(Ruk naar rechts onder jongeren Ben jij een inpakster die zich niet laat kisten Tènc ef Directrice Pools kindertehuis licht hulpverleners op Expositie over nationalisme J ouroperators sjoemelen snet vakantie-temperatuur Bolkestein wil diplomaloze jongere weer in schoolbank HhbShH binnen- en buitenland 'fit enquête onder 15.000 scholieren blijkt: uitzendbureau Niet onder de indruk het weer in zeeland SMOG (metingen van gistermiddag) Politiechef luistert recherche af TH WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 76 EN HAAG (GPD) - Een r erheid van de leerlingen in het va) oortgezet onderwijs (57 pro ent ent) vindt dat er teveel buiten bui aders in Nederland zijn. Na ge et milieu wordt dit door veel .n ingeren (vooral jongens» als et belangrijkste probleem be- ihouwd. Als er nu onder jonge- r n verkiezingen zouden wor- ea ne den gehouden, zou de CD (Cen trum Democraten) in de Kamer negen zetels krijgen. Daarnaast vindt driekwart van de scholie ren dat er teveel misbruik van sociale voorzieningen wordt ge maakt. Dit blijkt uit een enquête die vo rig jaar werd gehouden onder 15.000 scholieren van lbo. mbo. ELDHOVEN (ANP) - Enkele ichtingen en instellingen die ilp verleenden aan kinderen Polen, blijken te zijn opge- cht door de directrice van een ndertehuis in Walbrzych. Vol- ns de Veldhovense „Stichting lenden van Polen Z.O.-Bra- int" heeft de directrice „meer lar eigen persoonlijk belang gewin voor ogen gehad dan ilbelang van de aan haar zorg evertrouwde kinderen". De de ichting heeft zichzelf inmid- il c ils opgeheven. lnf n'lisconto Italië Spnieuw omlaag je, ILAAN IKRFI - De centrale ink van Italië heeft het dis- nto, het belangrijkste rente- rief, van dertien tot twaalf ren ocent verlaagd. De maatregel at woensdag 23 december in, heeft de bank dinsdag be- ndgemaakt. ok de Lombardrente gaat om- ag, van veertien tot dertien ocent. De vorige keer dat het sconto werd verlaagd, was op november. Toen bracht de ■01 nk de rente eveneens met 1 ocentpunt omlaag, it disconto is nu weer terug op n t niveau van begin juli. In de aropvolgende periode hebben monetaire autoriteiten het rief enkele malen verhoogd als volg van de druk op de lire, die september te zamen met pond sterling uit het Euro- Jse Monetaire Stelsel werd ge il aid. c De fraude door de Pools direc trice kwam aan het licht bij het afleveren van een hulptrans port. Een medwerker van de Veldhovense stichting zag dat er net een grote hoeveelheid hulp goederen was afgegeven bij het kindertehuis door een transpor teur uit Emmen. De man vertel de dat de directrice het tehuis in eigen beheer had kunnen re noveren, omdat zij kon besparen op de aanschaf van voedsel en le vensmiddelen. Die kreeg zij met enige regelmaat van de trans porteur uit Emmen. Een deel van het tehuis was echter vorig jaar op vrijwillige basis door me dewerkers van de Veldhovense stichting gerenoveerd. Bij nader onderzoek bleek het tehuis ook financiële en mate riële hulp te ontvangen uit Frankrijk, Zweden, Engeland, België en Canada. In het tehuis werd een afgelegen en herme tisch afgesloten ruimte aange troffen waarin grote hoeveelhe den goederen waren opgeslagen. Volgens woordvoerder J. de Clerck van de Veldhovense stichting zullen er geen juridi sche stappen worden onderno men. ..Wel hebben wij de kwestie schriftelijk gemeld bij de Cen trale Raad voor de Kinderbe scherming in Polen en bij de Poolse ambassade". Ook de Em- mense transporteur zal Justitie niet inschakelen. „Ik ben wel erg teleurgesteld, maar ik wil niets terughebben. Ik ga nu in zee met een ander kindertehuis, want de mensen