Vissers samen met Goeree m Als dat je niet raakt, moet je naar een dokter Einde tolheffing verandert situatie bij Zeelandbrug il Geen provinciegeld voor Zeeuws Congresbureau Gevolg van aanbevelingen rapport over groepsvorming Proefabonnement Deltan stuurt watermeters naar Litouwen van onze verslaggever MIDDELBURG - De NV Delta Nutsbedrijven zal komend voorjaar onge veer 2000 zogenaamde snelheidsmeters naar Litouwen verschepen. De apparatuur om wa terverbruik te meten verkeert in het dorpje Siauliai in zeer slechte staat en vervangings materiaal ontbreekt. De meters, die in Zeeland al afgeschreven zijn, kun nen in de voormalige Sovjet-staat nog goede diensten bewijzen. Een oud-medewerker van Deltan, die in Litou wen optreedt als advi seur van een lokale wa terleidingbedrijf, bracht het Zeeuwse nutsbedrijf op de hoogte van de pro blemen. Hoofd in- en ex terne zaken van Delatn, A. J. van de Sande, ver klaart dat de meters be langeloos aan Siauliai worden verstrekt. Het Baltische waterleiding bedrijf neemt alleen de vervoerskosten voor zijn rekening. „De meters die wij naar Oost-Europa sturen zijn hier afge schreven. Tegenwoordig plaatsen we zogeheten volumemeters, die veel langer meegaan." De inwoners van Siauliai moeten nog tot maart of april wachten, omdat in de apparaten nog vocht aanwezig is. Als de me ters nu naar Litouwen zouden worden ver scheept, zouden ze kapot vriezen. Het Baltische dorpje iheeft vierduizend huis aansluitingen. Bij de helft ervan werken de telmeters niet meer. zeeuwse almanak Mooie plannen had ze, die Souburgse. toen ze een tele fonisch anttvoordapparaat aanschafte. Ze zou er band jes voor vervaardigen met vrolijke muziekjes en poëti sche tekstjes. Wie belde op momenten van haar afive- zigheid, zou op die manier toch op enige lichte ver strooiing getracteerd wor den. Het is er niet van gekomen. Alleen de mededeling 'ik lig nu in bad' heeft ze op een zeeland WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 bandje ingesproken, want het leek haar te link om te zeggen dat ze niet thuis was. Die informatie trekt maar onguur volk en leidt tot in braak, redeneerde ze. Nu is ze nogal vergeetachtig en dat heeft tot gevolg dat kennissen die haar bellen soms dagenlang achtereen te horen krijgen dat ze in bad ligt. Haar sociale contacten zijn de laatste tijd nogal verwa terd. Twee Zeeuwen helpen bij identificatie rampslachtoffers Faro Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag b«| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant van onze verslaggeefster COLIJNSPLAAT - De Zeeland- brug krijgt een ander aanzien door de afschaffing van de tol per 1 januari 1993. De tolhuisjes aan de Noordbevelandse zijde gaan tegen de vlakte. Twee lo ketten zijn al weggehaald. Twee huisjes worden op oude jaarsdag afgebroken en de laat ste twee verdwijnen begin ja nuari. Op donderdag 31 december om 15.00 uur koopt waarnemend burgemeester T. A. Vogel van de gemeente Kortgene het laatste kaartje. Daarbij draagt direc teur ir T. G. van der Meer van de NV Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij (PZBMi de poe- derbluseenheid, bestemd voor het bestrijden van ondermeer chemische branden op de brug. over aan Kortgene. Met het verdwijnen van de tol heffing wordt de PZBM overbo dig. De enige aandeelhouder, de provincie, neemt het beheer van de brug over. Het merendeel van de personeelsleden van de ven nootschap staat per 1 januari op straat. Voor vijftien parttime- tolgaarders en de schoonmaak ster is geen plaats meer. Voor hen is geen afvloeiingsregeling getroffen. De directie-assistent, twee brugwachters en twee part time-tolgaarders komen in dienst van de provincie. Het kruispunt bij de afslag Kats en Kortgene wordt aangepast. Het