Kerst Daar is geld, daar is toekomst Vier jaar volgens het groeiboekje PZC Kort protest DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 2 8 Tienduizend illegale Ghanezen zou den alleen al in Amsterdam wonen, beweerde politiecommissaris E. Nord- holt van Amsterdam dit voorjaar. Aan leiding was het oprollen van een Gha- nese drugsbende. Later, naar aanleiding van de vliegtuigramp in de Bijlmer, kwamen de Amsterdamse Ghanezen weer in het nieuws. Een onbekend aan tal van hen woonde in de getroffen flats. Jonge Ghanezen ontvluchten massaal hun land. Niet om politieke redenen, maar om armoe en uitzichtloosheid te ontvluchten. Ze willen naar het Westen. Liefst naar de Verenigde Staten. „Maar Nederland is ook OK", aldus een Gha- nees. Onze verslaggever reisde met een betrapte illegale Ghanees terug naar Afrika. Op zoek naar de redenen van de Ghanese reislust. Sheila snikt. Dan schudt ze verontwaar digd haar hoofd. ..'It is unfair", zegt ze voor de zoveelste keer. Haar woede richt zich op de gemeentepolitie van Rotter dam en de Koninklijke Marechaussee te Schiphol. Samen zijn zij ervoor verant woordelijk dat Sheila met vlucht KL 589 op weg is naar Accra, de hoofdstad van Ghana Sheila, een Ghanese. wordt ge deporteerd. Ze moet als illegale vreem deling het land uit Zonder pardon. Maar Sheila wil terug. Hoe weet ze nog niet. Maar in Ghana blijven zal ze niet. ..Nie mand wil in dat land blijven. Daar is geen toekomst." Op het moment dat de passagiers voor de KLM-vlucht naar West-Afrika willen instappen, komen drie leden van de Ko ninklijke Marechaussee bij de vertrekba- lie. Ze hebben twee passagiers bij zich. Die worden op verzoek van de geünifor meerden met voorrang behandeld. Het gaat om Sheila. 26 jaar. en een man van ongeveer dezelfde leeftijd. Ze hebben geen bagage. Alleen al daardoor vallen ze op in het gezelschap voornamelijke Afrikaanse reizigers. Die zijn beladen met spullen. Van één stuk handbagage lijken zij nooit te hebben gehoord. Eenmaal in de lucht zet de jongeman het onmiddellijk op een zuipen. Het ene na het andere blikje Heineken verdwijnt door z'n keel. In het begin van de vlucht wil hij nog wel praten. Later kan hij dat niet meer vanwege het overmatige bier gebruik. Hoewel hij mij vraagt Neder lands te spreken, kan hij amper in die taal antwoorden. Ook spreekt hij aller minst behoorlijk Engels. „Ik word ten onrechte het land uitgezet. Ik heb een verblijfsvergunning vanwege mijn huwe lijk met een Nederlandse", komt er in een Nederlands/Engels mengelmoesje uit. Hij wil zo spoedig mogelijk terug. ..To my wife." Eenvoudig zal dat niet worden, want hij heeft maar vijf gulden op zak. Sheila is Smederij in de sloppenwijken van Accra. wat dat betreft beter toegerust met haar briefje van 25 gulden. Iets meer dan het mininum-maandinkomen in Ghana. „Ik weet niet waar ik naar toe moet. Ik heb geen idee waar m'n ouders zijn. Daarbij ik wil helemaal niet terug naar Ghana. Ik wil terug naar m'n man in Rotterdam", snikt Sheila. Getrouwd Ze trouwde in juli in Rotterdam. „De trouwambtenaar wist dat ik op dat mo ment illegaal in Nederland was. Maar hij heeft me niet aangegeven bij de vreem delingenpolitie. En hij heeft ook niet ge- foto Laurent Heere zegd dat ik niet zou mogen trouwen." De 28e november kregen de Ghanese en haar Arubaanse echtgenoot (met Neder lands paspoort) een oproep om bij de Rotterdamse