m e Mits vakmanschap telt PZC ifl Bergen op Zoom valt weer vrije tijd 41 Winterse exposities Nieuwjaarsconcert Nieuwe Muziek New Consort Carmen Jan Blok Wolfclan Orgelconcert Barbershop Blues Busy Fingers Imago Kindertheater Blueprint Alteklein Schimmenspel Hortus Musicus Sneeuwwitje DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Winterexpositie in St.-Anna. foto Camile Schelstraete Winterexposities zijn traditioneel vriendelijke evenementen vanuit een kunstopvatting die esthetiek samenbrengt met expressie. De meeste deelnemers zoeken geen andere weg dan de gebaande; die wordt dan wel persoonlijk ingevuld. Al deed iemand eerder iets dergelijks, je moet het telkens ook voor je zelf uitknobbelen. Het resultaat kan prettige momenten opleveren. Mits vakmanschap en inspiratie meespelen. In de Middelburgse Vleeshal, tij delijk domein van de Zeewuse Kunstkring, is dat soms wel en soms niet het geval. Er zijn twee categorieën: verbeeldingen van ideeën, emoties en dromen; en in terpretaties van waargenomen mensen, dieren en landschappen. Eerst de afdeling 'verbeeldingen'. Juul Kortekaas schilderde losjes, stevig en in heldere kleuren een waternimf en de godin Leda; de laatste bezit een onhandige schou der- en borstpartij. Gerda Rutters' expressieve beeldjes etaleren tref zeker uiteenlopende gevoelens, de materieschilderijen van Reinhard Schregardus vind ik deze keer te weinig uitgesproken. Saskia Eg- ginks etsjes zijn speelse associa ties met de letters van het alfabet, soms wat stijfjes uitgevoerd. Haar lossere lijnvoering ('Toffe haan') bevalt mij beter, evenals de experi menten met materiaal- en preeg- druk. Een bospad wordt bij Leen van Duivendijk een beeld vol span ning, zijn andere werk is minder uitgebalanceerd. Met roestige pla ten. een toren van buizen, glas, ste nen. een videoband, een schilderij en twee tekstborden, maakte Leendert Beye een installatie over leven en het verlangen naar har monie; zijn presentatie in Ad Hoe te Goes heeft hetzelfde thema. Het Middelburgse werk is meer uitge kristalliseerd. maac visueel te frag mentarisch om te overtuigen. De geschilderde droom- en herinne ringsbeelden van Marja de Lange zijn weer verbeterd. Met name 'Zeeuwse zomer' sprankelt behoor lijk. 'Hollands Vingertje' van Ad Braat is mij te voor de hand lig gend, zijn 'Abstract' biedt meer. Wollig Hans Cools ideeën verzanden als vaker in een wollige schildertrant en Ernest Joachim komt met slecht opgestelde natuurvormen technisch en expressief gevarieerd voor de dag. Eindelijk vond Marij ke Folkertsma een bij haar passen de aanpak: zij combineert in 'Re miniscenties' opgeplakte fragmen ten van gefotografeerde nostalgi sche objecten met delen van hun uit plaatmateriaal gezaagde en be schilderde omtrekvorm. De 'puz zels' verwijzen naar de onmogelijk heid om de herinnering volledig te reconstrueren. In de sector 'waarneming' loopt de kwaliteit sterker uiteen. Hansje den Hollander brengt in haar natu ralistische beelden, uitgezonderd 'Torso', te weinig vormspanning. Laurens Nieboer heeft wel leven dige verftoetsen meegebracht, laat echter ditmaal zijn zittend naakt van alle kanten rammelen. Miems van Citters weet hoe je een beeld in elkaar moet zetten. Haar Clara en St. Franciscus blijven desondanks vlak en de 'Boormossel' mist de on regelmatigheden die zo'n vorm in de natuur spanning geven. In haar kleine aquarellen is Fransje van der