Scheepvaart is bezuinigingen beu Er is nog een lange weg te gaan Elf gebieden komen in aanmerking voor windmolenparken Debat Schippersvereniging: Overheid onttrekt zich aan verantwoordelijkheid Windenergie in Zeeland Restauranl" „Kateeveer" Gehandicapten en het taboe rond de seksuele gevoelens PZC zeeland DINSDAG 29 DECEMBER 1992 an onze verslaggevers ERNEUZEN/MIDDELBURG - e rijksoverheid veroorlooft ch steeds vaker bezuinigingen ie voor de binnenscheepvaart jtoelaatbaar zijn. Hoofdbe- uurslid C. van den Broek van schippersvereniging Schut- tvaer vindt dat met name de linisteries van Verkeer en Wa- rstaat en VROM het te bont laken. ij zei dat maandagavond op de arvergadering van de Schutte- ier-afdeling Terneuzen (waar in hij voorzitter is). Van den roek: ..De overheid heeft be- porlijk boter op het hoofd en jttrekt zich steeds meer aan lar verantwoordelijkheid." ij wees in dat verband op de 'hrikbarende toename van het tntal onbemande en van op af- and bediende bruggen, op on- ïrbemande sluizen, gekort- iekte scheepvaartdiensten, (n nagenoeg verdwenen Pa- puille Opsporings Dienst IOD, op de Westerschelde) en en gestresste' rijkspolitie te ater die door voortdurende organisaties zo is uitgehold »t de scheepvaart er eigenlijk leen overdag nog een beroep kan doen. „Krijg 's avonds of nachts maar geen aanvaring en ga maar niet zitten zeuren dat er een gasboei defect is. Loop ook maar liever geen schade op. want de enigen die wakker zijn op de Zeeuwse wateren zijn de bergers en soms de verkeerslei ders op de verkeersposten." Risico's Volgens het hoofdbestuurslid van de schippersvereniging pro pageren de verschillende over heidsdiensten wel zeer regelma tig hun zorg om het milieu, maar nemen tegelijkertijd door hun bezuinigingsdrift de risico's voor datzelfde milieu toe. De schip pers vragen bijvoorbeeld al ja ren tevergeefs om extra 'ver keersmaatregelen' op het Schel- de-Rijnkanaal. Ook de afgifte van afvalstoffen is nog steeds niet goed (vooral op financieel vlak) geregeld. Van den Broek: „Ja. wel 50 kilometer stortsteen- dijkjes leggen om wat fourageer- gebieden voor vogels en vissen te creëren... Je vraagt je toch werkelijk af of er binnen rijkswa terstaat nog wel een dienst voor de natte infrastructuur bestaat! Ik zal het netjes zeggen, maar ei genlijk zou je toch in krachtter men vervallen..." Hij hekelde het rijksbeleid om steeds meer vaarwegen met een B-status over te hevelen naar 'zo goed als failliete' provincies. „Je kan er vergif op innemen dat on derhoud nu helemaal achter wege blijft op die vaarwegen. Bo vendien loopje kans dat iemand straks op het onzalige idee komt om een paar extra centen bin nen te halen door het instellen van vaarrecht of het invoeren van hogere haven- en kadegel- den." Tijdens de eindejaarsvergade- ring in De Vriendschap lichtte Van den Broek nogeens de kri tiek toe die de Zeeuwse afdelin gen (samen goed voor vierhon derd leden) hebben op het func tioneren van het hoofdbestuur en de directie in Rotterdam. De manier waarop die kritiek 'uit lekte' kon overigens ook de Zeeuwse afdelingen zelf niet echt bekoren, maar de inhoud van de 'brandbrief die een maand geleden naar het hoofd bestuur ging, leidde er wel toe Kaïseveerweg 2 Wilhelminadorp 01100 27955 Komt u nieuwjaarsdag weer poelepetaoneB eten in Restaurant Katseveer Het Rijk blijft volgens Schuttevaer onder meer in gebreke op het gebied van extra 'verkeersmaatrege len' op het Schelde-Rijnkanaal. foto Wim Riemens dat de communicatie tussen 'Rotterdam' en de afdelingen wordt verbeterd. Er zal meer naar de mensen-van-de-prak- tijk, de schippers dus. worden geluisterd en om het contact te stroomlijnen, wordt een vaste secretaris van het regio-overleg aangesteld. Schuttevaer-Terneuzen nam maandagavond afscheid van de 'aanstichter' van de interne dis cussie, W. G. de Meijer. Hij was de laatste jaren secretaris van de afdeling en daarvoor tien jaar voorzitter en vijftien jaar hoofd bestuurslid. Loco-burgemeester W. de Zeeuw van Terneuzen prees de manier waarop De Meij er door de jaren heen het contact tussen de overheden en de schip pers had gestimuleerd en in stand had gehouden. Ook Van den Broek prees De Meijer die overigens, nadat de Zeeuwse kri tiek landelijk te weinig steun kreeg, zelf