daar moeten worden ge holpen." mavo. havo en vwo. Het Scholie- renonderzoek is een gezamenlijk initatief van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting, de Stichting Economisch On derzoek. het Sociaal en Cultu reel Planbureau en de Rijksuni- versteit Leiden en werd eerder gehouden in 1984 en 1990. Zes van de tien jongeren onder schreef de stelling dat 'er te veel buitenlanders in Nederland zijn'. Opgesplitst naar politieke partijen was 62 procent van de CDA-jongeren het daar mee eens. bij de PvdA 53 procent, bij de WD 68 procent en bij D66 45 procent. Overigens was in het onderzoek van '90 een vraag over buitenlanders niet meege nomen. De meeste jongeren vin den milieuvervuiling nog steeds het belangrijkste probleem. Twee en dertig procent van de jongens noemt daarna echter andere culturen in Nederland als grootste probleem en meisjes (36 procent) juist de aids-be- smetting. Het onderzoek werd gehouden voordat de discussies over ille gaal in ons land verblijvende mensen breed werd uitgemeten in de politiek en de media en hebben daarom geen invloed op het resultaat gehad. In de voorkeur voor politieke partijen treden aanzienlijke ver schuivingen op ten opzichte van de vorige enquêtes. Van de on dervraagden heeft 46 procent een voorkeur voor een politieke partij (was in '84 65 procent en in '90 74 procent). 38 procent zegt niet te weten waarop men zou stemmen, 12 procent wil niet stemmen. Dat de belangstelling voor de politiek in '90 zo groot was, is volgens de onderzoekers het gevolg van de toen gehouden verkiezingen voor Provinciale Staten, Kamer en gemeente raad. Als grote stijgers komen D66 en de Centrum Democraten (CD) uit de bus, waarbij D66 16 pro cent (25 zetels) en CD 6 procent (negen zetels) zouden halen als er onder jongeren nu verkiezin gen zouden worden gehouden. Verhoudingsgewijs loopt de PvdA de grootste klappen op. Wilde in 1984 nog 33 procent op deze partij stemmen, in '90 was dit teruggelopen naar 26 procent en in '92 zelfs naar 22 procent. Het CDA is evenals in '90 de grootste partij gebleven (31 pro cent). De VVD trekt 12 procent van de stemmen en is onder scholieren de vierde partij. Er is een duidelijke samenhang tus sen schooltype en politieke voorkeur. Zo blijkt de PvdA vooral bij allochtonen en leerlin gen in het lager- en middelbaar beroepsonderwijs te scoren. AMSTERDAM - Premier Lubbers bekijkt de tentoonstelling 'Europa vandaag: Het lelijke gezicht van nationalisme', die hij gister morgen in het Anne Frank Huis in Amsterdam opende. De tentoonstelling is een educatieve expositie over het hedendaagse natio nalisme dat in Europa de kop opsteekt. foto Frans Vanderlinde/ANP )Y1 v pef !N HAAG (ANP) - Reisorganisaties spiegelen in winterbrochures de gemiddelde dagtempe ren op populaire vakantiebestemmingen te loskleurig voor. Holland International. Necker- lf ann, Arke en de NBBS melden bijvoorbeeld dat januari op het Griekse eiland Kreta gemid- ld 16 graden Celsius is, maar volgens de offi- ele opgave van het KNMI gaat het om 12,3 gra- blijkt uit een onderzoekje van het ANWB- aandblad Reizen. Volgens het blad zijn de weers- ■tandigheden in de winter op Kreta nog altijd ti stuk aangenamer dan in Nederland, maar zou- nde weergegevens zorgvuldiger kunnen worden lergegeven. et alleen verschillen de gemiddelde dagtempe- turen van de KNMI-opgave. ook ten opzichte n elkaar geven de reisorganisaties andere tem- raturen op. Holland International geeft voor eta in maart een aangename temperatuur van raden op, terwijl Neckermann en Arke het hou- op 17 graden en de NBBS op 18. Het KNMI It het bescheidener met een gemiddelde tem- ratuur van 13,5 in maart. Bij de bestemming ren gn n nti udt 70 r, Agadir in Marokko doen zich eveneens grote ver schillen voor. Volgens Arke is het daar in februari gemiddeld 22 graden, het KNMI zegt 13,8. Met de vermelding van het aantal regendagen op Kreta is eveneens iets mis. De NBBS telt 8 dagen in januari, 4 in februari en 6 in maart. Het KNMI komt met respectievelijk 14. 