den de provincies financieel minder afhankelijk maken van het Rijk en meer moge lijkheden bieden op eigen houtje beleidskeuzes te ma ken. Dat spreekt het Zeeuws provinciebestuur bijzonder aan. Maar er zitten zoveel haken en ogen aan de heffing van provinciale belastingen, dat de provincies er eerst nog uitvoerig over moeten praten, zowel onderling als met het Rijk. Tot dusver is de provinciale belastingheffing beperkt tot de opslag motorrijtuigenbe lasting, terwijl ten bate van de regionale omroep een tientje extra aan luistergeld wordt binnengehaald. Het overlegorgaan van de Pro vincies (IPO) voelt het meest voor een provinciale opslag loon- en inkomstenbelasting en noemt het vanzelfspre kend dat de provincies be lasting gaan heffen voor het vervuilen van het milieu (af valstoffen- en/of grondwater belasting). Ook een verho ging van de opslag motorrij tuigenbelasting is in beeld. Dat alles met de hoop dat het Rijk bereid is de landelij ke belastingheffing zodanig te verminderen dat de bur gers niet op extra kosten worden gejaagd. Het Zeeuws provinciebe stuur vreest dat de inning van een provinciale opslag loon- en inkomstenbelasting veel geld gaat kosten, tenzij de belastingdienst van het Rijk de inning op zich neemt, wat alleen haalbaar wordt geacht wanneer alle provincies dezelfde belas tingtarieven hanteren. Gs zijn ook bang dat het milieu niet geschikt is als provin ciale melkkoe. Het college vindt milieu-verbruiksbelas tingen alleen acceptabel wanneer voor een 'brede' be nadering wordt gekozen, bij voorbeeld een algemene hef fing op het gebruik van wa ter. De bibliobus - hier in Arnemuiden - zal in het vervolg ook kinderen opzoeken op twee Midden-Zeeuwse woonwagencentra, in Goes en Vlissingen. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Woonwagen kinderen moeten makkelijker de weg vinden naar de biblio theek. Om ze daartoe te ver leiden, komt de bibliobus voortaan elke week ook naar de woonwagencentra van Vlissingen en Goes. Het expe riment, dat een proefperiode van eén jaar heeft, is nieuw in Nederland. Op 9 januari wordt het feestelijk geïntro duceerd. De afstanden tussen woonwa gencentra en bibliotheken zijn vaak groot. Woonwagenbewo ners hebben bovendien geen traditie in het bezoeken van bibliotheken, waardoor de drempel hoog is. Dat conclu deert J. Poels, landelijke coör dinator voor schoolse educa tie woonwagenkinderen bij het ministerie van WVC. „Uit een onderzoek onder woonwa genkinderen is gebleken dat zij op de basisschool een ach terstand hebben omdat de cul turele bagage te laag is. Door boeken lezen kan die achter stand worden ingelopen." WVC begon daarom een jaar geleden voor woonwagenkin deren met het project 'Op Stap'. Dat is in eerste instantie bedoeld voor peuters. Aan de hand Van prentboeken ont wikkelen zij hun taal en fanta sie. Het experiment met de bi bliotheekbus maakt onder deel uit van 'Op Stap'. Alle woonwagenbewoners mogen er gebruik van maken. De voorloper van de biebbus in de woonwagencentra was de boekenkist. Daarvan was de boekenvoorraad vrij be perkt. Met een bibliotheekbus is het aanbod van boeken veel groter en wordt de hele ge meenschap bereikt. „De bi bliobus brengt cultuur aan huis", aldus C. A. J. Hamann. directeur van de openbare bi bliotheek Vlissingen. Het experiment met de biblio theekbus is een initiatief van de Stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland en de openbare bibliotheek Vlis singen. Voor het project heeft WVC 10.000 gulden subsidie gegeven. Hamann: „De woon wagenbewoners zijn een kleine bevolkingsgroep die ook recht hebben op complete dienstverlening." N. J. Otto, woordvoerder van het woonwagencentrum De Windhoek in Vlissingen. is blij met de komst van de biblio theekbus. „Als woonwagenbe woners worden ons al zoveel dingen onthouden. Dit is al leen maar positief." Vrijdags van 15.45 tot 16.15 uur staat de bibliobus in Vlis singen bij woonwagencen trum De Windhoek, 's Maan dags van 16.00 tot 16.30 uur in het centrum aan de