QVINCIAI hechter 24 uur per dag paraat Oost-Gelderland zit door vorst uren zonder stroom wr G LOF EN EHAKT. OURIN' dagmenu. Vijftal schaatst Elfstedentocht Wachten in de vrieskou Week bedenktijd partijen Bosnië egen doden door oude in Frankrijk eactie Hirsch Ballin op pleidooi politie voor meer ruimte tegen de misdaad 'Mijn vriend is buitenlander' Proefabonnement Einde vorst 'neeuw, overgaand in regen. Veel be volking en wind. Temperatuur plus 5 iraden. vannacht plus 4. Zuidelijke, rrij krachtige tot krachtige wind. :6e jaargang no. 3 nsdag 5 januari 1993 Bel voor informatie Tel 01100 - 39666 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand TTERDAM (GPD) - Minister fsch Ballin van justitie sluit erimenten met een 24-uurs nstelling van de rechtban- niet uit. De bewindsman zei naar aanleiding van een idooi van de Rotterdamse ifdcommissaris Hessing een lik-op-stuk-beleid justitie. Hij overweegt de itie de mogelijkheid te bie- om bij voorbeeld winkel- fstal direct af te doen met geldboete. om eindeloze gerechterlijke cedures te voorkomen, sch Ballin zei niets te zien in voorstel om getuigen in ruil hun verklaring strafver- ïdering in het vooruitzicht te len. Wel wil hij meer bescher- ming bieden aan getuigen die worden bedreigd. Hirsch Ballin wees er gisteren op dat hij al voorstellen heeft ge daan om de politie beter toe te rusten tegen de toenemende professionalisering van misda dige organisaties. „Hierdoor worden DNA-tests mogelijk en kunnen met richtmicrofoons ge sprekken worden afgeluisterd waarin misdadige plannen wor den beraamd". De Rotterdamse en de Amster damse hoofdcommissaris pleit ten gisteren in hun nieuwjaar stoespraken voor meet vrijheid bij de opsporing van verdach ten. De Amsterdamse politie wil zelfs adverteren in kranten met de namen van diegenen die za ken doen met misdaadorganisa ties. Ook het bureaucratisch hanteren van het vergunningen stelsel en hinderlijk volgen van bodyguards op straat staat de hoofdstedelijke Hermandad daarbij voor ogen. „We gaan de grenzen van het toelaatbare ver kennen", aldus de Amsterdamse korpschef B. Weiten. De manier waarop de politie de georganiseerde misdaad tot nu toe te lijf gaat, is volgens Weiten volstrekt onvoldoende om de groeiende macht van de mafia te breken. „Willen we werkelijk ef fect sorteren, dan moeten we on orthodoxe middelen gaan ge bruiken". De Rotterdamse commissaris Hessing wil dat de politie meer bevoegdheden krijgt voor het af luisteren van criminelen en meer mogelijkheden om te infil treren in criminele organisaties. De Nederlandse Vereniging van rechtspraak reageerde maan dag verontwaardigd op de uitla tingen van de politiechefs. Vol gens voorzitter A. van Delden brengen wetswijzigingen zoals Welting en Hessen bepleiten EUWARDEN (ANP) - Heel even verdween Evert van Benthem de achtergrond. Hij won in 1986 voor het laatst de Elfsteden- ht. Bijval was er gisteren weer op de Bonkevaart te Leeuwar- i. Een groep van vijf schaatsers had het de tocht geklaard: 230 Dmeter schaatsen langs de Friese elfsteden, groepje van vier mannen en een vrouw was 's-ochtends om 6.20 vertrokken. Ruim tien uur later kwamen ze stuk voor stuk mon- Eris Leeuwarden weer binnen. Het vijftal omschreef de tocht een- idend: „Een makkie. Het ijs is nog nooit zo mooi geweest. Wan- ir er vandaag een Elfstedentocht op het programma had gestaan, was het traject zeker in een recordtijd afgelegd." -jitsjeschipper Anne Tjerkstra was een van de deelnemers die zich de immense klus had gewaagd. Een paar keer moest er een klein kje worden