Beroep van Luitjens afgewezen PZC Voorstel Kosto maakt eind aan levenslange schulden Hoogovens negeert ifwijzing De Vries /an afvloeiingsplan I Kan het al of kan het nog niet? onsu men ten bond waarschuwt tegen tochtig wc-papier binnen- en buitenland -Rechter beslist dat levenslange straf collaborateur nog geldig is te Opheffen douanekantoren in volle gang Vergunningen DNA-onderzoek op aardappel vernietigd SMOG (metingen van gistermiddag) DINSDAG 29 DECEMBER 1992 dfiSEN (GPD) - De in 1948 bij uitrstek tot levenslang veroor- ïetelde collaborateur Jacob eniitjens (73) overweegt in cas- cfitie te gaan van de gisteren ge- eane uitspraak van de recht- ennk in Assen om Luitjens niet litatvankelijk te verklaren in aijn verzet. Met die procedure, dee Luitjens dit voorjaar begon, leilde hij bereiken dat het pro- ieis uit 1948 wordt overgedaan >or de rechtbank. Dit heeft jn raadsman mr. A. Orie giste- •n meegedeeld, de beslissing van de rechtbank detekent dat het vonnis uit 1948 en stand blijft en dat Luitjens otjorlopig niet op vrije voeten usmt. Volgens de rechtbank is in>t verzet te laat ingesteld. Luitjens had binnen 14 dagen nadat hij van het vonnis op de hoogte was moeten reageren. De rechtbank zegt dat Luitjens heeft erkend dat hij in 1983 het vonnis heeft gelezen. „Ik ben teleurgesteld. Op het ei genlijke juridische probleem heeft de rechtbank geen ant woord gegeven," zegt mr. Orie in reactie op het vonnis. Volgens Orie is de rechtbank voorbij ge gaan aan de vraag of het open baar ministerie nog wel recht van spreken heeft. Orie vindt dat het recht van strafvervol ging al in 1983 was verjaard. De rechtbank zegt daarover „Als blijkt dat een verzet te laat is in gesteld en dus niet ontvankelijk is. kan de rechtbank een zaak in MUIDEN (GPD) - Hoogovens ie ijkt niet voor de druk van mi- Ster De Vries van sociale za- (n om minder oude en meer J.^nge werknemers te laten af- oeien. De uitvoering van het .nciaal plan van Hoogovens IJ- ^liden gaat gewoon door, al lien wordt het een stuk duur- "tr. Dat laat Hoogovenswoord- J^"jerder Van der Vlis weten. es^ uitvoering van het sociaal le-jan leek even te wankelen door ;e-) opstelling van minister De kerncentrale in Siberië lekt g.bsKOU (AP) - Uit de kerncen- -jpfile van Belojarsk in de Oeral ;e| vorige week „een hoeveel- tJid" radioactief besmet koel- ,^hter weggelekt. Volgens Rus- ïche autoriteiten, die dit iandag bekend maakten, be- ^pnd er geen gevaar voor de bc- gjlking of het milieu. iept water stroomde in een bas- inh onder de reactor en kwam te- Jj.bht in de watervoorraad van Hojarsk. De Russische nu- eaire inspectie stelde in water- pnsters geen verontrustende n klingsniveaus vast, aldus het b. [rsbureau Itar-Tass. het geheel niet meer behandelen en ook het recht tot vervolging niet meer beoordelen Het is dit probleem dat mr. Orie nu aan de Hoge Raad overweegt voor te leggen. „In zulke gevallen ben ik altijd tevreden De rechtbank heeft een goede beslissing genomen." reageerde de Asser officier van justitie mr. HA. Marquart Scholtz op de beslissing van de rechtbank. Hij zei te voorzien dat Luitjens „nog een heel lange tijd moet zitten" Luitjens werd onder meer veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij de dood van de onderduiker Hennie Jan sen in Groningen en van de ge deserteerde Duitse matroos Walter Körber Jammer One vindt het jammer dat deze feiten door de uitspraak van de rechtbank nu niet meer beoor deeld kunnen worden „Want dat grote probleem is door de ju ridische discussie op de achter grond geraakt Het antwoord op de vraag wat een adequate reac tie is op feiten die 45 jaar zijn ge pleegd. kan nu niet worden gege ven. Luitjens was één van de 10.000 landwachters, van wie de meesten straffen