9 en 10. Alleen wat het aan tal millimeters neerslag betreft houden de tour operators zich aan de juiste KNMI-hoeveelheden. Overigens is de 95 millimeter die in januari op Kre ta valt beduidend meer dan in Nederland, name lijk 68 millimeter neerslag. Het is de bedoeling dat aan deze verschillen met ingang van het winterseizoen '93 een einde komt. Onlangs is binnen de IFTO. de internationale fede ratie van touroperators, afgesproken te gaan werken met uniforme klimaatgegevens. Volgens een woordvoerder van reisorganisatie Arke Reizen zullen deze gegevens worden betrokken van het UK Meteorological Office in Londen. „Alle bij de IFTO aangesloten touroperators gaan dezelfde ta bellen gebruiken, gemaakt door een aanwijsbare eenduidige bron, waarmee die grote verschilen die er nu bestaan worden voorkomen." (Advertentie) mm Tence! uitzendbureau heefl vestigingen in: Temenden, MissingenMiddelburg, Goes, Bergen op Zoom Roosendaal. Etten-Lcur, Breda, Tilburg, Eindhoven. Helmond, 11 Verf, Heerlen. Neerpelt (B). BANGKOK - Niet onder de indruk van het machtsvertoon loopt een bloot jochie in Bangkok langs een rij oproerpoli tie. Ruim driehonderd agenten waren opgetrommeld om in de wijk Urupong ambtenaren te beschermen die te slopen huizen aanwezen. Door de wijk wordt een autoweg aange legd. De operatie verliep zonder ongeregeldheden, foto AFP DEN HAAG (GPD) - Jongeren die zonder diploma als drop-out het lager beroepsonderwijs ver laten en een sociale uitkering aanvragen, moeten terug naar school. Weigeren ze dat, dan moet de uitkering worden ge kort. Dit plan oppert VVD-fractielei- der Bolkestein in het blad UT Magazine van de Technische Universiteit Twente. Volgens de liberaal is er een prikkel nodig om mensen ervan te weerhou den voortijdig school te verla ten. Hij wijst met name op het lager beroepsonderwijs dat nu te wei nig jonge vaklieden aflevert De ze onderwijsvorm heeft boven dien een slechte reputatie. Daar naast zijn er veel werklozen zon der opleiding bij een toenemend aantal vacatures aan de onder kant van de arbeidsmarkt. Bolkestein wil ook dat elke leer ling in het middelbaar onderwijs verplicht wiskunde doet. Aan de universiteit moet een student binnen vier jaar een technische studie kunnen doen. Hooglera ren die dat studenten onmoge lijk maken, moeten op de vin gers getikt worden. Voor afgestudeerden moet elke baan passend worden geacht, meent Bolkestein. Zo zou een ta lenstudent die in het eigen vak gebied geen werk vindt, een baan in een ander vakgebied niet meer mogen weigeren. De VVD-voorman wijst er daarbij op dat de studenten toch al jaren van de samenleving hebben ge profiteerd. Coalitie In het blad plaatst Bolkestein vraagtekens bij de mogelijkhe den om samen met het CDA een volgend kabinet te vormen. Hij geeft aan dat alleen te willen als er met het CDA in êén keer diep ingrijpende besluiten genomen kunnen worden over beperking van overheidsuitgaven en subsi dies. Er moet volgens Bolkestein in Omgerekend naar zetels krijgt de huidige coalitie van CDA en PvdA een meerderheid van 82 zetels (is in de Kamer nu 103 ze tels). Een 'paarse' coalitie van PvdA. WD en D66 kan rekenen op een zeer krappe meerderheid