Swan goed op dreef: ze zijn be ter dan haar anekdotische werk op de Zomerexpositie. Tie Hof toont opnieuw minstens twee schilderij en die ik al eerder zag. Ik hoop dat zich nu eindelijk een koper aan dient. De lijn naar doorwerkte, fo tografisch geïnspireerde figuratie wordt door Els Hollebrandse met verve voortgezet: 'Ans met Pluus, Muus' is binnen het genre voor beeldig. Gastexposante Margreet Leydekker stelde twee intrigeren- de werken samen uit tot kruisvor men gekoppelde foto's van een Ba- rok-kerk uit Salzburg, in samen spel met ogen of verrekijkers. Jan Jongschaap heeft een eigen strepe- rig handschrift. Dat is zijn voor naamste kwaliteit, want wat hij er mee doet blijft vooralsnog steken in effect. Het werk is trouwens ver keerd genummerd. En Tessa Braat? Alleen de beste schalen en potten bleven over: genoeg strak ke vormen om inventief met glazu ren te experimenteren Sint Anna De gemiddelde kwaliteit in het voormalige gemeentehuis van St. Anna ter Muiden overtreft die in de Vleeshal. Hier kreeg de natuur de hoofdrol. In sfeervolle, evenwich tige waterverven (Liesbeth Huser), verfijnde zeefdrukken met per soonlijke emotionele accenten (Annelies Soet), mooie détailfoto's in kleur (Wim Krull) en rake, hel dere aquarellen (Miems van Cit ters). Haar tekeningen zijn mij de ze keer te weinig sprekend. Henny Huser zoekt het in détails: vier lino -versies van een Amaryllis bijvoor beeld. of een raak getekend sier- kooltje. Corrie Blaas heeft aan wat peren genoeg voor ingetogen houtsneden en Theo Steyaert komt voor het eerst met soepel ge schilderde. sterk geabstraheerde landschappen. Pieter de Bodts te keningen van dorpsgezichten ogen vaardig, maar niet bijzonder. Leendert van der Pool haalt in zijn aquarellen van loopplanken en water niet het niveau van zijn teke ningen: er gebeurt te weinig met de verf zelf. In de rest van het getoonde werk gaat het meer om het vormgeven aan ideeen of het scheppen van een eigen werkelijkheid. Er zijn fijne geometrische patronen met kleu raccenten (Rian Krull) en er komt een Inka-god tevoorschijn uit een structuur van lijnen en vlakjes (Charles Dumoulim. De lino's van Nelly de Coninck zijn vooral even wichtige zwart-witcomposities zonder veel verrassing. Willem Vermandere's grafiek over leven en dood is als altijd krachtig en ex pressief. Teer geaquarelleerd, ver vreemdend en confronterend zijn de psychische portretten van Willy Lambrecht. 'Manugrammen' noemt Willem Enzinck zijn calli- grafische tekens: fraai, maar geslo ten. In Anita de Kerfs icoon-ach- tige schilderijtjes weet zij subtiel een sfeer of een situatie neer te zet ten. Sia Braakmans keramiek is mooi van vorm en kleur en Louis Wierts biedt de estheten onder ons gave, gestileerde natuurvormen. Er zijn ook evenwichtige sieraden: de bijdrage van Ernest Joachim. Nico Out Kerstexposilie Zeeuwse Kunstkrmg, Vleeshal, Middelburg. Tot en met 3 ja- Winterexpositie St.-Anna ter Muiden, Gemeentehuis aldaar. Nog tot en met 27 december Alhambra VLISSINGEN (01184-18810) Belle en het Beest. Vandaag (don derdag) 14 en 19 uur. vrijdag 14 uur. zaterdag tot en met woensdag 14 en 19 uur. Home alone 2. Vandaag (donder dag) 14.19 en 21.30 uur. vrijdag 14 en 20 uur. zaterdag tot en met woensdag 14. 19 en 21.30 uur. Single white female. Vandaag (donderdag) 21.30 uur. vrijdag 20 uur, zaterdag tot en met woensdag 21.30 uur. Bodyguard. Vandaag (donderdag) 14. 