van drie tot vier jaar kregen." Behalve een eventuele gang naar de Hoge Raad heeft Luitjens nog meer procedures lopen Op 25 januari volgend jaar dient bij het gerechtshof in Den Haag het hoger beroep te gen de uitspraak van de Haagse kort-gedingrechter. Die weiger de vorige maand Luitjens in af wachting van een gratieverzoek in vrijheid te stellen. Het gratie verzoek staat los van de proce dure in Assen. De koningin moet beslissen of Luitjens voor straf vermindering in aanmerking komt. Verder heeft Luitjens in Canada nog een beroepsprocedure tegen zijn uitzetting uit dat. land lopen Wat er gebeurt als Luitjens die wint. is niet bekend „Dan ont staat een heel gecompliceerde juridische situatie." zegt Orie. Vries. Die wijst de ouderenrege- ling van het staalbedrijf van de hand De minister heeft juist een nieuw beleid uitgezet waarbij ouderen zo lang mogelijk aan het werk blijven. In het geval van Hoogovens moeten de ont slagen in alle leeftijdsgroepen vallen en niet grotendeels wor den afgewenteld op mensen van 55 jaar en ouder, zo liet hij afgelo pen donderdag weten. De Vries wil geen tegemoetkoming uit de schatkist geven als Hoogovens het plan niet aanpast. Daardoor zou het staalconcern automa tisch een subsidie mislopen uit het zogeheten EGKS-fonds. dat geld uitkeert om de sociale ge volgen van herstructureringen in de staalindustrie te verzach ten. Ook CNV-bestuurder Masten broek ziet geen gevaar voor het plan waar Hoogovens en vak bonden eerder een akkoord over sloten. Voor de afvloeiing van 2300 werknemers in 1993 is geld uit het EGKS-fonds en van de Nederlandse overheid geen ab solute noodzaak „Van de 2300 mensen gaan er bijna 1200 via de ouderenregeling uit. Een redelij ke afspiegeling dus", meent hij. Hoewel Hoogovens nog met het ministerie onderhandelt, peinst Mastenbroek er niet over het so ciaal plan open te breken." DEURNE - Op het Buntven in het Oostbrabantse Deurne werden gisteren na een paar nachtvorstjes de eerste stapjes op het dunne ijs gedaan. Het zal niet lang meer duren of de schaatsen in het oosten, midden en noorden van het land kunnen uit het vet. foto Ton van de Meulenhof/ANP Vandaag Ook vandaag staat het weer nog onder invloed van een krachtig hogedrukgebied. waarvan de kern gisteren bij Berlijn lag. Het hoog neemt weliswaar in beteke nis af. maar boven Noord-Duits- land handhaaft zich een cen trum met een luchtdruk van 1037 hPa. Een zuidoostelijke stroming voert droge, koude, continentale lucht aan. Afgezien van ivat dunne sluierbewolking en condensatiesporen van ver keersvliegtuigen komt hierin weinig bewolking voor. Na een nacht waarin het licht en op een enkele plaats in de provincie matig heeft gevroren, loopt de temperatuur op tot om het vries punt Omdat de wind vandaag wat zivakker is. zal het iets min der koud aanvoelen Morgen waait de wind uit zuidelijke rich ting. maar aangezien ook in Frankrijk de temperaturen laag zijn. zal dit op het temperatuurs- verloop bij ons weinig invloed hebben Nautisch bericht Wind: zuidoost 3 tot 4 Bfl.. zicht: matig, temperatuur kustwater 6 graden, afwijking waterstan den. ongeveer 3 decimeter verla ging. maximum golfhoogte mon ding Scheldes minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 30 december Zon op 08.48 onder 16 36 Maan op 11.14 onder23.56 Vooruitzichten Voor morgen: aan de flank van het hogedrukgebied boven Duitsland wordt met een zwak ke tot matige zuidelijke stro ming droge, koude lucht uit Frankrijk aangevoerd. Het wordt opnieuw een vrij zonnige dag met maxima rond 0 graden. In de nacht van dinsdag op woensdag zal het 2 tot 5 graden vriezen Voor donderdag tot en met za terdag: op oudejaarsdag is het rustig en koud weer. Met de komst van het nieuwe jaar ruimt de