ecordomzet afslag Colijnsplaat Loc voor oefeningen brandweer PZC provincie Slib Walsoorden liet op Zeeuwse Stortplaats Schapenbedrijf weer bereikbaar Kokkelsector lijdt meeste schade bij sluiten visgebieden ZMF: nog te weinig inzicht in vervuiling van de waterbodems Prima garnalenjaar Vlissingen blijft grootste Omzet Breskens lager van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Op het trainingscentrum van de Vlissingse brandweer kunnen sinds woensdag spoorwegongevallen le vensecht worden nagebootst. Met de komst van een Duitse Hen schel-locomotief kunnen auto's echt onder de wagons worden gereden en lijken de brandweeroefeningen meer op de realiteit. D. G. Murre, ondercommandant bij de brandweer Vlissingen, is heel blij met de locomotief. „Ik heb nog eén wens en dat is een boot", aldus Murre. Het was niet eenvoudig om de locomotief van 320.000 kilo op het rechte spoor te krijgen. Het gevaarte werd op een oplegger vanuit Rotterdam naar Vlissingen gereden. Probleem daarbij was dat de locomotief niet onder de viaducten door kon. De Rijksdienst voor het Wegverkeer had daarom een speciale route uitgestip peld. Eenmaal in Vlissingen aangekomen was het voor kraanbe- drijf Melis uit Gapinge een gigantische operatie om de locomo tief zonder beschadigingen op haar plaats te zetten. Volgens Murre is de locomotief geen persoonlijke gift aan de brandweer, maar is het een geschenk voor de hele gemeenschap. „Als de brandweer goede mogelijkheden heeft om te trainen kan veel leed worden voorkomen", aldus Murre. De gele locomotief uit 1973 was door de Nerefco. raffinaderij van BP en Texaco, geschonken aan de Stichting Stoomtram Goes- Borssele omdat het onderhoud te duur werd. De Stichting be dankte voor de locomotief omdat de trein in de bochten uit de rails springt. Voor de brandweer was dit geen probleem. Tijdens de training hoeft de locomotief alleen maar heen en weer te rij den. Na Nieuwjaar wordt de machinist benoemd en kan de loco motief worden gebruikt. DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 1 5 van onze verslaggever GOES - I)e kokkelsector lijdt aanzienlijke schade als minis ter Bukmans voorstellen door gaan om gebieden in de Wad denzee en Oosterschelde te slui ten voor de schelpdiervisserij. Voor de mosselbranche is het verlies gering. Dat heeft het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) berekend. Uit het rap port blijkt dat zowel de kokkel als mosselsector veel meer in komsten derven als het ministe rie de voorstellen van de Wad den Advies Raad en Natuurbe- schermingsraad opvolgt. Beide instanties willen de visserij op het Wad vergaand indammen. Op verzoek van het ministerie, de bedrijfstak en de Kamer van Koophandel in Middelburg heeft het LEI de economische gevolgen van verschillende vis- serijbeperkende maatregelen onderzocht Bukmans struc tuurnota Vissen naar Evenwicht gaat het minst ver. Voorgesteld wordt een kwart van de droog vallende platen op de Wadden zee (Balgzand. Piet Scheve plaat. Bocht van Watum en ge bieden onder Terschelling en Rottum) te sluiten voor de schelpdiervisserij. Verder moet een een zevende deel van de Oos terschelde dicht: de noordelijke tak en het westelijk deel van de Roggenplaat. In het jaar 2000 wordt opnieuw bekeken of nog meer gebieden gesloten moeten worden voor mosselzaad- en kokkel visserij. Zo ja. dan komen het gebied on der Schiermonnikoog en een stuk Oosterschelde (Zandkreek en overig deel Roggenplaat) in aanmerking. Voordelta Beide