politie te verschijnen, ver telt ze. „Eerst werd m'n man verhoord. Na drie kwartier kwam hij naar buiten en verdween uit het gebouw zonder verder iets tegen mij te zeggen. Vervolgens werd ik binnengeroepen. De politie vertelde mij dat m'n man niets meer van me wilde weten. Dat m'n huwelijk niet meer be stond en dat ik het land zou worden uit gezet." De haar toegewezen advocaat - diens galen hebben er geen belang bij de waar heid te vertellen. Dat verkleint de kan sen om terug te gaan. En dat is wat ze willen. Hier hebben ze geen toekomst." Guri is ervan overtuigd dat dat voor de meeste jonge Ghanezen geldt. Het land is straatarm en de officiële en verborgen werkloosheid is groot. „Maar zelfs als er werk is. dan wordt het uiterst karig be taald. Ondertussen zien de jongeren wel landgenoten naar het buitenland ver trekken en met een auto terugkomen. Of een villa hier bouwen. De rijkdom van het Westen zal blijven lokken", meent hij. Mislukkingen Ghana hangt aan elkaar van mislukkin gen. Heel wat Ghanezen zijn intussen de mening toegedaan dat ze het zelf niet kunnen. „Sinds we geen Britse kolonie meer zijn, is het alleen maar slechter ge worden", zegt bij voorbeeld Jerome Atanga. „Ghanezen zijn alleen maar uit op snel verdiend geld. Investeren in de toekomst zit er niet in", stelt de Deense ondernemer Tonny Larsen met grote stelligheid. Zijn poging om in het vissers dorp Apam een scheepswerfje op te zet ten. is tot dusver vastgelopen op bureau cratie en corruptie, vertelt hij staande tussen de vier muren van zijn toekom stige werf. „De bouw heb ik inmiddels stilgelegd omdat de container met ge reedschap nu al maanden wordt vastge houden door de Ghanese douane en ik nog steeds geen toezegging heb dat ik hier water, elektriciteit en telefoon kan krijgen." Larsens plan plan kan de vissers veel kosten besparen en tegelijkertijd zorgen voor een aanzienlijke produktiviteits- stijging. „Toch krijg ik amper medewer king. Mijn Ghanese aandeelhouders hebben hun aandelenkapitaal nog niet gestort. Ze zeggen doodleuk: 'Trek de kosten maar af van de winst die je gaat uitbetalen'. Ze snappen niet datje eerst ergens geld in moet steken, voordat je winst kan maken." De eigenaar van mijn hotel in Accra is zo'n type ondernemer. Elke dag komt hij langs om de kas te legen. De telefoon werkt al vier weken niet, omdat de nota niet is betaald. Een van de gasten heeft uit zijn eigen zak het waterleidingbedrijf betaald om te voorkomen dat ook de wa terleiding werd afgesloten. „Ghanezen denken dat zaken doen betekent dat je alleen maar geld hoeft te innen", zegt Ri chard Kabe. „Dat is ook een van de be langrijkste redenen waarom ik weg wil uit dit land. Hier is geen toekomst. Zelfs de Ghanezen met geld gaan hier weg." Laurent Heere naam kan ze met opnoemen - wist niets voor Sheila te bereiken. Hetzelfde gold voor een later door vrienden te hulp ge roepen advocaat. „Die heb ik niet eens kunnen spreken. Ik heb geen gelegen heid gekregen om te protesteren tegen m'n uitzetting", zegt de Ghanese. Ruim een jaar geleden kwam ze naar Eu ropa. Over haar beweegredenen tot de reis wil Sheila niets kwijt. Evenmin wil ze de vraag beantwoorden hoe ze aan het geld en de noodzakelijke reisdocumen ten kwam. „Ik vertrok naar Frankrijk. Daar aangekomen, adviseerde een vriend me naar Nederland te gaan." Zo gezegd, zo gedaan. Eenmaal in Neder land