föerst Op zoek naar de enige echte ware liefde Mensenrechten ook voor kinderen PZC Meepraten niet altijd opwindend 32 t DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 Met liefde hebben we allemaal te maken. Of met het ontbreken er van. Met het zoet of met de pijn. In droom en daad. Bestaat de ware liefde eigenlijk wel? Waarom komt een mens vaak niet verder dan illusie, hunkering, ongehonoreerd verlangen, waarom soms die haat. Is het dan zo moeilijk om van iemand of iets te houden en daarvan te genieten. Elke prettig warme voorjaars- en zomer middag als Simon (45van zijn werk komt. kijkt hij of ze er zitten, die twee oude mensen. Op het bankje voor het be jaardenhuis. hij stokoud en krom. zij in een rolstoel ..Ken gebrekkig en oud stel letje en dat zit daar in het zonnetje met de armen om elkaar heen. Ik kijk er altijd naar. Het geeft mij het gevoel van: er be staat toch nog zoiets als ware liefde wat er ook met die mensen gebeurt, daar kan niks tussen komen Ik vind hetzo'n aan doenlijk en op een bijzondere manier ro mantisch tafereel daar in het zonnetje, elke keer weer moet ik kijken Ik hoop tóch zo dat ze er volgend voorjaar weer zitten Wie in deze krant de rubriek Denkwijzer leest van onze nationale liefdesdeskun- dige, de hoogleraar psychologie Rene Diekstra, begint zich wel af te vragen of de ware. romantische en tegelijk duur zame liefde wel bestaat Diekstra doet bijna niet anders dan methoden aanrei ken die echtelieden, die hopelijk toch ooit uit liefde zijn getrouwd, kunnen ge bruiken om hun verhouding een beetje leefbaar te houden. Toch zijn er veel mensen die in het. be staan van de ware liefde geloven of willen geloven. Mensen die blijven dromen van die ene grote romantische liefde. Liefdeskamer Karei (58». weet zeker dat hij de enige wa re in zijn leven heeft gevonden en dat dat gevoel blijft bestaan „Mijn vriendin en ik zijn nu tien jaar samen en ik weet zeker dat als zij dood gaat. ik de deur van de liefdeskamer op slot doe en de sleutel in een rivier gooi. In mijn liefdeskamer wo nen al onze jaren samen. Al onze fantasti sche momenten, onze blijheid, depres sies. frustraties, alle warmte die ze mij gegeven heeft Ik heb het enorm met haar getroffen. Ze heeft een heerlijk lijf. ik geef toe dat het daar wel mee begon nen is. maar ze heeft ook een fantastische geest Ze voelt mij heel goed aan. heeft veel inlevingsvermogen, is intelligent, heel lief en soms streng Ik kan behalve over techniek met haar werkelijk over al les praten Ze is mijn kind. mijn moeder, mijn zus. mijn vriendin en mijn vriend. Ze is ruet mijn eerste, inaar absoluut, mijn laatste liefde." Liefdesdroom, W.J. Martens (1839 -1895) „Natuurlijk hebben we weieens ruzie en vind ik haar soms een trut. Maar ik hou zoveel van haar; als zij er niet meer zou zijn, hoef ik geen ander meer. Ik zou al tijd aan haar blijven denken. Dat zou te genover een nieuwe vrouw niet eerlijk zijn. Ik weet wel dat hier ook eigenliefde aan te pas komt. Maar dat geldt voor haar ook en dat vind ik helemaal niet ne gatief. Haar geluk is mijn geluk en an dersom. Het loopt door elkaar heen. Dan weer krijg ik, dan weer geef ik. Dat wis selt heel snel en steeds maar weer." Dromen „De liefde is een groot verdriet", zegt Paul (43). die denkt dat ware liefde wel bestaat, al heeft hij daar tot nu toe alleen nog maar onder geleden. Al meer dan twintig jaar droomt hij van een Duits meisje, met wie hij ooit twee maanden heeft doorgebracht en die de liefde van zijn leven is geworden. Hij heeft haar in dertijd onder invloed van haar ouders, zegt Paul niet definitief kunnen verove ren. Maar hij overweegt om het alsnog te proberen. Dat hij het nog niet heeft ge daan, heeft te maken met de angst dat zijn droom in duigen valt. Af en toe belt hij. Dan hoort hij haar stem, maar dan durft hij niks meer te zeggen en legt hij de hoorn gauw weer neer. In 1970 ontmoette Paul op Ameland Sabine, een Duits meisje, dat