fasen treffen de mossel kwekers nauwelijks. Het totaal inkomen daalt hooguit met vier procent. De kokkelaars en de verwerkende industrie voelen de maatregelen wel in hun porte monnee: een inkomensdaling van vijftien procent en bij ver dere gebiedsluitingen zelfs twin tig procent. Als daar bovenop ook de gehele Voordelta voor de kokkelvissers verboden terrein wordt, loopt het verlies met drie procent op. Dat lijkt een mi nieme stijging, maar het LEI vult aan dat de schade hoger kan uitvallen omdat kokkels uit de Voordelta doorgaans meer dan de gemiddelde besomming orengen. Bij deze percentages is geen re kening gehouden met de reser vering van schelpdieren voor vo gels Bukman stelt in zijn nota voor dat zeventig procent van de gemiddelde voedselbehoefte van eidereenden en scholeksters in de vorm van kokkels en mos selen op het Wad moet achter blijven Concreet kan dit beteke nen dat het ministerie in voedse- larme jaren de Waddenzee en de Oosterschelde volledig sluit voor de visserij Dramatisch Dramatisch Komt deze maatregel bovenop de geopperde gebiedssluitingen dan levert de mosselbranche twaalf procent inkomen in. De gevolgen voor de kokkelsector zijn dramatisch: eenderde tot de helft van de inkomsten valt weg Het LEI concludeert dat vooral kokkelconservenfabrieken het dan met meer kunnen bolwer ken. In de mosselsector leiden de onregelmatige opbrengsten tot concentratie in de kweek met mogelijk een beperkt verlies van arbeidsplaatsen, maar er gaan geen bdrijven op de fles. De alternatieven van de Wadden Advies Raad en de Natuurbe- schermingsraad komen neer op een permanente sluiting van platen, waar vogels aan hun kostje kunnen komen. In deze voorstellen is dan ook geen spra ke van voedselreservering voor vogels. De mosselsector derft bij deze varianten twaalf procent inkomen, de kokkelaars 28 tot 43 procent. In de kokkelsector gaat (inclusief verwerking van bui tenlandse kokkels) per jaar ge middeld ruim 125 tot 150 miljoen gulden om. Het op haar plaats zetten van de Duitse Henschel-locomotief op het trainingscentrum van de Vlissingse brandweer was een moei lijke operatie. foto Ruben Oreel n onze verslaggever iOOSTERZANDE - De ge- eente Hontenisse mag geen rvuild slib uit het het haven van Walsoorden storten op Zeeuwse stortplaats. De euwse stortplaatsen beschik- n niet over een ontheffing op sis van de Wet Chemische Af- l lilstoffen. De Grondbank in e itterdam heeft wel zo'n ont- Teflfing en Hontenisse moet iji arom maar met die instelling d (j ntact opnemen om de ver- oo ilde bagger kwijt te raken, oc viseren gedeputeerde staten, ït met chroom en polycycli- he koolwaterstoffen (PAK's) ee) rvuilde slib ligt momenteel |(j (geslagen in een tijdelijk bag- rspeciedepot bij het haventje. intenisse vroeg ontheffing om troep op de stortplaats Koe- rs bij Terneuzen te mogen U ld Jigj Middenstand Goes zet prijs op hoofd van ruitenkrasser van onze verslaggever GOES - De tip die leidt tot aanhouding van de dader die in de Goese binnenstad een groot aantal etalageruiten be kraste. wordt beloond met 2.500 gulden. Goese middenstanders hebben dat bedrag bijeenge bracht en op het hoofd van de ruitenkrasser ge zet. Bijna dertig winkeliers zijn de dupe geworden van de vernielingen, die vermoedelijk in de nacht van zaterdag 12 op zon dag 13 december werden gepleegd. De totale scha de bedraagt ministens 60.000 gulden. Bij de meeste zaken is vervan ging van de ruiten nood zakelijk. Tipgevers kunnen zich wenden tot de Goese