aantal rijstroken wordt te ruggebracht van vier naar twee. „Dat maakt inhalen op het kruispunt onmogelijk", aldus ir A. Lievense, hoofd afdeling nieuwe werken van de provincie Andere snelheidsremmende maatregelen, zoals stoplichten, blijven achterwege. „De weg versmalling moet voldoende zijn. De financiële pot staat niet toe dat we alle wegen superveilig maken." De situatie aan de Schouwse kant blijft ongewij zigd. Op de Zeelandbrug zelf wordt de maximumsnelheid vanaf 1 ja nuari verhoogd van 70 tot 80 ki lometer. „We kunnen niet an ders". meent verkeersdeskun- dige J. Sandersen van de provin cie. „Het nieuwe Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens schrijft die snelheid voor." De brug is volgens hem, in vergelij- slot zie pagina 11 kolom 3 MIDDELBURG - Het Congres bureau Zeeland moet het zon der subsidie van de provincie zien te stellen. De Vereniging Congresbelangen Zeeland, die het bureau exploiteert, staat op eigen benen nu het provinciaal bestuur heeft besloten de ko mendejaren geen bijdrage meer te verstrekken. Het is onbekend wat de gevolgen voor het Con gresbureau zullen zijn. Het Congresbureau is in 1990 op gericht om conferenties en meer daagse bijeenkomsten naar Zee land te halen. De provincie steunde drie jaar lang met een subsidie van 24.000 gulden per jaar. Gs waren warens wel gene gen volgend jaar nog een bijdra ge van 20.000 gulden te verstrek ken en in 1994 10.000 gulden. De staten hebben daar een stokje voor gestoken. p van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Het is al zijn derde moeilijke opdracht in een paar maanden tijd: in sep tember hielp Rinus Jeremias- se (46) uit Westenschouwen, hoofd van de technische re cherche bij de rijkspolitie in Zeeland, bij het identificeren van elf doden na een brand in het Haagse pension De Vogel jÊ en in oktober was hij erbij W toen de identiteit van de slachtoffers van de Bijlmer- .950: ramp moest worden vastge steld. Gisteren vertrok Jere- miasse hals over kop naar Por- tugal om daar als hoofd van de 'sectie berging' leiding te ge ven aan het verder oplossen van de gruwelijke mensenpuz zel op het vliegveld van Faro in de Algarve, een naam, die in het vervolg niet langer alleen maar beelden van ontspannen vakantiegenoegens zal oproe pen. Jeremiasse is- op vrijwillige ba- sis- vast lid van het Rampen Identificatie Team (RIT) dat bestaat uit 25 kernleden en is onderverdeeld in verschillende secties die zich met aparte on derdelen bezighouden: bergen, verschillende vormen van identificatie, registratie en do cumentatie. Indien nodig wor den er aan het team specialis ten toegevoegd, zoals tandart sen en mensen die alles van sie raden afweten. Vijfde keer Rinus Jeremiasse is nu voor de vijfde keer op pad gegaan. Hij was niet alleen op de eerder ge noemde rampplaatsen, maar verrichte tevens onderzoeken toen in 1981 in Moerdijk een NLM-toestel neerstortte en na dat in 1989 het SLM vliegtuig ongeluk in Paramaribo had plaats gevonden en namen en stoffelijke overschotten van 176 personen aan elkaar moes ten worden gekoppeld. Op het districtskantoor van de rijkspolitie in Middelburg hield plaatsvervangend hoofd van de technische recherche Jaap Beenhakker zich dinsdag ge reed om tijdelijk aan het ram pen identificatie team te wor den toegevoegd. Bij toerbeurt krijgen technische recher cheurs zo'n taak te incasseren. Beenhakker: „Wij zijn daar na strenge selectie eisen langdu rig voor opgeleid. Wij weten wat ons te wachen kan staan. Per jaar worden wij wel tiental len keren met verschillende manieren van doodgaan ge confronteerd: eenzame men sen die soms pas dagen later er gens dood worden aangetrof fen, dood door geweld, doden in het verkeer en ook wordt onze hulp gevraagd bij het