gekluund. „De enige obstakels waren een paar wak onder bruggen. Verder was de route echt onberispelijk. Het ijs is topkwaliteit. Natuurlijk was dit voor ons een recreatief tochtje." vijftal. Ernst Veenstra, Nynke Landman, Anne Tjerkstra, Age 31 dboom en Yme Waterlander zijn allen lid van de vereniging de h ese Elfsteden. Mocht de tocht binnenkort worden gehouden, dan ;i ize er in ieder geval klaar voor. 6 IJS (GPD/AFP/ANP) - De •eem lage temperaturen iben de afgelopen dagen aan itens negen Fransen het le- gekost. Het gaat om daklo- en zwervers die op straat of portieken zijn doodgevroren. 0 fdadigheidsinstellingen tte de afgelopen dagen voor J idmaatregelen om de naar atting 300.000 daklozen de ter door te helpen. De op- 6Cg zou ernstig te wensen over in. Het aantal daklozen in nkrijk nam vorig jaar schrik- end toe door de economische essie. "ladheid wegen in Nederland kunnen ïdaag door regen en natte ieuw veranderen in ijsbanen. KNMI raadt verkeersdeel- j ners aan zich van uur tot uur de hoogte te stellen van de ersomstandigheden. als in het weekeinde moes- veel automobilisten gisteren hulp van de Wegenwacht in- pen omdat zij hun auto niet de gang kregen. Startpro- men. bevroren radiatoren en tende motoren zorgden voor ongekende drukte. Het rmnummer van de Wegen- cht was soms twee uur lang t bereikbaar. oral diesel- en lpg-rijders ko- n nogal eens in de problemen, dat hun brandstof niet be nd is tegen lage temperatu- Dieselolie gaat vlokken en de kanalen waardoor de brand stof wordt aangevoerd naar de motor, raken dan verstopt. Volgens de ANWB hebben veel mensen niet de juiste maatrege len genomen om hun wagen te beschermen. Velen weten niet dat de anti-vries in het koelsys teem na verloop van tijd zijn werking verliest. Dat wreekt zich bij hevige koude. Als het koelsysteem bevroren is. komt de automobilist er na enkele ki lometers achter dat zijn motor gaat koken. STUTTGART - Meer dan duizend taxichauffeurs uit heel Duitsland reden gisteren in Stuttgart mee in een demonstratieve optocht tegen vreemdelingenhaat. Hun voertuigen waren beplakt met de tekst 'Mijn vriend is buitenlander'. foto Norbert Fösterling/DPA DOETINCHEM (GPD) - Explo sies in het 380 kv-verdeelstation in Langerak bij Doetinchem hebben gisteravond voor een gi gantische stroomstoring in Oost-Gelderland gezorgd. De ontploffingen, die zich even na half zeven voordeden, zijn ver oorzaakt door een mechanisch defect aan een hoogspannings mast in Almen bij Zutphen. Vermoedelijk door de strenge vorst knapten kabels waardoor er kortsluiting ontstond en in de op veertig kilometer afstand ge legen buurtschap Langerak en kele met olie gevulde isolatoren ontploften. Omstreeks kwart voor zeven viel daardoor in heel Oost-Gelderland de elektriciteit uit. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Hoewel de felle brand niet direct kon worden geblust slaagde de ROTTERDAM (ANP) Hoofdagent Koppens deelt maandag koffie uit aan de ve le wachtenden bij de Rotter damse vreemdelingendienst. Daar ontstond gisteren een enorme chaos. Dat kwam door het van kracht worden een nieuwe regeling voor de aanvraag van een verblijfs vergunning. Ongeveer 700 mensen pro beerden het hoofdbureau aan het Haagse Veer binnen te ko men. Velen stonden uren in de vrieskou buiten. Zij kun nen met ingang van het nieuwe jaar alleen 's maan dags tussen 10.00 en 12.00 uur langs komen om een afspraak te maken voor later in de week. De politie beloofde gis teren maatregelen om chaoti sche taferelen in het vervolg te voorkomen. foto'John de Pater/ANP