ydro Agri schrapt 110 banen I f' Baggeren in inlagen Flaauwers )etailhandel verdeeld over latere sluiting van winkels 'Gronings model' bepleit voor de bejaardenoorden Vergrijzing van de bevolking neemt verder toe tnu.< h y Kunstmestfabriek Sluiskil krimpt in Bonden verontwaardigd 'De hoé met de kleding van klasse JrA Proefabonnement Sleutel PZC zeeland DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 ||an onze verslaggever .UISKIL - Bij kunstinestfa- rikant Hydro Agri in Sluiskil •rdwijnen 110 arbeidsplaat- Dat heeft de directie woens- meegedeeld aan de vakbon- in en de ondernemingsraad, ij Hydro Agri werken nu nog lim 800 mensen; zes jaar gele en waren het er nog meer dan 100. Het bedrijf slankte af door atuurlijk verloop. Ook nu ordt geprobeerd ontslagen te oorkomen door toepassing een 'ouderenregeling', 'aarbij medewerkers ouder an 57 jaar automatisch af- loeien. Het inkrimpingsplan ordt uitgesmeerd over drie ie kunstmestindustrie kampt and jaren met moeilijkheden. Er legt de directie in een verkla- jng uit, sprake van een aanhou- ;nde overcapaciteit, mede ver- arzaakt door een afnemend ;rbruik van stikstofhoudende lests toffe n (uit economische- milieu-overwegingen en door landbouwpolitiek van de Eu- pese Gemeenschap). Maar te- elijkertijd neemt de import, J loral uit de voormalige Oost- '■"loklanden, sterk toe. Volgens directie van Hydro Agri komt aar nogeens bij dat de hoge lergieprijzen in West-Europa Westeuropese kunstmestin- ;trie benadelen in de concur- mtiepositie als het gaat om de erre export'. ydro Agri verwacht de komen- t jaren geen verbetering, eer- ;r een verdere verslechtering, e verkoopprijzen stonden al ider druk en daarin zal voorlo- Advertentie) SUBARU GARAGE FRANCKE MELISKERK5. TEL. 01186-1748 pig zeker geen verandering ko men. Niet alleen Hydro Agri Sluiskil maar de hele kunst- mestdivisie van multinational Norsk Hydro lijdt onder de si tuatie op de wereldmarkt. Daar om worden nu verregaande maatregelen genomen. De direc tie van Hydro Agri; „Wat ons be drijf betreft; de financiële resul taten over 1992 zullen, naai- ver wachting, slechts circa de helft zijn van 1991. Ten gevolge van het slechte prijsniveau zijn ook wij genoodzaakt geweest onze produktie gedurende een aantal maanden te verminderen. Ook voor ons geldt dat deze trend zich de komende jaren nog ver der zal doorzetten en dat aan de inkomstenkant geen beduiden de verbetering te verwachten is. De ontwikkelingen verhevigen de concurrentiestrijd." En om sterk te staan in die strijd moet bezuinigd worden op het perso neelsbestand. Donderslag De bonden reageerden woens dag verontwaardigd op het be sluit van de directie. „Voor ons komt deze cynische Kerstbood schap als een donderslag bij hel dere hemel. Een slechter mo ment, net voor de feestdagen, is niet denkbaar", verklaarde J. Meeder van de Industriebond FNV, mede namens CNV en Unie BLHP. De bonden stellen vast dat Hydro Agri ook het af gelopen jaar nog winst heeft ge boekt. Dat maakt de boodschap extra wrang. De bonden zijn niet van plan de personeelsvermin dering zonder meer te accepte ren. „Dat het in de kunstmest- sector in het algemeen al tijden niet best gaat is ons bekend. Daar sluiten wij onze ogen niet voor. Maar dat Hydro Agri een sterke positie heeft in deze sec tor is ons ook duidelijk. We zul len ons met onze kaderleden en leden beraden over de stappen die we nu dienen te onderne- foto Pieter Honhoff Een baggerboot zuigt modder op uit de Weversinlaag. Het slib stroomt via een persleiding naar de oever. van onze verslaggever KERKWERVE - De natuur wordt een handje geholpen bij de Flaauwers-inlagen achter de Oosterscheldedijk bij Kefkwerve. De plas wordt uitgebaggerd, het waterbeheer verbeterd en vo geleilandjes krijgen een opknapbeurt. Om overwoekering door waterplanten tegen te gaan, wordt de westelijke plas, de Weversinlaag, verdiept van enkele decimeters tot zo'n tachtig centimeter. Het slib wordt gestort op de oever. De Oostelijke