besloot op te stappen. „De Meijer begreep dat het tijd was voor bezinning binnen Schuttevaer en stak op eigen verantwoording en op z'n eigen manier zijn nek uit. Heel Neder land viel direct over hem heen. waarmee de brenger van de slechte boodschap maar weer eens werd gestenigd." In Vlissingen, waar de afdeling Middelburg van Schuttevaer vergaderde, ging voorzitter H. Jongepier eveneens in op de pro blemen tussen het hoofdbestuur en de regio-afdelingen in Zee land en het afscheid van De Meijer. Jongepier zei de handelwijze van De Meijer te betreuren, maar voegde daaraan toe dat de leden niet moeten vergeten hoe veel goede dingen hij voor de schippersvereniging heeft ge daan. In het bijzonder wees hij op De Meijers goede contacten met Rijkswaterstaat en DGSM. ,Het is j ammer dat hij over de nu gerezen problemen is gestrui keld", aldus Jongepier. De vergadering in Vlissingen werd bijgewooond door lande lijk directeur C. J. de Vries ■HHÜ van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Veel mensen gaan er bij voorbaat van uit dat mensen met een handicap geen belangstelling hebben om 'het' te doen. Omdat ze niet zouden kunnen vrijen, omdat ze geen partner kunnen vinden of omdat ze geen seksuele ver langens zouden koesteren. Het zijn een paar van die hardnek kig stand houdende vooroor delen, waarmee zowel vrijwil lige als professionele hulpver leners worden geconfronteerd als ze de buitenwacht horen praten over gehandicapte mensen, relaties en seksuali teit. Om daar verandering in te brengen is binnen de Neder landse Gehandicaptenraad op dit terrein de organisatie Han dicap, relaties en seksualiteit, SOG actief. Op landelijk ni veau houdt men zich bezig met beleidsontwikkeling, bevorde ring van wetenschappelijk on- derzoek, publiciteit, vorming en scholing en het onderhou den van de daarvoor gewenste contacten. Voor de uitvoering van activiteiten in de regio zijn provinciale groepen actief I De SOG-Zeeland, die wordt ge- vormd door mensen met en 1 zonder handicap, is zo'n groep, die de problematiek rond de re- latievorming en seksualiteit van mensen met een handicap en hun omgeving te lijf gaat. De groep richt zich vooral op men- 1 sen met een motorische, or- I gaan- en/of zintuiglijke handi- cap. En het maakt niet uit wel- I ke seksuele geaardheid men heeft. Onwetendheid De groep is al een jaar of wat aan het werk, maar echt grote vorderingen worden niet ge maakt. Dat heeft, meent Willy Ales, een van de leden, te ma- I ken met hoe er tegen mensen met een handicap wordt aan gekeken. Ook is, zo stelt Leo Vos als andere vaste SOG-ijve- raar, er sprake van angst en on wetendheid hoe er met dit ge geven moet worden omgegaan. Zelfs in een aantal instellingen met gehandicapte jongeren wordt nog met een grote boog om de problematiek van de seksualiteit heen gelopen. Niettemin blijven Willy Ales en Leo Vos ervoor ijveren de men taliteit in de Zeeuwse samenle ving zodanig te beïnvloeden dat relatievorming, erotiek en seksualiteit voor iedereen toe gankelijk wordt, dus ook voor gehandicapten. Een gemakke lijke weg is het niet. Mensen met een handicap worden in het aangaan van relaties en het beleven van seksualiteit ge confronteerd met extra drem pels en problemen. Zo kan de handicap de sek suele activiteiten letterlijk be perken. Ook wordt er in de op voeding vaak te weinig aan dacht besteed aan seksualiteit. Daarnaast laat een intensieve verzorging over het algemeen weinig ruimte om in vrijheid te kunnen experimenteren en contacten te leggen. Voorts moet er worden opgebokst te gen het ideaalbeeld van de sa menleving, dat er van uit gaat, dat men 'mooi' en 'gaaf moet zijn. Bovendien kan het afwij ken van gangbare normen en waarden rond seksualiteit en handicap een dubbel taboe be tekenen. Met het verzorgen van gastles sen en het op andersoortige wijze verstrekken van informa tie wil de SOG-groep Zeeland vooral jonge mensen die wor den opgeleid voor een functie in verzorging en verpleging voorbereiden op zaken waar mee ze op dit speciale terrein te maken kunnen krijgen. Willy Ales: „Wij willen daarmee be werkstelligen dat het perso neel van straks open staat voor het gegeven dat mensen met een handicap net zo goed sek suele gevoelens hebben. Met onze voorlichting willen