ge meentepolitie. In over leg kan anonimiteit wor den gewaarborgd. In dien er meerdere tips binnenkomen die de po litie op het spoor van de ruitenkrasser zetten, moet de beloning wor den gedeeld. storten. Volgens het Hontenis- ser bestuur worden de normen niet ernstig overschreden en zou afvoer naar een vergunnings- of ontheffingshouder de kosten buitensporig opdrijven, waar door de gemeente voor - haast onoverkomenlijke - 'begrotings technische problemen' wordt gesteld. Gs rekenen Hontenisse voor dat storten bij de Grondbank maar een tientje duurder is dan op de Koegors; 110 gulden in plaats van 100 gulden per ton. Dan moet de vervuilde grond overi gens 'niet reinigbaar' zijn en moet een zodanige verklaring aan de Grondbank worden over legd. Als de reinigingskosten voor zwaar vervuilde grond la ger zijn dan 250 gulden per ton heeft elke instantie de verplich ting de grond te reinigen. Maar als dat niet het geval is, dan be dragen de kosten niet zoveel meer dan bij afvoer naar de Koe gors. De gemeente Hontenisse zal dan naast het tientje per ton alleen meerkosten aan het ver voer hebben, stellen gs. Gs leggen b en w van Hontenisse nog eens duidelijk uit dat de pro vincie niet bevoegd is ontheffin gen voor het storten van che misch afval af te geven. Het mi nisterie van VROM beslist. Er loopt momenteel een procedure om op enkele Zeeuwse stort plaatsen. waaronder die aan de Koegors, na het aanbrengen van speciale voorzieningen ook che misch afval te mogen storten. Gs verwachten echter niet dat het Rijk vóór 1995 ontheffing aan Zeeuwse stortplaatsen verleent, omdat een uitgebreid milieu-ef- fect-rapport (MER) wordt ver langd. Burgemeester Th. Steenkamp was dinsdag teleurgesteld over het afwijzende antwoord van het dagelijks provinciebestuur. Hij verklaarde wel dat 'de gemeente rekening met het besluit had ge houden'. „We zullen de sugges ties van gs eerst eens zorgvuldig bekijken. We hebben in elk geval zo'n drie ton gereserveerd voor het storten van vervuild slib." Overigens is met het opruimen van het slib uit het 'baggerspe ciedepot' de zaak nog niet opge lost voor Hontenisse. Er spoelt nog steeds vervuild slib aan in het haventje, vooral door voor bijvarende schepen en door de stroming aangevoerde vervui ling. „Oorzaken waar wij niets aan kunnen doen. maar waar wij wel de lasten van moeten dra gen. We zullen toch weer op nieuw naar structurele oplossin gen moeten zoeken." Twee stalen buizen vormen het fundament voor de brug naar de schaapskooi in Saeftinge. foto Oscar van Beest Herders in Saeftinge nemen maatregelen na stonnschade van onze verslaggever EMMAHAVEN - Het Scha penbedrijf De Noord is van avond, donderdag, weer be reikbaar vanaf het toegangs weggetje in het uiterste noordoosten van de Selena- polder. Bij een storm sloegen een maand geleden twee grote gaten in het macadamweg- getje door Het Verdronken Land van Saeftinge. Eén van de twee daarna ontstane stroomgeulen is de afgelopen dagen volgestort met puin; over het tweede 'riviertje' wordt een brug gelegd. Stefaan Cleiren. één van de twee 'schaapherder-broers', wist woensdag nog niet wie er voor de kosten van de werk zaamheden moet opdraaien. Cleiren heeft het puin en het materiaal voor de brug laten aanrukken en hij bestelde ook de kranen en werktuigen die nodig waren om de brug in elk aar te steken. Van Het Zeeuw se Landschap (de beheerder van het natuurreservaat) had hij tot woensdag nog niets ge hoord. verklaarde hij. Volgens Landschapsdirecteur