PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wedloop om wapenverdrag Juliana en Bernhard naar herdenking van vliegramp dagmenu... Bush waarschuwt Servië Zigeuners na conflict terug naar Rijswijk PTT: voorbereid op piek oudejaarsnacht t UUi FOTOSERVICE hinezen laten erg springen 90 r vliegveld VN: 10.000 militairen naar Bosnië Proefabonnement tin. Vrij zonnig yroog en overwegend zonnig weer. Zivakke tot matige zuidoostelijke oiJid. Maximum temperatuur om het riespunt. !5e jaargang no. 306 nsdag 29 december 1992 Wie maakt binnen l uur de Helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Middelburg. Vlissingen, Zn FOTO VERSCH00RE liaaihouder Poging om voor afscheid Bush ST ART-II rond te krijgen ink verdwijnt et een miljoen TTERDAM (GPD) - Een fi- ilhouder van de Verenigde aarbank in Rotterdam is, ir nu pas bekend is gewor- i, enkele weken geleden ver enen met ruim een miljoen den. De 34-jarige man heeft gehele voorraad aan baar d uit alle kluizen weggeno- De filiaalhouder vierde angs zijn 12,5-jarig jubileum de bank. directie van de Verenigde larbank heeft geen idee waar man zich ophoudt. Mogelijk lij samen met zijn broer, die c al enige tijd zoek is, op de cht geslagen. filiaalchef heeft zijn actie we- ïlang voorbereid. Pal voor hij geld uit de brandkasten weg- liet hij voor zichzelf nog s 73.000 dollar naar zijn kan- ir overmaken. politie noch de bank wil na- e mededelingen over de zaak ;n. Een woordvoerder van de tterdamse politie heeft giste- wel toegegeven dat er aangif- s gedaan. INGKONG (AP) - Inwoners Hong Kong en Maeao heb- maandag trillingen gevoeld werden veroorzaakt door de tploffing van de Potai-berg de Zuidchinese stad Zhuhai. Chinezen lieten de berg met m 11.000 ton dynamiet sprin- om ruimte te maken voor de breiding van een vliegveld. Igens de krant Ta Kung Pao ld de explosie plaats op 28 ki- leter van Macao en 43 kilome- van Hong Kong. De Chinese ioriteiten zeiden maatregelen hebben genomen om de icht van de explosie terug te ingen van 4 naar 2,5 op de laai van Richter. fdeling van ijkzigt wegens ïsmetting heel ontruimd TTERDAM (GPD) - De afde- G-Zuid van het academisch ;enhuis Dijkzigt in Rotter- die al enkele weken is be- it met de bacterie staphylo- dus aureus, is geheel ont- md. De patiënten zijn uit het kenhuis ontslagen of overge- icht naar verpleeghuizen. De leling wordt nu gedesinfec- rd. a te achterhalen of de bacterie lerdaad is verdwenen, zullen de desinfectie testen worden gevoerd. Als ze het gewenste ultaat opleveren, verwacht if. dr. H. van Urk, hoofd van de leling vaatchirurgie van Dijk- t, dat op de afdeling aan het id van de eerste week in ja- weer patiënten kunnen rden opgenomen. tijdelijke ruimte, die het zie- ïhuis heeft ingericht voor de ïandeling van poliklinisch tienten die zijn besmet met de iterie, blijft voorlopig op het kenhuisterrein staan. De sta- Zlococcus aureus doet gezon- mensen geen kwaad, maar 1 bij mensen met open won- 1 of een verminderde weer- ind. hardnekkige infecties •oorzaken. De bacterie is re- tent voor vrijwel alle antibio- a. De bestrijding is daarom tig. GENEVE (AP/DPA7AFP) - Ame rikaanse en Russische functio narissen zijn maandag in Ge- nève begonnen aan de laatste overlegronde voor het vertrek van de Amerikaanse president George Bush op 20 januari. Ge poogd wordt om nog voor die tijd tot ondertekening te komen van het ontwapeningsakkoord START-I I. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Lawrence Eagleburger zal 'de besprekin gen met zijn Russische ambtge noot Andrej Kozyrev vandaag voortzetten. Wanneer Eagleburger en Kozy rev het in Genève eens worden, kunnen de presidenten George Bush en Boris Jeltsin komend weekeinde al hun handtekening zetten onder het verdrag. Daar toe zou een top tussen de twee presidenten geregeld moeten worden, in de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee. Jeltsin heeft de afgelopen drie weken tweemaal een top met Bush in het nieuwe jaar aange kondigd. Bush wil echter geen top zonder ondertekening van het ontwapeningsverdrag. „Ik kan mij niet voorstellen dat het in dit stadium meer dan 24 uur zal duren om het allemaal af te sluiten", zei Eagleburger voorafgaande aan