daar met haar ouders vakan tie vierde. Na een optreden als drummer zag hij haar aan het eind van het concert in de zaal. Ze raakten in gesprek en het klikte meteen. Hij mocht haar op de brommer naar huis brengen. De volgende dag, samen aan het strand, sloeg de verliefdheid in alle hevigheid toe. „Ik was totaal verloren", zegt Paul. „Ik voelde: dit is het. Maar ja. na een week moest ze terug. Ik wilde er achter aan. Ik liftte naar Hannover en ging er kamperen. Sabine was verpleegster en woonde bij haar ouders. We gingen toen zo'n zes weken heel intens met elkaar om. Plotseling maakte ze het uit, zonder dat ze een reden daarvoor gaf. Ik denk dat haar ouders er achter zaten. Zo'n drummer in een bandje, dat was denk ik niet goed genoeg. Ik ben teruggegaan en heb vijfjaar verschrikkelijk om haar ge treurd. Ik zag niets en niemand meer. Ik was blind voor andere vrouwen. Daarna besloot ik met een ander te trouwen." „Ik hield niet zoveel van Marja als van Sabine. Met Sabine was ik heel close, die paste zo goed bij mij, zij was het gewoon. Maar ja, je kunt toch nietje hele leven in zak en as zitten. Een paar dagen, voordat we zouden trouwen, kreeg ik een brief van Sabme. Ze maakte excuus voor wat er jaren geleden gebeurd was en vroeg hoe het met me ging. Ik ben er meteen heengegaan, maar ik durfde niet aan te bellen. Ik heb drie dagen en nachten op de stoep tegenover haar huis zitten wachten of ze naar buiten kwam. Maar ik heb haar niet gezien. Toen ben ik terug gegaan en heb ik het huwelijk maar door laten gaan." „Na zes jaar was mijn huwelijk voorbij. Ik ben nog weer gaan samenwonen en dat heeft zeven jaar geduurd. Heel vaak, ook tijdens mijn huwelijken zag ik het koppie van Sabine voor me. Ik koester haar nog steeds. Ik denk dat zij net zo'n trauma heeft opgelopen als ik. Als ie mand je na vijfjaar nog een excuusbrief schrijft, dan was het voor haar toch ook niet zomaar iets? Ik ben nu al weer een paar jaar alleen. Vorig jaar heb ik Sabine een brief geschreven. Via de burgerlijke stand heb ik haar adres gevonden. Ik heb maanden op die brief gestudeerd, maar toen ik hem eindelijk had verzonden, kwam hij ongeopend terug. Ik weet niet of het haar handschrift was, waarmee de brief retour werd gestuurd. Ze is ge trouwd, misschien heeft haar man de brief gevonden en teruggezonden. Ik weet ook niet of ze kinderen heeft. Ik wil niet stoken in haai" huwelijk, maar ja, wie weet is zij ook ongelukkig. Dat is altijd door mijn kop blijven spelen." „Sweet, sweet love", romantisch plaatje uit vervlogen tijden. „Ik wil haar weer opzoeken, maar ik twij fel steeds of ik het moet doen. Een vriend van me raadt het me zeer af. Je ver moordt je eigen droom, zegt hij. Mis schien is dat zo, Ik durf eigenlijk niet, maar ik wil haar toch ook beslist zien. Voor haar voel ik de echte liefde. Een paar dagen geleden heb ik haar gebeld en meteen weer neergelegd, toen ze zich meldde. Haar stem scheurde vanalles open," Autootje Elles (36) blijft van haar grote liefde dro men nu zij ervan heeft afgezien uit een gevoel van medemenselijkheid. „Ik was getrouwd en had al twee kinderen, toen ik Erik ontmoette. Het was liefde op het eerste gezicht, zoals dat heet, Hij was een heerlijke, romantische, serieuze, intelli gente en gekke schat. Wij adoreerden elkaar en werden minnaars. We gingen zoveel als mogelijk was met elkaar om, zonder dat mijn man dat wist. Erik was gescheiden en wij droomden regelmatig over een leven samen. Ik wilde dat ook heel graag. We waren eikaars grote lief de." „Toen onze verhouding driejaar had ge duurd, stond er op de ochtend van mijn verjaardag een hele grote ingepakte con tainer voor de deur met een grote strik erom heen. 