Freeks wegen zijn ondoorgrondelijk ssvss Een komiek tussen geniaal en banaal DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Al wat Freek de Jonge van nature tegen heeft, heeft hij tegelijkertijd mee. Zijn kop is mooi van lelijkheid; uilebril, glazen ter dikte van een jampot, steekneus, flaporen, polletje piekhaar. Zie hem op de planken staan met dat krom getrokken lijf, veelal gestoken in een uitmonstering van een buitenmodel knippatroon. Allure van niks. Maar opeens is daar dan die onverklaarbare gedaanteverwisseling. Zonder dat er visueel wezenlijk iets aan hem verandert, weet de cabaretier toch het uiterlijk van de anti-vedette te ontstijgen, zodra hij het woord neemt en zichzelf tot beweging maant. Een komediant die met zijn wat zwiepende motoriek soms doet denken aan een op hol geslagen dorpsdwaas. Maar met charisma weet hij zich telkens weer te verheffen tot de cabaretier, die zich lult van banaal naar geniaal en van ver fijnd naar grof. En dat vice versa. Tot vervoering weet De Jonge z'n fans dan te brengen. Ook als hij zelf geen lach had ingecalculeerd, wordt er toch gelachen. Het neigt af en toe naar magie. Ooit beweerde De Jonge met bravoure: „Ik heb iets Messiaans." De opmer king lichtte hij nader toe in De Tijd van 5 maart 1982: „Ik heb het gezegd in oprecht heid, maar ironiseer het tegelijkertijd. Want kijk, op het moment dat ik zeg dat ik Messias ben, komt er alweer een ober met groentesoep. Dank u, misschien is dit het laatste avondmaal."!..) Niet iedereen gaat plat voor De Jonge. Meerdere malen zag hij ontevreden klan ten gechoqueerd op de loop gaan voor zijn bijtende humor. Wie controversieel te werk pleegt te gaan, roept als het ware het risico over zichzelf af om te ver te gaan. Ajax huurde een jaar of drie geleden sup porter De Jonge in als speaker. Daar kwam narigheid van. Tijdens de Europa Cup-wedstrijd tegen Austria Wien greep hij naar de microfoon om quasi-leuk te roepen dat er telefoon was voor meneer Waldheim. Niet veel later gooide een voet balvandaal een staaf op het veld. Door het incident raakte Ajax een tijdlang versto ken van Europees voetbal; voor Freek de Jonge resteerde de schaamte van een af gang. De Jonge, oftewel een man van pro's en contra's. Hij is er zo een die twijfelt aan datgene wat hij zeker meent te weten. Zelf heeft de inmiddels 48-jarige De Jonge dat eens onnavolgbaar benadrukt: „Eigenlijk kan ik niks en toch doe ik alles." Afgezien daarvan moet hij ook een morele steun zijn voor lijders aan een of ander minderwaardigheidscomplex. De veelvul dige plagerijtjes en pesterijen die in zijn jeugd als altijd zijn uiterlijk aangingen, scherpten van de weeromstuit zijn tong. Later kwam dat gebekte hem uitstekend van pas. Sinds jaar en dag overstemt hij met knalharde grappen zijn manco aan een tot de verbeelding sprekend fysiek. Langgerekte ademtocht Weergaloos zijn bij tijd en wijle de altijd eerst aan echtgenote Hella voorgelezen teksten, die in een langgerekte ademtocht worden gespuid. Het is aan het bevat tingsvermogen van het publiek om het waanzinnig hoog opgeschroefde tempo bij te houden. Dat vergt een lenige geest, niet voor niets moet Freeks publiek dan ook grotendeels worden gezocht in de kring van ten minste would-be intellectuelen en zij die daar graag voor door willen gaan. Vanaf het po dium kijkt de komiek letterlijk en figuur lijk neer op het volk. Als zoon van een her vormde predikant was hij nooit anders ge wend. Waar de geregeld verkassende fa milie ook woonde, in het Groninger Wes- ternieland waar Freek ter wereld kwam, in Zaandam of in Goes, de De Jonges ston den hoog in aanzien. Freek liet zich het rèspect van het volk al in zijn jeugdjaren graag aanleunen: „Ik liep een kruideniers zaak binnen, stopte een hand snoep in mijn zak en vond dat ik me op grond van de status van