19 en 21.30 uur. vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag tot en met woensdag 14. 19 en 21.30 uur. Sister act. Vandaag (donderdag) 14. 19 en 21.30 uur. vrijdag 14 en 20 uur. zaterdag tot en met woensdag 14. 19 en 21.30 uur. Cinem'actueel BERGEN OP ZOOM (01640-54886) Sister Act. Vandaag (donderdag) en vrijdag 14,19 en 21.30 uur, zater dag tot en met woensdag 14.16.30, 19 en 21.30 uur. Home alone 2. Vandaag (donder dag) en vrijdag 14. 19 en 21.30 uur, zaterdag tot en met woensdag 14, 16.30, 19 en 21.30 uur. Belle en het beest. Vandaag (don derdag) en vrijdag 14 en 19 uur, za terdag tot en met woensdag 14 en 16 uur. Single white female. Vandaag (donderdag) tot en met woensdag 21.30 uur. 't Beest GOES (01100-28142) Toto le hero. Vandaag (donder dag) en zaterdag 20.30 uur Thelma en Louise. Dinsdag en woensdag 21.30 uur. Grand Theater GOES (01100-15165) Home alone 2. Vandaag (donder dag) 14. 19 en 21.30 uur. vrijdag 14 en 20 uur. zaterdag en zondag 14, *19 en 21.30 uur. maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur. De Koning HULST (01140-12030) Belle en het beest. Vandaag (don derdag) 14 uur, vrijdag, zaterdag en zondag 13.45, 16.15 en 19 uur. maandag, dinsdag en woensdag 13.45 en 19 uur. Single white female. Vrijdag, za terdag en zondag 16.15,19 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woens dag 19 en 21.30 uur, Boomerang. Vrijdag tot en met woensdag 13.45 en 21.30 uur. Bodyguard. Vandaag (donderdag) 14 uur. vrijdag, zaterdag en zondag 13.45. 16.15. 19 en 21.30 uur. maan dag. dinsdag en woensdag 13.45.19 en 21.30 uur. Sister act. Vandaag (donderdag) 14 uur. vrijdag, zaterdagen zondag 13.45. 16.15. 19 en 21.30 uur. maan dag. dinsdag en woensdag 13.45.19 en 21.30 uur Home alone 2. Vandaag donder dag i 14 uur, vrijdag, zaterdag en zondag 13.45.16.15.19 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 13.45, 19 en 21.30 uur. Luxor Theater TERNEUZEN (01150-20505) Belle en het beest. Maandag, dins dag en woensdag 16.15 uur. Home alone 2. Vandaag (donder dag) 14 uur. vrijdag, zaterdag en zondag 13.45.16.15.19 en 21.30 uur. maandag, dinsdag en woendag 13.45, 16.15 en 20 uur. Far and away. Vrijdag, zaterdag en zondag 14.30 en 19.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20 uur. Porgy and Bess TERNEUZEN (01150-13293) geen films. Ledel Theater OOSTBURG (01170-52735/53377) Babar. Zaterdag, zondag en woensdag 14.30 uur. Strictly ballroom. Zaterdag, zon dag en woensdag 20 uur. De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland presenteert vrijdag 1 januari een nieuwjaarsconcert met werk van onder anderen Michael Nyman en Iannis Xenakis. Tevens is er een project rond de Ameri kaanse dichteres Emily Dickin son. In de Kloveniersdoelen in Middelburg, waar het concert wordt gehouden, is op nieuwjaars dag een expositie te zien van de 'gespiegelde' portretten, die Wil liam Verstraeten in 1988 maakte van componisten als John Cage en Geoffrey Douglas Madge. Het programma: Drie werken van de Britse com ponist Michael Nyman. die nog niet eerder in Nederland werden uitgevoerd. Het Xenakis Ensem ble speelt Masque Arias, een kwin tet voor koperblazers (16-17 uur). De Engelse sopraan Nicola Walker Smith voert twee composities voor zang en piano uit -Ariel Songs, een bewerking van muziek voor de film Prosper's Books, en Anne de Lucy Songs - die Nyman speciaal voor haar schreef (i9.30-20.30 uur). Ny