gearriveerd, vroeg Sheila politiek asiel. „In het asielzoekerscentrum heb ik m'n man ontmoet. We besloten snel te trouwen en niet de uitslag van de asiel aanvraag af te wachten." Sheila ver dween voor de autoriteiten. Totdat ze op 28 augustus werd aange houden bij een diepvriesbedrijf. „Ik viel in voor een zwangere vriendin." De vrien din ontving een uitkering en tegelijker tijd werkte de Ghanese onder haar naam door. „Ik had het geld nodig voor m'n zieke moeder." Uit de rij Bij aankomst in Accra worden de twee gedeporteerden onmiddellijk uit de rij gehaald. Zij hebben geen paspoort, dat heeft de captain van het KLM-toestel op zak. De dronken jongeman probeert mij in zijn lot te betrekken. Luid schreeuwt hij door de hal dat hij samen met mij het land is binnengekomen. Die aandacht kan ik allerminst gebruiken, want Gha na houdt helemaal niet van buitenland se journalisten. Ik vrees dan ook dat de talrijke 'immigration-officers' zullen doorzien dat ik ten onrechte als toerist het land probeer binnen te komen. Maar het geluk is met mij. Ik mag door. Later in de week vertelt Sheila me dat ze gedurende enkele uren is verhoord. „Ze wilden weten wat ik in Nederland heb ge daan. Daarna lieten ze me gaan." De jonge vrouw zegt nog steeds niet te weten hoe het met haar leven verder moet in Ghana. „M'n broer heb ik niet kunnen vinden. Ik weet dat hij ergens in Accra woont, maar hij werkt niet meer op dezelfde plaats. Ik logeer nu bij vrien den. Hier kan ik niet blijven", zegt ze in een enorme villa in de ambassadewijk van Ghanese hoofdstad. Enig navragen in de buurt leert dat Sheila allerminst een onbekende is. „Ze woont hier al jaren samen met haar familie", zegt een van de buren. Sheila ontkent niettemin met klem dat ze haar familie heeft gevonden. Sheila wil evenmin op de foto. Net zomin als ze met haar volledige naam in de krant wil." Geen toekomst „Liegen hoort erbij", zegt Bernard Guri, landbouwkundig medewerker van de rooms-katholieke kerk in Ghana. „Ille- De leefomstandigheden op het Ghanese platteland zijn erbarmelijk. Reden te meer om het land te verlaten... foto Laurent Heere Een kostbaar bezit, daar ga je zorgvuldig mee om. Je koes tert het, onderhoudt het tot in de puntjes en je zorgt vooral dat niets het kan beschadigen, dat alle ge vaar uit de buurt blijft. Het meest kostbare in het leven, een kind, heeft dan ook recht op alle zorg, aandacht en veiligheid. Niet al leen ouders voelen dat, ook de sa menleving heeft het tot een wet ge maakt. Het belangrijkste instru ment daarin is de Jeugdgezond heidszorg. Ieder kind krijgt er in principe al meteen mee te maken. Het Kruis werk begeleidt de eerste levensja ren van alle kinderen op het gebied van gezondheid en preventie is het sleutelwoord: Voorkomen dat ziek ten. afwijkingen of een verkeerde verzorging de kwaliteit van het le ven ongunstig gaan beïnvloeden. Want de meeste kinderen worden gezond geboren maar kwetsbaar zijn ze ook. Al bij de geboorte doet de huisarts, de vroedvrouw of de specialist een aantal routinematige testjes bij een kind. Als er iets niet in orde is. kan meteen actie worden onderno men want in de hele jeugdgezond heidszorg geldt de wet- hoe eerder hoe beter. Een pasgeborene staat aan begin van een uiterst complexe ontwikkeling en ontwikkelen doe je het best met optimaal materiaal. Mocht één van de vele factoren niet helemaal in orde