R. Willems. tot woensdag met vakantie, moet er sprake zijn geweest van een misverstand. „Natuurlijk is er overleg met ons geweest, want je kunt niet zomaar aan de gang gaan in een natuurreservaat. De kos ten van de noodvoorziening komen voor onze rekening." Het Zeeuwse Landschap had eerst maatregelen willen ne men om de Gasdam langs de Selenapolder op te knappen. Die oplossing bleek echter veel duurder uit te pakken dan eerst was gedacht, vooral door de lengte van de dijk. De broers Cleiren hebben al vanaf het begin gepleit voor het 'overbruggen' van de twee weg-doorbraken. „Wij moeten ten allen tijde bij ons bedrijf kunnen komen en ook veevoer en gasolie moet aangevoerd kunnen worden. Al moeten we ons laatste schaap er voor ver kopen, we zorgen er dus voor dat we ons bedrijf kunnen be reiken". betoogde Cleiren. Drachtig De nood werd deze week nog hoger omdat de lammertijd is aangebroken. De eerste drie lammetjes werden dinsdag nacht geboren. De herders ho pen dat de 270 drachtige ooien de komende maanden een kleine 400 lammetjes zullen werpen. „Het is dus ook van het grootste belang dat een dierenarts het bedrijf kan be reiken." Hoeveel het storten van het puin en de aanleg van de 'noodbrug' kosten, is nog niet bekend. J Neve. Saeftinge-be- heerder voor Het Zeeuwse Landschap, hoopt dat nog wat sponsors gevonden kunnen worden. „Het gratis beschik baar stellen van een kraan of een ladinkje puin. we moeten nog eens bekijken of er wat te regelen is. Cleiren hoeft zich in elk geval geen zorgen te ma ken: de kosten zijn voor Het Zeeuwse Landschap." Cleiren en Neve durfden geen voorspelling te doen over de betrouwbaarheid van de over kluizing. Vrachtwagens mo gen er in elk geval niet over. Cleiren: „Personenwagens en een tractor met aanhanger zullen er rustig over kunnen. De brug zal stevig genoeg zijn. Maar Het Verdronken Land blijft een natuurgebied. Bij een tweede '1953' spoelt alles weg." Cleiren en Neve twijfelden er niet aan dat de brug vóór kerstavond rijklaar is, „Dat moet ook wel, want op kerst avond houden we als oud scouts van de Edegemse ver eniging Vevasco altijd een nachtmis in de schaapskooi. En ook dit jaar gaat die mis door", verzekerde Neve. van onze verslaggever GOES - Het ontbreekt in Zee land aan een volledig inzicht in de bodemkwaliteit van polder wateren. Niet alle waterschap pen doen evenveel als het gaat om het verzamelen van gege vens en het saneren van veront reinigde bodems. Dal schrijft de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) in de nieuwsbrief Natuur. Mi lieu en Waterschap in Zeeland. De nieuwsbrief is een nieuwe uitgave van de ZMF bestemd voor onder meer waterschap pen, de eigen achterban en poli tici. Met de publikatic, die waarschijnlijk twee keer per jaar verschijnt, wil de ZMF de aandacht voor het werk van wa terschappen vergroten. ZMF-voorzitter C. Karelse over handigde het eerste exemplaar woensdag aan ir P. J. Gruijters, voorzitter van de Zeeuwse Wa- terschapsbond. Eén van de tek sten in de nieuwsbrief gaat over vervuilde waterbodems. De op eenhoping van giftige stoffen daarin is één van de grootste mi lieuproblemen in Nederland, schrijft de milieufederatie. Uit een enquete die de ZMF hield onder Zeeuwse waterschappen zou blijken dat nog weinig on derzoek wordt gedaan naar de ernst van de situatie. De en quete is overigens opgesteld in overleg met vertegenwoordigers uit de waterschappen. Van bepaalde giftige stoffen, zo als zware metalen, in Zeeuwse