we groeperingen, instanties en in stituten bewegen meer over de ze zaken te praten. Ook willen wij gehandicapte jongeren graag helpen om met dit gege ven om te gaan. Dat gebeurt met het sociaal vaardig maken in het leggen van contacten met anderen." Hoe groot het taboe nog is rond het erkennen dat gehandicap ten net zo goed seksuele gevoe lens hebben, maakt Willy Ales duidelijk met het voorbeeld, dat er - zelfs niet in revalidatie centra, waar de vernuftigste dingen worden bedacht en toe gepast - geen aangepaste sek suele hulpmiddelen bestaan. „Je moet zelf iets verzinnen en dat bruikbaar zien te maken." Slechts op een enkele plaats in het land kunnen gehandicap ten met hun seksuele behoef ten terecht bij gespecialiseerde prostituees, die onder de vlag van de stichting alternatieve relatiebemiddeling hun dien sten aanbieden. Een dure lief- Ina: „Waarom anderen wel. en wij niet?" hebberij. een bezoek aan huis van drie kwartier kost 175. En dat is dan exclusief reiskosten, die flink kunnen oplopen, aan gezien de stichting niet van om de hoek komt. maar vanuit het oosten van het land opereert. Leo Vos huldigt een ander prin cipe: net zoals iedereen auto moet kunnen rijden voor de zelfde kosten, zou er ook een re geling moeten zijn om voor de zelfde kosten als ieder ander van een seksuele dienstverle ning gebruik te maken. Recen telijk heeft een uitspraak van de Raad van State gezorgd voor een interessante opening op dit punt. In een door een ge handicapte 31-jarige inwoner foto Lex de Meester tegen de gemeente Noordoost polder aangespannen proce dure bepaalde de Raad dat de gemeente de man 65 moet be talen als bijdrage in de kosten van één keer seksueel contact per maand. De Raad van State stelde zich daarbij op het standpunt dat seksualiteit een natuurlijke behoefte is en een belangrijke bijdrage kan leve ren aan het gevoel van eigen waarde en zelfrespect. Som mige mensen met een handi cap zijn fysiek niet in staat om in hun seksuele behoeften te voorzien. Door hun handicap is het zelfs vaak onmogelijk om aan zelfbevrediging te doen. Fotoboek Een jaar geleden verscheen er onder de titel 'Aan hartstocht geen gebrek' een fotoboek over handicap, erotiek en lichaams beleving. Het door de Gehandi captenraad uitgegeven en in de boekhandel verkrijgbare werk had als belangrijke leidraad dat mensen met een handicap willen worden gezien als mens en niet als handicap. Passage uit de begeleidende tekst: „Ge voelens van minderwaardig heid, van niet echt mee te tel len en van seksueel niet voor vol te worden aangezien ko men in belangrijke mate tot stand door telkens weer op nieuw te ervaren dat mensen je bekijken als rariteit." Het boek, met tachtig bijzondere beelden van gehandicapten die werden gefotografeerd in een zelfgekozen omgeving en een zelfgekozen situatie, was voor al bedoeld om mensen zonder handicap uit te dagen om te kijken en vooral om te zien. De 23-jarige Ina - zij werd gebo ren met gewriehts- en met spie- rafwijkingen - die model stond voor nevenstaande illustratie, had graag haar medewerking aan het boek willen verlenen. Al was het alleen om op haar manier een bijdrage te leveren om de seksualiteit bij gehandi capten uit de taboesfeer te ha len. „Het zit heel diep wegge stopt bij de mensen", heeft Ina zelf geconstateerd. Voor reac ties van mensen die nu gaan roepen waarom het nodig is dat ook gehandicapten zich bloot geven, heeft ze haar antwoord klaar; „Waarom anderen wél en wij niet." Een jaar na het verschijnen van het fotoboek concludeert de SOG-groep Zeeland dat de uit gave ertoe heeft bijgedragen dat het onderwerp handicap en seksualiteit meer bespreek baar is geworden. Maar er is nog een lange en moeilijke weg te gaan. „We zijn", zegt Willy Ales, „bij een aantal instellingen nog steeds niet echt welkom. Je wordt niet botweg geweigerd, maar vaak blijft het bij één en kel gesprek. Er wordt nog heel erg huiverig gedaan." Een overzicht van de al aanwezige windmolens, huidige uitbrei dingsplannen en de elf gebieden die in de visie van het provinciebe stuur in aanmerking komen voor de aanleg van grote windmolen parken. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil uit elf ge bieden een keus maken voor aanleg van grote windmolen parken. De locaties zijn ver spreid over de hele provincie; alleen Schouwen-Duiveland is blanco. De gebieden liggen alle maal langs Deltawateren. Bij de keus is onder meer gekeken naar de windrijkste plaatsen en zijn natuurgebieden en vogel trekroutes vermeden. Ook is re kening gehouden met de inpas sing in hel openbare stroomnet. De geselecteerde gebieden heb ben een oppervlakte die varieert van 200 tot 800 hectare. Zori grootte is gewenst om een flink aantal molens neer te kunnen zetten: dat drukt de kosten. Uit gegaan wordt van een op te stel len vermogen tussen 12,5 en 25 megawatt per hectare. Dat komt neer op 25 tot 50 molens per windpark (bij een vermogen van 500 kiloWatt per turbinei. Het dagelijks provinciebestuur sluit niet uit dat de plaatsen die uit verkoren worden, met behulp van landinrichting opnieuw in gedeeld moeten worden. De elf gebieden die in beginsel in aanmerking komen voor een park zijn: rond de Schelde-Rijnverbin- ding de Volckerpolder, de Anna Mariapolder. delen van de Kree- krakpolder, de Dames polder en de Bathpolder, totaal 800 hec tare (A); in de kop van Ossenisse de Eendrachtpolder. delen van de Hellegatpolder en Hooglandpol der. totaal 600 hectare (B): delen van de Hoofdplaatpol der en de Oranjepolder, totaal 550 hectare (C): westelijk Tholen de Zuid- moerpolder, de Uiterste Nieuw- landpolder en de Anna Vosdijk- polder, totaal 450 hectare <D); oostelijk Noord-Bevel and een deel van de Oud-Noord-Beve- landpolder, totaal 400 hectare (E); Sloegebied. totaal 400 hectare (F); de Fredericapolder, totaal 250 hectare (G); de Westkerkepolder en de Westerlandpolder. totaal 200 hectare <H); de Spieringpolder en de Soele- kerkepolder. totaal 200 hectare (I); de Willem Annapolder, totaal 200 hectare (J); de Wilhelminapolder. totaal 300 hectare (K). Op zichzelf komen al deze gebie den in aanmerking voor aanleg van een groot windproject. Het dagelijks provinciebestuur geeft echter de voorkeur aan zoveel mogelijk concentratie. Er wordt vanuit gegaan dat voorshands vijf van de elf locaties benut moeten worden voor plaatsing van windmolens. De definitieve keus wordt gemaakt in overleg met geïnteresseerde exploitan ten en gemeenten. Verplichting Zeeland heeft zich verplicht mee te werken aan de totstandko ming van 250 megawatt aan windenergie in het jaar 2000. Daarom is aanleg van grote par ken noodzaak. Momenteel is voor een vermogen van ruim 18 megawatt aan turbines aanwe zig. Het gaat om 16 locaties, met in totaal 80 molens. De voorbe reidingen voor vier projecten met in totaal 50 molens van sa men bijna 20 megawatt zijn pla nologisch vergevorderd. De voornemens van het dage lijks provinciebestuur op het ge bied van windenergie zijn neer gelegd in de Beleidsnota Wind energie. Ook de uitgangspunten voor plaatsing van individuele molens en kleine projecten zijn in de nota weergegeven. Tot half maart wordt de nota ter inzage gelegd en kan er commentaar worden geleverd. IAdvertentie bent u vandaag vrij? Kom dan naar de Pholo cd-presentalie, geor ganiseerd door Kodak en Folo Verschoore Goes Vanal 10.00 uur al een medewerker van Kodak aan iedereen de mogeliiktieden van de nieuwe Photo cd-speiers presenteren U bent van harte welkom FOTO aVERSCHOORE Goes, Grote Markt 7, 01100-16159 Kodak Photo cd-dealer De discussie laaide hoog op tijdens de bijeenkomst die onlangs te Goes tvas belegd ter viering van de verjaar dag van oma. Er waren dui delijk twee kampen: één voor de gedachte van het provinciebestuur dat vrou wen de voorkeur moeten hebben bij de benoeming in de betere banen en één fel te gen. Een schraal uitgevallen neef deed zeer smalend over alles wat met emancipatori sche strevingen van doen heeft. ..Belachelijk, dat ge praat over menskracht en bewindspersonen." vond hij. Straks woon je niet meer in 's-Heer Abtskerke maar in Abtskerke (m/v) en wordt 's-Heerenhoek veran derd in Personenhock." Zo ging hij geruime tijd door. tiu en dan met enige moeite onderbroken door familieleden. Tot als gevolg van uitput ting een korte stilte viel. Die door oma gevuld iverd: „Als jij nou eens een tijdje naar de keuken ging", zei ze tegen de neef. ..Het zal je daar best bevallen. Tenlotte zijn 'vaatkwast' en 'thee doek' mannelijke woor den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 19