man geniet bekendheid als compo nist van filmmuziek en opera's. Ig Henneman presenteert De Dickinson Avond (21.30-22.30 uur). De componiste en altvioliste Ig Henneman bracht negen musici bijeen voor een project rondom de Amerikaanse dichteres Emily Eli zabeth Dickinson (1830-1886). De muziek beslaat een breed gebied van post-punk tot klassiek, de tek sten zijn van Dickinson. De uitvoe renden: Jannie Pranger - zang. Ma- riëtte Rouppe van der Voort - alt sax en fluiten. Vera Vingerhoeds - tenorsax. Felicity Provan - trom pet. Wolter Wierbos - trombone. Mary Oliver - viool en altviool. Ig Henneman - altviool. Wilbert de Joode - contrabas. Katrien Ex - drums. Michiel Scheen - piano. Het Xenakis Ensemble met diri gent Rutger van Leyden verzorgt de eerste uitvoering van Partita van Hans Kox. De compositie is geschreven voor blazers, met een solo voor hoboïst Ernest Rom- bout. die de piccolo-hobo (muset te) bespeelt (16-17 uuri. Argentijnse Tango II, met Bal thazar Benitez op gitaar en Alfredo Marcucci op bandoneon <20.45- 21.15 uur). Het jaarlijkse kerstconcert van de koren Hortus Musicus Re- ligiosus in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom (dinsdag 29 de cember) staat dit jaar in het teken van de Franse barok. Op het pro gramma staan composities die ge schreven werden door de hofkapel- meesters van Lodewijk XV en Lo- dewijk XVI. Tijdens het concert worden twee 20e-eeuwse premières ten gehore gebracht. De cantate Prise de Berg -op-Zoom van de Franse hofcom- ponist Bernard de Bury 1720-1785) werd geschreven ter gelegenheid van de inname van Bergen op Zoom door de Franse troepen in september 1747. De Bury droeg zijn cantate op aan graaf Lowen- thal, de bevelhebber van de Franse troepen. De slag om Bergen op Zoom was tijdens de Oostenrijkse Successie-oorlog (1741-1748) het einde van een lange veldtocht van het leger van Lodewijk XV in de Zuidelijke Nederlanden. De val van de Brabantse stad werd in Pa rijs en Versailles uitbundig ge vierd. De Bury, die sinds 1744 werkzaam was aan het hof van Versailles, componeerde een cantate voor so losopraan. violen, trompet, pau ken. fluiten, hobo's, fagotten en basso continuo. De cantate bevat een ouverture, twee recitatieven en drie aria's. De recitatieven ge ven een beeld van de zware gevech ten. de aria's vormen een muzikaal tegenwicht. Het gelegenheidswerk werd slechts twee keer ten gehore gebracht: één keer in besloten kring voor Lodewijk XV en een tweede keer op het Concert Spiri tuel van 8 december 1747. Concerto Spirituel De tweede première betreft een Concerto Spirituel en Noëls (voor strijkorkest en basso continuo) van Michel Corrette (1709-1795): onbekommerde Franse kerstliede ren. Het programma vermeldt voorts: een Benedictus Dominus Deus Is rael .van Henry du Mont (1610- 1684) voor twee vijfstemmige ko ren. solisten, strijkorkest en basso continuo; Messe a S voix et 8 vio- lons et fliites van Marc-Antoine Charpentier (1634-1702) voor twee koren, soli en dubbelorkest; even eens van Charpentier: het motet Quam Gloriosa en het kerstorato rium Dialogus inter angelos et pas tores Judaee; meerdelig kantate Quarcfremuerent gent.es (Psalm 2) van Michel-Richard Delalande (1657-1726). De muzikale leiding van het con cert is in handen van Hans Smout; vokaal-solisten: sopranen Caro line de Jongh en Marieke van dei- Meer. counter-tenor Sytse Buwal- da, tenor Jacques Hermans en de