het gesprek. Kozyrev zei een fles whisky te willen inzetten op een succesvol le uitkomst. Kernkoppen START-II zou het totale aantal kernkoppen voor zowel de VS als Rusland binnen tien jaar ver minderen tot 3.000-3.500. Mo menteel bezitten beide landen samen 20.000 kernkoppen. Het eerste Verdrag voor Beper king van Strategische Bewape ning (START), dat in juli 1991 werd ondertekend, staat de VS, met een soepele bepaling voor de telling van bommenwerpers, zo'n 8.500 strategische kernkop pen toe en de Russen zo'n 6.500. Het grootste probleem bij START-II vormen de silo's van de 154 Russische SS-18 raket ten, de krachtigste strategische wapens van Moskou. De Ver- lenigde Staten willen vernieti ging van deze bunkers terwijl de Russen de silo's - waarschijnlijk uit financiële overwegingen - willen behouden voor de mo menteel mobiele SS-25 raketten. De zigeuners tijdens hun kortstondige verblijf op het terrein van de Ripperda-kazerne in Haarlem. foto Cor Mulder/ANP HAARLEM, RIJSWIJK (GPD) - De groep van ongeveer veertig Bosnische zigeu ners die ondergebracht zou worden op het terrein van de Ripperda-kazerne in Haarlem, is daar maandagmiddag na nauwelijks een uur weer vertrokken. De groep reed terug in de richting van Rijs wijk, waar zij ook al tijdens het kerst weekeinde bivakkeerde. De gemeente Rijswijk weigerde de zigeuners echter de toegang. Daarop werd de groep door de politie naar een parkeerplaats langs de A12, ter hoogte van Nootdorp, gediri geerd. Het overhaaste vertrek uit Haarlem vond plaats nadat zich in de eetzaal van de ka zerne een incident voordeed. Andere ont heemden uitten, aldus de directrice van het tijdelijk opvangcentrum, A. Smits, kwetsende opmerkingen. Een korte scher mutseling volgde. Meteen daarna stapten de zigeuners in hun auto's en de negen ca ravans reden in kolonne de poort van het ontheemdencentrum uit. De zigeuners omschreven de kazerne als een gevangenis, terwijl hun veel vrijheid zou zijn voorgespiegeld. „De sfeer lijkt me zodanig verpest, dat de groep hier niet te rug kan komen", meende Smits gister middag nadat de caravans het kazerne terrein weer hadden verlaten. „Maar we blijven bereid tot een gesprek. Over de plaats voor de caravans bijvoorbeeld valt best te overleggen". Het zeer korte verblijf van de zigeuners in de voormalige Haar lemse kazerne verliep uitermate chao tisch. Volgens hen was toegezegd, dat ze hun caravans op een grasveldje buiten de kazerne mochten plaatsen. De muren van de kazerne en de slagboom inclusief bewa ker voor de poort van het terrein werden daarom als een bittere teleurstelling erva ren. Toen bovendien bleek dat het stoken van een kampvuur en het zelf koken van voedsel niet zou worden toegestaan, ter wijl evenmin aansluitingen voor water en elektriciteit aanwezig waren, bleef van de animo in Haarlem te blijven vrijwel niets over. „Zonder vuur geen kamp", verklaar de een van de begeleiders van de groep de groeiende onvrede. DEN HAAG (GPD/ANP) - Prin ses Juliana en prins Bernhard vertegenwoordigen morgen het koninklijk huis bij de herden king van de slachtoffers van de vliegramp in het Portugese Fa ro. Namens de regering zijn pre mier Lubbers, vice-premier Kok en minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) aanwe zig. Martinair heeft alle nabestaan den persoonlijk uitgenodigd om aan de herdenking, in een han gar op Schiphol, deel te nemen. GENEVE (AP) - De Ameri kaanse president George Bush heeft de Servische lei ders gewaarschuwd dal de VS militair zullen ingrijpen in Servië als dat land in Ko sovo een conflict uitlokt, zo blijkt uit een brief van de pre sident die maandag in han den is gekomen van Associa ted Press. IJe brief van Bush aan de Ser vische president Slobodan Milosevic en aan generaal Zi- vota Panic, stafchef van het Joegoslavische volksleger, is na de verkiezingen van 20 de cember verstuurd, zo ver klaarde een zegsman met goede contacten binnen de re gering in Belgrado. De Joegoslavische president Dobrica Cosic en een delega tie van de regering van Servië zijn maandag in Genève voor het bijwonen van de vredesge- sprekken over het voormalige Joegoslavië. President Bush, met blauw oog als gevolg van een sneeuwbal