Klaphek- keweg in Goes De feestelijke introductie op 9 januari begint in Vlissingen om 11.00 uur en in Goes om 14.00 uur. onze verslaggever 1DELBURG - Het Rijk houdt sinds kort rekening met een wat Here aanwas van de Zeeuwse bevolking, dan de afgelopen jaren d voorspeld. Deze nieuwe prognose spoort vrij nauwkeurig met roei die het Zeeuws inwonertal afgelopen jaar te zien gaf. Dat is 1 verwonderlijk: de aanwas van de Zeeuwse bevolking volgt nu rie jaar een geijkt patroon. bijstelling van de rijksprognose betekent niet per se dat Zeeland tomende jaren wat meer middelen tegemoet kan zien voor wo- !bouw, onderwijs en dergelijke. Want, de landelijke groei wordt L"*thoger ingeschat. Zeeland blijft daarbij achter. Zoals dinsdag gemeld, kreeg de provincie er afgelopen jaar opnieuw ongeveer 1.600 inwoners bij: ruim 1.000 door natuurlijke aanwas (meer geboorten dan sterfgevallen): bijna 600 door migratie (meer vestiging, dan vertrek). Die ontwikkeling liep vrijwel gelijk op met de zogenaamde trendvariant-prognose die het provinciebestuur al en kele jaren hanteert. Medio 1992. ruim een halfjaar eerder dan de provinciale prognose aangaf, overschreedt Zeeland de 360.000 inwoners-drempel. Het Rijk hield er tot voor kort een wat terughoudender prognose op na. De nieuwe prognose voor Zeeland, die is uitgebracht door het ministerie van VROM. gaat er evenals de provinciale voorspelling vanuit dat van onze MIDDELBURG - Een solli citatiegesprek voor één van de hogere functies bij de provincie is niet meer ex clusief voor vrouwen weg gelegd. Gedeputeerde sta ten stelden dinsdag vast dat mannen die al bij de provin cie werken in de selectie procedure mogen meedoen. Gs komen daarmee tege moet aan een motie van pro vinciale staten, die selectie onder uitsluitend vrouwen in meerderheid te ver von den gaan. De overeenkomst met het georganiseerd overleg (de ondernemingsraad van de provincie) moet worden aan gepast. Daarin was overeen gekomen dat mannen en vrouwen weliswaar mogen solliciteren maar dat alleen vrouwen zouden worden uit genodigd voor een gesprek. Pas als nergens een geschik te vrouw te vinden zou zijn. zouden de sollicitatiebrie ven van mannen worden be keken. Overigens zijn gs van me ning dat het college alle recht had om een overeen komst met het georgani seerd overleg aan te gaan omdat het voorkeursbeleid een uitvoering was van vast gesteld beleid In de tweede nota Vrouwenemancipatie- facetbeleid, die door de sta ten is vastgesteld, heeft de provincie zich voorgenomen alle achterstandssituaties van vrouwen, ook die in de personeelsbezetting, weg te werken Vergaand voorkeur- beleid is. zo stelt het college, niet in strijd met de Wet Ge lijke Behandeling, omdat die voorziet in inhaalma noeuvres Met het toelaten van man nen uit de eigen organisatie in de eerste selectieproce dure. willen gs het draagvlak voor het voorkeursbeleid verbreden. In het georgani seerd overleg was dat draag vlak al in ruime mate aanwe zig, getuige de overeen komst, maar in provinciale staten allerminst. De frac ties van WD, CDA. SGP. Delta Anders, en RPF/GPV stemden voor een motie, waarin het college een on zorgvuldige uitwerking van het voorkeursbeleid werd verweten. van onze verslaggever MIDDELBURG - De meervou dige kamer voor ambtenarenza ken van de rechtbank in Mid delburg heeft de beroepen van twee brigadiers van de Middel burgse politie tegen een vastge stelde toekomstverwachting en een gemiste bevordering tot ad judant ongegrond verklaard. De brigadiers, '1'. Fraanje een F. G. R. Meijer, hebben besloten hun zaak aan de centrale raad van beroep in Utrecht voor te leggen. Frontale botsing in Koudekerke KOUDEKERKE - Bij een aan rijding in Koudekerke raakte maandag een automobilist ge wond. Het slachtoffer, W. G. (53) uit Middelburg, werd met rugletsel in het Ziekenhuis Wal cheren opgenomen. G. reed op de Prinse Beatrixlaan toen een hem tegemoetkomen de auto. bestuurd door M. H. (24) uit Vlissingen. door de gladheid van het wegdek in een slip raak te en