van 78 zetels. Een coalitie van WD. D66 en CDA telt onder scholieren 92 zetels. Een ruime meerderheid (76 pro cent) vindt dat er in Nederland misbruik wordt gemaakt van so ciale uitkeringen. Deze stelling wordt onderschreven door meer dan 80 procent van de aanhan gers van VVD, D66, CD en de kleine rechtse partijen. Ook vindt een ten opzichte van de vo rige enquêtes groeiende groep (25 procent) dat de uitkeringen omlaag kunnen. Opvallend is dat meer aanhangers van Groen Links (20 procent) dan van de PvdA 18 procent) dat vinden. Vandaag Het weer boven Zeeland wordt bepaald dooreen krachtig hoge- drukgebied. met centrum boven Polen. Een zwakke storing blijft de komende dagen in de buurt liggen, waardoor er nogal veel bewolking is. Hieruit kan het af en toe licht motregenen. Het kwik staat vanochtend net bo ven het vriespunt en loopt op naar 4 graden vanmiddag. De wind oost tot zuidoost is zwak tot matig 2 tot 3 Bft. De minimum temperatuur vannacht is afhan kelijk van de hoeveelheid bewol king, daar waar er opklaringen voorkomen zal het licht vriezen en op plaatsen met veel beiool- king blijft de temperatuur net boven 0 graden. Nautisch bericht Wind: noordoost 3 tot 4 Bft, zicht: matig tot goed. tempera tuur kustwater: 7 graden, afwij king waterstanden: omstreeks een kwart meter verlaging, ma ximum golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen -.liogedrukgebied met centrum boven Polen heeft een uitloper over onze omge ving. De storing ligt ten zuidoos ten van ons. Wolkenvelden neve lig en droog. De temperatuur overdag omstreeks 3 graden, s'nachts rond het vriespunt. De oostelijke ivijid is zwak tot matig 2 tot 3 Bft. Voor vrijdag tot en met zondag: geen verandering in de weersi- tuatïe dus ook geen witte kerst. Temperaturen overdag rond de 3 graden, in de nacht rond het vriespunt. De oostelijke ivind neemt in het weekeinde geleide lijk toe. ZON EN MAAN 24 december NM 01.43 Zon op 08.47 onder 16.31 Maan op 08.59 onder 17.10 Hoog water uur cm uur cm Woensdag 23 december Vlissingen 1.07 204 13.25 211 Terneuzen 1 28 224 13 47 232 Bath 2.32 266 14.48 274 Roompot-buiten 1.10 154 13.30 161 Zierikzee 2.50 153 15.15 162 Yerseke 3.00 160 15.30 169 Philipsdam-West 3 10 163 15 40 174 Donderdag 24 december Vlissingen 1.56 208 14.10 220 Terneuzen 2.15 228 14.30 240 Bath 3.17 270 15.36 282 Roompot-buiten 1.55 156 14 10 168 Zierikzee 3.35 155 16.00 168 Yerseke 350 162 16.15 175 Philipsdam-West 400 167 16.25 181 Laag water uur Woensdag 23 december cm uur cm Vlissingen 7 29 178 19.51 170 Terneuzen 8.01 190 20.17 181 Bath 9 05 215 21 26 203 Roompot-buiten 7.25 131 1945 123 Zierikzee 8.45 131 2105 122 Yerseke 8.45 137 21.05 128 Philipsdam-West 8.40 141 21.00 132 Donderdag 24 december Vlissingen 815 187 20 25 166 Temeuzen 841 198 20.55 176 Bath 9.52 220 22.06 195 Roompot-buiten 8 05 140 20.20 120 Zierikzee 9 35 138 21.45 117 Yerseke 9 30 144 21.45 123 Philipsdam-West 9.25 147 21.40 127 Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog LEEUWARDEN (GPD) - De rijksrecherche stelt een onder zoek in naar een afluisteraffaire binnen het Leeuwarder politie korps. Plaatsvervangend korpschef Scholten heeft mede werkers van de afdeling recher che afgeluisterd met een ver borgen microfoon, omdat hij vermoedde dat een van hen ver trouwelijke informatie door speelde naar topfiguren in de Leeuwarder drugswereld. Na dat het afluisteren werd ont dekt. schakelde de officier van justitie de rijksrecherche in. Volgens Scholten richt de rijks recherche zich in hoofdzaak op het traceren van het lek. dat naar zijn overtuiging nog be staat. Het