lengevecht, dat hij in het afgelopen weekeinde voerde met zijn 6-jarige kleinzoon Marshal op het presidentiele buitenverblijf Camp David. foto EPA Medewerkers van het bedrijf hebben de uitnodigingen overal in het land aan huis bezorgd. Volgens Martinair-woordvoer der Udo Buys hebben al veel mensen zich aangemeld om deel te nemen aan de herdenkings dienst. De vliegtuigmaatschap pij houdt er echter ook rekening mee dat sommige families afzien van deelname aan de dienst en dat zij hun doden liever in kleine kring herdenken. Laatste vermiste Het Rampen Identificatie Team (RIT) van de Rijkspolitie heeft 39 van de in totaal 54 stoffelijke overschotten geïdentificeerd. Dat heeft de Rijkspolitie maan dagavond bekendgemaakt. Een delegatie van het identifica tieteam is maandagmorgen ver trokken naar Faro om te zoeken naar de laatste vermiste van de vliegramp. Hoewel het vorige week uitge sloten werd geacht dat er nog ie mand in de brokstukken is ach tergebleven. wordt het wrak waarschijnlijk toch nog een keer onderzocht. „Zolang je nog ie mand kwijt bent kun je geen en kele mogelijkheid uitsluiten", aldus woordvoerder A. de Jong Het is ook mogelijk dat de passa gier ongedeerd is gebleven en er gens in Portugal op vakantie is Het RIT zal daarom overleg voe ren met de Portugese autoritei ten over het uitvaardigen van een opsporingsbericht. Twee andere vermisten - een man en een vrouw - zijn inmid dels gevonden. De vrouw bleek Een andere onopgeloste kwestie was of Rusland wordt toege staan de SS-19 raketten met zes kernkoppen om te bouwen tot enkelvoudige kernkopraketten. Anders zou Rusland al zijn 170 SS-19's moeten vernietigen. Eagleburger zei eerder dat Ame rikaanse onderhandelaars ak koord gaan met de ombouw van een aantal raketten. Hoeveel blijft nog de vraag; Een derde probleem - volgens Eagleburger het belangrijkste - betreft de telling van raketten op bommenwerpers en hoeveel raketten bepaalde gevechts vliegtuigen mogen meevoeren. Een belangrijk deel van het pro bleem vormen Amerikaanse BI -bommenwerpers die momen teel kernwapens meevoeren. De bommenwerpers worden vol gens het verdrag niet meegeteld, als de kernwapens zijn verwij derd. De VS willen echter de mo gelijkheid houden de kernwa pens weer terug te plaatsen bij vervanging van nog aanwezige B52-bommenwerpers. In dat ge val eisen de Russen dat de Bl's worden meegerekend in het toe gestane Amerikaanse aantal. Günter Grass stapt uit SPD FRANKFURT (AP) - De Duitse schrijver Gunter Grass is uit de sociaal-democratische SPD ge stapt uit protest tegen het rege ringsbesluit het asielrecht te beperken. Grass sloot zich tien jaar gele den bij de SPD aan. Grass zei dat de sociaal-democraten door hun instemming met het rege ringsbeleid inzake asielzoekers hadden gebroken met een lange traditie. in het Rotterdamse Zuiderzie kenhuis opgenomen te zijn. Ze ligt in coma. De man blijkt tot de inmiddels geïdentificeerde do den te behoren. Volgens De Jong dachten de ouders van de man aanvankelijk dat hun zoon de ramp had overleefd, omdat zij hem op het NOS-journaal zagen. Na het bekijken van de ruwe op namen uit Faro bleek het echter om iemand anders te gaan. In ziekenhuizen in Nederland worden nog 75 mensen ver pleegd. In een ziekenhuis in Lis sabon liggen nog twee gewon den en in het Hospital Distrital van Faro eveneens twee. De toe stand van de vier slachtoffers in Portugal is nog zodanig dat ze niet naar Nederland kunnen worden vervoerd. Oorzaak Martinair blijft de plotselinge zijwaartse rukwind nog steeds als de meest waarschijnlijke oor zaak van de vliegramp beschou wen. Een aantal passagiers heeft verklaard voor de fatale landing al brand in een van de vliegtuig motoren te hebben gezien. Dat wijst niet automatisch op een defect aan het toestel, zegt Mar- tinair-woordvoerder Buijs. „Op het moment dat het vlieg tuig door de windvlaag werd ge troffen heeft de piloot opnieuw gas gegeven. Door de hevige uit stoot kan het voorkomen dat de vlammen uit de motoren slaan en misschien hebben sommige mensen dat gezien. Het blijven echter gissingen zolang het on derzoek naar de ramp niet is af gerond" aldus Buijs. NEW YORKyGENÈVE/SARA- JEVO (DPA/AFP) - Boutros