'Voor Elles, van een stille aanbidder' stond er met grote letters op. Ik wist niet wat ik zag, maar ik begreep meteen van wie dat was. Mijn man en kinderen snapten er natuurlijk niks van. In de container stond een schitterend rood autootje. Ik vond het superroman- tisch, maar er is eigenlijk niks dan ellen de van gekomen." „Mijn man accepteerde niet dat ik niet zou weten wie de gever was en hij stond niet toe dat ik de auto hield. Er kwam zo'n ruzie over dat ik tenslotte maar heb verteld hoe het zat. En daarmee moest de relatie met Erik aflopen. Mijn man ac cepteerde dat niet en ik heb er voor geko zen het gezin in stand te houden. Ik houd ook van mijn echtgenoot en vooral van mijn kinderen. Ik kan hen geen pijn doen. Ik wil mijn kinderen hun vader niet ontnemen en ik kan zelf ook niet zonder hen. Maar Erik zal altijd mijn grote liefde blijven. Het is nu tien maanden geleden. En ik moet me nog steeds ontzettend be dwingen om hem niet te bellen. Ik ben voortdurend bang dat ik hem met een ander zie. Want ik droom nog vaak van een toekomst voor ons, ook al lijkt dat onbestaanbaar. Pas als ik hem met een ander zou zien. zou ik geloven dat zijn ge voel voor mij definitief voorbij is." G reetje van der Veen Op school hebben kinderen naast plichten ook duidelijke rechten. Victor Mastboom uit Middelburg kan daarover meepraten. Hij heeft een paar jaar ervaring achter de rug in het meedenken en meebeslissen over zaken die spelen bij de Middelburgse Stedelijke Scholengemeenchap SSGM. Victor iverd daartoe in de gelegenheid gesteld door zijn lidmaat schap van de medezeggenschapsraad. Opkomend voor de belangen van de medeleerlingen, kon hij niet bepaald rekenen op forse steun van de achterban. De betrokkenheid bij wat er op school gebeurt is bij de meeste leerlingen niet bijster groot. ..En als je nauwelijks response krijgt van de leerlingen heb je ook niet altijd zo veel zin om ergens achteraan te zitten." Lid zijn van de medezeggenschapsraad valt ook in andere zin wat tégen. Victor: ..De vergaderingen zijn niet echt op- windend. De laatste tijd is er veel gesproken over liet forma tiebudgetsysteem. Je moet dan ivel veel geduld hebben om alles aan te horen, wat dat heeft niet direct met de leerlingen te maken." Bovendien blijkt dat allemaal van de tijd af te gaan voor za ken. die wèl het belang van de leerlingen dienen. Zoals het voorstel om repetities en schriftelijke overhoringen wat meer in de tijd te spreiden en er geen lawine van te maken. Een andere veel gehoorde klacht is dat tentamens zo vaak in de middaguren plaats vinden. Victor: „Je zit dan als leerling een hele dag in de zenuwen. Bovendien ben je in de middagu ren echt niet op de top van je concentratie." Dank zij de medezeggenschapsraad zijn er dan wel meer huiswerkloze dagen gekomen, maar volgens Victor mag er in dat college wel wat meer gebeuren. „Ik krijg nu soms de in-, druk dat het een papieren inspraak is." V; Victor Mastboom: medezeggenschap valt tegen. foto Wim Riemens Miek de Langen, oud-hoogleraar Jeug drecht en al sinds jaar en dag voor vechtster van de rechten van kinderen, heeft net ooit uitgeroepen „Kinderen zijn men sen, dus de mensenrechten gelden ook voor Kinderen Dat klinkt tamelijk vanzelfspre kend. maar in de praktijk worden rechten van kinderen veelvuldig miskend. Lang niet altijd krijgen kinderen de ruimte om voor zichzelf op te komen, invloed uit te oefenen op de eigen omgeving en mede-verantwoor- delijkheid te dragen voor zaken die hen aan gaan. Wetgevers, ouders, docenten, beleids makers. hulpverleners, ze betuttelen nog bij het leven en alsof een kind geen rechten heeft, vallen volwassenen telkens weer terug in de diep ingewortelde gewoonte om over en zonder die jonge medemens te denken en te handelen Maar de opgroeiende burger dient goede hoop te houden, want er pinkelt hier en daar een lichtpuntje. Sterker nog: het lijkt er in bepaalde gevallen zelfs op. dat kin deren al behoorlijk serieus worden genomen Kinderinspraak en kinderparticipatie be ginnen terrein te winnen. In deze provincie is de instelling voor de ondersteuning en bege leiding in het sociaal cultureel werk 'Impuls Zeeland' druk in de