plas, de Flaauwers-inlaag, krijgt, afhankelijk van het resultaat, wellicht later nog eens zo'n beurt. Ook zijn maatregelen genomen om meer doorstroming te krij gen. Vier zogeheten kwelputten zijn er daarom geslagen voor de aanvoer van vers water, dat na zijn gang door de inlagen wordt geloosd in de polder. De Flaauwers-inlagen zijn voor vogels belangrijk als hoogwater- vluchtplaats en als broedplek. Het plan is in de winter het water niveau kortstondig te verhogen om die eilandjes te laten over stromen. Daarmee wordt èn de aanwezigheid van ratten èn onge wenste overheersing door enkele plantesoorten tegengegaan. Het leeuwedeel van het werk is gedaan, maar het lukt net niet de opknapbeurt, zoals was gepland, voor Kerstmis te voltooien, ver klaart woordvoerder A. W. Hanse van het waterschap Schouwen -Duiveland, de opdrachtgever van het werk. Het baggeren duurt waarschijnlijk nog tot begin januari. m onze verslaggeefster IDDELBURG - Uit onvrede '■■'■'l et de beslissing van verschil- 3 nde grootwinkelbedrijven om openingstijden van filialen verruimen, plaatste de Mid- lburgse Centrale van Onder- imers een oproep in de PZC woensdag. De MCO advi- en verzoekt de Middel de ondernemers om niet te gaan met de verruiming de winkeltijden in 1993. willen duidelijk maken dat standpunt niet is veran- Later sluiten tast het ge zinsleven aan van een onderne mer. En niemand heeft er om ge vraagd, ook de consument niet", legt MCO-voorzitter A. J. Lavooij uit. Op de valreep komen de groot winkelbedrijven, waaronder C& A, V&D, de Hema en Blokker, met de mededelingen dat alle fi lialen, sommige bij wijze van proef, meegaan met de verrui ming van de sluitingstijden op zaterdag tot 18.00 uur. Maar er is geen enkele behoefte aan latere sluitingstijden op za terdag, aldus de MCO. De cen- al het publiek op zaterdag na vijf uur ook nog in zulke groten ge le door de Middelburgse Lange Delft wandelen als de winkels tot s uur open blijven? foto Ruben Oreel kmnntuk' Alle Arrow spijkerbroeken nu 125,- Arrow - Melka - Elmior overhemden 55,- per stuk Schiesser ondergoed 2 stuks ƒ21,50 (100 katoen) Schiesser tricot pyjama van -69:95 voor 49,95 (100 katoen) Lange Delft 46-48/hoek Segeerstraat, 4331 AR Middelburg, telefoon 01180-13073 trale leidt dit af uit de lege win kelstraten rond 17.00 uur. Toch, als de grootwinkelbedrijven wel de deuren langer open houden, zouden de plaatselijke onderne mers wel eens uit concurrentie- overwegingen gedwongen kun nen worden om mee te doen. „Dan is het einde niet in zicht. Straks pleit men voor avondver koop, net als in België", aldus Lavooij. Niet alleen Met de advertentie geeft de MCO steun aan de detailhandel die de huidige sluitingstijden wil handhaven. Ook wil de centrale duidelijkheid scheppen naar de consument. Dat de onderne mers in Vlissingen wel positief staan tegenover langer open blijven op zaterdag, is voor de MCO geen aanleiding om zich daarbij aan te sluiten. W. J. C. Nijman van de winke liersvereniging Winkelcentrum Vlissingen verwacht dat er in de Scheldestad animo is voor nieuwe sluitingstijden op zater dag. „De grootwinkelbedrijven blijven langer open, enkele win kels gaan mee. Maai- ik verwacht dat het binnen nu en een paar maanden een algemeen beeld is." Door de week gaan de deu ren op de normale tijd dicht. Al leen Albert Heijn zal langer open blijven. De Zierikzeese Ondernemers Centrale blijft bij het oude standpunt dat de huidige slui tingstijden moeten worden ge handhaafd. Mevrouw A. E. M. van der Klooster verwacht dat alle ondernemers in Zierikzee zich hier bij aansluiten. Enquete In Goes circuleert op dit mo ment een enquete onder de le den van de Goese Middenstands Centrale. Hierin wordt gevraagd om de mening over de koopzon dagen en de verruiming van de sluitingstijden. „Pas als alle for mulieren binnen zijn, geven we een advies naar de ondernemers. Maar uit de reacties blijkt dat de bereidheid om op zaterdag lan ger open te blijven hier niet groot is", zegt