zijn. dan kan de schade beperkt blijven door er re kening mee te houden. Hielprik Een goed voorbeeld daarvan is het onderzoek van twee. vrij zeldzame, stofwisselingsziekten: PKU en CHT Hoewel de kans om met één van die twee ziekten te worden ge boren uiterst klein is, neemt de wijkverpleegkundige bij alle pas geborenen tussen 7 en 14 dagen na de geboorte, een paar druppeltjes bloed af: het hielprikje. Met die kleine moeite kan grote ellende voorkomen worden. Kinderen die zo'n ziekte hebben ontwikkelen zich. als er niets gebeurt, abnor maal. Een streng dieet voorkomt dat ze. bij PKU. ernstig verstande lijk gehandicapt of, bij CHT, bui tensporig dik worden. Alle investeringen die de jeugdge zondheidszorg doet. hebben naar verhouding een hoog rendement. De kosten en moeite van de talloze keren dat artsen en verpleegkundi gen de kinderen onderzoeken, we gen niet op tegen de kosten en moeite van de behandelingen en opvang die op die manier voorko men kunnen worden. Emotionele aspecten van ziekten en handicaps zijn daarin niet meegerekend om het eerste levensjaar naar verhou ding erg snel gaat, ziet de consulta tiearts zuigelingen vaker dan kleu ters. Voor ouders kan het bezoek aan een consultatiebureau veel steun geven. Om te beginnen ont moeten ze andere ouders met an dere kinderen, zodat een vergelij king mogelijk wordt. Want hoe we ten ouders wat een normale ont wikkeling is wanneer alleen hun ei gen kind als norm kunnen nemen. De consultatiearts gaat na of de ontwikkeling, binnen redelijke marges, normaal verloopt. Lengte, gewicht, motorisch en zintuigelijk functioneren: alles wordt aangete kend in een 'groeiboekje'. waaruit later de eerste vier jaren nauwkeu rig te volgen zijn. Het consultatie bureau functioneert als vraagbaak voor de ouders en geeft ook voe dingsadviezen. Na vier jaar verhuizen de kinderen naar de afdeling Jeugdgezond heidszorg van de Gemeenschappe lijke Gezondheidsdienst (GGD). Daar blijven de schoolartsen, jeugdverpleegkundigen en assis tenten de schoolgaande jeugd tot in de tweede klas van het voortge zet onderwijs volgen. Al in groep één ziet de verpleegkundige de kleuters van vier jaar en in groep twee komt de schoolarts voor een uitgebreid onderzoek. De ouders krijgen het verzoek daarbij aanwe zig te zijn. De schoolarts bekijkt, behalve lengte, gewicht, gehoor en gezicht, de motorische ontwikke ling en het gebit. Alle afwijkingen die zonder ingewikkelde diagnosti sche apparatuur kunnen worden opgespoord, passeren de revue en eventuele klachten worden bespro ken. De schoolarts haalt gegevens uit het onderzoek, uit de gesprek ken met de ouders en het kind en uit aanwijzingen van de leerkracht. Zodra er iets mis is. verwijst de schoolarts naar de huisarts en in een aantal gevallen worden de kin deren een jaar daarna opnieuw be keken. In groep vier komt de jeugd- verpleegkundige nog eens kijken en in groep 6 de assistente. De schoolarts houdt dan in groep 8 weer een keer zitting om het hele onderzoek opnieuw te doen. Het derde onderzoek door de school arts vindt plaats in de tweede klas van het voortgezet onderwijs. Pas 19 jaar na het hielprikje, gaan de gegevens uit het archief van de Jeugdgezondheidszorg. Een mens wordt dan geacht het kostbare goed van de gezondheid zelf te kun nen beheren. Preventie is vanaf dat moment meer een zaak van voor lichting dan van onderzoek. Mieke van der