stroming verder naar zuid west en loopt de temperatuur ge leidelijk op tot enkele graden bo ven het vriespunt. Hoog water cm Dinsdag 29 decern Vlissingen Temeuzen Bath Roompot-bulten Zierikzee Yerseke Philipsdam-Wesl 6 35 Woensdag 30 december Vlissingen Temeuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee i uu Yerseke 7.05 Philipsdam-West 7 15 6.01 659 545 209 17 26 207 232 17 48 230 274 18 46 275 156 1735 159 155 19.00 157 162 1905 165 164 19 10 169 cm uur cm 1992 198 18.08 192 220 18.25 213 261 19 23 256 148 18.15 147 149 1940 149 156 19 45 157 159 19.45 161 Laag water Dinsdag 29 december Vlissingen 1124 194 Temeuzen 11.55 205 Bath 0.26 192 Roompot-bulten 11 25 152 Zierikzee 0.10 111 Yerseke 0 15 117 Philipsdam-West 0.15 121 Woensdag 30 december 1992 Vlissingen 12 06 185 Temeuzen 12 36 196 Bath 0.58 187 Roompot-buiten 1205 146 Zierikzee 0 50 111 Yerseke 0 55 116 Philipsdam-West 0.50 120 2330 151 23.56 161 12 58 227 23.35 107 12.50 157 12 45 162 12.40 165 uur cm 13.20 154 1325 158 13.20 161 Dr^N HAAG (GPD) - De G'onsu- fintenbond waarschuwt tegen t gebruik van vochtige toilet- ikjes. Uit een onderzoek van merken blijkt namelijk dat :e stuk voor stuk conserveer- iddelen en/of parfums bevat- die allergisch contactec- :m kunnen veroorzaken, ofte- :1 kriebelende bultjes. bond acht de doekjes zo ge- farlijk dat een 'gebruiksproef erd geschrapt. ie deze natte doekjes gebruikt idat hij of zij last heeft van een irriteerde huid, komt volgens Consumentengids van deze and bedrogen uit. Het voch- middel is in dit geval erger de kwaal, omdat juist een :hadigde huid de kwalijke )ffen sterker absorbeert. De falijkste stof die in het vochtig rijs in VS voor claniefilmpje rantenbezorger STERDAM (GPD) - Het tele- •iefilmpje dat krantenbezor- rs aanprijst als 'nieuwe hei- heeft in Amerika een re- lel »me-prijs gewonnen. De jury ier n de 'TV advertising ci- er; ma commercials competi- id in' in New York gaf aan het j mpje van het Amsterdamse a e ireau VVtH FCA de gouden »1 edaille in de categorie perso- n elswerving. 1C! ïtH FCA maakte de cam- gne voor de organisatie van ?fderlandse krantenuitgevers, NDP. De kranten hebben gro- moeite om aan bezorgers te I imen. volgens de NDP omdat igeren op het baantje neerkij- n. Tekstschrijver Roel Heet- an en art-director Erik Kruize st dachten daarop de slagzin en it filmpje. ikbonden vinden dat de kran- b tiuitgevers het reclame-geld iter konden besteden aan gun- ger arbeidsvoorwaarden voor 1 ibezorgers. wc-papier kan zitten, is methyli- sothiazolinon. Hiervan is be kend dat het allergische reacties uitlokt. Wie ondanks alles toch een nat tissuetje bij de hand wil hebben, kan het beste het merk Etos ge bruiken, aldus de Consumenten bond. Bess en Hema zijn op zoek naar een vervangende stof en Hakte heeft aangekondigd vanaf volgende week geen methyliso- thiazolinon meer te gebruiken. Lichte beving in Zwitserland ZUERICH (AP) - Een aardbe ving met een kracht van 2,6 op de schaal van Richter heeft in de nacht van zondag op maandag Zwitserland getroffen. De schokken waren vooral rond het Walen Meer te voeten, in de kantons Glarus en St. Gallen. Er waren geen berichten over scha de. Nederlanders waarnemer bij verkiezingen in Kenya DEN HAAG (ANP) - Zeven amb tenaren van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zullen als waarnemer op treden bij de algemene verkie zingen die vandaag in Kenya worden gehouden. De delegatie staat onder leiding van drs. K.P.M. de Beer, aldus de Voor lichtingsdienst Ontwikkelings samenwerking. Behalve Nederland, voor Kenya een belangrijk donorland, heb ben ook andere Europese lan den, Canada en het Britse Ge menebest waarnemers afgevaar digd. In de aanloop tot de verkie zingen heeft Nederland 