bassen Rob Daane en Geert Smits. Het continuo wordt gevormd door Hans Bol (viola da gamba), Walter van Egeraat (contrabas) en Janno den Engelsman en Toine Jimkes op orgel en clavecimbel. uit 1111111111111 i 111111111M ZATERDAG In het kader van de serie 'Oude Muziek' brengt The New Consort met de sopraan Mieke van der Sluis zaterdag in de Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis kerstmuziek van J. S. Bach, Handel en Telemann (20.30 uur). The New Consort won in 1989 het Internationale Concours voor Ensembles Oude Muziek in Utrecht. In het programma spelen de viola da gamba en de viool een belangrijke rol. Uitvoerenden: Mariette Holtrop - viool, Naomi Hirschfeld - viola da gamba, Reize Smits - clavecimbel. De Stichting Kameropera Nederland (SKON) betreedt zaterdag het podium van het Zuidlandtheater in Terneuzen met de opera Carmen van George Bizet (20 uur). De opera vertelt het verhaal van de noodlottige liefdesrelatie tus sen de gevierde toreador Escamillo en de zigeunerin Carmen. Het muziekdrama van Bizet beleefde in 1875 de wereldpremière. In de SKON-produktie zijn de hoofdrollen voor Karin Jönsthövel als Carmen en Ralph Beckers als Don José. Tom Labij bewerkte de originele versie tot een kameropera, de muzikale leiding is in han den van Hans van den Hombergh. Rock 'n roller Jan Blok treedt zaterdag op in het Goese café De Pompe (22 uur). Vergezeld van zijn vaste begeleidingsband zorgt hij voor authen tieke rock roll, rockabilly en rhytm blues. Naast klassiekers zoals Kansas City en Tutti Frutti laat hij ook minder bekende muziek uit de Verenigde Staten horen. Blok zingt en speelt gi taar, slide en mondharmonica. Wolfclan Sister en The Ropers geven zaterdag een dubbelcon cert in Brogum in Zierikzee (23 uur). Wolfclan Sister is eind vorig jaar opgericht door ex-leden van La ce Wing. Fatnose en Trouble Every Day. De groep brengt gitaar- georiënteerde rock. Uitvoerenden: Paskal Jakobson - zang en gi taar. Robin Verhage - gitaar en zang. Michiel van Saagsvelt - bas en zang. Chris Hoornick - drums. De organist Henk G. van Putten geeft zaterdag een kerstconcert in de Hervormde Kerk van Kapelle (19.30 uur). De organist speelt werk van Zwart, Balbastre. Bach en Léfébure- Wely en hij improviseert op kerstliederen; een ruim deel van het programma bestaat uit samenzang van bekende kerstliederen. Van Putten 1946) is organist van Kapelle en stadsbeiaardier van Middelburg en Vlissingen. Hij studeerde orgel bij Piet van den Kerkhoff en later bij Arie J Keijzer aan het Rotterdams Conser vatorium. In 1971 behaalde hij het solistendiploma met onder scheiding. Het barbershopkoor The gaggling ganders gang uit Goes geeft zaterdag een concert in de kapel van het Goese Oosterschelde- ziekenhuis (15 uur). Kmmeroyt Blues brengt zaterdag bluesrock in Bar American in Middelburg (15.30 uur). ZONDAG Het saxofoonkwartet Fourty Busy Fingers treedt zondag op in de Raadzaal van het Stadhuis in Sluis (11 uur). Fourty Busy Fingers, in 1990 opgericht, bestaat uit studenten en afgestudeerden van het Brabants Conservatorium: uitvoeren den: Tanja van der Eijnden - bariton-sax. Marcel Hartendorp - tenor-sax, John van Hal - alt-sax, Patrick Curfs - alt- en sopraan sax. Programma: werk van onder anderen Georghe Gershwin, J. S. Bach, Jacques Ibert, G. F. Handel en Caesar Giovannini. Het Amerikaanse gezelschap Imago, the theatre mask ensemble is zondag met een