identi ficeren van lijken, die ergens aanspoelen en soms al in ver gaande staat van ontbinding verkeren." Houvast Vanwege hun training en ach tergrond kunnen technische rechercheurs belangrijk werk verrichten bij het proces rond de opsoring van iemands iden titeit. Behalve kledingstuken, voorwerpen en sieraden vor men wat de lichaamskenmer ken betreft vingerafdrukken vaak een goed houvast. Meest al verbrandt alleen de opper huid. De onderhuid bevat ech ter nog voldoende aankno pingspunten door vergelijken de onderzoeken te kunnen na gaan of de gegevens mogelijk overeenstemmen met in de huiselijke omgeving van be paalde personen aangetroffen vingerafdrukken. Daarnaast is er de gebitsidentificatie en ver der kunnen ook botbreuken en littekens bijdragen tot het beantwoorden van de vraag wie nu precies wie is. Politie man Beenhakker: „Zelfs als er alleen maar as over is, is het nog mogelijk om met een DNA -onderzoek iemands identiteit te achterhalen." Geen contact Werken in het verband van een identificatieteam: het is zeker niet ieders werk. En ook al we ten de rechercheurs op basis van training en ervaring waar ze op voorbereid moeten zijn. het blijft toch even slikken, ze ker als het om grote aantallen slachtoffers gaat. Bij het RIT is het voorgeschreven regel, dat er tijdens het onderzoeken van stoffelijke overschotten geen contact moet zijn met nabe staanden. Want als je werk en emotie bijeen brengt wordt het werken onmogelijk. Bij de vliegramp in Suriname kon het niet anders; RIT-team leden en vele nabestaanden verbleven in hetzelfde hotel. Jeremiasse herinnert, zich nog pijnlijk hoe mensen de teamle den stonden op te wachten om te vragen of ze hun man, kind of kleinkind hadden gevonden. En om nog eens duidelijk te maken wie ze daarmee bedoel den werden er nauwkeurige omschrijvingen gegeven en kregen de teamleden familie kiekjes voorgehouden. Moes ten de RIT-mensen het ant woord schuldig blijven, dan werd er nadrukkelijk en emo tioneel gevraagd om alsnog goed te gaan zoeken. Zo werd je deelgenoot van die emotie, die je het werken wel erg moei lijk maakte." Gehard als-ie door die veelheid aan onderzoeken is geraakt, toch blijft de Schouwse politie man, net als overigens de an dere RIT-leden, veel moeite houden met de confrontatie van kinderen als slachtoffer. Dat ervoer hij duidelijk in Suri name waar bij het onderzoek de handelingen rond de dichte plastic zakken op de schouwta- fels na een poos bijna routine waren geworden: een zak open ritsen en aan de slag gaan. Zo dacht Jeremiasse bij het ope nen van de zoveelste zak een volwassen slachtoffer aan te treffen. Maar het waren in dit geval twee kleine kinderen. Geblokkeerd In een interview in het politie- personeelsblad Deltagolf liet Jeremiasse dit moment aldus noteren: ,Dan sta je geblok keerd. Je zegt maar niets, draait je rug naar de werktafel, slikt een paar keer moeilijk en je zucht eens diep om dan toch maar weer met je werk door te gaan'. Maar hij denkt toch af en toe aan terug aan zo'n moment En dat vindt hij maar goed ook. „Als dat soort dingen je niet meer raken moet je echt naar een dokter." Als rechercheur is Jeremiasse jaren geleden nog eens gecon fronteerd met een vermoord meisje, een kind van de leeftijd van z'n eigen dochter. „Ik heb toen ik die avond laat thuis kwam nog een potje zitten jan ken naast het bed van mijn sla pende dochter." Onzekerheid Beelden die je je leven niet ver geet: wat brengt een mens er toe om dat gruwelijke identifi- catiewerk toch aan te kunnen? Beenhakker attendeert nuch ter op het bestaan van een arti kel (28) in de politiewet, dat ge wag maakt van de passage 'hulpverlening aan hen die dat behoeven'. Maar er is al sprake van een grotere persoonlijke betrokkenheid