Provinciale Gelderse Elektrici- teits Maatschappij er toch in om na ongeveer een half uur een groot aantal plaatsen weer van stroom te voorzien. In onder meer Neede, Borculo, Ruurlo en Beltrum bleef het echter nog ve le uren donker. Verwacht werd gisteravond laat dat in Lochem de storing zelfs de hele nacht zou voortduren. In Winterswijk werkte één fase waardoor slechts bij één van de drie wo ningen licht brandde. In de hui zen die het lange tijd zonder elektriciteit moesten stellen daalde de temperatuur doordat de cv-ketels uit vielen. Door de stroomstoring liep het treinver keer grote vertraging op. Kettingreactie Volgens PGEM-woordvoerder J. van Soelen werd om kwart voor zeven het gebied dat globaal wordt begrensd door de lijn Zut phen. Lochem, Borculo, Win terswijk. Bergh, Zevenaar. Does burg volledig in het duister ge huld. Een kwartier voor de stroomsto ring kreeg de Doetinchemse brandweer de melding dat er een brand woedde op het terrein van het verdeelstation in Langerak. Luttele minuten nadat een der tien man tellende brandweer ploeg was gearriveerd, deed er zich een gigantische ontploffing voor. „Het was echt een enorme klap. De hele zaak stond direct in lichterlaaie. Nauwelijks een minuut later ontplofte er weer iets. Zeer beangstigend", aldus een brandweerman. In totaal de den er zich drie explosies voor in Langerak. Op twee plaatsen brak er brand uit. De brandweer kon pas later op de avond, nadat medewerkers van de PGEM de fel brandende isolatoren hadden geaard, met het blussen begin nen. In verzorgingshuizen in Lochem en Ruurlo moesten kaarsen en campingkacheltjes licht en warmte geven. De ziekenhuizen in de regio hadden nauwelijks hinder van de storing, omdat de noodaggregaten direct hun werk deden. Meer werk was er voor de centrale van de regio nale brandweer in Doetinchem. Door de stroomstoring kwamen er meldingen binnen van alle alarminstallaties. grote risico's met zich mee. ..Het is heel goed dat de politie met de stand van de huidige techniek rekening houdt en daarvoor waarschuwt. Ik denk echter dat het belangrijk is dat de ruimte voor de politie door de wetgever wordt aangegeven. Het mag niet een vrij speelterrein worden voor de politie". Volgens de Amsterdamse com missaris Weiten hebben de mis daadbendes een geperfectio neerde staat van organisatie be reikt waarin het voor justitie haast onmogelijk is door te drin gen. Wij zullen net zo inventief moeten worden als zij om tegen wicht te kunnen bieden". Professionele misdadigers pro fiteren volgens Welten van de strikte opvattingen over privacy die de Nederlandse overheid handhaaft. Bij voorbeeld de strenge beperkingen met be trekking tot het afluisteren, vol gen en fouilleren van mensen. „Soms is die bescherming van het individu op het neurotische af. Ik denk dat velen zich niet realiseren welke prijs de samen leving daarvoor betaalt. Crimi nelen kunnen rustig rondrijden in auto's van drie ton, in kapitale huizen wonen, betaald uit de op brengst van de drugshandel, zonder dat iemand er iets tegen kan doen. Ik zou er een lans voor willen breken om in ieder geval dat allergische ten opzichte van privacy-gevoelige opsporings methoden te doorbreken". Weltens plan is erop gericht 'zand in de machine' te strooien. Misdaadorganisaties lopen vol gens hem zo gesmeerd omdat de criminelen weinig reden tot angst hebben en zich zeer zelfbe wust kunnen gedragen. Via hun 'adviseurs' kennen ze de beper kingen van politie en justitie en weten ze precies hoe ze buiten schot kunnen blijven. Slachtoffer geborgen uit wrak DC-10 