weer. het betrekken van kinderen bij het tot stand komen van speel- voorzieningen in een buurt handen en voe ten te geven Buurtbewoners worden in de meeste gevallen wel naar hun mening ge vraagd Maar vaak wordt vergeten dat kin deren ook buurtbewoners zijn „En kinderen kunnen in die speelvoorzieningen juist een belangrijke inbreng hebben, omdat zij de voornaamste gebruikers zijn", meent consu lente Marlie Blok. Om de tafel Waarom worden de wensen en meningen van het kind dan zo vaak genegeerd0 Marlie Blok „Men is bang dat kinderen die verant woording niet aankunnen. Dat is een ver keerde gedachte. Hel. is helemaal niet de be doeling de verantwoording volledig bij de kinderen te leggen. Maar de ervaring van kinderen kan een heel goede informatiebron zijn. Daarom moet het iets vanzelfsprekends worden dat volwassenen met de kinderen om de tafel gaan zitten." Steeds meer krijgen kinderen een steuntje in de rug om op te komen voor hun eigen belan gen. Bij de kinderrechtswinkel kan die zeer jonge mens zich laten informeren over juridi sche zaken. Daarnaast is er het fenomeen van de Kindertelefoon, met de mogelijkheid om vrijuit te kunnen praten over sexualiteit problemen thuis of mishandeling. En recen telijk is bekend geworden dat de ombuds man ook klachten van kinderen in behande ling neemt. Op onderwijsgebied ijvert het Landelijk Aktie Kommitee Scholieren, kort weg LAKS genaamd, al jaren voor de komst van een wettelijk verplicht leerlingensta tuut. Recht In de wettelijke regelingen zijn al evenzeer bewegingen waar te nemen, waaruit valt af te leiden dat er lang niet meer zo bevoog dend en bemoederend over kinderen wordt gedaan als in een niet eens zo ver verleden Zo hoef je niet altijd meer een bepaalde leef tijd te hebben bereikt om rechten te krijgen. Het arbeidsrecht en de studiefinanciering zijn daar voorbeelden van. Bij de herziening van het echtscheidingsrecht is bepaald dat kinderen zich al vanaf hun twaalfde jaar tot de rechter kunnen wenden. Een verworven recht is ook dat kinderen dienen te worden gehoord in familierechtzaken, waarin beslis singen worden genomen die voor het kind re levant zijn. Zoals bij adopties, het treffen van omgangsregelingen en bij voogdijtoewijzin gen. In de wet op de jeugdhulpverlening is onder meer het recht vastgelegd dat jongeren van af 12 jaar hun dossier mogen inzien. Met uit zondering van die gevallen waarin het hulp verleningsplan het noodzakelijk maakt om een andere partij in te schakelen, zal de hulp verlening toestemming van het kind moeten hebben om met een derde te praten over de situatie waarin de jongen of het meisje in kwestie verkeert. Klachten Ongeacht hun leeftijd kunnen onder toe zicht geplaatste jongeren gebruik maken van het klachtrecht als ze het niet eens zijn met de beslissing van een instellingsdirectie. Binnenkort is het in Zeeland zelfs mogelijk om in hoger beroep ook anderen dan het veld zelf naar de situatie te laten kijken. Dat kan bij een externe commissie die binnenkort wordt geïnstalleerd. Algemeen directeur mr R.H. Holl van de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (voorheen Stichting Kinderzorg) juicht deze nieuwe mogelijkheid om ook op neutraal ter rein verhaal te halen, van harte toe. „Ik hoop niet dat het storm gaat lopen, maar ook als er maar één kind is dat een bepaalde kwestie nog eens zou willen voorleggen aan een ex terne klachtcommissie, is het goed dat zo'n club er is." Holl wijst er tenslotte op, dat minderjarigen - hoewel er wettelijk geen mogelijkheden zijn om tegen hun rechtsbeschermers te pro- cederen- in toenemende mate gebruik ma ken van de mogelijkheid om in een conflict met de ouders of ouder-vervangende opvoe ders zelfstandig een kort geding aan te span nen. En ook komt het steeds meer voor, dat de rechter tegemoet komt aan gerechtvaar digde eisen van het kind. Jacques Cats foto Wim Riemens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 32