als hij vaststelt dat niets zo erg is als onzeker heid. „En als je dan met het identificeren van een slachtof fer een steentje kunt bijdragen door bij de familie die onzeker heid weg te nemen geeft dat een geweldige voldoening. Die gedachte helpt je vaak over een moeilijk punt heen, Want het is vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) van onze verslaggever VLISSINGEN - De meeste Zeeuwse vissers gaan zeer waarschijnlijk volgend jaar in één groep samenwerken met collega's uit Stellendam en Goedereede. Enkele vissers uit Katwijk hebben ook interesse getoond voor deelname aan de ze groep, die bijna alle vissers in het zuiden van Nederland zal omvatten. Alleen vissers uit Co- lijnsplaat en Tholen, die zijn aangesloten bij de Nederlandse Vissersbond, blijven er moge lijk bhiten. De Nederlandse Vis sersbond, die landelijk ope reert, werkt aan de oprichting van een eigen groep met voor namelijk kleinere kustvissers. De groepsvorming in de Neder landse visserij vloeit voort uit het rapport dat een commissie onder leiding van oud minister president B. Biesheuvel in de zo mer heeft uitgebracht. De com missie wil de vissers meer ver antwoordelijkheid laten dragen voor de naleving van de vis- vangstbeperkende maatrege len. De rijksoverheid is er in het verleden niet in geslaagd dat zelfstandig in goede banen te lei den. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij en de Tweede Kamer hebben de voorstellen van de commissie- Biesheuvel overgenomen. Aantrekkelijk Vissers zijn niet verplicht in een groep deel te nemen, maar deel name is wel erg aantrekkelijk ge maakt. De groepsleden kunnen veel gemakkelijker visquota rui len dan hun collega's die erbui ten blijven. De groepen kunnen ook onderling visquota ruilen. Voor de bedrijfsvoering in de vis serij is het noodzakelijk dat vis sers bijvoorbeeld tong tegen schol kunnen inwisselen. Zo kunnen zij het hele jaar doorvis- sen. Dat is goed voor de afzet aan de visverwerkende industrie en de prijsvorming. Hoeveel vissers aan de groep in het zuiden van Nederland gaan deelnemen, is nog niet bekend. Een aantal moet zich nog offi cieel aanmelden. De toekom- Advertentie mlddelburgse centrale van ondernemers In het midden- en kleinbedrijf De MCO adviseert en verzoekt de ondernemers-detaillisten in het midden- en kleinbedrijf in Middelburg, ondanks de verruiming van het aantal toegestane verkoopuren per 1 januari 1993, de huidige openingstijden van de winkels te handhaven en deze openingstijden niet te veranderen. Rinus Jeremiasse: „Confrontatie met kinderen als slachtoffer went nooit." foto Pieter Honhoff en blijft toch niet niks om dat werk te doen." Medewerkers van het Rampen Identificatie Team kunnen net als de naaste omgeving van de slachtoffers als het nodig is te rugvallen op steun van de hulp verleners. „Daar wordt overi gens heel weinig gebruik van gemaakt", zegt Jaap Beenhak ker. Rinus Jeremiasse denkt te weten waar dat aan ligt: „Wij vangen binnen het RIT elkaar op En ik durf te zeggen dat we dat goed doen." stige deelnemers beleggen begin januari een vergadering in Stel lendam. Zij zullen op die biieen- komst een groepsbestuur Kie zen. Dat krijgt belangrijke be voegdheden, waaronder het tref fen van sancties tegen groepsle den die zich niet aan de regels houden. Want tegenover de rui mere vrijheid in de groep, staat ook een grotere verantwoorde lijkheid. Zeeuwse vissers zullen waarschijnlijk in het kader van de door de rijksoverheid aanbevolen groeps vorming gaan samenwerking met collega's uit Stellendam en Goedereede. foto Ruben Oreel Jaap Beenhakker: „Zelfs als er Ruben Oreel alleen maar as is kan iemands identiteit worden achterhaald."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9