GMC-secretaris S. Witkam. Volgende week gaat er ook in de Terneuzense binnenstad een en quete rond. B. Verstraeten, voor zitter van de Stichting Centrum Promenade, verwacht dat alles bij het oude blijft. Alleen de ope ningstijden op zaterdag zouden wellicht een punt van discussie kunnen zijn. „C&A kan wel lan ger open blijven. Maar als ze de enige zijn,' halen ze toch bakzeil. Voor het publiek is het belang rijk dat alle winkels zich aan een gezamenlijke openingstijd hou den. Dat voorkomt verwarring." Ook het bejaardenhuis Bachten Vaete in Kruiningen hangt sluiting boven het hoofd, wat vol gens de de Reimerswaalse wethouder Cornelissen een kapitaalvernietiging van 6,7 miljoen gulden zou betekenen. foto Willem Mieras Wethouder Reimerswaal: dan geen tehuizen dicht van onze verslaggever KRUININGEN - Laat de Zeeuwse bejaardenoorden onderling uitmaken op welke manier ze vierhonderd bed den willen schrappen. Vol gens de Reimerswaalse wet houder J. W. P. Cornelissen (cda, welzijn) is een oplossing door het werkveld beter dan een van bovenaf opgelegde bezuiniging. Hij vindt dat dit 'Groningse model' in Zeeland onterecht geen kans krijgt. „Dat is jammer, want het plan bejaardenoorden van de provincie Groningen heeft het voordeel dat er geen ver zorgingstehuizen dicht hoe ven, zodat de gewenste sprei ding van ouderenvoorzienin gen overeind blijft." Om de kosten van de oude renzorg in de hand te houden, wil gedeputeerde A. J. Dijk- wel zes Zeeuwse verzorgings tehuizen sluiten, waaronder Bachten Vaete in Kruiningen. Daarnaast moeten bejaar denoorden plaatsen inleve ren. In totaal verdwijnen vier honderd bedden. Volgens Dijkwel is de situatie in Zee land wezenlijk anders dan in Groningen, omdat daar het aantal bedden in bejaar denoorden al is afgebouwd. Cornelissen, die contact heeft gehad met de provincie Gro ningen, bestrijdt dit. „De taakstelling van Groningen is zelfs groter. Daar moeten nog 750 plaatsen weg." Het Groningse model komt erop neer dat de bejaar denoorden in regionaal over leg de bezuiniging zelf oplos sen. Cornelissen vindt daar veel voor te zeggen. „Als de te huizen zelf mogen aangeven hoe ze de capaciteit willen te rugdringen, heb je in elk geval een draagvlak voor bezuini gingen. Gezien de stapels reacties geniet het plan van Dijkwel geen enkele steun." Creatief In het Groningse plan krijgt elk bejaardenoord de vrijheid om het budget, waar de pro vinciale bezuiniging uiter aard vanaf gaat, naar eigen in zicht in te vullen. Dat schept volgens Cornelissen de moge lijkheid op een creatieve ma nier - 'misschien iets commer ciëler' - een bejaardenoord in stand te houden, temeer om dat een vrijwillige onderbe zetting van een tehuis is toe gestaan. Het budget wordt dan verdeeld over minder plaatsen, wat feitelijk een be sparing betekent. Cornelis sen: „Op deze manier hand haaft Groningen de spreiding van de zorg. Het vreemde is dat ook de Zeeuwse nota ou derenzorg rept van spreiding. maar dat er in de praktijk aan voorbij wordt gegaan. Boven dien komt de provincie Gro ningen tot de conclusie, en de Zeeuwse politiek zou hier naar moeten luisteren, dat je met sluiting van bejaar denoorden onverstandig veel kapitaal vernietigt. Bij Bach ten Vaete gaat het alleen al om 6,7 miljoen gulden." Te vroeg De Reimerswaalse wethouder meent dat de provincie te vroeg de knoop heeft doorge hakt. Door een uitgewerkt plan op tafel te leggen, heeft gedeputeerde Dijkwel een ge zamenlijke oplossing van de bejaardenoorden op voor hand geblokkeerd. „Het is een soort verdeel- en heerspoli tiek. Als je vooraf aangeeft welke tehuizen moeten slui ten. veroorzaak je onenigheid in het veld. Je krijgt moeilijke discussies van 'wie offert zich op voor wie'. Zo frusteer je elk alternatief." Cornelissen vindt dat gedepu teerde staten het voorstel te rug moeten nemen en vervol gens de bejaardenoorden de kans dienen te geven zelf een bezuinigingsplan te maken. Hij heeft inmiddels het Gro ningse plan bejaardenoorden doorgespeeld naar leden van de provinciale welzijnscom- missie. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De beddenre ductie voor bejaardentehuizen, zoals die is voorgesteld in de ontwerp-Ouderennota, bete kent in 1996 een teruggang van 14 procent op het aantal be schikbare plaatsen per 100 ouderen. In 1996 zullen er in Zeeland 26.747 mensen van 75 jaar en ouder wonen die het sa men met 3.718 plaatsen in be jaardenhuizen moeten doen. De dubbele vergrijzing (toename van het percentage inwoners van 75 jaar en ouder) zet, in te genstelling tot de landelijke verwachtingen, gewoon door. De afdeling onderzoek van de stichting Volksgezondheid, Maatschappelijke Ontwikke ling en Cultuur (VMC) heeft uit gerekend dat Zeeland verder vergrijst terwijl het percentage ouderen in Zeeland al bedui dend hoger is dan het landelijk gemiddelde: 15,8 procent in Zee land tegen 12,9 procent in heel Nederland. Verschillen De vergrijzing, die per gemeente is bekeken met als teldatum 1 ja nuari 1991, is niet overal even sterk. Twee gemeenten, Arne- muiden en Mariekerke. zitten zelfs ver onder het landelijk ge middelde wat betreft het aantal 65-plussers (8,5 en 11.1 procent). Ook Borsele en Duiveland blij ven nog onder de 14 procent. Heel sterk vergrijsd, met percen tages boven de 18, zijn Wester- schouwen Bruinisse, Noord-Be veland. Domburg en West- Zeeuwsch-Vlaanderen In verge lijking met 1990 zijn Westkapelle en Sas van Gent qua vergrijzing sterk gestegen. Beide gemeen ten komen boven de 16 procent. De vergrijzing zal, verwachten de onderzoekers, nog tot na de eeuwwisseling toenemen, even als de dubbele vergrijzing; de toename van het percentage in woners van 75 jaar en ouder. Nu al hoort bijna de helft van de ouderen in Zeeland in die cate gorie 'hoogbejaarden'. In de rest van Nederland heeft het percentage hoogbejaarden zich inmiddels gestabiliseerd. Gevaarlijke medicijnen verloren 'S-GRAVENPOLDER - Een in woner van 's-Gravenpolder heeft dinsdag tabletten verlo ren die bij inwendig gebruik de gezondheid van zowel volwas senen als kinderen in gevaar kunnen brengen. De tabletten, met de naam Aki- neton. zitten in een wit. met rode letters bedrukt doosje. Het doos je is vermoedelijk verloren tus sen de Lange weg en de Lens- hoekdijk in 's-Gravenpolder, al dus de rijkspolitie. De politie verzoekt de vinder van het doos je, dit in te leveren bij de plaatse lijke huisarts Korstanje. (Advertentie) !p,lf0Pese i ^fe onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02* vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Naams Adres: Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar:" PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag bfj een kwartaal abonnement Het was een zeer genoeglijk avondje geweest. De maal tijd smaakte voortreffelijk, de wijnfles was vele malen rond gegaan. Met een voldaan gevoel be trad de Goese mevrouw ver na het middernachtelijk uur haar woning in de binnen stad, ivaar zij tverd opge wacht door de zwarte bas taard Jussa, die kwispel staartend om een laatste ommetje bedelde. Zuchtend zocht ze naar de halsband en trok met haar Jussa duister Goes weer in. Stom. stom, stom. Met een iets te bruusk gebaar stak zij na terugkomst de huissleu tel in het slot. Daar stond zij, met een ge broken sleutel in haar hand, voor een hermetisch geslo ten voordeur. Sja, wat doet een mens in zo'n geval. Dat deed zij ook: ze sloeg een ruit in. Het ge rinkel bracht de halve straat op de been. De buurt leefde intens mee. Een behulpzame buurman bleek zelfs bereid z'n gereed schapskist uit de schuur te halen teneinde een paar for se planken voor het verniel de venster te timmeren. Het werd een zeer genoeglij ke nacht. Het gezelschapje gedienstige buurtgenoten liet zich de haastig geser veerde hapjes goed smaken, de ivijnfles ging vele malen rond. De volgende dag liep de vrouw al weer vroeg door de Goese binnenstad. Met hond èn kater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13