domineeszoon wel het een en ander kon permitteren. Als ik zat te donderjagen in de domineesbank werd ik door mijn vader vanaf de kansel berispt. Huhuum, deed hij dan. De domineesbank was al een beetje theater. Wij keken op het gepeupel neer." Student Geen uitgesproken studiehoofd trou wens. Freek de Jonge. Of zoals De Jonge het zelf liever verwoordt: indertijd had hij grote moeite zich te concentreren op de studie. De Jonge deed zeven jaar over de eerste drie klassen van de Zaanse HBS. Leraren sarren ging hem beter af. Als stu dent wilde het ook niet bepaald vlotten. Eerst voelde hij zich aangesproken door de Culturele Antropologie, maar die be vlieging was na een college al over. Daar na sjeesde hij als student Nederlands. Wel stortte De Jonge zich met z'n hele ziel en zaligheid in het studentenleven en ont moette daar Bram Vermeulen, tot dan voornamelijk bekend als volleyballer van het Haagse HML/CLV en Jong Oranje. Voor zegge en schrijve zeven toeschou wers begon het in het Rotterdamse thea ter De Lantaren, het eindigde tien jaar la ter voor uitpuillende zalen. Op het Came- rettenfestival in Delft eindigde Cabariolet in 1968 als vijfde, ver achter Don Quishoc- king. De Jonge en Vermeulen doopten Ca bariolet in 1969 om in Neerlands Hoop in Bange Dagen. Met hun, zeker voor die tijd. gedurfde maatschappij-kritische satire spraken Bram en Freek met name jonge ren aan. Hun engagement dreef de heren in 1978 zelfs naar Schiphol om als Neerlands Hoop in Bange Dagen de Nederlandse voetbalselectie een trip naar het WK- voetbal in Argentinië uit het hoofd te pra ten. Het regime-Videla solde op criminele manier met de mensenrechten, vandaar. Maar Neerlands Hoop kon voetballers, coaches en officials niet op andere ge dachten brengen: Oranje ging en spits Dick Nanninga kondigde aan eventueel rondvliegende kogels te zullen terugkop pen naar de schutter. De Jonge deed vorig jaar de Tropentour en raakte zodoende toch in Zuid-Amerika verzeild. In Venezuela en Ecuador, dan wel te verstaan, maar toch. Zijn maat schappijvisie bleek in 1991 enigszins bij gesteld. In een interview nam De Jonge af stand van de wereldverbeteraar, die hij eens was: „In 1978 wist iedereen dat in Ar gentinië de mensenrechten met voeten werden getreden. En met de Olympische Spelen in Berlijn 1936 in het achterhoofd dachten Bram en ik: dat nooit meer. We waren geloof ik zo naïef te denken dat het ons zou lukken een boycot van het WK te forceren. Later komen er nuances in je we reldbeeld. Je denkt dan: wie help ik in het zadel als ik meehelp om Videla en zijn ge neraals weg te pesten? Heeft macht niet altijd vuile handen?" Breuk Roem laat zich gulzig consumeren, maar succes vreet niet zelden ook aan degene die zich er te goed aan doet. Nooit zijn Freek de Jonge en Bram Vermeulen tot in details ingegaan op hun besluit om uiteen te gaan. „Zonder Freek zou ik het toneel niet kunnen op gaan; dan zou ik technicus -musicus worden. En Freek zou zonder mij een smakeloos performer zijn", sprak Bram Vermeulen enkele jaren voor de scheiding. Zijn woorden leken ingegeven door zelfbehoud. Maar De Jonge gruwde zo van het slaafse gedweep van de fans dat hij besloot een breuk te forceren. „Je moet er natuurlijk aan toe zijn. Zoiets groeit, en er bestaat ook nog zoiets als trouw en ver antwoordelijkheidsbesef. Maar als het dan eenmaal zover is, dan ook geen dag uitstel meer. dan is het pats." In een vraaggesprek dat op 12 april 1980 in Elsevier wërd afgedrukt voegde De Jonge daar nog deze woorden aan toe: „We had den onze plaats gevonden en draaiden plichtmatig mee. Voor onszelf was er geen enkele uitdaging meer. En dan komt toch op een bepaald moment de twijfel van: moet ik hier mijn leven mee doorgaan? Is dit het nu? Ik ben blij dat we voor onszelf de beslissing hebben kunnen nemen een otaal