400.000 gulden beschikbaar gesteld voor de ondersteuning van lokale waarnemers. Advertentiei de tüe-tuigje., cfoptoefrie.... BREISACH - Een van de laatste karweitjes voor veel douanebeambten in de EG is het wegha len van de borden en het sluiten van de kantoren. De Duitse douanebeambte Reiner Tschgg is bezig het kantoor op de grens van Duitsland en Frankrijk bij Breisach te sluiten. Op 1 januari verdwijnen de binnengrenzen in de EG en bestaat er. weliswaar onder bepaalde voorwaarden, vrij verkeer van goederen en personen. foto EPA DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Kosto (justitie) wil bre ken met de praktijk dat burgers hun leven lang achtervolgd kunnen worden door hun schul den. Kosto heeft een schuldsa neringsregeling ontworpen voor schuldenaren die te goeder trouw hebben gehandeld. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat Kosto maandag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Alleen privé-personen kunnen bij de rechter een verzoek indie nen voor een saneringsregeling, bedrijven niet. Het is de rechter die bepaalt hoelang het sane ringsplan precies gaat duren. Daarvoor geldt een maximum van vijf jaar. Voor die periode wordt een bewindvoerder aan gesteld. De schuldenaar moet een aantal (financiële) bevoegd heden uit handen geven en zo veel mogelijk sparen. Van zijn inkomsten mag hij zelf slechts een minimumdeel behouden. Zijn bezittingen kunnen te gelde worden gemaakt om schuldei sers mee te betalen. Als het saneringsplan volgens plan wordt afgerond, kan de schuldenaar weer met een scho ne lei beginnen. Het eventuele restant van zijn schulden ver valt niet zonder meer, maar blijft bestaan als een 'natuurlijke ver bintenis'. De schuldenaar kan ze dan alsnog vrijwillig voldoen Met het wetsvoorstel wil Kosto schuldeisers stimuleren tot een schikking te komen, als schulde naars niet kunnen betalen. Eurotop ontsnapt aan vergiftiging MAASTRICHT (GPD) - De re geringsleiders van Europa, bij een tijdens de Eurotop in Maas tricht op 9 en 10 december 1991, zijn aan een voedselvergiftiging ontsnapt. De Keuringsdienst kon „nog net op tijd" een zachte kaas, besmet met de bacterie Staphylococcus Aureus, van de menukaart verwijderen. Vol gens keurmeester Henderikx is de bacterie een bekende voed- selvergiftiger die diarree en bra ken tot gevolg kan hebben. Tij dens de top in 1981, eveneens in Maastricht, werden honderden journalisten geveld na het eten van een besmet slaatje. Strengere eisen AAW-uitkering DEN HAAG (GPD) - De groep mensen die in aanmerking komt voor een uitkering op grond van de Algemene Arbeid- songeschiktheidwet (AAW), verandert. Dat staat in een wetsvoorstel dat staatssecreta ris Ter Veld (sociale zaken) naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Ter Veld wil met ingang van 1 april 1993 alleen mensen recht geven op een AAW-uiter- king als ze hun inkomen uit ar beid kwijtraken als gevolg van hun handicap. Dat uitgangspunt is op zich niet zo nieuw Maar voor een aantal groepen werd tot nog toe een uit zondering gemaakt Het gaat om mensen die tijdens hun stu die arbeidsongeschikt worden, zelfstandigen, mensen die naas te familieleden verzorgen en mensen die al op jonge leeftijd arbeidsongeschikt werden De uitzondering blijft alleen ge handhaafd voor laatstgenoem de groep van vroeggehandicap- ten. Zij kunnen ook in de toe komst in aanmerking komen voor een AAW-uitkering. De nieuwe wet zal alleen gelden voor nieuwe gevallen, schrijft Ter Veld aan de Tweede Kamer De AAW-uitkering bedraagt nooit meer dan 70 procent van het laatstverdiende loon met een maximum van 70 procent van het minimumloon. Men moet tenminste 22 dagen van het voorgaande jaar hebben ge werkt. De wijziging van de AAW levert, een blijvende