optreden van de korpsleiding in deze zaak is daarbij een logisch onderdeel van het onderzoek, aldus Schol ten. De plaatsvervangend korpschef zou de afluisteractie hebben uit gevoerd zonder de rechter-com- missaris of de hoofdofficier van justitie te hebben geraadpleegd. In Almere moest vorige maand de korpschef zijn functie neer leggen nadat was gebleken dat hij nauw was betrokken bij het afluisteren van eigen medewer kers. en in europa rrr een grote operatie nu eindelijk eens schoon schip worden ge maakt. De staatshuishouding moet gezond gemaakt worden. De liberaal stelt dat er nu al tien jaar wordt gepraat over bezuini gingen. maar dat er feitelijk vrij wel niets is gebeurd, waarmee hij ook de periode waarin de VVD in het kabinet zat. 1982- 1990. bestempelt als niet pro- duktief op bezuinigingsgebied. Door alle ellende in één keer op te lossen, zou het kabinet zich eindelijk kunnen bezighouden met de problemen van morgen, zoals de kwaliteit van het onder wijs en de industriële toekomst van ons land. Bolkestein verwijt zijn CDA-col- lega Brinkman wel ideeën te op peren maar ze vervolgens niet hard te maken via concrete voorstellen. Op de vraag of de VVD misschien beter met de PvdA de zaken zou kunnen aan pakken. antwoordt Bolkestein: „Misschien wel". Vooruitzichten Weersvooruitzichten medege deeld door het KNMI, geldig tot en met donderdag: Britse Eilanden: In Ierland en Schotland bewolkt en donder dag wat regen. In Engeland droog. Maxima ongeveer 4 gra den. Duitsland: Veel bewolking en vooral in het westen af en toe wat regen of motregen. Tempe raturen enkele graden boven nul. Madeira: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Maxima ca. 18 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Maxima rond 20 graden Tunesische kust: Perioden met zon en droog. Maxima ca. 18 gra den. Frankrijk: In het algemeen be wolkt plaatselijk wat regen. Ma xima in het noorden enkele gra den boven nul. in het zuiden 14 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 16 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. mogelijk met onweer. Maxima in het midden en noorden van 10 tot 18 graden. Portugal: Half tot zwaar be wolkt en woensdag nog een en kele bui. Donderdag meer zon en droog. Maxima rond 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en droog 0 graden niveau rond 1700 meter, in Oostenrijk rond 1200 meter. Italië: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. In de Povlakte maxima ca. 6 gra den. Maxima langs de Middel landse Zee van 15 tot 18 graden en langs de Adriatische kust van 9 graden rond Rimini tot 14 in het zuiden. Griekenland en de Turkse west en zuidkust: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima dalend naar 10 tot 14 graden op donder- Weerrapporten 22 dcc 19 uur: "C Amsterdam zwaar bew. 4 Aberdeen onbewolkt -2 Athene onbewolkt 13 Barcelona zwaar bew 12 Berlijn zwaar bew -2 Budapest onbewolkt -2 Bordeaux zwaar bew. 11 Brussel zwaar bew. 3 Cyprus zwaar bew. 12 Dublin zwaar bew. 5 Frankfurt regen 6 Genève grondmist 3 Helsinki zwaar bew. -2 Innsbruck onbewolkt 2 Istanbul zwaar bew. 6 Klagenfurt zwaar bew -4 Kopenhagen onbewolkt 0 Las Palmas onbewolkt 14 Lissabon zwaar bew. 14 Locamo zwaar bew. 4 Londen onbewolkt 3 Luxemburg zwaar bew 3 Madrid zwaar bew 10 Malaga zwaar bew 15 Mallorca zwaar bew. 14 Malta zwaar bew. 15 Moskou licht bew. -12 München half bew 5 Nice half bew 11 Oslo zwaar bew -8 Parys licht bew. 4 Praag zwaar bew 1 Rome onbewolkt 13 Stockholm onbewolkt -6 Warschau licht bew -8 Wenen zwaar bew. 1 Zurich mist 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7