frontaal tegen de auto van G. botste. Zowel H. als de echt genote van G. bleven ongedeerd. Beide auto's moesten worden weggetakeld. Sieraden gestolen GOES - Bij een inbraak in een woning aan de Zuidvlietstraat te Goes is in de nacht van maan dag op dinsdag voor 1500 gulden aan sieraden gestolen. Ook twee Eurocheques werden ont vreemd. De dieven kwamen binnen door aan de achterkant van de wo ning een raam te forceren. Ter wijl de bewoner boven lag te sla pen werd de gehele benedenver dieping doorzocht. De basis voor het geschil werd gelegd in een periode toen de eenheid binnen het Middelburg se korps ver te zoeken was. In die periode stoelde volgens mr H. C. M. Geelhoedt, raadsman van beide klagers, het bevorde- ringsbeleid niet op objectieve geschiktheid, maar was er spra ke van een subjectieve waarde ring door de korpsleiding. Zo kon het gebeuren dat een jon gere. minder ervaren politieman in aanmerking was gekomen voor een promotie. Bij de behandeling van de be roepszaak op 21 december ble ven er nog zoveel vraagtekens bestaan dat de namens klagers optredende mr Geelhoedt er bij de meervoudige kamer voor ambtenarenzaken op aandrong burgemeester mr Chr Rutten in zijn hoedanigheid van hoofd van de gemeentepolitie op te roepen om in een volgende zitting tekst en uitleg te komen geven. De rechters legden het verzoek ech ter naast ^ich neer. omdat ze aan het proces-dossier voldoende houvast meenden te hebben om tot een oordeel te komen. De meervoudige kamer kwam op grond van een aantal overwe gingen tot de conclusie, dat niet was gebleken dat beide briga diers geschikter waren dan de collega die tenslotte in de func tie van brigadier werd benoemd. Wel had de rechtbank kritiek op de manier waarop de besluitvor ming in deze promotiekwestie tot stand was gekomen. Die werd gekenschetst als 'weinig zorgvuldig en in sommige op zichten gebrekkig'. Zo vonden de rechters het merkwaardig dat nog vóf dat er in de benoemings kwestie een beslissing was ge vallen, de uiteindelijk met een adjudanten-stip begiftigde col lega reeds als zodanig in de Poli- tïe-almanak stond vermeld. Korpsleiding en burgemeester hebben daarvoor geen aanne melijke verklaring kunnen ge ven. het aantal Zeeuwen in 1995 de 363.000 passeert. Als de werkelijke groei van de laatste jaren doorzet gebeurt dit een jaar eerder. Voor de daaropvolgende twee decennia is de VROM-prognose wat ruimer dan die van het provinciebestuur. VROM houdt het er nu op dat Zeeland in 2010 ruim 375.000 inwoners telt en daarna op dit aan tal blijft hangen, Overigens gaat het Rijk er vanuit dat de aanwas van de Zeeuwse bevolking dit decennium achterblijft bij de groei van de Nederlandse bevolking. Het aantal Nederlanders, zo is de ver wachting. neemt tot de eeuwwisseling nog met 8 procefit toe. het aantal Zeeuwen met 2 tot 4 procent. Er wordt vooral rekening gehou den met een grotere toestroom uit het buitenland en met de tendens dat minder vrouwen kinderloos blijven. Hoe goed de artikelen in de ze contant ook geschreven zijn, hoe fraai de illustraties en de opmaak en hoe zorg vuldig de driLlctechniek, het gaat er uiteindelijk om de krant bij de abonnee in de bus te krijgen. Dat laatste kost steeds meer moeite, om dat een krantewijkje steeds minder als een aaiitrekkelij- ke bijverdienste wordt be schouwd. Daarom hebben de uitgevers van dagbladen in Nederland de handen meen geslagen. Onder het motto 'Nieuwe Helden Gezocht proberen ze hun bezorgerskorps te ver sterken. De wervingsactie slaat aan. Verheugend veel jongeren voelen zich door het Helden -imago aangesproken en melden zich aan om de krant te bezorgen. Een enkele keer levert dat een teleurstelling op. Laatst belde zo'n Nieuwe Held. Nauwelijks een week bezig met zijn heroïeke activitei ten. liet hij weten weer te wil len stoppen. En liefst met onmiddellijke ingang. Waarom? ..Het is 's morgens vroeg nog zo donker en zo koud", klaagde hij. Het zijn de Helden van vroe ger niet meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 19