andere weg in te slaan. Dat bete kent dat je ook bereid bent vpor jezelf ze kerheden op te geven." Hoe de twijfelaar in De Jonge in staat is ïen stap opzij te doen voor De Jonge als fotoarchief PZC snelle beslisser! Als het erop aankomt kan nij ongemeen hard voor zichzelf zijn. Zo stond De Jonge twee dagen na de begrafe nis van z'n zoontje alweer op het podium. De Jonge dwaalde af van het geloof dat hem met de paplepel was ingegoten. Maar enigszins op jaren geraakt is hij geneigd toch niet alles af te zweren wat hem thuis is bijgebracht. Enkele citaten uit een in terview, op 5 maart. 1982 gepubliceerd in De Tijd: „Ik heb een afkeer van machts wellustelingen die een zekerheid uitstra len, die zeggen: kom hier, kijk eens wat een lief tempeltje. Los van zoiets schuif ik naar Hem op. Theorieen over de Heilige Drieeenheid vind ik beschaafd gelul, maar ik voel op sommige avonden dat de Hei lige Geest neerdaalt, dat Hij in de zaal aanwezig is."(..) Na zijn afscheid van Bram Vermeulen, na dat hij Neerlands Hoop had laten varen, werd Freek de Jonge door de NOS gepolst het programma Denkbeeld te presente ren. Hij nam kennis van het buitenaardse: van occultisme, van spiritisme, van astro logie. Ook tot eigen verrassing verketter de De Jonge niet alles wat tot hem kwam: „Door die uitzendingen ben ik in contact gekomen met mensen die bij mij wat los hebben gemaakt. Vroeger dacht ik ook: fotografie Mare Mildner degenen die daar in geloven zijn gek. Sindsdien ben ik me gaan realiseren datje op die manier een enorme bron van wijs heid ontkent." Filter Zijn echtgenote Hella, dochter van tekst schrijver Eli Asser, werd en wordt door hem anderszins als bron van wijsheid ge bruikt. Sinds De Jonge solo ging. pleegt hij haar als eerste de teksten voor te leg gen van zijn theaterprogramma's. Hella fungeert als het ware als filter tussen werkkamer en theater Wat zij niet goed vindt, haalt het podium niet. Ooit was hij een cabareteske anarchist, la ter keerde hij zich meer en meer af van zijn verleden als komische radikalinski. De Jonge behoort vandaag de dag niet meer exclusief tot het programmapakket van de VPRO, hij verkoopt zijn conferences ook aan het commerciële RTL 4. In Barce lona. aan boord van de NOC-boot liet hij zich ten tijde van de Olympische Spelen uitgebreid fêteren door types, die hij eens als 'verkeerd' door het slijk haalde. Hoe dikwijls heeft hij ook niet afgegeven op de Apartheidspolitiek in Zuid-Afrika? Men sen die wilden deugen moesten het niet in hun hoofd halen naar dat land toe te gaan. Dat was not done. Maar niet zodra de Cul turele Boycot - let wel niet de Apartheid! was opgeheven of De Jonge vloog in het gezelschap van andere bekende Nederlan ders naar Zuid-Afrika. Zijn optredens vie len overigens in de smaak bij de zwarten. De Jonge zegt veel, maar woorden zijn er voor hem blijkbaar om herroepen te wor den. tjloe lang is het geleden dat hij aan kondigde met Hella en de kinderen naar Amerika te gaan om zich er te vestigen? De Jonge is nooit gegaan. De Jonge open de een 06-nummer om bellers te laten la chen, maar al gauw was De Jonge uitge praat. Een jaar of twee geleden kondigde De Jonge aan de theaters voortaan te mij den opdat hij zich volledig op het schrij ven kon gaan toeleggen. Maar nog geen jaar later liet hij het doek toch maar weer ophalen voor het theaterprogramma 'Los se nummers'. Freeks wegen zijn ondoorgrondelijk. Wie had anders verwacht van een dominees zoon? Trouwens, welke tekst schrijft voor dat een cabaretier consequent moet zijn? Alles heeft z'n voors en tegens, zoals lelijk mooi kan zijn. Of zoals hij het zelf heeft gezegd- „Niets is meer zwart-wit." Gerard van Putten Oudejaarsconference De Estafette van Freek de jonge. Oudejaarsavond om 22.30 uur op Neder land 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 37