Boutros-Ghali, de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, wil nog eens 10.000 blauwhel men stationeren langs de gren zen van Bosnie-Hercegovina. De VN-manschappen moeten toezien op de naleving van de VN-sancties tegen Servië en Montenegro en het aanhoudend door milities passeren van de grens met Bosnië. Boutros Ghali presenteerde zijn voorstel maandag in een rapport dat hij op verzoek van de VN- Veiligheidsraad had samenge steld. De VN-topman onderken de in zijn verslag de complexi teit van een sluitende bewaking van de 1100 kilometer lange Bos nische grens. Daarnaast dreigt het steeds moeilijker te worden om de benodigde financiële mid delen en mankracht te vinden voor een verdere uitbreiding van Unprofor. De VN-vredesmacht in Bosnië omvat nu 20 000 man. Persoonlijk Rustig Luitjens De van oorlogsmisdaden ver dachte Jacob Luitjens is door de Asser rechtbank niet ontvanke lijk verklaard in zijn verzet. Luitjens ivilde met zijn verzet be reiken dat het proces uit 1948 ivordt overgedaan. Zijn advo caat ovenveegt bij de Hoge Raad in cassatie te gaan van de uit- C spraak. Kerstbomen De spectaculaire kerstboomver brandingen lijken hun langste tijd te hebben gehad. Milieube wust versnipperen en composte- ren krijgen in steeds meer Zeeuwse gemeenten de over hand. zoals in Vlissin gen. Axel. Temeuzen C en Middelburg I Volleybal Het nationale volleybalteam kreeg gisteren op het toernooi in Apeldoorn geen loon naar werken. Rusland had de langste adem: 3-2. Ook de Nederlandse vrouwenploeg verloor met dezelfde cijfers 1 C van Rusland. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 DEN HAAG (GPD) - Naar verwachting 1,2 miljoen mensen pakken van oud op nieuw, een paar minuten nadat de klok twaalf uur heeft geslagen, de telefoon om familie en vrienden een gelukkig 1993 toe te wensen. In het verleden kreeg de PTT nogal wat klachten van bellers die nadat de telefoon drie keer was overgegaan, een inge- sprektoon hoorden. Door het grote aantal telefoontjes raakte som- mige telefooncentrales van de PTT overbelast, waardoor bellen tij delijk onmogelijk was. Een woordvoerder van de PTT: „Ons telefoonnet is berekend op pie ken: oudejaarsavond is zo'n piekavond. die kunnen we aan. Het wordt wat anders als een heleboel mensen tegelijkertijd naar hetzelf de nummer bellen. Dan krijg je wat wij noemen het 'Hennv Huisman -effect' en kunnen de centrales het grote aantal telefoontjes niet meer verwerken". De PTT verwacht dit jaar geen problemen. Mocht donderdagnacht onverhoopt toch blijken dat het gekozen nummer overbelast is. dan adviseert de PTT om het enkele seconden later opnieuw te proberen. Advertentiei Boutros Ghali lijkt zich persoon lijk meer met het conflict in Bos nië te gaan bezighouden. Maan dag werd in Genève bekend dat de VN-topman donderdag naar Sarajevo vertrekt om de strij dende partijen tot inkeer te brengen. Boutros Ghali voerde in Genève gesprekken met de Kroatische president Franjo Tudjman en diens Joegoslavische en Bosni sche ambtgenoten Dobrica Co sic en Alija Izetbegovic Tudj man drong in de wandelgangen aan op een ultimatum aan de strijdende partijen in Bosnië. Hij verklaarde dat de belangrijk ste Europese landen, de VS en de VN-Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk voor zichzelf moeten bepalen hoe zij de door hen ge stelde doelen willen bereiken. Luchtaanvallen in internatio naal verband kunnen voldoende zijn. Koste wat kost moet er een oplossing worden gevonden, omdat het conflict zich dreigt uit te breiden, zo zei Tudjman. In Sarajevo was de situatie rus tig. de VN-luchtbrug naar de Bosnische hoofdstad werd niet noemenswaardig gehinderd. Moslim-eenheden zouden ver scheidene dorpen op Servische strijdgroepen hebben heroverd en de door Serviërs veroverde stad Bratunac omsingeld heb ben. Bij de gevechten zouden ze ker 50 doden zijn gevallen. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02* vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Adreg Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe tonder postzegel zenden naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 De PZ< 'Prijs per dag b<| een kwartaal abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1