waterbodems is volgens de mi lieufederatie het nodige bekend. Maar onvoldoende duidelijk is bijvoorbeeld in hoeverre ook be strijdingsmiddelen een pro bleem vormen. De ZMF stelt dat sommige waterschappen veel meer aandacht besteden aan de vervuiling dan andere. Het wa terschap Tholen zou er in posi tieve zin uitspringen Die organi satie pakt de waterbodempro blemen het meest systematisch en slagvaardig aan. Het water schap Noord- en Zuid-Beveland is een goede tweede De andere Zeeuwse waterschappen heb ben nog een hoop in te halen, al dus de milieufederatie. Voorzitter Gruijters van de Wa- terschapsbond meent dat het Alcohol in het spel bij botsing in Sint-Annaland van onze verslaggever SINT-ANNALAND - Een auto bestuurder die onder invloed van alcohol verkeerde heeft woensdag in Sint-Annaland een ongeval veroorzaakt. De man. A. C. B. uit Sint-Annaland. bot ste omstreeks half een op het kruispunt Huijgenstraat-Kloos- terstraat tegen een andere per sonenauto Daarbij ontstond al leen materiele schade. De politie nam het rijbewijs van B. in. bijna Breskens voorbij, dat zelf met ruim 18 miljoen 900.000 gul den minder omzette in 1992. De vismijn in Vlissingen blijft ver reweg de grootste. Arnemuidse en Vlissingse vissers voerden daar voor 47 miljoen gulden aan, net zoveel als vorig jaar. De vismijn in Colijnsplaat heeft de hoogste omzet in haar ruim dertigjarige geschiedenis kun nen boeken dankzij een prima verlopen gamalenseizoen. Co lijnsplaat staat of valt met de garnaal. De Noordbevelandse visafslag is voor 50 procent af hankelijk van dat schaaldier. Dat is in positieve zin merkbaar geweest. De garnalenvangst was veel beter dan in 1991 en de prij zen deden de rest. In de maand september lag de garnalenprijs per kilo op gemiddeld vijf gul den, twee gulden boven het ni veau van vorig jaar. Schol Garnalen mogen nog steeds niet worden verhandeld in Vlissin gen. Het gemeentelijk vismijn- bedrijf zal dat waarschijnlijk ook volgend jaar niet mogen. Vlissingen moet het met name van de aanvoer van tong en schol hebben, de belangrijkste platvissoorten in Nederland. De aanvoer van schol stokte. Ook de prijs was niet best. Die lag ge middeld 85 cent per kilo lager, op 3.03 gulden. Volgens de Vlis singse vismijndirecteur J. J. B. de Looff heeft dat direct te ma ken met de afzetproblemen bij scholfileerderijen. De munten van de belangrijkste exportlan den van scholfilets, de Verenig de Staten en Italië, daalden in waarde, waardoor de Nederland se visprodukten duurder werden en minder gemakkelijk verkoop baar. Tong De tong compenseerde in Vlis singen het verlies, veroorzaakt door de schol. Vissers landden 100.000 kilo tong meer aan dan in 1991. De prijzen hielden zich, ondanks de toegenomen aan voer, goed. De tong steeg zelfs behoorlijk in prijs, van gemid deld 14,25 gulden in 1991 naar 15,75 gulden. De Looff ziet de toekomst voor de Vlissingse vis mijn rooskleurig in. De Euro pese ministers van Visserij heb ben het afgelopen weekeinde het tongquotum fors verhoogd. Van de grotere vismijnen in Neder land wist Vlissingen bovendien als één van de weinige de omzet wel meevalt met de verschillet) in aanpak tussen waterschap pen. Hij zegt dat de nodige in spanningen zijn gedaan om de vervuiling van waterbodems in kaart te brengen. Zo heeft de Waterschapsbond bij steekproe ven in de provincie zo'n 120 mon sters genomen. „We weten dat ongeveer een kwart ernstig ver vuild is. vijftig procent licht, en een kwart voldoet aan de norm." Gruijters