in Faro SCHIPHOL (ANP) - Het Ram pen Identificatie Team van de Rijkspolitie heeft maandag in Faro in Portugal een stoffelijk overschot geborgen. Het lag on der het wrak van de DC-10 van Martinair, die twee weken gele den verongelukte tijdens de landing in Faro. De stoffelijke resten van het 55- ste slachtoffer van de ramp zijn afgelopen nacht vanuit Portugal overgevlogen naar Schiphol. Daar zullen deskundigen probe ren de identiteit vast te stellen. zie ook pagina 11 Curasao kan ambtenaren niet betalen WILLEMSTAD (ANP) - De kans is groot dat de ambtenaren op Curacao in februari geen salaris zullen krijgen. De financiële si tuatie van het eilandgebied is zo precair dat er die maand niet genoeg geld meer is om aan de salarisverplichtingen te vol doen. Dit is maandag in Willemstad uit betrouwbare bron van de re gerende Nationale Volkspartij vernomen. Voorzitter Bebe Ro- jer van de ambtenarenbond AB- VO zei desgevraagd dat wanneer het bericht waar is er een zeer ge vaarlijke situatie zal ontstaan. „Traditioneel geven wij hier in januari veel geld uit, als dat niet gedekt wordt door inkomsten in februari zijn er grote proble men". Witlof, 500 gram Gehakt half om half, kilo .11:407.99 500 gram £>25' Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 5 t/m zaterdag 9 januari as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bloedgroepen De benoeming van Prof Kooij- mans. hij nam gisteren de lei ding van het ministerie van bui tenlandse zaken over van Van der Broek, veroorzaakt een op leving van de oude bloedgroepenstrijd A binnen het CDA. T" Winkelsluiting Weinig Zeeuwen hebben maan dag gebruik gemaakt van de la tere sluitingstijden die een aan tal ivinkels met ingang van het nieuwe jaar hanteren. Bij de grootwinkelbedrijven die tot half zeven open bleven, bleven de parkeerplaatsen leeg. De sporadische klant had het rijk voor zich al- Q leen. WÊÊÊÊKÊÊÊÊtÊÊÊBÊÊBÊ Marathon Leon van der Wielen uit Zicrik- zee heeft gisteren de schaatsma- rathon op de Veerse Kreek ge wonnen. Hij rekende in de slotfase af met O Ferdy Wisse. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 10 en 11; Sport: 12 en 13. GENEVE (RTR/AFP/DPA) - De zaterdag begonnen conferentie over vrede tussen de drie oorlogvoerende partijen in Bosnie-Hercego- vina onder auspiciën van de VN in Genève is maandagavond opge schort tot zondag, zo deelden de Kroatische president. Franjo Tudj- man en de president van Bosnië, Alija Izetbegovic, mee. Van Bosnisch-Kroatische zijde waren de in Genève door de co-voor zitters van de conferentie opgestelde documenten voor een politieke oplossing van het conflict reeds ondertekend. De twee andere partij en in het conflict, de Bosnische Serviérs en de Moslims, kregen tot zondag bedenktijd De twee voorzitters van de Conferentie, Cyrus Vance namens de VN en David Owen namens de EG. zeiden op een persconferentie dat het vredesoverleg tussen de drie conflictpartijen in Bosnië zondag zal worden hervat om te pogen de meningsverschillen tussen de Bosni sche Serviërs en de Moslims op te lossen. Zij reizen in de loop van de week naar Servië en Bosnië om het verdesproces te bespoedigen. De strijdende partijen in het noorden van Bosnië zetten hun gevech ten voort. Zelfs dichte, onafgebroken sneeuwval weerhield hen niet, zo meldde de radio. vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder posczegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlisjingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Advertentie) 4^* %l|< Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1