besparing op van 125 miljoen gulden. MOLENWATER 137 MIDDELBURG DEN HAAG (ANP) - Een viertal vergunningen voor DNA-onder zoek naar de resistentie van aardappelrassen zijn vernietigd. Het besluit hierover is maandag bekendgemaakt door de afdeling ge schillen van bestuur bij de Raad van State. De uitspraak was ge vraagd door de stichting Natuur en Milieu. De hoogste administratieve rechtbank noemt de door het ministerie van VROM verleende vergunning niet deugdelijk. Twee vergunnin gen zijn verleend aan de Plantenziektekundige Dienst en het Cen trum voor Rassenonderzoek en Zaadtechnologie in Wageningen Deze instituten doen onder meer onderzoek naar het resistent ma- en in europa T f -mr ken van de aardappelrassen Bintje en Escort (op een proefveld in Dronten en Emmeloordi. De andere twee vergunningen zijn voor het proefstation voor de akkerbouw en groenteteelt DNA-onderzoek op 26 proefvelden) en voor het bedrijf Mogen International (onderzoek op een proefveld in Biddinghuizen). Het onderzoek richt zich met name op resistentie tegen de gevreesde aardappelziekte. De Raad van State valt vooral over de bepaling dat vergunninghouder zelf de onderzoeksvoorwaarden tussentijds mag wijzigen. In de uitspraak wordt een dergelijke mogelijkheid in strijd genoemd met de rechts zekerheid en het recht van belanghebbenden op informatie. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag: Denemarken: Wolkenvelden en droog. Temperaturen in de nacht iets onder nul. overdag er iets boven. Britse Eilanden: Veel bewol king en droog. Woensdag in Ier land kans op wat regen. Middag tempera tuussen 3 en 6 graden, in zuidwest-Ierland iets hoger. In het binnenland 's nachts hier en daar lichte vorst. Belgie en Luxemburg: Perioden met zon. ook enkel^ wolkenvel den. Droog. Temperaturen over dag rond het vriespunt In de nacht lichte, plaatselijk matige vorst. Duitsland: Vooral in het noor den en noordoosten wolkenvel den. Dinsdag maxima van plus 2 in het noorden tot -3 in het zuiden. Madeira: Veranderlijk bewolkt en kans op een bui. Maxima on geveer 19 graden. Frankrijk: Rustig weer met. flink wat zon. In de nacht met uitzondering van het zuidoosten lichte, plaatselijk eerst ook ma tige vorst. Maxima uiteenlo pend van rond het vriespunt in het noorden en noordoosten tot circa 12 graden noord van de Py- reneeen en aan de Riviera. Spanje: Flinke wat zon. Op de Balearen aan de wisselvallige kant Maxima in het noorden en in het binnenland 8 tot 11 graden en aan de costa's 13 tot 17 gra den Zwitserland en Oostenrijk: Zonnig. In de Zwitserse Alpen middagtemperatuur op 2000 meter rond het vriespunt, in Oostenrijk rond -5 graden. Polen en Tsjechoslowakije: Wolkenvelden en droog. Over dag lichte vorst, in de nacht ma tige vorst. Italië: Wisselvallig weer met en kele regen- of onweersbuien. Ma xima in de Po-vlakte rond 4 gra den. rond Rome circa 11 graden, en op Sicilië ongeveer 14 graden. Griekenland en de Turkse kust: Wolkenvelden en in het zuiden van tijd tot buiige regen, moge lijk ook onweer. mMaxima van 6 graden in het noorden tot zo'n 13 graden op Kreta en langs de Turkse zuidkust. Weerrapport Amsterdam Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Geneve Helsinki Innsbruck Istanbul Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta Moskou Nice Parijs Praag Rome Stockholm Warschau Wei •n Bangkok Tunis 28 december 16 uur- onbewolkt zwaar bew motsneeuw onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew licht bew regen onbewolkt sneeuw licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew licht bew. zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew onbewolkt zwaar bew. licht bew licht bew regen T Maximale Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5