familievoorstelling te zien in Stadsschouw burg De Maagd in Bergen op Zoom (14.30 uur). Het uit Portland afkomstige gezelschap van Jerry Mouawad en Carol Uselman brengt een combinatie van klassieke mime, mo derne dans en maskertheater. Het kindertheater Robhetty verzorgt zondag een kerstmiddag in de Markiezenhof in Bergen op Zoom (14 uur). Blueprint is zondag met bluesrock te gast in Bar American in Middelburg (15.30 uur). DINSDAG Rork het wrattenzwijn staat centraal in de voorstelling van poppentheater Alteklein, dinsdag in Haestinge in St.-Maartens- dijk (14.15 uur). Rork is een wrattenzijntje, dat eigenlijk een prins wil zijn. Op zijn speurtocht naar een speelkameraad ontmoet hij een babydraak Poppentheater Parabel speelt dinsdag het schimmenspel De beer en het varkentje in imkerij Poppendamme in Poppendam- me (11.30, 13.30 en 15 uur). De koren van Hortus Musicus Religiosus geven dinsdag een kerstconcert in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom (20.15 uur). Zie toelichting elders op deze pagina. WOENSDAG Rijn Trijn spelen woensdag Sneeuwwitje en de Zeven Dwer gen in de Concertzaal van Zierikzee (15 uur). De familievoorstelling is gemaakt voor de Stichting tot behoud van Roodkapje en de Boze Wolf. Rijn Trijn (Reint Laan en Céci- lia Meindersi spelen alle rollen zelf, ook die van de Zeven Dwer gen en van Marie, de dienstmeid, een nieuwe verschijning in het sprookje. ANTWERPEN Hello Dolly: musical van Jerry Herman en Gower Champion door het Musicalgezelschap van het Ballet van Vlaanderen; regie Anthony Cornish; muzikale leiding Max Smeets; choreografie Yen Stolk; zaterdag, zondag, dinsdag en woensdag 20.15 uur, zon dag ook 15 uur. donderdag (31 dec.i 19 uur in de Stadsschouw burg (Theaterplein 1). Elektra: opera van Richard Strauss door het gezelschap van de Vlaamse Opera onder leiding van Stefan Stoltesz; zaterdag en dinsdag om 20 uur in de Koninklijke Vlaamse Opera (Frank rijklei 3). Sylvestergala met het Kon. Filharmonisch Orkest van-Vlaan- deren: leiding Alexandar Kalqjdzic; Zachos Terzakis (tenor), Eli sabeth Kales (sopraan) en het Vocaal Collectief: programma: Weense gala-avond; donderdag (31 dec.) om 20 uur in Zaal Kon. Elisabeth (Kon. Astridplein 23-24). Kroniek van een aangekondigde dood: toneelstuk van Gabriel Garcia Marquez door Theater Ivonne Lex in regie van Catrien Hermans; vrijdag en zondag om 15 uur, zaterdsag om 20.30 uur in Het Klokhuis (Parochiaanstraat 4-4ai. VERWACHT VRIJDAG 1 JANUARI: Nieuwjaarsconcert Nieuwe Muziek met werk van Michael Nyman, Emnily Dickinson, Iannis Xena kis, Kloveniersdoelen in Middelburg 16 tot 22.30 uur). ZONDAG 3 JANUARI: Jazz-zangeres Denise Jannah, theater- en muziekcafé Porgy Bess in Terneuzen 16 uuri. ZONDAG 3 JANUARI: Het sprookje De Vuurvogel, familie voorstelling. Stadsschouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (14 uur). DINSDAG 5 JANUARI: Het Wintercircus. Stadsschouwburg Middelburg (14 en 19 uur). WOENSDAG 6 EN DONDERDAG 7 JANUARI Tineke Schouten met haar nieuwste show 'Facelift'. Zuidlandtheater Terneuzen (20 uuri. WOENSDAG 6 EN DONDERDAG 7 JANUARI We hebben samen een paard, komedie van Annie M.G. Schmidt met o.a. An- net Nieuwenhuyzen. DONDERDAG 7 JANUARI: Lebbis en Jansen met hun caba retprogramma '2 keer rieleksen voor 1 geld', 't Bewest in Goes <20.30 uur». foto Willem Mieras Jan Blok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41