denkt dat het wegwer ken van alle troep nog niet zo eenvoudig is. „Alle waterlopen in Zeeland in één klap schoon maken is onmogelijk." Een be langrijk obstakel bij het oprui men van de vervuiling is dat er nog geen grootschalige locatie is waar alles geborgen kan worden, aldus Gruijters. TERNEUZEN - Het arbeidsbu reau in Terneuzen krijgt een nieuwe directeur. Het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ning heeft S. Verburg uit Zaam- slag in deze functie benoemd. Ze volgt medio februari H. F. van Luijk op, die op 1 maart ver vroegd uittreedt. Van Luijk heeft er ruim veertig jaar bij de arbeidsvoorziening op zitten. Hij begon zijn loopbaan in Terneuzen en heeft ervaring opgedaan bij verscheidene ar beidsbureaus elders in het land. In 1966 werd hij directeur van het arbeidsbureau in Oostburg en in 1987 kreeg hij als directeur in Terneuzen de verantwoorde lijkheid voor alle arbeidsbu reaus in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verburg «36) woont tien jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op dit moment is zij manager bij Rand stad Uitzendbureau voor de ves tigingen Terneuzen en Oost burg. Looff. Hij vindt dat zijn bedrijf niet slecht heeft gedraaid. Zijn col lega in Breskens. P. J. V. de Baare. geeft zo'n zelfde oordeel over 1992 voor zijn vismijn. Hij laat weten niet ontevreden te zijn. ondanks dat de aanvoer |n onze verslaggever USSINGEN - Van de drie eeuwse vismijnen heeft de vis- slag in Colijnsplaat dit jaar :t best geboerd. De vismijn op oord-Beveland zag de omzet iet 30 procent stijgen tot een cord-hoogle van ruim 18 mil- en gulden. De noordelijkste safslag in Zeeland streefde vast te houden. Urk kampte bij voorbeeld met een forse daling van de besomming van 260 naar 200 miljoen gulden, vertelt De daalde met 900.000 gulden. Bres kens is terug op het niveau van 1990. toen ook voor ruim 18 mil joen gulden werd aangeland. Middelburgse sychiater an Scheijen verleden ■tlSSINGEN - De Middelburg- I psychiater dr.J. D. van <- heijen is woensdag in zijn [l oning plotseling overleden. j werd 69 jaar. Bijna vijfen- y intig jaar, van 1964 tot zijn nsionering in november 1988, irkte hij in de Zeeuwse hoofd- ad; dr. Van Scheijen was ver- nden aan de PAAZ-afdeling - ychiatrische afdeling alge- ene ziekenhuizen - van het iddelburgse Gasthuis. n" in Scheijen promoveerde in 63 - als een van de laatsten - bij legendarische professor H. C. Rümke op een proef- hrift over hysterie. Voor zijn opbaan in Zeeland begon, ;rkte hij onder meer als chef de nique van de psychiatrische ieling in het Rotterdamse tolsingel Ziekenhuis en Dijk- Rotterdam kwam dr. Van heijen, via patiënten van de lid-Hollandse eilanden, in nraking met het verband tus- n zielsziekten en geloofsover- iging. Dit onderwerp heeft m ook in zijn Walcherse pe- jde intensief beziggehouden, ider meer in vaktijdschriften het Zeeuws Tijdschrift plubli- erde hij er regelmatig over, adat het - zoals hij tegenover ze krant formuleerde 'van be is de bevindingen over ge- of en zielsziekten in bredere ingen te signaleren'. De Mid- lburgse psychiater mengde :h onder meer via bijdragen n deze krant met enige regel- lat in het politieke debat over gezondheidszorg in deze pro- ncie. Daarbij benadrukte hij /orforal ook het belang van vol- ende geëquipeerde PAAZ-af- lingen in de ziekenhuizen. rge S. Verburg directeur van Terneuzens arbeidsbureau van onze verslaggever S. Verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15