Jagt kwaal. De vaccinatie gaf een zeker risico van hersenvliesontsteking en kinkhoest komt nog maar heel sporadisch, en dan nog in een zwakke vorm, voor. De Provinciale Entadminstratie roept de ouders ook op voor vacci natie tegen mazelen, bof en rode hond. Ook hieraan ligt de verhou ding tussen kosten en baten ten grondslag. Bij mazelen treedt in een aantal gevallen hersenvlies ontsteking op en bof geeft bij man nen een risico van onvruchtbaar heid. Voor meisjes is het maar beter rode hond te hebben gehad omdat het in de zwangerschap de ontwik keling van de hersenen van de vrucht kan bedreigen. Om de ent programma's niet ingewikkelder te maken dan strikt noodzakelijk is, krijgen alle kinderen, jongens en meisjes, het hele aanbod in een leef tijdsfase die daarvoor het meest ge schikt is. Groeiboekje Gedurende de eerste vier levensja ren worden kinderen nauwlettend in de gaten gehouden. Het consul tatiebureau. waar een arts en een wijkverpleegkundige zitting hou den. is meestal opgesplitst in een zuigelingenbureau en een kleuter bureau. Omdat de ontwikkeling in Schoolarts Herma van Houten onderzoekt Frodo. dat ze eenvoudig niet te meten zijn. Nauw verbonden met het kruis werk is de Provinciale Entadmini stratie. Alle pasgeborenen in de provincie komen daar automatisch in een kaartenbak terecht en al in de eerste maanden gaat er een op roep naar de ouders uit. Aan ieder kind wordt de vrijwillige vaccinatie aangeboden. Tegen de ziekten dif terie. tetanus en polio krijgen de pasgeborenen in principe na drie maanden hun eerste prik. Daarna volgen nog verschillende herha- lingsprikken. Het vaccin tegen kinkhoest is een aantal jaren gele den uit de cocktail gegooid omdat het middel erger bleek dan de foto Wim Riemens foto Wim Riemens Aangenaam! Ik ben Mirjam Karlijn Braamse. Mijn moe der heet Wülemien, mijn vader Hans en ik heb nog een zus van vijf, Hanneke. en een broer van vier die Niels heet. Voor mij is dat allemaal tamelijk nieuw want ik ben pas tien dagen oud. Ze vinden me. kan ik tot mijn genoegen vaststel len. heel bijzonder en dat ben ik ook. De verwachting was dat ik de elfde van de elfde geboren zou worden maar zo gek heb ben ze me toch niet kunnen krijgen. Vrijdag de dertiende leek me geschikter en zo is het ook gebeurd. Als bewijs dat de da tum niets met ongeluk te maken heeft, was ik daar: 57 centi meter. 10,5 pond en kerngezond. Hollands Welvaren, al zeg ik het zelf. Het bevalt me wel, hier in Heinkenszand. Ik heb een warm bed, een lekker bad elke dag en ik krijg op tijd een fles. Veel reden om mijn stem te laten horen heb ik dus niet. Alleen vandaag hebben ze me uit mijn bed gehaald om me gemeen in mijn hiel te prikken. Rianne Plaisier. de wijkverpleegster, is er speciaal voor gekomen. Daar heb ik natuurlijk wel even tegen geprotesteerd wantje kunt niet alles over je kant laten gaan. Maar goed beschouwd viel het allemaal nogal mee. Ik heb ook begrepen dat het noodzakelijk is orn te zien of ik een zeldzame ziekte heb. Mocht ik aan zo'n ziekte lijden, dan kun- nen ze met een streng dieet voorkojnen dat ik verstandelijk gehandicapt of buitensporig zwaarlijvig word. Maar die kans is erg klem icant al worden alle baby's getest, er blijkt er maar zelden eentje aan zo'n ziekte te lijden. Daarom kan ik nu ook heel gerust gaan slapen. Welterusten!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 28